VAL DA Chefarine 4 Samenwerking in Velsens college van haast alle kanten in discussie betrokken ABDIJSIROOP Garmisch onder de sneeuw MET NKUCHJE Vanavond antwoord in Velsens raad Oud-IJmuiden is velen niet naar de zin C.P.N. heeft motie-regen in petto Griepbesirijding met 4 middelen tegelijk! De radio geeft Donderdag Verklaring van de nieuwe Belgische premier PANDA'S HEREN-LEVEN WOENSDAG 23 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Herdenking der slachtoffers van de „Alkmaar" Schaatsenrijden Nederlanders startten in onderlinge wedstrijden Heringa Wuthrich Haarlem Japans militaire plannen Tennis Om de Davisbeker Nederland komt uit tegen Noorwegen of Frankrijk Voetbal Nederlands elftal oefende in het Stadion Basketball Verrassende overwinningen voor „Haarlem en H.O.C. Lesvliegtuig maakte noodlanding Zwaluwen-Luxemburg wordt te Haarlem gespeeld Kegelen Competitiestanden Haarlemse Kegelbond Belangstelling voor wandelsport neemt toe BARTELJORISSTRAAT 20 TEL 13439 2 Na het indrukwekkende begin van Vel sens eerste begrotingszitting, waarmee de deernis met de nabestaanden der veertien slachtoffers van de ramp met de IJmuiden- se trawler „Alkmaar" onder weinig maar welgekozen woorden is gebracht door voor zitter mr. M. M. Kwint, is de raad begon nen met zijn omvangrijke werk van deze en de komende dagen: het budget voor het al lopende jaar. Niet echter nadat de heer A. H. ten Broeke als nestor van de vroedschap namens de raad deze bekom merde rede had beantwoord met even wel gemeende woorden. De raad nam vervolgens staande een minuut stilte in acht en daarna verliet bur gemeester Kwint tijdelijk de vergadering om de Koninklijke deelneming nog dezelf de middag aan de nabestaanden over te brengen. Van meer dan één kant is uit de raad eritiek geoefend op de interne verhoudin gen in het college,' zulks onder meer naar aanleiding van de wrijving tussen dit col lege en de feestcommissie bij IJmuidens recente feestviering. Diverse malen bleek de goede verstandhouding tussen burge meester en wethouders in twijfel te worden getrokken. De heer Van Dongen (C.H.) begon als eerste aan de algemene beschouwingen en brak andermaal een lans voor het lot van oud-IJmuiden om vervolgens de wet houder van onderwijs te gispen voor diens uitlatingen in een oudervergadering van een openbare school te Velsen-Noord, waarin hij volgens de heer Van Dongen zich onvoorzichtig uitliet over de positie van het bijzonder onderwijs tegenover het openbaar onderwijs. Als voorzitter van de Arbeidfrac- tie nam de heer R. Verbeek de be groting in beschouwing. Hij waarschuwde vriendelijk voor „zorgeloosheid", nu Vel- sen de beschikking heeft over een reserve van ruim zes millioen dank zij de meevaller uit de ondernemings-belastinguitkering van de regering. „Maar onze oude schulden zijn afgelost en wij zijn een witte raaf ge worden in den lande" zei de heer Ver beek, „waartegenover staat dat de vette jaren voor Nederland ten einde lopen en ook de noodregeling voor de gemeente op haar eind raakt." Volmondige lof had de heer Vjrbeek voor de culturele inspannin gen, die de gemeente zich getroost en nog gaat getroosten. Hij bleek zich diepgaand bezig te hebben gehouden met de mogelijk heden der reserve-besteding, daarbij reke ning houdend met een eventuele waarde daling van het geld en zag als een der wegen het zwaarder belasten van de be groting om de eisen der Velsense groei op te vangen en zoals hij het zei: „Velsen aan een pak te helpen, dat Velsen past". Een andere oplossing zou het