Begroting vraagt ruim 51 milliard dollar voor de strijdkrachten CIJFERS Britse troepen kammen deel van Ismailia uit Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Truman komt met plan voor „fantastische nieuwe wapens Prijsberekening vrijgelaten Nederlands positie Nederlandse Bank verlaagt het disconto De Amerikaanse milliardennota Thunderjet in het IJselmeer gestort Stalin tegenwoordig bij Lenin-herdenking Koninklijke deelneming betuigd aan families der „Alkmaar"- bemanning Truman sprak tien minuten met Drees Weer drie doden in Tunis Het woord is aan Gevecht tussen Egyptenaren en Engelsen op een kerkhof Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland tachtig jaar Rentetarieven een pCt lager Piloot om het leven gekomen Duizelingwekkende Daarna een lunch en een onderhoud met Acheson Kamerlid van 23 jaar nog niet tot oordelen bevoegd 56e JAARGAN'G No 165 jA Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboora DINSDAG 22 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 18 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Dr. Paul Rijkens, de president van de Unilever, heeft als woordvoerder aan een door de Federatie van Journalisten giste ren in „De Witte" te Den Haag gehouden perslunch verscheidene opmerkingen van belang gemaakt. Een verslag in ons vorige nummer heeft daar al een overzicht van gegeven. Het kon, vanwege 'het gevorderde uur, geen melding meer maken van de discussie die op de rede volgde. De inleider verraste ons daarbij met zijn mededeling, dat voor een minder afwijzende Nederland se houding ten aanzien van de Belgische waterweg-wensen direct motief bestaat. Want hij heeft in Brussel de indruk opge daan, dat België bereid zou zijn hiervoor een zo hoge prijs te betalen, dat deze zaak voor beide landen van groot belang zou kunnen zijn. Dit schijnt de kans te openen op een betere ontwikkeling van zaken in de Benelux-verhouding, die in de laatste tijd zozeer was vastgelopen dat zieh weinig uitzicht meer voordeed. Des inleiders betoog was kenmerkend dat eens zakenmans en zijn opmerkingen in de sociale en economische sectoren bleken van veel meer belang dan een korte com mentaar op de internationale politieke ver houdingen, waarmee hij zijn rede besloot. De zakenman deed zich zeer duidelijk gel den in zijn betoog over Indonesië. Hij legde er de nadruk op dat wij Indonesië als Nederlands koloniaal gebied, maar niet als zeer gewichtige belangensfeer verloren hebben. Ik geloof dat het nuttig en nodig is dat een man van zo grote betekenis in ondernemerskringen als dr. Paul Rijkens daar eens in het openbaar over gesproken heeft, want menigeen maakt zich van het begrip „Indië verloren" een verkeerde voorstelling. Wij hebben er nog zeer grote belangen, die hun invloed op de welvaart van ons land doen gelden. Wij hebben er, bij verstandig beleid, juist in dat opzicht een toekomst. De inleider sprak het waar schuwende woord, dat het land nu radicaal anders benaderd moet worden dan voor de oorlog. „Wij moeten de werkelijkheid on der ogen zien, dat de Indonesische volken zich politiek onafhankelijk van Nederland hebben gemaakt; geen krampachtig vast houden aan een denkbeeldige staatkundige structuur kan daaraan iets veranderen. Onze positie in Indonesië kan niet meer berusten op macht, traditie of gevestigde rechten. De Nederlanders moeten nu tonen wat zij voor de Indonesische economie waard zijn. Voor een zakenman heeft deze gedachte niets afschrikwekkends. Zijn levenswerk berust niet op gevestigde rech ten, op bescherming bf aanhankelijkheid van de zijde der gemeenschap, maar uit sluitend op zijn bekwaamheid om goede producten en diensten