Kort en bondig Op artistiek niveau staande filmavond Trio van Smetana Ah de kolenwagen voor staat Nieuwe uitgaven Bloemendaal Haarlemmermeer Lisse Zandvoort Hillegom Bennebroek Heemstede hielden feestavond Zeventig jaren Lood gestolen in Vogelenzang Boerenwoningen uit de 17e en 18e eeuw Holland Festival De Haagse raad vraagt nadere gegevens Bergen waakt voor zijn natuurschoon Enquête onder taxipassagiers Advocaat veroordeeld wegens uitlokking van meineed Beenderen van kalveren voor operaties Rotterdamse raad accoord met vliegveldplannen Gemeentebegroting Spreekuur burgemeester Derde ambtenaar Burgerlijke stand Huisvesting ontvangerskantoor VRIJDAG 25 JANUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onder auspiciën van de Haarlemse Kunst gemeenschap werd gisteravond, voor een zeer talrijk publiek, in gebouw Sint Bavo de kostelijke film „Les gueux au paradis" (Twee schelmen voor de hemelpoort) ver toond. Deze bijzonder geestige film, die nog niet zo heel lang geleden onder regie van René le Hénaff tot stand kwam, is voor openbare vertoning in Nederland verboden, omdat men er in bepaalde kringen wellicht aanstoot aan zou kunnen nemen. De naieve vroomheid van twee vrolijke kwanten, die er een gewoonte van hebben gemaakt de wijn rijkelijk te laten vloeien, zou men als profanatie kunnen uitleggen, hoewel dit zeker niet de bedoeling is geweest. De dialogen tussen de heren Pons en Boule, die verkleed als St. Nicolas en St. Antoine door een Zuid-Frans stadje trek ken om de jeugd met speelgoed te beden ken, bruisen van humor. Die humor is trouwens het voornaamste bestanddeel van deze rolprent, die verder opvalt door een uitstekende montage. Het verhaal begint en eindigt op aarde, maar speelt zich voor een goed deel af in de hel en de hemel, waar de pseudo-heili- gen oorzaak zijn van grote verwarring. Als zij, al weldoende en in kennelijke feest stemming, tot grote ergernis van de plaat selijke autoriteiten, door het stadje trek ken, worden zij overreden door een dili gence. Een paar tellen later stappen zij de hel binnen, raken daar in allerlei vreemde situaties verzeild en worden er tertslotte uitgekegeld, waarna zij de weg naar de hemel inslaan. Maar ook in de hemel stich ten zij verwarring. Petrus weet daar echter raad op: Hij laat verzamelen blazen en als het hemelvolk zich rond zijn troon opge steld heeft, slaat hij het levensboek van de indringers op. Daar. staat bitter weinig goeds in, maar dan wordt de heilige Maria door Boule als advocate gekozen, waarmee voor hem en zijn makker de zaak in het reine komt. Zij worden teruggestuurd naai de aarde, waar zij wakker worden in een doodsbed. Omdat iedereen in de waan ver keert dat de schelmen het tijdelijke met het eeuwige verwisseld hebben, baart het nogal opzien als zij op een goed moment het bed uitstappen en hun tocht door het stadje vervolgen. De hoofdrollen worden vertolkt door de voortreffelijke Franse komiek Fernandel en de, helaas het vorige jaar overleden, grote acteur Raimu. Een belangwekkend en op artistiek ni veau staand voorprogramma ging aan deze amusante rolprent vooraf. Allereerst „Evan- gile de pierre", dat het leven van Christus weergeeft, zoals beeldhouwers van Franse kerken het hebben uitgebeeld. Een film van treffende en soms ontroerende schoon heid, die op de Biennale te Venetië van 1949 werd bekroond met de „Prix de l'Office Catholique International du Ciné ma". Een 'andere (uit hoofde van de montage) ADVERTENTIE weet U, dat er gelijk betaald moet worden. Leg daarom alvast het geld apart. Zonder geld kan ook Uw leverancier niet kopen. Federatie Brandstoffenhandel Haarlem en omstreken De pianist Fred Luyken, de violist Jan Hoeben en de cellist Onne van dé Klashorst, die reeds jaren tezamen het „Haarlems Trio" vormen en van tijd tot tijd openbare concerten organiseren, gaven Donderdag weer een kamermuziekavond in de Renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum. De executanten hadden er, om practische re denen van opstelling, de voorkeur aan ge geven het podium bij de schouw te laten plaatsen. Het publiek zat dus- weer zoals vroeger. Wij hadden deze avond als bijzondere attractie