„De Europese economische crisis had kunnen worden voorkomen" „Engeland heeft zich tot niets nieuws verbonden" Egyptische premier neemt verzoenende houding aan Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ontspanning in T unesië ECONOMISCHE UNO-COMMISSIE: Critiek op Amerika en Engeland Oorlog tegen China afgeraden Westelijke grote drie in Londen „Nieuw Guinea niet bij Indonesië" Het woord is aan. Koning Faroek ontving de Britse ambassadeur Amerikaanse invoer beperking van zuivel voorlopig gehandhaafd Tegenstrijdige politiek Churchill verbrak de spanning De Hauteclocque toch door de Bey ontvangen Gevechten in Midden-Java Perzische olie naar Hongarije Woningtekort met 16 pet. verminderd sinds begin 1950 Australische uitspraak Veiligheidsraad aanvaardt ontwapeningscommissie Admiraal McCormick benoemd Haagse hoofdcommissaris nam afscheid van het corps Indonesische regering waarschuwt opstande lingen in spe Besprekingen in Rorea slepen zich voort 66e JAARGANG No 173 Hoofdkantoor Gróte Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 31 JANUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 26 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GENèVE, (Reuter) In een overzicht van de economische situatie in Europa in het afgelopen jaar oefent de economische commissie voor Europa der UNO critiek op de Verenigde Staten en Engeland. Met betrekking tot de sterke achteruitgang van de goud- en dollar-reserves van het sterlinggebied en sommige West-Europese landen geeft de commissie in dit overzicht, dat gisteren te Genève is gepubliceerd, als haar mening te kennen, dat de huidige crisis voorkomen had kunnen worden en dat men van tevoren maatregelen had kunnen treffen. Er zijn echter volgens de commissie weinig aanwijzingen, dat de autoriteiten van de twee landen, die het meeste bij deze crisis betrokken zijn, namelijk Engeland en de Verenigde Staten, bijtijds begonnen waren hun denken en hun politiek in te stellen op de komende moeilijkheden. Naar het oordeel van de commissie heeft de Amerikaanse regering in 1951 een tegen strijdige politiek gevolgd. Enerzijds heeft de Amerikaanse regering op grond van toeneming der goud- en dollarreserves van andere'landen welke zich in het begin van 1951 voordeed, er op aangedrongen om te streven naar het pas op lange termijn te verwezenlijken doel van vrijmaking van het internationale handels- en betalings verkeer van kwantitatieve controlemaat regelen en andere vormen van rechtstreekse overheidsbemoeiingen. Anderzijds hebben de Verenigde Staten evenwel de invoer voor de strategische voorraadvorming ver traagd, welke politiek, hoezeer zij met het oog op de prijzen ook gerechtvaardigd moge zijn, onvermijdelijk een terugslag moest hebben op de toeneming van de mo netaire reserves in andere landen, die een voorwaarde was voor het bereiken van dit doel. Bovendien hebben de Verenigde Sta ten voor de uitvoering van een bewape ningsprogramma en tevens om de inflatie, die hieruit kon voortvloeien, te beteugelen, hun toevlucht genomen tot staatshandel op uitgebreide schaal voor de aankoop van strategische grondstoffen. Engeland heeft evenzeer getreuzeld met aanpassen van zijn politiek aan de gewijzigde omstandigheden. Ofschoon de scherpe daling van de prijzen van grond stoffen, die de voornaamste oorzaak van de huidige crisis was, reeds begin 1951 voorviel, is Engeland pas in November tot beperking van zijn invoer overgegaan, en dan nog slechts van de invoer uit Europa. Het duurde nog tot Januari 1952, voordat de ministers van Financiën van het ster linggebied er toe overgingen te konden óverleg te plegen over de maatregelen, die genomen moeten worden om de crisis het hoofd te bieden. De economische commissie voor Europa acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de dollarreserves van het sterlinggebied nog verder zullen dalen, alvorens er een verbetering intreedt. Wat de economische positie van Europa ill aet algemeen betreft merkt de commis sie in haar overzicht op, dat het vinden van een oplossing voor de moeilijkheden op