De Haarlemse winkeliers en de ci ediet-zorgen •Clowntje Rick Lynne Thorn's dilemma „Amerika nu" Nieuwe uitgaven HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Samen met onze afnemers moeten wij de moeilijke tijd doorkomen" Burgerlijke stand van Haarlem Pleidooi voor verdere landaanwinning Agenda voor Haarlem Laboratorium voor bloed- tranfusie uitgebreid Laboratorium voor tropisch grondonderzoek Benoeming van hoogleraren Leger des Heils Voor de kinderen Gevaar bij de Cruquius in de Haarlemmermeer Meer dan 40 ongevallen in 3 maanden Papoea's willen bij Nederland blijven Boeiende voordracht van Den Doolaard 's Middags vrij op de nationale feestdag De Haagse Comedie met Vriendinnen99 FEUILLETON Uit enkele andere steden komen berich ten dat de winkeliers willen trachten door een gezamenlijk optreden de moeilijk heden, die zij hebben en die een gevolg zijn van de omstandigheid dat een deel hunner afnemers trager geworden is met het vol doen der rekeningen, te verminderen. Wij vroegen de heer W. B. Lasschuit, voorzitter der Haarlemse Handelsvereni ging en lid van het dagelijks bestuur van de Haarlemse Middenstandscentrale, hoe de stand van zaken in deze omgeving is. Hij antwoordde: Het is thans voor de winkelier een moei lijke tijd. Zijn omzet is in vele gevallen verminderd, zodat zijn winst kleiner ge worden is. Daartegenover staat dat de be drijf sonkosten gestegen zijn. Als hij in een huurhuis zit, moet hij meer huur betalen; als hij in een eigen huis woont, ondervindt hij dat de vaste lasten en ook het onder houd veel meer kosten. En als klap op de vuurpijl kwam het feit dat de Belastingen enkele aanslagen tegelijk hebben gestuurd. Het is onder die omstandigheden te be grijpen dat de winkelier het betreurt dat verscheidene klanten minder vlot met be talen zijn geworden. Dat kan de winkelier eigenlijk niet hebben, want hij zit ook met de moeilijkheid om aan liquide middelen te komen om zijn eigen leveranciers te be talen en nieuwe winkelvoorraad in te kopen. Voor het laatste is veel meer geld nodig dan vroeger, want de prijzen zijn immers belangrijk gestegen. In het alge meen hebben de banken de handelscredie- ten beperkt, zodat de winkelier niet op extra steun van die kant kan rekenen. Eigenlijk is de toestand zó, dat de win kelier in de onmogelijkheid is om crediet aan de klant te geven. Die reeks van moei lijkheden hierboven opgesomd, belet hem dat. Maar aan de andere kant weet diezelfde winkelier dat verscheiden van zijn klan ten door dezelfde moeilijke tijdsomstandig heden gedwongen worden om trager te zijn met de betaling van het gekochte. Het is eenmaal een feit zo vervolgde de heer Lasschuit dat een achteruitgang van de economische omstandigheden een aanleiding voor de klant is om te trachten de betalingstermijn te rekken. Gelukkig is het niet zó erg dat wij in Haarlem en om geving van een „zorgelijke stand van zaken" moeten spreken. Maar wel is er aanleiding voor de middenstandsverenigin gen om gezamenlijk te trachten de moei lijke tüd zo goed mogelijk door te komen. De plannen om daartoe te komen worden thans in de organisaties besproken. Er is in andere steden gesproken over het invoeren van een zwarte lijst. Ik ben daar niet voor. Met het bekend maken van namen moet men zeer voorzichtig zijn. Een trage betaler is niet altijd ook een wan betaler. De plannen die de middenstand thans in bespreking heeft, beogen een sa menwerking van de winkelier zodat zij el kaar in bijzondere gevallen waarschuwen. Er zijn ook nu mensen die misbruik maken van de geneigdheid van de win- HAARLEM. 