de uitvoering verwacht van het Kwintet van Franck (zulks met medewer king van de violist Pappolo en de altist Delachaux), doch helaas kon de uitvoering hiervan wegens omstandigheden niet door gaan. Het programma bepaalde zich nu tot een drietal werken die het Trio reeds lang op het répertoire heeft, waar men volko men ingewerkt is en die steeds belangstel ling wekken. Dit was dan vooreerst het Trio no. 5 (het zogenaamde „Geistertrio") van Beethoven, een stuk vroege romantiek, dat bij zijn versohijnen nogal opzien moet hebben gebaard, vooral om de tremolo effecten in de bas van de piano. Daarna vertolkte men het Trio in d (opus 49) van Mendelssohn, door de cellist met sonore toon ingezet. Hoewel het fraai gespeeld werd. bleek het toch moeilijk, zo niet on mogelijk, met het Andante een boeiende in druk te maken: die „Lieder ohne Worte"- stijl van Mendelssohn doet het niet meer. Doch welk een fris en nog steeds pakkend en levendig stuk is het Scherzo! De Scherzi van Mendelssohn kunnen het werk van vele componistengeneraties glansrijk over leven. Bovendien werd deze pétillante mu ziek puntig en spiritueel aangeheven door Fred Luyken, die zijn medespelers in die dartele sprookjessfeer (a la Midzomer- nachtd.room) meevoerde. Om dit sterke deel is het werk het waard dat men de zwakkere stukken (waaronder de finale) voor lief neemt. Over de uitvoering als geheel was veel goeds te zeggen. Tenslotte kreeg het publiek het Trio opus 15 van Smetana te horen, een onder houdend, kleurig werk, doordrenkt van Slavische melancholie, doch daarnaast naar echte Bohemer aard ruig en op stuivend met kantige rhythmen. Jan Hoe ben had direct het karakter te pakken met zijn cadens-achtig begin. En het drietal wedijverde heel het werk door om zowel de motorische stuwingen als de gevoelige cantilenen het volle pond te geven. Dit trio van Smetana is beslist een der best gerealiseerde en daardoor dankbaarste répertoire-nummers van het ensemble. Het weer eens opnieuw te horen maakte ons deze avond tot een genot. JOS. DE-KLERK. De Haarlemse Courantenbezorgersvereni- ging „Onder Ons" hield Donderdag in Dreef- zicht een klinkende feestavond, waaraan werd medegewerkt, door de Tirolerkapel „De Alpenjagers", de Boerenkapel „De Hooi schelf", de goochelaar Rexanto en de confe rencier mr. Francis. Het programma werd nog aangevuld met een schetsje van de heren R. Jongeling en W. van Bakel. De feest avond werd met een bal besloten. bekroonde film, die eveneens op het voor programma prijkte, was Pacific 231. Deze is geïnspireerd op de vermaarde compositie van Arthur Honegger. In dit voortreffe lijk filmpje is een bijna volmaakte een heid tussen beeld en muziek geschapen. Voorts werd „Symphonie Berbère" ver toond, een reeks dansen en gebruiken bij een huwelijk in het Atlasgebergte. De 91-jarige I. Flipse en zijn 89-jarige echtgenote te Middelburg vieren vandaag hun 70-jarig huwelijk. Het edelste metaal schiet tekort om dit zeldzame jubileum te symboliseren. De Haarlemse recherche heeft Donderdag middag op het Zuider Buiten Spaarne te Haarlem twee jongens van zestien en een van achttien jaar, allen wonende te Heem- - stede, aangehouden die kort te voren aan een opkoper een hoeveelheid lood, ter waar de van f 50. hadden verkocht. Zij bekenden het lood gesiolen te hebben van een land goed in Vogelenzang. Voor een nader onder zoek zijn zij aan de politie van Bloemendaal overgegeven. Het bedrag van f 50 is in beslag genomen. De heer H. Korringa, architect te Heem stede, heeft een studie gemaakt van boer derijen. Hij is in alle provincies van ons land geweest om zich op de hoogte te stel len van de wijze, waarop boerenwoningen gebouwd zijn. Daarbij is hij tot de conclu sie gekomen dat door het trekken der vol ken in vroeger eeuwen in alle delen van het land Friese, Frankische, Saksische en Limburgse types van boerderijen te vinden zijn. Van boerenwoningen uit de zeven tiende en achttiende eeuw heeft de heer Korringa foto's gemaakt, waarvan licht beelden zijn vervaardigd, welke Donder dagavond in de Kroonzaal van Brinkmann, Grote Markt, voor de leden der vereniging „Haêrlem" zijn vertoond. De heer Korrin