Wetsontwerp tot regeling van het kweekschoolonderwijs beni u ook van slgarehen? rook dan CENTRALE VERWARMING beu gewone De radio geeft Zaterdag „Worden de mensen dommer?" GROEN Co. Mr. J. R. H. van Schaik zeventig jaar PANDA'S HEREN-LEVEN VRIJDAG I FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT 2 TWEEDE KAMER Debat over herziening der sociale verzekering tot Woensdag uitgesteld Kosten auto omlaag! Steunfonds voor het provinciaal personeel Practiseh Christendom Een actie om tot beperking van bewapening te komen Gerepatrieerden gingen in leegstaande villa wonen èfee MORRIS iïeffiie tjeu imj! BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 15439 Procedure tussen weekbladen Uitkeringen van Duitse sociale verzekeringen DAT DOET U GOED ORANJEBOOM BIER! Brand in Schiedamse chocoladefabriek Benelux-commissie voor ruimtelijke ordening Naasting gemeentelijke telefoondiensten Biljarten Kampioenschap tweede klasse van Haarlem Voetbal Oefenwedstrijden spelers Zaterdagmiddag competitie Gebrek aan speelvelden levert moeilijkheden op V ierbondentournooien Waterpoloprogramma VOOR BLOEMEN DAUDEY (Van onze parlementaire redacteur) Het amendement-Stapelkamp, door A.R., C.H. en V.V.D. ondersteund, om in het wetsvoorstel betreffende de uitvoering der sociale verzekering wijzigingen aan te brengen waardoor de administratie als regel door de bedrijfsverenigingen zelf zou kunnen worden verzorgd en voor zover de bedrijfsverenigingen het niet zelf zouden doen door een door het georgani seerd bedrijfsleven te stichten gemeen schappelijk administratiekantoor, had ver zet bij de heer Van den Born (Arbeid) en diens geestverwanten ontmoet. Bij wijze van compromis was deze tenslotte met het denkbeeld voor de dag gekomen van een dergelijk gemeenschappelijk administra- tikantoor (niet zoals het ontwerp voorstelt een centraal administratiekantoor gescha pen door de Sociale Verzekeringsraad, maar een lichaam als aangegeven in het amendement-Stapelkamp) met de admini stratie te belasten. Zulks als regel, terwijl dan slechts in uitzonderingsgevallen, in het oorspronkelijke wetsontwerp omschreven, de bedrijfsverenigingen de administratie in eigen hand zouden kunnen houden. Met andere woorden: centrale administratie regel en decentralisatie in dit opzicht alleen bij wijze van uitzondering. Er be staat een kans dat men, dank zij deze brug, die de heer Van den Born trachtte te bouwen, tot elkaar zal komen. In de hoop hierop ging de Kamer er dan ook mee accoord de verdere debatten over dit wetsvoorstel tot Woensdag op te schorten. Er bestaat dan vermoedelijk voldoende tijd om het over een andere redactie eens te kunnen worden. Bij het begin van de vergadering stelde de heer M a e n e n (KVP) vragen over bepaalde leningsfiguren, de laatste tijd door de gemeentebesturen toegepast om in hun behoefte aan geldmiddelen te voor zien. Minister Beel zei, dat hij en zijn ambtgenoot van Financiën tegen bepaalde figuren afwijzend staan. Er zullen mede delingen komen over een lening ten be hoeve van de gemeenten, met het karakter van een nationale lening, verstrekt door middel van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Over de gedeeltelijke deblok kering van de Gemeentefonds-reserves volgen eveneens weldra mededelingen. Kweekschoolwet De Kamer hield zich verder bezig met het ontwerp-Kweekschoolwet. De heren Peters (KVP) en Van Sleen (Arb.) konden beiden wel met het wetsontwerp meegaan, al ontbrak het hun toch ook niet aan critiek. De woordvoerder van de KVP vond het bezwaarlijk, dat de opleiding voor onderwijzers en onderwijzeressen na genoeg gelijk is; in het bijzonder moet men zich bezinnen over de nu beneden de maat blijvende aard van het meisjesonderwijs. De verlenging van de opleiding, die van 4 op 5 jaar wordt gebracht, biedt voor delen, maar een ernstig nadeel is het be langrijk hoger worden der studiekosten. De heer Peters was dankbaar voor 's mi nisters poging, in belangrijke mate ook hier het beginsel van de financiële gelijk stelling van het openbaar met het bijzon der onderwijs te verwezenlijken. Toch had ADVERTENTIE RENAULT VIER, 1 op 17 4975— SIMCA ARONDE 1 op 12 6950— HENRY J. (6 pers.) 1 op 12 8475— Inlichtingen: GARAGE DEN HOUT WAGENWEG 166—168. Haarlem. Telef. 