„Saar is een deel van Duitsland Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bewondering Vijftien Oosterse UNO-delegaties in de bres voor Tunesië Eensgezinde Bondsraad waarschuwt Frankrijk Vertrouwen der West-Duitsers in Frankrijks Europese politiek geschokt Tégen opneming van Duitsland Kwestie Nieuw Guinea voor Internationale Hof? Ook invoerbeperking in Frankrijk? Eisenhower aanvaardt presidents-candidatuur Het woord is aan Rusland wil de knoop doorhakken Toestand in Egypte verbetert geleidelijk WHÊÊM p?s'' JRip Levenslang voor de Belg Rinchard Vliegtuigverliezen in Korea Beroep op voorzitters der Assemblée en van de Veiligheidsraad Frans-Engels front: Amerikaans sensatie schrijver over Nieuw- Guinea Nieuwe UNO-leden Diensttijd in Korea telt dubbel voor pensioen Wisselvallig weer 66e JAARGANG No 175 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 28 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Dr. K. J. L. ALBERDINGK THIJM (Lo- dewijk van Deyssel) hei-denkend heeft Godfried Bomans Woensdagavond tot de leden van Teisterbant gezegd: „Had hij niet geleefd, dan zouden wij nu stellig anders schrijven en misschien zelfs anders denken. Over het algemeen wordt de betekenis van dergelijke artistieke arbeid in Neder land niet hoog aangeslagen, maar wij heb ben in Duitsland gezien dat het leven ver schrompelt en verschraalt als de kunste naars het zwijgen wordt opgelegd en de edelste gevoelens, die in een volk leven, niet tot uiting kunnen komen." Diezelfde middag, in de schouwburg voor de jeugdige bezoekers van het Interscholair Tournooi eveneens de grote heraut van de Beweging van Tachtig herdenkend, had Godfried Bomans zich ontroerd gevoeld toen al die jonge mensen uit eigen bewe ging opstonden, nu eens niet voor een voetballer, een wielrenner of iemand an ders die alleen door lichamelijke capacitei ten uitblinkt, maar voor iemand die in de geest groot is geweest. Ik begrijp zijn gevoelens en deel zijn be wondering voor de grote en voorname mens, die is heengegaan. Maar is het wel zo, dat de betekenis van artistieke arbeid als die van Van Deyssel in het algemeen in Nederland niet hoog wordt aangeslagen? Hetgeen immers wil zeggen: minder hoog dan in het buitenland in dergelijk geval pleegt te geschieden? Wij zijn een weinig demonstratief volk. Wij geven moeilijk van geestdrift blijk. In een concertzaal, in een schouwburg gaan wij zelden verder dan applaus. Als wij willen opstaan als uiting van hulde aan een solist kijken wij eerst rond om te zien, of anderen het al gedaan hebben. Wij zouden wel eens een gek figuur kunnen slaan door het alleen te doen. Wij zijn vol valse schaamte. Ook bij sportwedstrijden, waar de jonge mensen, die minder bedachtzaani zijn, de meerder heid vormen, zijn wij kariger in onze bij val dan zelfs een Engels publiek. Wij zijn, tenminste ten Noorden van de Moerdijk, bovendien onbeholpen feestvierders. Iets schijnt ons altijd te weerhouden om ons te laten gaan, hetzij in geestdrift of in vreug de, alsof het iets onbehoorlijks of licht zinnigs zou zijn. Er is steeds die rem. Dit alles geldt ons gedrag in het open baar. Daar blijft het evenwel niet bij. Ook in het gesprek vrezen velen van ons, zich te uitbundig te tonen in hun lof en (onbe vangen, zonder voorbehoud, bewondering te uiten. Het schijnt niet te passen in ons burgerlijk volkskarakter, zoals prof. Hui- zinga dat indertijd geschetst heeft in „Ne derlands Geestesmerk" weliswaar na het woord burgerlijk van zijn zwaarste be lastingen te hebben ontdaan, ïla het te hebben „afgewassen" en te 'hebben herin nerd aan hetgeen hij het onsterfelijke tus senzinnetje van Jules Renard noemt: „Bur gerlijk is hij, die mijn denkbeelden niet deelt". Maar Huizinga is onomwonden genoeg geweest in zijn kenschets: „De een heid van het Nederlandse volk is bovenal gelegen in zijn burgerlijk karakter. Of wij hoog of laag springen, wij Nederlanders zijn allen burgerlijk, van de notaris tot de dichter en van de baron tot de proletariër. De burgerlijke levensopvatting heeft zich meegedeeld aan alle groepen of klas sen, die ons volk telt, landelijke en stede lijke, bezittende en niet bezittende. Onze ganse geschiedenis weerspiegelt die bur gerlijke aspiraties. Om burgervrijheid hielden onze voorouders het verzet tegen Spanje vol. In burgerzeden wortelden de politieke eigenschappen der Republiek. Uit een burgerlijke sfeer sproten onze weinig militaire geest, de overwegende handels geest. De burgerlijke samenleving ver klaart de geringe