ga werd ingeleid door de heer P. A. Dyke- ma, die opmerkte, dat het bestuur afge weken is van vroeger door niet een on derwerp over Haarlem en omgeving te laten behandelen, maar een over ons land. Uit de grote opkomst der leden meende de heer Dykema de conclusie te mogen trek ken, dat hiervoor belangstelling bestaat. Bij de toelichting der beelden deed de heer Korringa mededelingen hoe de wo ningen gebouwd zijn en daarbij beschikte hij over verscheidene plattegronden. Uit alie provincies had de spreker afbeeldin gen. Hij merkte op, dat de omgeving van Haarlem niet rijk is aan boerenwoningen uit de vorige eeuwen. Van enkele (Spaarn- woude en Vogelenzang) had de heer Kor ringa foto's gemaakt. Uit de afbeeldingen en de toelichting bleek, dat de woningen in de loop der jaren gewijzigd zijn. De redenen ervan zijn, dat bedrijven veran derden en dat het beschavingspeil geste gen is. De leden van „Haerlem" volgden met grote aandacht de beelden en de toelichting van de heer Korringa. Eigenlijk tegen de verwachting in er was al rekening gehouden met de moge lijkheid, dat er Vrijdagavond en zelfs Zaterdagmorgen nog vergaderd zou moeten worden heeft het begrotingsdebat in de Haagse gemeenteraad gistermiddag een einde gevonden. Voor de laatste hamerslag vielen er enkele belangrijke beslissingen. Gesteund door de P. v. d. A.-fractie, de V.V.D. en de C.H.U. legde de heer Dink- huysen (K.V.P.) een verklaring af met be trekking tot de duistere punten rond het Holland Festival 1952. Hij stelde voor het daarvoor op de begroting uitgetrokken be drag van 70.000 naar „onvoorzien" over te brengen en deze post op de begroting „pro memorie" te houden. De raad zou zich dan, nadat aan de commissie voor de kunst zaken uitvoerige inlichtingen zouden zijn verstrekt, nader over de subsidie aan dit festival kunnen uitspreken. In een afzon derlijk besluit zou de gemeenteraad dan nadien, met evenveel enthousiasme als hij thans zou willen, deze subsidie kunnen ver lenen. En de heer Smitskamp (A.R.) deed een voorstel om het bedrag van 76.000 voor het „Nederlands ballet" over te bren gen naar de post „onvoorzien" in afwach ting van een raadsbesluit. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken, de heer J. van Zwijndregt. had tegen het voorstêl-Smitskamp geen bezwaar. Met betrekking tot het voorstel-Dinkhuysen verklaarde hij, dat het wel moeilijk wordt om het Holland Festival in Den Haag te organiseren, nu het nog niet vaststaat of het. de gemeente past het benodigde bedrag te voteren. Bezwaar tegen het voorstel had de wethouder echter niet. Op korte termijn binnen veertien dagen kan de com missie voor de kunstzaken over alles aan gaande het festival worden ingelicht. Aldus zal geschieden. BERGING VAN DE „RADMAR" De berging van het Britse vrachtschip „Radmar". dat nog steeds op de Maasvlakte voor Hoek van Holland vast zit, zal waar schijnlijk geruime tijd vergen omdat het schip eerst bevoorraad moet worden met zoet water voor de machfnes. Daartoe zijn verscheidene leden van de bemanning weer aan boord gegaan. Een koning vertelt, Mémoires van de hertog van Windsor Elsevier, AmsterdamBrussel. De hertog van Windsor, voorheen Prins van Wales en, 325 dagen lang, koning Edward VIII van Groot-Brittannië, is steeds een man van eenvoudige smaak en voorkeuren ge weest, met een gemakkelijke waardigheid van optreden en een gebrek aan belang stelling voor de franje van de conventionali teit. Zijn weigering om zich door staat kundige bezwaren te laten afhouden van de vrouw, die hij verkoos te trouwen, bracht hem in een situatie met dramatische moge lijkheden, maar krachtens zijn temperament moest hij ook daarin veeleer verschijnen als een gentleman met een echte emotie dan als een romantische held. Wat er aan de troons afstand van 1936 voor interessants is moet men dan ook voornamelijk in de politieke beroering en het gemoraliseer vinden. Zoals te verwachten was zijn de mémoires geen openbaring, noch van menskundig noch van politiek inzicht. Het is een bedaard verhaaltje over een lange reeks voorvallen, en er treedt een groot aantal personen in op, wier verschijning de Nederlandse lezer ter nauwernood