Nederland is sociaal gezien een voorbeeld voor andere landen Groentjes KOUSEN REPARATIE I Th.v.d.Moolen DR. PAULRIJKENS: „De appels van Eva Heemstede Amsterdamse Beurs Kleine Zaken-annonces HILARIUS - FOTO - KINO HUIS NU OOK HOEK EN VAART" Samengaan van de Beneluxlanden is van groot belang voor de Europese integratie Enny Mols-de Leeuwe in zeven gedaanten Operette ..Weltevreden Wereldbond voor Amateur toneel te Brussel opgericht O.N. A. trad voor donateurs en Ouden van Dagen op Radio-amateurs veroordeeld De Koningin ontving drie nieuwe ambassadeurs Derde lening 1952 van de P.E.GE.M. Auto te water Kerkgebouw in Heemstede Aannemer lichtte pensionhoudster op Scheepvaart voortaan ook op Vrijdag pensionbedrijf 2 Volkswagens te koop aangeboden SCHOOL MAANDAG 21 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE igAARLEMSCHE COURANT De voorzitter van de raad van bestuur van Lever Brothers and Unilever N.V., dr. Paul Rijkens, heeft aan een in de „Witte Sociëteit" te 's-Gravenhage gehouden -lunch van de Federatie van Nederlandse Journa listen, een causerie gehouden over ver scheidene ingrijpende veranderingen in de positie .van ons vaderland. De Nederlander die buitenslands woont, wordt getroffen door verschillende ingrij pende veranderingen in de positie van ons vaderland: sociaal, economisch en politiek, zo zei dr. Rijkens. Sociaal gezien is Nederland met zijn ge zonde betrekkingen tussen werkgevers, werknemers en regeringsvertegenwoordi gers een voorbeeld voor andere landen. De Stichting van de. Arbeid is een instelling om trots op te zijn. Het zou zeer onvoor zichtig zijn, deze te verzwakken terwille van een corporatieve organisatie, waarvan wij nog niet weten hoe zij zal werken. Als buitenstaander is men geneigd te zeggen: laat ieder van de partijen beseffen, hoe goed hij het met de andere heeft getroffen en laat men, ondanks voorkomende geschil len, aan de gekozen vorm van samenwer king blijven vasthouden. De plaats der ondernemers in deze sa menwerking wordt niet altijd voldoende duidelijk gesteld. Men duidt de directies van vennootschappen nog altijd aan als werkgevers, maar in vele ondernemingen gelijkt hun positie als gesalarieerde func tionarissen minder op die der ouderwetse eigenaars-kapitalisten dan op die van het moderne hogere personeel. Hun eigenlijke vak is het zorgen voor een gezonde onder neming: financieel, economisch en sociaal. Misschien zou men op den duur in de vor men van samenwerking tot uitdrukking moeten brengen, dat kapitaal, arbeid en ondernemingsleiding drie verschillende sferen van werk en belang in het bedriif vertegenwoordigen. De indeling in tweeën is langzamerhand verouderd, met name in de industrie. Nederlands economische positie Economisch gesproken staat Nederland er heel wat beter voor dan een jaar geleden. Het Nederlandse volk is ten onrechte nu eens redeloos optimistisch, dan weer gron deloos somber. Deze na-oorlogse onbesten digheid in de Nederlandse publieke opinie is een uiting van onzekerheid omtrent de nieuwe positie van ons land in de wereld. Een van de verrassende nieuwe feiten is. 99 De Haarlemse Schouwburg was Zater dagavond totaal uitverkocht. Deze grote belangstelling gold natuurlijk in de eerste plaats het optreden van de actrice Enny Mols-de Leeuwe, die in de door Johan Kaart geregisseerde voorstelling van de thriller „De appels van Eva" door de Ame rikaanse schrijvers dr. Allan Berthal zeven rollen vervulde. Een dergelijk bravourstuk hebben wij niet meer op de planken ge zien sedert Henri de Vries bijna veertig jaar geleden „desertie" pleegde en met de sterke één-acter „De brand in de Jonge Jan" van Herman Heijermans de wereld introk. Deze beeldde daarin eveneens zeven personen uit, doch opdat men aan dit getal geen bijzondere betekenis zal toekennen zij hier gememoreerd dat dezelfde auteur la ter nog eens een dergelijke (hoewel veel minder dramatische) transformatieschets voor een groot karakterspeler vervaardig de, namelijk „Feest" voor Adriaan van der Horst, die hierin „slechts" in vijf gedaan ten voor het voetlicht kwam. Dit is- te merkwaardiger als men bedenkt dat Heijermans in een vermaard geworden Falklandje een vriendschappelijke waar schuwing tot Henri de Vries had gericht om het „jongejannen" op te geven en terug te keren in dienst van de Nederlandse to