tegen aanvaardbare prijzen te leveren aan consumenten, die de kans hebben tussen hem en anderen. Hij moet als het ware zijn bestaan van dag tot dag rechtvaardigen. Men zal ons in Indone sië niet uit liefde of loyaliteit aanvaarden, maar alleen voorzover wij ons nuttig ma ken voor de nationale economie. Op die basis zijn er grote mogelijkheden voor handel en industrie en ook voor onze jonge mensen, die bereid zijn in de gewijzigde situatie door hard werken een toekomst op te bouwen." Deze passage uit ons verslag breng ik nog eens onder uw aandacht, omdat zij het zakelijke standpunt niet alleen „keihard", maar ook energisch weei'geeft. Met de bijvoeging dat niemand, die aan dacht heeft voor de houding van on ze huidige jonge generatie, zal ont kennen dat daar veel energieke jongens in zitten, die bereid zijn hard aan te pakken en een scherpe belangstelling voor de ont wikkeling van zaken tonen. Misschien heeft dr. Rijkens zich wat te eenzijdig-zakelijk uitgedrukt bij het opzij schuiven van tra ditie. Ongetwijfeld geldt nog steeds de mening, dat men aan Indonesische zijde gemakkelijker tot samenwerking met Ne derlanders komt dan met andere buiten landers, omdat men hen beter kent en bij traditie weet, tot welke prestaties zij in staat zijn. Ook trouwens omdat men onze taal spreekt en omdat toch in een groot aantal gevallen persoonlijke vriendschap pelijke betrekkingen bestaan. Dr. Rijkens aanhorend heb ik de indruk behouden dat hij vooral wilde zeggen: verlaat u daar niet op, ontleen er geen recht en geen zekerheid aan; stel uzelf als voorwaarde te bewijzen, hoe grote waarde gij voor de Indonesische economie hebt. Wordt dit bewezen het geen vooral jonge mensen, die de oude verhoudingen niet gekend hebben, onbe vangen kunnen doen, dan zal ongetwijfeld het feit, dat men elkaar als volken vanouds kent en heeft samengewerkt, een belang rijke bijdragende factor zijn. De inleider, ons beschouwend uit de ge zichtshoek van een Nederlander-in-het- buitenland, heeft dus zowel ten aanzien van Indonesië als van de Belgische water wegen-kwestie meer ruimheid van blik aanbevolen. Nevens deze opbouwende cri- tiek stelde hij een lofspraak vooral op sociaal gebied, maar ook aan het adres van de scheepvaart en onze internationale tus senhandel. Hij prees nadrukkelijk de Stich ting van de Arbeid en vermeldde met ere haar scheppers: mr. Dirk Stikker en Evert Kupers. Hij verbond daar een waarschu wing aan: verzwak haar niet terwille van een organisatie van bedrijfschappen, waar van gij nog niet weet hoe zij zal werken. Als buitenstaander was hij geneigd te zeg gen: laat iedere partij beseffen hoe goed zij het met de andere heeft getroffen; laat men ondanks voorkomende geschillen aan de gekozen vorm van samenwerking blij ven vasthouden. Een waarschuwing die zeker aandacht zal vinden, die in zekere zin ook de Nederlandse neiging geldt om steeds maar door te blijven organiseren ook als men reeds een vorm bereikt heeft, die in de practijk in het algemeen goed blijkt te voldoen voor het tijdvak, waar in zij tot stand is gekomen. En waarin wij onmiskenbaar nog verkeren. Dr. Paul Rijkens is geen voorstander van medezeggenschap der arbeiders in het be drijfsbeleid en evenmin van opneming in de winstdeling. Ten aanzien van dit laatste punt schenkt hij de voorkeur aan goede lonen en salarissen. Hij is overigens op de zelfde gronden tegenstander van tantièmes voor directies en commissarissen en staafde dit tijdens de discussie door op te merken dat die bij de Unilever niet bestaan. Ook laat zijn grote onderneming haar vertegen woordigers niet op provisie, maar op vast salaris werken. Zijn