Kort en bondig Zandvoort dagvaardt Bloemendaal over onteigening van gronden Gedeeltelijke opheffing servituuts- clausule in flatbouw aan Noord-boulevard McCloy waarschuwt tegen extremisme Ingezonden stukken Show van schoonheid en van techniek Santpoort Amsterdamse Beurs 5 GEMEENTERAAD ZANDVOQRT Nieuwjaarsrede van Zandvoorts burgemeester Productie per werknemer in de industrie De consument en de melksanering Bloemlust II Christelijk tehuis voor Militairen B. W. Lasschuit De Haarlemse V oor jaar sheurs Wielrijder door autobus aangereden Slachtoffers van de „Alkmaar" in Haagse raad herdacht Nasleep van de verboden Hannie Schaft-herdenking Scheepvaart WOENSDAG 23 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zandvoort is al geruime tijd met Bloe mendaal in onderhandeling over de koop van enige Bloemendaalse stroken duinter rein, teneinde de Noord-boulevard en de Zeeweg te kunnen verbreden en verbete ren. Zandvoort wendde poging op poging aan om deze gronden in bezit te krijgen, maar tastbare resultaten zijn tot dusverre uitgebleven. Op het ogenblik staan de zaken zó, dat Bloemendaal voor deze grond ƒ147.175 vraagt, waartegenover een aan bod van Zandvoort staat van 4586. Bloe mendaal heeft bij het stellen van de prijs rekening gehouden met de exploitatie mogelijkheden op deze gronden, een gang van zaken die Zandvoort niet kan waar deren, omdat het van mening is dat be bouwing op die gronden volgens het streek plan voor Kennemerland-Zuid en het uit breidingsplan, vrijwel onmogelijk is. Het aanbod van Bloemendaal wordt dan ook onaanvaardbaar geacht. Omdat er geen minnelijke overeenkomst in het verschiet is, meent het college van B. en W. dat de tijd gekomen is om bij de Haarlemse recht bank een geding tot onteigening van deze gronden aanhangig te maken. Na een urenlange discussie stemde' de raad hier mee gisteravond in. De heer VanderWerf (C.H.U.) sug gereerde dat de kwestie Riche ten nauwste lp de Nieuwjaarsrede, die de burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, gisteravond tijdens de gemeente raadsvergadering heeft gehouden, heeft hij onder meer een overzicht gegeven van het wel en wee der gemeente in het afgelopen jaar, dat veel strijd en teleurstelling, maar ook veel goeds heeft gebracht. Sprekende over de gemeente-financiën merkte de burgemeester op dat het ge meentebestuur in 1951 een kasgeldlening van f 1.000.000 3/ procent afsloot, waar door vrijwel alle vlottende schulden, aan gegaan ter dekking van kapitaalsuitgaven, konden worden geconsolideerd. Dat de gemeente niettemin momenteel ruim twee millioen gulden vlottende schulden heeft wordt veroorzaakt door de belangrijke uitgaven voor de wederop bouw: f 1.600.000, waarvoor van het rijk slechts f 500.000 aan voorschot werd ont vangen. Ook voor de gronden in het wederop- bouw-gebied moest de gemeente rond f 1.000.000 financieren, in afwachting van realisering van bouwplannen. De toestand der gemeentefinanciën baart zorgen, zoals ook blijkt uit de begro ting, die eind dezer maand zal uitkomen. De uitkeringen uit het gemeentefonds zijn nauwelijks toereikend om tot een sluiten de begroting te komen. De netto-opbrengst der vermakelijk heidsbelasting liep van f 113.000 terug tot ruim f 110.000. De opbrengst van de bad en strandexploitatie bedroeg rond f 184.000, tegen f 193.000 in het vooraf gaande jaar. De opbrengst van het ten tenkamp in 1950 f 21.000 bedroeg in 1951 f 11.000 meer. De burgemeester legde er de nadruk op dat een krachtige stimulering van het tou risme een primaire eis is ter bereiking van een hoog welvaartsniveau. Mr. van Fenema gaf een overzicht van hetgeen aan verbetering der verkeerswe gen wordt gedaan en somde enige werken op die ten dienste van het toerisme op het programma staan. Zandvoort begint langzaam van zijn oorlogswonden te herstellen, wat blijkt uit het overzicht van herbouw en nieuwbouw. Er zullen nog verscheidene terreinen bouwrijp gemaakt worden. Huisvesting De huisvesting blijft ook in Zandvoort een probleem dat alleen door woningbouw kan worden opgelost. Woningwetwoningen