korte termijn wat de betalingsbalans betreft verzwaard worden door de basis- oorzaken op lange termijn. Een der belang rijkste hiervan is de betrekkelijk onbevre digende samenstelling van de uitvoer der meeste Europese landen in vergelijking met die van de V.S. Volgens de commissie zullen echter ook de ontwikkelingen in de Amerikaanse economie er toe kunnen lei den, dat de moeilijkheden toenemen. Tenslotte merkt de commissie op, dat de huidige omvangrijke uitgaven voor de fensie de ongunstige ontwikkeling in de handelsvoorwaarden der West-Europese landen nog zouden kunnen verscherpen, hetgeen er toe heeft geleid, dat de in dustriële productie de primaire productie zowel in Europa als daarbuiten overtreft. Hoewel de industriële productie in West- Europa zich blijft uitbreiden is er nog weinig gedaan tot herstel van evenwicht tussen industrie en landbouw. Met de be langrijke uitzondering van staal ziet het er naar uit,dat de investeringen ter uitbrei ding van de productie van grondstoffen in West-Europa zelf of in de overzeese pro ductiegebieden van primaire producten on voldoende zijn ter versteviging van de basis voor verdere industriële vooruitgang. (Van onze correspondent in Londen) Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis in volle openhartigheid verklaard, dat de politiek van de Britse regering ten aanzien van de oorlogvoering in Korea ongewij zigd is en dat hij zich in Washington op geen enkele wijze gebonden heeft aan een nieuwe gedragslijn. Churchill legde deze verklaring af, vooruitlopende op zijn rede waarmede, hij Dinsdag het debat over de buitenlandse politiek zal openen en waar in hij dieper zal ingaan op de besprekin gen te Washington. Zijn doel was de ongerustheid weg te nemen, welke een passage uit zijn rede voor het Amerikaanse Congres in wijde kring had verwekt, waarbij hij had ver klaard dat bij een verbreking van de wa penstilstand door de Noordelijken „snel, resoluut en doeltreffend" zou worden op getreden. Velen hadden hieruit geconclu deerd, dat Churchill had goedgekeurd, dat de oorlog eventueel naar China's grond gebied zou worden overgebracht. Churchill's woorden in Washington ge sproken, verhulden echter naar hij zeide Volgens de laatste berichten is het nu wat rustiger in Tunis, maar de politie blijft paraat tegen mogelijke herhalingen van de troebelen. Op de Medina, een der hoofd verkeersaders van de stad, fouilleren agenten voorbijgangers op wapens en andere contrabande. PARIJS (Reuter). Frankrijk heeft het sturen van versterkingen naar Tunesië, waar door incidenten verleden week onge veer 50 personen om het leven zijn geko men, stopgezet. Zolang zich geen nieuwe ernstige incidenten voordoen, zullen geen versterkingen meer worden gezonden. Woensdag hebben soldaten en politie in Bizerta, Noord-Tunesië, een uitgebreid on derzoek ingesteld naar wapens en sluip schutters. Er zijn geen berichten van massabetogingen binnengekomen. Men gelooft dat in een Woensdag door de Franse resident-generaal, De Hauteclocque, aan de Bey van Tunis overhandigde nota voorstellen zijn gedaan voor een onmid dellijke bijeenkomst van een gemengde commissie om alle oorzaken van spanning in Tunesië te bespreken. De inhoud van de nota is niet bekendgemaakt, doch volgens gewoonlijk goedingelichte kringen heeft Frankrijk de souvereiniteit van de 70- jarige Bey nogmaals erkend en ontkend, dat het de souvereiniteit met hem wil delen. Dinsdag had de Bey geweigerd de resident- generaal te ontvangen. Verwacht wordt, dat hij zijn ministers zal raadplegen, alvorens op de Franse nota te antwoorden. In Tunis werden Dinsdag soldaten paraat gehouden, toen de resident-generaal zich naar de Bey begaf. Een hooggeplaatste Franse functionaris vex-klaarde, dat het de gemengde commissie onmogelijk zou zijn hervormingen te be spreken, als deze hervormingen elders door de UNO werden behandeld. Hieruit leidt men af, dat de nota mogelijk zinspeelt op intrekking van de klachten tegen het Fran se bestuur, die op het ogenblik in Parijs verblijvende Tunesische vertegenwoordi gers