„Nederlanders niet geestdriftig voor militaire samenwerking met Duitsers" Franse resident-generaal in Tunis maant tot kalmte Toetreding van Griekenland en Turkije tot het Atlantisch pact Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hevige gevechten in Ismailia, Britse tanks in de strijd Noodzakelijkheid wordt echter ingezien „De Duitsers hebben een historische taak" Rollen omgekeerd: zij moeten nu barbarij kéren Alleen dan kunnen maatregelen tegen „zekere" Tunesiërs worden ingetrokken Engelse troepen in alarmtoestand, de situatie verslechtert snel Vorst: Denk aan de vogels Het woord is aan. „Meteor" bij landings oefening verongelukt Russische politiek in het Midden-Oosten DR. PREES NAM AFSCHEID VAN AMERIKA Noodtoestand in Nepal - Noorse kotter op klip gestoten en gezonken Brits kabinet overweegt versoberingsmaatregelen Noorse vissersboot met zes opvarenden vermist Nieuw schip voor K.N.S.M. Stormloop op bank instelling te Paramaribo Piloot omgekomen De Amerikaanse import van zuivelproducten Minister Stikker antwoordt de Tweede Kamer Onlusten in Syrië 3e JAARGANG No 168 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 25 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 21 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschi jnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Iluijsman NEW YORK, (AFP). Minister-president dr. W. Drees heeft Donder dagochtend, na afloop van een bezoek aan het hoofdkwartier der UNO te New York, een persconferentie gehouden. Hij is Donderdagavond per vliegtuig naar Amsterdam vertrokken. Tot de journalisten zeide hij: Het Nederlandse volk is niet geestdriftig gestemd over het denkbeeld dat zijn zonen in een leger zouden dienen dat ook Duitse eenheden zal omvatten. Het heeft er zich echter bij neergelegd, omdat het er zich be wust van is dat de verdediging van West-Europa West-Duitse deelneming noodzakelijk maakt. In de afgelopen oorlog zijn 200.000 Nederlanders door Duitse handen om het leven gekomen. Dit feit is de oorzaak van de aan vankelijke Nederlandse terughoudendheid. Nu zich echter een ander ge vaar aan de horizon aftekent, bestaat er geen twijfel aan dat de Neder landers de noodzaak van Duitse deelneming aan de West-Europese ver dediging inzien". Dr. Drees maakte gewag van de toene mende uitbreiding van de handel tussen Nederland en West-Duitsland, waarbij in wederzijdse behoeften wordt voorzien. De heer Drees had eerder verklaard dat Nederland zijn aandeel zal vervullen als lid-staat van het Atlantische verdrag en dat het een Europese federatie voorstaat, op dezelfde wijze als het zich heeft uitge sproken voor het verdrag-Schuman. Hij voegde hier echter aan toe dat zijn land eerst wil weten welke staten in aanmer king komen om tezamen een Europese statenbond te vormen en op welke voor waarden dit voor elk land afzonderlijk zal geschieden. Na de persconferentie plaatsten Neder landse leden van de radio-afdeling der UNO een microfoon voor dr. Drees, met de bedoeling, naar zij mededeelden, dat de minister-president enige woorden zou spre ken tot de Nederlandse luisteraars. Dr. Drees schoof de microfoon evenwel met een beslist gebaar van zich af en ver klaarde op krachtige toon in het Neder lands, niet voor de radio te willen spreken. Er bleek zich echter een misverstand te hebben voorgedaan, want enige ogenblik ken later verklaarde de premier de indruk te hebben gehad dat men hem niet voor bereide antwoorden had willen laten ge ven op vragen op politiek gebied, terwijl het in feite slechts ging om een korte weergave van zijn indrukken van de UNO en van zijn bezoek aan het hoofdkwartier der UNO. Dr. Drees besloot met glimlachend te genover de hem omringende journalisten te verklaren dat hij weliswaar de wolken krabbers van New York van foto's en films kende, doch dat hij niettemin sterk onder de indruk was gekomen van het Ameri kaanse industriële vermogen, zoals zich dat in en buiten deze grote stad openbaarde. Voor zijn vertrek verklaarde dr. Drees nog