Wm Roofbouw en bevolkingstoeneming maakten Nederland bosarm Een Eeuw geleden AKKERTJES Slechts één-tiende deel bedekt met bos Dansvergunning voor Avifauna in 't geding Met een bromfiets van de wal in de sloot Dollemansrit van 19-jarige chauffeur KRE0FLAV0N Amsterdams vlagvertoon bij feest in Kaapstad J~Hoe is het ontstaan?"^ Uitgaan in Haarlem Kou, koorts, griep, Agenda voor Haarlem In Korea gesneuveld Levenslang geëist tegen Eindhovenaar Gemeente-ontvanger van Haren verduisterde 30.000 Militair verduisterde geld uit brieven Nieuwe legerplaatsen Verzending van zeepost ,,De danser" uit chocolade „Koning Voetbal" onttroond Protest tegen sanering in de sigarenindustrie Dit woord: FLIKFLOOIEN VRIJDAG 25 JANUARI 1952 ALS EEN GAAI op de hei de eikelvoorraad, die hij als hamsteraar in de grond ver stopt, niet meer kan vinden, dan groeien onder gunstige omstandigheden die eikels uit tot een groep boompjes. De eik is een vertegenwoordiger van de groep der loofbomen, maar als hij zich verbergt tussen d'e cailunastengels, zodat men hem gemak kelijk over het hoofd ziet, kan men natuurlijk nog niet van een loofbos spreken. Ook is deze benaming niet op haar plaats, indien soortgenoten na een aantal jaren zich op bescheiden wijze boven de omringende vegetatie hebben weten te verheffen. Dit geldt natuurlijk evenzeer voor de berken, de zwarte elzen en de andere loofboomsoorter. die verband-loos zijn opgeschoten. De aanduiding „loofbos" is pas gerechtvaardigd, zodra verscheidene loofbomen een duidelijk complex vormen. De Koning cler zangers" die zich ook in ons land veel laat horen. Het loofboskarakter wordt niet bepaald door de hoogte van de bomen. Solitaire eiken bijvoorbeeld, die men hier en daar in ons land als indruk wekkende verschij ningen tegenkomt, zijn niet in een bosver- band opgenomen. Daarentegen kan laag hout, als het groepsgewijze is gerangschikt, tot het loofbostype worden gerekend. Nederland is een bosarm land. De gron den die met bos zijn bedekt, vormen nog geen tiende gedeelte van de totale opper vlakte. Bovendien draagt dit beperkte woudareaal een tweeledig karakter: Een niet onaanzienlijk gedeelte wordt in beslag genomen door gemengde boslanden of door coniferen, die niet, zoals op sommige heide velden bij de grove den kan worden gecon stateerd, „zichzelf" hebben gezaaid, maar door de mens vaak fantasieloos zijn geplant. Hieruit volgt dat de bossen, die uitsluitend bestaan uit loofhout, in ons land betrekke- lijk-schaars zijn. huidige toestand vormt een scherpe tegenstelling met de situatie die bestond toen deze lage landen bij de zee, voor zover zij niet regelmatig door het zoute water werden overstroomd, gekenmerkt werden door een zeer uitgebreid en natuurlijke bosbegroeiing. In de loop der eeuwen is men echter ruw met het eens geweldige bos bezit omge sprongen. Er werd roofbouw gepleegd en bevolkingstoeneming bracht de economische noodzaak mee om in snel tempo bosge bieden te ontginnen. Ongeveer anderhalve eeuw geleden had de ontbossing zulke be denkelijke vorderingen gemaakt, dat nog niet een twintigste gedeelte van ons vader land met bos was bedekt. Hel; behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat er van onze oorspronkelijke bossen slechts geringe sporen zijn overge bleven. Toch vindt men in ons land nog tal van mooie beukenbossen, maar dat zijn geen natuurlijke, doch kunstmatige bossen, waarin de onderbegroeiing ontbreekt. Daarentegen vinden wij in ons land nog natuurlijke, of grotendeels natuurlijke, bos- associaties, bijvoorbeeld in de vorm van het elzen- of het