Ernstige toestand in Tunis: Dinsdag 10 doden Gedeeltelijke deblokkering der reserve van het Gemeentefonds „Onvermijdelijke economische eenwording ondenkbaar zonder een politieke unie" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vredesstreven Franse politiek kreeg de steun der Nationale Vergadering Noodweer over Java Amerikaans vliegtuig op huis neergestort Het woord is aan Winkelsluitingswet aangenomen Eisenhower spoort Europa aan Willem de Zwijger-prijs voor David Perlman Bus-chauffeur reed 24 jongens dood Lening van Herstelbank aan de K.L.M. Boedel van Mengelberg Tientallen doden, enorme schade Tenminste drieëntwintig doden Twee beeldlijnsystemen voor televisie in België EERSTE KAMER Voor consolidatie van vlottende schuld der gemeenten en voor financiering van werken waarmee reeds begonnen is „Moedig de Russen niet aan door nalatigheid' Perzië weigert nieuwe Britse gezant Dr. Drees bij de uitreiking Massamoord van Dortmund wordt nu berecht 66e JAARGANG No 166 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 23 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 19 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-cnFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OVER DE VERSCHIJNING van het manifest van de vredesbeweging „De Derde Weg" is op deze plaats reeds vol doening uitgesproken. Het heeft, zoals het secretariaat der beweging mij doet weten, een stroom van blijken-van-instemming aan dat adres uitgelokt. Omdat vele lezers zich blijkbaar daarbij willen aansluiten worde het hier vermeld: Secretariaat Vre desbeweging De Derde Weg: mej. A. M. Schiltmeyer, Schouwweg 18 a, Wassenaar. Er blijkt al een werkgroep Den Haag te zijn, die bondig in druk formuleert, dat de beweging zich ten doel stelt allen tot sa menwerking te brengen: die verontrust zijn door de toestand, waarin de wereld tengevolge van de nood lottige politieke tweedeling verkeert; die inzien dat voor het bereiken van een duurzame vrede de overwinning op de oude machtspolitiek met haar vertrouwen jn militaire geweldmiddelen noodzakelijk is; die begrijpen dat het vredesstreven zich dan ook van elke gebondenheid aan deze machtspolitiek vrij moet maken en dat in deze zin de vrede niet slechts als einddoel, maar tevens als uitgangspunt en middel moet worden opgevat; waaruit de eis van een nieuwe politiek op deze nieuwe grondslag voortvloeit. Practisch toegepast betekent dat onder meer: het bevorderen van juiste voorlich ting omtrent de werkelijke wereldsituatie, het vestigen en onderhouden van inter nationale contacten met personen en groe pen van wie verwacht kan worden, dat zij vredeswerk in de geest van „De Derde W.eg" zullen steunen en het bekend maken van voorstellen, die op verschillend levens gebied kunnen bijdragen tot een mens waardige wereld-samenleving. Dit is de volledige tekst van deze korte samenvatting. Ge ziet dat zij evenals het manifest zich tot een eerste aanloop be paalt en een vervolg in uitzicht stelt. Im mers spreekt zij van „de eis van een nieuwe politiek op deze nieuwe grondslag" en latei- van het „bekend maken in breder kring van voorstellen". Die nieuwe politiek en die nieuwe voorstellen zijn nog niet ge openbaard. De veelzijdige samenstelling van de groep van éénenvijftig ondertekena ren van het manifest geeft des te meer reden om de verdere ontwikkeling met bij zondere belangstelling tegemoet te zien. Het manifest zegt: „Zonder als groep principieel stelling te nemen in de kwestie van het „anti-militarisme" (radicaal paci fisme) zijn wij ervan overtuigd dat het problematische en demonische van het huidige militaire geweld ons allen blijvend behoort te verontrusten. Het geweten van het Nederlandse volk mag niet worden verdoofd door de systematisch aangewak kerde oorlogspsychose". Ik zou daar een voudig aain willen toevoegen, dat al die genen die oprecht streven naar betere maatschappelijke verhoudingen, waarin voor ieder een menswaardig bestaan en een zuivere rechtstoestand gewaarborgd