Het Hek van de Dam TUNIS Frans protectoraat waarin nationalistische krachten werkzaam zijn De Bey bekent nog geen kleur Sneeuw in de Rallye Hoogovens krijgen zoet water uit Uitgeest In de hoofdstad uit Bevredigend resultaat over 1951 bij Robaver 3 Prijsindexcijfer sinds 15 November iets gedaald Drie jongens beraamden overval op postagentschap Herdenkinsr herstel der bisschoppelijke hiërarchie IMPORT N.V. AUTOPALACE 'SGRAVENHAGE Geëmigreerden wachtten vergeefs op hun eigendom „Zuiderkruis" brengt 800 emigranten naar Canada Stork neemt machine fabriek Jaffa over Man mag niet bij zijn vrouw wonen Studiecommissie voor tunnelplannen Besteding van Amerikaanse hulp Zand En nog eens zand Weer dividend van 9 percent voorgesteld WOENSDAG 23 JANUARI 1952 ADVERTENTIE In verband met de Tunesische actie voor onafhankelijkheid en de daaruit voort vloeiende troebelen, vertelt onze corres pondent in Parijs een en ander over de situatie in dit Franse protectoraat. Tunesië, dat evenals Marokko, het statuut van Frans protectoraat bezit, wordt, wat het binnenlands bestuur betreft, geregeerd door een coalitiekabinet, waarin ook de ex treme, en fel anti-Franse Neo Destour-partij is vertegenwoordigd. Als hoofd van de staat fungeert de Bey, terwijl een resident-gene raal over de naleving der verbintenissen met Frankrijk waakt (gebaseerd op een verdrag, dat al uit het jaar 1881 dateert) en verder de buitenlandse betrekkingen be hartigt. Wel algemeen schijnt er, in het bijzonder in de hogere kringen des lands, een niet geringe ontevredenheid te heersen over het trage verloop der onderhandelingen met Pa rijs, die een ruimere mate van souvereini- teit vooral voor het buitenlands beleid, zou den moeten voorbereiden. Die ontevreden heid markeert voor een goed deel zeker ook de onderlinge partijbetrekkingen in Tunis en veroorzaakt zo verder, de periodieke cri ses in de boezem der regering, die verdeeld is ten aanzien van de middelen, die ter verbetering van de bestaande toestand zou den moeten worden aangewend. Die onder linge verdeeldheid nu heeft ook haar duide lijke stempel gedrukt op het initiatief van De Rallye Monte Carlo is gisteravond ge start. En hetgeen gisteren vermoed werd is vandaag bewaarheid; de deelnemers zullen het niet cadeau krijgen, want het is inder daad gaan winteren, in Frankrijk, in Zwit serland, in Engeland, in Duitsland en natuur lijk ook in Scandinavië. In de belangrijkste startplaats, Monte Carlo zelf, liepen vele deelnemers met zorgelijke gezichtjes. Zij zouden waarschijn lijk al op de heenweg met sneeuwkettingen moeten werken, want er is in Zuid-Frankrijk dik sneeuw gevallen. Bij Digne lag de sneeuw al 35 cm. dik. Het vriest bovendien zeer hard, In Challes-les-Eaux zelfs 23 graden. De star ters uit Scandinavië hebben eveneens met gladde wegen te kampen, vooral de Noorse route schijnt niet eenvoudig te zijn geweest. De München-starters verwachten ook sneeuw. Het is nu wel waarschijnlijk dat Lissabon en Palermo dit jaar de gemakkelijkste start plaatsen zullen zijn. In Lissabon startte onder andere de Nederlandse dames-équipe van mevi\ G. C. van PuyenbroekVroom, die met haar Lancia Aurelia een goede gooi naar de Coupe des Dames kan doen, temeer daar haar Lancia met een Gatsonides-klolc voor de klassementsproef is uitgerust. In deze équipe zit een Amerikaanse, mevr. Needham. die bij de start zei: „Ik ben Amerikaanse, woon in Engeland, rij in een Nederlandse équipe in een Italiaanse wagen en start voor een Franse Rallye in de Portugese hoofdstad. We mogen de UNO-vlag wel op de wagen zetten". Vanochtend kwamen de eerste berichten binnen over tegenslag óp de routes uit München en Monte Carlo. De Leidse Fiat équipe Van Ooy maakte een slipper op een glad stuk weg in Duitsland en kwam in een greppel terecht. Zij liep daardoor vertraging en dus strafpunten op. De Monte Carlo-star - ters