konden in 1951 niet worden gebouwd: De aanbesteding mislukte herhaaldelijk door te hoge inschrijvingen. Een plan tot stich ting van 23 duplexwoningen schijnt meer kans tot slagen te hebben en zal binnen kort aan de raad worden voorgelegd. In 1951 waren 253 huizen in aanbouw. Er kwamen er 90 gereed. Sinds de bevrij ding zijn nu in Zandvoort 484 woningen gebouwd. Zandvoort is dit jaar met 219 woningzoekenden ingegaan. Over de politie had de burgemeester niets dan lof. De geoefendheid en de paraatheid van het korps voldoen aan hoge eisen. Ook de brandweer weerde zich in 1951 dapper. De burgemeester besloot zijn rede met te zeggen: Laat de wijde horizon, waaraan wij door dagelijkse waarneming dreigen gewend te raken, ons inspireren tot verrui ming van onze geestelijke horizon, opdat niet ons nageslacht ons engheid van visie en bekrompenheid van geest zal kunnen verwijten. Moge God onze arbeid zegenen. met dit geval samenhing. Het vraag- en antwoordspel dat deze suggestie ten ge volge had, haalde de weigering van de Marshall-hulp voor de Zandvoortse hótel- bouw weer naar boven. Burgemeester mr. H. M. van Fenema verklaarde daarop met klem, dat deze onteigening in het geheel niets van doen had met de affaire Pomper. „Er valt hier niets te exploiteren. Als Bloe mendaal hier exploitatiekansen zag, dan zou het de prijs een halve ton hoger heb ben gesteld. Het heeft de prijs echter een halve ton verlaagd." De burgemeester toonde zich optimis tisch over het verloop van het kort geding, door te zeggen dat hij meende dat het recht aan de kant van Zandvoort staat. Een zienswijze die de meeste raadsleden deelden. Mevrouw Mol (P. v. d. A.) bracht het „niveau" van het hotel Riche ter sprake. Volgens haar zou Riche uitsluitend een hötel voor zeer bijzonder publiek worden, wat haar er blijkbaar toe heeft gebracht een tegenstemster van het hotelplan te worden. Toen de burgemeester haar over deze mening van repliek diende en daarbij „zeer bijzonder publiek" vertaalde als „publiek met een grote beurs", verklaarde mevrouw Mol dat zij met „bijzonder pu bliek" die lieden wilde aanduiden die 's avonds laat van Amsterdam uit naar Zandvoort kwamen, om daar de „vrolijk heid" verder te beoefenen. Wethouder Slagveld gaf als commentaar dat hij de discussie zeer onvruchtbaar had ge vonden. Voor zover men niet over hotel Riche sprak, gaf het merendeel van de raad te kennen, het te betreuren dat de gemeente Bloemendaal deze kwestie zo op de spits heeft gedreven. De flatbouw Een andere kwestie die de Zandvoortse raadsleden al meer dan eens bezig heeft gehouden en die thans opnieuw ter tafel kwam, was de bouw en exploitatie van de flatcomplexen aan de Noord-boulevard. De bouwer, de heer N. W. van Meggelen, heeft het college namelijk om gedeeltelijke ontheffing van de servituuts-clausule ge vraagd. Hij voerde daarbij aan dat het technisch en practisch onuitvoerbaar is om de complexen in één hand te houden. Een handhaving van de bepaling zou volgens hem de bouw van twee van de drie com plexen in gevaar te brengen. De heer T a t e s (V.V.D.) stelde voor om niet het college, maar de raad te laten be palen óf, in hoeverre en in welke vorm een dergelijke voorwaarde in de te sluiten overeenkomst kan worden opgenomen. Met 7 tegen 6 stemmen werd dit voorstel ge accepteerd; het voorstel van B. en W. werd met een wijziging, zoals de heer Tates die had gewenst, met algemene stem men aanvaard. Het indexcijfer van de industriële produc tie bedroeg volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek voor het derde kwartaal 1951 139 tegen 145 in het tweede kwartaal en 150 in het vierde kwartaal 1950. Het indexcijfer per personeelsbezetting in de industrie was respectievelijk 154, 155 en 153 en de productie per werknemer respectieve lijk 90, 94 en 98. Het begrip arbeidsproductiviteit, zoals dat tot dusver in de publicaties voorkwam, heeft tot misverstand aanleiding gegeven, zegt het Centraal Bureau in een toelichting op deze indexcijfers. De cijfers komen tot stand door de indexcijfers betreffende de industriële productie