reserveren in werkelijke zin betekenen om er te gelege ner tijd onontkoombare investeringen uit te financieren. Investeringen, waaronder hij voor de vuist weg het nieuwe raadhuis, het abattoir-en-noem-maar-op, rangschik te. Dit idee leek hem in elk geval beter dan het idee van de heer Van Dongen, die eerder in de middag een burgerzinlening had gepropageerd. ..Over de urgentie der nieuwbouwprojec ten had de heer Verbeek eveneens het een en ander te zeggen: al is er een urgen tie-commissie en al zijn er dikke rapporten; deze hele zaak hult zich zijns inziens nog al te zeer in duisternis, terwijl het college het rapport al vijf maanden „in studie" heeft. Hetzelfde verwijt op kleinere schaal ADVERTENTIE Eik tablet Chefarine „4" bevat 4 ge neesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. m n trof de commissie voor de beplanting en derzelver rapporten, die nog niet eens zijn uitgebracht naar de heer Verbeek meende. Samenwerking in B. en W. .Als dessert kwam de heer Verbeek met de samenwerking in het college vain B. en W. ter tafel, zulks naar aanleiding van de vraag daarover en het „knappe" antwoord in de eerder verschenen memorie. Knap, omdat naar des heren Verbeek's mening, alle partijen in het college met dit niets zeggende antwoord tevreden worden ge steld. Natuurlijk is er wel eens iets, zei de heer Verbeek, en inderdaad werd en wordt er veel constructief werk verricht, maar daar doelde de vraag niet op. Men erkent evenwel, dat de sfeer niet juist is, maar verkondigt min of meer, dat dit de raad „niet aangaat". Zodat de heer Verbeek meende te mogen concluderen, dat er een luchtje aan zit. Is er tussen de wethouders iets? Hij meende van niet en kwam daarmee op de kern: er hapert dus waarschijnlijk iets tussen W. en B. en knoopte hier de vraag aan vast of het schadelijk zou zijn of worden deze zaak in het openbaar te behandelen. Aannemend, dat hij niet ver van de waarheid af was haalde spreker in dit ver band het oude zeer open van het ontbreken van B. en W. bij de „officieuze" feestvie ring van IJmuidens 75ste verjaardag. Vreemde correspondentie Over de correspondentie hierover had hij zijn ogen uitgewreven: dat er op een gegeven moment door het feestcomité uit nodigingen aan het college waren gezon, den, waarop het college zijn bevreemding uitsprak dat er geen contact was gezocht met B. en W. Uit de correspondentie blijkt evenwel, dat het feestcomité volkomen correct is geweest terwijl het college later moest antwoorden, dat de oorzaak van deze onbekendheid niet bij het comité lag maar „ergens an ders" bij de voorzitter van het college, die naar de mening van de heer Verbeek zijn wethouders buiten deze hele kwestie heeft gelaten. Een situatie, die hij ronduit beschamend noemde en die naar zijn oor- ADVERTENTIE Neem een doos echte PASTILLE S VOORKOM ING*VAN GRIEP deel een vreemd licht werpt op de menta liteit van mr. Kwint. Later hebben ook vele andere raads leden de kwestie van de sfeer in B. en W. aangeroerd en men kwam algemeen tot de conclusie dat hier iets, zo niet veel aan mankeert, reden waarom met klem op ver betering van deze voor de gemeente scha delijke situatie werd aangedrongen. „De schaduw van de dood ligt over IJmuiden", aldus begon mr. M. M. Kwint gisteren in de Velsense raad een gedragen toespraak. „Op 5 Januari dezes jaars ver liet de trawler „de Alkmaar" onder com mando van schipper Koeman onze haven. De orkaan, die in de eerste weken van dit nieuwe jaar reeds zovele scheepsrampen heeft veroorzaakt heeft ook onze