neelspeelkunst. Maar om nu op de reeds gesignaleerde grote belangstelling terug te komen: deze bewees in ieder geval dat het publiek een opvallende acteursprestatie op prijs weet te stellen, er althans nieuwsgierig naar is, al gaat het dan ook meer om een soort sportieve sensatie dan om artistiek genot. Op dit laatste bestond trouwens geen schijn van kans door de onbenulligheid van het gegeven. Dat er geen karakters ten tonele verschenen mag men de actrice dan ook allerminst verwijten, want Enny Mols- de Leeuwe bracht in haar typeringen een waarlijk verbluffende verscheidenheid te weeg. Eigenlijk speelde zij zelfs acht rol len, daar één van de bewoonsters van de inrichting voor herstellende zenuwzieken, waar een onderzoek naar een op de direc trice gepleegde moord wordt ingesteld, een vermomde detective bleek te zijn. Met be hulp van een uitstekende organisatie ach ter de schermen gelukte het haar razend snel van pruik en kleding te verwisselen, maar het mag niet ongezegd blijven dat zij tevens over het vermogen beschikte zich daarbij ten voeten uit in een andere huid te steken. Men mag de betekenis van dit alles niet overdrijven, doch dat behoeft geen reden te zijn om voor haar treffende transforma ties niet van hartelijke waardering te ge tuigen. Aan de aan chronische drankzucht lijdende Helen von Brunswick wist zij een bijna tragische allure te verlenen, kenne lijk in haar getaande glorie op de Blanche Dubois uit „Tramlijn Begeerte" afgestemd, zoals haar zotte toneelschrijfster Sally Spencer een kostelijke imitatie, maar dan een regelrechte, van Mary Dresselhuys was. Een open doekje kreeg zij voor de in een soort trancetoestand opgehaalde her innering van een gewezen acrobate met een Frans accent aan een ongeluk in het circus en veel hilariteit verwekte haar ratelende werkster. Een uit achterdocht brutale ex-kassière, een ietwat aandoen lijk oud moedertje en een bedeesd haar liefde te geven zoekende huishoudster completeerden het aantal vermommingen van Enny Mols-de Leeuwe, die aan het slot van de avond in een ivoorkleurige avondjurk voor het applaus kwam danken. Aan deze voorstelling werd verder mede werking verleend door Leo de Hartogh als een correcte inspecteur van politie, door Willem Faassen als een psychiater, dooi de kleine Charly Nalbach als een buur jongetje en door Jan Hahn, die van zijn optreden een komisch nummer „Peter Pech als rechercheur" maakte. DAVID KONING. dat wij reeds in zo sterke mate een in dustrieel land zijn geworden. Een ander verwaarloosd aspect is de enorme rol, die onze handel en scheepvaart spelen voor het evenwicht in onze betalingsbalans. Naar de huidige stand van zaken behoeft onze im port maar voor 80 percent door export te worden gedekt: de rest verdienen wij met de opbrengsten van handel, kapitaalverkeer en scheepvaart. De Nederlandse internatio nale tussenhandel krijgt in eigen land niet altijd de waardering die hij verdient. In het buitenland staat hij bekend als een eerste rangs factor in het economische verkeer. Zijn vindingrijkheid en de soepelheid, waarmede hij dóór de Nederlandse autori teiten wordt gesteund, hebben hem tot een der belangrijkste bronnen van onze wel vaart gemaakt. Indonesië Nederlands-Indië hebben wij als kolonie verloren, maar ten aanzien van Indonesië als zelfstandig gebied is onze positie vol strekt niet hopeloos. Wij moeten dit land thans echter radicaal anders benaderen dan vóór de oorlog. Politiek gesproken is dit ons belangrijkste actuele probleem, zo zei dr. Rijkens. Wij moeten de werkelijkheid onder ogen zien, dat de Indonesische vol ken zich politiek onafhankelijk van Neder land hebben gemaakt; geen krampachtig vasthouden aan een denkbeeldige staatkun dige structuur kan daaraan iets veranderen. Onze positie in Indonesië kan niet meer berusten op macht, traditie of gevestigde rechten. De Nederlanders moeten nu tonen wat zij voor de Indonesische economie waard zijn. Voor een zakenman heeft deze gedachte niets afschrikwekkends. Zijn levenswerk berust niet op gevestigde rech ten, op bescherming of aanhankelijkheid van de zijde der gemeenschap, maar uit sluitend op zijn bekwaamheid om goede producten en diensten tegen aanvaardbare prijzen te leveren aan consumenten, die de keus hebben tussen hem en anderen. Hij moet als het ware zijn bestaan van dag tót dag