berkenbroek, die bo tanisch dikwijls een grote onderlinge over eenkomst vertonen en die men in de lage gedeelten van ons land moet zoeken. Ver melding verdient ook het natuurlijke „woud" langs onze Noordzeekust, waar van onder meer lage bomen en struiken, zo als vlier-, liguster, duindoorn en duinroosje belangrijke botanische bestanddelen zijn. Dit gebied vormt het fourageerterrein van vele trekkende vogels, die in hoge mate bij dragen tot verspreiding der zaden van deze bomen. Ook de grienden langs onze grote rivie ren vertegenwoordigen een afzonderlijk bostype. dat een zeer interessante associatie te aanschouwen geeft, doordat op de bodem zich tegelijkertijd een soms zeer rijke en merkwaardige plantenwereld ontwikkelt. Aan de andere kant gaat er een grote bekoring uit van het eiken-haagbeuken bos, waarop in het verleden al vele aan slagen zijn gepleegd, maar dat zich in het centrum des lands en in de Oostelijke pro vincies nog heeft weten te handhaven. Evenmin kan men zijn waardering onthou den aan het eiken-berkenbos, waarvan men vaak tamelijk povere en gedegenereerde resten nog kan aantreffen in Midden- en Oost-Nederlandse diluviale gebieden. Het is niet mogelijk uit te weiden over ADVERTENTIE Als ge U hangerig en luste loos voelt, kruip dan vroeg onder de wol, maar neem eerst een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! J VRIJDAG 25 JANUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Concert Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap;', 8 uur. Rembrandt: „Alles draait om Eva 18 jaar, 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „De muurbloem van het leger", alle leeft.. 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te raat!",'14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Louise- Lotte", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen der dapperen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Samson en De lilah", 14 jaar, 8 uur. Minerva (Heemstede): „Argwaan", 18 jaar, 8.15 uur. ZATERDAG 26 JANUARI Stadsschouwburg: „Zijne Excellentie" (De Haagse Comedie), 8 uur. Rembrandt: 1.45, 4 15 6.45 en 9.15 uur. Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15' uur. Luxor: 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: 2 15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15' uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Minerva (Heemstede): 2.30, 7 en 9.15 uur. het vraagstuk van de plantengemeenschap pen der Nederlandse bossen maar wel wil len wij er de nadruk op leggen, dat in ons land de loofhoutbestanden, nog steeds een bron van genieten, kunnen zijn voor de natuurspeurder, die tot zijn voldoening tevens zal kunnen vaststellen, dat vooral op vele landgoederen sommige loofbostypen zich in meer of minder volmaakte staat hebben weten te handhaven. De aantrekkelijkheid van deze woud- vorm wordt nog verhoogd door het feit, dat er zich vele vogelsoorten bij hebben aan gepast. De magneten, die zovele vogels naar het loofbos lokken, zijn: De vaak aanwezige voedselrijke onderbegroenng (insecten, bessen, zaden) en de geschikte schuil- en nestelgelegenheden. RINKE TOLMAN Ruim drie uur lang heeft de gemeente raad van Alphen aan de Rijn zich Donder dagavond bezig gehouden met de kwestie van de aan het vogelpark .Avifauna" ver leende dansvergunning. De voorzitters van de Protestants-Christelijke raadsfracties hadden een voorstel ingediend om de po litieverordening zodanig te wijzigen, dat de door de burgemeester verleende ver gunning zou worden ingetrokken. Nadat de indieners van het voorstel dit op principiële