0UEST00K INSTALLATIES Lynne Thorn's diiemma Clowntje Rick Belangstelling verdienende werken van acht jonge kunstenaars GROEN Co. 4 _In Stedetijk Museum te Alkmaar Volksmuziekschool gaf demonstratie in Noord FEUILLETON Dr. L. M. van Dis over de huidige litteratuur Wellicht klaarheid in Velsens college Veilingen Lid van Armenraad stond wegens diefstal terecht V er drag inzake verkeersregels Doesburgse schipbrug aangevaren Hulp verleend aan voormalige SS'er Lutherse kerken herenigd Oorlogsschade onjuist opgegeven Kan een Christen lid zijn van Partij van de Arbeid? Belastinguitkering aan het Provinciefonds Als voelt dat 't zuur in Uw maag op ontbranden staat - Burgerlijke stand van Haarlem Voor de kinderen VRIJDAG 2 5 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de Maaslandvan de Koninklijke Hollandse Lloyd, welk schip met een lading zonnebloempitten aan de Oostelijke Handelskade in de Amsterdamse haven gemeerd lag, brak Woensdagavond brand uit. Naar verluidt was er reeds tweemaal brand aan boord geweest. De hoofdstedelijke brandweer bezig met de bestrijding van het vuur. Het lijkt mij verstandig om alle premis sen, die in de overigens zeer smakelijk uitgevoerde catalogus voor de tentoonstel ling van werken van jonge kunstenaars in het Stedelijk Museum te Alkmaar gemaakt worden, overboord te gooien en zich dood gewoon, geleid door z'n eigen gevoel, tegen over de schilderijen en beeldhouwwerken te stellen. Als men namelijk, zoals onder getekende, stillekens aan grijs aan de sla pen wordt, dan herkent men in de revol terende taal der voorvechters van vernieu wing zoveel al lang tot gemeenplaats ge worden enormiteiten dat deze bezwaarlijk nog vervoering teweeg kunnen brengen. Laten we dus liever de resultaten op de keper beschouwen. Dit brengt al dadelijk dit niet te veronachtzamen voordeel mee dat we niet in de hoek gedrongen worden, waar ons met het mes op de keel het pro of contra ten aanzien van de z.g. moderne kunstvorm wordt afgedwongen. Ik weiger dan ook ten stelligste me te laten aanpra ten dat de ontwikkelde tastzin of gevoelig heid voor plastische of andere kunsten door aesthetische theorieën kunnen worden afgesnoerd. Op de tot 10 Februari durende tentoon stelling van werken door de jonge schil ders en beeldhouwers, die hier besproken wordt, ziet men werken die zeer zeker in vorm en kleur afwijken van wat bij „het grote publiek" gangbaar en verstaanbaar is. Men spreekt van abstract, van experi menteel, van non-figuratief, van neo realistisch, maar al deze soms wel bruik bare en soms misschien noodzakelijke etiketjes stichten eigenlijk meer verwarring dan dat ze ons op weg helpen. Liever dan mij hierin te verdiepen, wil ik me afvragen waar en of de exposerende schilder of beeldhouwer mij „geraakt" heeft en dan gaat mijn voorkeur al dadelijk naar die „gaande vrouwenfiguur" van de beeld houwster Pauline Eecen. Van haar zijn er ook twee zittende figuurtjes in zwart- gekleurd gips, die veel geest verraden, maar de grote figuur lijkt mij meer eigen en een zuiverder beeld van een persoonlijke in geving. De twee kinderkopjes van Jeannie Kouwenaar-Bijlo geven in de eenvoud van het gevoelig afgetaste oppervlak een van de levende werkelijkheid afgelezen beeld van de kinderpsyche. De schilder Friso ten Holt laat een serie tekeningen en één grote compositie zien. Het is een zoeken en soms ook vinden van ADVERTENTIE BLOEMENDAAl TELEFOON 22143 Om aan het werken en streven van de Haarlemse Volksmuziekschool ook in het stadsgedeelte benoorden de Jan Gijzen-' vaart meer bekendheid te geven, werd gis- steravond in de Koningin Emmaschool aan het Roerdompplein een demonstratie mei leerlingen gegeven. Het hoofd der volks muziekschool, mevrouw C. Kat-Beylevelt had op deze avond het heft in handen. Zij bracht de talrijke belangstellenden in ken nis met de werkwijzen, waarop de leer lingen algemeen muzikaal gevormd wor den. De bekende Amsterdamse paedagoog Willem Gehrels is de grondlegger van deze methode. Hij is er op gericht de leerlingen muzikale begrippen bij te brengen, het ge hoor en het gevoel voor maat en rhythme te