te delen- door de in dexcijfers der personeelsbezetting, zoals deze voor het begin en het einde van elk kwartaal berekend zijn uit de algemene in dustriestatistiek. Zij geven dus het verloop van de productie per werknemer aan. Er is een ander begrip arbeidsproductivi teit, dat vooral in de laatste tijd door de vertegenwoordigers van overheid en be drijfsleven veelvuldig wordt gebruikt. Wan neer gestreefd wordt naar verhoging der arbeidsproductiviteit heeft men de vermeer dering van de hoeveelheid product per ar beidsuur op het oog. Het verschil blijkt, zodra het verloop van de cijfers van de per soneelsbezetting afwijkt van dat van de cijfers omtrent de arbeidsuren. Dit is in het derde kwartaal van 1951 duidelijk het ge val. Het aantal arbeidsuren per werknemer is thans (onder meer in de textiel-, leer- en schoenindustrie) beneden het normale ge komen. Daar het bureau niet over gegevens beschikt omtrent het aantal arbeidsuren in de industrie, is het niet in staat daarnevens de productie per arbeidsuur in de industrie tot uitdrukking te brengen. Uit de cijfers ziet men, dat de personeelsbezetting in 1951 nagenoeg constant is gebleven. De produc tie vertoont een daling, die waarschijnlijk samenhangt met een vermindering van de afzetmogelijkheden in het binnenland. De correspondent in Berlijn van de Nieuwe Rotterdamse Courant meldt, dat de Ame rikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, McCloy op dÊ universiteit van Freiburg de Duitsers heeft gewaarschuwd, dat zij zich moeten verzetten tegen extremistische poli tieke bewegingen. Volgens onderzoekingen van de Hoge Commissie steunt op het ogenblik 13 pro cent van het Duitse volk een partij of groep met nationaal-socialistische inslag. McCloy begreep niet, dat, zij het ook slechts 13 procent, toch nog Duitsers kon den worden gevonden, die „andermaal en bewust zulk een dwaalweg willen gaan". Als het werkelijke gevaar in de politieke ontwikkeling van het na-oorlogee Duits land karakteriseerde McCloy de apathie van millioenen Duitsers en het gebrek aan inzicht, waardoor zij vergeten, dat zij zelf aan de verdediging van hun vrijheid moe ten medewerken. Het is alarmerend, dat een aanzienlijk deel van de bevolking geen belangstelling voelt voor de politieke struc tuur van het land en de Hoge Commissaris riep de bevolking op, actief in de politieke ontwikkeling in te grijpen. Sedert 1945 hadden vele Duitsers gezegd, dat het per soonlijke risico in de jaren van Hitier en de angst voor straf een initiatief hebben verhinderd. Thans zijn er echter geen con centratiekampen in de bondsrepubliek en er bestaat geen aanleiding voor vrees. Nie mand in Duitsland zal ooit weer genoopt mogen zijn te komen met de uitvlucht: „Ik kon er toch niets aan veranderen, ik was maar een kleine man". Statig glijdt de „America" uit het dok in Newport News, Virginia, waar het grote passagierschip van de Transatlantic Sealines een jaarlijkse schoonmaakbeurt heeft ondergaan. De „United States" die men op de achtergrond ziet, is nog iets groter dan de „America". Het is een schip van dezelfde maatschappij, waarvan men hoopt dat het"3 Juli in de vaart zal kunnen gaan. Met 3100 arbeiders werkt men in dag- en nachtploegen aan het voltooien van het 52.000 ton metende schip, dat samen met de Americatot de groot ste van Amerika behoort. Reeds is er veel gepraat en geschreven over een eventuele melksanering in Haar lem. Dat door deze sanering de melkhande laren, hoewel zij dat nog niet allemaal in zien, hun vrijheid verliezen, is een vast staand feit Zij worden hierdoor min of meer ambtenaar in hun eigen zaak; kunnen in hun eigen zaak practisch niet meer doen zoals zij dat graag zouden willen. Maar ook de klanten van de melkhan delaren worden door deze sanering in min of meerdere mate van hun vrijheid be roofd. Straks is er geen keuze meer welke leverancier u graag aan de deur zoudt willen hebben. Neen, dan zal men van ho gerhand tegen u zeggen, dat melkhande laar A, B of C bij u aan de deur komt en geen andere, ook al zou u dat nog zo graag willen. U ziet dus: weg met uw vrijheid, wat dit betreft. Straks zal men ook nog tegen u gaan zeggen: U moet uw was bij wasserij A laten doen en uw schoenen bij die en die laten repareren. Zodoende zal de huisvrouw het gevaar lopen haar leve ranciers niet meer zelf te kunnen kiezen. Dit gevaar dreigt nü. Nu is de melkhande laar aan de beurt. Wie zal hierna volgen? Laat iedereen 'er goed van doordrongen zijn welke gevaren er hier dreigen. Bent u zich hiervan bewust stuurt dan uw ad- haesiebetuigingen haar: N.V. van der Eisen, Hyacinthenlaan 22 rood. Legt lijsten aan waarop iedereen kan tekenen. Men kan reeds tekenen aan bovenstaand adres. V. d. E. Surcéance van betaling Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem, 22 Januari 1952, is met ingang van 12 October 1951 voor de tijd van anderhalf jaar definitief surséance van betaling ver leend aan: H. .Dil, wonende te Zaandam, Dampad 5 en aldaar handelende onder de naam Hendrik Dil Groothandel. Tot bewindvoerster is benoemd mevr. mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal—Otto te Wor- merveer. Dinsdagmiddag heeft dr. ir. E. W. B. van den Muyzenberg, directeur van het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wa- geningen, de tweede Bloemlusttentoonstel- ling te Lisse offcieel geopend. Na een overzicht te hebben gegeven van de verschillende aspecten van bloembol lenkwekerij en -handel, besprak ir. Van den Muyzenberg in het bijzonder de toe passing der techniek in het bloembollen vak. Reeds J. van der Groen beschrijft in „Den Nederlandtsen Hovenier" anno 1683 de plantboor, met behulp waarvan men de bollen met wortel en al kon verplanten, een werktuig dat thans nog wordt gebruikt. Pieter de la Court vermeldt in 1737 hoe door de „vuurstokingen in warme kassen" de bolbloemen reeds in December in bloei konden worden getrokken. Ook het trek ken van hyacinten op glazen was toen reeds bekend. Het gebruik van technische hulpmidde len is inmiddels, mede dank zij de vorde ringen die de techniek heeft gemaakt, zeer toegenomen. Als voorbeeld noemde spreker de vernevelings-constructies, waarbij ziek tebestrijding door bespuiting mogelijk is met een 10-voudige concentratie en in veel korter tijd. Op het gebied van het bouwen van bloembollenschuren heeft men een om wenteling beleefd. Geschiedde die in de jaren tachtig met veel ramen en deuren en veel licht, thans wordt zelfs hoegenaamd geen licht meer toegelaten. Ook de ver- warmingswyjze heeft belangrijke wijzigin gen ondergaan. Door het werk van het Instituut voor Tuinbouwtechniek en van de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst voldoen vele bol lenschuren momenteel aan hoge eisen. Er gaan zelfs stemmen op om straks te komen tot certificaten voor goed behandelde bloembollen, zoals dit thans bij de N.A.K. voor zaai- en plantgoed reeds gebruikelijk is. Tenslotte besprak de heer Van den Muy zenberg, dat bij rookgas-analyses is ge bleken dat brandstof besparing tot 10 pro cent mogelijk is door doelmatiger stoken, terwijl velen nog eens 10 procent bespa ren door verouderde stookinstallaties te moderniseren. Hiermee zou men een be perkend ingrijpen van hogerhand voor komen. Een nieuwe voorzitter Ds. W. J. van Elden, die lange tijd voor zitter geweest is van het bestuur van het Christelijk Tehuis voor Militairen aan de Jansweg te Haarlem en zich in het bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt bij de actie die verleden jaar gevoerd is voor de vergroting en modernisering van dit tehuis, heeft de wens te kennen gegeven dit werk thans aan jongere krachten over te dragen. Door het bestuur is als zijn opvolger aanbevolen ds. J. Bronsgeest. De volgende week wordt een vergadering gehouden om in deze vacature te voorzien. Neemt afscheid van de Midden standsorganisaties in Haarlem De heer B. W. Lasschuit, die niet min der dan 35 jaar bestuurslid van de Haar lemse Handelsvereniging is geweest (de laatste tijd was hij voorzitter), heeft de wens te kennen gegeven dat tegen Mei a.s. een opvolger voor hem zal worden aangewezen. Hij is tot deze beslissing ge komen omdat hij