zal interesseren, tenzij het weekblad Sketch hem al vele jaren tot lijf blad strekt. In vertaling heeft de beschrij ving van al deze heren van hoge afkomst en beginselen, die zich goedgeplooid heen en weer spoeden, ook iets geforceerds: het lijkt erg op Engels-doen. Óp het karakter van de hertog, zoals dat zich hier voordoet, kan niemand aanmerking maken: binnen zijn perken een uitstekende, pittige man. Wie dat dus zoekt is met deze uitgave goed af. S. M; Het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noordholland is voornemens in het duin gebied ten Westen van de Herenweg te Bergen drie pompstations te bouwen. B. en W. van Bergen zijn van oordeel, dat hier tegen niet alleen bezwaren op grond van de Hinderwet kunnen worden aangevoerd, maar dat er ook nog andere bezwaren zijn tegen het verlenen van deze vergunning, namelijk de schending van het natuur schoon, daar' de wateronttrekking aan de bodem zeer nadelig zal zijn voor de plan tengroei. B. en W. stellen de gemeenteraad voor tegen het voornemen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf bij Gedeputeerde Sta ten van Noordholland te protesteren. De Stichting voor Economisch Onder zoek der universiteit van Amsterdam, heeft in de Sinterklaasweek een enquête gehou den onder ruim 5000 taxipassagiers met het doel ter oplossing van het taxivraag- stuk in Amsterdam de mening van de taxigebruikers te peilen. De resultaten van deze enquête zijn thans uitgewerkt. Gebleken is dat overdag het gemiddeld aantal ritten van de taxi's ruim zeven be draagt. In de avonduren loopt dit op tot tien en in de nacht tot veertien doordat er maar een gering aantal wagens op straat is. Opvallend is ook, dat bij 23 percent van de ritten de passagiers uitsluitend uit vrouwen bestonden en in 9 percent uit buitenlanders. Er is een verdeling gemaakt ter beoordeling van de chauffeur of de passagiers behoorden tot de welgestelden, de middelklasse of de minder gegoeden. Ruim 20 percent van de passagiers die in vulden waren te rekenen tot de welgestel den; 52 percent tot de middelklasse en 27 percent tot de minder gegoeden. Een half percent van de passagiers was onder de 18 jaar; 36 procent tussen de 18 en 35 jaar; 43 percent tussen de 35 en 50 en 19 percent ouder dan 50 jaar. De vrouwelijke passagiers maken over het algemeen kor tere ritten dan de mannelijke passagiers. Het antwoord op de vraag: „Wat is het doel van de rit?" was overwegend: werk kring of kostwinning. Daarna volgde fa miliebezoek en op de derde plaats amuse ment. Tijdnood was bijna altijd de reden van het nemen van een taxi. Het Amsterdams gerechtshof heeft de Utréchtse advocaat mr. dr. H. A. Th. van H. wegens uitlokking van meineed tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De veroordeelde had, als advocaat op tredende in een zaak van valse dollar biljetten, voor een getuige décharge een valse getuigenverklaring, op schrift gesteld. Rotterdamse kring van auteurs Gisteravond heeft in de sociëteit „Oud- Boymans" de Rotterdamse litteraire kring (in oprichting) zich herdoopt in „Rotter damse kring van auteurs". Deze kring be paalde blijkens de statuten zijn doel tot „dienst aan cultureel leven in de ruimste zin des woords (met het accent op de lit teratuur) tegenover het commerciële stre ven, dat gaarne erkend wordt als een der voorwaarden voor Rotterdams welvaren". Er zullen maandelijks bijeenkomsten wor den gehouden, waarop de leden spreek beurten vervullen. Het bestuur wordt ge vormd door Anna Blaman (voorzitster), dr. A. J. Stakenburg (secretaris), W. A. Wagener, J. W. de Boer en P. A. Begeer. Het Nederlandse Rode Kruis heeft mede werking verleend voor het oprichten van een centrale beentransplantatiedienst. Tot dusverre maakten chirurgen bij operaties van verbrijzelde ledematen gebruik van been uit het lichaam van de patiënt of van beenderen van dieren of uit geamputeerde ledematen. De Haagse chirurg dr. W. C. Meiss ging tot dat doel kalverbeenderen ge bruiken. waarvan hij preparaten maakte. Vele chirurgen toonden grote belangstelling voor dit werk en vroegen dr. Meiss om pre paraten. Het aantal aanvragen nam zo toe, dat de Haagse chirurg niet