zijn, zich noch in materiële, noch in ideële zin het bereiken van zulk doel kunnen voor stellen zolang oorlogsdreiging boven de samenleving hangt. En zolang pogingen tot verbetering en opbouw telkens weer ge fnuikt worden door de enorme uitgaven, die militaire organisatie en bewapening eisen. Het is volkomen juist dat de vrede niét slechts als einddoel, maar tevens als uitgangspunt en middel moet worden op gevat. Iemand van een behoorlijke ontwik keling, «yen behoorlijk materieel bestaan met kansen op bevordering als hij daartoe de eigenschappen bezit, van goede verzor ging bij ziekte en tenslotte het uitzicht op pensioen te verzekeren is schoon. Maar wat rest van al dit schoons als hij, in zijn jeugd reeds, opgeroepen wordt tot een strijd waarin hij zijn leven verliezen zal, verminkt worden of anderszins blijvend in zijn gezondheid en levensvreugde geschaad öf, als hij hem ongedeerd overleeft, moet ervaren dat de oorlog de opbouw der maatschappij eerst tot stilstand gebracht en daarna ontwricht heeft? Het is niet moge lijk een gezonde, zich regelmatig ontwik kelende samenleving te bouwen op een reeks van oorlogen. De ondertekenaars van het manifest „De Derde Weg" hebben ver klaard dat zij het bewezen achten dat oor log geen problemen oplost, maar ze. slechts verplaatst. Welnu: wie daar nog aan twij felen mocht bezinne zich eens even op de gevolgen van de eerste wereldoorlog en daarna op die van de tweede. Dan moet hij daarbij een beetje verder kijken dan eigen persoonlijke ervaringen. Dan moet hij, ook als hijzelf en zijn gezin er tot dusver goed doorgekomen zijn, eens aan het lot van zoveel medemensen denken zelfs ook buiten de grenzen van het eigen land. Kan hij, die niet verder dan die grens en dan de behartiging van eigenbelangen binnen' die grens pleegt te denken, ooit beweren dat hij van zijn medemensen houdt en kan hij ooit ontkennen, dat hij een bekrompen op vatting huldigt die ten nauwste verbonden is aan de gedachte: wat vind ik de voor deligste manier? Hij die hier schrijft beseft dat hij dingen gaat herhalen, die hij op deze plaats in de jaren tussen de twee wereldoorlogen heeft betoogd en ook alweer, opnieuw, na de tweede. In die periode tussen de oorlogen heeft toen de verdoving na de eerste voorbij was de actie voor vrede en ont wapening zich sterk geroerd. Een paar maal scheen zij op weg naar het welslagen te geraken. Het heeft niet zo mogen zijn. Welnu, zij moet met nog groter kracht dan toen worden hei-vat. Wellicht zal er ditmaal zegen op rusten. Haar drijfveren zijn zui ver; haar inspiratie zal, als zij krachtig ge noeg is, nieuwe wegen vinden. Zij zal nooit opgeven en steeds sterker worden, in de inderdaad juist uitgedrukte overtuiging dat de vrede niet slechts als einddoel (in welke vage toekomst?) maar tevens als uitgangs punt en middel moet worden opgevat. R. P. Begin Maart zal te Amsterdam bij S. J. Mak van Waay de boedel van wijlen prof. dr. Willem Mengelberg worden geveild. Deze bevat onder meer oude schilderijen, oud glaswerk, tal van muziekinstrumenten en een aantal zeldzame specimen van be schilderd glas. De gehele opbrengst is be stemd voor de inrichting van het als rust huis voor musici (bij voorkeur leden van het Amsterdamse. Concertgebouw Orkest) nagelaten woonhuis van dr. Mengelberg te Zuort in Zwitserland. TUNIS (Reuter). Bij de bestorming van de „Bank van Algiers" te Soesse, ongeveer 100 kilometer ten Zuiden van Tunis, zijn Dinsdag tien doden gevallen. Een rumoe rige menigte had zich voor het gebouw verzameld. De plaatselijke bevelhebber, kolonel Durand, poogde de mensen tot be daren te brengen doch er werd op hem geschoten. Hij werd gewond en tenslotte doodgeslagen. Politie en troepen openden het vuur en doodden negen demonstranten. Velen werden gewond. Tussen Soesse en Sfax werd een trein tot ontsporing gebracht door het losschroe ven van de rails. Niemand liep letsel op. De lijn SoesseTunis werd door een ont ploffing beschadigd doch het verkeer kon doorgaan. Ten