Burgemeester décoreerde een aantal oud-verzetslieden Lynne Thorn's dilemma -Clowntje Rick Trainingsbroeken Wijdingsure voor zeventien doden REGENJASSEN 4 FEUILLETON Huisvrouwen voeren actie tegen de melksanering Van Deyssel's uitvaart Vacaniies op Haarlemse scholen A. Bertling overleden Vandaag neemt de „Tzonne" laatste groet mee naar zee Het helpt Voor de kinderen Ongeluk op sleebaan Onderzoek naar over lading bij het onderwijs Jongen door vrachtauto overreden en gedood Degas-tentoonstelling voor HALVE PRIJZEN Burgerlijke stand van Haarlem DINSDAG 29 JANUARI 1952 Onder grote belangstelling heeft de bur gemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, Maandagavond in de grote hal van het Stadhuis aan 96 verzetstrijders en -strijdsters het Mobilisatie-Verzetskruis uitgereikt, waaronder 14 nabestaanden van gevallenen in de illegaliteit. De uitreiking geschiedde in tegenwoordigheid van de plaatsvervangend voorzitter van het Comité van het Mobilisatie-Verzetskruis, kolonel G. Rijkens. Vóór de plechtigheid werd het woord gevoerd door de secretaris van de Neder landse Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen uit de Bezettingstijd, de heer K. R. van Staal, die er aan herinnerde, dat velen van de aanwezige verzetsstrijders, die door de Duitsers zijn gearresteerd, te zamen 150 jaar in gevangenissen en straf kampen hebben doorgebracht. Burgemeester Cremers zei in een toe spraak dat de verzetslieden geen oproep en geen dwingend bevel hebben gevolgd, maar uit eigener beweging streden. Zij vroegen niet om waardering maar een motief: „de tyrannie verdrijven" was hen voldoende omdat „hun hart door de bezetter was doorwond." „Velen van u stellen zich de vraag of het gebrachte offer wel evenredig was aan de uitkomst. Vele verwachtingen zijn niet bewaarheid. De eenheid die u in de strijd voelde is na de bevrijding op de achtergrond geraakt. Maar zij is er en zij is klaar om weer op de voorgrond te komen, wanneer het vaderland dat vraagt", aldus mr. Cremers. Daarna werden de namen afgeroepen van de aanwezige oud-verzetslieden aan wie hierop het Mobilisatie-Verzetskruis werd overhandigd. De gedécoreerden De onderscheiding werd posthuum uit gereikt aan: mevrouw M. A. Adelaarde Vries, M. M. v. d. Boschv. Eijk, W. Flaschwinkelv. 't Hart, A. H. Hissink Plagman, M. v. d. HurkRomijn, C. de JagerZaal. M. KoomenOtterloo, Ch. M. Nijghv. Kranenburg, A. Roersch Semeyns (t.b.v. haar zoon), B. Siegerist Blijker, L. J. de VosMetselaar, A. M. WesselingPape, P. J. Hoogendoornv. d Kroef en de heer J. Kievit (t.b.v. zijn zoon). De volgende oud-verzetslieden werden gedécoreerd: de heren J. van Asperen, H. Baard, J. C. Baart, L. M. Backus, J. H. Bartman, A. Berendse. Bloemsma, H. H. Boelsma; mevrouw H. S. Boissevainv. Tienhoven; de heer C. J. K. Boxman: zus ter Bosman: de heren Bouchette, J. Brin kerink, W. M. Brinkerink, J. N. Bronk- horst, P. Brooymans, C. J. Brouwer: mevr. Cox; de heer H. van Delden; mejuffr. A. Dell; mevr. J. J. C. v. Doorninckv. Has selt; de heren P. J. van Driel, M. G. Droog, W. Duin, Wilhelmus Duin, H. A. Eyskoot; mevr. S. Geudekenv. Staal, M. v. Hengel Couperus; de heren D. Hofer, D. M. Hom burg, A. Jacobson, G. S. Jellema, IJs de Jong; Dr. A. R. Jonkhoff; de heren K. J. van Kampen, H. P. Kloos. G. L. v. Konings hoven, W. Korenstra, E. v. d. Kort, J. Kort. S. Kranendijk, J. van Laar, A. G. Lablans, Lablans; mevr. J. Marcus, mevr. Mets Mie- ADVERTENTIE ZWARE KWALITEIT marine en bruin leeftijd 214 jaar vanaf f 3.95 Kleine stijging per maat. Anigang IS - Hunan T«L 21411 door ANNE LORAINE Vertaald uit hel Engels 44) Hij glimlachte mat. ,Hoe zou je anders kunnen