gronden hadden verdedigd werd het woord gevoër door burgemeester Witschey, die zeide, dat reeds vóór zijn komst in de gemeente de voormalige loco burgemeester, thans een der indieners van het voorstel, aan „Avifauna" vergunning had verleend om des Zondags geopend te zijn en zijn bezoekers op muziek te ver gasten. Het was dus te verwachten dat Avifauna op deze weg zou voortgaan. Of schoon hij zelf de Christelijk-IIistorische beginselen was toegedaan en tegenstander bleef van het dansen op Zondag had hij gemeend zich boven de partijen te moeten stellen en zich uitsluitend te moeten laten leiden door hetgeen de wet hem voor schreef en wat het gemeentebelang eiste. Bovendien was de burgemeester van oor deel, dat de overheid slechts tot taak heeft de Zondagsrust te handhaven en te bevor deren. Hij achtte zich niet gerechtigd zijn besluit te herzien. Van de zijde van de fracties van de P. v. d. A., de V.V.D., en de K.V.P. werd op gemerkt, dat Protestants-Christelijke groe pen niet het recht hebben om de beslissing in deze uit handen van de burgemeester te nemen. Toen tenslotte het voorstel in stemming werd gebracht bleek, dat de Protestants- Christelijke fracties zich niet van hun standpunt lieten afbrengen en met elf te gen acht stemmen werd hun voorstel ten slotte aangenomen. Bij monde van de voor zitter van de K.V.P.-raadsfractie werd daarop medegedeeld, dat de minderheid van de raad dit besluit ter vernietiging zal voordragen bij Gedeputeerde Staten. De regering deelt mede, dat pas thans bekend kan worden gemaakt, dat tot haar leedwezen in Korea op 10 October is ge sneuveld de soldaat R. G. Jonker, geboren op 24 Januari 1925. Hij was ongehuwd en afkomstig uit Oisterwijk. Wegens moord op zijn echtgenote De officier van Justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch hoeft levenslange ge vangenisstraf geëist tegen de 30-jarige verkoopleider J. W. A. W. uit Eindhoven die terechtstond wegens moord op zijn echtgenote. In Maart van het vorig jaar had W. een hoeveelheid vergif in een beker melk ge daan, die zijn vrouw voor zichzelf had klaar gezet. Een maand later is de vrouw na hevig lijden gestorven. De verdachte legde een bekentenis af. Ilij verklaarde niet geweten te hebben dat het een langzaam werkend vergif was. De raadsman, mr. F. van Kemenade uit Eindhoven, achtte de ten laste gelegde moord niet bewezen. Hij meende dat de officier niet met alle omstandigheden rekening had gehouden bij het stellen van de zwaarste eis. De rechtbank zal op 7 Februari uitspraak doen. De rechtbank te Groningen behandelde gisteren de zaak tegen de vroegere ge meente-ontvanger van Groningen D. P. Hem was verduistering van 30.000 ten nadele van de gemeente ten laste gelegd. In 1935 werd P. gemeente-ontvanger van de gemeente Haren en kassier van het ge meentelijk gasbedrijf. Hij bekende dat hij zich in de jaren 1942 tot en met 1947 schul dig heeft gemaakt aan tal van verduisterin gen. Door het opmaken van valse nota's en rekeningen en het verwisselen van jaar tallen in afrekeningen wist hij zich een aanmerkelijk bedrag toe te eigenen. Hij deed ook giro-overschrijvingen en wanneer het betalingsstrookje terugkwam zette hij er enige cijfers voor, zodat een bedrag van 19.50 voor 1019.50 werd ingeboekt. De verschillen eigende hij zich toe. Voorts heeft hij gelden kunnen verduisteren uit de vermakelijkheidsbelasting. In 1948 werd hij benoemd tot gemeente-ontvanger van Groningen Het onderzoek in de zaak werd bemoeilijkt doordat men de bescheiden van de gemeentê Haren reeds als oud papier had vernietigd. De officier