opmerking dat men de £.i v - 'imm W ''y-m Zware sneeuwval in Noord-Engeland ontwrichtte het verkeer. Op de buitenwegen sneeuwden tal van auto's in. De sterke wind, waarmede de sneeuwval gepaard ging, joeg de witte massa op tot een heuvellandschap. De Nederlandse Bank heeft met ingang van 22 Januari haar rentetarieven ver laagd. Het wisseldisconto bedraagt thans 314 Pet. en het promessendisconto 4 pet. De rente voor voorschotten in rekening courant en beleningen bedraagt voor par ticulieren o pet. en voor anderen 4 pet. Als particulieren worden beschouwd alle natuurlijke en rechtspersonen behalve de Staat der Nederlanden en de leden van een der bedrijfsgroepen Handelsbanken, Landbouwcredietbanken en Effectenhandel, dan wel van de Vakgroep Algemene Spaar banken of de Vakgroep Valutamakelaars en Discontohandelaren. Met ingang van 17 April 1951 had de Nederlandse Bank haar rentetarieven ver hoogd tot respectievelijk 4 pet., 4J/2 pet., 5% pet. en 41/2 pet. wegens de snelle ver mindering van de deviezenvoorraad. De verbetering van de deviezenpositie gedu rende de laatste maanden is voor de cen trale bank aanleiding geweest haar rente tarieven thans met een half percent te verlagen. WASHINGTON, (Reuter) In zijn jaarlijkse „milliardennota" aan het Congres heeft president Truman Maandag de begroting der Verenigde Staten voor het jaar 19521953 (1 Juli30 Juni) aanbevolen, die voorziet in uitgaven tot een bedrag van 85 milliard 400 millioen dollar. Dit is 1414 milliard meer dan in het lopende jaar en ruim 45 milliard meer dan in 't daaraan voorafgaande jaar. De strijdkrachten zullen dit jaar ruim 51 milliard opslokken. Op een persconferentie heeft president Truman later meegedeeld, dat hij het Congres nog dit jaar zal vragen toestemming te geven voor het uitvoeren van een nieuw programma voor „fantastische nieuwe wapens", dat in vijf jaar 5 a 6 milliard dollar zal kosten. Dat nieuwe programma zal de Ver enigde Staten op de lange duur geld besparen, doordat het vermindering der pro ductie van gewone wapenen mogelijk maakt. Truman wil van het Congres toestem ming krijgen om onmiddellijk met het plaatsen van contracten voor de verwezen lijking van het plan te beginnen. De gelden zouden niet voor het belastingjaar, dat in Juli 1953 begint, beschikbaar behoeven te zijn. De 5 a 6 milliard dollar zouden meer voor het bouwen van fabrieken en uitrus ting dan voor grondstoffen nodig zijn, al dus de president. Hulde aan Europa In zijn nota tot het Congres be loofde de president dat de levering van militaire uitrusting aan bondge noten belangrijk versneld zal worden. Hij erkende, dat men in de afgelopen achttien maanden op het vastgestelde schema ten achter is geraakt, hetgeen hij gedeeltelijk aan de eisen van de strijd in Korea weet. President Truman bracht hulde aan de landen van West-Europa voor de voort gang, welke zij de afgelopen achttien maan den hadden gemaakt bij de opbouw van hun defensie. De negen Europese leden- staten van de Atlantische verdragsorgani satie (NAVO) hebben volgens hem in ver gelijking met het belastingjaar 1950 hun defensie-uitgaven in het lopende jaar ver dubbeld tot een bedrag van ongeveer 9 milliard dollar. Truman besprak vervolgens het nieuwe Atlantische plan om de herbe wapening te versnellen. Op grond van dit plan kon men, naar de mening van de pre sident. twee conclusies trekken, en wel, dat West-Europa binnen twaalf maanden een aaneengesloten strijdmacht kan hebben, die krachtig weerstand zou kunnen bieden in geval van oorlog, en verder dat de West- Maandagmiddag omstreeks half vijf is op ongeveer een kilometer afstand van Kam pen een Thunderjet-jachtvliegtuig van de Nederlandse Luchtstrijdkrachten in het IJselmeer gevallen. De bestuurder, re serve sergeant-vlieger E. R. Popping uit Amsterdam, kwam daarbij om het leven. Sergeant-vlieger Popping nam deel aan een formatievlucht van Thunderjet-jagers. Zijn toestel is plotseling uit de formatie ge gaan en in het IJselmeer gestort. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets be kend. Sergeant-vlieger Popping ontving zijn vliegeropleiding in Amerika. LONDEN, (Reuter) De bijéénkomst, die Maandagavond, ter herdenking van de 28ste sterfdag van Lenin, in het Moskouse Bolshoi-theater is gehouden, is mede bij gewoond door maarschalk Stalin. De Rus sische leider werd, naar radio-Moskou meldt, door alle aanwezigen hartelijk toe gejuicht, toen hij in de hal van de schouw burg verscheen. Europese defensie binnen enige jaren een dergelijk peil kon hebben bereikt, dat een invasie onwaarschijnlijk moest worden ge acht. Ten aanzien van de Amerikaanse strijd krachten zeide president Truman, dat men van plan is de luchtmacht uit te breiden tot 143 groepen, het leger tot 21 divisies en de vloot tot 408 grote oorlogsschepen in actieve dienst en zestien vliegdeksgroepen. Voorts wilde men komen tot een mariniers corps van drie divisies. De president schatte het tekort voor het komende belastingjaar op 14% milliard dollar, tenzij het Congres nieuwe belas tingen zou invoeren. Voor het lopende jaar schatte hij het tekort op ruim acht milliard dollar. „Als er zich geen nieuwe internationale spanningen voordoen en geen nieuwe ag- gressie, hoop ik, dat wij de uitgaven na het belastingjaar 1954 zullen kunnen vermin deren. Tegen die tijd zullen wij het meren deel van de voorgenomen militaire uitbrei ding hebben voltooid", aldus president Truman in zijn nota. President Truman heeft Maandag in zijn begrotingsnota voor het belastingjaar 1953 aan het Congres de volgende cijfers voor gelegd: De uitgaven voor de periode van 1 Juli 1952 tot en met 30 Juni 1953 worden begroot op 85.400.000.000 dollar. Dit betekent een verhoging van 14.500.000.000 dollar in ver gelijking met het lopende jaar en een ver meerdering van 45.300.000.000 dollar in ver gelijking met het belastingjaar, dat op 30 Juni 1950 eindigde, de periode dus voor het uitbreken van de vijandelijkheden in Korea. De belangrijkste punten uit de nieuwe begroting zijn: De strijdkrachten 51.200.000.000 dollar (dit jaar 39.800.000.000 dollar, 20.500.000.000 dollar in 1951 en 12.300.000.000 dollar in 1950): hulp aan het buitenland 10.5Cg.000.000 dollar (dit jaar 6.900.000.000 dollar); ontwikkeling van natuurlijke hulp bronnen 3.200.000.000 dollar; sociale voorzie ningen 2.700.000.000 dollar; verbindingen 1.600.000.000 dollar; algemeen bestuuf 1.500.000.000 dollar; landbouw 1.500.000.000 dollar: onderwijs en huisvesting 1.300.000.000 dollar; handel en arbeid 1.100.000.000 dollar. Aangaande het uitgebreide program voor militaire, economische en technische hulp aan het buitenland verklaarde de pre sident, binnenkort aanbevelingen te zullen doen voor het program voor wederzijdse beveiliging ten bedrage van ongeveer 7900 millioen dollar. Met merendeel van de voor het buitenland bestemde gelden zou direct voor de opbouw van de strijdkrachten der betrokken landen worden aangewend, zo verklaarde de president. De begrotingsbedragen worden in de vol gende verhouding geput: directe belastingen van personen 36 procent; directe belastingen van maatschappijen 32 pet.; nieuwe belastin gen en leningen 17 pet.; indirecte belastin gen 11 pet.; douanerechten en andere hef fingen 4 pet. Hedenmiddag om twee uur heeft burge meester Kwint van Velsen