eens, dat Nederland in principe bereid is mee te werken bij de vorming van een Europees leger, mits aan zekere voorwaar den voldaan wordt. De premier zeide van mening te zijn, dat het internationale gezag niet in handen van één man gelegd moest worden, zoals Frankrijk dit wenste, doch aan een groep of een raad moest worden toevertrouwd. Verder stelde de Neder landse regering als voorwaarde, dat zij zelf de bijdrage van het land mocht bepalen. Dr. Drees weigerde bijzonderheden te geven over zijn besprekingen met president Truman en de minister van Defensie, Ro bert Lovett. Hij volstond met te zeggen, dat men gesproken had over de Atlanti sche verdragsorganisatie en de West-Euro pese verdediging. BONN, (ANP) De West-Duitse Bondsdag zal op 7 Februari een principieel debat beginnen over de vraag of de Bonds republiek in de huidige omstandigheden tot het Europese leger .zal moeten toetreden. Dr Adenauer, de kanselier, deelde dit op een persconferentie mede. „Ik verwacht dat het verdrag voor het Europese leger in April door de betrokken parlementen zal kunnen worden geratificeerd, doch moge lijk zullen wij nog iets langere tijd nodig hebben", zo zeide Adenauer. De kanselier legde er de nadruk op, dat de financiële kwestie voor Duitsland nog niet is opge lost. Adenauer verklaarde, dat de Duitse in dustrie er niet op uit is bewapeningsop drachten te verkrijgen. „Onze industrie wenst geen bewapeningsorders. Zij is in het geheel niet in staat om bijvoorbeeld fabrieken van atoom- of van raketwapens in te richten. Bovendien is het duidelijk dat wij daarvoor in strategisch ongunstige positie verkeren. Voor onze bevolking zou bovendien een zware wapenindustrie niet aantrekkelijk zijn, aangezien zulk een in dustrie de vijandelijke luchtmacht aan trekt", zo zeide Adenauer. Overigens moest volgens de kanselier de verdeling der wa penproductie worden geregeld door de com missaris voor het Europese leger of door de raad der ministers. Adenauer heeft uitvoerig betoogd, dat hij alles in het werk wil stellen om alsnog de socialisten over te halen hun steun aan het legerplan te geven. Hij achtte het socia listische bezwaar, als zou een dienstplicht in strijd zijn met de grondwet, niet steek houdend. De kanselier wilde zich niet uit laten over de kansen om de socialisten tot het plan te bekeren. Op de vraag of nog wijzigingen in het verdrag mogelijk waren, die een deel der socialistische bezwaren zouden ondervangen, zeide Adenauer: „Men moet zich ervan bewust zijn, dat het hier gaat om de historische taak Europa voor Aziatische barbarij te beschermen. Daarbij sta ik op het standpunt, dat in zulke omstandigheden iedereen wel moet trachten de voor zijn land gunstigste op lossing te bereiken, doch dat men de ver vulling van deze historische taak niet af hankelijk mag stellen van de vervulling van al zijn wensen". Koning Tribhoevan heeft de noodtoe stand in Nepal afgekondigd en -zijn eerste minister, M. P. Koirala, volledige bevoegd heid gegeven voor het bestuur van het land. De noodtoestand geldt voor twaalf uur, doch in officiële kringen wordt de situatie „weer normaal" genoemd. De leider der opstandelingen, dr. Singh, is met ongeveer 140 volgelingen in de bergen van Noord- Oost-Nepal gevlucht. Tijdens een te Washington gehouden diner heeft dr. W. Drees de Willem de Zwijger- prijs voor journalistiek uitgereikt. Winnaar werd dit jaar David Perlman, een 33- jarige redacteur van de „San Francisco Chronicle" met zijn in April 1950 verschenen artikel over de Zuiderzeewerken. De Willem de Zwijgerprijs werd ingesteld ter nagedachtenis aan de veertien Amerikaanse journalisten, die op een terugreis uit Indonesië met een vliegtuig om het leven kwamen. Van links naar rechts: Albert Balink, voorzitter van het Comité voor de Willem de Zwijgerprijs; dr. W. Drees en James Derieux, die de prijs in ontvangst nam voor David Perlman, die zelf verhinderd was aanwezig te zijn. TUNIS, (AFP) Na een onderhoud van twee uur met de Bey van Tunis heeft de Franse resident-generaal, De Hauteclocque, per radio een beroep op het volk gedaan, de kalmte te bewaren. Deze oproep werd gedaan „in volkomen overeenstemming met Zijne Hoogheid de Bey", aldus De Hautecloque. „Alleen een sfeer van kalmte en waardigheid zal het mogelijk maken, dat de voorlopige maat regelen, die kortgeleden werden getroffen tegen zekere Tunesiërs, worden ingetrok ken". Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat de streek van Moknin en Te- boelba sedert gisteren „geheel van opstan dige elementen is gezuiverd". Gistermiddag hebben zich incidenten voorgedaan te Kairoean. Onder de betogers vielen vier doden en negen gewonden. Franse marine-commando's zijn gearri veerd om de Franse troepen in het gebied van Sousse en Sfax in Zuid-Tunesië te versterken. Dit gebied is de laatste dagen ISMAILIA (Reuter). Heden hebben Britse Centurion-tanks het vuur geopend op een kazerne van Egyptische hulppolitie te Ismailia. In het gehele gebied rond het hoofdkwartier van de politie wordt gevoch ten. Door tanks en pantserwagens onder steund hadden Britse soldaten het hoofd kwartier ingesloten. De hulppolitie weiger de de wapens neer te leggen en opende het vuur op de Britse soldaten, die langs de oevers van het zoetwaterkanaal en op een der pleinen van Ismailia stellingen hadden betrokken. Een waarschuwingsschot van een Centuriontank werd door de hulppolitie met geweervuur beantwoord, waarna het gevecht ontstond. CaïRO (Reuter). Alle Britse garnizoe nen in de Suezkanaalzóne zijn gealarmeerd met het oog op de mogelijkheid, dat het Egyptische leger een offensieve actie van „bevrijdingseenheden" zal steunen, aldus verluidt in Ismailia. Generaal Erskine, de Britse bevelhebber, heeft verklaard, dat de Egyptische waar schuwing van Woensdagavond „belangrijke maatregelen", die in overweging waren, een zaak was voor diplomaten. Hij, Erskine, zou alle nodige voorzorgen treffen om zijn troepen te beveiligen. De bemiddelingsvoorstellen van Ibn Saoed voor het Brits-Egyptische geschil worden thans in Londen bestudeerd. Zij worden vergeleken met de minder con crete voorstellen van de Haakse premier, Noeri es Said en die, welke opgesteld zijn tezamen met Amerikaanse functionarissen bij het bezoek van Eden aan Washington. De voorstellen van Ibn Saoed worden vol gens waarnemers beschouwd als een eer lijke poging, hoewel zij waarschijnlijk niet geheel door Engeland te aanvaarden zou den zijn. De Britse bevelhebber generaal Erskme heeft vandaag verklaard, opdracht gegeven te hebben tot het ontwapenen van bewa kingsafdelingen van de politie in Ismailia en uitwijzing van deze afdelingen uit de kanaalzone. Volgens de verklaring van generaal Ers kine waren er voor de opzegging van het Brits-Egyptische verdrag geen bewakings afdelingen of hulptroepen van de politie in de kanaalzone. Zij werden pas in October daarheen gezonden en steunden later de anti-Britse campagne in Ismailia. In zijn verklaring zegt de generaal woor delijk: ..Het is overduidelijk, dat Ismailia niet van bandieten gezuiverd kan blijven als het grootste deel van de politie hen daadwerkelijk steunt". Reuter meldt, dat hedenochtend in Is mailia hevige straatgevechten woedden. Britse troepen hadden met de bajonet op het geweer een aanval gedaan op een ge bouw waaruit zij hevig beschoten werden. Zij slaagden er tenslotte in de tegenstand te breken. - VW-:cvr"c-. W tófSk- In de winter, vooral bij vorst, is een aal moes aan de watervogels in stadsparken en grachten welbesteed. Jong geleerd, oud gedaan! Liefde voor de natuur en voor al wat leeft siert de ynens en werkt mee aan het behoud van de schoonheid om hen heen. het toneel geweest van nationalistische on lusten. Op de Franse politiepost te Kelibia is een aanslag met springstoffen gepleegd. Er zijn versterkingen gevraagd in de vorm van vliegtuigen en tanks. Franse vliegtuigen hebben „intimidatie- vluchten" boven de stad uitgevoerd. Drieduizend militairen zijn op weg ter versterking van het Franse garnizoen in Tunesië, dat