21 Januari 1952 BEVALLEN van een zoon: 18 Jan., C. M. Verhagen—Peters; G. Warmerdam—Hoog kamer: 19 Jan., A. G. KoopmanS'et; H. M. van Gaasbeekvan Schaick: R. D. Kort Maas; 20 Jan., H. E. A. van Westerlaak— Loogman; 21 Jan., M. Albers—Verkruissen; A. Smit—Bakker; M. G. Lammers—Adema; C. J. Kokkelkoren—van Kampen; W. G. VisserZwetsloot. BEVALLEN van een dochter: 17 Jan., E. O. J. Bocage—Weber; 19 Jan., H. M. van Gaas beek—van Schaick: E. Th ooien—Prinsen; P. W. de- JongCoeleman; A. ElzingaMole naar; H. M. Gérard—van Wamel; 20 Jan., G. van DrunenGorelowa; M. S. StoofHer- mus; C. F. de Jong—Doodhagen; M. F. Bat tenRemmers; M. D. C. VerhoefScherre- witz; N. DekkerMaligina; 21 Jan., C. J. Kornelisser,Kalis: C. J. van der Beek Steenman; T. Vogel—Faas; S. Davies—van den Bos. OVERLEDEN: 13 Jan., C. E. A. Hoog— Triebart, 87 j„ Koninginneweg; 19 Jan., P. van den Bunt, 69 j., Wouwermanstraat; J. H. C. M. Turnhout, 2 j., Kamperlaan; J. de Klerk, 66 j.. Oudeweg; 20 Jan.. R. W. K. Huijg—Breeuwer, 48 j., Scheepmakersdijk; J. van der Laan, 71 j., Thorbeckestraat: C. K. Verhoeven—van den Ochtend, 42 j., Scheep makersdijk; 21 Jan., R. J. M. Bakker. 2 j., Beeksteeg. HAARLEM, 22 Januari 1952 ONDERTROUWD: 22 Jan., H. Nijenhuis en T. L. de Pagter; B. J. Holleboom en A. H. E. Andriessen. BEVALLEN van een zoon: 21 Jan., M. L. E. Steffers—Ninaber; 22 Jan., E. J. van het Ne- derend—Buurman; J. J. Wassenaar—Hulse bosch, BEVALLEN van een dochter: 18 Jan.. W. L. SchnabelDiets; 19 Jan., C. M. E. Spits Johansson; 20 Jan., A. E. RodenburghWeij; 21 Jan., G. HartogKamp; M. M. Wonder Comes; 22 Jan., L. Meyerde Rooij; J. G. Beundervan Keulen. OVERLEDEN20 Jan., F. W. van Hagen, 61 j., Scheeperstraat; 21 Jan., H. F. Korne- lissen, 43 j., Pieter Maritzstraat; N. W. Tros, 58 j., Jan Nieuwenhuijzenstraat; G. J. van Staveren, 32 j., M. v. Heemskerkstraat. keiier om zoveel mogelijk te verkopen. Dus geen zwarte lijst, maar een waarschu- wingslijst. Maar ook dat wapen moet nog zeer voorzichtig gehanteerd worden, want elke onvoorzichtigheid daarbij dient te wor den voorkomen. Geen handelen dus dan na een onderzoek dat voldoende garanties biedt. Een feit is bovendien dat met bemidde lend optreden veel bereikt kan worden. Dit hebben wij de laatste tijd ondervonden in de Prijzencommissie, die zich in Haar lem meer en meer gaat toeleggen op liet oplossen van geschillen over huren. Met samenspreking zijn in deze verrassende re sultaten bereikt. Zo kan het, aldus ver volgde de heer Lasschuit, ook gaan met de credietmbeilijkheden. Eigenlijk moeten wij het zo zien, dat winkelier en klant voor dezelfde moeilijkheden staan. Geza- menl jk moeten zij trachten deze moeilijke tijd door te komen. Dan behoeven er geen „stukken" gemaakt te worden. Voor velen zal het al een verlichting zijn als de achter stand bij de Belastingen is weggewerkt. En dan hopen wij ook dat de economische om standigheden weer wat beter worden. In tijden waarin crediet op langere ter mijn niet kan toegestaan worden, moet de consument zich beperken. Dat beginsel passen ook de bestuursleden van het Fi- nancierings-instituut voor Kennemerland toe. Wij trachten de mensen die een artikel op afbetaling willen kopen er steeds van af te houden als zij nog een oude afbetaling bij het Instituut hebben lopen. Dit is het belang van de winkelier, maar ook van de betrokkenen zelf. In de „Berichten van de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning" heeft ir. A. G. Bruggeman, hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Zuidholland, een overzicht gegeven van onze landaanwin ning. Hij wendt vooral het oog op de toekomst, waarbij ver aan de horizon het beeld rijst van afsluiting der Waddenzee en van de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen. Sinds het jaar 1250 hebben de Neder landers 550.000 ha land veroverd op het water. Dat is ongeveer het vierde gedeelte van onze cultuurgrond. Maar in diezelfde tijd ook heeft Nederland een verlies moeten boeken van ruim 500.000 ha. Tegenover de winst staat dus een zo groot verlies dat van een nettyoverschot nauwelijks sprake is. Om een netto-winst van een gebied zo groot als de Noord-Oostpolder hebben de Nederlanders 700 jaar moeten vechten tegen het water. Ir. Bruggeman noemt dit het zwaarste argument om met man en macht met alle krachten het werk van de landaanwinning voort te zetten en uit te breiden. Als Nederland vroeger zo hard heeft moeten vechten om eenzelfde opper vlakte te behouden, dan is het zeker nodig bij de huidige behoefte aan grond deze strijd nog krachtiger te voeren