van Justitie vorderde drieëneenhalf jaar gevangenis straf met aftrek van een jaar voorarrest. Op 7 Februari zal de rechtbank uitspraak De krijgsraad te velde West heeft de 24- jarige Amsterdammer W. J. A. veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Er werd onmiddellijke gevangen neming gelast. De eis was één jaar en zes maanden met ontslag uit de dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. A. heeft volgens zijn eigen bekentenis in de periode Juli-November 1949 geld ge stolen uit brieven die bestemd waren voor in Indonesië verblijvende soldaten. In to taal nam hij 1300 a 1500 gulden weg. De diefstallen geschiedden op het veldpost kantoor te Amsterdam, waar hij als sol daat belast was met het doorlichten van brieven voor militairen in Indonesië. In zijn requisitoir zeide de auditeur-militair dat de controle op het veldpostkantoor heeft gefaald. Dit blijkt, naar nij zeioe, wei uit het feit, dat tot dusver 43 militairen wegens soortgelijke diefstallen voor de krijgsraad zijn verschenen. Een 22-jarige houtbewerker uit Amster dam, tegen wie terzake van brandstichting in zijn eigen woning, diefstal van een motor rijwiel en een beroving acht jaar was geëist, is door de Amsterdamse rechtbank tot twee jaar veroordeeld. Toen de houtbewerker na zijn militaire diensttijd in Indonesië in Ne derland terugkeerde, kreeg hij onenigheid met zijn vrouw, die hem bij de politie aangaf. Voor de Ha.arlemse rechtbank stond he denmorgen een 30-jarige metaaldraaier te recht die al zes keer met de Justitie in aan raking was gekomen en zich ditmaal we gens verduistering van een bromfiets moest verantwoorden. Hij had in December van het vorig jaar die bromfiets gehuurd en het karretje een dag of tien later voor f 140 van de hand gedaan, m waan verxe- rend daarmee zijn nicht en zich zelf uit een benarde financiële positie te verlossen. De metaaldraaier was namelijk al enige tijd werkloos en kreeg ook geen steun. Omdat ze thuis niet veel met hem op hadden, nam hij zijn intrek bij een ndcht, die er al even min goed voorstond. Toen daar op een kwade dag een schuldeiser aan de deur kwam, die zijn nicht een rekening van een dikke veertig gulden presenteerde, zag de metaaldraaier in de verkoop van de brom fiets een middel om aan alle financiële narigheid een einde te maken. Er werden over en weer prijzen genoemd en het slot van de onderhandelingen was dat de schuld eiser voor f 140 eigenaar van de fiets werd en de rekening van de nicm nis voldaan zou beschouwen. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. vond de omstandig heden waarin de verdachte verkeerde geen excuus voor het plegen van oneerlijkheid en eiste tien maanden gevangenisstraf met aftrek. De verdediger mr. J. H. A. M. van Son vroeg een korte onvoorwaardelijke ge vangenisstraf op te leggen en de verdachte onder toezicht te stellen. De man die de bromfiets had gekocht, hoorde f 30 boete, subsidiair achttien da gen hechtenis tegen zich eisen, omdat hij, naar de Officier van Justitie opmerkte, had moeten begrijpen dat het met die bromfiets geen zuivere koffie was. De verdachte ver klaarde er geen ogenblik aan gedacht te hebben, dat er wel eens een luchtje aan het brommertje had kunnen zitten. Een kennis van de metaaldraaier, die van hem voor f 12.50 een fiets had gekocht, die eveneens slechts gehuurd was, hoorde als waarschuwing veertien dagen gevange nisstraf, voorwaardelijk, en een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen. De officier was van mening dat de verdachte bij het kopen wel erg lichtvaardig was geweest. De