reageren, Lynne", zei hij. „Je kunt nu eenmaal geen critiek op de medische wereld verdragen. Je bent een prima verdedigster. Toch ben ik dwaas geweest. Ik hield van je, Lynne, ik hield van het dromerige kind, dat je in je jeugd was, en dat je nog steeds bent. Omdat je dokter geworden was, verkeerde ik in de waan, dat die Lynne er niet meer kon zijn, maar nu weet ik, dat ik me ver giste. Ik ben een dwaas geweest en ziende blind. Lynne, lieveling, wat moeten we eraan doen." „Niets. Hij keek haar doordringend aan. „Stuur me niet weg, Lynne", pleitte hij, „Ik kan met Jean zo niet verder gaan. Ik slaap niet, eet slecht en mijn werk lijdt er onder, mijn managers klagen er reeds over en worden ongeduldig. Laat me je zo nu en dan zien, Lynne, laat me met je praten, Op initiatief van de heer J. van der Eisen was Maandagavond in restaurant Brink- mann een aantal dames bijeen gekomen ter bespreking van de melksanering. De heer Joh. de Mol, voorzitter van het comité van actie tegen ge dwongen melksanering, gaf een uiteen- ting van de situatie, zoals die in andere ge meenten is ontstaan, waar de sanering is ingevoerd. De spreker verwachtte dat er zich ook in Haarlem moeilijkheden zullen voordoen, als de sanering een feit is ge worden. Op deze inleiding volgde een uitvoerige ge- dachtenwisseling, waarna besloten werd in alle stadswijken een actie te voeren, waar voor een algemeen comité van huisvrouwen werd samengesteld. Ook werd besloten een protestbrief te zenden aan het gemeentebe stuur van Haarlem. In deze brief wordt ge vraagd het advies, waarin geen bezwaar wordt gemaakt tegen invoering der melk sanering, in te trekken. Bij de besprekingen werd de gedachte ge opperd een soort staking te houden. Dan moet alleen melk voor kinderen gekocht worden. Voorlopig zal men zich bepalen tot het verzamelen van handtekeningen tegen het invoeren van de gedwongen melksane ring. De commissie van actie van huisvrouwen bestaat uit de dames M. Geerlings, D. Kete laar, N. Steensma, M. van Ravenswaay, C. KooyJacques en J. Wedekind. De uitvaart van de Zaterdagavond in zijn woning te Haarlem overleden letter kundige dr, K. J. L. Alberdingk Thijm (Lodewijk van Deyssel) is "astgesteld op Woensdagmorgen 10 uur te Westerveld. Een van de nabestaanden van gevallen verzetsstrijders ontvangt uit handen van de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, het Mobilisatie-Verzetskruis. Naast de burgemeester de heer K. R. Staalalgemeen secretaris van het Nederlands Verbond van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd. nema; do heer Ph. Meij; mevr. S. A. MeyerHerwaarden; de heren W. Morée, N. v. d. Nouwland, C. Nijgh, A. P. Preyde, P. van Putten, A. J. Ravenswaay, H. Re- miëns, E. L. H. Roersch, Th. L. F. Roersch, K. Roosjen, Scholten; mevr. J. C. Schreu- derv. d. Berg; de heren Sinnige, H. Stam; mevr. P. van StaverenVan Vliet; de heer H. Steenman; mr. B. W. Stomps; mevr. H. A. Bleekerv. Styrum; de heren W. J. Swart, J. H. A. Sweerts. J. Switser, G. Schoonewille, G. W. Tullenaar, H. J. Velu, W. Verburgt, J. de Vries, T. v. Waveren, A. Wieberdink, John de Zwart; mevr. H. de HaasWalters; de heren A. C. Hoogendoorn. C. Kuiper, J. J. J. Paternostre, H. Slurink en Zuster W. M. van Dantzig. ADVERTENTIE Hoe deze thans z\jn geregeld Ter bevordering van de vacantiesprei- dinig en ter verkrijging van de nodige uni formiteit hebben B. en W. van Haarlem, na overleg met. de desbetreffende inspec teurs, enige wijzigingen aangebracht in de begin- en einddata van verschillende va- canties voor het jaar 1952. De vacanties zijn nu alsvolgt bepaald: Paasvacantie: Scholen voor V.H. en M.O. en M.U.L.O.: van en met 10 April