vissers vloot zwaar getroffen", zo zei hij verder. „Na dagen van vrijwel ondragelijke spanning moeten wij thans wel alle hoop laten varen en met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aannemen dat „de Alk maar" met man en muis is vergaan; het hoe en het wanneer zal voor eeuwig een geheim van de zeeën blijven. Met grote deernis gaan mijn gedachten uit naar de talrijke nabestaanden, zowel alhier als elders woonachtig; moge Hij die een Man der weduwen en een Vader der wezen is hen sterken en troosten. Mede verwijlen wij op dit ogenblik bij de nagedachtenis van die drie andere plaatsgenoten die in de eerste drie weken van dit jaar bij de rampen van de „Gem ma", de „Tzonne" en de „Gorredijk" hun zeemansgraf hebben gevonden. De vis wordt nog steeds duur betaald en wij zijn er opnieuw bij bepaald, dat ons kortstondig leven is gelijk het gras dat eensklaps wordt afgesneden. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins der Nederlan den hebben mij verzocht aan de nabestaan den Hoogstderzelver oprechte en innige deelneming te betuigen; ik moge voor de aanvang van de behandeling van onze ge meentebegroting verklaren hoe ook in Velsens Gemeenteraad diepe verslagenheid heerst en hoezeer ons aller medeleven uit gaat naar hen die achter zijn gebleven". (Deze Koninklijke deelneming konden wij nog in onze vorige editie mededelen). Verscheidene rijders van de Nederlandse ploeg, die te Hamar trainen, zijn Dinsdag naar Lillehammer gegaan om daar in een onderlinge wedstrijd met een aantal jongens die door de N.V.B.H.S. zijn uitgestuurd, na te gaan, hoe de krachtsverhoudingen liggen Wim van der Voort, Kees Broekman en An ton Huiskes zouden Dinsdagavond deelnemen aan een wedstrijd te Moss, doch deze wed strijd moest worden afgelast omdat door het springen van een buis de baan onder water kwam te staan en er geen behoorlijk ijs kon worden gegarandeerd. Te Lillehammer werd een wedstrijd gere den over de 1500 meter en een over de <1000 meter. 'n 4tje doet wonderen In enkele uren tijd was het wintersportcentrum Garmisch Partenkirchen, dat met een pak sneeuw verrast werdonder de witte wolligheid bedekt. Met het oog op de 8ste Internationale Winter sportweek, die zich in Garmisch afspeelt, kwam dit wel goed van pas. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.25 Sport. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 Een henge laar vertelt. 12.00 Zang en orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pianoduo. 12.50 Financieel overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Voor de vrouw. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.05 Hersengymnastiek. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Het Ne derlands Olympisch Comité 18.40 Prome nade-orkest. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Voor burger en militair. 19.15 Sport. 19.25 Promenade orkest. 19.40 Ronde Tafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch orkest en solist. 21.20 Een oud geslacht, hoorspel. r":.45 Groeten van emigranten uit Australië. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Piano. 14.00 Metropole-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Strijk kwartet. 16.00 Bijbellezing. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Ver zoekprogramma. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Concert gebouworkest en solist. 23.4524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15—14.00 Ka mermuziek. 