ontwikkelen, waarbij de zelfwerkzaam heid van het kind een hoofdfactor is ge worden. Mevrouw Kat gaf de demonstraties met leerlingen van mejuffrouw J. Dito, die blijkbaar al veel opgestoken hadden van het onderwijs, want zij konden doorgaans heel behoorlijk de muzikale probleempjes, waarvoor mevrouw Kat hen plaatste, op lossen. Daartoe behoorden zingen (één- en meerstemmig) volgens aanduiding door handhouding, intervallen treffen, in ge dachten zingen, improviseren, het herken nen van maat en rhythme en geheugen oefeningen. Na de pauze leidde mejuffrouw Dito een orkestje van bamboefluiten. De klank van die door de leerlingen zelf gemaakte in strumenten had een merkwaardige beko ring. De uitvoering van enkele werkjes be wees wel, dat deze sopraan-, alt- en tenor- fluiten niet als „speelgoed" beschouwd die nen te worden, maar wel degelijk als in strumenten, die voor geschikte composities een ideale klank kunnen geven. Ook in combinatie met violen. Tot besluit van deze lange muziekavond voerde een leerlingen-orkest van violen, violoneelli, fluiten, een trompet en piano onder leiding van mevrouw Kat een suite achtig orkestwerk uit. Goed geslaagde ge deelten toonden duidelijk aan dat de leer lingen ook op instrumentaal gebied al flinke vorderingen hadden gemaakt. P. ZWAANSWIJK door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 41) „Het lijkt me, dat er betere plaatsen zijn, om notities uit te werken, dan een stikdonker park", merkte Nan scherp op. En met een diepe zucht vervolgde ze: „O, Lynne, alsjeblieft, vindt 't een beetje erg! Ik zou het zo vreselijk vinden, als 't je werkelijk geen zier kon schelen, of je man bekletst werd Ik ken je niet meer, Lynne, je bent anders geworden, je lijkt koud en dood van binnen Ik weet, dat je nooit echt van Preston hebt gehouden, maar ik dacht, dat hij toch wel zóveel voor je betekende, dat je zo iets erg zoudt vinden. Waar is de werkelijke Lynne ge bleven, die ik zo goed kende „Er bestaat geen werkelijke Lynne meer", antwoordde Lynne met een vreem de stem „er bestaal alleen 'n zeer capabele vrouwelijke dokter, meer niet. De rest ging kapot enige maanden geleden in deze kamer of soms denk ik, dat 't gebeurde in een ordinaire garderobe, vlak na de het rythme van verscheidene figuren in de ruimte. Het buiten een herkenbaar motief om zoeken naar kleurwaarden en vormver houdingen behoort zózeer tot het meest wezenlijke van de beeldende kunst dat de bestudering van dit probleem op een groot formaat op zichzelf al waardevol is. De gevoelswaarde echter die de van oorsprong Limburgse schilder Ger Lataster aan zijn werk meegeeft maakt het resultaat toch positief tot iets wat boven de „étude" uit reikt. Lataster beschikt over een verfijnd gevoel voor de materie, voor kleur en lijn, dat bijna geraffineerd genoemd mag wor den. De verhouding tussen de verschuilen de vlakken bezit een grote spanning. Hij lijkt mij veruit de meest begaafdste van het gezelschap. David Kouwenaar's „stilleven bij venster" en „stilleven met vruchten" lijken mij zui verder en eenvoudiger dan zijn later werk. De gouaches van Jaap Mooy komen mij voor te simplistisch en gewild modern te zijn om werkelijk aandacht voor zich op te eisen. Tenslotte vermeld ik het smaakvolle ceramiek van Dirk Hubers en de serie kapitelen, ontworpen door Willem Reyers, naar motieven uit het Oude Testament, waarvan er enige bijzonder aardig zijn gevonden. De zaal van het Stedelijk Museum te Alkmaar leent zich uitstekend voor expo sities als deze en de oprechte ernst waar mee deze jonge kunstenaars een groep hebben weten te formeren, die wat men noemt „klinkt", verdient zeker de belang stelling ook van bezoekers van buiten Alkmaar. OTTO B. DE KAT. In de luistercursus voor de leden van de Volksuniversiteit en het Nut over de crisis der hedendaagse cultuur beschreef dr. L. M. van Dis Woensdagavond de verschijnselen hiervan in de Nederlandse litteratuur. Deze vergelijkende met die van de periode na de eerste wereldoorlog, noemde hij eerst een overeenkomst: de „copiëerlust des dagelijk- sen levens" blijkt nog even duidelijk als na 1918. Nog altijd zijn talrijke