de raadsverga dering onderbroken, teneinde in opdracht van Koningin Juliana en Prins Bernhard de nabestaanden der opvarenden van de vermiste trawler „Alkmaar" de diepge voelde deelneming over te brengen van het Koninklijk paar. WASHINGTON, (AFP) De Neder landse minister-president dr. W. Drees heeft Maandagmorgen op het Witte Huis een beleefdheidsbezoek gebracht, verge zeld van de ^Nederlandse ambassadeur te Washington dr. J. II. van Royen. Na zijn bezoek aan Truman, dat tien minuten duurde, verklaarde dr. Drees, dat geen en kele belangrijke internationale kwestie was besproken. De kwestie van het Noord-At lantisch verdrag was slechts „in zeer alge mene termen" aangeroerd. Het komende bezoek van Koningin Juli ana aan de Verenigde Staten en het caril lon, dat zij aan het Amerikaanse volk wil schenken, was ter sprake gekomen. Truman verheugde zich zeer over dit geschenk en zou de plaats voor het carillon bepalen, aldus dr. Drees. Aan het eind van de morgen bood Tru man Drees een lunch aan, waaraan aan zaten de vice-president Barkley, de voor zitter van het Huis van Afgevaardigden, Rayburn, verschillende staatssecretarissen, Harriman, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Chapin, en leden van de com missie voor buitenlandse aangelegenheden van Huis en Senaat. Enige uren later had dr. Drees een on derhoud van drie kwartier met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. Na afloop verklaarde dr. Drees tegen over verslaggevers te hopen, dat men een compromis zal vinden om de bezwaren van Nederland ten aanzien van de vorming van eèn Europees leger uit de weg te ruimen. Eenu dergelijk compromis zou echter moe ten worden gevonden door de Europese staten zelf, aldus de minister-president, die meedeelde, dat hij het standpunt van de Nederlandse regering in deze kwestie uiteen had gezet, een standpunt dat op vele pun ten overeenkomst met dat van België en Luxemburg. „Nederland is verlangend met de Eurpoese defensiegemeenschap samen te werken, zij het op zekere voorwaarden", aldus dr. Drees. TUNIS (A.F.P.) Maandagavond is het bij Nabeul in Tunis tot bloedige bot singen gekomen. Drie personen werden gedood, twintig gewond, van wie vijf zwaar. Bij nieuwe schietpartijen in de stad Tunis naar aanleiding van de arrestatie van nationalistische en communistische leiders zijn Maandag twee personen ge wond. Volgens sommige berichten losten demonstranten schoten, waarop de politie in de lucht vuurde. Ongeveer 50 personen werden in hech tenis genomen doch weer vrijgelaten. On der hen bevond zich Serge Moatti, voor zitter van de Tunesische Unie voor de rechten van de mens. Hedi Sjaker, pen ningmeester van de nationalistische partij, „Neo Destour", werd in hechtenis gehou den. Jonge Tunesiërs hielden voor het ge bouw van de Franse resident-generaal een demonstratie. De demonstranten braken enige winkelruiten. Victor Hugo: Ik zeg u: de tedere harten zijn de grote harten. De minister van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning hebben met ingang van heden de Prij- zenbeschikking Handelsmarges 1951 en de richtlijn voor de prijsberekening dooi de groot- en kleinindustvic ingetrokken. Beide maatregelen werden begin April 1950 in werking gesteld. Deze beslissing houdt in, dat de prijzen van de goederen, waarvoor geen afzonder lijke prijsregeling bestaat, voortaan door de betrokken ondernemers kunnen worden vastgesteld. Zij blijven evenwel onderworpen aan het verbod van prijsopdrijving op grond van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet. Ook het Prijsvormingsbesluit, waarin bepaald is dat de prijsvorming in overeenstemming met het algemeen