De gezondheidstoestand der Haarlemse schoolkinderen Klachten over eenmansbussen Een Eeuw geleden Interessante dingen uit een jaarverslag Gemeenteraad van Heemstede Autobusroute verlengd tot Indische buurt De feestprogramma's voor 30 April en 5 Mei Hoe is het ontstaan?^ J Uitgaan in Haarlem 3 Agenda voor Haarlem De Huisvestingsproblemen Vermindering van geslachtsziekten in Haarlem Referendaris A. Dijkstra neemt afscheid Ambtenarenverbod genéést Ouders en onderwijzers speelden samen toneel r Dit woord: PANTOFFELPARADE VRIJDAG 1 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse Schoolartsendienst heeft niet minder dan 116 scholen met 24131 kinderen onder zijn toezicht. Het zijn open bare en bijzondere scholen voor voorbe reidend-, lager-, buitengewoon en nijver heidsonderwijs. In het verslagjaar werden 8841 dezer kinderen volledig onderzocht. Het resultaat van dat onderzoek was: goed 6306, matig 2225, iets te wensen 287, veel te wensen 23. Over de toestand van het gebit worden de volgende cijfers gegeven: goed 5175, matig 2146, slecht 1520. Bovendien werden nog vele honderd tallen kinderen, zowel op de scholen als op de spreekuren, gedeeltelijk onderzocht. In het algemeen gesproken wordt de ge zondheidstoestand goed genoemd; ernstige of langdurige epidemieën zijn niet voor gekomen, terwijl ook de weerstand tegen de wisselvalligheid van ons klimaat ver wonderlijk groot blijkt te zijn. De belangstelling, zowel van de zijde der ouders als van die van het onderwijzend personeel, blijft zeer groot, zodat practisch alle opgeroepen kinderen, in een enkel ge val na herhaalde oproep, onderzocht kon den worden. Het is betreurenswaardig, dat een klein aantal a-sociale gezinnen voor het Geneeskundig Schooltoezicht bijna ontoegankelijk blijft. Het systeem van verwijzen naar de eigen huisarts door middel van gesloten briefjes, blijkt slechts dan volledige waarde te heb ben, indien nauwkeurig gecontroleerd wordt of inderdaad het aangevraagde con sult is verleend en of de door de huisarts voorgeschreven behandeling (bril, adeno- tomie, medicamenten) inderdaad plaats ge vonden heeft. Helaas zijn er nog altijd ouders, die dermate onverschillig schijnen voor het wel en wee van hun kinderen, dat herhaalde aansporing nodig blijkt om het gegeven advies op te volgen en de voor hen blijkbaar wat lange weg naar huisarts en eventueel naar specialist te gaan; de prijs van nieuwe brilleglazen draagt er toe bij, dat sommige kinderen-veel te lang op het bord turen zonder de voor hen onont beerlijke correctie. Hygiëne van schoolgebouwen en leslokalen Indien zo vervolgt het verslag de voor een goede hygiëne noodzakelijke zéér ruime geldmiddelen gevonden konden wor den, zouden (voorlopig helaas onvervul bare) wensen gerealiseerd kunnen worden, welke iedere schoolarts bij zijn bezoek aan oude, in de drukke binnenstad gelegen schoolgebouwen nu steeds in zich voelt op komen. Nu constateert hij nog al te vaak, dat het klasselokaal slecht of helemaal niet geventileerd wordt, omdat het lawaai van de straat lesgeven met open ramen prac tisch onmogelijk maakt. Een enkele maal werd zuinigheid met kolen als motief aangevoerd voor het angst vallig gesloten houden van de ramen. Het vervangen van de veelal onwelrie kende urinoirs door de in de practijk meer doelmatig gebleken W.C., het aanbrengen van een behoorlijke wasgelegenheid met handdoek en zeep, het inrichten op alle scholen van een eenvoudig gymnastiek lokaal en op alle kleuterscholen van een speellokaal, zijn enkele van de wensen, welke nog steeds op verwezenlijking moe ten wachten. Hier en daar vielen kinderen op, gezeten in schoolbanken, welke hun door maat en/' of model niet pasten. Daardoor wordt het