werken daardoor veel meer „typisch Nederlands" dan oor spronkelijk. Onder de vaart der ontwikke ling schijnt een grote onderstroom te zijn, die in dit opzicht onveranderlijk blijft. De oorlogsjaren hebben, naar dr. Van Dis opmerkte, niet die vernieuwing gebracht, die men zou hebben kunnen verwachten na een „alle denkmogelijkheden overtreffende" be zetting. Vestdijk meent dat deze periode te kort is geweest om geheel verwerkt te kun nen worden. Vernieuwing hangt namelijk niet af van de mate van ellende, maar van de duur van zulk een proces. Het moet bezin ken. Litteratuur, die de tijd op de voet wil volgen dreigt in haar actualiteit vergankelijk te worden. Spreker betwijfelde of de ver- zetslitteratuur. zelfs indien zij ons nog in beslag neemt, ook het nageslacht nog zal aanspreken, althans wat het proza aangaat. Een der uitzonderingen bij deze stelling achtte hij „Grensconflict" van Frank Wilders. waarvan hij de inhoud in het kort weergaf. In deze roman vindt men een zeer diepzin nige beschouwing die een uitweg vindt in het stellen van een beslissende daad. Na deze eerste stelling betreffende de ^op brengst" van de bezettingstijd noemde spre ker als*«een tweede kenmerk voor de huidige litteratuur de eerlijkheid, waardoor velen de dingen niet anders dan in hun volstrekte naaktheid zien. Dit leidt tot een uitspraak als: „geen God of maatschappij, die mij be trekt in een bezield verband". Wat dit be treft is er een grote tegenstelling voelbaar ten aanzien van de dagen, waarin „het socialisme nog een geloof was en geen zake lijke, desnoods met gloed verdedigde over tuiging, zoals nu". Ook het Christendom heeft volgens spreker voor de meesten afgedaan als factor waar men rekening mee moet hou den. Als uitzondering behandelde spreker de roman van B. Rijdes „Twee tegen een", die zijn waarde ook onteent aan de radicale wijze waarop het discussiespel tot een daad leidt. ,.De drang naar kale eerlijkheid vraagt een radicaal Christendom. Het gecoquetteer met een Christelijke beschaving en met de weemoed heeft afgedaan", aldus spreker. Een derde aspect van de hedendaagse lette ren vond dr. Van Dis het pessimisme of de aarzeling om niet geestelijk boven zijn stand te leven. Dit manifesteert zich in een luste loosheid. waarvan men moet afwachten of zij wellicht tot een nieuwe beheersing zal worden. In het algemeen achtte spreker de afstand tussen de huidige litteratuur en die van na 1918 ontzaggelijk groot. De luxe van woord kunst is ontoelaatbaar geworden. Het is niet meer een tasten naar de achtergronden van het bestaan, het is de strijd om het bestaan zélf ook in de wereld van de letteren. „Er is een realisme aan de orde gekomen dat ver uitsteekt boven het juist fotograferen van psychische verwikkelingen in het verleden", zo zei dr. Van Dis. VONDST VAN WILLEM NOSKE De Nederlandse violist Willem Noske heeft bij zijn naspeuringen naar oude muziek in het British Museum te Londen de eerste uit gave aangetroffen van de Sonates voor viool, fluit en hobo (opus 1) van Handel. Deze oorspronkelijke editie, gedrukt door de bekende uitgeefster Jeanne Roger in Am sterdam omstreeks 1718. was tot dusver ge heel onbekend. Een van de vioolsonates zal hedenavond tussen 21.10 en 22.00 uur door Noske via de zender Hilversum II voor het eerst naar deze authentieke bron worden uitgevoerd. huwelijksceremonie. Maar in ieder geval is de rest van me kapot gegaan. Dat wat jij bedoelt, Nan, bestaat niet meer. En in zekere zin ben ik er blij om. Blij, versta je me? Ik moet er nu vandoor. Hartelijk bedankt voor je thee". „Je kunt er nu niet vandoor gaan, we zijn nog helemaal niet uitgepraat, Lynne!" „Ik moet werkelijk weg, maar ik kom binnenkort je weer eens opzoeken, Nan. Ik heb helemaal niet naar jou geïnfor meerd. Schandelijk, en dat voor een dok ter!" „Lynnesmeekte Nan, maar Lynne was vastbesloten zo spoedig mogelijk te vertrekken. „Schei uit met je dramatische gedoe", zei ze luchtig. „Preston en ik be grijpen elkaar volkomen. Zuster James vormt waarschijnlijk een welkome aflei ding voor hem. Ik ben geen gemakkelijk persoontje om mee samen te leven, weet