rechtvaardigen. Men zal ons in Indo nesië niet uit liefde of loyaliteit aanvaar den, maar alleen voor zover wij ons nuttig maken voor de nationale economie. Op die basis zijn er grote mogelijkheden voor onze handel en industrie, en ook voor onze jonge mensen, die bereid zijn in de gewijzigde situatie door hard werken een toekomst op te bouwen. Benelux De tweede grote politieke verandering waarbij ons land is betrokken, is die in Europa. Wij hebben met Benelux al een voorproef gehad. Het is noodzakelijk, dat Benelux nu zo spoedig mogelijk voltooid wordt.Technische moeilijkheden en groeps belangen mogen niet leiden tot een fiasco dat in hét zoeklicht van de wereldopinie uitermate pijnlijk zou zijn. Het is zeer ge wenst, dat in alle geledingen een duidelijk gevoel van richting en voortgang aanwezig is. Politiek gesproken is het samengaan van de Beneluxlanden van zeer grote betekenis voor de Europese integratie. Als afzonder lijke kleine natie hebben wij alleen een moreel prestige, als Benélux-combinatie zijn we een invloed van betekenis. Dit sa mengaan der Beneluxlanden is een betrek kelijk eenvoudige zaak vergeleken met de Europese integratie. Europese federatie De opbouw van een Europese gemeen schap uit zoveel heterogene bestanddelen is een ingewikkeld werk. Om een goed even wicht te krijgen, moet men de basis zo breed mogelijk maken, zelfs als daardoor de constructie iets minder snel in de hoogte schiet. Met name is het van belang een figuur te vinden, waarbij het Groot Brit- tannië mogelijk is één der partners in de samenwerking te zijn. Dit zal onmogel'ik zijn als wii de Britten afschrikken met vér gaande federatieplannen oP papier.Wij zul len ons in de naaste toekomst vooral moeten wijden aan practische arbeid op concrete punten. Dan zal blijken, dat de Britse medewerking veel verder kan gaan dan de publieke opinie, ook in Groot Brittannië zelf. gewoonlijk aanneemt. De kinderoperette begint populair te worden bij de Haarlemse speeltuinvereni gingen. Het schijnt dat men deze manier van muziekbeoefening aantrekkelijker gaat vinden dan kinderkoorzang alleen. Zeer ten nadele van de pure kinderzang zelve, want de ervaring heeft geleerd dat daar bij operettenopvoeringen wel het een en ander aan ontbreekt. De welwillende toe hoorder is daarbij echter gauw geneigd oneffenheden in de zang door de vingers te zien onder invloed van alle afleidende toneelgebeurtenissen, de costumering en de décors. En zo hebben de vele grote mensen en talrijke toeschouwertjes, die Zondagmiddag in „De Leeuwerik" de op voering bijwoonden van „Goudhaartje en de Troubadour" van Geertruida van Vla- derachen toch veel genoegen kunnen bele ven aan hetgeen de kinderen van de speel tuinvereniging „Weltevreden" ten beste gaven. De leidster, mejuffrouw Jo Mulder, heeft bij de voorbereiding geen gemakkelijke taak gehad. Maar het doel van een speel tuinvereniging: het bezighouden van kin deren, werd met die voorbereiding zeker bereikt. In het begin van de operette is te weinig gebruik gemaakt van de ruime gelegenheid tot actie, die hier geboden werd. En dan waren er in het tweede be drijf te grote hiaten in de ontwikkeling, maar het derde bedrijf was heus aardig om te zien. Zowel Goudhaartje als de Troubadour werden goed uitgebeeld. Er werd lief gedanst en voor het Tovervrouw- tje, dat er ook mocht zijn, was een keurig boshuisje gemaakt. Tenslotte mag de 13-jarige pianiste, die de opvoering handig begeleidde, wel een extra pluim hebben. Onder auspiciën van het Belgische de partement van Openbaar Onderwijs zijn te Brussel de afgevaardigden van de natio nale bonden van twaalf landen bijeenge komen om een Wereldbond voor Amateur toneel op te richten. Het bestuur bestaat uit de heren Brown (Engeland) voorzitter; Lafarge (Frankrijk) en Cleveringa (Neder land) vice-voorzitters; Serwy (België) ai- gemeen secretaris; Genet (Zwitserland) al gemeen penningmeester; Viola (Italië) en Heinen (Luxemburg) leden. De samenstelling van het programma, dat Zaterdagavond in gebouw St. Bavo bij de opvoering van „Intermezzo" door de Hoogovens-personeelsvereniging „Ont spanning Na Arbeid" werd uitgereikt, had verzuimd daarin de naam van de auteur te vermelden. Nadat mijn belangstelling voor het stuk reeds na tien minuten geheel was verflauwd, trachtte ik de nog reste rende tijd te korten met het