meent dat de tijd voor hem is aangebroken, dat hij dit werk aan een jongere kracht overdraagt. Dit besluit zal de georganiseerde Mid denstand in Haarlem en omgeving onge twijfeld treffen, want de heer Lasschuit is een bekende persoonlijkheid, die voor de Handelsvereniging grote verdiensten heeft gehad. Evenzo voor de Middenstands centrale voor Haarlem en Omstreken. Het is bekend dat die gevormd wordt door de besturen van de drie Middenstandsver enigingen in Haarlem. De voorzitters daar van zijn om beurten voorzitter van het be stuur der centrale. De burgemeester zal haar weer openen De burgemeester van Haarlem heeft zich wederom bereid verklaard de Haar lemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, welke gehouden zal worden van 7 t/m 14 Maart in het Krelagehuis, te openen. Dit jaarlijks terugkerende evenement voor de stad Haarlem en wijde omgeving, belooft ook dit jaar door zijn nieuwe at tracties belangrijk te worden. De Beurs is op enkele stands na weer ge heel volgeboekt. Er zal wederom een groot Paviljoen naast het tentoonstellingsgebouw worden geplaatst. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: P. Vernout, aannemer, wonende te Haar lem, Raamvest 37 rood. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. K. Hugen- holtz, advocaat en procureur te Haarlem. Op de hoek HartenlustlaanNoorder Sta tionsweg te Bloemendaal is vanmorgen om zeven uur èen wielrijder door een autobus aangereden en in ernstige toestand naar het Marinehospitaal te Overveen overgebracht. In de richting Santpoort reed op de Harten lustlaan een autobus van de NZHVM. Uit de Noorder Stationsweg kwam per fiets de negenenvijftigjarige krantenbezorger J. G. Vermoedelijk heeft deze in de veronderstel ling verkeerd, dat hij vóór de autobus om de weg kon oversteken. Dat is echter niet gelukt; de wielrijder werd door de bus aan gereden en bleef liggen. Aanvankelijk dacht men, dat de toestand nogal meeviel. Later is echter gebleken dat hij een schedelbasis- fractuur heeft opgelopen. Hij is per zieken auto naar het Marinehospitaal overgebracht. De toestand was vanmorgen zeer ernstig. Vóórdat vanmorgen de begrotingsdebat ten in de gemeenteraad van Den Haag werden voortgezet, heeft burgemeester Schokking enige woorden gewijd aan de nagedachtenis van de opvarenden van de trawler „Alkmaar" IJmuiden 31, van wie thans moet worden aangenomen dat zij de dood in de golven hebben gevonden. Tot hen behoorden vier inwoners van Sche- veningen. Mr. Schokking betuigde namens het ge meentebestuur van Den Haag zijn deel neming in het verlies dat de nabestaanden hebben geleden. De wethouders en de raadsleden hoorden de woorden van de burgemeester staande aan. Vóórdat de raad de bespreking der be groting hervatte, betrachtten de leden enkele ogenblikken stilte. Op het vliegveld Welschap te Eindhoven is Dinsdag een belangrijk onderdeel, het Commando Tactische Luchtstrijdkrachten, aan de Nederlandse Luchtmacht toege voegd. Een overzicht van de plechtigheid tijdens het hijsen van de vlag, waarmede de installatie van het nieuwe onderdeel een feit werd. De drie-en-vijftig-jarige mevr. P. K.—P. stak Dinsdagavond om tien minuten voor acht de Rijksstraatweg over nabij de Vergierde- weg in Haarlem-Noord zonder op het verkeer te letten. Zij werd aangereden door een auto en enkele meters meegesleurd. Het gevolg was dat zij haar rechterbeen brak; vermoe delijk heeft zij ook een hersenschudding op gelopen. Per ziekenauto ls zij naar de Maria- stichting overgebracht. CONCERT „WILHELMINA" Het fanfarecorps „Wilhelmina" geeft Za terdag 26 Januari onder leiding van zijn dirigent Jan Groot een concert in „De Weyman". Het programma vermeldt onder meer het optreden van enige leerlingen. De eerste hoornist van het corps, de heer F. van der Enden, voert het Vierde Hoornconcert in Es van W. A. Mozart uit. Hij wordt daarbij door Elly Pracht op de piano begeleid. Na de pauze treedt het cabaret-gezel schap „De vrolijke plankenlanders" op. dat onder leiding staat van Gerard Barbiers. 