je. Goedendag Nan, hartelijk bedankt voor alles!" Ze liep langzaam de trappen af en stak de straat over, die ze zo goed kende. Met inspanning van al haar krachten trachtte ze de storm, die ze in zich voelde, te be zweren. Op de hoek van de straat gekomen, liep ze als 't ware instinctief het kleine, weinig aantrekkelijke park in, waar ze vroeger op zomeravonden wel eens had zitten lezen. Er woei een stevige bries en de lanen waren verlaten. Het begon zacht jes te regenen. Hier waren ze dus samen gezien, Preston en Helen James.... Hier, in de onmiddellijke nabijheid van de kli- Na overleg met hogere instanties De interne verhouding in het college van Velsens dagelijks bestuur heeft ook in de derde avondzitting van de raad, die zich moeizaam door de nasleep der algemene beschouwingen worstelde, het hoofd opge stoken: na de zitting van Woensdag heeft een deel van de raad overlegd over een antwoord op de verklaring, welke mr. M. M. Kwint die dag namens het college af legde. En de heer R. Verbeek, de socialis tische fractievoorzitter en vanouds een on vervaard spïts-afbijter in deze kwesties, kwam uit naam van de raad tot de over tuiging, dat het voorleggen van deze narig heden aan hogere instanties (de Commis saris van de Koningin en de minister van Binnenlandse Zaken) wellicht klaarheid zou kunnen scheppen in deze ongezonde situatie. Overigens is er gedurende deze lahge derde zitting, die aan de begroting werd gewijd, veel en soms luid gesproken. Dr. v. Leusen (Arbeid) vroeg aan het eind een bedrag op de begroting uit te trekken voor de uitbreiding van de Nutsbibliotheek om te komen tot een Openbare Leeszaal, waarvoor hij een voorstel annonceerde: het eerste waartoe hij ooit het initiatief nam. De uitslag van de Donderdag gehouden veilingen in het Notarishuis te Haarlem is: De Clercqstraat 91, Haarlem 1710, H. Mun sterman. Garenkokerskade 50, Haarlem, op gehouden 8900. De Ruyterplein 20, Haar lem 7600, Th. Bijman en H. Zwart. Ver- wuift 1, Haarlem, 23.050, J. Jonkman qq. Ged. Oude Gracht 150, Haarlem, opgehouden 9600. Saenredamstraat 52 zw. en rd.. Haar lem, niet geveild. Koninginneweg 109, Haar lem, niet geveild. Raadhuisstraat 19. Heem stede, niet geveild. Glasblazerstraat 39, Haar lem 2150, A. v. d. Putten. Van Marum- straat 40 zw. en rd., Haarlem 3000, A. v. d. Putten. Nassaulaan 48 zw. en rd„ Haarlem, 5050, A. Volkers. Zuid Polderstraat 112, Haarlem, niet geveild. Neptunusstraat 8, Haarlem, 7625. J. IJfs qq. Iepenlaan 23, Bloemendaal, opgehouden 15.300. In hoger beroep voor het Arnhemse ge rechtshof stond Donderdag de 35-jarige W. B. terecht, geschorst secretaris van de Armenraad te Apeldoorn. Door de recht bank te Zutphen was hij veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met ontzegging van het recht tot het be kleden van enig ambt in overheidsdienst voor de tijd van vijf jaar. De procureur- generaal van het hof eiste een jaar gevan genisstraf waarvan vier maanden voor waardelijk, zomede genoemd verbod tot het bekleden van enig ambt in overheids dienst. Aan B. was ten laste gelegd, dat hij zich gedurende de jaren 1950 en 1951 gelden uit hem toevertrouwde kassen had toege ëigend. Hij had geldsbedragen uit de kas van de Armenraad genomen, zich een be drag toegeëigend van de opbrengst van de verkoop van kinderpostzegels en onrecht matig geld opgenomen, dat was gestort op een spaarbankboekje van dé Sociale Raad. In totaal was op deze wijze een bedrag van zestienduizend gulden verduisterd, maar vaak werd geld aan een kas onttrokken om een tekort in een andere kas te dekken. Tenslotte bleef een bedrag van 6500 gulden als werkelijk tekort over, dat door hem voor eigen doeleinden was gebruikt. De verdediger, mr .J. Dijkstra, noemde dit een geval van overschatting van be voegdheden. Allerlei organisaties deden een beroep op verdachte. Hij voelde zich een centrale figuur en zag zich als zeer belangrijk. Bovendien ging er weinig lei ding uit van het bestuur. Pleiter vroeg uiterste clementie. niek, hadden ze 't gewaagd samen te wan delen, zonder te denken aan het geroddel, waartoe zo iets aanleiding zou geven. Hier