18.00 Voor kinderen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.40 Causerie over de auto. 19.50 Alleen voor man nen. 20.20 Verzoekprogramma, 20.45 Voor de vrouw. 21.4522.00 Nieuws. BRUSSEL (A.N.P.). De Belgische eerste minister Jean van Houtte heeft Dins dagmiddag zijn nieuwe homogeen-katho lieke regering aan het parlement voorge steld. Bij deze gelegenheid legde hij namens de regering een verklaring af, waaraan wij het volgende ontlenen: „De regering "beschouwt 'het als haar voornaamste taak, de sociale vooruitgang en de levensstandaard der Belgische bevol king te handhaven, de economische en fi nanciële politiek in het binnenland te ver sterken en deze aan te passen aan de ge wijzigde internationale toestand. De rege ring zal haar verplichtingen, aangegaan in het kader van het Atlantische pact, stipt nakomen. Zij juicht de vorming van een Europese verdedigingsgemeenschap toe, omdat deze beantwoordt aan de fundamen tele doelstellingen van de Belgische poli tiek tot eenmaking van Europa met eer biediging van het eigen karakter van ieder volk. Het plan-Schuman beschouwt de nieuwe regering als een hoeksteen voor de economische opbouw van het nieuwe Europa. In het kader van de raad van Europa en de Europese organisatie voor economische samenwerking, zal België alle pogingen blijven steunen, die kunnen bijdragen tot een toenadering tussen de Europese naties in beter economisch en politiek verband. De regering is voornemens een commissie in te stellen, die zal moeten nagaan op welke voorwaarden een Europese unie ge vormd kan worden. Verder heet het in de regeringsverkla ring: „In dezelfde geest van verstandhou ding zullen wij voortgaan op de weg, die ons wii hopen in een nabije toekomst naar de Benelux-unie zal leiden. Het blijft onze zorg, te waken over de verbetering der waterwegen, die ons land met de grote Rijn-Maas-Schelde-delta verbinden". ADVERTENTIE BLIKSEMAFLEIDERS ZEVENENVIJFTIG LANDEN VOOR HEL SINKI. Het organisatie-comité van de Olympische Zomerspelen heeft van Tsjecho- slowakije een inschrijving ontvangen. Het aantal inschrijvingen is daardoor thans tot 57 gestegen. TOKIO (A.F.P.) Volgens regerings kringen te Tokio zou de regering-Josjida een herbewapeningsplan voor Japan opge steld hebben. In grote trekken zou het plan hierop neerkomen, dat Japan in October, wat de landstrijdkrachten betreft, zou be schikken over tien divisies, namelijk vijf infanterie- en vijf pantserdivisies. Deze divisies zouden op Amerikaanse leest ge schoeid zijn en elk 15.000 man omvatten. Verder zou de totale sterkte van de divisies in twee of drie jaar verdubbeld worden. Wat de vloot betreft zou het program, waarvan de uitvoering vijf jaar zou ver gen, voorzien in de oprichting van een vloot van 300 schepen, die niet groter mogen zijn dan een lichte kruiser. Tenslotte zou het plan een luchtmacht beogen van 1.500 toestellen en 25.000 man schappen. De te Melbourne gehouden loting voor de Dwisbekerwedstrijden 1952 heeft tot resul taat gehad, dat Nederland, in een uitwed strijd, in de tweede ronde zal uitkomen tegen de winnaar van de ontmoeting tussen Noorwegen en Frankrijk. Nederland heeft het vorig jaar het tot de laatste acht ge bracht in de Europese zóne en dit heeft tot gevolg, dat ons land is vrijgesteld van het spelen van een match in de eerste ronde. Dat betekende tevens, dat Nederland in de twee de ronde vrij zeker een uitwedstrijd zou moeten spelen. Alleen in het geval dat een niet-Europees land tegenover Nederland zou komen te staan, zouden onze spelers 'huis kunnen blijven. De loting, door Sir John Latham te Melbourne verricht, had