ontstaan van houdingsafwijkingen zeker in de hand gewerkt. Immers, langdurig zitten, zoals op school nu eenmaal onvermijdelijk, is voor ieder kind een vermoeiende bezig heid. Indien de bank niet goed „past", de voeten geen grond voelen, de rugsteun ADVERTENTIE VRIJDAG 1 FEBRUARI Palace: „Tarzan en de slavin", alle leeft., I en 9 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De verloren vul- caan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarae: „The Robin Hood van de Pecos", 14 jaar, 7 en 9.1p uur. Frans Hals: „De vrouw van mr. Graig", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva (Heemstede): „You are in the navy now", alle leeft., 8.15 uur Rembrandt: „Show Boat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 2 FEBRUARI Stadsschouwburg: Volksvoorstelling „Kin deren zijn kinderen" (Comedia), 8 uur. Rem brandt, Luxor, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Citv: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva (Heemstede): 2.30. 7 en 9.15 uur. verkeerd zit, of de knieën scheef gehou den moeten worden, zal het kind heel gauw een kyphotische of scoliotische houding aannemen. Eerst is dit een gewoonte-hou ding, maar al gauw raakt die gewoonte in geslepen (iedere dag enige uren!) en wordt moeilijk weer afgeleerd. Ik wil hier dus graag pleiten voor het gebruik van tafels en stoelen of van banken van goed model in verschillende maten. Zeven klassen van het L.O. werden spe ciaal onderzocht op tuberculose, naar aan leiding van een geval van t.b.c. bij één van de leerlingen van de desbetreffende klas. Op 1 V.L.O.-school kwam een geval voor van t.b.c. onder het onderwijzend perso neel. Alle leerlingen van die klas zijn door gelicht en onderzocht. Bij geen der kinderen, noch bij het L.O., noch bij het V.L.O., werden afwijkingen van tuberculeuze aard gevonden. Klachten over de Dagopenlucht- school Wij lezen voorts in het verslag over deze school aan de Rijksstraatweg in Haarlem- Noord: Het valt op dat de resultaten van de Dagopenluchtschool, ondanks allerlei on gunstige factoren, zeer bevredigend ge noemd mogen worden. De ligging van deze, niet voor een openluchtschool ont worpen, lokalen is zodanig, dat storm en windvlagen uit bijna alle richtingen vrij toegang hebben. Het aantal schooltijden, dat buiten les gegeven kan worden is zéér gering. Hoewel het dikwijls flink inwaait in de klasse-lokalen, zijn er noch subjec tieve klachten, noch objectief schadelijke gevolgen aantoonbaar, mits de kinderen doeltreffende kleding dragen, waar dan ook steeds op gelet moet worden. De speelplaats ligt geheel open naar het Noorden en is daardoor meestal guur en tochtig. De be zwaren van de Dienst van Hout en Plant soenen tegen het toelaten van de kinderen op de meer beschut gelegen gazons, blijken onoverkomelijk, zodat deze fraaie aanleg uitsluitend een aesthetisch rustpunt voor het oog moet blijven. De rust, betere hygiëne (baden) en goede voeding tijdens gezamenlijke maaltijden blijken alle gunstige factoren, welke de meeste kinderen zichtbaar goed doen. Dit. uit zich niet. alleen in toenemend gewicht en groei, maar ook in meer opgewektheid, betere tint en geringer aantal verzuim dagen tengevolge van verkoudheid of bronchitis. Het is jammer, dat de vele vacantiedagen in het voorjaar steeds een ongunstige invloed op de gewichtstoename uitoefenen. Er werden twee groepen leerlingen in de school opgenomen, 74 in Februari en 86 in Augustus. De gewone tijd is een half jaar. Er bleven ook kinderen 1 jaar of zelfs l'/a jaar. Er kwamen 500 kinderen in aanmer king voor uitzending naar een herstellings oord. Adviezen van de Geneeskundige Dienst van Haarlem Wij lezen in het jaarverslag van de Ge meentelijke Geneeskundige