3-3Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings gisteren koersen 84% 84% 157/» 157/ 189/ 188/ 168/ 168/ 164 164/ 286/ 287 93 93/ 181/ 181/ 146/ 145/ 98/ 98/ 71% 71/ 167 167 166 167 163/ 163 59l/ia 60/ 57/ 58 47% 47/ 75/ 76/ 53/ 53/ 45% 45 182/ 182/ Drie gulden boete voor betreders erebegraafplaats De Haarlemse kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, veroordeelde hedenmorgen zeven deelnemers aan de Hannie Schaft-herden- king op 25 November te Bloemendaal tot drie gulden boete, subsidiair één dag hech tenis, wegens het betreden van de erebe graafplaats, hoewel de toegang daartoe ver boden was. De ambtenaar bij het openbaar ministerie, mr. J. van den Oever, had tien gulden boete, subsidiair drie dagen hechte nis geëist. De verdachten waren in de avonduren door de duinen naar de erebegraafplaats getrokken, daar over een hek geklommen en hadden er tenslotte bloemen gelegd. In zijn requisitoir merkte mr. Van den Oever op dat hij de achtergrond van deze zaak wilde laten voor wat ze was en niet in bespreking wilde brengen of de sluiting van de erebegraafplaats al dan niet juist was. Hij wenste slechts het .lopen op ver bóden terrein" te behandelen. Als verzwa rende omstandigheden voerde hij aan, dat de verboden grond een kerkhof was en dat de verdachten de overtreding wetens en willens hebben begaan. Als verzachtende omstandigheid zag hij het feit, dat de ver dachten hun tocht naar de begraafplaats, zijns inziens niet zelf hadden georganiseerd, maar dat zij waren gestuurd. De verdediger van de verdachten, mr. B. J. Stokvis, achtte het niet juist de ach tergrond niet in het geding te brengen. Hij meende dat de door het verbod om de her denking doorgang te laten vinden het recht om doden op eigen wijze te herdenken met voeten werd getreden. Mr. Stokvis be toogde dat het dringend advies van de pro cureur-generaal te Amsterdam, om op 25 November niet naar Bloemendaal of Haar lem te gaan, veel weg had van een Duitse verordening van 10 Mei 1941, waarin de Nederlanders verboden werd om hun doden te herdenken. Mr. Van den Oever zei het ongepast te vinden deze Duitse maatregel te vergelijken met de maatregel die in ver band met de Hannie Schaft-herdenking, was genomen. Mr. Stokvis zei het zeer te betreuren dat de mensen die de begraafplaats tóch hadden betreden vervolgd werden: „Zij hebben niet brooddronken gehandeld. Het waren slechts nobele motieven die hen er toe brachten naar Hannie Schafts graf te gaan". De raadsman voerde voorts aan dat alle ver dachten verzetsstrijders waren geweest, die pal hebben gestaan voor de nationale zelf standigheid. „Er is één mogelijkheid om ons rechtsgevoel te bevredigen: Schuldig verklaren, zonder oplegging van straf". Mr. Raedt verklaarde na dit pleidooi, het met de verdachten en de raadsman geheel eens te zijn over de figuur van Hannie Schaft. Hij zei het zeer te betreuren dat over deze hoogstaande vrouw moeilijk heden zijn gerezen. De bezwarende en verzachtende omstandigheden tegen elkaar afwegende, legde hij de minimum straf op, die staat op „het lopen op verboden ter rein". Een der verdachten, die nog iets aan de verdediging wilde toevoegen, werd het zwijgen opgelegd, waarna hij uitriep: „Dan zullen we in Februari nog wel eens zien", daarbij kennelijk doelend op de herdenking van de Februari-staking, die de commu nisten willen organiseren. Amsteldijk, 21 van Antwerpen. Amstelveen, pass. 21 Azoren. Annekerk, 21 van Genua naar Marseille. Altair, 21 van Santos n. Las Palmas. Akkrumdijk, 21 van R'dam naar Hamburg. Almkerk, 21 te Melbourne. Agamemnon, 21 250 m. NW. Kp. Finisterre. Alhena, 21 300 m. N. Fernando Noronha. Amstelpark, 21 450 m. NO. Bermudas. Andijk, 22 van R'dam te Londen. Aagtedljk, 21 dwars Recife. Aardijk, 21 330 m. W.ZW. Bahamas. Alchiba, 21 520 m. Z.ZW. Cocos eil. n. Aden. Alkaid, 21 100 m. O. St. Amata Grande. Alphard, 22 bij Kp. Blanco. Amstelvaart, pass. 21 Key West. Antonia, 17 te Penang. Alnati, 22 te Montevideo. Albireo, 23 van Buenos Aires te R'dam. Algenib, 23 te Bahia. Abbedijk, 21 van R'dam te Houston. Amsteldijk, pass. 22 Scilly's. Abbekerk, 22 van