om tot meer werkelijke winst te komen. Objecten voor landaanwinning zijn er volgens ir. Bruggeman zowel voor de naas te als voor de verre toekomst nog voldoen de. In de naaste toekomst komen voor in poldering in aanmerking de Dollard, de Lauwerszee, Balgzand en Breehorn in het Noorden; de slikken van Heene, het Noor- dersloe, het Zuidersloe, de Schorren van Ossendrecht, het verdronken land van Saaftinge en de Brakman in Zuidholland, Noordbrabant en Zeeland. Totaal zouden hiermede 21.000 ha te winnen zijn. In Groningen en Friesland zou daar over een tiental jaren nog 6000 ha kunnen bij komen. Gebieden zoals de Biesbosch, die door bedijking stormvloedvrij komen te liggen, zijn buiten beschouwing gelaten. ïn de Oostelijke wadden zijn 70.000 ha te winnen, in de Westelijke wadden 60.000 ha. Vooral bij de objecten op lange termijn moet men ook andere dan agrarische voor delen sterk in het oog houden, zoals de verkorting van de kust van 1200 tot 500 km en de bestrijding van de verzilting. WOENSDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg: „Gysbreght van Aem- stel" (A.T.G.), 8 uur. Lisse: Bloemlustten- toonstelling „De bloeiende lente", 922 uur. Gebouw „Arbeid Adelt", stichting centrum psycho-synthese, 8 uur. Frans Hals: „Samson en Dalilah", 14 j., 8 uur. Rembrandt: „De maniak", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moeder Augustina", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 j., 7 en 9.15 uur. City: „Variété", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het rimboemeisje", 14 j., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 24 JANUARI Frans Halsmuseum: Kamermuziekavond, Haarlems Trio, 8 uur. Minerva (Heemstede): „Liebe '47", 18 jaar. Palace, Rembrandt. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. De bloedtransfusiedienst van het Neder- lanse Rode Kruis in Amsterdam heeft Dinsdag zijn laboratorium ondergebracht in het complex van het Binnengasthuis, na de uitbreiding van de restauratie, geheel in gebruik genomen. Het centraal labora torium is hiermede een der drie beste la boratoria voor bloedtransfusiediensten ter wereld geworden. De geweldige uitbreiding van het bloed- groeponderzoek, de ontdekking van de rhesus-factor en het grote belang van bloedtransfusies, onder meer bij operaties, waren er oorzaak van dat de accomodatie van de bloedtransfusiedienst in Amster dam direct na de bevrijding in hoog tempo moest worden vervolmaakt en uitge bouwd. Het was moeilijk de nodige gelden voor deze uitbouw bijeen te brengen. In de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis participeren ook het rijk en de gemeente, maar dit bleek geen garantie, dat er geen financiële zorgen zouden zijn. De zeer grote vraag naar tal van genees middelen, uit bloed vervaardigd, en de belangrijke plaats die het bloed zelf in de geneeskunde ging innemen, noopte tot een uitbreiding, die de financiële draagkracht van de stichting te boven ging. De hulp van een aantal arbeiders, die ook in hun vrije tijd aan de verbouwingen hebben ge werkt is dan ook zeer geapprecieerd. De gewijzigde omstandigheden als ge volg van de souvereiniteitsoverdracht in 1949 hebben ook haar invloed doen gelden op het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. De wetenschappelijke ar beid die dat instituut verricht, is zonder dat de verhouding met Indonesië minder nauw werd, meer gespreid en de economische achtergrond van de wetenschappelijke on derzoekingen is meer op de voorgrond ge komen. De heer A. T. J. Bianchi heeft namens het instituut deelgenomen aan een inter- Afrikaanse bosbouwconferentie, die gehou den werd in Abidjan aan de Ivoorkust. Hij maakte tevens een diepgaande studie van de proeffabriek voor pulp en papierberei ding uit tropisch loofhout, welke daar is gevestigd. De resultaten van deze onder zoekingen kunnen van groot belang zijn voor Suriname waar, als het. plan-Blom- menstein wordt uitgevoerd, grote bosgebie den zullen worden opengelegd voor exploi tatie. Ook in Frans-Afrika en in de Congo worden onderzoekingen verricht naar de mogelijkheden