kwamen tussen Grasse en Chambéry op zeer gladde wegen in moeilijkheden. De Ne derlandse Opel-équipe SchieckDe Ruyter kreeg een lichte aanrijding en moest de strijd staken. De Australische gebroeders Davis meldden zich helemaal niet aan de controle in Chambéiy. De Franse Peugeot-équipe NoixMaurrel reed een ravijn in, maar ge holpen door mensen uit de omtrek kregen zij hun wagen weer op de weg en aan de gang. Wanneer de weersomstandigheden zo blij ven, zullen de rijders op de terugweg van Bourges af tot Monte Carlo een zeer zware dobber krijgen om strafpuntenvrij te blijven én het kon wel eens zijn, dat reeds daar gro tendeels de beslissing zal vallen. De deelnemers, die Glasgow tot uitgangs punt hadden gekozen, reden toch onder een gelukkig gesternte. Want de weersomstan digheden op het gedeelte tussen Llandrindod Wells en Folkestone, een afstand van bijna 400 km. waren belangrijk gunstiger, dan men oorspronkelijk had gedacht. Alleen had men hier en daar te kampen met mist. De deelnemers uit Oslo en Stockholm zijn in de vroege ochtenduren van heden Kopen hagen gepasseerd op weg naar de tijdcontröle Odense. De drie Nederlandse équipes, twee uit Stockholm en een uit Oslo, waren op dat moment nog zonder strafpunten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het ge- zinsverbruik samengesteld per 15 Decem ber 1951. Het totaal-indexcijfer daalde van 15 No vember op 15 December 1951 met 1 punt. Ook het indexcijfer voor de voedingsmid delen liep met 1 punt terug. De indices van groenten en fruit vertoonden een daling. Voorts waren enkele vleessoorten per 15 December goedkoper dan per 15 Novem ber. Aardappelen vertoonden een prijsstij ging. Bij de niet-voedingsmiddelen daal den de prijzen van kleding en schoeisel. Het indexcijfer voor woninginrichting en huisraad daalde als gevolg van prijs dalingen van huishoudelijk linnengoed, ta pijten en gordijnen. Indexcijfer groothandelsprijzen gestegen Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans indexcijfers van groothandels- prijzen samengesteld per 30 November. Het algemeen indexcijfer steeg van 31 October op 30 November al3 gevolg van prijsstijgingen bij de voedingsmiddelen en de grond- en hulpstoffen. Het indexcijfer voor de hoofdgroep afgewerkte producten bleef ongewijzigd. Bij de voedingsmiddelen stegen de prijzen van granen en vee. Ingevoerde ruwe suiker daalde in prijs. Bij de grond- en hulpstoffen stegen de prijzen van walserijproducten, tin erts, electriciteit en ingevoerde steenkolen. De afgewerkte producten schoenen en pakpapier vertoonden een prijsdaling. de ministers Salah Ben Yoessef en Badra, die in Parijs de Tunesische grieven tegen Frankrijk bij de Veiligheidsraad aanhangig moesten maken. Om een crisis te voorkomen, heeft de Tu nesische premier Chenik, in deze wens der extremisten, die er hun binnenlandse po sitie door hoopten te versterken, toege stemd, nadat zij met een „volksactic" had den gedreigd. Voor die chantage is de Bey Sidi Lamine echter niet gebukt en hij weigerde zijn handtekening naast die der ministers onder het verzoekschrift aan de UNO te plaatsen. Wat niet betekent, dat met de steun van de Tunesische souverein de grieven tegen Frankrijk wél voor openbare behandeling bij de UNO ontvankelijk zouden zijn ge weest. Hij heeft trouwens geweigerd de beide ministers te desavoueren of terug te roepen. Actie b\j de UNO De twee Tunesische ministers ontplooien intussen in het Palais de Chaillot een grote activiteit met de tweeledige bedoeling ziel tjes onder hun Arabische rasgenoten te winnen en de overige landen van de recht matigheid van hun eisen te overtuigen. Ge makkelijk is hun taak zeker niet. Vooral ook omdat zij materieel sterk worden be lemmerd, aangezien het secretariaat hen als gewone bezoekers beschouwt en zo voor hun talrijke besprekingen en persconferen ties geen speciale zalen ter beschikking