in totaal tienduizend man telt, aldus wordt in Parijs vernomen. De ver sterkingstroepen staan onder bevel van ge neraal Garbey, die in 1948 de opstand op Madagascar de kop indrukte. Volgens een woordvoerder van de Franse regering zijn tot nog toe geen Franse troepen in actie gekomen, doch alleen politiemannen. Donderdagavond zijn op ongeveer 40 km van Tunis twee treinen ontspoord. Een van de treinen was op weg naar Algiers, de ander naar Kef. Dit is de tweede maal in tien dagen- tijd. dat in Tunesië treinen tot ontsporing zijn gebracht. Er is nog geen melding gemaakt van slachtoffers. Actie in de UNO Na een onderhoud van een half uur, dat vertegenwoordigers van zes Arabische en zeven Aziatische landen met de voorzitter van de Algemene Vergadering van de UNO, dr. Padilla Nervo. gisteren hebben gehad, verklaarde de ambassadeur van India. Sardar Malik, dat zij dr Nervo verzocht hebben bij de Franse delegatie stappen te doen. opdat de Tunesische leiders worden vrijgelaten en de Frans-Tunesische onder handelingen zo spoedig mogelijk worden hervat Het onderhoud met Nervo werd bijge woond door de hoofden der delegaties van Egypte, Syrië, Libanon, Saoedie-Arabië, Jemen. Irak, India. Pakistan. Indonesië Birma, Iran. Afghanistan en de Philip- pijnen. De Indische afgevaardigde, Malik, ver klaarde nog, dat verscheidene landen be reid zijn het Tunesische verzoek in de Ver enigde Naties ter tafel te brengen en dat India een van deze landen is. Drie doden en vijf vermisten Donderdagavond om half acht is de uit Stokksund afkomstige kotter „Linesoey", aan boord waarvan zich negentien man be vonden, voor de Noorse kust in de buurt van Fosnavaag op een klip gelopen en even later gezonken. Het vissersvaartuig „Uncas" nam twee bewusteloze opvaren den aan boord, die later overleden. Verscheidene vaartuigen voeren naar de plaats van het ongeval. De zee was ruw en het reddingswerk werd er zeer door be moeilijkt. Een ambulance is naar Fosna vaag gezonden. Vijf of zes bemanningsleden zijn over genomen door het schip „Kistraum". Zij verkeren in goede welstand. Verscheidene andere opvarenden van de „Linesoey" trachtten zich te redden op eilandjes en klippen in de buurt. Later werd vastgesteld dat drie van de negentien opvarenden van de kotter zijn omgekomen en elf van hen zijn gered. Over het lot van vijf mannen verkeert men nog in het onzekere. De „Linosoey" zonk vrij spoedig nadat zij op de klip was gelopen en het wordt mogelijk geacht dat de opva renden, die zich benedendeks bevonden, niet meer tijdig naar boven konden komen. De schipbreuk geschiedde tijdens sneeuw val en ruwe zee. Sneeuw en duisternis be moeilijkten ook het reddingswerk. Grote schepen verlichtten met hun schijnwer pers de eilandjes en klippen in de nabij heid, bij het zoeken naar overlevenden. LONDEN (A.F.P.). Onder voorzitter schap van Anthony Eden is het Britse ka binet gisterochtend bijeengekomen. Vol gens politieke kringen zou het voornaamste onderwerp van besprekingen de tweede serie versoberingsmaatregelen zijn, welke door de minister van Financiën, Butler, aangekondigd zullen worden, wanneer het parlement op 29 Januari weer bijeenkomt. Aangezien deze maatregelen nieuwe in voerbeperkingen zullen omvatten voor goederen afkomstig uit de dollarzöne, ver wacht men, dat mogelijk weer benzine rantsoenering zal worden ingevoerd, de in voer van tabak verminderd en de prijs van sigaretten verhoogd zal worden en de in voer van Amerikaanse katoen bijna geheel zal worden stopgezet. Verder is het niet uitgesloten, dat de regering besluit tot een nieuwe vermindering van de toewijzing van buitenlandse valuta aan Britse toeris ten, welke toewijzing in November reeds van 100 tot op 50 pond sterling was terug gebracht. Uit Oslo wordt gemeld, dat het Noorse vissersvaartuig „Breisund" sinds Zaterdag wordt vermist. Het had op die dag in de thuishaven Vardö, in het Noordelijkste deel van Noorwegen, moeten terugkeren. Het bootje, dat wordt gebruikt voor de kust visserij, had