oproerigheid der volks klassen, en in het algemeen die effenheid van het nationale leven, die maar licht rimpelde onder de wind der grote geestes- beroeringen." En Huizinga voegde er even later aan toe: „De burgerlijke levenshouding brengt ook teweeg die lange inzinking van ons volks bestaan in de achttiende eeuw en de lome, langzame ontwaking in de negentiende Maar stel nu de vraag: bewonderen wij dit zelf? Ook als wij rekening houden met de zekerheid, dat die Nederlandse burger lijkheid samengaat met sterke eigenschap pen, die ons volk tot zo hechte kracht heb ben doen groeien zouden wij dan toch vaak niet anders willen? Ik geloof het wel. Daarom geloof ik ook dat juist het optre den van een man als Van Deyssel in veel breder kring dan die der kunstenaars, dan die van de erkende dragers onzer cultuur in de ruimste zin des woords, wel zeer hoog aangeslagen is. Hij was de jonge oproerige, die de effenheid van het nationale leven verbrak, dat in die negentiende eeuw maar tot lome, langzame ontwaking had willen komen. Multatuli had het beproefd hij was, moegestreden, naar het buitenland verdwenen. Hij had gestormd en getoornd. Busken Huet had het ondernomen in de critische scherpte van zijn aristocratische pen. Hij wilde, na een verblijf in Indië, niet' meer naar Nederland terugkeren en werkte gedurende zijn tien laatste levens jaren in Parijs. De strijd tegen de mufheid, de ,saaijheid" welk een tekenend woord, in die oude spelling zag hij niet meer te winnen. En toen verrees, nevens vrienden hem waardig, toch de bestormer die zou zegevieren. Die jonge mensen in de schouwburg, die jongens van het Interscholair Tournooi. zijn van hun plaatsen verrezen toen Godfried Bomans hen ging toespreken over zulk een man, omdat de felle strijd van die man hèn ontroerd heeft. Hen niet alleen. Eigens in datzelfde „Nederland's Geestesmerk- zegt Huizinga, sprekend over de achttien de" eeuw: „Wie haar wil verstaan moet het gehalte van de tijd een weinig achter de mensen en de woorden kunnen ontdekken Ik zou willen stellen dat dit voor ons volk te allen tijde geldt. Zo vaak spreken wij «champer, afdingend op waarden die m Zuidelijke landen tot warmte en geestdrift zouden vervoeren. En op hetzelfde ogen blik voelen wij innerlijk die warmte, zou den die geestdrift graag willen uiten als wij maar konden, zouden zelfs protesteren •ris iemand met de woorden instemde. Het :s tekenend dat de Franse cultuur, de "ranse geest, zélfs het Franse gebaar een langdurige invloed op ons volk hebben 'oen gelden en nog doen gelden en hier zo goed verstaan en zo bewonderd zijn. Men moet, bij ons, waarlijk steeds achter de mensen en woorden kijken. En dat geldt De Franse resident-generaal in Tunis, graaf De Hauteclocque, is er na enige dagen in geslaagd een onderhoud te hebben met de Bey van Tunis, in diens paleis Hammam- lif. Tijdens dit onderhoud heeft de resident-generaal de Bey een boodschap van de Franse regering ter hand gesteld. De Bey zeide dat de vorige verzoeken tot een onderhoud waren afgewezen wegens ziekte van zijn zoon. De Hauteclocque (met bril) verlaat het paleis en stapt in zijn wagen. Te Parijs is officieel medegedeeld, dat vijftien UNO-gedelegeerden uit Azië en Afrika hun regeringen verzocht hebben, de Tunesische klacht tegen Frankrijk in de U.N.O. te brengen, indien bemiddelings pogingen van de voorzitters van de Alge mene Vergadering en de Veiligheidsraad mislukken. Genoemde delegaties komen van Afghanistan, Birma, Egypte, Ethiopië, India, Indonesië, Perzië, Irak, Libanon, Pakistan, de Philippijnen, Saoedi-Arabië, Syrië, Jemen en Liberia. Een woordvoerder van de delegaties, Ahmed Sjoekeiri (Syrië) zeide een bezoek te hebben gebracht aan de voorzitter der Algemene Vergadering, Nervo, en zijn col lega van de Veiligheidsraad, Kijoe (Grie kenland). Hij had hun verzocht namens genoemde delegaties een document uit te geven, waaruit blijkt, dat de vijftien dele gaties de toestand in Tunis als een gevaar voor de vrede beschouwen. Sjoekeiri is plaatsvervangend secretaris-generaal van c.e Arabische Liga. In de brief werd gezegd, dat met het oog op de vrede, de veiligheid en de rech ten van de mens de kwestie-Tunis onder aandacht van de U.N.O. gebracht dient te worden. Sjoekeiri sprak echter de hoop uit, dat Frankrijk het voordien tot een accoord met de Tunesische regering zou brengen. Enkele landen hadden van hun regering reeds de toestemming ontvangen een be roep in deze op de Veiligheidsraad te doem Dè Franse Saarpolitiek heeft Vrijdag