Sydney naar R'dam. Aldabi, pass. 23 Fernando Noronha. Bantam, 21 van Bombay naar Madras. Bali, 26 Penang verwacht. Bonaire, 21 te Paramaribo. Blitar, 21 bij Billiton n. Singapore. Blijdendijk, 21 van Baltimore n. Norfolk. Breda, 22 van Aruba naar Antwerpen. Baarn, 23 te Arica. Bennekom, 23 van Brunsbüttel naar Hamburg. Bintang, 22 te Manilla. Boskoop, 22 v. Pto. Limon naar Cristobal. Celebes, 21 van Suez naar Aden. Caltes, pass. 21 Kp. Bon. Caltex Pernis, pass. 21 Lissabon. Ceram, pass. 21 Kp. St. Vincent. Ceronia, 24 220 m. ZW. Kp. Finisterre. Chama, 22 van R'dam te Liverpool. Duivendijk, 20 van Balboa. Duivendrecht, 21 300 m. N. George Town. Diemerdijk, 22 van Bremen naar R'dam. Esso Amsterdam, pass. 21 eil. Sombrero. Eemdijk, 21 330 m. ZW. Flores. Ena, 21 van Curagao n. Meer v. Maracaïbo. Erinna, 21 ten anker Mulberry Pierhead. Esso Rotterdam, 21 180 m. NW. Finisterre. Edam, 23 van Antwerpen. Etrema, 21 v. Thameshaven naar Yarrow. Enggano, 23 van Hamburg te Antwerpen verw. Felipes, 21 van Singapore n. Haiphong. Friesland (KRL), 22 van Aarhus te Kopenhagen Friesland (SSM). 21 100 m. N.NW. Lissabon. Garoet, 22 van Suez naar Aden. Grootekerk, pass. 21 Kp. de Goede Hoop. Ganymedes, 22 te Ciudad Bolivar verwacht. Graveland, 22 van Las Palmas. Gadilla, 20 van Singapore te Buenos Aires. Hoogkerk, 21 van Aden naar Singapore. Hecuba, 22 van Ciudad Trujillo n. Port au Prince. Hercules, pass. 21 Kp. Bon Piraeus. Hydra, 21 340 m. ZW. Lands End. Heemskerk, pass. 21 Daedalus naar Aden. Hestia, 21 van Maracaïbo te Man O'Warcas. Helicon, 21 240 m. N.NW. Mona Passage. Heelsum, 22 van Le Havre naar Antwerpen Haarlem, 23 v. Maracaïbo n. Meer v Maracaïbo Helder, 22 van Antwerpen naar Amsterdam. Hersilia, 22 van Esmeraldes te Buenaventura. Ittersum, 21 420 m. NO. Bermudas. Indrapoera, pass. 21 Daedalus. Ino, 19 te Kingston Jamaica. HAARLEM EN OMGEVING Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor de veror dening, regelende de presentiegelden en da hun uit te keren vergoeding voor reis- en verblijfkosten, in dier voege te wijzigen, dat met ingang van 1 Januari 1952 ook de te Haarlem woonachtige leden in aanmerking komen voor een vergoeding voor reis- en verblijfkosten. De in Heemstede gespeelde voetbalwed strijd voor de competitie tweede klasse van de Nederlandse Politie Sportbond tussen de politie-elftallen van Heemstede en Katwijk, is door de thuisclub met 5—2 gewonnen. Op de hoek van de Paulus Potterlaan en de Pieter de Hooghstraat te Heemstede is Dinsdagmiddag om halfdrie een tankwagen, waarvan de bestuurder geen voorrang ver leende aan de bestuurder van een auto, door deze wagen in de flank aangereden. De tank wagen kantelde en de auto werd zwaar be schadigd. De bestuurders van beide wagens werden niet ernstig gewond, doch de zestig jarige heer C. de V. uit Hoofddorp, die naast zijn plaatsgenoot de negenenveertig-jarige G. G. in de auto zat, liep een hoofdwond op en een gebroken knieschijf. Hij is naar het Diaconessenhuis overgebracht. De tank wagen en de auto zijn door een kraanwagen weggesleept. Een twee-en-twintig-jarige kellner en een drie-en-twintig-jarige metaalbewerker, zonder vaste woon- en verblijfplaats, hadden gelogeerd bij een bewoner aan de Orionweg. Van die gastvrijheid hebben zij misbruik gemaakt, want zij hebben een gouden arm bandhorloge en een gouden ring gestolen. De politie heeft het tweetal aangehouden en in arrest gesteld. Dinsdagmorgen om tien voor half tien reed een autobus van de NZHVM van de Grote Markt de Koningstraat in. De chauf feur merkte niet, dat hij in het begin van deze straat een bakfiets aanreed. Buspassa giers begonnen te schreeuwen, waarna de bestuurder omkeek. Hij verloor daardoor de macht over zijn stuur en reed tegen de gevel van het in de Koningstraat gelegen gedeelte van het Stadhuis. Voor de gevel stond een rijwiel, dat vernield werd. De bakfiets en de autobus werden licht beschadigd. De film „Mira" werd Zondagmorgen in het Frans Hals Theater niet vertoond onder auspiciën van de Haarlemse Kunst-gemeen schap. maar voor de leden van de Volks universiteit en het Nut. Java, 20 te Belav.