rechtbank zal in deze zaken op 7 Fe bruari uitspraak doen. Een negentienjarige Amsterdammer werd enige maanden geleden door de Kan tonrechter te Haarlem tot zeven dagen hechtenis veroordeeld, omdat hij in Sep tember van het vorig jaar in Heemstede zo hard met een personenauto had gereden, dat hij volgens de kantonrechter het ver keer in gevaar bracht. Bovendien legde de Kantonrechter hem f 100 boete en vijf jaar ontzegging uit de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen op, omdat de ver dachte, komende uit de Lanckhorstlaan, geen voorrang aan een autobus had ver leend. Het jongmens was het met deze beslis singen blijkbaar niet eens en 9tond heden morgen in hoger beroep voor de Haarlemse rechtbank. Daar kwam dan weer het ver haal van - de dollemansrit op de proppen. Om een vriend te laten zien hoe hard hij wel kon rijden, had de verdachte met zijn auto op de Herenweg met een vaartje van 125 km gereden. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. vond „dat het nergens op leek". Een agent van de motorpolitie had niet eens kans gezien om de verdachte in te halen. Hij eiste veertien dagen hech tenis. Voor het feit dat de jongeman, ko mende uit de Lanckhorstlaan, geen voor rang aan een autobus had verleend, eiste de officier twee jaar intrekking van het rij bewijs en f 100 boete. Mr. Van der Valk Bouman eiste geen vijf jaar ontzegging de straf die de kantonrechter had opgelegd omdat hij meende dat vooral de moeder van de verdachte daardoor geduoeerd zou zijn. De verdachte fungeert namelijk onder meer als chauffeur van zijn moeder, die een zakenvrouw is en zelf niet kan rijden. De rechtbank zal op 7 Februari uitspraak doen. Naar het A.N.P. verneemt, zal binnen afzienbare tijd begonnen worden met de bouw van een aantal nieuwe legerplaatsen. Deze nieuwe legerruimte is nodig gewor den door de langere diensttijd en de ver snelde legeropbouw. De onderhandelingen over de plaatsen van vestiging zijn nog gaande, zodat op het ogenblik nog niet te zeggen is, waar de nieuwe legerplaatsen zullen verrijzen. Genoemd worden Weert. Huybergen, Wezep en Garderen. F" ADVERTENTIE voor kómt heest 70 ubtt"'" TT—70S»0"" Mot de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië ss. „Roebiah" (2 Febr.); naar Nieuw Guinea ms. „Kota Baroe" (9 Febr.): naar de Nederlandse Antillen ss. „Bennekom" (29 Jan.); naar Suriname ms. „Stentor" (11 Febr.); naar Canada ss. „Nieuw Amsterdam" (26 Jan.) en ms. „Noordam" (31 Jan.); naar Argentinië, Bolivia, Chili, Paraguay, Uruguay en Bra zilië ms. „Tero" (29 Jan.) en ms. „Althe- na" (19 Febr.); naar Australië en Nieuw Zeeland ms. „Ranchy" (26 Jan.). Britse en Nederlandse koks tonen hun kunnen op de Salon Culinaire International welke van 23 Januari tot 1 Februari wordt gehouden ter gelegenheid van een ten toonstelling in National Hall, Olyiiipia, te Londen. De Nederlandse deelnemers be wonderen een werkstuk van hun landgenoot, de heer W. te Mey uit Utrecht. Het is getiteld: „de danser van de zwarte roos" en geheel uit chocolade vervaardigd. Een twee-motorige „Convair", een Amerikaans lijnvliegtuig, is in een dichte mist op enige huizen in het centrum van de plaats Elizabeth, Neio J ersey, gestort en in brand gevlogen. Alle inzittenden van het toestel en een aantal bewoners der getroffen huizen kwamen om het leven. Brandweerlieden zoeken tussen de overblijfselen van de huizen naar mogelijke overlevenden. (Radiografisch overgebrachte foto). Aan de tentoonstelling, die van 15 Maart 5 April 1952 in Kaapstad wordt gehou den als onderdeel van de festiviteiten ter