om het tropisch hout te ver werken tot papier. De papierindustrie in Nederland heeft grote belangstelling voor de resultaten. Het plan bestaat in het Instituut voor de Tropen in nauwe samenwerking met de gemeentelijke universiteit een laboratorium te stichten voor grond onderzoek om na te gaan welke moge lijkheden tropische gronden voor de landbouw bieden. Men hoopt, dat het laboratorium in April bedrijfsklaar zal zijn. Nederland zal dan de beschikking hebben over het eerste labora torium voor tropisch bodemonderzoek van betekenis in Europa. De onderzoe kingen, waarvoor grote belangstelling be staat, zullen worden gefinancierd door de opdrachtgevers. De Koninklijke Mannen-zangvereniging „Maastrichter Staar" heeft tijdens haar bezoek aan Parijs een krans gelegd op het Graf van de Onbekende Soldaat. Na de krans- legging hief het uit tweehonderd leden bestaande mannenkoor de „Marseillaise" aan. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Benoemd is tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijks universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de sociale wetgeving, mr. A. N. Molenaar, thans buitengewoon hoogleraar aan deze universiteit. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde en buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om on derwijs te geven in de medische physica, met inbegrip van de propaedeutische phy sica voor medische, veterinaire en tand heelkundige studenten, is benoemd dr. H. C. Burger, thans lector aan deze universi teit. Voor de duur van vijf jaren is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de afde ling electrotechniek aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de ontwikkeling, constructie en bijzon dere toepassingen van electronenbuizen, dr. ir. J. L. H. Jonker, thans tijdelijk ver bonden aan deze hogeschool. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de geschiedenis der godsdiensten, phaeno- menologie van de godsdienst, encyclopaedie der godgeleerdheid en oud-Egyptische taal- en letterkunde, is benoemd dr. T. P. van Baaren, thans assistent aan de rijks universiteit te Utrecht. Aan mr. P. s'Jacob, officier van justitie bij de rechtbank te Assen, is opdracht ver leend gedurende een periode van negen weken in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de rijksuniversiteit te Groningen onderwijs te geven in het strafrecht en de strafvordering. Dr. I. Samkalden, raadsadviseur bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, tevens belast met de leiding van de juridische afdeling van dit ministe rie, is met ingang van 1 Februari 1952 be noemd tot hoogleraar in rechts- en staats wetenschap aan de landbouwhogeschool te Wageningen. Met deze benoeming wordt voorzien in de vacature, ontstaan door het vertrek van prof. mr. C. H. F. Polak. De commandant van het Haarlem-cen trum korps van Het Leger des Heils Majoor D. J. Korts, wordt met ingang van 31 Januari a.s. overgeplaatst naar het korps Groningen-congreszaal. In zijn plaats is hier aangesteld: kapitein A. Bakkenes van Rotter dam-Zuid. Op de gevaarlijke helling, nabij de Cru- quius-burg hebben de laatste 3 maanden meer dan 40 ongelukken met min of meer ernstige gevolgen plaats gevonden. Door het schuin aflopen van het wegdek en de scherpe bocht, is de berijder van de weg verplicht op het midden te rijden. Bij het uitwijken of het passeren van andere voer tuigen, komt een auto meermalen op twee wielen te rijden en wordt bij vochtige of gladde weg onbestuurbaar. Verbetering van deze provinciale weg is dan ook noodzakelijk. Bij de passagiers van de „Waterman", die heden te Rotterdam arriveerde, be vond zich de heer N. Jouwe, vertegen woordiger van de Papoeabevolking op Nieuw Guinea die vorig jaar delegatielid was op de Nieuw Guinea-conferentie in Den Haag. De heer Jouwe zal in Nederland econo mie en staatsrecht gaan studeren. Over de thans in Den Haag begonnen conferentie tussen Indonesië en Nederland sprekende zei de heer Jouwe dat de Papoeabevolking reeds gekozen heeft bij Nederland te blij ven. De Papoeabevolking