ontsnapte Preston, terwijl, zij dacht, dat hij werkte, aan de dodelijk monotone sfeer van zijn eigen huis, hier wandelde hij en onderhield hij zich met het aardige ver pleegstertje, dat van het ogenblik, dat ze in de kliniek was komen werken, verliefd op hem geweest was. Lynne ging op een van >de verveloze banken zitten. Ze trachtte zich Preston en zuster James in deze omgeving voor te stellen. Ze vroeg zich vaag af, waarover ze praatten en of ze veel samen lachten. Ze had Helen, voordat ze die wonderlijk afwijzende houding had aangenomen, al tijd een aantrekkelijk jong meisje gevon den, en ze trachtte haar thans door de ogen van een man te bekijken. Ze kon zich voor stellen, hoe groot het contrast moest zijn tussen het vrolijke piquante gezichtje van de verpleegster en haar eigen ernstige, sobere uiterlijk. Maar zij was zijn vrouw en hij had niet het recht haar bloot te stellen aan dergelijke roddelpraatjes. Ook al was hun huwelijk dan een hopeloze zaak geworden, dan nog had hij niet het recht een dergelijke goedkope flirtation te be ginnen onder de ogen van iedereen! Een jongen met een hoepel kwam langs- rennen. Ze sloeg hem peinzend gade Auto matisch constateerde ze, dat de jongen slecht liep, en ze vroeg zich af, of hij mis schien nog een patiëntje van haar was geweestToen de jongen uit het ge- Engeland en Zweden blijven linkshouden De ministers van Verkeer en Waterstaat en van Buitenlandse Zaken, hebben ge antwoord op het verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 19 September 1949 te Genève onder tekende verdrag over het wegverkeer en het protocol inzake de verkeerstekens. Het vraagstuk van links- of rechtshou- dend verkeer is zowel bij de voorbereiding van het ontwerp-verdrag als ter conferen tie onderwerp van uitvoerige discussie ge weest. Alle deelnemende landen zijn er zich van bewust, dat dit vraagstuk een der be langrijkste is, welks oplossing de interna tionale gelijkvormigheid der verkeers regels kan bevorderen. Het waren dan ook geen principiële overwegingen, welke En- géland en Zweden hebben genoopt nog aan het linkshoudend verkeer vast te houden, maar wel de grote financiële offers welke een verandering zou vergen. Het is geens zins uitgesloten, dat nieuwe pogingen in de toekomst tot universele aanvaarding van het rechtshoudend verkeer zullen leiden. Het Nederlandse standpunt ten opzichte van de voorrang van het motorverkeer boven het langzame verkeer is ter confe rentie met nadruk naar voren gebracht. De andere landen met een druk rijwielver- keer hebben de Nederlandse bezwaren niet onderschreven. In het buitenland over heerst de overweging, dat een voor alle verkeer gelijkelijk geldende voorrangsregel gemakkelijker wordt opgenomen in het verkeersbewustzijn van het publiek en daardoor betere waarborgen voor de vei ligheid biedt dan een tweeledig voorrangs begrip als in Nederland geldt. Daarbij dient echter te worden bedacht, dat het rij- wielverkeer in geen land ter wereld van zodanige omvang is als in Nederland. Morgen zal Koningin Juliana de nieuwe vaste brug over de IJsel in Doesburg in dienst stellen. De oude schipbrug, die dan haar taak volbracht zal hebben, is giste ren aangevaren door een sleepschip van 870 ton, waardoor enige pontons van de brug ernstig beschadigd werden. De ge meente had de schipbrug juist voor onge veer 80.000 aan een bergings- en trans portbedrijf in Rotterdam verkocht. zicht verdwenen was, trachtte ze moed te verzamelen om op te staan en naar huis te gaan. Wat kon ze anders doen? Wat moest ze doen inzake die geschiedenis Preston-Helen James? Stel dat ze er Preston op de man af naar vroeg, zou hij haar dan een eerlijk antwoord geven, of zou hij haar alleen maar uitlachen? Ze stond langzaam op en wandelde in de richting van de uitgang. Ze voelde zich dodelijk vermoeid en oud. Enigszins tot haar verwondering besefte ze, dat ze hele maal niéts wilde doen, dat ze niet de moed zou kunnen opbrengen om er hetzij Pres ton, hetzij Helen, naar te vragen. Ze wilde 't zichzelf niet toegeven, dat ze bang was voor hun medelijden. Wat viel er tenslotte Preston te verwijten?, dacht