aan alle aan vragen kon blijven voldoen. Met medewer king van het Nederlandse Rode Kruis wor den thans preparaten van dr. Meiss in Am sterdam in de diepvriesinstallatie van de Moedermelkcentrale en de Centrale Bloed transfusiedienst van het laboratorium van het Rode Kruis bewaard. Verwacht wordt dat per jaar ongeveer 2000 geprepareerde beenderen of beender- delen nodig zullen zijn. Chirurgen kunnen nu gemakkelijker beenderdelen voor het herstellen van beendefecten krijgen. Ook is het van groot belang, dat een patiënt slechts één operatie behoeft te ondergaan. Wanneer immers de beenderdelen uit het lichaam van de patiënt zelf worden weg genomen, zijn twee operaties noodzakelijk. De resultaten bij het gebruik van kalfs- beenderen zijn gelijk aan die bij het ge bruik van menselijke beenderdelen. De Rotterdamse gemeenteraad heeft in besloten vergadering het voorstel van B. en W. aangenomen om in beginsel mede werking te verlenen aan de oprichting van een N.V. tot aanleg en exploitatie van een startbaan met bijbehorende outillage op gronden van de gemeente in de polder Zestienhoven. Verder stelde de raad 1.000.000,be schikbaar voor de deelneming in het aan delenkapitaal van de bedoelde N.V. ten laste van het industrie- en bouwfonds. Parkeren en nachtverlichting Al sinds ruim een jaar gaat de nachtver lichting in de gemeente Bloemendaal in 's avonds om tien uur, in plaats van om elf uur zoals vroeger. Met het oog op de veiligheid van het verkeer worden auto mobilisten, die hun auto op de weg onder of nabij een straatlantaarn parkeren in deze gemeente, er op gewezen, dat de lan taarns die om tien uur gedoofd worden, met een rode stip zijn gemerkt. DE BIETENBOUWERS „De Bietenbouwers" onder leiding van Boer Biet gaven gisteravond in „De Beurs" te Hoofddorp voor een geheel gevulde zaal een uitvoering. Zowel de muziek als de confé rence van Gait Jan Kruitmoes en Lubbes van Gutel vielen bijzonder in de smaak, zo dat wel van een succesrijk optreden gespro ken kan worden. BURGERLIJKE STAND HAARL.MEER van 18 tot en met 24 Januari 1952. GEBOREN: Cornells, z. v. A. de Wit en D. van der Heiden. Helena, d. v. J. Gijzen- berg en A. de With. Neeltje, d. v. H. Kloot wijk en J. Steenkamp. Joke, d. v. J. A. Kool haas en C. Meijer. Rudolf Theodorus, z. v. Th. J. Witteman en E. van Haaften. Johannes Jozef Jeroen, z. v. C. van der Putten en J. M. Kuijer. Agnes Cornelia Margaretha, d. v. S. Th. Munsterman en W. C. Veelenturf- Adriaan Philippus Johannes, z. v. H. C. J. Philipse en E. van Oeffelen. Catharina, d. v. G. Klaassen en C. Witte. Hendrik, z. v. J. H. Kabout en H. J. C. Verhoeve. Lieuwe Char les, z. v. J. Meijer en W. F. Endlich. Antonia Maria, d. v. J. Combée en L. Gortzak. Jan, z. v. S. de Wit en E. Markus. Willem, z. v. A. Siegers en P. A. J. Knibbe. ONDERTROUWD: Andreas van der Vosse en Theodora Johanna Prins. Jacob Heinrich Buitenhuis en Karelina Willemina Peternella Bosman. Pieter Joost Weststeijn en Neeltje Bakker. Gerrit Roest en Neeltje Ruighaver. Peter van der Wal en IJskje Elisabeth Jongsma. GETROUWD: Jan Franciscus de Bueger en Johanna Oudt. Johannes Jacobus Boeting en Johanna Lissia Oliemans. Franciscus Vrene- goor en Cornelia Petronella Driessen. Jo hannes van der Beek en Wilhelmina Helena de Rijk. Hendrik Marinus Endhoven en Jo hanna Gijsbertha Kroone. OVERLEDEN: Trijntje van den Oever, 69 j., echtg. van J. T. Verbeek. Gerardus Heemskerk. 75 j.,. wedn. van C. Loogman. Arie Gerrit Klootwijk, 61 j r, echtgenoot van C. Heijstek. Pieter van Koijck, 81 j., ongeh. Diefstal van hout De politie van Haarlemmermeer heeft in arrest gesteld de Haarlemmer S. H., ver dacht van houtdiefstal op verschillende plaatsen in de Haarlemmermeer. Beursberichten De noteringen op de Graanbeurs te Hoofddorp op Donderdag 24 Januari waren: tarwe 2324.75, gerst 3638, haver 2931, rogge 34.2536.75, karwijzaad 7479, blauwmaanzaad 114128, groene erwten 4957, capucijners 49.2555. Han del flauw. S.G.P. Voor de Staatkundig Gér. Partij hield ds. P. J. Dorsman in het kerkgebouw van de Chr. Ger. Gemeente te Hoofddorp gisteravond een rede met als onderwerp „Het doel en streven van de S.G.P." De spreker