kan stellen. Die vinden dan ook plaats in hotel kamers of in cafétjes of soms in een bar van 't Palais de Chaillot. Maar twee maal werden de ministers midden in een uiteen zetting al door een lid van de UNO-orde- wacht verdreven en die voortdurende be dreiging verleent aan hun persconferenties iets van het karakter van een samenzweer dersbijeenkomst. Vanwege dat avontuurlijke ADVERTENTIE De Lucifer: De Beurs is lusteloos DE ROXY: Er is alleen vraag naar ROXY element hebben beide Tunesiërs van de kant der journalisten over belangstelling meestal niet te klagen. Maar terwijl in het Chaillot-paleis de UNO-gardes hun klopjachten op de minis ters houden, worden uit Tunis nieuwe on geregeldheden gemeld, waarvoor de resi dent-generaal, De Hautecloque, de Tune sische regering aansprakelijk heeft gesteld. Bij de Bey zou hij dan ook op vervanging van het tegenwoordige kabinet hebben aan gedrongen. Dat is zeker juist de richting, waarin de extremistische Destour-partij, welks congres zojuist door de Fransen werd verboden, de loop der gebeurtenissen wil stuwen. Via relletjes en moeilijkheden met de Fransen hopen ze de meer gematigde elementen, waaronder de Bey, tot een radi caler houding te kunnen dwingen. Wanneer in het Palais de Choillot voor de Tunesische ministers geen direct succes lijkt te zijn weggelegd, behoeft hun aanwezigheid in Parijs toch niet helemaal vruchteloos te blijven. Want indirect draagt hun actie bij de complicaties met Parijs te vergroten. Op 17 November van het vorig jaar heb ben drie negentienjarige jongens getracht de kas van een postagentschap aan de Zuiderlaan te Den Haag te lichten. Een hunner gaf de houdster van het agentschap een klap op het hoofd. De vrouw begon hevig te gillen en de over vallers vonden het toen maar raadzaam ijlings de benen te nemen. Zij stonden Dinsdag voor de Haagse recht bank terecht. Het bleek dat de jongeman van wie het plan was uitgegaan gemid deld vijf keer per week sensatiefilms ging zien. Ondanks zijn 19 jaren was hij reeds bij veertig werkgevers in dienst geweest. Bij één bleef hij zelfs zes weken, bij een andere één uur. Het reclasseringsrapport velde een ongunstig oordeel over hem. De officier van justitie eiste anderhalf jaar ge vangenisstraf. De eis tegen de beide ande ren, die een ondergeschikte rol hadden gespeeld, luidde negen maanden waarvan drie voorwaardelijk. De mening van de drie advocaten die de jongelieden verdedigden was bijna gelijk luidend. Zij betoogden dat hun respectieve cliënten bedorven waren door de bioscoop en door het lezen van sensationele romans. Wanneer zij normaal aan het werk konden gaan en een vak zouden leren, hadden zij nog een toekomst. De verdedigers vroegen daarom clementie. De rechtbank zal op 5 Februari uitspraak doen. Na overleg met en onder volledige instem ming van het Nederlands Episcopaat, is op gericht de Stichting 1853—1953 tot herdenking van het herstel der bisschoppelijke hierachie in ons land. Naast de organisatie van een aantal nationale manifestaties van Katho liek Nederland, beogt de Stichting een voor namelijk coördinerende taak te vervullen ten aanzien van parochiële vieringen. In de Raad van Bestuur der Stichting heb ben zitting de voorzitters der zes katholieke standsorganisaties en de voorzitters van de Katholieke Actie, Katholieke Vrouwenbewe ging, Katholieke Jeugdraad. Schoolraad, het Sociaal Charitatief Centrum, de Raad van overleg inazke volksgezondheid en zieken verpleging, de Katholieke Volkspartij en de Katholieke Culturele Federatie. Voorts heb ben in de Raad zitting vijf priesters, uit elk diocees één, aangewezen door de aartsbis schop en de bisschoppen. Het presidium van den Raad van bestuur berust bij. dr. F. J. M. A. H. Houben, com missaris der Koningin in Limburg en mgr. prof. dr. R. R. Post. hoogleraar te Nijmegen. Het directorium der Stichting bestaat uit