Zuiden van Soesse bij Monastir werden telegraafpalen omgehakt. Te Porto Farina is een gendarme doodge schoten. De algemene staking in Tunis had weinig effect. De markt werd normaal ge houden en ook de trams reden. De winkels in de Arabische wijk bleven echter geslo ten. Sala Ferhat, leider van de nationa listische oude „Destour", is naar Parijs ver trokken „om de belangen van zijn land bij de delagaties naar de U.N.O. te verdedi gen". Een Tunesische delegatie te Parijs heeft de tekst uitgegeven van een verkla ring, welke zij noemt „een beroep van de Bey van Tunis op president Auriol, gezon den in April 1950". In dit schrijven wordt gezegd, dat twee verzoeken aan de Fransen zijn gericht om hervormingen in te voeren, beide echter zonder resultaat „en vrezende, dat het ge voel van ongeduld bij het volk kan ont aarden in een gevoel van wanhoop, dat gevolgen zou kunnen hebben, welke wij wensen te voorkomen, richtten wij ons rechtstreeks tot uwe excellentie". Verklaring Franse premier De Franse Nationale Vergadering heeft met 396 tegen 280 stemmen besloten het debat over de interpellatie aangaande de toestand in Tunesië tot onbepaalde datum uit te stellen. Het uitstel was verzocht dooi de nieuwe premier, Edgar Faure. Tevoren had de premier de maatregelen om de na tionalistische en communistische leiders uit Tunis naar afgelegen plaatsen over te brengen, verdedigd. Hij zeide echter, dat de Franse regering gaarne een spoedige hervatting van de Frans-Tunesische be sprekingen over hervormingen zou zien. „De Tunesische ministers maakten een fout door te pogen de zaak voor de U.N.O. te brengen. Hun beroep kan niet in overwe ging genomen worden. De huidige maat regelen in Tunesië, bedoeld om de orde te handhaven, zijn slechts tijdelijk en door de omstandigheden gerechtvaardigd. De Franse president-generaal, graaf De Haute- cloque, geniet met zijn staf het volledige vertrouwen der regering met betrekking tot de taak om de Frans-Tunesische be sprekingen te hervatten. Faure gaf een overzicht van de reeds ingevoerde hervormingen, zoals de instel ling van een kabinet, waarvan de helft van het aantal leden Frans en de andere helft Tunesisch is en het opnemen van meer Tunesische ambtenaren. Frankrijk is nog steeds voorstander van hervormin- DJAKARTA (Aneta). Een enorme, vrijwel ononderbroken regenval op Java heeft de dood veroorzaakt van tientallen personen, grote materiële schade aange richt, vooral in midden-Java en op vele punten het weg- en treinverkeer ontwricht. D,e grootste ramp geschiedde te Pati, in Midden-Java, waar tot op heden het ver lies van 38 mensenlevens werd gemeld en 10.000 ha. land werd overstroomd, doordat de waterwerken van de Wilalu de water- masa's niet konden verwerken. Na de uiterst langdurige periode van droogte, die de electriciteitsvoorziening van de grote steden op Java in het onge rede bracht, stroomt thans de regen in onwaarschijnlijke hoeveelheden neer. De correspondent van Aneta te Situbondo, in Oost-Java, bericht, dat daar in drie dagen 700 mm. water, is gévallen bij een jaarge middelde van 1200 mm. Te Semarang re gistreerden de regenmeters de zwaarste regenbui sedert 1932: 360 mm. in twee dagen, hetgeen overeenkomt met wat er in een normale regentijd in drie maanden valt. Vier mensen, een oude vrouw en drie kinderen, vonden te Semarang de dood toen door 'de zware regenval des nachts een kampongwijk onder water werd gezet. In de laagst gelegen gedeelten dier wijk reikte hef water tot aan de daken der kamponghuizen en vele der in hun slaap verraste bewoners moesten door zwem mende politiemannen worden gered. In het Semarangse havengebied zijn in de opslagplaatsen voor tonnen schade aan gericht, de Borneo-Sumatra Handelsmij. schat alleen al in een harer ondergelopen gudangs de schade op 200.000 rupiah. Zo wel ten Oosten als ten Westen van de stad zijn treinbanén verzakt en bruggen weg geslagen, waardoor het treinverkeer tussen Djakarta en Soerabaja over de Noorder- lijn is