herdenking van de landing van Jan van Riebeeck in Zuia-Afrika op 6 April 1652, zal door verschillende Nederlandse bedrij ven en voorlichtingsinstanties worden deel genomen. In Kaapstad wordt een 17e eeuws Neder lands marktplein aangelegd, waarbij het historische stadhuis van Culemborg de stad waar Van Riebeeck werd geboren geheel op ware grootte zal worden nage bouwd. Aan het marktplein zullen verschillende firma's de specifiek Nederlandse producten tentoonstellen. Het „Culemborgse raadhuis" zal grotendeels worden ingenomen door stands van Nederlandse voorlichtingsin stanties. In de grote raadhuiszaal stelt de afdeling voorlichting van het ministerie van Ver keer en Waterstaat de grote maquette van de Zuiderzeewerken op, die de Nederland se landwinningsarbeid aantoont. Ook Rot terdam stuurt een inzending naar de ex positie en uit Amsterdam komt een gecom bineerde inzending van dq gemeente, de vereniging „De Amsterdamse Haven", de K.L.M. en de Holland-Afrikajijn. Daarin zal vooral de aandacht worden gevestigd op de belangrijke verkeersfunctie van Am sterdam ten opzichte van Zuid-Afrika. Van de Amsterdamse luchthaven Schiphol ver trekken twee keer per week K.L.M.-vlieg- tuigen naar Johannesburg en de Holland- Afrikalijn onderhoudt uit Amsterdam een geregelde vracht-passagiersdienst op Kaap stad. Een K.L.M.-stewardess blijft geduren de de tentoonstelling in Kaapstad om de bezoekers in te lichten. In de inzendingen van „De Amsterdamse Haven" en de gemeente Amsterdam géven een maquette van de haven van Amster dam en kaarten, waarop de ligging van deze haven ten opzichte van de zee en het achterland dus ook de nieuwe Rijnver binding zijn afgebeeld, een beeld van Amsterdams plaats in het moderne wereld verkeer. In deze gecombineerde stand wordt de stedebouwkundige schoonheid getoond, die Amsterdam aan de buitenlandse bezoeker heeft te bieden. Door middel van een soe- ciaal voor deze gelegenheid vervaardigd diorama van het 17e eeuwse Amsterdam van de IJzijde gezien, zal men de Zuid- Afrikaner tonen hoe Van Riebeeck in De cember 1651 zijn tocht naar Kaap de Goede Hoop met drie schepen is begonnen. Op de maquette en met een achttal diapositieven wordt aanschouwelijk gemaakt, welke historische plekken in het huidige Amster dam de herinnering aan Van Riebeeck en diens principalen levend houden, zoals Van Riebeeck's woonhuis, de pakhuizen, de zetel der Verenigde Oost-Indische Com pagnie en de Schreierstoren. De Amsterdamse rechtbank behandelde gisteren een appèlzaak tegen de 46-jarige reiziger C. D. H„ die door de kantonrech ter wegens overtreding der Loterijwet tot 750 boete was veroordeeld. Het betrof hier een prijsvraag in twee nummers October en November 1950 van het nu niet meer bestaande blad „jKoning Voet bal". De verdachte verklaarde nu ter zit ting, in tegenstelling met hetgeen hij tegenover de politie en de kantonrechter had meegedeeld, dat hij niet verantwoor delijk was voor het uitgeven van dit blad. Hij fungeerde als stroman en de prijsvraag, waaraan gratis kon worden deelgenomen, had hij opgesteld. In opdracht van zekere N. had hij opdracht gegeven tot het druk ken. Zelf bezat hij daarvoor geen geld, zo zei de verdachte. Voor de kantonrechter had hij destijds een andere verklaring afgelegd, omdat hij naar hij verklaarde volkomen gebonden wasvoor N. Een getuige a décharge, die destijds ad ministrateur was bij een restaurant in de hoofdstad waarbij N. belangen had, zei dat de winnaars van de grote prijzen relaties waren van N. Voorts was hij er bij tegen woordig geweest, dat H. opdrachten van N. kreeg, voor wie hij zelf één keer-prijzen aan winnaars had overgemaakt. De officier van justitie zei dat hij deze zaak verder zal uitzoeken omdat het wel mogelijk zou zijn, dat er meer mensen achter de schermen bij betrokken zijn, die ook strafbaar kunnen zijn. De overtreding van de Loterijwet achtte hij bewezen. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De president noemde het geen met de prijsvraag en de prijzen was geschied „verschrikkelijke knoeierijen". De verdachte vroeg de rechtbank met de uitspraak in zijn zaak te wachten tot het onderzoek naar de mogelijke andere personen zou zijn voltooid. De president bepaalde echter de uitspraak op 7 Februari. Het Verbond van Midden- en Klein- sigarenfabrikanten publiceerde aan het begin van dit jaar een plan om tot sanering van het bedrijf te komen. Men wilde onder meer een vijfhonderdtal van de kleinste fabrikanten uitkopen. Tegen deze plannen komt thans de Fede ratie van Nederlandse Sigarenfabrikanten verenigingen in de Midden- en Kleinin- dustrie in het geweer. Zij is van mening dat uitkoop niet de enige weg tot sanering is. De federatie beweert, dat het plan afkomstig is van een kleine groep fabri kanten. Zij acht het plan niet uitvoerbaar en heeft daartegen bij de Vakgroep Siga renindustrie en de Verenigingen van Groot fabrikanten geprotesteerd. Het werkwoord flikflooien wordt ge bezigd voor: uit eigenbelang iemand vleien, mooie praatjes verkopen met baatzuchtige bedoelingen. Het is samen gesteld uit twee werkwoorden: flikken en flooien. Het laatste komt in verschei dene dialecten, bijvoorbeeld in het Gro nings, nog voor in de zin van: vleien. De combinatie met flikken is ontstaan door dat beide werkwoorden met fl beginnen (alliteratie). Bovendien is een der vele betekenissen van flikken óók: vleien. In de 17de eeuw komt dan ook voor: flik ken en floyen voor: pluimstrijken. Lang zamerhand zijn de werkwoorden aan- ééngegroeid. Samen betekenen zij het- zelfde als elk der delen. TONEEL EN CABARET Zaterdag 26 Januari. Stadsschouwburg. 8 uur: De Haagse Comedie met Heieen Pimen- tel, Annie van Duyn. Bob de Lange, Theo Frenkel en .Tan Retèl geeft een reprise van „Zijne Excellentie" door Dorothy en Campbell Christie. Dit blijspel is geregis seerd door Cees Laseur. Zondag 27 Januari, Stadsschouwburg. 8 uur: De Nederlandse Comedie vertoont „De bruiloft van Figaro" van Beaumarehais onder regie van Johan de Meester met Fons Rademakers in de titelrol. Verder onder anderen Ton Lutz. Johan Eisen - sohn. Hans Kaart, Johan Fiolet. Lous Hen- sen. Ellen Vogel, Joekie Broedelet en Truus Dekker. Maandag 28 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Abonnememsvoorstelling door het Vrije Toneel van „In Holland staat een huis" met onder anderen Cor Ruys en Sophie Stein (als gast). Dit stuk wordt des mid dags voor de Vereniging van huisvrouwen opgevoerd. Donderdag 31 Januari, Stadsschouwburg, 7.30 uur: Othello" van William Shake speare dooi- het Rotterdams Toneel onder regie van Friis van Dijk. die zelf de rol van Iago speelt. Ko van Dijk vervult de titelrol en Andrea Domburg is. Desdemona. MUZIEK Vrijdag 25 Januari, Concertgebouw, 8 uur: De Koninklijke liodertafel „Zang en Vriendschap" voert onder leiding van Jack P. Loorij een programma van Russische volksliederen uit. onder meer het Wolga- lied en de Ballade der twaalf rovers. Solist is de bariton Léon Combé. Dinsdag 29 Januari, Concertgebouw, 8 uur: De vermaarde Russische pianist Alexander Borowski is solist op het H.O.V.