mr. .T. Derks. hoofdredacteur van De Tijd. H. W. Chr. Nieuwenhuvs, penningmeester. W. A. Grollenherg, mr. R. Höppener en mr. F. J. van Thiel. SHODB de goedkoopste automobiel DEALER V. HAARLEM EN OMG.: Garage J. G. Verbeek, Bloemend.weg 5 Bl'daal, tel. 22276 De tuinders in Kennemerland worden sinds jaren ernstig verontrust door de voortdurende daling van het zoetwaterpeil in deze streek, waar door de snelle industri alisatie en de waterwinning door het pro vinciaal waterleidingbedrijf van Noord holland, in de zg. geestgronden achter de duinen, het gevaar van uitdroging van de bodem niet denkbeeldig is. Het is behalve het P.W.N. voornamelijk het hoogovenbe- drijf, dat volgens de tuinders zoveel zoet water aan de bodem onttrekt, dat de groen ten- en fruitteelt in de directe omgeving van Beverwijk hier de nadelige gevolgen op de lange duur zal moeten ondervinden en in vele gevallen reeds ondervindt. Daar juist de Hoogovens door de grote uitbrei dingen. die in voorbereiding en deels in uitvoering zijn, zeer nauw betrokken zijn bij het probleem van de wateronttrekking aan de geestgronden, heeft men van deze zijde gezocht naar een mogelijkheid om de aanzienlijke hoeveelheden zoetwater, die de bedrijven nodig hebben, van elders aan te voeren. Die mogelijkheid is thans gevon den. In de gemeente Heemskerk zal een electrische pompinstallatie verrijzen, die zoet water uit de Uitgeester polder naar de Hoogovens pompt. Het bezwaar, dat hierdoor in de zomermaanden het water peil in de polder te ver daalt, zal worden ondervangen door het toevoeren van water uit het Alkmaarder meer. De tuinbouw in Midden-Kennemerland zal met deze nieuwe methode van zoetwaterwinning zeer gebaat zijn, al zal uiteraard het vraagstuk van de uitdroging der gronden er slechts ten dele door worden opgelost De 44-jarige emballeur J. C. J. G. uit Den Haag hoorde voor de Haagse recht bank anderhalf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. De officier van justitie zei dat G. op. een schandelijke manier het ver trouwen had beschaamd van zijn opdracht gevers. Hij had namelijk vele keren goede ren verduisterd die emigranten hem ter verzending hadden toevertrouwd. G. verkocht de goederen en zette de op brengst om in sterke drank. KONINGIN ONTVANGT DE BURGEMEESTER VAN SYDNEY Naar het A.N.P. verneemt zal de Koningin aanstaande Vrijdag de burgemeester van Sydney, de heer O'Dea, op het paleis Soest- dijk ontvangen. De heer O'Dea heeft be sloten zijn bezoek aan de lord mayor van Londen te laten vervallen. Dinsdagmiddag om tien minuten over vijf vertrok uit Rotterdam naar Canada het eerste emigrantenschip van dit jaar, de „Zuiderkruis". Ruim 800 emigranten, onder wie een aan tal verplaatste personen, scheepten zich in. Bij de opvarenden, die uit alle delen van ons land komen, bevinden zich ongeveer 254 kinderen, onder wie 17 babies. Voor het grootste deel zijn de emigranten landbouwers. De grootste gezinnen, die zich inscheepten, bestonden uit tien personen. De „Zuiderkruis" kan op 30 Januari in de haven van Halifax worden verwacht. Ter overneming van het bedrijf van de N.V. Machinefabriek Jaffa voorheen Louis Smulders en Co. te Utrecht en ter verbe tering van de liquiditeit gaat de Konink lijke Machinefabriek gebroeders Stork en Co. N.V. te Hengelo (O.) over tot kapi taalsuitbreiding. De inschrijving wordt opengesteld op 2734 gewone aandelen van 1000 nominaal, ten volle delende in de resultaten van 1952 en volgende jaren, tot de koers van 100 procent, in de verhouding van 1 nieuw voor 4 oude aandelen. In het jaarverslag over 1950 merkte de directie van Stork reeds op, dat het bedrijf organisatorisch het beste was te overzien, wanneer het gesplitst werd in eenheden met een personeelbezetting van maximum 800 a 900 man. Tijdens het uitwerken van verdere plannen voor decentralisatie bleek het mogelijk de machinefabriek