gestremd. Aangezien in deze streek ook het wegverkeer is lamgelegd, is Sema rang thans geïsoleerd. Te Djakarta kwam in het overstroomde complex van de wijk Petodjo de rijstvoor- raad van een handelaar onder water te staan. Om groter verlies te voorkomen ver kocht hij, tot de enkels in het water staan de, zijn voorraad aan gegadigden tegen 1.25 rupiah per kilo, terwijl de normale prijs ongeveer 3 rupiah bedraagt. VLIEGER DOBBERDE IN RUBBERBOOT IN HET KANAAL Het Engelse schip St. Heiier heeft ge seind, 7 mijl van Bill of Portland bij de Engelse Zuidkust een rubberboot met een vlieger opgemerkt te hebben. Het schip bevond zich een half uur varens van het bootje, af en stoomde er op af. Het heeft de vlieger opgepikt. gen in stadia. .Op het ogenblik dat de in cidenten begonnen stond men op het punt nieuwe hervormingen in te voeren, zoals in het gemeentelijke bestuur en de samen stelling van een kamer van vertegenwoor digers. Volgens Faure zijn de beginselen van de Franse politiek gebaseerd op de volgende punten: Geen terugtrekken der Fransen uit Tu nesië en voortgaan met de politiek van hervormingen in stadia. Het doel der Fransen is Tunesië interne autonomie te verlenen binnen het kader van de bestaandè verdragen. Voor de stemming over het al of niet voortzetten van het debat verklaarde Faure, de stem ming te zullen beschouwen als stemming over de regeringspolitiek ten aanzien van Tunesië. ELIZABETH (Reuter). Gisteravond is in dichte mist een Amerikaans lijnvlieg- tuig, een tweemotorige „Convair", in Eli zabeth (New Jersey) op een houten huis neergestort en in brand gevlogen. Alle 23 inzittenden van de machine, 18 passagiers, 2 functionarissen van de luchtvaartmaat schappij en 3 bemanningsleden, zijn om het leven gekomen. Onder de passagiers bevond zich Robert Patterson, voormalig Amerikaans minister van Oorlog. Het vliegtuig kwam dicht bij het eigen huis van de piloot neer. Korte tijd na het neerstorten stond een blok huizen in brand op 15 meter van de plaats, waar 16 Decem ber een ander lijnvliegtuig neerstortte, waardoor 56 personen om het leven kwa men. Uren na de brand was het nog niet be kend, of behalve de inzittenden van het vliegtuig ook nog andere personen om het leven zijn gekomen. Volgens een niet- officieel onderzoek worden tenminste zeven personen vermist. De hitte was zo intens, dat de brand weerlieden de eerste tijd de vuurhaard niet dicht konden naderen. Tenminste acht personen zijn gewond geraakt. Later slaag de de brandweer er in het vuur meester te worden en de ergste schade te beperken tot twee vernielde huizen en een grote garage. Het vliegtuig, op weg van Buffalo naar New York, was wegens de mist naar het vliegveld van Newark gedirigeerd. Elizabeth is een stad met ongeveer 100.000 inwoners op 20 km. ten Zuid- Westen van de stad New York. Een tweemotorig Amerikaans vliegtuig is bij het opstijgen van het vliegveld van Miami, in de Amerikaanse staat Florida, omlaag gestort en in brand gevlogen. Er zouden zich vijf personen aan boord van het toestel hebben bevonden. In het Belgische Staatsblad is thans een besluit verschenen, waarbij de normen voor de televisie-uitzendingen worden bepaald. Het getal der lijnen per beeld zal 625 be dragen voor de uitzendingen in de Neder landse taal en 819 voor de uitzendingen in de Franse taal. Voor de heruitzending van in het buitenland uitgezonden programma's of voor het uitzenden van programma's, die tegelijkertijd voor beide taaistreken van België dienen, zal het getal der lijnen per beeld voor uitzendingen in de Franse taal evenwel 625 mogen bedragen, voor uitzen dingen in de Nederlandse taal 819. Eötvös Wij kunnen zonder enige vreugde leven maar niet zonder enige hoop Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren in het paleis op de Dam te Amsterdam de Nieuwjaarsreceptie voor leden van het Corps diplomatique gehouden. De Koningin en de Prins inspecteren de erewacht in ceremonieel tenue van het garderegiment „Prinses Irene" uit Assen. (Van