ze vol bit terheid. Hij was jong genoeg om nog iets méér van t' leven te verlangen dan hetgeen zij hem gaf. Ook al haatte hij diep in zijn hart alle vrouwen, daarom was hij nog wel gevoelig voor een aardig gezichtje en vrolijk vrouwelijk gezelschap! Als zijn vrouw thuis hem niet boeide, was het dan niet zeer natuurlijk, dat hij afleiding en vermaak zocht in Helen's gezelschap? Haar handen knelde ze diep in haar zakken tot vuisten en zonder het te merken, kwam ze in Hugh Street. „Ik zal me niet laten ken nen", mompelde ze zachtjes voor zich heen, ..ik zal me niet laten kennen....". Sommige mensen keken haar aan. „Zit je in moeilijkheden, kind?", vroeg een vrouw haar medelevend. „Allemensen, bént u 't, dokter Thorn", vervolgde ze ontsteld, Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 30-jarige mej. A. J. A. van der R. en de 36-jarige mr. Th. A. M., beiden uit Am sterdam, respectievelijk veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 50. boete en vier maanden gevangenisstraf wegens het hulp verlenen in 1947 aan een voormalige S.S.-oorlogsverslaggever, W. S., die ontvlucht was uit een kamp en onder gedoken was in het huis van de ouders van mej. Van der R. De verdachten hadden S. een gestolen en vervalst paspoort in han den gespeeld, waardoor hij na een half jaar verborgen te zijn geweest naar Argentinië kon uitwijken. De synode der Evangelisch-Lutherse Kerk in Nederland is Donderdag in vol tallige vergadering te Amsterdam bijeen geweest en heeft met algemene stemmen besloten tot hereniging met het Hersteld Evangelisch Luthers Kerkgenootschap. Daar de algemene kerkelijke vergadering van het Hersteld Evangelisch Luthers Kerkgenootschap reeds op 12 Januari het besluit tot hereniging met de Evangelisch- Luthersche kerk heeft genomen, zal deze hereniging nu officieel geschieden in de extra vergadering, die de Evangelisch- Luthersche Synode zal houden op 31 Jan. Voor de Haagse rechtbank heeft terecht gestaan de voormalige Haagse tandarts W. H. H., aan wie ten laste was gelegd, dat hij in 1946 een valse opgave aan de Schade- enquêtecommissie had gedaan. Hij vorder de toen een bedrag van 33.854,50 op grond van het feit, dat de Duitsers tegen het einde van de oorlog zijn huisraad, in strumenten en practijkvoorraden hadden gestolen. Hem werd 13.400 gulden uitge keerd. Toen bleek, dat de opgave vals was, werd van hem 14.312,53 gulden (inclusief rente) teruggevorderd. Tevens werd een vervolging wegens valsheid in geschrifte ingesteld. De verdachte was toen reeds naar het buitenland vertrokken. Eerst verbleef hij in Australië. Toen hij zich aan boord van een Noors schip bevond, dat eind October 1951 bij Curaqao aan de grond liep, werd hij in arrest gesteld en later naar Nederland overgebracht. De verdedigers mr. M. H. Huygens en mr. P. van 't Hoff Stolk, voerden aan, dat H. ten onrechte naar Nederland was over gebracht, omdat Curasao onafhankelijk ge bied zou zijn, waarmede geen uitleverings verdrag bestaat. De rechtmatigheid van de arrestatie op het gestrande schip werd eveneens in twijfel getrokken. Ter zitting vroeg mr. Van t Hoff Stolk vrijlating van zijn cliënt. De officier van Justitie pareerde dit verzoek met een vor dering tot in hechtenisneming van H. Over deze vordering besliste de rechtbank gun stig. De argumenten van de verdediging zullen later worden behandeld. Uit de getuigenverhoren bleek dat H. voor de oorlog enig vermogen bezat. Tij dens de oorlog werd dit vergroot. Hij gaf dit niet aan de belastingen op, maar gaf grote sommen aan de illegaliteit. H. zelf zei in oorlogstijd 70.000 gege ven te hebben. Hem was verzekerd, dat financiële hulp aan de illegaliteit later van rijkswege zou worden vergoed. Een der getuigen verklaarde van H. tijdens de oorlog ruim 30.000 te hebben ontvangen. Anderen verklaarden, dat het illegale werk van H. voortreffelijk was ge weest en dat hij meermalen zijn leven in de waagschaal stelde. De officier van justitie wilde wel aan nemen, dat H. goed werk heeft gedaan en geld gegeven heeft, maar hij wantrouwde de hoogte van het opgegeven bedrag. Hij eiste vijf maanden gevangenisstraf, reke ning houdend met de verwarde omstandig heden in de na-oorlogse jaren. Op 7 Februari zal de rechtbank uit spraak doen. toen ze Lynne herkende. „U jaagt me de schrik op 't lijf door zo in u zelf te lopen praten. Voelt u zich niet goed?" Lynne herstelde zich snel en keek de vrouw, die ze als één van haar patiënten herkende, glimlachend aan. 