gissen van zijn identiteit. De uiterst zwakke constructie van het stuk in aanmerking genomen kon hij onmogelijk hoog gerubriceerd worden en na het eerste bedrijf werd hij in ge dachten in gedeeld bij de auteurs, die zich op een gegeven moment weer eens dwin gen een toneelstuk te schrijven, zonder dat zij over enige inspiratie of een origineel denkbeeld beschikken. Uiteindelijk bewij zen zij daarmee zichzelf noch het amateur toneel een dienst. Mijn verwondering was dan ook groot, toen ik tijdens de pauze op mijn informaties vernam dat de heer C. J. Pieters dit stuk op zijn geweten had, want door zijn publicaties onder meer in „Ons Toneel", geeft deze steeds blijk van een gezonde kijk op het theater, zodat wij dit bijzonder zwakke stuk van hem allerminst hadden verwacht. De technische bouw is zelfs vrij stuntelig en ook de intrige is weinig interessant. Ter wille van het geld moet de charmante Betty Vos aan de zoon van een compagnon gekoppeld worden, die natuurlijk een onverbeterlijke raddraaier is en zelfs op de dag van zijn verloving het dienstmeisje nog met oneerbare voorstellen lastig valt Maar gelukkig voor Dolf, een soort van mannelijke Assepoester, wordt dit gesprek door een ridderlijke oom afge luisterd, die bij wijze van intermezzo tussen zijn vele reizen niet alleen een paar schurken hun verdiende loon uitbetaalt, maar tevens Betty aan een waardige echt genoot helpt. Aan het slot mag hij als belo ning zowaar zelf het voorwerp van zijn sedert tien jaar gekoesterde liefde in zijn armen drukken. Onder de niet altijd even vlekkeloze regie van S. Sibrandi (vooral de tekst werd over het algemeen vrij monotoon en met weinig nuancering uitgesproken) deden de spelers van O.N.A. op dit stuk hun uiterste best. Zij slaagden er zelfs in de volle zaal nog bijna enthousiast te maken. Dit succes mag voornamelijk worden toegeschreven aan Herman Souverein, die zich als Aerend Vos, in dit stuk de wandelende voorzienig heid, een speler van klasse toonde. Hij be weegt zich gemakkelijk over het toneel en beschikt daarbij over een goed gemodu leerde stem, die hij uitstekend weet te ge bruiken, zodat hij zich langzamerhand tot een bijzonder te waarderen kracht heeft ontwikkeld. Naast hem speelde René Vee- nendaal met verdienstelijk aplomb de wei nig scrupuleuze fabriekseigenaar. Vaal Smit nam opnieuw de charmeur voor zijn rekening, al kreeg hij ditmaal de kous op de kop. Van de dames onderscheidde zich vooral Gi-é Haasbeek als Nelly, die over haar debuut bijzonder tevreden mag zijn. Het bestuur heeft de sympathieke ge dachte gehad op de 's middags gehouden generale een groot aantal Ouden van Dagen te inviteren, die dank zij de medewerking van drie Haarlemse bedrijven tijdens de pauze op chocolademelk, gebak en flikken konden worden getracteerd. Een erkente- tijker publiek was moeilijk denkbaar, zo dat deze geste misschien ook door andere verenigingen eens in overweging kan wor den genomen. Drie Haarlemse jongelieden werden he denmorgen door de Haarlemse politierech ter tot f 10 boete, subsidiair 6 dagen hech tenis en verbeurdverklaring van de radio zendtoestellen die zij in bezit hadden, ver oordeeld. Met de radiotoestellen „experi menteerden" zij, „zonder te weten dat het niet mocht". De Koningin ontving heden in Den Haag in het paleis Noordeinde achtereenvolgens de nieuwe ambassadeurs van Zuid-Afrika, India en Engeland, respectievelijk kolonel P. I. Hoogenhout, B. N. Csakravarty en Sir Nevile Montagu Butler, die hun geloofs brieven overhandigden. Wederom komt de N.V. Provinciale en Gemeentelijke Electriciteits-Maatschappij (P.E.G.E.M.) te Haarlem met een 4% pet. 20-jarige obligatie-uitgifte, de derde lening 1952. Ook deze lening moet dienen om de noodzakelijke vergroting van de capaciteit van productie- en distributiemiddelen aan de eisen aan te passen wegens de gestadige ontplooiing van de electriciteitsvoorziening in Noordholland en in Amsterdam en Haarlem. Deze derde lening is groot f 5 millioen, evenals de tweede lening. De eerste was f 10 millioen groot. Koperen priesterfeest Zondag herdacht pater A. J. de Winter in de St. Bavokerk aan de Herenweg het feit dat hij vóór 12% jaar tot priester werd gewijd. Te 10 uur droeg hij met assistentie een plechtige Hoogmis op, onder welke plechtigheid kapelaan J. Agterhof een korte gelukwens tot hem richtte. Het zangkoor zong de Missa Decima van A. Faist en na de Hoogmis Hodie van N. Clemens. Des middags maakten vele vrienden en kennissen van de gelegenheid gebruik om pater De Winter en zijn familie gelukwen sen aan te bieden. Vier inzittenden met moeite bevrijd Tengevolge van de gladheid reed Zater dagavond een personenauto, bestuurd door de heer D. uit Den Haag, tussen de Cru- quiusbrug en de Spieringerweg in de Kruis vaart. Met grote moeite konden de vier inzittenden door voorbijgangers uit de ca bine worden bevrijd en op het droge wor den gebracht. De auto werd zwaar be schadigd. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Heemstede heeft in principe besloten tot bouw van een kerk in het Zuiden der ge meente over te gaan. Er worden thans diensten gehouden in een houten hulp kerkje aan de Camplaan. Aan de Com missie van Beheer is opdracht gegeven ge detailleerde plannen voor deze kerkbouw voor te bereiden. Ook werd besloten de vergaderruimte bij de kerk aan de Koediefslaan te verbe teren. Met de kerk van Haarlem zal boven dien contact opgenomen worden om teza men te zorgen voor een vergadergelegen heid in de omgeving van het Christelijk Lyceum, dus in Haarlem-Zuid. „Een landgoed in Heem stede voor F 6000. Een 60-jarige aannemer uit Den Haag, die in Juni uit de Groningse gevangenis was ontslagen, waar hij een half jaar we gens oplichting had doorgebracht, is in Amsterdam aangehouden, nadat hij een Rotterdamse pensionhoudster voor f 7000 had opgelicht. Toen men hem in zijn oude pension in Den Haag niet wilde hebben, ging hij naar de Maasstad, werd daar voor een poosje metselaar en vond er een pension met een goedgelovige pensionhoudster. Hij diste haar een verhaal op over een man, die zijn landerijen in Heemstede voor het fantas tisch lage bedrag van f 6000 wilde verko pen, „omdat hij op de rand van een fail lissement stond". „Als u daar een volks tuincomplex sticht met tuinhuisjes er op. verdient u er f 400 per maand aan" had hij gezegd. De pensionhoudster geloofde dit verhaal, leende links en rechts geld om de f 6000 bij elkaar te krijgen èn gaf later nog f 650 zogenaamd voor overdrachts kosten en f 400 voor bouwmaterialen, waarvoor zij een piano van de hand moest doen. „Nu wil ik mijn landgoed wel eens zien", had de vrouw op zekere dag gezegd. „Dat kan", zei de metselaar. Maar toen beiden op een Zondag per huurauto naar Zandvoort reden, vond hij het weer te slecht om ook nog naar het landgoed te gaan kijken. Enkele dagen bleef hij uit het pension weg. De pensionhoudster stapte naar de politie, die de oplichter in Am sterdam arresteerde. 3-3% Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings Vrijdag koersen 85 84% 156% 157% 187 187% 167% 168 164 163% 286% 287 93% 92% 180 180 142% 143% 98% 98% 71% 72 168% 168% 168% 168% 164 164 58i8/ib 59 565-s 58 45% 47% 76 75% 53 r/u 54% 43ls/ie 45 180% 181 Maaskerk, 20 van Freetown naar Dakar. Markelo, pass. 20 Teneriffe. Meerkerk, 20 van Suez naar Aden. Meliskerk, 20 te Marseille. Mirza, pass. 20 Gibraltar. Maashaven, 20 van R'dam naar Melilla. Marken, pass. 20 Flores. Mataram, 20 van Hollandla te R'dam. Nestor, 19 van Bremen te Amsterdam. Nieuw Holalnd, 19 v. Sydney te Melbourne. Nigerstroom, 18 Dakar verwacht. Nieuw Amsterdam, 21 van proeftocht te R'dam Orion, 18 bij Panellaria naar Gibraltar. Orestes, 18 dwars Delawarebaai. Oberon, 20 van Paramaribo naar Amsterdam. Oranjestad, 20 van Cristobal naar Cartagena. Overijsel, 20 te Manilla. Prins Willem III, 18 v Gibraltar. Polydorus, 16 van Philadelphia te Houston. Plancius, 18 van Buleleng naar Soerabaja. Prins Alexander, 18 620 m. O. Kp. Sable. Poseidon, 18 dwars Crooked ell. Prins Philips Willem, 18 270 m. N. Flores. Prins Willem II, 18 330 m N.NO. Bermudas. Pygmalion, 19 v. Pto. Cabello te Guanta verw. Prins Alexander, 21 v. R'dam te St. John. Prins Fred. Hendrik, 20 v. R'dam te Hull. Prins Willem V, 20 v. Kuntaur naar Dakar. Prins Willem v. Oranje, 20 v. R'dam te Tanger Prins Maurits, 22 van Liverpool te R'dam verw. Prins Willem IV, 22 Gibraltar verwacht. Rijndam, 10 v. Cruise Cristobal te Norfolk. Hempang, 18 in Straat Malakka n Belawan. Rijnkerk, pass. 18 Golf van Marisah. Rodas, 19 te Trinidad verwacht. Rijnland, 18 380 m. N. ten O. St. Paulsrock Riouw, 20 ten anker rede Singapore. Rijndam, 21 v. Norfolk naar Cartagena. Sloterdijk, 19 te Belawan. Stad Leiden, pass. 18 Lizard. Slamat, pass. 19 Kp. Guardafui n. Djeddah. Sommelsdijk. 