was van mening dat alleen de te rugkeer naar het woord Gods en het leven daarnaar tot een betere maatschappij vorm kan leiden. Revue Ten bate van het Jeugdhonk wordt a.s. Zaterdag een revue opgevoerd „Door en voor de Jeugd". Medewerken het Toneel gezelschap W.I.K. en het muziek-ensemble „De Warajoca's". Christ. Geref. Evangelisatie commissie Donderdagavond werd, onder leiding van ds. Eerland, de jaarvergadering gehouden door de evangelisatiecommissie der Chris telijk Gereformeerde Evangelisatiecom missie. In zijn openingswoord memoreerde ds. Eerland het feit dat de commissie 3 jaar haar werk heeft mogen verrichten. Door de secretaris werd in zijn jaarver slag een overzicht gegeven van de arbeid. Er worden Zondagsscholen en jongens- en meisjesclubs gehouden. De ontvangsten en uitgaven beliepen f 1000. Na zang van een dameskoortje werd door ds. v. d. Gronden van IJmuiden gesproken over het onderwerp „Huisbezoek", waarin er door spreker op gewezen werd dat ieder persoonlijk krachtens het ambt der gelo vigen kan evangeliseren, terwijl ook de kerk in deze haar roeping heeft. De Zandvoortse gemeenteraad zal Dins dag 29 Januari 's avonds om acht uur in vergadering bijeenkomen ter behandeling van de begrotingen voor 1952. De verga dering zal de dag daarop, 's middags om twee uur, worden voortgezet. De raad zal zo nodig 's avonds om acht uur weer bijeen komen. De behandeling van twee agenda punten zal aan de begrotingsbehandeling voorafgaan. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, zal op Woensdag 30 Janu ari geen spreekuur houden. Voor de vervulling van de sinds jaren bestaande vacature van bezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand te Zandvoort leggen B, en W. de raad de volgende aan beveling voor: 1. D. Bokma, klerk op de afdeling Burgerlijke Stand te Zandvoort, 2. G. N. de Heer, commies ter secretarie. Nu de bureaux van de gemeentelijke gas- en waterleidingbedrijven naar de nieuwe watertoren zijn overgebracht, moet aan de ruimte, die daardoor is vrijgekomen, be stemming worden gegeven. Door de directeur van publieke werken werd in December een verbouwingsplan ontworpen, als aflossing voor het nijpende huisvestingsprobleem van het ontvangers kantoor. De kosten van dit plan kwamen op ongeveer 25.000, waartegen de com missies voor financiën en publieke werken ernstige bezwaren hadden. Verzocht werd om een ander plan te ontwerpen en wel zodanig, dat dan ook huisvesting zou wor den verkregen voor Sociale Zaken, die thans in een woonhuis aan de Hogeweg is ondergebracht. Dit bleek echter niet mo gelijk. De directeur van publieke werken heeft een ander plan voor huisvesting van het ontvangerskantoor ontworpen, dat tot het allernoodzakelijkste is beperkt. Met inbe grip van meubilering en inrichting worden de totale kosten thans op 5000 geraamd. B. en W. stellen de raad voor een crediet van 5000 beschikbaar te stellen, verhoogd met 1500 voor de aanschaffing van een nieuwe schrijfmachine. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Frederik Marinus Cornelis, z. van A. Visser en A. J. W. Gerritsen; Cornelia, d. van E. van Koningsbruggen en S. Kraaijenoord; Albert William, z. van H. G. Hassing en D. Klerks; Emanuel Cornelis, z. van H. J. Bluijs en A. M. M. Grol. ONDERTROUWD: J. Termes en O. A. L. H. Huhnholz; A. J, Bouwens en L. S. Huhn- holz; M. Nijhoff en M. G. Hagedoorn. GEHUWD: J. van der Lelie en C. H. Over- beek: A. Weber en J. Visser; L. N. Stokman en M. Koster. OVERLEDEN: J. F. van Dam, oud 93 j.; E. Sleeking, oud 60 j., echtgenote van A. Kol. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Bastiaan Marinus, z. van D. van Ginkel en C. Fortuin; Elisabeth Anna, d., van A. C. Berg en M. A. Braam; Albert Fran ciscus, z. van G. Th. van Beek en C. Hout zager; Anna Apolina Maria, d. van P. H. Nederstigt en M. C. Smit; Petronella Catha rina Maria, d. van J. C. van der Linden en C. M. v. Rooyen; Martina Johanna Maria, d. van F. Rusman en P. A. Klinkenberg; Adria- nus Johannes, z. van Th. W. Warmerdam en G. Hoogkamer. GETROUWD: D. v. d. Wolf en T. T. Boer. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Pieter Levinus, z. van J. Ter horst en P. L. Beversluis. OVERLEDEN: J. Heemskerk, 68 j., m. Een nieuwe naam De R.K. Toneelvereniging „Door Een dracht Sterk" heeft een naamsverandering ondergaan en heet thans R.K. Heemsteeds Amateurtoneel, kortaf genaamd H.A.T. Op Dinsdag 29 Januari geeft „H.A.T." haar eersite uitvoering in dit seizoen en wel in het Minerva-Theater. Opgevoerd wordt „Als de klok waarschuwt" een geheim zinnig en vrolijk spel van R. en C. Feenstra. BURGERLIJKE STAND GEHUWD: C. J. Haak en A. Ch. Schulze; W. Serné en L. M. Decorde. ONDERTROUWD: F. N. L. Aberson en C. Th. de Clercq; P. J. de Groot en F. Duiven voorden; H. Bakkenes en C. Smeenk; R. A. F. Botter en A. P. van Rooijen; W. Ran en G. E. van Wijk; A. J. A. IJsselmuiden en M. L. A. Kohschulte Brokhaus. OVERLEDEN: N. J. Lopes de Leao Scheer, 53 jaar; J. C. HagemanTromp, 75 jaar; J. van Geerenstein, 56 jaar. GEBOREN: Paulus Gerardus Maria. d. van C. J. Vinken en J. M. Barnhoorn; Ethel Marion Ingrid, d. van Ph. de Jager en B. A. Grul; Hendrik Ernst, z. van A. C. Hildebrand en W. de Vries; Sven Peter, z. van J. P. Bos en E. M. Rijnbende; Cornelia Maria Jacoba, d. van P. J. van Heiningen en C, M. Rijper; Martinus, z. van G. J. Woudenberg en G. M. Jansen. Aanhangers van de Perzische premier Mossadeq (het Nationale Front) demon streren in ds straten van Teheran op de dag van de stemming voor de Nationale Vergadering. De stoet voertuigen bestond uit drie honderd en vijftig autobussen. BINNENLANÖ Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen politieke- en sociale wetenschappen P. Bos te Haarlem. Op 1 Februari wordt ïn Amsterdam een Duits reis- en verkeersbureau geopend. Dit zal het eerste Duitse bureau van deze aard zijn dat na de laatste oorlog in ons land wordt gevestigd. Douanebeambten bij Vaals hielden dsn de Duitse grens vier smokkelaars aan. Zij droegen ieder een zak op de rug. Zestig kilo koffie werd in beslag genomen. De stichting Welzijnszorg Militaire Luchtvaart heeft een stuk grond aan de Vinke-Veense Plassen aangekocht waar op korte termijn een watersportcentrurh voor do luchtmacht zal worden ingericht. De actrice Fie Carelsen, die wegens ziekte enige tijd rust heeft moeten houden, zal Zondagmiddag haar werkzaamheden her vatten. De Nederlandse schrijver Leonard Roggeveen is door de Belgische regering onderscheiden met het ridderkruis in de Orde van de Kroon voor het vele werk dat hij heeft verricht ter verspreiding van. de Vlaamse jeugdboeken in Nederland. Hoorn heeft nu vijftienduizend inwoners. De -vijftienduizendste is Anna Wilhelmina Mantel, dochter van het echtpaar Mantel Oud, in de Peperstraat. Anna ontving van de gemeente een spaarbankboekje met hon derd gulden. Van 3 Februari tot en met 5 Maart zal een groep van achttien Nederlandse experts op het gebied van industrie, verkeer, land bouwonderzoek en landbouwondernemingen een studiereis maken door de Franse kolo niën ten Zuiden van de Sahara. De molen aan het Gein in het water schap Baambrugge zal voor rekening van de heer H. L. M. Sou get te Parijs gerestaureerd en tot zomerhuis ingericht worden. De molen wordt bedrijfsvaardig gemaakt en kan in noodgevallen door het waterschap gebruikt worden. Te Weesp heeft dr. J. T. Buma zich ont fermd over de houtzaagmolen „De Een dracht". De molen zal gerestaureerd en als woonhuis in gebruik worden genomen. Donderdagavond hebben de Koningin en de prins het Corps diplomatique een diner aangeboden in het paleis op de Dam te Am sterdam. Er zaten 96 personen aan, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. De gemeente Zwolle heeft de Amster damse Bank bereid gevonden een dertigjarige obligatielening van twee millioen a vier pro cent per jaar over te nemen met een optie van de bank tot overneming van nogmaals twee millioen gulden gelijksoortige obligaties. De opbrengst van de lening wordt hoofdza kelijk bestemd voor de financiering van de woningbouw. Te Amsterdam is overleden de heer J. L. Flipse, oud-directeur van de hoofdstede lijke woningdienst. De heer Flipse trad in Februari 1920 in dienst der gemeente Am sterdam en werd op 1 Januari 1951 gepen- sionneerd. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld heeft te Utrecht de eerste paal geslagen van een complex van 234 woningen, die gebouwd worden uit de burgerzinlening en een door de industrie verstrekte lening. Onlangs kwam een jongeman uit Ne derland in Suriname aan om als slagers leerling bij zijn aanstaande schoonvader te gaan werken. Binnen een maand was deze jongeman, een M.T.S.'er, overgegaan naar de technische afdeling van een grote firma. De procureur-generaal heeft thans bepaald, dat hij terug moet naar zijn eerste werkkring of anders uit het land zal moeten worden ge zet. Hij zou namelijk de betrekking bij zijn schoonvader gefingeerd hebben om Suriname zonder middel van bestaan binnen te kunnen komen. De textielfabriek „Tima" te Hattem zal worden opgeheven. Honderdvijftig arbeid»9* worden hierdoor werkloos. Het ligt in de bedoeling een deel van éto lading van de Radmar, die nog altijd op de „Maasvlakte" bij Hoek van Holland vast zit, met water te doordrenken, om daarna het mengsel gemakkelijker over boord te kun nen pompen. Het schip zou hier door wat hoger komen te liggen. De lading bestaat uit pufkool. Het jaarlijkse Aalsmeerse bloemencorso is voor dit jaar vastgesteld op 30 Augustus. Het zal wederom worden gecombineerd met een bloemenspel in het Olympisch Stadion te Amsterdam. De Haagse rechtbank veroordeeldede 46-jarige commissionair L. O. J. S. tot 1 jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering. S. was ten laste gelegd dat hij op 4 Juni brand had gesticht in het perceel Koninginnegracht 8 in Den Haag, waarvan hij hoofdbewoner was. Het huis brandde geheel uit. Op het vliegveld Welschap bij Eind hoven heeft de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal-vlieger I. A. Aler, de kolo nel-vlieger-waarnemer J. L. Zeegers ge ïnstalleerd als commandant van de tactische luchtstrijdkrachten. De staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, en vertegen woordigers van de Engelse en Amerikaanse luchtmacht waren hierbij aanwezig. De rechtbank te Dordrecht heeft de vroegere beroepswielrenner A. van B„ wo nende te Rotterdam, wie ten laste was gelegd, dat hij verscheidene keren winkelruiten van juweliers had ingeslagen en uit de étalages bij voorkeur gouden ringen had meegenomen, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. De eis tegen Van B. was tweeën half jaar gevangenisstraf. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, is hedenmorgen naar Parijs vertrokken ter bijwoning van de besprekin- a over de Europese defensie. De minister ^Fordt Maandag in Den Haag terugverwacht. Op de obligatielening van fö millioen der gemeente Tilburg is voor een zodanig bedrag ingeschreven, dat op de inschrijvin gen een zeer belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdag en Zondag houdt de postdui venvereniging „De Reisduif" in haar lokaal aan de Achterweg 2 A een hoktentoonstel- ling, waarop 200 duiven zullen worden ge ëxposeerd. De Prbt. Chr. Reclasserings Vereniging, afd. Haarlem, hield Donderdagavond haar jaarvergadering. De jaarverslagen (reeds door ons vermeld) werden goedgekeurd. In de vacature mr. C. G. Bijleveld werd als bestuurslid gekozen de heer J. Fontijne; als bestuurslid werd herkozen de heer F. H. Richters. Dr. H. v. d. Loos, vice-voorzitter der vereniging, hield een causerie over het onderwerp: „Wee en Wel achter gesloten deuren". De oudercommissie van de voorberei dende Montessorischool (Linnaeuslaan, Wil genstraat) is er in geslaagd de gelden voor de eerste hoogtezon bijeen te brengen. Deze zal Dinsdag 29 Januari tijdens een feestavond in het gymnastieklokaal worden over gedragen. In de gemeente Haarlemmermeer is aan gehouden en naar Haarlem overgebracht een drieëntwintig-jarige timmerman, verdacht van diefstal van hout en betonijzer van een bouwwerk aan de Vondelweg in Haarlem- Noord, waar hij tot voor kort werkzaam v/as. Enige jongens hebben gistermiddag een handwagen in de spoorsloot bij het Prinsen Bolwerk geduwd; de wagen bleef in de mod der steken. Een jongen van elf jaar is naar het bureau van politie overgebracht en na vermaning mocht hij naar zijn ouderlijke huis terugkeren.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7