tot en met 21 April. Alle andere scholen van en met 10 April tot en met 20 April. Pinkstervacantie: Scholen voor V.H. en M.O. en M.U.L.O.: van en met 31 Mei tot en met 3 Juni. Alle andere scholen: van en met 31 Mei tot en met 4 Juni. Zomervacantie: Scholen voor V.H. en M.O. en M.U.L.O.: van en met 13 Juli tot en met 31 Augustus. Scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en voorbereidend lager onderwijs, de Dagopenluchtschool en de Prof. Dr. Gunningschool: van en met 13 Juli tot en met 17 Augustus. Dr. Huet- school, School „Buitenrust" en Dr. A. v. Voorthuijsenschool van en met 13 Juli tot en met 10 Augustus. Herfstvacantie: Dr. Huetschool, School „Buitenrust" en Dr. A. v. Voorthuijsen school: van en met 26 October tot en met 2 November. Alle andere scholen van en met 30 October tot en met 2 November. Kerstvacantie: Alle scholen: van en met 24 December 1952 tot en met 6 Januari 1953. Te Aerdenhout is in de ouderdom van 89 jaar overleden de heer A. Bertling, oud notaris te Haarlem. De thans overledene is op 1 Januari 1863 geboren en werd in 1888 benoemd tot candidaat-notaris op het kan toor van notaris Beets, op welk kantoor hij tot 1891 bleef. Hij richtte de Haarlemse Hy potheekbank op en werd directeur. In het begin van deze eeuw had hij een belang rijk aandeel in de uitbreiding van ver schillende wijken, in Haarlem en omgeving. Als directeur der Binnenlandse Maatschap pij tot exploitatie van onroerende goederen, die uitgestrekte terreinen had in Schoten, het Kleverpark, Duin en Daal en Aerden hout, werkte hij aan de uitbreiding mee. Wegens zijn benoeming tot notaris te Haar lem trad hij in Mei 1914 af als directeur van deze maatschappij. Reeds eerder had hij zijn functie bij de Haarlemse Hypo theekbank neergelegd. Tot 30 April 1930 heeft de heer Bertling het notarisambt uitgeoefend. Voorts heeft hij zijn krachten gegeven aan verscheidene instellingen, als commissaris, o.a. van de Binnenlandse Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen, de hötelmaat- schappij „Duin en Daal", de N.V. Café- restaurant voorheen gebroeders Brinkmann en de N.V. Maatschappij tot het verrichten van mijnbouwkundige werken. Vandaag is zijn stoffelijk overschot te Westerveld verast. ADVERTENTIE Waarom Uw leven te slijten op een pijnbank? Verdrijf Rheumatische Pijnen met wortel en tab uit Uw ledematen. Met Kruschen Salts de wereldberoemde wetenschappelijke samenstelling van zes mi nerale zouten, die Uw bloedzuiverende orga nen een voor een nodig hebben, om jeugdig en krachtig te functionneren. Bij een reael- matig gebruik van Kruschen, nooit opeen hoping van pijnverwekkende onzuiverheden in het bloed Nog veel minder kunnen deze zich vastzetten in gewrichten en scharnieren Daar zorgen dan lever, nieren en ingewan den wel voor waarop Kruschen zo'n welda dig aansporende werking heeft. Wapen U tegen iedere nieuwe aanval. Begin vandaag nog met Kruschen Salts èn dan iedere morgen die kleine dosis. Zestienhonderd mensen hebben gister avond in de Oud-Katholieke kerk van IJmuiden een sobere dienst bijgewoond ter nagedachtenis van de zeventien zeelieden, die de visserij sinds de Kerstnacht, waarin de stuurman van de „Tzonne" overboord sloeg, aan de barre elementen offerde. De ruimte in deze kerk, het grootste Godshuis dat IJmuiden rijk is, bleek nog te klein om allen te bergen, die in dit wijdingsuur van hun medeleven hadden willen getuigen. Hedenmorgen zijn vijf bloemstukken, af komstig uit de havenplaatsen Katwijk, Scheveningen en Marken, aa>n boord van diezelfde „Tzonne' gedragen. Zij zullen op de plaats waar de „Alkmaar" vermoede lijk verging tussen 59 en 60 graden Noorderbreedte, tachtig