Jaffa te Utrecht over te nemen, waardoor op korte termijn de productie-capaciteit van de machinefabriek en constructiewerkplaatsen dezer N.V. in de plannen zou kunnen wor den verwerkt. Daar de ervaring en de mo gelijkheden van Jaffa een goede aanslui ting gaven op de plannen van de directie van Stork, is besloten tot overneming over te gaan. Het ligt in de bedoeling, dat het bedrijf onder de naam van N.V. Machine fabriek Stork-Jaffa als aparte productie eenheid onder een zelfstandige directie blijft bestaan. De Utrechtse rechtbank heeft P. V. uit Amersfoort veroordeeld tot 6 boete, om dat hij bij zijn wettige echtgenote, die haar woonplaats in Leusden heeft bij haar va der, had gewoond, zonder dat hij hiervoor toestemming van de Leusdense autoriteiten had gekregen. Er was niet min der dan vijf keer proces-verbaal tegen hem opgemaakt en zelfs is hij van zijn bed gelicht om buiten de gemeente Leusden te worden gezet. De zaak heeft in eerste instantie gediend voor de Amersfoortse kantonrechter, die P. V. veroordeelde tot 6 boete. De schoon vader, die evenzeer in overtreding zou zijn geweest, omdat hij evenmin toestemming had gevraagd voor het verblijf te zijnen huize van de man van zijn dochter, werd toen vrijgesproken. Met deze uitspraak ging de ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Amers foort niet accoord. Hij tekende hoger be roep aan, zodat de zaak daarna voor de Utrechtse rechtbank diende. De officier van justitie eiste veertien dagen geleden tegen beide verdachten 30 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee Weken met een jaar proeftijd. Dinsdag deed de Utrechtse rechtbank uitspraak. P.V. werd veroordeeld tot 6 boete of één dag hechtenis. De schoonvader werd ook nu weer vrijgesproken. Onder voorzitterschap van burgemeester W. Thomassen is te Zaandam een commis sie geïnstalleerd, die tunnelplannen zal gaan bestuderen. In de commissie, die uit 15 per sonen bestaat, zijn alleen bestuursleden van de Kamers van Koophandel uit Hoorn, Alk maar, Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Hilversum en Zaan dam opgenomen. Te zijner tijd hoopt men de commissie nog uit te breiden. De tunnel plannen omvatten onder meer de verbete ring van de oeververbindingen van het Noordzeekanaal. Daarin is tevens opgeno men het tunnelplan van ir. J. C. Kaars Sij- pesteyn te Krommenie. De totale Amerikaanse hulp aan Neder land van Juli 1951Juni 1952 bedraagt 100 millioen dollar. Het grootste gedeelte van de Amerikaan se hulp ter waarde van 22 millioen dollar, die in Juli en Augustus van dit totaal be drag werden toegewezen, werd besteed vóór aankoop van graan en andere landbouw producten. Voor broodgraan, sojabonen, mais en andere graansoorten werd 13.280.000 dollar besteed, voor katoenpluksel en voor raden ten behoeve van de marine 490.000 dollar, voor blik, koper, ijzer, staal, alu minium, vliegtuigonderdelen (in hoofdzaak voor de K.L.M.) en rubberproducten 6.640.000 dollar. De verschepingskosten bedroegen 1.590.000 dollar. In Drachten werd dezer dagen 's nachts een 16-jarige jongen door de poltie doornat en vervuild in een portiekje aangetroffen, die door zijn vader, een woonwagenbewoner te Norg, was weggejaagd. Hij had vijf dagen en nachten gezworven. Een paar nachten had hij in de bossen doorgebracht. De jongen, die lezen noch schrijven kan, is naar een in richting gezonden omdat hij niet terugdurfde. Wij hebben al eens eerder gezegd dat wij houden van de opera, al was het alleen maar omdat men daarbij, volgens een populaire aria, kan lachen van je tralalalala, hetgeen altoos een bijzonder muzikale indruk op de buitenstaanders maakt. Zingend door het leven is ons devies. Men krijgt hiervoor zelfs een subsidie van overheidswege. Toch kun nen wij ons dit gebaar van staatssecre taris Cals niet goed voorstellen. Zou hij misschien nog nooit een opvoering van „La