van de UNO willen overhandigen. Een andere functionaris heeft verklaard, dat de gearresteerde nationalistische en communistische leiders. als eenmaal de vrede is weergekeerd, vrijgelaten zouden worden. PARIJS (Reuter) Volgens kringen in Parijs zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk op 13 en 14 Februari te Lon den besprekingen voeren, alvorens naar Lissabon te gaan, waar op 16 Februari de Atlantische raad bijeenkomt. Deze voorbesprekingen zouden worden gehouden op verzoek der Britse regering. In diplomatieke kringen te Washington heeft A.F.P. vernomen dat bondskanselier Adenauer zal worden uitgenodigd de be sprekingen bij te wonen. Gesproken zou worden over Duitse vraagstukken. geen nieuw plan. Zij bedoelden slechts te zijn, aldus Churchill, een uitdrukking van eensgezindheid tussen de Verenigde Sta ten en Engeland. Churchill verklaarde ook nog, dat de kwestie Korea in Washington niet uitvoe rig was behandeld. Engeland heeft zich voor en tijdens de besprekingen in Washington tot niets nieuws verbonden. Overigens, zeide Churchill, is het niet verstandig als een oorlog aan de gang is om altijd iedereen, de vijand incluis, alles te vertellen. Churchill ontkende bovendien, dat hij een interventie van Tsjang Kai Tsjek op het Chinese contingent zou steunen. Churchill zeide, dat hij te Washington voortdurend duidelijk heeft gemaakt, dat het gevaar in Europa ligt. Éen oorlog tegen China zou dit alleen maar vergroten. Hij stemde in met generaal Bradley, dat dit de verkeerde oorlog op de verkeerde plaats en op het verkeerde tijdstip zou zijn. Het Westen kan slechts heil verwachten van gelijktijdig en eensgezind optreden. Er is daarom geen sprake van, dat Engeland de Verenigde Staten in het Verre Oosten zou steunen in ruil voor Amerikaanse steun voor de Britse politiek in het Midden oosten. Inzake de benoeming van een Ameri kaanse opperbevelhebber voor de Atlan tische Oceaan had Churchill moeten toe geven aan Amerikaanse verlangens, doch de Amerikanen hebben bepaalde concessies gedaan. Zij hadden Churchill niet kunnen overtuigen van de noodzaak tot oprichting van dit commando. Volgens hem was de tijdens de jongste oorlog gevolgde methode om de oceanen open te houden voor con- vooien beter geweest. Er klonk enig schamper gelach van de Labour-banken, toen Churchill tenslotte verklaarde, dat admiraal Maccormick (die intussen benoemd is) het grootste ver trouwen inboezemt. Churchill verkeerde in een sprankelen de stemming en verwekte door zijn kwink slagen bij de beantwoording van vragen, welke later op hem afstormden, herhaal delijk luid gelach. Hij had zijn doel bereikt. De spanning van de afgelopen week over de door Chur chill te Washington genomen „mysterieuze" besluiten was gebroken. Meningsverschil De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft Woensdag in het La gerhuis meegedeeld, dat een erkenning van nationalistisch China door Japan een punt is, waarover Engeland en de Verenigde Staten van mening verschillen. Hij had tevergeefs gepoogd de Amerikanen tot het Britse standpunt over te halen, maar voeg de hieraan toe: „Er zijn gelukkig niet veel van dergelijke kwesties tussen ons en de Verenigde Staten". Naar aanleiding van Edens uiteenzetting werd de vraag gesteld of het Britse parle ment, dat het eerste het vredesverdrag met Japan ratificeerde, nu daarop zou moeten terugkomen omdat daartoe immers was besloten in de veronderstelling, dat er geen druk op Japan zou worden uitge oefend. Tijdens de debatten van de volgende week komt de kwestie op nieuw ter sprake. DJAKARTA (Aneta) Zeventien re bellen van het opstandige bataljon 426 en 12 militairen zijn gesneuveld in een ge vecht bij Bojolali, ten Noorden van de weg van Bojolali naar Solo, in Midden-Java. De rebellen kwamen naar de Desa Bot, waarschijnlijk uit de omgeving van Simo. Mogelijk zouden zij een treffen met het leger hebben kunnen ontlopen, als niet een desabewoner in de buurt gelegerde leger-onderdelen had gewaarschuwd. De moedige desaman werd door de rebellen gedood. De verzetshaard Simo is