mijl uit de Noorse kust als laatste groet van de achterge blevenen aan de golven worden toever trouwd. De nagedachtenis zal een blijven de vorm vinden in het op te richten Vis sersmonument, waarvoor bij de uitgang van de kerk de eerste gelden werden ingeza meld, welke collecte 960 opbracht. De stuifsneeuw woei langs de Koningin Wilhelminakade, toen zich daar, ver voor zevenen, de eersten naar de Oud-Katho lieke kerk spoedden en onder de lichtkrin gen der straatlantaarns rijen zich de auto's aaneen, zodat om zeven uur de kerk al meer dan vol was en slechts de open plek voorin plaats bleef bieden aan de familie leden en de genodigden, onder wie de Com missaris der Koningin in Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en bur gemeester mr. M. M. Kwint van Velsen en drie der wethouders. Te half acht, terwijl de luiklok zijn laat ste klanken over het witte IJmuiden liet versterven en de donkere toon van het or gel wegebde in de kerkruimte, betraden de beide voorgangers in deze dienst, pastoor C. F. Nieuwenhuyzen en ds. J. van den Berg, het koor, voorafgegaan door ongeveer twintig geestelijken uit alle religieuze groe peringen van de gemeente Velsen: een prachtig blijk van samenwerking en ver bondenheid in dit droeve uur. In het schip van de kerk blonk het wit van de gesteven Scheveningse kappen en het rouwend grijs der Markense dracht, terwijl de stilte viel over de opeengépakte mensenmenigte: pastoor Nieuwenhuyzen deed haar rijzen voor zijn inleiding. Na een liturgie van gezangen en Schrift lezing, waarin de veelzeggende strophen uit Psalm 107: „Doch roenende tot den Heere in de benauwdheid, die zij hadden, zoo voerde Hij hen uit hunnen angsten" het kernnunt vormde, heeft de Oud-Katho lieke priester een ontroerend woord gewijd aan hen „die op zee het leven lieten". Een oud gebedenboek: „De Godvruchtige zeeman" deed zijn gedachten verwijlen bij de mensen, die zo dicht bij de natuur staan, dat ze aan de ene kant in hun hart een natuurlijke vroomheid bezitten en aan de andere kant zonodig de kracht zoeken, waar die te vinden is: bij de Almachtige en Zijn Woord. Hij moest in dat verband denken aan de troost van de zojuist voor gelezen Psalm, waarin God zijn kracht be looft aan hen, die haar nodig hebben. Een gebed om overgave, berusting, geloof en steun sloot dit deel van de dienst af en de verzamelde menigte zong het bekende lied uit het Oud-Katholieke Gezangenboek „Dichter bij U, o God", dat eerder reeds een scheepsramo begeleidde, toen de ..Titanic" onderging en het „Nearer to Thee. over het water klonk. Met ds. J. van den Berg, de Hervormde predikant uit IJmuiden, besteeg een even zeer getroffen mens de kansel: met bewo gen slem heeft hij de zeventien namen der- g-enen, die omkwamen met „Gemma", „Tzonne", „Górredijk" en „Alkmaar" af gelezen en hij bepaalde vervolgens zijn gehoor bij „die achterbleven", zulks voort bouwend op de zinsnede uit Psalm 147: „Hij geneest de gebrokenen van hart en ver bindt hen in hunne smarten". Met een aansporing tot gebed om kracht en de hartekreet „O God, erbarm U over hen en neem hen in Uwe handen en laat ook zij eenmaal Uw veilige haven binnen gaan" beëindigde ds. Van den Berg zijn ontroerende toespraak. Met het 189ste gezang uit de Oud-Katho lieke bundel, de prachtige melodie van „Wees trouwe Heer" en een indrukwek kende gezamenlijke apotheose hebben de beide dienaren van het Woord deze wij dingsure besloten. De kerk antwoordde een helder „Amen" op het „Dat zij rusten in vrede". Buiten ruiste de sneeuw neer op de aan wassende witte vacht. In de collecteschaal ritselde het geld. ADVERTENTIE Geef Uw keel het beste. Gebruik da