tot resultaat, dat Noorwegen Frankrijk krijgt te bekampen. Indien Nederland van Frankrijk of Noor wegen wint dan volgt er vrij zeker een thuiswedstrijd tegen Argentinië voor de kwarteindstrijd. India zal spelen tegen de winnaar van de Europese zóne. Daarna is de interzönefinale aan de beurt, waarvan het land, dat de zege behaalt, het recht krijgt Australië uit te dagen voor de beker. Het Nederlands elftal heeft Dinsdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wed strijd gespeeld tijdens de wekelijkse training. De opstelling van beide ploegen was als volgt: Nederlands elftal: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (ADO) en Odenthal (Haarlem). Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Bogert (DOS), Lenstra (Heerenveen), Van Melis (Eindhoven), Ben- naars (DOSKO) en Clavan (ADO). B-ploeg: Doel: Landman (Sparta). Achter: Bakers (PSV) en Albers (Vitesse). Midden: Van Schijndel (SW), Hendriks (Vitesse) en Feldmann (AFC). Voor: Tolmeyer (Blauw Wit), Van der Tuyn (HDVS), Tjepkema (Blauw Wit), Kuneman (HBS) en Groeneveld (Haarlem). Het resultaat was, dat het Nederlands elf tal met 10 verloor. De strijd stond niet op een hoog peil. Oefenmeester Van der Leek stond op de tribune voor de microfoon en gaf aanwijzingen. ADVERTENTIE dat verwaarloosd wordt beginnen soms ernstige aandoeningen der lucht wegen. Bestrijdt het voortwoekeren van de besmetting met de zui verende, slijmoplossen- de en geneeskrachtige AKKER/S -s Werelds beste hoestsiroop - De uitslagen van de dezer dagen gespeelde wedstrijden luiden: Dames: P.S.V.H. 1—H.H.C. 1 8—15. Rapi- ditas 3—SC Haarlem 3 4—17. P.S.V.H. 2— H.O.C. 2 12—15. Rapiditas 1SC Haarlem 1 2— .18. Schoten 1—H.H.C. 3 25—5. Heren: H.H.C. 4—II.O.C. 4 26—12. SC Haar lem 1—R.A.O. 1 31—29. R.A.O. 2—H.H.C. 3 15—16, Antilopen 3—SCH 4 38—12. H.O.C. 1— H.H.C. 1 25—22, O.K. 3—Res. Politie 1 19—15. I.H.J. 1—H.G.A. 2 19—14. Het programma voor Donderdag en Vrijdag in het Krelagehuis luidt: Donderdag: Dames: H.O.C. 2Antilopen 2. SC Haarlem 4—H.H.C. 3. H.O.C. 3—SC Haar lem 3. Heren: SC Haarlem 4Schoten 1. H.G.A. 1—P.S.V.H. 1. Antilopen 3—Res. Po litie 1. Vrijdag 25 Jan. Dames Rapiditas 3—H.G.A. 2. H.O.C. 1—O.K. 1. P.S.V.H. 2—Schoten 1. Ra piditas 2—H.G.A. 1. Heren: H.O.C. 4—O.K. 3. H.H.C. 4—H.G.A. 4. H-O.C. 2—SC Haarlem 2. Antilopen 1RAO 1. Dezer dagen zijn er in de eerste klasse heren enige belangrijke wedstrijden gespeeld. Zowel SC Haarlem als H.O.C. veroverden de punten. In de eerste wedstrijd ging de strijd gelijk op. Tenslotte won SC Haarlem. Bij H.O.C.H.H.C. had het laatste team eerst een voorsprong. Bij het ingaan van de laatste drie minuten was de stand nog 20—22, doch ook deze achterstand liep H-O.C. in en behaalde in de laatste seconden door een strafworp de overwinning. Bij de dames bleef SC Haarlem door een overwinning op Rapiditas deze club goed volgen. Het programma voor deze week is ook v/eer zeer interessant Donderdag spelen de teams van HGA en PSVH voor de bezetting van de onderste plaats. Vrijdag komen Anti lopen en RAO in het veld, waarbij het laat- s.e team zal proberen de ongeslagen leidende ploeg de eerste nederlaag te bezorgen. Dinsdagmorgen heeft een eenmotorig les- toestel van de Rijksluchtvaartschool, een Tiger Moth, een noodlanding gemaakt in een weide even buiten Amersfoort. De pi loot, de instructeur Lohuizen, was tot deze landing gedwongen, wegens een motor storing. Van het toestel werd alleen het landingsgestel iets verbogen. De inzittenden kregen geen letsel. Voor de komende maanden is voor de af deling Haarlem nog een groot aantal bijzon dere wedstrijden vastgesteld. Behalve het feit dat er stedenwedstrijden gespeeld moe ten worden, is ook voor de eerste keer te Haarlem een internationale ontmoeting vast gesteld. Het programma luidt: 22 Maart: ZwaluwenLuxemburg (heren) met als voorwedstrijd: HaarlemNederl. Jeugdteam (heren). 