Dienst van Haarlem: Ook dit jaar werden weer vele adviezen uitgebracht in verband met de volkshuis vesting. namelijk in die gevallen, waarin klachten over of gevaren voor de gezond heid het treffen van voorzieningen gewenst of wel het uitvoeren van voorgenomen maatregelen ongewenst maakten. Soms was het een verzoek om een ruimere of betere woning, dan weer een verzoek om van in woning verschoond te blijven. Vele en velerlei zijn de gezondheidsklachten, waar bij het niet. mogelijk is een vaste maatstaf bij de beoordeling te leggen. Ter bevorde ring van de uniformiteit der beoordeling worden alle klachten door één, soeciaal met dat werk belaste, arts onderzocht. Dat het Bureau voor Huisvesting zoveel mogelijk rekening met de uitgebrachte ad viezen höudt, is te begrijpen. In een aantal gevallen konden mensen, voor wie betere huisvesting urgent was, geholpen worden. Dat dit lang niet altijd mogelijk was. komt door de zeer moeilijke omstandigheden en de steeds weer nieuwe toevloed van huis vestingsproblemen. Tijdens het verslagjaar ontving de des betreffende arts 975 bezoeken op zijn spreekuur en bracht hij 501 visites aan huis, teneinde de geuite klachten te onder zoeken. Afgehandeld werden 611 (vorig jaar 710) verzoeken om medisch advies. In 153 (201) gevallen was het verzoek daartoe gedaan door het Bureau voor Huisvesting, in 458 (509) gevallen kwam het verzoek van een particulier, meestal voorzien van een attest van de huisarts. In 385 gevallen, dat is 63 (80.4 van het totaal, bleken de gezondheidsklach ten gemotiveerd: in 226 gevallen, 37 (19.6 ongemotiveerd. In 45 gevallen werd een onderzoek gevraagd in gevallen waarin sprake was van tuberculose; 11 klachten bleken ongegrond. Polikliniek werd opgeheven Blijkens het jaarverslag van de Gemeen telijke Geneeskundige Dienst in Haarlem werden er in het laatste jaar 253 nieuwe patiënten bij de polikliniek voor geslachts ziekten ingeschreven. Dit zijn er 124 min der dan een voorafgaand jaar. De directeur van de Dienst meende dat nu zonder gevaar voor de Volksgezondheid de polikliniek kon worden opgeheven. De overblijvende patiënten werden, in over leg met de desbetreffende huisarts, naar een dermatoloog gezonden. Het Adviesbureau van de Stichting voor Geslachtsziektenbestrijding in Noordhol land zet in het gebouw van de Dienst zijn werk voort. Van de nieuw ingeschreven patiënten (253) bleken er 193 aan een geslachtsziekte te lijden. Het aantal mannelijke patiënten was 74.6 dat der vrouwen dus slechts 25.4 De leeftijden waren: vrouwen 04 jaar 1, 16—20 jaar 5, 21—30 jaar 26, 31—50 jaar 15; ouder dan 50 jaar 2. Mannen: 1620 jaar 4, 21—30 jaar 104, 31—50 jaar 29, ouder dan 50 jaar 7. De Associatie Cassa, de Rente-cassa N.V. en de Kas-vereniging N.V. te Amsterdam hebben met ingang van 1 Januari 1952 een fusie aangegaan. Na een diensttijd van ruim 45 jaren nam de referendaris der PTT A. Dijkstra, eerst aanwezend ambtenaar op de afdeling Con trole Post waarden te Haarlem, afscheid van de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Van de zijde van het hoofdbestuur der PTT waren tegenwoordig de inspecteurs der PTT Hindriks en Bosman, voorts de referendaris Van den Tol van de afdeling Personeel, de referendaris Dammer van de Accountantsdienst, inspecteur Poolman van de Algemene Rekenkamer, hoofdinspecteur De Jong van het Departement van Finan ciën en vele anderen. Voorts waren aanwe zig de heren Van Krimpen, Hartz, Kruijt van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. Ook gaf de heer André van der Vossen als vertegenwoordiger van de Aesthetische Dienst van de PTT, acte de présence. Nadat het hoofd van de afdeling, de controleur de heer H. J. van Vliet de vele verdiensten