gelijks Wybertjes ter voorkoming van hoest en keel pijn en voor frisse adem. wfBEsrr Alléén in dozen 35, 50 en 75 cent Maar dat vervelende knulletje lachte niet lang.... Rick, die een eindje verder stond, had alles gezien. Nu stormde hij woedend op de jongen af en pakje hem stevig vast. „Zeg, ben jij helemaal betoeterd!", riep Rick kwaad. „Ik zal je leren ons vriendje in het water te gooien!" „Ik heb niks gedaan!", schreeuwde de laffe jongen. „O. nee? Ik zag het zelf!", riep Rick. „Hier ik zal je leren! Pak aan!" En hij gaf het joch 'n paar stevige meppen om de oren. Wat zette die 'n keel op! „Help!PMoederrrr!Hij slaat me!", gilde hij. „Ja", zei Rick nijdig. „En maak nou maar, dat je weg komt, anders krijg je nog meer!" Tranen met tuiten huilend vluchtte de dappere jongen weg. Hij was flink genoeg om Oepoetie van achter geniepig een duw te geven, maar dat pak slaag lustte hij niet. „Hahaha!", lachte Bunkie. „Zie je 'm lopen, Rick?" Maandagmiddag werd er op de sleebaan aan de Hoge Duin- en Daalseweg weer druk gesleed. Voornamelijk jongeren beoefenden deze sport na de schooltijd. De E.H.B.O.- post van de Bloemendaalse Reddingsbrigade moest een twintigjarige jongeman behan delen, die door een val op de weg een wonde nabij zijn oog had opgelopen. Hem werd ge adviseerd deze wonde in het Marine Hospi taal te laten hechten. De politie lette er op, dat niet meer dan twee personen op één slee zaten, hetgeen namelijk bij verordening is verboden. Deze maatregel is hier zeker nodig, waar de sleeërs met duizelingwekkende vaart naar beneden schieten. De dienst van Publieke Werken heeft in de gemeente op gladde en besneeuwde wegen zand gestrooid. Tevens werd begonnen met het sneeuwvrij maken van de belangrijkste hoofdwegen. Jubileum B. Ravenhorst Op 1 Februari zal de heer B. Ravenhorst 25 jaar tuinbaas zijn bij de familie Van Hardenbroek op „Uyt den Bosch" te Haar lem. Hij volgde in 1927 zijn vader op die toen 24 jaar tuinbaas op „Uyt den Bosch" was geweest. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een commissie inge steld welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de vraag of en in welke mate en in welke vormen overlading voor komt bij de onderscheidene takken van onderwijs, met uitzondering van het hoger onderwijs. Voorzitter is mgr. mr. F. op de Coul te Den Haag; leden zijn: mej. F. E. Alkemade te De Bosch; mej. M. Corbeau te Arnhem; prof. ir. D. Dresden te Delft; mr. J. J. Han gelbroek te Den Haag; J. H. Jansens te Groningen: dr. G. Kalsbeek te Den Haag; dr. A. la Fleur te Overveen en J. M. Peters te Roosteren. Maandagmiddag fietste de zesjarige Jan Bijl op de IJweg te Hoofddorp vlak bij zijn ouderlijke woning. Door de gladheid van de weg viel hij. Er naderde een vrachtauto van de gemeente Haarlemmermeer die zand strooide. De bestuurder kon niet tijdig rem men en overreed de jongen. Deze was op slag dood. De bestuurder treft geen schuld. Van 8 Februari tot eind Maart wordt in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling gehouden van tekeningen en schilderijen van de Franse schilder Edgar Degas (18341917). De voorberei dingen hebben veel hoofdbrekens gekost, daar de meeste werken zich in particulier bezit bevinden. Langer dan een half jaar is de directie van het museum in de weer geweest om in tal van Europese landen deze werken op te sporen en beschikbaar gesteld te krijgen. Al moest men talrijke weigeringen incasseren, toch is er een be langrijke collectie bijeengebracht. BINNENLAND Dc productie van nieuwe verzekeringen is in 1951 bijna f 100 millioen groter geweest dan in 1950, blijkens het Centraal Bureau voor de Statistiek. In totaal werd