't Is inderdaad een vreselijke gewoonte van me, bekende ze, „als ik erg in een geval verdiept ben, loop ik altijd in mezelf te praten. Ze zullen me er nog eens voor oppakken!" Met een lach zei ze de goedmoedige volksvrouw goedendag. Het incident had Lynne tot de werkelijkheid teruggebracht en snel aanvaardde ze thans de terugtocht naar Hampstead. Ze trof Preston op het punt van vertrek aan. Toen hij haar zag, liep hij met haar terug naar de hal. Ze constateerde, dat er een vrolijke en opge wonden uitdrukking op zijn gezicht was. „Kom even mee naar de bibliotheek, Lynne", zei hij met meer warmte en har telijkheid dan ze de laatste tijd van hem gewend was, „ik moet je iets vertellen. Millicent en Jessica zijn uit en Rita heeft nog eten voor je bewaard. Je bent laat". Ze deelde hem mee, dat ze Nan opge zocht had, en zonder veel belangstelling hoorde hij haar aan. Hij sloot de deur van de bibliotheek achter zich en keek haar met stralende blik aan. „Ik heb een wonderbaarlijk geluk ge had, Lynne", begon hij enthousiast. „De laatste tijd ben ik, zoals je weet, bezig met een nieuw onderzoek. Een week of twee geleden liep ik tegen een oude vriend van me aan, je hebt waarschijnlijk wel van Neen, zegt prof. S. U. Zuidema Ja, zegt mr. dr. A. A. van Rhyn In de Stadsdoelen te Delft is een debat avond gehouden, welke was georganiseerd door de Anti-Revolutionnaire Kiesvereni ging te Delft en de afdeling Delft van de Partij van de Arbeid. Prof. S. U. Zuidema (A.-R.) en mr. dr. A. A. van Rhijn (P. v. d. A.) spraken over het onderwerp: „Kan een Christen lid zijn van de Partij van de Arbeid?" Prof. Zuidema betwistte de Partij van de Arbeid het recht hiei-over te ooi-delen. Het gaat er om of de Christen mag open staan voor de Partij van de Arbeid. In het beginselprogramma van de Partij van de Arbeid vindt prof. Zuidema een verlangen naar welvaart en bestaanszekerheid als een recht. Dit recht is echter alleen van God en bij de Partij van de Arbeid is het daarom een politieke mythe in de oude plunje van het Marxisme. Een Christen kan daarom alleen lid van de Partij van de Arbeid zijn met innerlijke kneuzingen, omdat hij de mythe dient als een vreemde god die hij niet dienen mag, aldus prof. Zuidema. Mr. dr. Van Rhijn betoogde dat in te genstelling tot een Christelijke politieke partij, welke een geloofsgemeenschap is, de Partij van de Arbeid een werkgemeen schap is waarin men ongeacht levensbe schouwing kan samenwerken. Hij zei dat niet de Christenen de pioniers zijn geweest in de strijd voor betere maatschappelijke omstandigheden, maar de socialisten. Op principiële en practische gronden verwierp mr. Van Rhijn de Christelijke partijen. Zij stellen volgens hem het be ginsel te veel in de plaats van de Bijbel en hij was „huiverig voor het surrogaat dat Christelijk beginsel heet en de autoriteit van Gods woord aantast". De Anti-Revolutionnairen en de Chris- telijk-Historischen hebben zijns inziens geen antwoord op de vragen van deze tijd. Tenslotte zei mr. Van Rhijn dat hij meende, als Christen lid van de Partij van de Arbeid te kunnen zijn, omdat hij in de Christelijke partijen een toelaten van mis standen en een te grote passiviteit heeft waargenomen. De ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën zijn van mening dat er reden is behalve het Gemeentefonds ook het Pro vinciefonds in de herverdeling der belas tingopbrengsten te betrekken. Zij stellen voor het in artikel 126 der Provinciale wet genoemde uitkeringspercentage te bepalen op 0.62. Dit percentage zal, bij overigens gelijk blijvende omstandigheden, dienen te gel den tot en met het laatste jaar, waa^pver de belastingverhoging voor dekking van de defensieuitgaven zich uitstrekt, te weten 1954. Te beginnen 1955 zal het percentage