van de scheidende ambtenaar had gereleveerd en hem de bedrijfspenning had overhandigd, sprak een employé van de Controle, de heer Willemse, namens het personeel, een hartelijk afscheidswoord en bood een klok aan. Jhr. W. van Andringa de Kempenaer, sprekende namens de directie van de Gra fische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V., gaf uitdrukking aan de waardering van' het bedrijf voor de prestaties van de heer Dijkstra vooral in de lange distribu tieperiode toen millioenen bonkaarten aan zijn zorgen werden toevertrouwd. Een fraaie dressoirlamp, een kleurets zomede de grote Elsevier Atlas werden aangeboden. Nadat de productieleider van de Grafi sche Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. de heer Kruijt, namens de afdelings chefs een boekwerk had geoffreerd sprak de opvolger van de heer Dijkstra, bureau chef Loos, nog een woord van dank voor de vele goede raadgevingen, de medewer king en hartelijkheid ondervonden tijdens de „leertijd". Ook het befaamde Vreemdelingenlegioen gingsacties in Noord-Afrika. Een aantal sterking in Bia Drassen, in de neemt deel aan de zuiverings- en beveili- legioensoldaten doorzoekt hier een ver omgeving van Kaap Bon. Gedeputeerde Staten van Noord-holland hebben de Provinciale Staten van Noord- holland een voorstel aangeboden om het ambtenarenreglement aan te vullen met een bepaling, dat ambtenaren geen lid mogen zijn van de Communistische Partij van Nederland, van de Arbeiders Bond voor Cultuur, van het Algemeen Neder lands Jeugd Verbond, van de Nederlandse Vrouwenbeweging en van de Eenheid Vak centrale en de daarbij aangesloten bedrijf s_ bonden. De uit twaalf punten bestaande agenda van de vergadering van de gemeenteraad van Heemstede gaf de leden weinig aanleiding tot het maken van opmerkingen; de tongen kwamen pas los in de rondvraag, toen de wijzigingen in de routes van de autobus van de N.Z.H.V.M., welke binnenkort van kracht zijn, ter sprake kwamen. Betreurd werd. dat de autobus in de kinderrijke Indische buurt zal rijden, terwijl burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard er zijn voldoening over uitsprak, dat de bus déze buurt aandoet, omdat het aanvankelijke plan was het eindpunt te maken op het Wil- helminaplein. Ook werd gesproken over het ongemak van de eenmanswagen. Alvorens de raad aan de behandeling van de agenda begon wenste de voorzitter mevrouw Van Nispen-Van Wely geluk met de viering van haar dertigjarig huwelijks feest. Hij deelde mee. dat mr. Van Zeelen- berg een operatie heeft ondergaan en bood de beste wensen aan. Voorts deed de spre ker mededeling van het feit dat wegens ziekte van mr. Zeelenberg de behandeling van de gemeentebegroting is vastgesteld op een latere datum, namelijk Donderdag 21 Februari. Aanschaffen van bijbels Naar aanleiding van het voorstel van B. en W., om medewerking te verlenen door een bijdrage beschikbaar te stellen voor de Bijzondere Protestantse School te Heemstede voor de aanschaffing van hon derdvijftig Bijbels van de door het Neder lands Bijbelgenootschap uitgegeven nieuwe vertaling van de Bijbel, merkte de heer R e ij n d e r s (Arbeid) op, dat hij het beter had gevonden als het bestuur zo -veel Christen-zin had getoond door uit eigen portemonnaie de Bijbels aan te kopen. Het is gemakkelijk gemeenschapsgelden te vragen. Mr. v a n W ij k (A.R.) zeide dat het hem speet, dat de opmerking was gemaakt. Het getuigd van Christen-zin als men de wet tige weg bewandelt, zoals thans geschied is. Waarom zou het bestuur een uitzonde ring moeten maken nu het Bijbels betreft, welke ook bij het onderwijs gebruikt wor den. Als de bijdrage niet verleend wordt, dan zal het bestuur wel middelen vinden de Bijbels