onze parlementaire redacteur) Voor meer dan één gemeente was het gisteren een prettige dag. Bij de behande ling van de voorzieningen ten aanzien van de financiële verhoudingen tussen het rijk en de gemeenten, waarover de heren Tjalma (A.R.), R e ij e r s (C.H.), Ber ger (K.V.P.), Wendelaar (V.V.D.) en Van Tilburg (P.v.d.A.) het woord voerden, kwam minister Lieftinck, wiens ambtgenoot van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, zich tot een zwijgende rol bepaalde, met twee belangrijke mededelingen. Hij kondigde namelijk aan, dat het in het voor nemen van de regering ligt onmiddellijk na het tot stand komen van deze wet van de 280 millioen, die van het Gemeentefonds over 19481950 geblokkeerd zijn gebleven, een gedeelte te deblokkeren ten behoeve van consolidatie van vlottende gemeente lijke schuld en ten behoeve van kapitaals uitgaven voor de uitvoering van werken waarmee reeds begonnen is en die wegens liquiditeitsmoeilijkheden gevaar loopt stop gezet te worden. Hierbij zal evenwel reke ning gehouden moeten worden met het mo netair beleid dat de regering het laatste jaar gevoerd heeft. De belangrijke mede deling die minister Lieftinck deed was, dat in die gevallen waarin de in November 1945 opgestelde herziene raming van de op brengst van de Ondérnemingsbelasting lager uitkomt dan aanvankelijk het geval was, voor de gemeenten die er daardoor op achteruit zouden gaan over 1951 en 1952 is de uitkering Uit hoofde van de Onder nemingsbelasting op een vast bedrag ge steld gelegenheid zal bestaan een bij zondere uitkering te krijgen. De Senaat keurde het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming goed. Winkelsluiting Tevoren had zij zich met de nieuwe win kelsluitingswet bezig gehouden. Evenmin als de heer K a p t e ij n (Ar beid), die zulks aanvoerde ten aanzien van de koopavond, waartoe dit ontwerp de ge legenheid opent en waarvoor hij niets voel de, bleek minister Albrégts het een ge noegen te vinden met zijn vrouw te gaan winkelen. Maar er zijn ook mannen, die dat wel gaarne doen. Hoe het zij, de koop avond is in elk geval niet verplicht voor geschreven. Eveneens is de regeling om trent de halve dag-sluiting facultatief ge houden. Zowel de heer Steinkühler (K.V.P.) als mr. baron De Vos van Sfeenwijk (V.V.D.die trouwens ook overigens met het ontwerp accoord gingen, stemden met dat facultatief laten in. De heer Kapteyrn, bij deze gelegenheid de woordvoerder van de fractie van de P.v.d. A., die bijkans een kwart eeuw ervaring op middenstandgebied heeft, bleek in deze materie terdege thuis te zijn. De vacantie- regeling achtte hij niet gelukkig, evenmin de koopavond en het bepaalde inzake de halve dag-sluiting. Die had hij imperatief voorgeschreven willen zien. Hij vond trou wens in het algemeen het wetsvoorstel te leurstellend en wilde, alvorens zijn stem te kunnen bepalen het antwoord van de mi nister afwachten. Van minister Albrégts kreeg hij eigenlijk niets nieuws te horen; alleen de aankondiging dat het Winkel werktijdenbesluit in zijn geheel herzien zal worden. De heer Van Santen (Comm.), op alle punten tegenstander van het ontwerp trachtte de heer Kapteyn er nog toe te bewegen, nu deze eigenlijk niets bevredigends van de minister had gehoord, te verleiden om tegen te stemmen. Maar zonder succes, want tenslotte liet ook de fractie van de P.v.d.A. met de andere groe pen, de Communisten uitgezonderd, een stemmig het „voor" horen, zodat het. ont werp met 31 tegen 3 stemmen werd goed gekeurd. PARIJS, (United Press) Generaal Eisenhower heeft op het geallieerde hoofd kwartier tijdens een persconferentie ver klaard dat Rusland zeer dwaas zou zijn als het een derde wereldoorlog zou beginnen. „En ik geloof dat de Russen dat ook inzien", voegde de generaal hier aan toe. Hij verklaarde echter dat West-Europa er voor moet zorgen dat de Russen niet mogen worden aangemoedigd door nalatig heid van de West-Europeanen om zich aan een te sluiten. De generaal wekte er met klem toe op