19 van Hamburg te R'dam. Stad Maassluis. 18 van Safi te Vlaardingen. Stad Dordrecht, 19 van R'dam n. Pt. Empedocle Saidja, 18 van Singapore naar Bombay. Sliedrecht, 18 dwars Khorya Morya. Stanvac Benakat, 18 van Belawan n. Sung- eigerong. Stanvac Djirak, 18 van Singapore te Bangkok Stad Breda, 18 280 m. NO. Flores. Stad Schiedam, 18 220 m. O. ten Z. Madeira Sunetta, 18 dwars. Bahia. Salatiga, 21 te Colombo. Stad Haarlem, pass. 20 Finisterre. Straat Makassar, 21 te Santos. Straat Soenda, 20 van Kaapstad naar Port Elizabeth. Schie, 19 van R'dam. Skaubryn, pass. 20 ten Z. Socotra. Stad Maastricht, 20 van R'dam naar Genua. Stad Alkmaar, 19 v. R'dam te Galveston. Tawali, 19 te Port Soedan. Teucer, pass. 18 Gibraltar, n. Algiers. Tjimenteng, 19 v. Adelaide te Melbourne verw. Tjipanas, 18 van Singapore n. Manilla. Tomori, 18 van Belawan naar Colombo Tibia, 18 125 m. O. Madeira. Tiikampek, 18 rede Semarang. Tjiwangi, 19 van Singapore te Hongkong. Tomini, 18 200 m. ZW. Siberoet eil. Tjibadak, 17 v. Hongkong naar Singapore. Tjitialengka, 17 v. Hongkong n. Yokohama. Tabinta, 20 te Charleston. Taria, 20 v. Hongkong naar Singapore. Tjisadane, 21 te Zanzibar verwacht. Tero, 19 van Santiago de Cuba. Tripang, 21 van Hamburg te R'dam. Trompenberg, 21 van R'dam te Houston. Utrecht, 18 v. Singapore naar Iloilo. Veendam, 17 780 m. NO. ten O. Kp. Race, Van Heutz, 17 te Kobe v. Hongkong. Wieldrecht, 18 180 m. O.NO. Ras al Hadd. Winterswijk, 17 van Sfax naar R'dam. Waterman, pass 20 10 u. Finisterre. Westerdam, 19 van R'dam naar New York. Willem Ruys, vertr. 22 14 u. v. R'dam n. Tj. Priok. Winsum, 19 van R'dam naar Catania. Winterswijk, pass. 19 Kaap Bon. IJsel, 20 van Amsterdam te Piraeus. Zeeland (KRL), 18 te Pelamgang. Zuiderkruis. 18 van Amsterdam te R'dam. Huish. personeel gev». Gevraagd flink MEISJE of WERKSTER, niet ben. 20 j. van 8—5 uur. Café, Rijksstr.- weg 433. Alblasserdijk, 18 v R'dam te New Orleans. Alhena, 18 van Bahia naar Las Palmas. Alioth. 18 te Las Palmas. Alwaki, 18 van Trinidad n. Rio de Janeiro. Algenib 18 te Recife. Ampenan, 17 van New Orleans te New York. Agamemnon, 18 van IJmuider naar Barbados. Amstëlstad, 18 bij Kreta verwacht. Annenkerk. pass. 18 Str. Messina n. Genua. Arkeldijk, 18 van New York te Baltimore. Armilla, 19 van Haiphong te Saigon. Axeldijk, 18 730 m. O. Bermudas. Alchiba, 18 780 m. NW. Fremantle Aldabi, 18 170 m. N. Kaap Verd. eil. Alderamin, 18 bij Finisterre. Alkaid, 18 80 m. N.NO. Victoria. Amstelveen, 18 530 m NO. Fayal. Amstelvaart, 18 280 m. Z.ZW. Bermudas. Amstelpark, 18 480 m. W. ten Z. Flores. Aagtekerk, 20 van Manilla te Cebu. Aalsum, 18 van R'dam te New Orleans. Aardijk, 19 v. Havanna n. Le Havre. Albireo, 20 te Antwerpen. Almkerk, 21 Melbourne verwacht. Alpherat, pass. 19 Key West. Amsteldijk, 20 te Antwerpen. Amstelkerk, 21 te Lobito. Amstelland, 20 te Santos. Amstëlstad, 21 te Beyrouth. Annenkerk. 29 te Genua. Arundo, 19 van Galveston naar Nederland. Aludra, 21 te Recife. Abbedijk, 19 te Tampicoo. Arnedijk, 18 van R'dam te Houston. Aagtekerk, 20 van Cebu naar Singapore. Bengkalis, 18 van Tj. Priok n. Singapore. Boskoop, 18 van Aruba naar Limon. Bali, pass 18 ten Z. Socotra. Britsum. 18 270 m. NO. Flores. Boschfontein, 19 van Beira te Amsterdam. Baarn, 20 te Callao. Beverwijk, 20 van Amsterdam te R'dam. Boskoop, 21 te Pto. Limon verwacht. Baarn. 19 v. Quyaquil n. Callao. Bengkalis, 20 te Singapore. Bintang. 20 van Miri naar Manilla. Blitar, 20 van Soerabaja naar Semarang. Bloemfontein, 20 rede Tanga. Bonaire. 19 van Trinidad n. Paramaribo. Caltex Utrecht, pass. 18 Gibraltar. Caltex Leiden, 18 bij Kreta verwacht. Caltex The Hague., pass. 18 Kp. Bon. Camphuys, 19 van Gorotalo te Dongala. Ceram, 19 bij Kp. San Antonio. Callisto, 18 660 m. ZW Lands End. Castor, 19 v. Paramaribo te Curagao verwacht. Caltex Pernis, pass. 20 Gibraltar. Celebes, 20 te Port Said. Cleodora, pass. 20 Galapagos. Chama, 19 van R'dam naar Tanlow. Duivendijk, 19 Cristobal verwacht Duivendrecht, 19 v, Curacao n. Willem Ba- rendsz vangstgebied Danae, 19 van Livorno te Napels Delfshaven, 18 330 m. Z.ZO. St. Vincent- Delft, 21 van Funhal naar La Guaira. Eemdijk, 18 240 m. W. Finisterre. Elmina, 19 rede