toch aan te kopen. De spreker meende, dat er een addertje onder het gras schuilt. Wethouder Disselkoen Arbeid deelde mee. dat de aanvrage aan de wette lijke voorschriften voldoet; de normale eisen worden niet overschreden. In andere gemeenten wordt dezelfde weg gevolgd. Nadat de heer R e ij n d e r s verklaard had, dat er geen addertje onder het gras schuilt en dat hij niet tegen het bijzonder onderwijs is, merkte hij op het jammer te vinden, dat het bestuur de „delicate boe ken" niet zelf koopt. ADVERTENTIE winter handen en schrale huid De Ouderavonden van de J. P. Coen- school in Haarlem kenmerken zich sinds jaar en dag door de prettige sfeer, die ook op 30 en 31 Januari heerste, toen leden van de Oudercommissie en van het school- personeel een opvoering gaven van het geestige kolderstuk „De metalen Eva" van Henk Bakker en Joop Spit. onder leiding van de heer D. Hellingman. De grote gym nastiekzaal van het gebouw aap de Gvs- breght van Aemstelstraat was beide keren geheel gevuld met belangstellenden, die veel plezier aan het gebodene beleefden. Een en ander is wel een bewijs van de prettige verstandhouding en gezonde sa menwerking. Ir. J. H. Verstegen, chef van de dienst van het seinwezen, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst van de Nederlandse Spoorwegen verlaat, heeft van het bedrijf afscheid genomen. Hij ont wierp een nieuw seinstelsel. dat thans ge leidelijk wordt ingevoerd. Ir. Verstegen is ook de grondlegger van het blokstelsel met automatische lichtseinen en van de knipper lichtinstallaties bij onbewaakte overwegen. Onderwijsnota Mr. dr. Van Bruggen (C.H.) dankte het college voor het toezenden van de nota over de kosten van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, naar aan leiding van de plannen van de gemeente Haarlem en bracht B. en W. dank voor de wijze van samenstellen er van. Besloten werd de nota bij de begroting aan de orde te stellen. Autobusroutes Bij de rondvraag kwamen de gewijzigde routes van de N.Z.H.V.M. ter sprake. De heren Verspoor (Arbeid) en Van W ij k vreesden moeilijkheden als de bus in de Indische buurt rijdt, mr. dr. Van Bruggen vroeg aandacht voor de foren sen bij de Sportparklaan wonend en be sprak klachten van het publiek, dat ge bruik maakt van de eenmansbussen. De reden is dat de chauffeurs een te zware taak hebben. De heer K e ij nders was mening, dat de raad geen klachtenbus van de N.Z.H.V.M. mag worden. Laat men zich rechtstreeks tot de directie van het bedrijf wenden. Hij heeft het ook gedaan en met succes. Het publiek moppert graag maar werkt onvoldoende mee; het houdt geen gepast geld gereed en veriangt, dat de bus een taxi is. Het streven moet zijn de lage prijs van de rit te handhaven; daarvoor moet men zich een offer getroosten. De voorzitter merkte op dat het ge meentebestuur de ervaring heeft opgedaan, dat het mogelijk is over alle zaken overleg te plegen met de directie der N.Z.H.V.M. Bij het gemeentebestuur komen vele klach ten binnen over de bus. speciaal over de eenmanswagen. Daarom heeft men herhaal delijk de aandacht van de directie geves tigd op de ongewenste toestand. Het ant woord was, dat het Heemsteedse publiek het lastigste is uit het gehele rayon. Het is noodzakelijk gebruik te maken van een eenmansbus, anders zijn de kosten te hoog. Wat de wijzigingen in de routes, die bin nenkort van kracht zijn, betreft, zeide de voorz., dat he voorstel van de directie der N.Z.H.V.M. was lijn 1 van 't.Raadhuisplein via de Camplaan naar het Wilhelminaplein te laten rijden. B. enW. zijn er in geslaagd de lijn door te trekken via de Achterweg door de Timorstraat naar de Celebesstraat (eindpunt). De terugroute is: Borneostraat, Laan van Insulinde, Achterweg, Wilhel