12138 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de vrouw 10.00 Tijde lijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor adbeiders in continu bedrijven. 11.35 Viool en Mozartvleugel. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Ha- waiïanorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine Zon den. hoorspel. 13.30 Orkest. 14.10 Filmpro gramma. 14.35 Gronings programma. 15.00 Amateursprogramma. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Platen. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Kamerorkest. 16.55 Agrarisch congres van de Partij van de Arbeid. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socialistisch com mentaar. 22.00 Promenade orkest en solist. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.40—24.00 Harmonie orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Geebd. 9.00 Nieuws. 9.10 Hoogmis. 10.30 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateuruitzending. 15 15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.53 Zang en or- ,el. 16.20 Platen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.45 Buitenlandse correspon dentie. 19.00 Filmprogramma. 19.15 Parle- mentsoverzicht. 19.25 Metropole-orkest en soliste. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken, cau serie. 20.35 Platen. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.55 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.2224.00 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.45 Verzoek programma. 14.00 Platen. 14.30. 15.00, 15.15, 16.00 en 16.15 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Accordeon. 19.50 Feuilleton. 20.00 Orkest en solisten. 20.45 Platen. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz-com- mentaar, 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Platen. hij bezwaar tegen de wijze waarop dit ten dele in het ontwerp gebeurt. Het Kweekschoolonderwijs moet volgens de heer Van Sleen voldoen aan een betere paedagogische en didactische vor ming. Noodzakelijk is dat de leerlingen van de kweekscholen een middelbare voor opleiding hebben gehad. Dat de hoofdakte toch weer langs een achterdeur wordt bin nengelaten vond de heer Van Sleen zeer bezwaarlijk. Inzake de subsidiëring zou hij de voorkeur geven aan objectieve normen in plaats van de nu in het ontwerp vastgelegde subjectieve normen. Daarbij dient dan de voorwaarde gesteld te worden van een rechtmatige verdeling over de verschillende geestesrichtingen. Deze afge vaardigde bepleitte nog Esperanto als facultatief vak op de kweekscholen toe te laten. Vandaag voortzetting van het debat, waaraan nog vrij wat afgevaardigden willen deelnemen. Bij de provinciale bedrijven van Noord holland bestaat een steunfonds voor het personeel, waarvan de meerderheid lid is. Ook het personeel van de overige takken van dienst voelt er voor (482 leden in totaal) van het steunfonds lid te worden. Het bestuur en de leden van de vereniging „Steunfonds voor personeel der bedrijven van de provincie Noordholland" hebben zich accoord verklaard met toetreding van het overige provinciale personeel. Gedeputeerde Staten stellen dat op hoge prijs en stellen de Provinciale Staten»voor een kapitaalstorting te doen van ten hoog ste 13.500. De in 1950 te Naarden-Bussum opge richte Bond „Practisch Christendom" heeft onlangs een brief gericht aan president Truman, Koning George van Engeland, Stalin, Pandit Nehroe, Mao Tse Toeng en president Auriol, waarin uitgesproken wordt, dat de bond in de toeneming der bewapening en de toespitsing der verhou dingen onder de volken een gevaar ziet, waardoor de wereldvrede verstoord kan