Takoradi Edam, 20 te Antwerpen. Esso Amsterdam, 19 van Aruba naar R'dam. Esso Rotterdam, 19 van R'dam naar Aruba. Farmsum, 18 550 m. O.NO. Bermudas. Friesland (SSM), 18 dwars Wight. Gooiland, pass. 18 Kaap Verd. eil. Gordias, 17 van Burrina te Valencia. Ganymedes, 18 v. Trinidad naar Paramaribo. Graveland, 18 240 m. Z. ten O. St. Vincent. Grootekerk, 18 500 m. W.NW Walvisbaay. Gaasterkerk, 20 te Mombassa. Garoet, 20 te Port Said. Gaasterland, 21 van Hamburg te Amsterdam. Hera, 19 van IJmuiden. Hercules, 18 van Oran naar Piraeus. Hector, 18 dwars Bone. Helder, 17 v. Hamburg naar Antwerpen. Hoogkerk, pass. 18 Daedalus. Helena, 18 500 m. ZW. Lands End. Haarlem, 18 v. Bachaquero n. Las Alinas. Haulerwijk, 18 200 m. NO. San Miguel. Helicon, 18 160 m. N.NO. Kp. Hatteras. Hecuba, 20 v. San Juan n. Cuidad Trujillo. Heemskerk, 20 v. Suez naar Aden. Hecuba. 21 te Ciudad Trujillo. Indrapoera, 20 van Suez naar Aden. Jagersfontein, 20 van Southampton n. Teneriffe Kedoe, pass. 18 Kp. Guardafui n. Tj. Priok. Kola Gede, 19 van Hamburg te R'dam. Kaloekoe, 19 v. Belawan te Penang. Kota, Agoeng, 18 van New York n. Philadelphia Klipfontein, 18 220 m. ZW Kp. Vincent. Kota Baroe, 18 in Golf v. Biscaye. Kieldrecht, 20 in Suezkanaal naar Alexandrië. Katwijk, 21 van Casablanca te Amsterdam. Langkoeas, pass. 18 Guardafui n. Penang. Lawak, 20 v. Pac.kust te Calcutta tot ca. 8 Febr. Leersum, 20 van Hamburg. Laurenskerk, 20 van Suez naar Aden. Luna, 19 van Amsterdam te R'dam. Lutterkerk, 21 van Bushire naar Suez. Langlee Scott (ch), 18 van Amsterdam naar Hamburg. Leopoldskerk, 19 van Amsterdam. Laagkerk, 21 van Madras naar Chittagong. Madoera, 17 pass. Paramaribo. Mariekerk, 18 van Aden naar Suez. Muiderkerk, 17 van Kaapstad n. Port Elizabeth Maas, 18 dwars Heraklion n. Algiers. Maasland, 18 dwars Lissabon. Macoma, 18 180 m W Kangoeroe eil. Maaskerk, 18 Kp. Palmas gepass. Maetsuycker, 18 240 m. ZO. Christmas eil. Manoeran, 18 dwars Lissabon. Merwede, 18 710 m. ZW. Flores. Metula, 17 v. Newcastle te Brisbane. Gevr. MEISJE voor de huish. liefst v. d. e. n. Baltus, Rijks straatweg 106. Rusthuis „Spaar en Hout", KI. Houtweg 139 heeft plaat sing voor 2 externe MEIS JES voor dienen en huish. werk. Aanm. v. 1012 of 68 uur. Gevr. flinke WERKSTER v. 2 ocht. (Di. en Vrijd. of Zat.) Aanm. na 20 uur Tetterode straat 1. VERLOREN granaten ketting gouden slotje, aandenken. Teg. beloning terug te bez. Vredenhofstraat 1 bij Ein- denhoutstr. Kamerorkest, plm. 20 leden, vr. REPETITIELOKAAL te huur waar piano aanw. is. op Woensdag. Tev. cellist(te) en blazers gevr. Br. G 7864. HUWELIJK. Rijksambten, m. huis, leeft. 25 j., z. ser. k. m. jongedame, leeft. 19—25 j. Br. m. foto, welke op erew retour, G 7860. Prot, Chr. Jongeren ZOEKEN CONTACT m. andersdenken de pers. of groepen, om te komen tot het oprichten van gesprekskringen. Br. G 7848. BRIDGE-PARTNER GEVR. middenst., middelb. leeftijd. Brieven G 7863. Gevr. bij dame alleen (werk. vr.) DAGDIENSTBODE v g. g. v. v. 95, Zat. en Zond. vrij. Brieven G 7944. Gevr. flinke jonge WERK STER voor 1 ocht. of midd. p. w. Brieven G 7942. Gevr. DAGMEISJE in gezin zonder kind. van 8.301 uur. Jac. v. Campenstr. 15, Hst. Middenst. wed. zoekt eenv. alleenst. VROUW of WEDU WE voor de verzorging van huish. en voor gezelschap tegen vergoeding van kost en inwoning. Brieven G 7940. Wordt gevraagd te Bloe- mendaal, alleen v. d. schoon maak v. Maandags, Dinsdags nette WERKSTER, f 6 p. d. v. g. g. v. Brieven G 7953. Flinke HULP i. d. HUISH. van 8.30 tot 5 u. 4% dag per week, f 22.50. Z. g. g. onn. zicli te melden Schrofer, Wikkelaan 6, Bentveld. MONDACCORDEON. Welke goed spelende amateur wil ons trio compleet maken? Brieven G 7936. PIANO van partic. ter overn. gevraagd. Alleen worden brieven behandeld met ver melding merk en uiterste pr. Brieven G 7922. AUTO GEVR. 1947/'49, 4 pers. benz. 1:10/12, in goede staat, v. part. Brieven G 7957 LUXE AUTO 4 pers. in prima st. Tel. 27763. 125 of 98 c.c. MOTORRIJ WIEL gevr. Br. met voll. om schrijving en prijs G 7943. KRUIWAGEN ter overn. ge vraagd. Koninginneweg 107. 4 pers. KAMPEERTENT of SHELTER. Breestr. 11. Tel. 21571.. Te koop gevraagd Gevr. SKI-SCHOENEN, m. 42 of 43 en ski's. Brieven G 7873 Te koop aangeboden Te k. wegens vertrek pracht D. PIANO, kruissnarig. Na 7 uur. Vaartstr. 