thans door het Indonesische leger bezet. De Perzische ministerraad heeft een handelsovereenkomst tussen Perzië en Hongarije goedgekeurd. Onder de door Perzië aan Hongarije uitgevoerde produc ten komt ook olie voor. Minister In 't Veld heeft te Dordrecht de eerste paal geslagen voor een complex van zeshonderd flatwoningen. De minister hield ter gelegenheid daarvan een rede, waarin hij zei, dat in het afgelopen jaar 58.600 woningen zijn voltooid. Dit is 13.000 meer dan de regering in haar programma heeft beloofd. Het is bovendien een record. Voorts is in deze maand de 200.000ste woning na de bevrijding gereed gekomen. Volgens de berekeningen, die aan het woningbouwprogram van de regering ten grondslag liggen, zouden in 1950 en 1951 74.000 woningen nodig zijn om de groei van het aantal gezinnen bij te houden en de ergste krotten te vervangen. Er zijn in deze beide jaren echter 114.000 woningen tot stand gekomen, waarbij duplexwonin- gen voor twee geteld zijn. Trekt men van deze 114.000 woningen de 74.000 af, die volgens het programma voor de jaarlijkse groei nodig zijn, dan blijven er 40.000 woningen over. De conclusie van de minis ter was dan ook dat het woningtekort sedert 1 Januari 1950 met 40.000, of onge veer 16 procent is verminderd. Over de vooruitzichten voor 1952 en volgende jaren zei de minister: De lucht is nog wel niet geheel opgeklaard, maar er is toch een beter perspectief. In de laatste vier maanden zijn ruim 21.000 woningen goedgekeurd. Niettemin is het aantal, dat in uit voering is, gedaald. Er zijn namelijk ruim 5.000 woningen per maand gereed ge komen terwijl de in die maanden goedge keurde woningen niet alle direct in uit voering kwamen. In de laatste vier maanden werd over eenstemming over de financiering voor 13.551 woningwetwoningen, 2.281 her houw-oorlogsschade- en 8.294 premiewo ningen bereikt. Totaal dus 24.126. Dit is ruim 6.000 per maand. Het aantal in uitvoering zijnde wonin gen zal in April naar de minister verwacht, wel weer op ongeveer 45.000 komen. Om dit aantal aan te houden moet verder, voor 4.000 a 4.500 woningen per maand goedkeuring worden verleend. Voorlopig zal dit wel gaan. De gemeenten hebben aardig wat geld bij elkaar ge bracht (naar ruwe schatting 150 millioen). Voorts gaan we opereren met de 120 mil- linen uit de pot van de institutionele be leggers. Dit is evenwel nog niet voldoende om het hele jaar uit te komen. Daarom hebben we de nationale leningen nodig waarvan de aankondiging binnenkort te verwachten is. DJAKARTA, (Aneta) „Van officiële Australische zijde in Nederland is te ken nen gegeven, dat Australië het gebied van West Nieuw Guinea niet opgenomen wenst te zien in het territorium van de re- publick Indonesia. Deze houding van Australië is aan dc leider van de Indone sische delegatie in Den Haag, prof. Supo- mo, ter kennis gebracht". Aldus bericht het dagblad „Merdeka". Ook verder schrijft het blad, dat de Indonesische delegatie in Den Haag zich hierdoor voor een nieuwe ontwikke ling ziet geplaatst, welke echter niet recht streeks betrekking heeft op de onderhan delingen met de Nederlandse regering. Naar Merdeka voorts vernam, hebben Australische vertegenwoordigers bespre kingen gevoerd met Franse en Britse La Fontaine: Spreken is goed, zwijgen is beter, maar beide zijn slecht als zij worden overdreven. functionarissen, waarbij door Australië een plan is voorgelegd met betrekking tot de verdediging van Zuid-Oost Azië, In dit plan, vervolgt Merdeka, wordt West Nieuw Guinea genoemd als een gebied, dat een belangrijk bruggenhoofd vormt voor de ver dediging van Australië. Naar verluidt is dit plan acht maanden geleden opgesteld. In verband met een en ander heeft volgens Merdeka de delegatie Supomo contact opgenomen met de Indonesische regering en volgens de zegslieden van het blad heeft deze inmiddels haar diploma tieke vertegenwoordiger in Australië op dracht gegeven, nadere'inlichtingen in te winnen omtrent de Australische houding inzake het vraagstuk-West Nieuw Guinea. Terwijl de Britse minister van Financiën, Richard