verwacht dat Nederland achter haar blijft staan. Zij vertrouwt dat de Nederlandse regering haar belangen goed behartigt. Noudat lieten ze zich geen twee keer zeggen! Ze stonden op en renden de thee tuin in. „Eerst op de wip!", vond Bunkie. Hij zette zich op het ene eind van de lange plank, en Rick nam plaats op het andere eind. Ze zetten zich af, en toen wipten ze naar hartelust. Wacht even!", zei Oepoetie. „Dan ga ik er midden op staan, ik zal je helpen." Hij klom ook op de wip en stond precies op het midden. Toen drukte hij om beurten het ene en het andere einde van de wip naar beneden en dat ging prachtig. Nu eens ging Bunkie de hoogte in, dan weer zat Rick bovenaan Maar na 'n poosje wilden ze weer wat anders. Ze keken eens rond en Rick's oog viel op een draaimolen. „Jongens, zullen we nou daar eens ingaan?" Het was 'n stevige paal met een kruis er bovenop; aan dat kruis hingen stoeltjes aan kettingen. „Vooruit maar!", zei Oepoetie, en ze klommen ieder in zo'n stoeltje. En even later draaiden en zwierden ze door de lucht Op uitnodiging van de Volksuniversiteit en het' Nut hield de schrijver A. den Doolaard Dinsdagavond in het Frans Hals museum een lezing over de Verenigde Sta ten, die levendig werd geïllustreerd met talrijke lichtbeelden. Een verblijf van ander half jaar in Amerika en daarna nog eens een tocht met een kampeer-auto door dertig van de achtenveertig staten gaf hem uiteraard zoveel stof tot spreken, dat hij zich wel in grijpend moest beperken en juist daarin toonde Den Doolaard zich de meester. Ameri ka is, naar hij zeide, zo vol van tegenstrijdig heden, dat men er op de meest uiteenlopende manieren over kan oordelen en voor al deze meningen op zichzelf genoeg bewijs kan vinden. Met allerlei voorbeelden karakteri seerde spreker de overvloed tengevolge van de massaproductie, de ongebreidelde concur rentie, reusachtige reclame en in het alge meen de nervositeit in de industriële sector, die er oorzaak van is dat de arbeiders er „zo vroeg versleten" zijn en de leiders in de nij verheid voor een groot deel op 54-jarige leeftijd al aan maagzweren lijden of aan andere uitingen van psychische spanningen. (New York telt 20.000 psychiaters). Door middel van zijn prachtige kleuren- en zwart- wit-projecties maakte Den Doolaard zijn toe hoorders deelgenoot in de ademloze bewon dering voor de grootste landschappen, waar hij op zijn reis van Oost naar West doorheen trok. Vooral zijn opnamen van de Grand Canyon en de Rocky Mountains waren een geslaagde weergave van de onmetelijke ruim te en de indrukwekkende schoonheid van deze gebieden. Terloops gaf hij beschrijvin gen van de opvoeding van de jeugd, de strijd van de pioniers, die verder in het binnen land trachten door te dringen, de echtschei- dings-faciliteiten in Las Vegas en vele andere facetten van de „American way of life", waar men tegelijk veel critiek en veel lof op kan hebben. Het hoogtepunt van deze voordracht was de indrukwekkende schets die Den Doolaard tenslotte gaf over het leven van de Indianen in de reservaten van Nevada. Het onrecht dat dezeoorspronkelijke bewoners door de pioniers is aangedaan „dat waren dus de Europeanen", zo voegde hij er met nadruk tussen; de fiere allure, die zij in alle ellende hebben bewaard; hun levensbeschouwing, waarin de tijdloosheid zo'n belangrijk element is; al deze aspecten werden voor treffelijk door hem getekend en de indruk die ze maakten werd nog versterkt door de laatste reeks lichtbeelden van het woeste, natuurlijk „milieu" dezer Indianenstam. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat ten aanzien van het vrijaf geven op da nationale feestdag de regeling van vorig jaar van kracht is gebleven. Het is dus aan werkgevers toegestaan op Maandag 5 Mei van 13 uur af vry te geven met behoud van loon. De Haagse Comedie zal het blijspel „Vriendinnen" (Old Acquaintance) van John van Druten wel alleen op het réper toire hebben genomen omdat het aan twee zulke voortreffelijke actrices als Willy Haak en Ida Wasserman volop gelegenheid biedt haar virtuoze nuanceringskunst een avond lang ten toon te spreiden. Abonne menthouders hebben daar gisteren in de Haarlemse Schouwburg dan ook ruim schoots van kunnen genieten. Het is alleen jammer dat deze gelegenheid niet wat in drukwekkender was. Om werkelijk te kun nen boeien' of ontroeren moet een toneel stuk toch ten minste interessante situaties behandelen en belangstelling verdienende personen in het licht van de schijnwerpers plaatsen. Men kan nu wel zeggen, zoals de redacteur van het programma, dat de schrijver zijn populariteit te danken heeft aan zijn hartelijke menselijkheid, zijn fijn zinnige karaktertekening en meesterlijke dialoog, maar dan verliest men uit het oog dat met dit alles niet meer is bereikt dan enige oppervlakkige conflicten met wat schemerachtig sentiment daartussen. Van Druten heeft na de oorlog zijn reeds gesignaleerde populariteit met zijn vrien delijke familiespel „Ik herinner mij moe der" bevestigd, maar ik herinner mij hèm toch liever uit de tijd toen hij met „Young Woodley" (hier vertoond als „Puberteit") zijn aanloop nam tot het succes, dat hem heeft verleid tot het bakken van zoete broodjes volgens een beproefd recept, zo als wij er nu een kregen voorgeschoteld. Deze geschiedenis van twee zich tot schrijf sters van geheel verschillende betekenis ontwikkeld hebbende jeugdvriendinnen verheft zich vrijwel nergens boven het niveau van het aardige genrestukje. Uiter aard speelt de liefde daarbij een grote, zij het niet bijster meeslepende rol. Deze beperking in aanmerking nemende mag gelukkig gezegd worden dat Ida Was serman er met inschakeling van het beste van haar talent in slaagde van de waarlijk artistieke Katherine Markham een royaal vrouwentype te maken, energiek en ruim hartig, onbevangen maar zeer verstandig, aggressief uit gerechtvaardigde veront waardiging, vervuld van oprechte beschei denheid. Haar altijd enigszins wazige, ver strooide trant van spelen omsluierde bijna aandoenlijk de vitale kern van haar wezen. Heel mooi en zuiver was daardoor de wijze waarop zij zich wist te schikken in de te leurstelling dat haar minnaar in het laatste bedrijf een veel jongere vrouw tot de zijne verkoos: geenszins gelaten of verslagen, maar aanvaardend het onvermijdelijke. Willy Haak zorgde voor een levendig con trast. Haar Mildred Watson Drake, achter dochtig en afgunstig uit kleinzieligheid, bleek door haar zoveel oppervlakkiger ma nier van leven veel kwetsbaarder, veel lichter geraakt te zijn. Met fijne humor en grote technische beheersing speelden beide actrices het klaar al deze factoren in een prettig evenwicht te houden. Paul Steenbergen had als regisseur geen spoor van zijn activiteit achtergelaten, het geen een groot compliment kan zijn. Met de uitbeelding van de man-met-ervaring die met jongensachtige schuchterheid de ware liefde meent te vinden in een onbe duidend meisje had hij niet de minste moeite. Kathenka van der Werff, hoewel zeker niet onverdienstelijk, maakte dit wezentje wat al te ingénue en meende blijkbaar te kunnen volstaan met het spre ken in één stemming met steeds dezelfde modulatie, die wel wat ging vervelen op den duur. Als de gewezen echtgenoot, een eigenlijk totaal overbodige figuur, kwam Cruys Voorbergh nog even voor het voet licht. Deze brillante acteur versterkt ge durende de tweede heixt van het seizoen dit uitstekende ensemble. DAVID KONING. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 39) „O, Preston", drong ze aan terwijl ze een stap in zijn richting deed, „Preston, je kunt 't toch niet menen, wat je me vroeg. Geen enkele man kan dat van een vrouw vragen. Ik leef toch niet alleen voor me zelf of voor jou, maar ik behoor toch ook al deze mensen hier toe, die me nodig hebben. Jij, die zelf dokter bent, moet dat toch beseffen! Toen je me ten huwelijk vroeg, heb je me niet gevraagd mijn werk op te geven; vind je het fair, daar nu mee aan te komen?" Hij nam haar handen in de zijne en keek haar doordringend aan. „Fair of niet, Lynne, ik vraag 't je, zei hij zacht. „Denk er goed over na, voordat je antwoordt. Je weet niet, wat dit