verleden jaar bij Nederlandse maatschappijen voor een bedrag van f 1992,4 millioen verzekerd tegen f 1897,9 millioen in 1950. De renteverzeke ringen beliepen f 984,8 millioen (f 977 mil lioen in 1950); de volksverzekering f216,1 millioen (f201,9 millioen) en de kapitaal verzekeringen f791,4 millioen (f719 millioen). De gemeenteraad van Groningen heeft benoemd tot wethouder de heer J. B. H. Hulsman, fractieleider van de K.V.P. De heer Hulsman, die reeds eerder deel uit maakte van het college van B. en W. zal zich uit de journalistiek terugtrekken. Hij was jarenlang hoofdredacteur van het in de drie Noordelijke provincies verschijnende dagblad „Ons Noorden". In Assen wordt vandaag de verificatie vergadering gehouden in het faillissement van de voormalige kapper van Een, Van R., thans te Antwerpen woonachtig. De lijst van betwiste schuldvorderingen bevat 14 namen van personen, die in totaal hebben te vor deren f2045,50. Op de lijst van niet-betwiste schuldvorderingen komen 175 personen voor, die in totaal een bedrag van ongeveer f31.000 hebben te vorderen. Van dit bedrag is on geveer 1' 6000 preferent. Ilct Residentie-Orkest geeft Woensdag avond 30 Januari de eerste uitvoering van de in opdracht van de Johan Wagenaar- stichting geschreven „Hymne aan de arbeid" van Géza Frid, met medewerking van het Koninklijk mannenkoor „Die Haghesanghers". Aan passagiers van de „Johan van 01denbarnevelt"4op weg naar Australië, kan luchtpostcorrespondentie worden gezonden, dje in Aden wordt uitgereikt. De brieven dienen hiertoe niet later dan 1 Februari ter post te worden bezorgd. Met ingang van 1 Februari is benoemd tot secretaris van de directie van het Inter nationaal Academisch Instituut, dat in Den Haag zal worden gevestigd, mr. R. W. Hondius, tot dusver werkzaam bij „De Neder landen van 1845". Namens bet hoofdbestuur van het Ne derlands Bijbelgenootschap is een Bijbel in de nieuwe vertaling aangeboden aan de Koningin. Dit geschiedde door de voorzitter van het genootschap, prof. dr. F. W. Gros heide. HAARLEM EN CMGEVING De gemeenteraad van Heemstede komt Donderdagmiddag 31 Januari in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt der tien punten, De architecten C. Brakel en H. Heidstra hebben aanbesteed het bouwen van een dub bel woonhuis en twee garages met bijko mende werken op een terrein gelegen aan de Anna van Burenlaan (Zuiderhoutpark) te Haarlem. Ingekomen waren tweeënveertig biljetten. Hoogste inschrijver was de heer Roos te Haarlem voor f72.837 en de laagste gebroeders Vermey, Hillegom voor f 47.800. De Algemene vereniging voor Bloembol lencultuur te Haarlem heeft het Jan van Riebeeckcomité bericht, dat een nieuwe Ne derlandse tulpen-variëteit de naam heeft gekregen van „Jan van Riebeeck". ADVERTENTIE WEARTEX JASSEN, Belg. Imp. van 58.voor 29. KATTEX JASSEN, Eng. Import van ƒ78.voor 39. van ƒ98.voor 49. Deze jassen zijn vervaardigd van vol glanzende Egypt, katoen, geheel dubbel of met ruitvoering. Deze zeer bijzondere aanbieding geldt tot 16 Februari. COSTUUMS O HERENMODE REGENJASSEN HAARLEM, 28 Januari 1952 ONDERTROUWD: P. G. Ineke en C. van Wijngaarden. BEVALLEN van een zoon: 24 Jan., F. R. Westerling—Dorland; 26 Jan., T. Ebbing Timmer; M. A. van der Landen—Vogels; J. van der GiessenMakkink; 27 Jan., H. van LangelaanWerf; P. HomanNou wen'; 28 Jan. C. M. DerogeeSminia. BEVALLEN van een dochter: 26 Jan., E. P. NieveldMolenaar; G. Dolronvan Ton geren; A. J. van Gooi—Vennix; 27 Jan., Z. BootsmaKleine Deters; A. H. van Rooijen Baumeister; 28 Jan., M. L. Verspoor Wagner. OVERLEDEN: 24 Jan., W. A. van As. 56 j„ Kamperlaan; 25 Jan., D. J. Grossenbag, 63 j., Hazepaterslaan; 26 