zes man aan boord. Men acht het niet onwaarschijnlijk dat het vaartuig door motorstoring in de Russische territo riale wateren bij Moermansk verzeild is geraakt. Men heeft evenwel van de Russi sche autoriteiten nog niet vernomen of de „Breisund" is opgebracht. De Britse trawler „Braconvale" heeft Donderdagmorgen vroeg geseind, bij Kaap Kintyre (Schotland) te zijn gestrand en onmiddellijk assistentie nodig te hebben. Donderdag is het tweede van de dertien' in aanbouw of bestelling zijnde schepen aan de vloot van de Koninklijke Neder landse Stoomboot Mij. toegevoegd. Tijdens de proeftocht op de Noordzee werd het schip, de „Eos", gebouwd door de N.V. Scheepsbouwwerf gebr. Pot in Bolnes bij Rotterdam, aan de maatschappij overgedragen. De „Eos" heeft een draagvermogen van 2730 ton. Het schip is voorzien van een Sulzermotorinstallatie met een vermogen in de hoofdmotor van 1200 apk, die het een snelheid geeft van circa 12 mijl per uur. Directeur in bewaring gesteld Donderdag zijn de loketten van Ver- vuurts Bank te Paramaribo gesloten, nadat Woènsdag een stormloop op de bank had plaats gevonden en grote bedragen waren opgevraagd, zulks na geruchten dat er een tekort zou zijn geconstateerd. De Surinaamse regering zou zich bereid hebben verklaard tot een garantiestelling, maar de staten zouden zich hiertegen heb ben uitgesproken. De directeur van de bank is Donderdag in bewaring gesteld. Voltaire: Alles gelukt hun die mild en vro lijk zijn. Donderdagmiddag tegen vijf uur is een Gloster „Meteor"-straaljager van de vlieg basis Leeuwarden neergestort in de ge meente Kollumerland en Nieuwskruisland bij Oudwoude in Friesland. De piloot kwam om het leven. Het ongeluk gebeurde toen een formatie Gloster „Meteor" jachtvliegtuigen een oefening in het landen met slecht zicht uit voerde. Naar de Luchtmacht-voorlichtings dienst mededeelde heeft de piloot van het verongelukte toestel zich in de hoogte ver gist. Het toestel was een Meteor-3, met de registratie I 121. De omgekomen piloot was de reserve tweede luitenant vlieger J. P. C. Sprenger uit Amsterdam. Hij was 22 jaar. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse senator Maybank heeft voorspeld, dat de Senaat Maandag een wetsontwerp zal aannemen om de scherpe invoerbeper kingen op vetten, oliën en zuivelproduc ten op te heffen, ^enator Thyne, een tegen stander van het wetsontwerp verklaarde echter tegenover een verslaggever, dat volgens hem de meerderheid bij de stem ming klein zal zijn en de uitslag onzeker. Vele senatoren uit de zuivelstaten zijn krachtige tegenstanders van het ontwerp. CAIRO (Reuter). Het in Caïro verschij nende Arabische blad „Al Misri" heeft een exclusief interview van zijn Parijse cor respondent met de Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, gepubliceerd. Hierin verklaarde Wysjinski, dat „de „Sovjet-Unie alle volken van het Midden oosten, die dorsten naar vrijheid en on afhankelijkheid, politiek en economisch zal bijstaan om zichzelf van de Westelijke economische overheersing te bevrijden". „De strijd van de volken van Noord- Afrika en net Midden-Oosten begint de grondvesten van de Westerse overheer sing te schokken", aldus Wysjinski. Hij zeide dat niet, zoals Acheson had ver klaard, de Sovjet-Unie verantwoordelijk is voor deze strijd, doch dat die een gevolg is van het diepe besef der volken van hun recht op vrijheid, eer en algehele onaf hankelijkheid. „Het Britse en Amerikaanse imperialis me tracht met alle mogelijke middelen zijn belangen in dit gebied, dat het van levensbelang acht voor zijn militaire stra tegie tegen vredelievende landen, te be schermen", aldus het interview. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het protocol bij het Noord-Atlantisch Verdrag inzake de toe treding van Griekenland en Turkije, zegt minister Stikker verheugd te zijn dat vele leden zich met dit wetsontwerp kunnen verenigen en met hem van oordeel zijn, dat deze gewichtige stap een versterking van de Atlantische gemeenschap betekent. Het is de eerste keer dat de kring van de leden van de N.A.T.O. wordt vergroot; de ont wikkeling van de wereldsituatie is van die aard, dat het wenselijk is, dat Griekenland en Turkije zo spoedig mogelijk actief aan de werkzaamheden van de N.A.T.O. kun nen deelnemen. De minister heeft het der halve zeer op prijs gesteld, dat de Staten- Generaal het wetsontwerp zo tijdig willen behandelen dat beide landen aan de ver gadering van de Raad van Ministers van de N.A.T.O. in Lissabon op 16 Februari kunnen deelnemen. De regering is zich bewust van het feit, dat zij zich tegenover de Kamer bereid heeft verklaard in internationaal verband mede te werken aan de totstandkoming van een volledige Europese federatie of confederatie, waaraan zoveel mogelijk Europese landen zouden moeten deelne men. De conferentie te Lissabon is onder meer bijeengeroepen om kennis te nemen van de resultaten van de besprekingen over de Europese defensie-gemeenschap te Parijs. Er wordt dus naar gestreefd om voor de bijeenkomst te Lissabon tot een resultaat te komen inzake de Europese defensiege meenschap tussen de zes landen, die aan de besprekingen te Parijs deelnemen. Een deelneming van Griekenland en Turkije aan het overleg te Parijs zou na de con ferentie te Lissabon onder ogen kunnen worden gezien. De regering is van oordeel, dat de tot standkoming van de Europese defensiege meenschap geen verandering behoort te brengen in de rechtstreekse vertegenwoor diging van de ondertekenaars van het Noord-Atlantisch Verdrag in de organen van dit verdrag. De regering sternt volledig in met de opvatting dat de verdediging van het Mid den-Oosten een uiterst belangrijke zaak is en dat deze bezwaarlijk kan worden over schat. Ten einde te verduidelijken, waarom de N.A.T.O. er toe besloten heeft Griekenland en Turkije uit te nodigen toe te treden tot het Noord-Atlantisch Verdrag, merkt de minister op, dat deze landen zelf hierop hoge prijs stelden, omdat zij slechts dit lidmaatschap een voldoende waarborg ach- ten voor hun veiligheid. Verscheidene Ka merleden stelden prijs op deze nadere ver klaring van de zijde der regering, omdat in de toelichting ook wordt gesproken van een afzonderlijke defensie-organisatie voor het Midden-Oosten en het hun niet geheel duidelijk is, waarom deze beide landen moeten toetreden tot de N.A.T.O., daar zij juist in de defensie-organisatie voor het Midden-Oosten een zeer belangrijke rol zullen hebben te spelen. Hierover zegt minister Stikker dat voor Griekenland niet is gedacht aan het vervullen van een rol in de defensie-organisatie voor het Midden- Oosten, aangezien het een typische Mid dellandse Zee-mogendheid is. Wat betreft Turkije wordt opgemerkt dat dit land zelf zeer duidelijk een deelneming aan het Noord-Atlantisch Verdrag voorop heeft ge steld. De recente politieke ontwikkelingen in het Midden-Oosten zijn voor de totstand koming van een Midden-Oosten-pact, zo als dat oorspronkelijk was opgezet, weinig bevorderlijk geweest. Indien de Midden- Oosten-defensieorganisatie tot stand komt, zal uiteraard een regeling moeten worden getroffen over de verhouding daarvan tot de N.A.T.O. De Turkse regering heeft bij herhaling doen blijken van haar vast voornemen een zo groot mogelijke bijdrage te leveren aan de N.A.T.O.-strijdkrachten. CAIRO (A.F.P.). Volgens de Egypti sche pers zijn te Aleppo in Syrië 27 per sonen om het leven gekomen en 280 per sonen gewond bij een botsing tussen stu denten en troepen. KANS OP SNEEUWBUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk sneeuwbuien, in de kust provincies mogelijk ook regen. Tem peraturen om het vriespunt tot lichte vorst. Aanvankelijk nog zwakke, later matige wind, hoofdzakelijk uit rich tingen tussen West en Noord. 26 Januari Zon op 8-30 uur, onder 17.16 uur. Maan op 8.38 uur, onder 16.31 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmniden Zaterdag 26 Januari Hoog water: 2.57 en 15.19 uur. Laag water: 10.59 en 23.24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1