belang moet geschieden, blijft van kracht. Het verlenen van grotere vrijheid in de prijsvorming is mogelijk, omdat blijkens de ervaring der laatste maanden als gevolg van de sterk gewijzigde marktverhoudin gen in de prijsvorming geen tendenzen meer aanwezig zijn, die tot ongemotiveer de prijsverhoging aanleiding zouden geven. Onder deze omstandigheden is de intrek king dezer prijsmaatregelen bovendien ge wenst, omdat in tal van bedrijfstakken zich afzetmoeiijkheden voordoen. Een goede bedrijfsvoering vereist bij de huidige marktsituatie een snelle aanpassing van de onderlinge prijs- en margeverhoudingen aan de wisselende omstandigheden in het bijzonder ook aan de buitenlandse con currentie. H. W. TILANUS: directies in het algemeen niet meer als kapitalisten moet zien, maar in de moderne bedrijfsverhoudingen kapitaal, arbeid en ondernemings-leiding als drie verschillen de sferen moet aanmerken vooral in de industrie geeft des te meer aanleiding om op deze punten nog eens terug te komen. R. P. CAïRO (Reuter). Britse parachutisten hebben de afzetting: van een gedeelte van de Arabische wijk van Ismailia nog een blok verder uitgebreid. Zij verwijderden Egyptische gezinnen uit kelders en van zolders naar verzamelcentra waar verdach ten van personen, die betrouwbaar worden 'geacht, gescheiden worden en waar ver horen worden gehouden. Er zijn scherpe instructies uitgevaardigd, volgens welke zieken en ouden van dagen in hun wonin gen moeten blijven en vrouwen voor hun verzorging moeten hebben. Britse officieren van gezondheid maken uit, welke personen te ziek zijn om vervoerd te worden. Op de begraafplaats in de Arabische wijk van Ismaila is het tot een vuurgevecht gekomen, dat zich tussen de Mohamme daanse en Katholieke kerkhoven afspeelde. De Engelsen hadden de begraafplaats na melijk afgezet en een grafkelder geopend. Hier vonden zij een arsenaal van zware ammunitie. De Egyptische verzetsstrijders hadden zich tussen de graven verborgen. Zij open den het vuur met géweren en stenguns. In de avond hadden zich twee Britse bataljons ingegraven om de twee kerk hoven, die naast elkaar liggen. Een Egyp tenaar is gedood en elf zijn gevangen ge nomen. Op het Mohammedaanse kerkhof zijn in de loop van de dag 'zevenduizend stuks ammunitie buit gemaakt. Op het Katholiek/ kerfhof werden stenguns en geweerpatronen gevonden. Een woordvoerder van de Egyptische delegatie bij de UNO in Parijs heeft mede gedeeld, dat een commissie is gevormd, bestaande uit diplomatieke vertegenwoor digers van Amerika en Engeland en Egypti sche functionarissen, om een onderzoek in De Rotterdamse rechtbank veroordeelde de 42-jarige J. S. uit Schiedam tot een ge vangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Zij had een Rotterdamse textielhandelaar opgelicht voor f 50.000. te stellen naar de kwestie van de verant woordelijkheid voor de dood van zuster Anthony, die Zaterdag in een klooster werd vermoord. De Egyptische regering heeft Maandag avond te Caïro een speciaal communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard: „Het is niet aan de minste twijfel onderhevig dat zuster Anthony door een Britse kogel om het leven is gekomen". Nieuw plan Het Arabische blad „Rosa el Joessef" schrijft dat koning Ibn Saoed van Saoedi- Arabië, na een geheime briefwisseling met president Truman, aan de koning en de premier van Egypte het volgende plan heeft voorgelegd voor regeling van het Egyp- tisch-Britse geschil: Ontruiming van de Suezkanaal-zöne door de Britse troepen, erkenning van de eenheid Egypte-Soedan, Amerika zal een Egyptische pantsereenheid van 30.000 man gratis bewapenen en Egypte