Jan., J. F. C. Verwoerdt, 2 j., Brandtstraat; H. A. RoelfsEikerbout, 75 j., Timorstraat; J. W. VisserMous, 85 j., Ripperdapark; D. T. de Boer, 76 j., Esch- doornstraat; K. J. L. Alberdingk Thijm, 87 j., van Eedenstraat; F. Vernhout—Hueting, 73 j., Jansstraat; 27 Jan.. C. A. Steenkist, 65 j., Raafstraat; A. van Geldorp, 84 j., Nachtegaal straat. ergens eten, dat is toch niet te veel ge vraagd. We zijn geen van beiden gelukkig, we hebben beiden een fout gemaakt, niet waar? We kunnen elkaar op zijn minst toch een beetje helpen". „Het is onmogelijk. Jimmie", antwoord de ze ernstig „Dat begrijp je zelf ook maar al te goed. Wat zouden de mensen zeggen, als we meerdere malen samen gezien wor den. Geloof Je, dat je gelukkiger zoudt zijn, wanneer er over jou en je relatie met mij geroddeld wordt. Wat zouden Jean enPreston ervan zeggen?" „Wat komt dat erop aan?", zei hij bitter, „wat komt 't er op aan wat de mensen zeggen? Laat me niet helemaal in de steek, Lynne. Laat me je zo nu en dan zien, ook al is 't alleen maar om over muizek te praten „Ik snap niets van moderne dansmu ziek", zei ze met een glimlachje. „Dat zou dus geen zin hebben". Hij speelde met een vork, die op de tafel lag. Hij keek haar verlegen aan. „Ik heb heb 't niet vergeten, wat je me destijds, toen we bij Jean logeerden, zei", begon hij aarzelend. „Je vroeg hoe 't met mijn échte muziek stond, herinner je je? Het was jaren geleden, dat ik over goede mu ziek ernstig nagedacht had, maar iets in je stem maakte me beschaamd. Ik compo neerde iets, dat ik aan jou opdroeg Lynne. „O, Jimmie, laten we niet verder pra len smeekte Lynne. Met een bleek gezicht leunde ze even achterover in haar stoel. Jimmie was on middellijk één en al zorg. „Het spijt me, Lynne, dat ik je zo van streek gemaakt heb. Het is heel erg van me, maar weet je, jij bent de enige, die iets weet van mijn liefde voor werkelijk goede muziek, en ik wilde, dat je 't zou begrijpen, dat ik iets kan presteren op dit gebied, als jij me helpt.... O, Lynne, je moét me hel pen. Het is genoeg, als ik je alleen maar zo nu en dan zie en met je kan praten. Straf me niet té hard voor de fout, die ik gemaakt heb! Jean laat het koud, al keek ik haar nooit weer aan, en Mannerley. Lynne, wat betekent deze man voor je". Er was een dringende klank in zijn stem. „Het kan Preston toch niet zijn, Lynne!", vervolgde hij zachtjes. „Preston kan toch niet de man zijn, om wie je veel geeft. Het is onmogelijk, dat hij je gelukkig maakt. Hij is een zonderlinge, bittere man, ik weet heel wat van hem, uit de tijd, dat mijn vriend stierf. De mensen praatten veel over hem, hij scheen heel ongelukkig ge trouwd te zijn destijds en hij was verbit terd wraakzuchtig....". „Ik weet 't allemaal, Jimmie", zei ze kalm. „Ik heb al die verhalen natuurlijk ook gehoord. De mensen roddelen graag. Ik weet, dat Preston's eerste huwelijk niet gelukkig is geweest, maar het verhaal dat hij zich op een andere vrouw zou willen wreken, is té bespottelijk. Bovendien is het onwaarLaten we over iets anders pra ten, ik zie Preston terugkomen. Zeg geen dingen, waaraan hij aanstoot kan nemen." „Beloof me dan, dat ik je zo nu en dan mag ontmoeten", drong hij snel aan. „Ik zal me keurig tegenover Mannerley gedra gen, als je me dat belooft". „Goed, goedmaar ga er nu van door. Ik kan vanavond geen verdere ver wikkelingen meer verdragen". Jimmie verdween met een korte groet en Preston voegde zich bij haar. Hij ging echter niet zitten. „Waarom moet dat vriendje van je zich gedragen als een klein jongetje, dat jam aan 't stelen is?", merkte hij spottend op. „Hij schijnt er geen prijs op te stellen de conversatie in mijn tegen