Butler, in het Lagerhuis nieuwe invoerbeperkingen en andere drastische bezuinigingen aankondigde, demonstreerden Engelse huisvrouwen voor de parlementsgebouwen met leuzen als „Handhaaf de voedselsubsidies", „Meer vlees op tafel" en dergelijke. Enkele der betoogsters onderweg. CAIRO, (Reuter) De Egyptische pre mier, Ali Maher Pasja, heeft in een com mentaar op Edens verklaring in het Britse Lagerhuis (dat Engeland bereid is tot on derhandeling) gezegd bereid te zijn ieder voorstel van Eden tot het bereiken van een overeenstemming in overweging te zullen nemen. Koning Faroek heeft Woensdag de Britse ambassadeur Sir Ralph Stevenson voor het eerst sinds 9 October de dag nadat het Egyptische parlement het verdrag van 1936 met Engeland opzegde in audiëntie ont vangen. Een verslaggever van de Londense „News Chronicle" heeft een onderhoud ge had met de nieuwe Egyptische premier. Volgens het in het blad gepubliceerde ver slag zou Maher Pasja in dit gesprek een beroep hebben gedaan op Engeland om „een vriendschappelijk gebaar" te doen. Ook heeft hij gezegd dat alle in Egypte wo nende vreemdelingen zullen worden be schermd. De Egyptische premier zou voorts hebben gezegd bereid te zijn de instelling van een opperbevel voor een vier-mogend- hedenverdediging van het Midden-Oosten te bespreken, mits dit opperbevel binnen de UNO zou vallen. Een woordvoerder van de Britse ambas sade te Cairo heeft Woensdagavond ver klaard. dat de nieuwe premier van Egypte in het interview „een verzoenende toon schijnt te hebben aangeslagen". „Wij heb ben het gevoel", aldus de woordvoerder, „dat de regering van Maher Pasja de rust en orde in het gehele land wil bewaren. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat heeft Woensdag met 47 tegen 39 stemmen het wetsontwerp tot in trekking van de beperkingen op de invoer van zuivelproducten naar de bank- en va lutacommissie verwezen. Deze zal op 3 Maart rapport aan de Se naat uitbrengen. Alle republikeinen stemden voor dit voorstel-Capehart, maar ook verscheidene democratische senatoren spraken zich voor verwijzing' naar de commissie uit, die tot gevolg zal hebben dat de beperkingen voor lopig blijven gehandhaafd. De democratische senator William Ful- bright, die de strijd voor de intrekking der besprekingen leidde, las boodschappen voor, waarin op intrekking werd aange drongen, die afkomstig waren van vele, het gehele land omvattende, organisaties. Hij zeide, dat naar het scheen iedereen vóór intrekking der beperkingen was. be halve enkele kaasfabrikanten en melkpro ducenten. „Het buitenland moet in staat ge steld worden dollars te verdienen", zo zeide hij, „anders zal Amerika zijn „weggeef1 dollarprogramma's moeten voortzetten". Vóór het houden van de stemming zeide Senator Fulbright dat het verwijzen van het wetsontwerp naar de commissie voor deze zitting van het Congres de dood van het wetsontwerp zou betekenen. De agenda van de Senaat is zo overvol, dat het wets ontwerp er niet nog eens op geplaatst zou kunnen worden. Als een ernstige poging gedaan wordt om het gezag en de orde te herstellen, twijfelen wij er niet aan dat dit een vermindering van de spanning in de kanaalzone bete kent". Woensdag hebben de vertegenwoordigers van de landen die voorstellen hebben ge daan voor een verdedigingsorganisatie voor het Midden-Oosten Engeland, Frankrijk, Turkije en Amerika een bezoek ge bracht aan Maher Pasja. Volgens de Britse ambassade te Cairo is de toestand in Cairo over het algemeen in vergelijking met Dinsdag onveranderd gebleven. Het Egyptische leger bewaakt nog steeds alle vitale punten. Zonder debat heeft de Veiligheidsraad zijn goedkeuring gehecht aan de resolutie, die de Algemene Vergadering der UNO deze maand aannam en waarbij de com missie voor conventionele bewapening ont bonden en vervangen wordt door een nieuwe ontwapeningscommissie. De commissie bestaat uit de leden van de Veiligheidsraad en Canada en zal voor 10 Februari voor het eerst bijeenkomen. De Amerikaanse admiraal McCormick is benoemd tot opperbevelhebber van het Atlantisch