9 bij Amst. Poort. REM, NOISELESS no. 6 f 150. Schoterweg 6 rood. REGENMANTEL, bontjasje, deux-pièces m. 42 f 5 en f 10 p. stuk. Brieven G 7954. Op verzoek van adverteerders zullen wij voortaan op 4 dagen per week de gelegenheid openstellen tot het plaatsen van Kleine Zaken-annonces en wel op Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag Gevr. VERSTELNAAISTER 1 dag per week. Schrofer, Wikkelaan 6, Bentveld. GR. HOUTSTRAAT 102, Tel. 10866. Alles voor foto amateurs. En goedkoper. Bedrijfspers. gevr. Nette WINKELJUFFR. gevr. en KRUIDENIERSBEDIEN DE. Kerssens' levensmidde- lenbedr. Lijsterstr. 37. Huish. Pers. aangeb. NET MEISJE, 16 j., b. z. a. voor halve d. Brieven G 7858. Biedt zich aan nette WERK STER, elke dag nog vrij, v. g. g, v. Brieven G 7927. Bedrijfspers. aangeb. INCASSO- of ANDER WERK gevr, v. halve dagen. Beschik over tel.. schrijfma chine en opslagr. Kan tim meren en metaalbew. Brie ven G 7947. Kamers gevraagd Gezin met 5 kind. z. WO NING in Haarlem, Zandvoort of omgev. met overn. inb. Brieven G 7932. Gezocht te Heemstede gem. ZIT-SLAAPK. m. voll pen sion door Heer. Br. G 7933. Echtpaar (ambt. N. S.) zkt. WOONRUIMTE m. kookgel. max. f 55 p. m. Br. G 7928. WIE HELPT ONS?? Rustig jong echtpaar z. k. zoeken ongem. zit-slaapkamer en kl. kamer om in te richten als keuken. Brieven G 7929. Kamers aanqeboden WOONRUIMTE agb. op Ver- spronckweg, echtp. z. k. Br. G 7948. Prima KOSTHUIS voor nette heer bij nart. centrum. Brie ven G 7930. Woningruil In Centrum stad aangeb. ruime BOVENWONING met ben. event, bedrijfsruimte in ruil voor huis, geschikt voor dubbele bewoning. Br. G 7956 DEN HAAG—HAARLEM. Vrije 2e etage. bev. 4 kam., keuken, balcon, Den Haag. Gevr. Haarlem of omg. wo ning, minst. 3 kam. Brieven Ohmstraat 113, Den Haag. Aangeb. vrij BENEDENHUIS met 2 slaapk., grote suite, serre en achteruitgang, gele gen Bloemhofstraat in ruil voor vrij huis met min. 3 slaapkamers, ook gen. te ko pen. Brieven G 7934. ADAM—HAARLEM. Groot bovenhuis, 2 etages, prachtig vrij uitzicht, b. d. Overtoom zeer geschikt v. kamerverh. of pens. ged. reeds verhuurd. Gevr. klein huis te H'Iem. Te bevr, Prins Bernhardlaan 290 Haarlem. Dtversen TROMPETTIST zoekt ama teurband. Brieven G 7949 HEBT U IETS NODIG? Maar u hebt geen geld? Komt u gerust naar VAN VEEN, Zyl- weg 2628, Haarlem. Wij le veren zonder vooruitbetaling en tegen lage condities: Win terjassen, Regenjassen, Bed den, Dekens, Costuums, Clubstellen, Dressoirs, Kar petten, Kinderwagens, Rij wielen. Ter overname een goed ren derend (wegens ziekte) bevattende 16 kamers. Badkamer enz., Brieven no. 8971 Te koop bij de Velserstraat met voor- en achter tuin, waarv. bened. suite, serre, keuk. alsm. boven 1 kl. kam. eind Febr. leegkomend. Rest. ged. verh. v. f 25 p. m. Koops. uiterst f 8750. Alleen ser. ko pers m. vest. verg. gel. te refei. onder no. 8972. SCHILDERS Woensdag 23 Jan. 's avonds 8 uur nodigen wij u uit tot het bijwonen van een de monstratie welke aangebo den wordt door de Studie club Schilders en verzorgd door de Fa. Molijn uit Rot terdam. Deze demonstratie wordt ge houden in de Wilhelmina- straat 3. Gezien de grote op komst van de vorige demon stratie wordt u verzocht tüdig aanwezig te zijn. Toe gang gratis. TAPIJTEN LOPERS Een greep uit onze Oprui- mingsverkoop: Wiltons v. f 165 voGr f 62.50; extra grote maat 270 x 360 van f 260 voor f 189; Eïöltaps van f 78 voor f 23.50; Lo percoupons v.a. f 1.95 p. meter; M. Smyrna's f 125 en f 179. TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Jansstraat 85, bij Gr. Markt, H'Iem. Rep.Verv Maandag 4 Februari a.s. begint een nieuwe cursus MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE voor het practijkexamen December 1952. inclusief studiemateriaal 10.— p. m. N. J. TH SCHMIDT, leraar Boekhouden M.O., Wiihelmina- laan 4, bij Dreefzicht, tel. 14506. OCCASION geheel in prima staat. Direct van part. Automobielbedrijf KOKS en DE JONG, Wagenweg 132, Haarlem. DANS- Nieuwe Gracht 66 Tel. 15656 Haarlem Op de club voor beginners, welke aanvangt a.s. Woensdag avond 7.30 uur, kunnen wij nog enige heren inschrijven. Aanvang Tango-Rumba-cursus a.s. Woensdagavond 9 uur. Privéles op elk verlangd uur Laatste gelegenheid voor inschrijving Degelijk keurig in één dag klaar! bij 99 KRUISWEG 23 - HAARLEM TEL. 20173

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3