voor mij betekent. Zeg me, dat je dit voor mij doen wilt, als er nog enig gevoel in je hart is....". Ze staarde hem aan. Ze was van haar stuk gebracht door de intensiteit, waar mee hij tot haar sprak. Ze vroeg zich af, hoe hij zou reageren, als ze aan zijn waan zinnig verzoek gevolg gaf. De woorden, die zuster James gesproken had, kwamen weer in haar gedachten terug. Moest zij alles, haar levenswerk, opgeven voor deze man, die haar niets te geven had? Opdat ze zich volledig aan zijn moederloze kind zou kunnen wijden, dat hij, zoals hij zelf toegaf, boven alles aanbad. Daarvoor was hij dus met haar getrouwd, om haar na verloop van enige tijd te overreden haar werk op te geven en al haar energie en kundigheid te wijden aan één volkomen normaal en gezond kind. Het was natuur lijk uitgesloten, maar wat haar 't meest trof, was de wreedheid, die zijn verzoek inhield. Hij die zonder liefde met haar een huwelijk, dat niets betekende, had ge sloten, wilde haar thans het enige, wat haar leven inhoud gaf, ontnemen: haar werk. „Ik begrijp niet, hoe je me deze vraag kunt stellen", zei ze langzaam. „Ik ben met vee! moeite zover gekomen en je weet, wat mijn werk voor me be tekent. Mocht je dadelijk bij ons huwe lijk dit plan al gekoesterd hebben, Pres ton, dan vrees ik, dat je ernstig teleurge steld zult worden. Ik zal mijn werk nóóit opgeven!" Hij haalde diep adem. „Teleurgesteld!", zei hij bitter. „Ik ben in mijn leven méér teleurgesteld. Dacht je, dat ik me daar nog iets van aantrok? Eén teleurstelling meer of minder komt er voor mij niet op aan. Maar ik heb één J. de Kadt, Inleiding tot het denken van K. Marx Uitgeverij Born N.V., Assen. Zoals men wel kon verwachten heeft de heer De Kadt van zijn beknopte inleiding tot het denken van Marx een goed boekje gemaakt. De persoonlijke toon, die hem ter beschikking staat, is bij zo'n kort overzicht vrijwel onmisbaar, want in de afgetrokken objectiviteitstrant heeft men veel te veel tijd nodig om ergens tot een vaststelling te komen. Maar de persoonlijke toon is alleen goed bruikbaar, wanneer men ook in een persoonlijke relatie staat tot zijn onderwerp. Aan die voorwaarde wordt in dit geval wel voldaan. „Er helpt niets aan, men moet eerst Marxist zijn geweest, en dankbaar zijn voor wat hij heeft gegeven, voor zijn deugden en voor zijn fouten", zegt de heer De Kadt over Marx, in een vorm ontleend aan Nietzsche, sprekend over Wagner. Op die basis is het dan mogelijk de hoofdpunten van Marx' ge dachten over het onvermijdelijk vervolg van de historie aan te geven, er de juistheid uit weg te critiseren, en er vervolgens de waar de van over te houden. Een voortreffelijke demonstratie van deskundigheid en vermo gen tot simpele uiteenzetting, en bepaald genietbaar van stijl. S. M. ding gezworen, dat mijn dochtertje nooit de ellende mee zal maken, die ik heb mee gemaakt. Jessica is ólles voor me, en nie mand zal de plannen, die ik voor haar heb, bederven. Als dit je laatste woord is, Lynne, zal ik er nooit op terugkomen". Gedurende een ogenblik, dat eindeloos leek, keken ze elkaar recht in de ogen. In zijn ogen las ze bitterheid èn een plei dooi, en even voelde ze een waanzinnige impuls in zich om toe te geven, het offer voor hem te brengen en hem te vragen haar in ruil hiervoor iets van liefde en begrip te geven. Maar terwijl ze aarzelde, besefte ze, dat dit een dwaze zwakheid was. en kalm bleef ze hem aankijken. „Dit is mijn laatste woord", zei ze langzaam. „Het spijt me Preston, geloof me....". Hij liet haar handen met een abrupt gebaar los en wreef even langs zijn ge zicht. „Ik schijn 't maar niet te kunnen leren", mompelde hij. „De waarheid wordt me telkens weer in 't gezicht gesmeten en toch probeer ik 't steeds opnieuw.Het spijt me, Lynne, ik heb me dwaas gedra gen". Hij keek haar met een trieste glimlach aan. „Jij voelt je helemaal safe, hè? Er kan jou niets overkomen met je werk en je geloof in je zelf. Je bent als een pa tiënt, die nog in verdoving is en er zit even weinig leven in je. Ik heriner me, dat je ééns werkelijk geleefd hebt, Lynne. Dat