Bohème" op het Leidseplein heb ben bijgewoond? Waarschijnlijk niet, want anders zou hij donders goed ge weten hebben dat het daarin onzedelijk toegaat. Dat hokt maar bij elkaar ten aanschouwe van iedereen! In het begin bedrijven die Mimi en Rodolphe hun liefde nog bij een laag pitje, maar al spoedig wordt het laatste monument van het fatsoen, te weten een kaarsje, schan delijk omver geworpen. Dat heeft de wind gedaan, zingen ze dan verontschul digend, maar laten ze dat liever hun grootje proberen wijs te maken. Door zo'n smoesje zou een staatssecretaris, die heeft te waken voor iedere ontspo ring van de moraal, zich stellig niet laten misleiden. Voor alle zekerheid gaat de directie van de Nederlandse Opera deze hoog waardigheidsbekleder nu maar wat zand in de ogen strooien. Daartoe her schept men het toneel van de Stads schouwburg in een complete woestijn met een oase voor dorstige kamelen. Men heeft namelijk „Samson en Deli lah" van Saint-Saëns op het répertoire genomen. Daarin komen weliswaar geen kamelen opdraven, maar het is toch ver standig om op alle eventualiteiten voor bereid te zijn. Om een authentieke sfeer te garanderen laat men het décor ont werpen door de heer Abdel Kader Fai-ah uit Algiers, wiens indruk van deskun digheid in woestijnzaken aanzienlijk wordt versterkt door het feit dat zijn broer de „OtheÜo" van Shakespeare in het Arabisch heeft vertaald. Een werk dat men niet mag uitvlakken. Alleen al het horen van zijn socialis tisch klinkende naam deed ons een zwak opvatten voor de heer Farah, die op 25-jarige leeftijd in een burnoes en op sandalen naar Parijs kwam slenteren teneinde er stof te doen opwaaien. Wij houden dolveel van Turken en Arabie ren, al moeten wij daarbij een uitzon dering voor Westerling maken. In onze jongenstijd hadden wij een grote be drevenheid ontwikkeld in het verande ren van onze vriendjes tot Nabije Oos terlingen met behulp van Perzische ta pijtjes uit de huiskamer. Deze vorm van oriëntalisme vertoont overeenstemming met de practijk van revue en operette, waar men imitatie-haremvrouwen afle vert door de polderlandse meisjes van het koor te bekleden met niets anders dan een flodderbroek van blauwe zijde en een rose plastronnetje. Met deze tra ditie wil de Nederlandse Opera thans breken. Het wordt nu allemaal net echt. Dat het ook echt net zal zijn dorst men ons niet te beloven. De voorstelling wordt geregisseerd door de heer Jan Doat, zoals zijn voor naam al zegt uit het Pays Basque af komstig. Alle mensen die men in de rest van Frankrijk gewoon Jean zou noemen, heten daar Jan, net als bij ons. Is dat niet aardig? Het zal u dan ook niet verbazen dat de heer Doat een Nederlandse vrouw heeft. Hij vertelde ons gisteren erg blij te zijn nu eindelijk zijn schoonouders eens te kunnen ont moeten. Daarna gaat hij via Athene en New York, waar hij werkzaamheden heeft te verrichten, naar Parijs terug. Hij spreekt overigens geen woord van zijn schoonmoederstaai, hoewel hij al zestien jaar getrouwd is. De heer Doat gaat proberen de „Sam son en Delilah" te ontdoen van het zoete, romantische sausje waarmee dit werk doorgaans overgoten wordt. An ders ontstaat er niet veel meer, zo ver trouwde hij ons toe, dan een liefdes verhaaltje van een meneer Samson en ene juffrouw Delilah, welke eenvoudig in een catastrofe eindigt omdat genoem de heer, evenals de kroonprins Absalon. te laat ging naar de kapsalof?. Ondanks de vele moeilijkheden wordt het werk onverkort uitgevoerd. De enige coupure zal in de pruik van de titelheld worden aangebracht. „Wij willen beslist geen nieuwigheden terwille van de nouveauté", zei dirigent Charles Bruck nog, die al een aardig woordje Hollands spreekt. Gij zult u nog wel herinneren, dat wij indertijd verslag hebben uitgebracht van het vertrek van de Cocoa-Ambas sador, een wagen volgeladen met een film-expeditie, die in Accra