een nieuw tijdperk van poli tieke en economische eenwording in Europa in te luiden. De geallieerde opperbevelhebber zeide voorts dat de Verenigede Staten bereid williger zouden zijn geld in Europa te blijven steken, indien de Europese leiders onmiddellijk een constitutionele conventie zouden samenroepen. Hij liet Engeland buiten zijn definitie van West-Europa. „De verantwoordelijkheden die Engeland in de gehele wereld heeft zouden zijn onmiddellijke opneming in het Europese leger eerder tot een struikelblok dan een hulp maken", zeide de generaal. Hij geloofde dat nadat een evenwicht tussen Rusland en het Westen bereikt zou zijn de vrije wereld uiteindelijk een vreed zame, democratische overwinning zou be halen. Betreffende de eenwording van Europa had Eisenhower het volgende te zeggen: In het licht van de koude, harde feiten kan ik eenvoudig geen aanvaardbaar alterna tief voor een unie een economische unie tussen de staten van West-Europa zien. En ik kan niet zien hoe een economische unie succes kan hebben zonder politieke samenwerking. Wanneer men tenslotte er kent dat iets gedaan moet worden, ver dwijnen onmogelijkheden en worden zij al leen maar obstakels. Washington accoord Te Washington hebben regeringsfunctio narissen verklaard, dat zij de suggestie van generaal Eisenhower voor bijeenroeping van een Europese grondwetgevende verga dering beschouwen als een poging om nieuwe drijfkracht te geven aan de Euro pese eenheid. Men deed verstaan, dat Eisenhowers opmerkingen hieromtrent de steun van de Amerikaanse regering heb ben. Op hun bijeenkomst van 27 December te Parijs bevalen de ministers van Buiten landse Zaken van Frankrijk, West-Duits- land, Italië en de Benelux de benoeming van plaatsvervangers aan voor het bestu deren van middelen om tot politieke een heid te komen. Deze studiegroep zou bin nen zes maanden rapport moeten uitbren gen aan de betrokken regeringen die op haar beurt drie maanden de tijd zouden hebben om antwoord te geven. Wysjinski ontevreden De Russische minister va.n Buitenlandse Zaken Wysjinski is Dinsdagavond naar Moskou vertrokken, zeggend dat de we reld niet dichter bij de vrede is dan toen hij hier tien weken geleden arriveerde. „De besluiten, die door de UNO-assem- blée genomen zijn, zijn eenvoudig voorbe reidingen tot een nieuwe oorlog. De As- semblée ging de weg van het Amerikaans- Britse blok", vreklaarde hij. Toen hem gevraagd werd of hij dacht dat de vergadering der Assemblée nuttig was geweest, antwoordde hij „neen". Een verslaggever vroeg hem of het waar was dat hij van plan is af te treden. Wy sjinski antwoordde: „Neen. Bent het van plan?". TEHERAN, (Reuter) Volgens een mededeling van het secretariaat van de Perzische premier heeft de Perzische mi nisterraad Dinsdagavond twee nieuwe be ginselen vastgelegd betreffende het aan vaarden van nieuwe Britse diplomaten in het land. Ten eerste zullen zij niet tevoren in Perzië werkzaam mogen zijn geweest en ten tweede mogen zij geen functie in enige Brtise kolonie hebben vervuld. De Britse ambassadeur te Teheran, Sir Francis Shepherd, is door de Perzische mi nister van Buitenlandse Zaken, Bagher Kazem, op de hoogte gesteld van deze voorwaarden. Waarnemers in de Perzische hoofdstad zijn van oordeel, dat door deze mededeling verklaard wordt, waarom de Perzische re gering haar agrément heeft geweigerd aan de benoeming van Robert Hankey tot op volger van Sir Francis Shepherd, aangezien Hankey enige jaren geleden reeds deel heeft uitgemaakt van het personeel der Britse Ambassade te Teheran. WASHINGTON (ANP). Dinsdagavond is te Washington op een diner, georgani seerd door de Willem de Zwijger-stichting, in aanwezigheid van dr. Drees voor de tweede maal de Willem de Zwijgerprijs uitgereikt. Deze prijs, die ingesteld is ter nagedach tenis van de veertien Amerikaanse jour nalisten, die in 1947 na een bezoek aan Indonesië bij een vliegtuigongeluk bij Bombay om het leven kwamen, wordt ieder jaar toegekend aan de Amerikaanse