woordigheid voort te zetten. Wat vind je ervan, zullen we gaan?" „Het is nog vroeg", begon ze aarzelend, maar toen ze zijn vermoeide gezicht zag, voegde ze er haastig aan toe: „als jij ech ter weg wilt, vind ik 't best. Heb je gete lefoneerd?" Hij keek haar verwonderd aan en glim lachte. „Ja, inderdaad. Vooruit, ga mee". Op weg naar huis probeerde ze een ge sprek met hem te voeren, maar daar zijn antwoorden vaag en kort waren, gaf ze deze poging op. Ze voelde zich niet op haar gemak en vroeg zich af, hoe ze de prettige stemming, waarin ze aan 't begin van deze avond verkeerd hadden, terug zou kunnen brengen. Alsof hij haar ge dachten raadde, keek hij, toen ze vlak bij huis waren, haar even ernstig van terzijde aan. „Behandel me niet als een verdrietig kind, dat getroost moet worden, Lynne", merkte hij droogjes op. „Als je denkt, dat het gebeuren van vanavond me van m'n stuk gebracht heeft, dan heb je 't mis. Ik wist alles over de'ze man, voordat ik je ten huwelijk vroeg". Ze verwerkte deze verrassende mede deling zwijgend. Dan deed ze nogmaals een poging om het gesprek terug te brengen op zijn nieuwe werk, in de kinderlijke hoop, hem op die manier weer in de goede stemming van enige uren geleden terug te krijgen. Hij reed de oprijlaan naar het huis in en reageerde niet, voordat ze samen in de hal stonden. „Het was erg vriende lijk van je, dat je mijn verhalen over de nieuwe werkkring hebt willen aanhoren, maar ik heb- je natuurlijk enorm verveeld. Je moet nog leren mij op m'n vingers te tikken, wanneer ik me niet van mijn werk los kan maken. Je bent tenslotte tè geïn teresseerd in je eigen werk om óók nog mijn verhalen aan te horen". „O Preston, waarom behandel je me zo unfair?", wierp ze tegen. „Je wéét, dat ik zéér geïnteresseerd ben! Je zei iets over een' medewerker, Preston, dat je al beslo ten had, wie dat zou zijn.... Ze voelde zich opeens dodelijk verlegen. „Wil je me vertellen, wie 't zal zijn....?", voegde ze er zacht aan toe. Hij keek haar aan. „Waarom niet?", ant woordde hij kalm. „Ik heb er niet meer aan gedacht.... De komst van die vriend van je stoorde ons gesprek, maar ik was helemaal niet van plan er een geheim van te maken, Lynne. Bovendien zal iedereen 't gauw genoeg weten. Misschien heb je me wel eens horen praten over Jim Smart? Hij was een studiegenoot van me en een uitblinker. Hij heeft zijn praktijk overge daan en zocht iets anders; ik maakte van die gelegenheid gebruik hem te vragen om met mij samen te werken". Ze bleef doodstil staan en staarde hem aan. „Je hebt hem dus gevraagd om je medewerker te zijn in je nieuwe werk?" „Ja, inderdaad". Werktuigelijk liep ze naar de deur van de bibliotheek en opende deze. Het vuur was uitgebrand. Met een verwrongen glim lach op haar gezicht staarde ze naar de as. Zo was ook haar leven, dacht ze bitter, uitgeblust, dood als asTerwijl zij met kinderlijke hoop gedacht had, dat hij haar als zijn medewerkster wilde aanstellen, had hij allang iemand anders gekozen, iemand van wie ze nog nooit gehoord had, een vreemde Zelfs gedurende haar gesprek met Jim mie, was de gedachte aan haar eventuele samenwerking met Preston niet uit haar hoofd geweest, en hoe groot haar emotie ook geweest was, mede hierdoor was ze ervan weerhouden om zich minder loyaal over haar echtgenoot uit te laten. Diep in haar hart had ze immers het gevoel gehad, dat er nog een kans was voor Preston en haar in 'n dergelijke nauwe samenwerkingDaarom had ze lauw gereageerd op Jimmie's smeekbede, haar nog eens te mogen ontmoeten. Geen nieuwe verwikkelingen zouden haar werk met Preston mogen verstoren (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6