26 Maart: Rotterdam- Haarlem (dames en heren). 12 April: Den Hel derHaarlem (dames, jeugdteam tot 17 jaar, I :ren A.; heren B.) De competitie welke enige weken heeft stilgestaan, trekt nog steeds de algemene aandacht. Het blijkt meer en meer dat de ruimte in het gebouw van de HKB voor de toeschouwers te klein wordt. De kegelaars vinden het een verheugend feit dat de oudste vaderlandse sport zo'n grote belangstelling trekt. De standen luiden: Klasse A: 1. ODO 2971 houten, 16 pnt.; 2. Volharding 3232 houten, 14 pnt.; 3. De Prins 2721 houten, 14 pnt.; 4. DVV 3182 houten, 8 pnt.; 5. HBS 2675 houten, 8 pnt.; 6. LUMG 3126 houten, 6 pnt.; 7. HVK 2683 houten, pnt.; 8. Richten-Rollen 3151 houten, 4 pnt.; 9. Zet 'm op 2503 houten. 4 pnt. ODO, De Prins, HBS, HVK en Zet 'm op hebben twee wedstrijden minder gespeeld dan de andere i loegen. Afdeling B: 1. PAX 3285 houten, 18 pnt.; 2. NRV 2554 houten, 13 pnt.; 3. N. de Plank 2615 houten, 12 pnt.; 4. EVA 2544 houten, 12 pnt.; 5. Haarlem 2444 houten, 9 pnt.; 6. Tiga- troes 3001 houten, 6 pnt.; 7. BI. Sportief 2422 houten, 6 pnt.; 8. Fr. Hals 2861 houten, 2 pnt.; HHC 1945 2542 houten, 2 pnt. NRV, N. de Plank, EVA, Haarlem en Blijf Sportief hebben twee wedstrijden minder gespeeld. Afdeling C: 1. HFC Haarlem 2340 houten, 16 pnt.; 2. Com. Post 14 2233 houten, 8 pnt.; Aan de Rol 2200 houten, 8 pnt.; 4. Enthou siasten 1998 houten, 0 pnt. De Nederlandse Wandelsport Bond, afde ling Noordholland, die op Zaterdag 26 Januari te Beverwijk een jaarvergadering zal houden, kan volgens het jaarverslag 1951 op een zeer gunstig seizoen terugzien. Het aantal georganiseerde wandelaars in de provincie bedroeg verleden jaar 3048, waarvan 2047 senior- en 667 jeugdige per sonen alsmede 334 persoonlijke leden. Het aantal aangesloten verenigingen is opge lopen tot 89, hetgeen op een grote vooruit gang wijst. De voorjaarstochten in Maart, waarmede deze bond steeds het seizoen opent, noteer de bijna 2400 deelnemers. De Avondvierdaagse leverde een nog groter aantal deelnemers op en wel 6400, waarvan 1350 jeugdige personen. Deze aan tallen bewijzen dat de Avondvierdaagse elk jaar meer in trek komt, vooral als men be denkt dat over het gehele land 22.000 per sonen aan de Avondvierdaagse hebben deelgenomen. Aan de wandeltochten die in Noordhol land werden georganiseerd hebben in totaal deelgenomen 21.800 personen, dit is 6 meer dan in 1950. Aan de school-wandeltochten werd deel genomen door 1200 scholieren, waarvan alleen al te Amsterdam 700. De afstand welke bij de wandelaars het meest in trek is blijkt de 25 km te zijn, te weten 43 hierna volgt de 20 km met 34 23. De auto was nog maar nauwelijks tot stilstand gekomen voor de versterkte deu ren van de N.V. Schokbetonnen Stadsbank, of Panda sprong er al uit en rende het gebouw binnen. Alle klerken en kassiers begonnen gedienstig te buigen, want men kende Panda hier als een der beste klan ten; en een gezette directeur trad hem op gewekt-lachend en met uitgestoken hand tegemoet. „Aha! Aha!", riep hij. „Daar is de heer Panda, de juwelen-bezitter! Onze dag is alweer goed! Hoe maakt u het, mijn heer Panda? Is er iets van uw dienst? Kunnen wij