-concert onder leiding van Toon Verhey. Uitge voerd worden de ouverture „Donna Diana" van E. N. von Reznicek. het Pianoconcert nr. 1 in Es van Franz Liszt en (op veel vuldig verzoek) de Vijfde Symphonie van Henk Badings. Dinsdag 29 Januari. Frans Halsmuseum, 8 uur: Pianorecital door Ria Groot, die wer ken zal vertolken van Bach, Beethoven, Mozart, Andriessen. Franck, Fauré en Ravèl. Woensdag 30 Januari, Minerva-theater, Heemstede, 8.15 uur: Nieuw koorprogram ma (met melodieën van Haydn, Schubert en Brahms) door dc Wiener Sangerkna- ben. Verder worden uitgevoerd de opera „De gans van de kalief' van Mozart en een Weense wals van Strauss. Vrijdag 1 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Opera met „La Boh'ème" van Puccini onder leiding van Mario Cor- done voor de vereniging Geloof en Weten schap. TENTOON STELLIN GE N Huis Van Looy: Zondag is het de laatste dag van de Kersttentoonstelling van werken door Haarlemse beeldende kunstenaars. Het voormalig woonhuis van de schilder schrijver Jac. van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 14—17 uur, op Zondagen alleen van 147 uur (Kleine Houtweg 103). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Schil derijen en aquarellen van de Amsterdamse schilder Bob Buys, dagelijks van 95 uur. DIVERSEN. Zaterdag 26 Januari. R.K. Verenigingsgebouw Heemstede. 8 uur: Vertoning van de kleu renfilm „Blauwe vogels vliegen uit" over en ten bate van het lichamelijke misdeel de kind. Zaterdag 26 Januari, (uinzaal Concertgebouw, 8 uur: Winterconcert van het Christelijk fanfarecorps „Arti et Religioni" met mede werking van de toneelvereniging „Zonne wende". Zondag 27 Januari, gebouw Domi, Overvccn, 8 uur: Eerste optreden van het amateur- cabaret „De Spotkijkers" onder leiding van Frans Koster en Gesard Michon. Zondag 27 Januari. Concertgebouw, 2.30 uur: Kindermatinée. Chris Hofland en zijn ge zelschap spelen „Dik Trom en zijn aap". Maandag 28 Januari, Frans Halsmuseum, 8 uur: Prof. dr. G. L. Smit Sibinga behandelt voor de V. U. enkele hoofdstukken uit de evolutie van het leven op aarde (tweede voordracht, met licht beeldend Woensdag 30 Januari, Frans Halsmuseum, 8 uur: In de reeks „Crisis der cultuur" spreek: de heer H. C Verkruvsen over de beeldende kunsten (Volksuniversiteit). Woensdag 30 Januari. Stadsschouwburg, 2 en 8 uur: Interscholair Jeugdtournooi 1952. Programma van toneel, dans, pantomime en declamatie door leerlingen van middel bare en andere scholen. ADVERTENTIE Enkele weken geleden liet een man bij een drukker in Amsterdam 10 000 loten druk ken voor een vereniging die - naar later bleek niet bestond. Voordat er een waar schuwing in de kranten verscheen had de man kans gezien ongeveer 400 loten a 50 cent te verkopen. Hij is thans in Arnhem aangehouden. Uit de Opregle Haaile-msche Courant van 24 Januarij 1852 LONDEN Reeds in 1S46 heeft do Prins van Joinviile een vlugschrift in het licht gegeven ten aanzien van de voordeden, welke de stoomvaart voor eene landing op de Britsche kust kan opleveren. Sedert dien is men voort durend bedacht geweest op do middelen die konden worden aangewend om zich met vrucht daartegen te verdedigen. Deze middelen zijn gezocht en gevonden in eene vermeerdering zoowel der Britsche gewapende stoombooten als van derzelfder sterkte. Deze scheeps- magt is gaandeweg vergroot en het aan tal schepen bedraagt thans niet minder dan dertig, waarvan de meeste van 350 tot 500 paardenkrachten en van geschut naar evenredigheid voorzien z(jn. Zij zijn ingerigt om zoo noodig 90 tot 100 stuk ken geschut te kunnen voeren

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5