-an. Ju.piler, 21 van Messina n. Algiers. Japara (KRL), 22 van R'dam naar New Orleans Klipfontein, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Kota Agoeng, 21 v. Philadelphia n. Galveston. Kota Baroe, 21 van Makassar te R'dam. Kaloekoe, 22 van Penang te Singapore verw. Kalap, 22 van R'dam naar Tj. Priok. Katwijk, 23 v. Amsterdam te Delfzijl verw. Loosdrecht, 21 van Calcutta naar Madras. Lutterkerk, 22 van Bahrein n. Alexandrië. Leersum, 22 van New Orleans te R'dam. Larenberg, 21 van Huelva naar Sluiskil. Luna, 22 van R'dam naar Algiers. Langkoeas, 21 180 m. W.ZW. Minicoy. Lekkerkerk, 22 v. Bremen 23 Antw. verw. Lemsterkerk, pass. 22 Aden. Lombok. 21 v. Vancouver n. Singapore. Modjokerta, vertr. 22 Soerabaja n. Makassar. Murena, 21 van Livorno naar Port Said. Markelo, 21 115 m. NO. Tenerife. Marken, 21 360 m. NO. Flores. Minjak, 21 van Pamangkat n. Pangkalpinang. Mirza, pass. 21 Kp. St. Vincent. Malea, 21 270 m. O. Ras al Hadd. Marin, 18 van New Orleans te Port au Prince. Maaskerk, 22 van Dakar naar Antwerpen. Meliskerk, 22 van Marseille n. Antwerpen. Merwede, pass. 22 Bermudas n. Charleston. Muiderkerk, 23 te East London. Maasland, 23 v. Buenos Aires te Amsterdam. Mariekerk, 22 van Port Said. Molenkerk, 23 v. West Afrika te A'dam verw. Madoera, pass. 22 Fortaleza. Notos, 18 v. Port au Prince te New York. Nigerstroom, 22 v. Freetown n. Takoradi. Overijsei, 22 van Manilla. Orestes, pass. 21 San Salvador. Oberon, 21 270 m. NO. Paramaribo. Ondina, 22 van Port Said. Oranjestad, 22 v. Aruba naar Curagao. Prins Willem IV, 22 te Gibraltar. Prins Willem V, 22 van Dakar naar Engeland. Polyphemus, pass. 21 ten N. Alexandrië. Poseidon, 21 te Philadelphia. Prins Philips Willem 21 430 m. ZW. Lands End. Prins Willem II, 21 710 m. W. ten Z. Flores. Prins Willem v. Oi-anje, 21 van Tanger. Parkhaven, 21 dwars Bahia. Paula, pass. 21 Anamba eil. Rempang, 21 van Belawan naar Colombo. Ridderkerk, 22 van Pto Amelia te Beira. Rotula, pass. 21 Azoren. Rijnland, 21 v. St. Vincent Kaap Verd. n. A'dam Raki, 25 Belawan verwacht. Rossum, pass. 22 Dungeness. Roebiah, 22 van Antwerpen te Londen. Roepat, 22 v. Padang te Tjilatjap verwacht. Rijnkerk, pass. 22 Aden naar Suez. Ruys, 21 220 m. ZW. Sabang n. Mauritius. Riouw, pass. 22 Sabang naar Aden. Rossum, 23 v. Huelva te Rieme. Soestdijk, pass. 21 Flores. Scherpendrecht, 22 v. Philadelphia ten anker baai Galveston. Sunetta, 22 van Punta Cardon te Santos. Sibajak, 21 780 m. NO. Tahiti. Skaubryn, 24 Colombo verwacht. Stentor, 21 v. Ciudad Trujillo n. Pto Plata. Stad Haarlem, 21 dwars Oporto. Stad Vlaardingen, 21 330 m. ZW. Flores. Straat Malakka, 21 nog te Mombassa. Sloterdijk,, 23 te Port Swettenham. Stad Leiden, pas. 22 Azoren. Stad Schiedam, pass. 22 Dakar. Sarpedon, 23 v. Amsterdam te La Guaira. Sommelsdijk, 23 te Antwerpen. Stad Alkmaar, 22 van Galveston n. Nederland Ternate, 21 v. Philadelphia n. R'dam. Tjipanas, 22 Manilla verwacht. Tomori, 22 Colombo verwacht. Tosari, 21 te Basrah. Tabian, 21 te Genua. Talisse, verm. 23 v. Hollandia n. Amsterdam via Makassar. Trompenberg, 22 van Houston te Bolivar. Themisto, 21 65 m. W. ten Ouessant. Tjibesar, 21 1600 m. O. Buenos Aires. Tjiluwah, 22 van Semarang te Soerabaja. Tankhaven II. pass. 21 Anamba eil. Telamon, ,>21 v Jeremie naar Jacmel. Tomini, 21 330 m. O.ZO. Ceylon n. Aden. Tawali, 22 Suez naar Alexandrië. Tjisadane, 22 v. Zanzibar n. Singapore. Tegelberg. 22 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Tongkol, 22 v. R'dam naar Tj. Priok. Utrecht, 22 van Singapore te Manilla. Veendam, 21 150 m. O.NO. Kp. Sable, Weltevreden, 18 te Los Angeles. Westerdam, 21 180 m. W. Scilly's. Winsum, pass. 21 Ouessant. Winterswijk, 21 120 m. O.NO. Algiers. IJsel, 21 v Piraeus naar Limasol. Wieldrecht, pass. 22 Celon. Waterman, 22 van Sydney te R'dam. Willem Ruys, 22 v. R'dam naar Tj. Priok. Zijpenberg. 21 100 m. NO. Algiers. Zuiderkruis, 22 van R'dam naar Halifax. Zaan, verm. 25 v. Setubal naar Nederland.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3