treedt toe tot het commando voor het Midden-Oosten, na aanbrenging van de door Egypte gewenste wijzigingen. Het Egyptische blad Akzer Lahza schrijft uit officiële Amerikaanse kringen te heb ben vernomen, dat het voorstel van Saoedi- Arabië een goede basis voor regeling van het geschil vormt. Wl De strandjutter, die naarstig zoekt naar wat de zee gelieft terug te geven, staat ietwat onwennig tegenover een vondst van dergelijke omvang als de Texelse lichtboei, die door de storm werd losgerukt en op het Noordwijkse strand belandde. Het mandje, dat de jutter voor het bergen van zijn bezit mee voert, kan in dit geval geen dienst doen! C.H.U. distancieert zich van oppositie tegen Indonesische politiek In een rede voor de Christelijk Histori sche Kiesvereniging te Linschoten zei de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de C.H.-fractie in de Tweede Kamer, ernstige bezwaren te hebben tegen de voornemens van de regering de leeftijd om tot Kamer lid te kunnen worden gekozen terug te brengen van 30 tot 23 jaar. Hij verwachtte van deze maatregel, met alle eerbied voor de jongelingschap, geen goede resultaten. „Van een 23-jarige, in de meeste gevallen nog ongehuwd, kan men niet verwachten dat hij of zij een oordeel zal kunnen vellen over sociale, culturele of wetenschappelijke problemen". Sprekende over de Indonesische politiek der C.H.U. gaf de heer Tilanus als zijn mening te kennen, dat het negeren voor wat men zou kunnen noemen de revolu- tionnaire bewegingen, die zowel in het nabije als verre Oosten gaande zijn, on mogelijk is. In dit licht bezien is het te ver klaren, dat hij en de zijnen zich van liever lede van de heftigste oppositie over deze zaken in het parlement hebben gedistan- cieerd. Over Nieuw-Guinea verklaarde de heer Tilanus, dat op Nederland de morele plicht rust land en volk van inmenging van Indonesische zijde te vrijwaren, al zal dit ons land nog vele tonnen gelds kosten. De strategische waarde van Nieuw Guinea is voor Amerika, Engeland en Australië van veel belang. De Nederlandse regering heeft dat, na de redevoeringen van Soe- karno, wel ingezien, aldus de heer Tilanus. De Koningin reikte hem een hoge onderscheiding uit De Koningin heeft Maandag een bezoek gebracht aan de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, om hem geluk te wensen met zijn tachtigste verjaardag. De Koningin heeft jhr. Beelaerts van Blokland de ver sierselen overhandigd van het Grootkruis Nederlandse Leeuw, benevens als persoon lijk geschenk een zilveren schaal met bloe men. Het Grootkruis Nederlandse Leeuw is de hoogste onderscheiding welke een Neder landse burger deelachtig kan worden. Nog zes andere Nederlanders bezitten op het ogenblik dit Grootkruis: prof. mr. P. S. Gerbrandy, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, mgr. dr. J. kardinaal De Jong, prof. mr. R. Kranenburg, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en generaal H. G. Winkelman. ,x1^'>"ra>vvcxwmoocoooervvvr^-inr]cc'xx5r>-«x!otYv*Toocco VANNACHT LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met morgen later op de dag enige sneeuw of regen. Aanvankelijk zwakke tot matige Oostelijke wind. later tot vrij krachtig toenemende en naar Zuid- Oost of Zuid ruimende wind. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. 23 Januari Zon op 8.33 uur, onder 17.10 uur. Maan op 5.49 uur, onder 12.32 uur. Hoog en laag water in I.Tmuiden Dinsdag 22 Januari Hoog water: 10.43 en 23.25 uur. Laag water: 6.04 en 18.39 uur. 8 Woensdag 23 Januari 8 Hoog water: 12.00 uur. Laag water: 7.18 en 19.58 uur. XCCCCOXWCCOXCC m-Q-rnyf

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1