iets voor u doen?" „Ja!", riep Panda krachtig uit. tfNeem onmiddellijk veiligheidsmaatregelen. De Vleermuis rover heeft gedreigd, mijn juwelen te ste len!" Het effect van deze woorden was be treurenswaardig. De bloeddruk van de bank-directeur steeg van de schrik tot dui zelingwekkende hoogten; hij maakte in zijn paniek zo'n luchtsprong, dat hij er nog da gen later pijn van had in de gewrichten, en bovendien raakte zijn spijsvertering in de war. „Dd-d-d-de V-v-v-v-vleermuis. hakkelde hij. „Ontzettend! Vreselijk! Dd- d-d-die staat voor niets! D-d-d-die blaast de muren op met dynamietD-d-d-die ver jaagt de bewakers met traangas! Die laat geen steen op de andere! Verschrikkelijk!" „Ja maar.... u zult er toch wel iets tegen doen?" vroeg Panda. „Natuurlijk natuurlijk!", riep de directeur uit. Hij scheen zich enigermate van de schok te herstellen, en begon Panda nu beleefd doch haastig naar buiten te duwen. „Jazeker! We zullen doen wat wij kunnen! Wij zullen de bank beveiligen! Die afbrekende ban diet zal hier niet binnen komen, daar zul len wij voor zorgen" Nou het is heel flink dat u zo doortastend optreedt! Fijn!", zei Panda, en toen kreeg hij een laatste be leefde duw tegen zijn schouder en stond weer buiten. Wij zullen nu moeten afwach ten, wat de energieke directeur gaat doen. Rapport. Een woordvoerder van de Britse regering heeft verklaard, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, binnenkort naar Parijs gaat om dé Franse regering in te lichten over het verloop en het resultaat van de door premier Churchill te Washington ge. voerde besprekingen met de Ameri kaanse regering. Al te bont. Het Britse ministerie van Fi- nanciën heeft bepaald, dat alle expor teurs van bont met ingang van 1 Fe- bruari zullen moeten bewijzen, dat het uitgevoerde bont blijft in het land waar heen het gestuurd wordt. Tot dusver kwam het voor, dat bont zogenaamd voor de Amerikaanse markt werd ge kocht. De zendingen gingen daarentegen naar het vasteland hoofdzakelijk naar Frankrijk en Nederland waar het bont in ponden werd betaald en ver volgens tegen dollars naar de Verenigde Staten doorverkocht. Deze handelwijze heeft Engeland millioenen dollars ge kost. Staking. Hedenmorgen verschenen onge veer negenhonderd buschauffeurs in Londen niet op het werk uit protest tegen een nieuwe Zondagsdienstrege ling. Zes lijnen zijn bij de staking be trokken. Dinsdag lag het werk stil in een kolenmijn bij Brodsworth, in York shire, omdat volgens de mijnwerkers hun eis voor een gegarandeerd loon ter compensatie van gederfde inkomsten ingevolge moeilijke arbeidsvoorwaar den. was afgewezen. In de mijn werken 3000 personen. Reis. Dinsdagavond is te Londen officieel medegedeeld, dat koning George en koningin Elizabeth van Engeland in de ochtend van de 10e Maart per trein naar Portsmouth zullen vertrekken, waar zij zich zullen inschepen aan boord van het Britse slagschip „Vanguard". De „Van guard" vertrekt 11 Maart naar Kaap stad. Men neemt aan, dat Prinses Mar garet haar ouders zal vergezellen. Overspannen. De Oost-Duitse minister president Grotewohl is overspannen en met ziekteverlof gegaan, aldus meldt het West-Duitse nieuwsbureau D.P.A. Zijn plaatsvervanger Ulbricht vervangt hem. Men verwacht, dat Grotewohl binnen, enkele dagen zijn werkzaamheden kan hervatten, aldus het bericht, dat niet officieel is bevestigd. Zuivel. De Amerikaanse Senaat zal heden een voorstel tot herroeping van de wet telijke bepalingen inzake beperking van de Amerikaanse invoer van zuivelpro ducten