pact in de Atlantische Oceaan. McCormick die tevens opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Atlanti sche Oceaan is, verklaarde dat zijn staf zou worden samengesteld uit officieren uit alle betrokken landen. McCormick stelde in het vooruitzicht, dat, mocht er oorlog komen, de twee com mando's, die hij thans bekleedt, niet in handen van één persoon zouden kunnen zijn. De hoofdcommissaris van politie in Den Haag, de heer G. W. Valken, aan wie met ingang van 1 Februari ongevraagd eervol ontslag is verleend uit de politiedienst, heeft hedenmorgen afscheid genomen van het Haagse politiecorps. In zijn afscheidsrede zei de heer Valken onder meer: „De onelegante behandeling, welke ik heb ondervonden, heeft niet alleen mij in mijn rechtsgevoel en eer getroffen, maar gaat de gehele politie in ons land aan. Ik meen zelfs, dat het wezen van de rechtsstaat, waarin wij ons sedert de be vrijding van dictatuur en overheersing wanen, hierdoor wordt aangetast. Dat dit ook weerklank bij ontelbaren van ons volk heeft gevonden, is mij overduidelijk geble ken en stemt mij tot dankbaarheid en vol doening. De waarnemend hoofdcommissaris, de heer D. J. G. Vrijdag, verklaarde, dat het ontslag van de heer Volken een buiten gewoon zware slag is voor diens naaste medewerkers. Namens het Haagse politie corps en alle politie-bonden in Nederland bood de heer Vrijdag een radiotoestel aan. DJAKARTA (Aneta) In verband met de nog steeds bestaande onzekerheid bij sommige groepen der bevolking over de houding der regering ten aanzien van be paalde bewegingen, welke er duidelijk op zijn gericht, de republiek Indonesië door middel van geweld omver te werpen waartoe ook de Darul Islam behoort wordt in een door de regering uitgegeven communiqué nadrukkelijk vastgesteld dat elke vorm van rustverstoring, welke na delige gevolgen kan hebben voor volk en staat, krachtig de kop zal worden inge drukt. In dit communiqué der regering wordt tevens herinnerd aan de toelichting op het programma van het huidige kabinet-Suki- man, namelijk dat de regering elke poging om een staat te vormen binnen de repu bliek Indonesia, onverschillig of een der gelijke poging van binnen of van buiten komt, beschouwt als opstand tegen het wettige gezag. PANMOENDJOM (AFP). Woensdag heeft generaal Nuckols verklaard, dat de Noordelijke afgevaardigden te Panmoend- jom het door hen toegestane aantal solda ten, dat gedurende het bestand mag wor den afgelost, van 5000 op 25.000 per maand hebben verhoogd. Om het huidige tempo te handhaven zouden 75.000 man per maand moeten worden afgelost, aldus Nuckols, doch volgens hem zou het nieuwe aanbod een uitgangspunt kunnen vormen en zou den de Noordelijken mogelijk later bereid zijn het aantal te verhogen. Voorts heeft een geallieerde woordvoer der meegedeeld, dat de Noordelijken Woensdag het beheer van vijf ten Zuiden van de 38ste Breedtegraad gelegen eilan den, die. niet begrepen waren onder de eilanden langs de Noord-Koreaanse kust die de verbondenen bereid waren op te geven, hebben geëist. Toen de verbondenen op deze eis antwoordden, dat zij door het opperbevel van de UNO zou worden ver worpen, drongen de Noordelijke afgevaar digden niet verder aan, aldus de woord voerder. Op een hem Woensdag in het Lagerhuis gestelde vraag over de onderhandelingen in Korea heeft de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Eden geantwoord van mening te zijn, dat de communisten een overeenkomst in Korea wensen. „Ik weet heel zeker, dat de Amerikanen het willen, zodat er wellicht een overeenkomst be reikt zal worden". 13ooooocxxjrxxx)oe rccaxcerfiToyco ENKELE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige Westelijke wind. Temperatuur om het vriespunt lot lichte dooi. 1 Februari Zon op 8.22 uur, onder 17.26 uur. Maan op 10.12 uur, onder Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 31 Januari Hoog water: 6.51 en 19.10 uur. Laag water: 2.30 en 14.53 uur. Vrijdag 1 Februari Hoog water: 7.36 en 19.55 uur. Laag water: 3.10 en 15.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1