worden. Op dit schrijven mocht de secretaris van „Practisch Christendom" reeds sympathie ke brieven ontvangen van president Auriol van Frankrijk, ds. Niemöller en van de heer D. J. von Balluseck, plaatsvervangend hoofd der Nederlandse delegatie bij de U.N.O. te Lake Success. Voor de president van de rechtbank te Amsterdam diende een kort geding, aan hangig gemaakt door een drietal bewoners van een villa aan de 's Gravelandseweg te Hilversum. Zij verzochten de president de burgemeester van Hilversum te gelasten geen uitvoering te geven aan het plan van het gemeentebestuur de villa te doen ont ruimen. De villa was half December door drie families alle uit Indonesië gerepa trieerden, clandestien betrokken. Mr. N. Sluis betoogde namens de eisers, dat de villa, na door de eigenaar verlaten te zijn, reeds acht maanden leeg stond, om dat de huur van f 3.000 per jaar voor vrij wel niemand te betalen is. Voor de nor male woningmarkt is het pand dan ook waardeloos, zodat de ontruiming als een onrechtmatige daad werd gezien. Daaren tegen merkte zijn tegenpleiter, mr. H. Ste- neker, die de burgemeester van Hilversum vertegenwoordigde, op, dat het toch niet aangaat de villa, waarvoor naar hij toegaf verder geen gegadigden zijn te betrek ken zonder dat vergunning is aangevraagd. Mr. Steneker zei, dat het college van B. en W. bereid is een oplossing te bewerk stelligen. In afwachting daarvan schortte de president zijn vonnis op. ADVERTENTIE Waarom als U een kopen voor de pril* In een der bovenzalen van Brinkmann heeft dr. W. J. Jong, rector van het Jac. P. Thijsse-Montessori-lyceum, gisteravond voor de afdeling Haarlem van het Huma nistisch Verbond de theorie dat „de men sen dommer worden", aan een critische beschouwing onderworpen. Die theorie, welke vooral in kringen van genetici, bio logen en psychotechnici nogal wat aan hangers gevonden heeft, gaat ervan uit dat intelligentie erfelijk is en slechts wei nig beïnvloedbaar zou zijn door het mi lieu. Zij stelt verder, dat het kindertal in gezinnen die tot de hoog begaafde „bo venlaag" gerekend kunnen worden, veel geringer is dan de nakomelingschap der arbeidersgezinnen en trekt hieruit de conclusie dat de gemiddelde intelligentie van de massa dus van geslacht op geslacht zal moeten dalen, gezien de genoemde er felijkheidstheorie en de kwantitatieve meerderheid van het proletariaat. Dr. Jong nu bestreed dit standpunt en toonde met behulp van grafieken en ander do- cumentatie-materiaal aan, dat er wel een erfelijke basis van de intelligentie te con stateren valt, maar dat de verstandelijke vermogens van de mens toch niet uit sluitend bepaald worden door die van zijn ouders of grootouders. Ook het milieu speelt zijns inziens een belangrijke rol en overigens hebben statistieken zonneklaar aangetoond dat er ook in de lagere maat schappelijke standen en beroepen nog een flinke reserve aan intelligentie van hogere rangorde sluimert. Spreker heeft sterk de indruk dat de ganse theorie die de intel ligentie tot het erfelijk monopolie van de „bovenlaag" verklaart, tenslotte niets an ders is dan een bewust of onbewust ver kapt teruggrijpen op de klasse-discrimi natie en als zodanig zelfs enigermate riekt naar de rassen-leer van de nazi's met zijn onderscheiding in „Uebermen- schen" en tweederangs-wezens. De aan hangers van deze inzichten verzuimen bo vendien veelal de belangrijke factor van de karakter-ontwikkeling door milieu invloeden in hun deelsom van superieure en inferieure mensen in te calculeren en springen bovendien niet zelden met de ge gevens en het cijfermateriaal ter staving van hun theorieën op nogal tenden tieuze wijze om, hetgeen, behalve een niet zeer sympathieke, ook alles behalve een wetenschappelijk-betrouwbare indruk kan maken. Na afloop van zijn referaat discussieer de dr. Jong nog geruime tijd met de tal rijke aanwezigen over het betoogde. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22143 ADVERTENTIE "V EHTENTIE I lEDERcN SPORTVESTEN (Van onze parlementaire redacteur) 'De minister van Staat mr. J. R. H. van Schaik, lid van de Raad van State, heeft gisteren op zijn zeventigste verjaardag er varen, dat velen hem een goed hart toe dragen. De Tweede Kamer, wier bekwame voorzitter hij vijftien jaar lang is geweest eerst van 1929 tot 1933, vervolgens van 1937 tot 1948 zond een prachtig bloem stuk. Bovendien kreeg de jarige van tal van afgevaardigden gelukwenstelegram- men. De tegenwoordigg voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, behoorde tot hen die de jarige in zijn huiselijke kring kwamen fe liciteren. Daar hebben hem onder anderen ook de Kamerleden jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.-H.), de heer Schilthuis (P. v. d. A.) en mr. Stokvis (C.P.N.) de hand gedrukt; de tegenwoordigheid van laatstgenoemde kan men ongetwijfeld mede als een erkentelijkheids-getuigenis be schouwen voor de strikt objectieve wijze, waarop mr. Van Schaik de voorzittersha mer placht te hanteren. Tot de feliciteren- den behoorden voorts de griffier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel, het lid van de Raad van State H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, de oud-ministers Sassen en Wijers, de raad-adviseur van het mi nisterie voor Uniezaken en Overzeese Ge biedsdelen mr. M. H. van Helsdingen, de directeur van het Kabinet der Koningin, mej. mr. M. Teilegen en de voorzitter van de Parlementaire Pers. Er heerste in de huiselijke kring van de jarige die gemoedelijke sfeer die hem lief is. Daarin paste zeker ook goed de wijze waarop een veertigtal studenten van de R.-K. Universiteit te Nijmegen, die onder het zingen van het Io Vivat de trap beste gen. de curator van hun universiteit kwa men gelukwensen. Het Amsterdams gerechtshof heeft gis teren arrest gewezen in een civiele proce dure van de „geïllustreerde pers" tegen de Naamloze Vennootschap tot Exploitatie van Spaarnestad-uitgaven te Haarlem. In eerste aanleg was hierover een kort geding gevoerd voor de Haarlemse rechtbank. De geïllustreerde pers, die onder andere het weekblad „Margriet" uitgeeft, had gevor derd, dat de N.V. tot Exploitatie van Spaarnestad-uitgaven, die onder meer het damesblad „Goed Nieuws" exploiteert, zal staken met toepassing van het cadeaustel sel. Laatstgenoemde N.V. voerde ter ver dediging aan, dat zij slechts tot het cadeau stelsel was overgegaan om het eerder door eiseres toegepaste systeem van cadeaux, verstrekt aan abonnés, met gelijke wape nen te bestrijden. Nadat de president van de Haarlemse rechtbank de eis had toe gewezen, heeft nu het Amsterdams ge rechtshof het vonnis vernietigd, overwe gende, dat het in folders van „Goed Nieuws" tot uiting komende cadeaustel sel niet onrechtmatig was en geen onoir- bare concurrentie betekende. Bij het verdrag met de bondsrepubliek Duitsland inzake sociale verzekering, be hoort een overeenkomst, welke reeds op 1 April 1951 in werking is getreden. Hier door is het mogelijk, dat rentetrekkers, wier rente tot dusverre niet werd uitbe taald, de hun toekomende uitkeringen van de Duitse sociale verzekeringsorganen ont vangen. Tot 1 Januari 1952 werd reeds een be drag van twee millioen gulden in Neder land betaalbaar gesteld door de Duitse organen. ADVERTENTIE Donderdagavond om ongeveer 10 uur is brand uitgebroken in het pand van de chocoladefabriek „De Baronie", in Schie dam, die enkele maanden geleden reeds voor een groot deel was uitgebrand. De brandweer kon door krachtig optreden het vuur beperken. Evenals de vorige keer was deze brand ontstaan in de suikerwer- kerij. Deze was tijdelijk overgeplaatst naar een nog bestaand gedeelte van het oude pand, boven het ketelhuis. Dit gedeelte is nu ook geheel uitgebrand. Na ongeveer 20 minuten was de brandweer het vuur mees ter. De oorzaak is nog niet bekend. Ook van de vorige brand kon de oorzaak nog niet worden vastgesteld. Op 9 Februari zullen te Delft bijeen komen de Belgische minister van Publieke Werken, de Luxemburgse minister van Wederopbouw en de Nederlandse minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Er zal een overeenkomst worden gesloten over de instelling van een gemeenschappelijke studie-commissie voor de ruimtelijke orde ning. De commissie zal onderzoeken op welke wijze een zekere eenvormigheid in de beginselen en de methoden van onder zoek van de ruimtelijke ordening, alsmede overeenstemming in de planologische maat regelen der drielanden te bereiken is. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een commissie geïn stalleerd die haar aandacht zal wijden aan de opleiding voor bedrijfsorganisatie en be- stuursefficiency. De gemeentelijke telefoondiensten van Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage zijn op 1 Januari 1941 door de bezetter in beheer gebracht bij het staatsbedrijf der P. T. T. De minister van Verkeer en Waterstaat is van mening dat boven de uitkeringen, die tijdens de bezetting aan deze gemeenten wegens derving van inkomsten hebben plaatsgevonden, een aanvullende uitkering dient te geschieden ter grootte van 10 millioen, namelijk aan Amsterdam 4 mil lioen, aan Rotterdam 3 millioen en aan 's Gravenhage eveneens 3 millioen. Bo vendien wordt het wenselijk geacht tot betaling van het nog verschuldigde restant van de overnemingssommen over te gaan, namelijk 10.244.000, 1.067.000 en 6.512.000 respectievelijk verschuldigd aan de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. Onder leiding van de biljartvereniging „Frans Hals" zijn de wedstrijden om het kampioenschap tweede klasse, libre van het district Haarlem van de KNBB voortgezet. De stand na de vierde ronde is: C. Schermerhorn 600 128 4,69 8 G. v. Velsen 571 117 4,88 6 T. Copini 568 110 5,16 4 P. M. v. d. Berg494 102 4,84 4 J. Handgraaf 540 121 4,46 4 H. Sengers 554 126 4,42 2 N. Broers 509 134 3,70 2 T. Kroon 457 112 4,08 0 CHIEF VrtHP Op 2 en 9 Februari worden oefenwedstrij den gespeeld van spelers, die,in de Zaterdag middagcompetitie uitkomen. Binnenkort zul len wedstrijden gespeeld worden tegen an dere afdelingen en steden en daarom is het nodig de spelers aan het werk te zien. Mor genmiddag om drie uur zijn de voetballers uit de afdeling Haarlem aan de beurt. Ge speeld wordt op het terrein van Haarlem. Een week later is er op het terrein van Bloemendaal een selectiewedstrijd voor spe lers, die in de Zaterdagmiddagcompetitie van de KNVB spelen. Op een bijeenkomst van jeugdleiders van verenigingen, aangesloten bij de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, heeft de afdelingsvoorzitter, de heer A. van der Aart, Donderdagavond ge sproken over de organisatie van de KNVB in de afdelingen. Daarbij herinnerde hij aan de moeilijkheden welke ontstaan door gebrek aan een voldoende aantal speelvelden. Er zijn verschillende mogelijkheden, zoals selec tie van leden, bepalingen te maken om oudere spelers niet langer in competitie verband te laten voetballen, de veteranen op Zaterdagmiddag te laten spelen enzovoort. Bij de hierna gevolgde gedachtenwisseling werd in het bijzonder over het vraagstuk gesproken. Men was het er over eens. dat er wat gebeuren moet. Ook werd in overweging gegeven de wedstrijden der junioren op een zodanig uur te bepalen, dat meer ontmoetin gen op een Zondag vastgesteld kunnen worden. De heer Van der Aart deelde tenslotte mee, dat het bondsbestuur zich reeds geruime tijd met het vraagstuk bezig houdt en in de komende vergaderingen zal het weer aan de orde komen. Het jaarlijkse vierbondentournooi van de afdelingen Haarlem, Leiden. Amsterdam en Noordholland van de KNVB zal dit jaar op Zondag 11 Mei in Alkmaar worden gehouden. De organisatie berust bij de afdeling Noord holland. Deze afdeling zal ook de leiding hebben bij het vierbondentournooi voor de junioren. De wedstrijden worden op Zondag 4 Mei te Bergen gespeeld. Het programma van de op