behandelen. Men vertrouwt, dat de Senaat dit voorstel, dat reeds door haar commissie voor valuta- en bank zaken is goedgekeurd, zal aannemen. Het voorstel moet ook nog door het f-Iuis van Afgevaardigden worden goed gekeurd. Aanvallen. De Jordaanse regering heeft de Veiligheidsraad een memorandum doen toekomen, waarin een opsomming wordt gegeven van Israëlische aanvallen tegen Jordaans grondgebied. De houding van Israel vormt een ernstige bedreiging van de vrede in het Midden-Oosten, aldus de Jordaanse regering. Afschriften van het memorandum zijn gezonden aan de drie landen, die indertijd de status-quo in het Midden-Oosten hebben gegaran deerd, te weten Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten. Hoop. De Britse eerste minister, Winston Churchill, is vanmorgen na een verblijf van twee weken in de Verenigde Staten en Canada met de „Queen Mary" naar Engeland vertrokken. Hij werd uitge leide gedaan door Bernard Baruch, die de laatste dagen zijn gastheer was, de chef van het protocol van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die hem groette namens presi dent Truman en minister Aoheson, en zijn dochter, de actrice Sarah Churchill. In zijn afscheidsboodschap tot de bur gemeester van New York, Impelliteri, had Churchill tevoren gezegd: „Als Amerika en Engeland samenwerken, bestaat er nog hoop op wereldvrede". Représaille. Naar men verwacht zal de Amerikaanse regering binnenkort be slissen of zij een order zal uitvaardigen om de bewegingsvrijheid van de Russi sche ambassadeur en andere Russische functionarissen in de Verenigde Staten te beperken. Functionarissen te Washington deelden Dinsdag mee, dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken een dergelijke maatregel overweegt. Dit zou dan een représaille zijn op het besluit van de Sovjet-Unie om de bewegingsvrijheid van buiten landse diplomaten te beperken tot een gebied van veertig kilometer rondom de Russische hoofdstad. Benoeming. Officieel is meegedeeld dat Lord Alexander, gouverneur-generaal van Canada, inderdaad Brits minister van Defensie zal worden. (Premier Churchill is thans tevens minister van Defensie.) Alexander zou in Canada ujorden opgevolgd door Vincent Massey, vroeger Canadees hoge commissaris te Londen. Herdenking. Op 5 Februari zal in Surabaja de muiterij op „De Zeven Provinciën" worden herdacht. Op initiatief van de vakverenigingen, het ministerie van Defensie en scheepvaart- en haven arbeiders is daartoe een vereniging ge vormd. Op 4 Februari 1933 brak muiterij uit op het pantserschip „De Zeven Pro vinciën", dat toen op de rede van Oleh- Leh lag. De commandant en een deel van de officieren, onderofficieren en bemanning waren aan land, toen de schepelingen, die aan boord waren ach tergebleven, bezit namen van de gewe ren, zich voorzagen van munitie en de officieren en onderofficieren overwel digden. De muiterij kwam na een zwerf tocht langs de kust van Sumatra ten einde, toen een Nederlands vliegtuig een bom op het schip wierp. ADVERTENTIE 1 GABARDINE Rgr,EN)ASSEN Op de „Willem Ruys", die Dinsdagmid dag naar Indonesië is vertrokken hebben zich verscheidene Nederlandse, Deense, Duitse en Oostenrijkse arisen ingescheept, die een over eenkomst met de Indonesische regering heb- r>en aangegaan. Op deze reis vervoert het schip een groot aantal zendingsarbeiders, onder wie de heer en mevrouw J. Berger- Westendorp, die door het Zendingsbureau te Oegstgeest werden uitgezonden naar Tentana op Midden-Celebes.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2