journalist, die het beste artikel over Ne derland heeft geschreven in een Ameri kaans dagblad of tijdschrift. Ditmaal heeft de 33-jarige David Perl man van de „San Francisco Chronicle" de prijs gewonnen voor zijn verhaal over de drooglegging van de Zuiderzee en de hier voor ontvangen steun van het plan-Mars hall. De hoofdredacteur van „Knicker bocker Magazine", Albert Balink, reikte bij afwezigheid van Perlman de prijs uit aan het hoofd van het kantoor van „Colliers Magazine" te Washington, in welk blad het bekroonde artikel was verschenen. Bij het diner, waaraan ook de Neder landse ambassadeur te Washington, dr. Van Royen, leden van de Amerikaanse re gering, rechters van het hooggerechtshof, leden van het Congres en vele Nederland se en Amerikaanse journalisten aanzaten, werden de veertien omgekomen Ameri kaanse journalisten herdacht. Dr. Drees hield een rede over persvrij heid, waarin hij er op wees, dat de wereld behoefte heeft aan feiten. Hij bracht hulde aan de correspondent van Associated Press in Praag, William Oatis, die in Tsjecho- slowakije gevangen wordt gehouden. „Wij in Nederland hopen, evenals de gehele vrije wereld, dat Oatis spoedig mag terug keren naar zijn gezin, zijn vrienden en zijn beroep, dat hij zo trouw diende". LONDEN (United Press). De 57- jarige buschauffeur John William Sam son, die op 4 December van verleden jaar in Chatham op een groep marcherende cadetten inreed, waarbij 24 jongens werden gedood, is in Londen tot een boete van 20 pond veroordeeld en zijn rijbewijs werd voor de tijd van drie jaar ingetrokken. Het proces tegen de bestuurder heeft twee dagen geduurd en heeft in geheel Engeland veel aandacht getrokken. Bij de motivering van zijn vonnis zei de rechter: „Dit hof kan u geen straf opleg gen die vergeleken zou kunnen worden met de straf welke gij reeds ondergaat." Samson heeft van het gebeuren een zware morele klap gekregen. Vertegenwoordigers van de KLM voeren op het ogenblik te Washington bespre kingen met de Internationale Herstelbank over een mogelijke lening voor de finan ciering in dollars van een deel der in be stelling zijnde nieuwe KLM-vliegtuigen. De grootte van de lening staat op dit ogen blik nog niet vast. Volgens een Reuterbericht uit Washing ton zou het gaan om een lening ten be drage van vijf millioen dollar. Men wilde dit echter van de zijde der Herstelbank niet bevestigen. DORTMUND (Reuter). Het gerechts hof te Dortmund heeft 28 vroegere func tionarissen van de Gestapo gedaagd in ver band met een massamoord, gepleegd kort voor de capitulatie in de nabijheid van Dortmund. De massagraven, ondiepe bom- kraters, werden zes jaar geleden ontdekt. Men vond de lijken van 270 gevangenen van de nazi's, geïdentificeerd als Neder landse, Belgische en Oost-Europese slaven arbeiders, Joden en Duitsers, gearresteerd wegens verzet tegen het naziregiem en voorts Franse, Russische en Poolse krijgs gevangenen. Allen waren gedood door schoten in de rug en in de nek en velen waren gebonden met prikkeldraad. Onder de vermoorden bevonden zich vrouwen en kinderen. Tweehonderd getuigen zullen gehoord worden. De hoofdbeklaagde is de 47-jarige Hein- rich Muth, stoffeerder van beroep en een vroegere communistische partijfunctiona ris, die eveneens in het kamp terechtge komen was. Hij wordt er van beschuldigd de meesten der vermoorden aan de Gesta po verraden en uitgeleverd te hebben in de laatste twee maanden van de oorlog. WEINIG VERANDERING® Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt maar over wegend droog weer. Zwakke tot ma tige Zuid-Oostelijke wind. Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgen over dag temperaturen om het vriespunt. 24 Januari Zon op 8.32 uur, onder 17.12 uur. Maan op 7.04 uur. onder 13-33 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 23 Januari Hoog water: 12.00 uur Laag water: 7.18 en 19.58 uur. Donderdag 24 Januari Hoog water: 0.47 en 13.17 uur. Laag water: 8.43 en 21.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1