Zaterdag 2 Februari in het Sportfondsenbad te spelen waterpolowedstrijden luidt: Heren derde klasse: DWR 3—HVGB 6. Dames tweede klasse: HVGB 2DWR 2. Dames eerste klasse: HPC 1Haarlem 1. Heren eerste klasse: HVGB 1—VZV 1; HVGB 2—HPC 1. Dinsdagavond 5 Februari worden in het Sportfondsenbad gespeeld: Meisjes: DWR HPC. Dames tweede klasse: DWT 4DWT 2. Heren eerste klasse: HPC 2HPC 1. ZAL EDSTRÖM DOOR PRINS AXEL WORDEN OPGEVOLGD? In Deense sportkringen verwacht men dat Prins Axel van Denemarken, een neef van Koning Fre- derik, de opvolger zal zijn van de Zweed Edström als president van het Internationaal Olympisch Comité. Edström heeft het voor nemen te kennen gegeven aan het eind van dit jaar als zodanig af te treden. Prins Axel is lid van het I.O.C. De Amerikaan Avery Brundage, vice-president van het Internatio naal Olympisch Comité, wordt eveneens als candidaat genoemd. 31. Terwijl zich, zoals wij zagen, in de keuken afgrijselijke dingen voltrokken aan de verschrikte Jolliepop, zaten Panda en Graaf Gaston nog steeds trouwhartig op wacht, waarbij Panda nauwlettend de klok gade sloeg. „Nog drie minutennog twee minutennog anderhalve mi nuutmompelde onze vriend; „nog even maar en dan is de Vleermuis-rover nog niet verschenen. Ik krijg weer hoop! Misschien blijft die onverlaat wel wég! Ja! Dat is best mogelijk!" En terwijl hij nog sprak liet de klok zijn twaalf zilveren sla gen. horen. „Oe, wat ontzaglijk vervelend, zag!", gaapte de graaf. „Daer heb ik me nu alwéér 'n weddenschap gewonnen! Die vent komt niet, zag! Er is ook nooit eens iets aer- digs te beleven.ach, ik gae maer slaepen, zag! Slaepend kan men tenminste tijdelijk vergeten hoezeer men zich verveelt, hah?" En reeds een tel later klonk zijn helder en rustig snurken door het vertrek. Maar Panda voelde zich inderdaad aanzienlijk opgelucht. „Misschien komt hij wérkelijk niet!", dacht hij. „Ik wil mijn juwelen nog niet graag kwijt! Maar de Vleermuis-rover is natuurlijk afgeschrikt door onze voor zorgen en door al onze wapens. Ja, ja, een gewaarschuwd persoon telt voor twee! Ge lukkig maar. Ik dacht al, dat er iets ver schrikkelijks boven mijn hoofd hing!" Wie opmerkzaam naar de tekeningen kijkt, zal zich evenwel afvragen of er niet tóch iets boven Panda's hoofd hangt.... Goede morgen. Toen Donderdagmorgen de heer Desmet te Brussel wakker werd, was zijn vrouw al opgestaan en in de keuken bezig. Hij ging eens op verken ning uit en vond de keukendeur op slot. „Ik kan niet opendoen, ik heb het te druk", riep mevrouw Desmet. Toen meneer eindelijk mocht binnenkomen, bleken de bezigheden van zijn echtge note niets met het ontbijt uitstaande te hebben gehad. Al het spaargeld, hon derdduizend francs aan bankbiljetten, had zij verbrand en er bleef niets over dan een hoopje as. „Nu hoeven we geen zorgen meer over dat geld te hebben, laten we weer naar bed gaan", voegde ze haar man toe. In de loop van de dag is mevrouw Desmet naar een inrichting voor geesteszieken overgebracht. Duurder. Met ingang van 1 Februari wordt in Frankrijk de prijs van benzine met 1 franc per liter verhoogd en die van gasolie met 1.20 fres per liter, als ge volg van de hogere vrachtprijzen. Kolen. De kolencommissie van de econo mische commissie voor Europa heeft aan de kolenexporterende landen verzocht hun leveranties te vergroten in verband met de grotere behoeften van de kolen- invoerende landen in het Europese ge bied. Als gevolg van een eerste verzoek der commissie hebben Engeland, West- Duitsland en België reeds hun leveran ties vergroot. Anderzijds heeft de com missie aan de invoerende landen ver zocht te onderzoeken, of het mogelijk zal zijn de hoeveelheid kolen, waarop zij recht hebben, te verminderen. Weerslag. Een commissie bestaande uit de voorzitters van de bonden van eigenaars van hotels aan de Belgische kust en hotelhouders van Brugge, Ieperen en Kortrijk heeft Donderdag beraadslaagd over maatregelen, die genomen moeten