opnieuw in overweging genomen moeten worden. Berekend naar een percentage van 0.62 kunnen de inkomsten voor het Provincie fonds voor 1951 nader worden geraamd op 30.23 millioen (thans 25.16 millioen) en voor 1952 worden gesteld op 28.62 millioen. VOORSTUDIE VAN LéGER NAAR STEDELIJK MUSEUM Naar wij vernemen overweegt de directie van het Stedelijk Museum te Amsterdam de aankoop van een der voorstudies van de wandschildering „De Bouwers" van de Fran se schilder Fernand Léger, die deze maand in het museum Fodor ten toon zijn gesteld. ADVERTENTIE dadelijk één of twee Rennies en 't vuur 13 bij voorbaat geblust. Hoewel Rennies de hevigste aanval van brandend maagzuur dadelijk bezweren, is 't beter ze bij voorbaat te nemen. Talloze lijders aan zuurbranden, nemen, als vaste gewoonte, hun Rennies dade lijk na tafel, 't Is ook zo gemakkelijk: een stuk of wat Rennies in handtas of vestzak. Ze zijn één voor één verpakt, handig en hygiënisch Vraag een doos Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. HAARLEM, 24 Januari 1952 GEHUWD: 24 Jan., J. H. A. van Haren en A. J. van Tol; J. de Vink en G. Blom; H'. Timmermans en J. H. de Jong; J. van Huis en D. van As; P. J. Barthel en W. Hartog. BEVALLEN van een zoon: 23 Jan., R. Me- ringaSmit; M. J. Keemanvan Lemel; A. A. Bouhuijs—van Kleeff; J. C. Kulk— Stoové; J. van den Eijkhofvan Woerkom; R. C. de Wit—van der Linden; N. Oliemans Wouterse; 24 Jan., H. C. A. Brinkmann Gründemann. BEVALLEN van een dochter: 23 Jan., H. Timmermans—Meijer; A. H. M. Bottelier- van der Meer; A. J. BrangerHubert; 24 Jan., A. O. van Hemert—Bopp; G. Zandstra van Bentem. OVERLEDEN: 22 Jan., D. de Groot, 71 j„ Gijsbrecht v. Aemstelsfraat; J. E. A. Bijvoet Huijsser, 79 j., Gasthuisvest; F Reiding, 87 j., Klein Heiligland; 23 Jan., E. J. Galesloot —Jansen, 61 j„ Kievitstraat; J. W. Tebruns- veltde Wringer, 70 j,, Gasthuisvest. hem gehoord, Henry Dickson. Hij is een specialist in hersen-chirurgie. Ik heb met hem gedineerd en hij vertelde me over een groot nieuw ziekenhuis, dat binnenkort aan de rand van Londen geopend zal wor den, waar ze zich speciaal zullen gaan wij den aan de onderzoekingen, waarin ik zo geïnteresseerd ben. Hij moet beseft heb ben, dat ik aan zijn lippen hing, hoewel hij niets liet merken van wat zijn plannen waren. Hoe 't ook zij, vandaag liet hij van zich horen en om 't verhaal kort te maken, deel ik je nu meteen mee, dat hij mij een fantastische positie in zijn nieuwe zieken huis heeft aangeboden. Ik zal de gelegen heid krijgen alle onderzoekingen te doen, die ik op 't oog heb en dat onder de meest ideale omstandigheden. Bovendien zal ik de gelegenheid krijgen me te specialiseren in oor-neus-en-keel, zoals ik altijd gewild heb. Dickson zegt, dat er geen twijfel be staat, dat ze me zullen aanstellen, ze schij nen niets dan goede inlichtingen over me gekregen te hebben. De volgende week is er een vergadering van de directie. Felici teer me, Lynne, en wens me veel geluk!" „Maar dat is heerlijk, Preston, en ik feliciteer je van ganser harte!", antwoord de ze met grote warmte, haar eigen pro blemen vergetend. „Dit is precies, wat je al zo lang gewild hebt. Waar is dat nieu we ziekenhuis?" (Wordt vervolgd Terwijl de jongens zich daar vermaakten, zaten oom Tripje en tante Liezebertha rustig aan hun tafeltje, bij 'n kopje koffie. „Die jongens hebben het best naar hun zin", lachte Tripje. „Je hebt er helemaal geen last mee, nu ze bezig zijn!" „Ja, ze hebben hier ook allerlei leuke dingen", zei Liezebertha. En de drie jongens schommelden maar, dat het 'n lieve lust was. Van alle speeldingen vonden ze die schommels toch eigenlijk wel het aardigst. Maar toen kwam er opeens een ongelukje Bunkie wou stoppen, maar toen hij van de schommel wou springen, had die nog te veel vaart. En Bunkie plofte met 'n smak voorover op de grond. „Au!", riep hij. En daar stond hij, terioijl het bloed uit z'n netis druppelde; hij had 'n bloedneus! Rick en Oepoetie kwamen gauw van hun schommels af en liepen verschrikt op Bunkie toe. „Doet het pijn Bunkie?", vroeg Rick bezorgd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6