minaplein, Camplaan, Raadhuisplein. Ver zocht is langzaam te rijden. Afgewacht moet worden of de proef slaagt. Lijn 2 gaat op de heenreis van het Raadhuisplein over de Valkenburgerlaan naar het Valkenbur gerplein en terug over de Heemsteedse Dreef, de Camplaan naar Raadhuisplein. Hoewel de directie er niet voor voelde een half uurdienst met de Glip te onderhouden heeft zij er tenslotte toch in toegestemd. De Glip is een onderdeel van Heemstede en mag niet verwaarloosd worden. Volgens de voorzitter hebben B. en W. het onderste uit de kan kunnen halen. Wat de tarieven betreft was de spreker van mening, dat het publiek dient mee te wei-ken die te be houden. Parkeren op de Heemsteedse Dreef Op een vraag van de heer Van der Linden (K.V.P.) over het gevaar, dat speciaal des avonds ontstaat op de Heem steedse Dreef, als auto's niet goed gepar keerd zijn antwoordde de voorzitter, dat het gemeentebestuur zich schriftelijk tot de bewoners zal wenden met het ver zoek mee te werken; ook zal gevraagd worden de aandacht van hun bezoekers te vestigen op het parkeren. Als de toestand gevaar oplevert moet overwogen worden een parkeerverbod in te stellen. Gladde wegen Tenslotte bracht mevrouw Van Nispen- Van Wely (V.V.D.) hulde aan de wethou der van openbare werken voor hetgeen in de afgelopen dagen gedaan is om gladde wegen met zand te bestrooien. Behalve de komst van de Limburgers uit Kex-krade met hun muziekcorpsen, hun carnavalsvereniging en hun boogschutterij, die in dit blad reeds uitvoerig is aange kondigd, vermeldt het programma dat het Centrum-comité Koninginnedag bezig is op te stellen voor 30 April nog enige andere festiviteiten. In de gemeentelijke Concertzaal zal men des avonds de poppen van Bert Brugman aan het dansen hebben in de opera „La Serva Padrona" „De dienstmeid is de baas".De leerlingen van de Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering van de Toonkunst onder leiding van Marinus Adam zullen het orchestrale en vocale deel van deze opera ten gehore brengen. Vermoedelijk komt ook de televisie haar beslag op deze ge beurtenis leggen. In de Stadsschouwburg voert de Letterlievende Vereniging „J. J Cremer" het toneelstuk „Om de konings macht" op. De Oranjedag krijgt zijn ge bruikelijke daverende slot in een balcham- pêtre op de Grote Markt, die zoals altijd weer het brandpunt van de feestelijkheden zal zijn. Hier zullen des morgens .ook 5000 schoolkinderen hun aubade naar het stad huis opzenden en de Carnavalsvereniging uit Kerkrade gaat er een persiflage geven van „Romeo en Julia" en wellicht ook nog van Sneeuwwitje. Het plankier, dat daar toe moet worden opgesteld met een apart podium voor het ere-concert van de Bergkapel der Dominiale Mijn neemt echter zoveel ruimte in beslag, dat de rotonde op de Grote Markt welhaast zeker te klein zal zijn. De organisatoren zoeken nu naar een betere plek. Het parkeerter rein voor de Vleeshal zou de spelers wel goed uitkomen omdat zij dan een kleed- gelegenheid vlak achter zich hebben, maar men overweegt tevens dat op deze plaats lang niet zoveel mensen de opvoering kun nen volgen. Het programma voor 5 Mei bevat het gebruikelijke réveille, de „muzikale omme gang" van de politie, de zeepkisten-race en een harddraverij (met totalisatór), die het comité op de Dreef wil doen plaats vinden. Het kinderzang-concert op het binnenplein achter het Proveniershuis wordt dit jaar groter opgezet en blijft niet beperkt tot de schoolkinderen van het stadscentrum. Het vuurwerk wil men dit jaar ergens anders afsteken, omdat de ervaring heeft geleerd, dat het tot nu toe hiervoor ge bruikte terrein aan de Wagenweg te klein is. Het comité meent een betere plek te hebben gevonden voor „Dreefzicht", waar zowel de toeschouwers als de bewegende stukken van het vuurwerk meer ruimte hebben. Een sociëteit voor Ouden van Dagen in Haarlem-Noord Maandagmiddag 4 Februari om 2 uur opent de U.V.V. een Sociëteit voor Ouden van Dagen in Haarlem-Noord in het Ver enigingsgebouw Indischestraat 190 (Mina- hassa-Kapel). De Sociëteit is toegankelijk voor per sonen boven de 65 jaar en wel op Maan dag-, Woensdag- en Vrijdagmiddag. In vroeger tijd, tot in de 19e eeuw, bestond het werkwoord pantoffelen, dat natuurlijk betekende: op pantoffels lo pen en vandaar: kuieren, wandelen. In klaasje Zevenster, het indertijd beruchte boek van Van Lennep, staat ergens: ,,'t Is mooi weer, er zijn stellig een massa mensen aan 't pantoffelen." Het woord parade, eigenlijk: wapenschouw, mili tair défilé, betekent in algemener zin: optocht. Een pantoffelparade is dus het wandelen van een groot aantal personen op een bepaalde plaats en op vaste tij den. Zij doen dat om dezelfde reden waarom, volgens Ovidius, de dames naar de schouwburg plegen te gaan: niet alleen om te zien, maar ook om gezien te worden. k.. Vandaag. 1 Februari, is op zijn verzoek wegens zijn gevorderde leeftijd, eervol ontslagen brandmeester A. J. van Schoo ien van het rayon Overveen der vrijioil- lige brandweer Bloemendaal. De heer Van Schooten is een van de oprichters geweest van de vrijwillige, brandweer in Bloemen daal en heeft, veel bijdragen tot het berei ken van de huidige paraatheid van het corps, speciaal van de ploeg Overveen. Bij de oprichting van het corps op 30 April 1924 werd hij aangesteld als algemeen reserve, op 20 Juni 1925 volgde zijn benoe ming tot brandmeester van het rayon Overveen. Deze functie heeft hij steeds nauwgezet en met veel toewijding vervuld. Het is dan ook niet te verwonderen, dat burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex in zijn ontslagbrief getuigde van grote dankbaarheid voor al hetgeen de heer Van Schooten voor de vrijwillige brandweer en de gemeente heeft gedaan. TONEEL EN CABARET Zaïerdag 2 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Volksvoorstelling door Comedia van het Napolitaanse spel „Kinderen zijn kinde ren" van Eduardo di Filippo met Magda Janssens, John Gobau en vele anderen. Zondag 3 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Volksvoorstelling van „Kinderen zijn kin deren" door Comedia (zie Zaterdag). Woensdag 6 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: The London Studio Company met „A Man of Destiny" van Shaw en „A Phoenix too frequent" van Christopher Fry, met Jean Wilson, Walter Hudd en anderen (onder auspiciën van de Haar lemse Kunstgemeenschap). Donderdag 7 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia speelt ,De dood van een handelsreiziger" van Arthur Miller met John Gobau in de titelrol. Verder werken onder anderen mede: Magda Janssens, Guus Hermus en Steye van Brandenberg. MUZIEK Vrijdag 1 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Opera'met „La Bohème" van Puccini voor de vereniging Geloof en Wetenschap. Muzikale leiding: Mario Cord one. Dinsdag 5 Februari. Concertgebouw, 8 uur: Recital door de Roemeense pianiste Clara Haskil. die composities van Bach. Haydn, Schubert en Brahms ten gehore brengt. Donderdag 7 Februari, Frans Halsmuseum, 8 uur: Kamermuziek onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars door Pie en Christ van der Glas. piano en viool. Zij spelen werken van Somer, Or- thel, Albert de Klerk. Mozart en Brahms. Donderdag 7 Februari. Concertgebouw, 8 uur: Die Haerlemschè Musyckcamer speelt on der leiding van André Kaart werken uit de zeventiende en achttiende eeuw. met medewerking van Jo Vincent, sopraan. Het programma vermeldt onder meer het Salve Regina van Pergolesi en de Italiaanse can tate van Bach, de Trauersymphonie van Locatelli en het Concerto grosso van Pie- ter Hellendaai. Vrijdag 8 Februari. Concertgebouw, 8 uur: Concertmeester Jan Hesmerg is solist op het: H.O.V.