worden naar aanleiding van het besluit van de Britse regering, niet meer dan 25 pond sterling ter beschikking te stel len van Engelse toeristen voor buiten landse reizen. De clïëntèle van de Bel gische kusthötels bestaat voor 80 uit Engelse toeristen. Aantrekkelijk. Frankrijk probeert vrouwe lijke vrijwilligers aan te trekken voor het leger in Indo-China. Vooral ver pleegsters, stenotypisten en telefonisten zijn nodig. Neurenberg. Een Amerikaanse rechtbank te Neurenberg heeft Donderdag een Duitser tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage voor Tsjechoslowakije. Engelse crisis. Ruim 2000 mijnwerkers te Silksworth in het graafschap Durham zijn in staking gegaan om hun looneisen kracht bij te zetten. Verder gaat de staking van 1000 man personeel van twee Londense melkbedrij'ven, die reeds vijf dagen duurt, voort, waardoor in verschillende wijken van Oost-Londen de melkbezorging stagneert. Hart stond stil. Geneesheren van een zie kenhuis te Chicago hebben het hart van een leerlingverpleegster, dat een uur en drie kwartier had stilgestaan, weer in werking gesteld door er een electrische stroom doorheen te zenden. Tevoren hadden zij vergeefs gepoogd door massage het hart te activeren. Confectie. Volgens een bericht van radio Moskou vervaardigt een fabriek in Le ningrad costuums aan«de lopende band waarvan zelfs de knopen mechanisch aangenaaid worden. Recordkoe. Een Jutlandse boer heeft een koe die vorig jaar 12.735 kg melk en 643 kg boter heeft geproduceerd. Dit wordt als een record beschouwd, zegt Reuter. De koe heeft loonsverhoging gevraagd! Politie. De Amerikaanse immigratiepolitie heeft de (communistische) zanger Paul Robeson op straffè van vijf jaar ge vangenisstraf en 10.000 dollar boete verboden naar Canada te gaan'om te Vancouver deel te nemen aan een vak verenigingsbijeenkomst. Deze maatregel is genomen „ter bescherming van lands belangen". In 't groot. In de loop van 1951 zijn bij diverse ongelukken 93.000 Amerikanen om het leven gekomen en negen mil lioen gewond. Het aantal doden bij ver keersongelukken bedroeg 37.500. Papier. De gemiddelde oplaag van de dag bladen in de Verenigde Staten bedroeg in 1951 54.017.938 exemplaren per dag. Op reis. Prinses Elizabeth van Engeland en de hertog van Edenburgh zijn Don derdag per vliegtuig uit Londen ver trokken voor hun reis naar Kenya, Cey lon, Australië en Nieuw-Zeeland. Zij zullen vijf maanden wegblijven. Koning George, Koningin Elizabeth, Prinses Margaret en premier Churchill bevon den zich onder de naar schatting twee duizend mensen, die hen uitgeleide deden. Attentie. Volgens het Deense blad „Ekstra- bladet" hebben dertig voormalige Deen se nationaal-socialisten Woensdagavond op een geheime vergadering te Frede- riksberg, een voorstad van Kopenhagen, besloten de partij weer op te richten. Op deze bijeenkomst, die werd gehou den ter herdenking van het feit, dat Hitier negentien jaar geleden naar de macht greep, zou voorts besloten zijn, dat de nieuwe beweging nauw zal samenwerken met de Zweedse en de Noorse nazi-partijen. Er was voorge steld deze zomer een kamp voor Scan dinavische nationaal-socialisten te hou den, waar ook vertegenwoordigers van de West-Duitse „socialistische rijks partij" van de voormalige generaal- majoor Otto Ernst Remer welkom zou den zijn. Naar verluidt was de politie op de hoogte van de bijeenkomst. Het is nog niet bekend of er officieel maat regelen tegen de stichters der nieuwe partij zullen worden genomen. Veiligheid. De Veiligheidsraad heeft zon der stemming Frank Graham, bemid delaar voor de kwestie-Kasjmir, opge dragen met zijn werk voort te gaan en een rapport op te stellen vóór 31 Maart. Turkije, Griekenland en China (natio nalistisch) deden opmerken dat India niet tot een compromis bereid lijkt te zijn. De raad heeft verder besloten zijn zetel 15 Februari van Parijs naar New York te verplaatsen. ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2