is nu al diverse maanden geleden, niet waar? Er voltrok zich toen een wonder, ik zag de grote knappe dr. Lynne Thorn ver anderen in een zachte, warme jonge vrouw. Je was verliefd voor de eerste en mis schien voor de laatste keer in je leven". „Schei uit, Preston", fluisterde ze', ter wijl ze een afwerend gebaar maakte. „Waarom moet je me opzettelijk pijn doen?" „Waarom zou ik je sparen, Lynne? Waar om zou ik medelijden met je hebben? Je bent te benijden. Éénmaal heb je al was het dan misschien maar kort het wonder van de liefde beleefd. Je bent te benijden boven al die mensen, die zo iets nooit meegemaakt hebben. Hield je erg veel van hqm, Lynne? Als hij je gevraagd had, je werk op te gevenzou je 't dan ook dwaas gevonden hebben?" Ze voelde zich ongelukkig en keek hem smekend aan. „Dat was natuurlijk iets geheel anders, nietwaar, Lynne", vervolgde hij meedo genloos. „Je hield toen van iemand en zo'n offer zou verrukkelijk zijn geweest. Als hij je ten huwelijk gevraagd had, je kin deren had gegeven, en jij je werk had moeten opgeven, zou je dan ook tegenge stribbeld hebben, dr. Lynne Thorn?" Ze verborg haar gezicht in haar handen. „Je hebt 't recht niet, dergelijke dingen tegen me te zeggen", fluisterde ze hulpe loos, „je hebt 't recht niet....". „Ik heb 't recht niet", herhaalde hij spottend, „dat is inderdaad waar. Hoe amusant eigenlijk! Hier staat dr. Manner- ley tegenover zijn vrouw dr. Lynne Thorn en hij heeft geen enkel recht. Hij mag je zelfs niet vragen naar je grote liefde...". „Nu is 't genoeg", onderbrak ze hem, tenslotte haar emoties beheersend. „Moet ik jou zeggen, wat ik van je denk? Zal ik je zeggen, wat ik vind van de manier, waarop je mij tot ons huwelijk hebt ge bracht? Wil je, dat ik je vertel, waarom ik graag alles opgegeven had voor de man, die je „m'n grote liefde" noemt? Wil je precies weten, waarom ik eigenlijk met jou getrouwd ben, Preston Mannerley?" Ze hield op, onthutst over de doodsbleke kleur van zijn gezicht. Hij keek haar aan en op dat moment deed hij haar aan Jes sica denken, hij scheen even zwak en hul peloos te zijnZe had spijt van haar scherpe boze woorden. Zwijgend liep hij naar de deur en verliet het vertrek. De deur viel zachtjes dicht. Ze spraken er verder met geen woord over, ook niet toen ze enige ogenblikken later samen de tocht naar Hampstead ondernamen. Millicent had enige vrienden gevraagd voor het eten en om naderhand te bridgen, en zo verliep de avond zonder moeilijkheden. Lynne voelde even een steek in haar hart, dat ze het, na nog maar zo kort getrouwd te zijn, al prettig vonden, als er 's avonds mensen kwamen, waardoor ze niet alleen met elkaar behoefden te zijn. Millicent was nog charmanter dan anders, en in de loop van de avond werd Lynne er zich van bewust, dat de oudere vrouw haar iets prettigs te zeggen had. Toen ze tenslotte allen naar boven gingen, kwam Millicent met haar verrassing voor de dag. „Ik geloof, dat je 't wat Jessica betreft, volkomen aan het rechte eind hebt, Lyn ne", zei ze. „Ik zal Preston zeggen, dat ik ook vind, dat ze naar de St. Helena's school moet, zoals jij voorstelt. Ik geloof inder daad, dat het beter voor het kind is, als er niet constant zoveel speciale aandacht aan haar wordt besteed". Lynne hoorde haar rustig aan, hoewel ze stom verbaasd was over deze plotse ling veranderde houding van Millicent. In haar eigen kamer trachtte ze zichzelf voor te houden dat ze eigenlijk nooit helemaal fair tegenover Millicent had gestaan. Als ze werkelijk eens trachtten samen te wer ken, zouden ze misschien getweeën de taak van het huishouden en de opvoeding van het kind op bevredigende wijze kunnen volbrengen. „Ik begrijp niets van haar", zei ze tot zichzelf, terwijl ze in bed kroop, „ik kan de dingen niet volgen. Op het moment, dat ik definitief het gevoel heb, dat ze mijn tegenstandster is, verandert ze van houding en wordt mijn beste medespeel ster. Ik w.ou dat ze maar wegging en ons met rust lietdan zou ik tenminste weten, waar ik aan toe was (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6