-concrt onder leiding van Toon Verhey. Het programma bestaat: uit de ouverture „De bruiloft van Figaro" en het vioolconcert in D grote terts van Mo zart en de Svmphonie in d kleine terts van César Franck. DIVERSEN Vrijdag 1 Februari, De Leeuwerik. 8 uur: dr. D J. Goslinga spreekt over „De Neder landse Antillen". Met films, onder meer van het bezoek van Prins Bernhard. Voor de vereniging „Oost en West". Zaterdag 2 Februari. Stadsschouwburg, 1.45 uur: Voordrachtmiddag door leerlingen der elementaire afdeling van de Muziek school van Toonkunst. Zaterdag 2 Februari. Lunchroom de Graaf, Grote Markt, 8 uur: Lezing met lichtbeel den door Theo van Reijn over beeldhouw kunst voor het Jongeren Gesprekcentrum. Zondag 3 Februari. Concertgebouw. 8 uur: Muziekfestival 1952 van de Haarlemse amusementsvereniging „De Melodisten" met optreden van vele ensembles en solisten. Zondag 3 Februari, Stadsschouwburg. 2 uur: „Assepoester" door Aerdenhouts Kinder toneel onder leiding van mevrouw J van Kampenvan den Brink. Maandag 4 Februari. Frans Halsmuseum, 8 uur: prof. dr. G. L. Smit Sibinga besluit zijn serie lezingen voor de Volksuniversi teit over „De evolutie van het leven op aarde". Woensdag 6 Februari. Frans Halsmuseum. 8 uur: In de reeks voordrachten over de crisis der cultuur spreekt Wouter Paap met muzikale illustratie) over het gebied der toonkunst. (Volksuniversiteit). Woensdag 6 Februari, Mincrva-Theater, Heemstede, 8 uur: Sprookjes-operette ..Diana's toverij" van Bob Jansen met mu ziek van Evert Haak door de kinderafde ling van Katholiek Gemengd Koor. Donderdag, 7 Februari, Kon. Emmaschool, 'S uur: dr. A. Melchior over „Schoonheid en bijgeloof in Oost-Afrika" voor de V, U. (Haarlem-Noord. Roerdompplein 19). Donderdag 7 Februari, Dreefzicht, 7.45 uur: Cabaretgroep Mascotte ten bate van „Den nenheuvel". Bal na. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Tot 10 Februari schilderijen en aquarellen van Bob Buys, dagelijks van 1017 uur. Huis Van Looy: Het voormalig woonhuis van de schrijver-schilder Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 14r-r-17 uur, des Zondags alleen van 1417 uur. Uit de Opiegte Haarlemsche Courant van 31 Januarij 1852 's-GRAVENHAGE De Minister van Financiën, handelende uit krach te van hem door den Koning verleende magtiging, brengt bij deze ter kennis van het algemeen, dat naar luid van een door G. G. en N. C. van Andel te Vreeland ingediend request, welks in houd door ingewonnen berigten is be vestigd. op den 13den Februari 1S34 met de Vreelandsche Schuit van Am sterdam aan hun adres is afgezonden een Certificaat l\'z Nationale Schuld, groot f 800.voorzien van de nog onverschenen coupons. Deze papieren, besloten in een ver zegeld pakje, zijn gedurende het vervoer met de Schuit bemagtigd door eenen Aap, die gelijktijdig werd vervoerd en die dat pakje en den inhoud dermate heeft gehavend en verscheurd, dat de overgeblevene Stukken, door de Per sonen aan wi. de Aap bezorgd werd uit zijn hok genomen, als onkenbaar en van geene beteekenis in het vuur zijn geworpen. Requestranten verlangen voor het alzoo vernietigd Certificaat eene tege moetkoming. Ieder die beweren mogt eenig met de inwilliging van dit verzoek strijdig belang te hebben, wordt hierbij opgeroepen zijne regten te doen gelden op de daartoe bij de Wet aangewezene wijze. 's-Gravenhage 28 Januarij 1852. De Minister voornoemd, (advertentie) VAN BOSSE.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5