handel en wandel van de cacaoboon gaat vastleg gen in een documentaire, een film dus van de soort die altijd vóór de reclame wordt geprojecteerd. Met „voor" bedoe len wij natuurlijk een plaatsaanduiding. De firma, die de expeditie bekostigt, die de film maakt, die voor de reclame wordt gedraaid, had ons evenals bij het vertrek weer uitgenodigd voor een pers conferentie in Krasnapolsky. Wij hou den als dit er even tussen door mag veel van Krasnapolsky. Het is voor ons, vooral op Maandagmiddag, het warm kloppend hart van het Amster damse zakenleven. Ach, ach, wat zijn daar een beurzen. Ten eerste de film beurs. Wij zouden daar graag eens een verhaal over schrijven, maar dat mogen wij alleen op voorwaarde, dat wij het eerst aan het bestuur van de Neder landse Bioscoopbond laten lezen, voor dat het in de krant komt. Gij zult van dit verhaal dus verstoken moeten blij ven, dat vat gij wel. Dan was er verder de agar-agar beurs, waar dat glibberige goedje wordt verhandeld, dat voorzien van een hoeveelheid essence een van de hoogtepunten van het Nederlandse cu linaire kunnen vertegenwoordigt. En ook namen wij waar de tapijtbeurs en de huidenbeurs. Tenslotte was er dan nog onze eigen beurs, maar wij zullen er van afzien daarover mededelingen te doen. Wij zouden trouwens vrij snel daarover uitgepraat zijn A propos, de cacao-expeditie. Daar over werden ons mededelingen gedaan door onze grote vriend Adelbert Prin sen Geerligs, de zonnigste en aardigste man, die wij ter wereld kennen. Hij is heel groot en bruin en perschef. Hij is uiteraard ook de aardigste perschef, die wij kennen. Onze Bert zou zelfs over een bruine boon sec nog een smakelijk ver haal kunnen vertellen. Laat staan dus over een cacaoboon. Bert heeft toen hij zelf nog journalist was, voor de oor log de Duitse strijdkrachten al met twee man verminderd, daarmee de ge allieerde zaak een onschatbare dienst bewijzend. Hij werd bij een auto-race namelijk eens door twee schildwachten tegengehouden, die hem niet door wil den laten. Bert kwam toen enige tijd later terug met een handdoek als tul band om het hoofd gewonden en zijn overhemd over zijn shorts hangend. „Bombay Times" zei hij waardig tegen de schildwachten, die van ontzag zo hard achterover vielen, dat zij nimmer meer zijn opgestaan. Maar nu over die cacao-expeditie Wij hebben daar helaas haast geer ruimte meer voor. En we hebben nog wel een dagboek van 181 bladzijden van de expeditie meegekregen om uit te citeren. Om kort te gaan dan: zij zijn De toneelgroep Comedia geeft heden avond in de Stadsschouwburg de 200ste opvoering van ,,De dood van een handelsreiziger" van Arthur Mil ler met John Gobau in de titelrol. De voornaamste andere medewer kenden zijn Magda Janssens, Guus Hermus en Steye van Brandenberg. Woensdag, Donderdag en Vrijdag vertoont het Nederlands Volkstoneel onder regie van Ben Groeneveld „Het Woord' van Kaj Munk in de Doelenzaal aan de Kloveniersburg wal. Met Emmy Lopes Dias, Ferd. Sterneberg, Hans van Meerten, Jack Dixon en anderen. De studenten-toneelvereniging T.U. S.A. speelt in Hypokriterion in de Roeterstraat „Huis clos" van Sartre onder regie van Fons Rademakers (Donderdag en Vrijdag). Sonneveld houdt dagelijks „Artisten- pensión" in het Leidseplein Theater en Toon Hermans geeft zijn eenmans- shoio met twaalf meisjes onder de titel „Hartendwaas" in de Kleine Komedie aan de Amstel. Het abonnementsconcert van Woens dag en Donderdag in het Concert- gebouw staat onder leiding van Ra fael Kubelik en geniet solistische medewerking van de cellist Tibor de Machula. Het programma bestaat uit de Vierde Suite van Bach, de Muziek voor snaarinstrumenten, slagwerk en celesta van Bartök, het Celloconcert van Schumann en de ouverture „Tannhauser". Vrijdagavond speelt het Utrechts Stedelijk Orkest werken van Mozart. Bartök en Tsjaikofski in het Con certgebouw voor de Kunstkring. Di rigent is Paul Hupperts, solist Theo Bruins. In de benedenzalen van de rechter vleugel van het. Stedelijk Museum is thans de collectie Regnault. om vattende tal van moderne schilde rijen. opnieuw tentoongesteld. Etsen van Hercules Sèghers zijn tot hel einde van deze maand in het R\jks- \^museum te zien. in Accra aangekomen na anderhalve maand rijden met hun auto door de woestijn en hebben, afgezien van de douane, oor- en keelontstekingen, ge- oroken veren, kou en hitte, dorst en honger, een comfortabele reis gehad. En zij laten u groeten, BOEDA. ADVERTENTIE De Rotterdamse Bank is de eerste bank instelling die haar jaarverslag over 1951 heeft gepubliceerd. Er wordt een onver anderd dividend van 9 pet. voorgesteld. Naar nieuwe rekening gaat 313.000 over. Niettegenstaande de wederom gestegen onkosten waren de resultaten bevredigend, zo schrijft de directie in haar verslag. In dien aangenomen wordt, dat de internatio nale prijsstijging tot staan is gekomen, zou de consequentie hiervan moeten zijn dat men thans op het punt aangeland is, waar op aan de onafgebroken sterk stijgende ten- denz der onkosten een einde gekomen is. Credietbeperking onnodig geacht Overeenkomstig de verwachtingen ver minderden de creditsaldi en vermeerderde het debiteurencijfer. De laatste maanden wijzigde dit beeld zich echter. De directie heeft de indruk, dat deze verandering on der meer veroorzaakt wordt door het in lopen van de extra voorraden, die hoofd zakelijk gedurende het laatste kwartaal 1950 en het begin 1951 gevormd zijn. Ook de cijfers van de betalingsbalans geven een aanwijzing in deze richting. Reeds lang voor de invoering van de credietrestrictiemaatregelen der Neder landse Bank, die het gehele jaar hebben gegolden, hadden de banken in Nederland duidelijk blijk gegeven in staat te zijn een aan de na-oorlogse nationale en internatio nale omstandigheden aangepast uiterst voorzichtig beleid bij de credietgeving te voeren. Uit dien hoofde was dus de in voering van het systeem onnodig, aldus het verslag. De maatregelen hebben (onder de naam credietrestrictie) er alleen toe geleid, dat de regering voor die bedragen, waar voor de banken gezamenlijk bij de Neder- landsche Bank gedwongen werden tot dis conto over te gaan. haar kortgeld-politiek op kunstmatige wijze heeft kunnen voort zetten. zo meent de directie. Zij verenigt zich geheel met de critiek op het wetsontwerp tot toezicht op net credietwezen. Kunstmatige rentepolitiek ten einde De omzetten op de beurs gaven ten op zichte van 1950 niet veel verandering te zien. Wel was de emissiebedrijvigheid be langrijk groter De ontwikkeling op de obligatiomarkt toont volgens het verslag duidelijk aan, dat de kunstmatige rente- poli, -ek tot een einde gekomen is. De rêntegamma's. waarmede de overheid voor zichzelf en de lagere publiekrechtelijke lichamen gewerkt heeft, hebben tenslotte tot gevolg gehad, dat men achter de markt beef' aangelopen en de juiste tijd tot con solidatie regen redelijke rente voorbij heeft later gaan. De directie acht het noodzakelijk om, gezien de wereldsituatie, de positie der bank uitermate sterk te houden. Daarom steit zij voor. wederom een bedrag van f 5 millioen over te brengen naar de onder crediteuren opgenomen rekening „bijzon dere reserve teaen eventuele risico's" Balans boven 1 milliard Het balanstotaal van de Rotterdamse Bank blijkt per 1 Januari 1952 het milliard te hebben overschreden, n.l. 1.000.336.919 tegen 953.592.486 per 1 Januari 1951. Crediteuren verminderden slechts met ruim 1 1 millioen tot t 77 293 741 Kassiers en onaenomen 'tasselHlenineen 'aan de creditzijde: steger, mei 2 mitlmen tot 35.292.802. Kapitaal en reserve zijn on veranderd met respectievelijk 45 en 22.5 millioen. Deposito's op termijn stegen met ruim 13 millioen tot 108.973.160.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5