voor het eerst dr. Adenauer en zijn socialistische tegenstanders tezamen gebracht in een eenparige waarschuwing aan Frankrijk dat het Duitse vertrouwen in Frankrijks Europese plannen ernstig geschokt is. Ondanks de Saarkwestie heeft de West-Duitse Bondsraad Vrijdagavond zonder discussie besloten, zijn sanctie te geven aan het plan-Schuman, waardoor de ratificatie van het plan in West-Duitsland definitief is geworden. Ook de socialistische leden hebben in de Bondsraad geen bezwaren -tegen de ratifi catie gemaakt, een houding waartoe zij be sloten nadat in langdurige zitting van rie buitenlandse commissie van de Bondsraad het besluit was genomen, de raticifatie ge paard te doen gaan met een krachtig pro test tegen de Franse maatregelen in het Saargebied. Bondskanselier Adenauer heeft voor de Bondsraad een verklaring afgelegd, waarin hij de Franse politiek in het Saargebied in strijd noemde met de in April 195i door minister Schuman schriftelijk gegeven ver zekeringen. „In brede kringen is het geloof geschokt, dat in Frankrijk een werkelijk bondge nootschap der bondsrepubliek, zoals dit als grondslag voor een verdedigingsgemeen schap nodig is, ernstig gewenst wordt," zo zeide Adenauer. „Men zal ook in Franse kringen niet achteloos mogen voorbij gaan aan deze in brede Duitse kringen heersen de verontrusting". De Bondsraad heeft de regering eenstem mig verzocht „met versterkte nadruk de pogingen voort te zetten om de Duitse rechten met betrekking tot de Saar te ver dedigen en de vrijheidsrechten van de Saarbevolking te herstellen." Volgens het PARIJS (Reuter). De Franse regering heeft eenstemmig besloten zich te verzet ten tegen de opneming van West-Duitsland in het Atlantische Pact, zo verneemt Reu ter uit Parijs. De Franse minister van Bui ten landse Zaken, Robert Schuman, heeft zulks in een persoonlijke brief aan zijn Amerikaanse ambtgenoot, Acheson, mede gedeeld. De Britse minister, Eden, heeft bij zijn besprekingen met Schuman bevestigd, dat Engeland in het huidige tijdsgewricht tegen de opneming van Duitsland is. Eden zou ook ten volle er van overtuigd zijn geraakt, dat Frankrijks politiek ten aanzien van het Saargebied niet veranderd is door de benoeming van de ambassadeur in Saarbruecken, zulks ten gevolge van een uiteenzetting van Schuman. Frankrijk, al dus Reuter, heeft zich dus kennelijk van de steun van Engeland verzekerd inzake mogelijke aanspraken van West-Duitsland op een regeling van de Saarkwestie als voorwaarde tot een Duitse deelneming aan een Europees leger. Bij de besprekingen tussen Eden en Schuman waren ook de Franse ambassa deur in Londen, Massigli, en zijn Britse ambtgenoot in Parijs, Harvey, aanwezig. In Franse diplomatieke kringen laat men zich zeer tevreden uit over het resultaat van de besprekingen SchumanEden. Men is van oordeel, dat zij een versterking der Frans-Britse banden ten aanzien van in ternationale zaken ten gevolge hebben gehad. niet alleen een Van Deyssel. Het is een zware taak, die de kunstenaar en de schrij ver in Nederland vervullen voor de muur der koele i-eserve. Maar zij bestormen hem niet tevergeefs, want er achter bloeien toch, in zon en warmte, bewondering en erkenning. Het is ook daarom dat in Haar lem, dat Thijm zelf in een brief, die hij ons kort voor zijn heengaan schreef, de bij uitstek echt-Hollandse stad noemde, een „Teisterbant" heeft kunnen slagen. R. P. besluit van de Bondsraad zouden de jong ste Franse maatregelen in strijd zijn met de volkenrechtelijke status van het Saar gebied. Dit is volgens de Bondsraad „nog steeds een deel van Duitsland". De Bonds raad protesteerde ook tegen „de onver draaglijke wijze waarop de politieke vrij heid in het Saargebied is beperkt". Reuter meldt: De Saarlanders verwach ten een nieuwe storm van protest uit West- Duitsland tegen het ondertekenen van een accoord inzake sociale verzekering tussen de Saar en Italië, waarvan Vrijdagavond melding is gemaakt. De premier van Saarland, Hoffmann, heeft met Frankrijks machtiging het ac coord voor zijn land ondertekend, zo is van gewoonlijk betrouwbare. Franse zijde meegedeeld. Britse en Amerikaanse functionarissen Nieuwe richtlijnen voor Nederlandse onderhandelaars In de ministerraad zijn de herziening van het unie-statuut en de kwestie Nieuw Guinea aan de orde geweest. Aanleiding daartoe was de noodzakelijkheid om voor de Nederlandse vertegenwoordigers in de sub-commissie-Nieuw Guinea nieuwe richtlijnen vast te stellen. De besprekingen zijn op een dood punt gekomen omdat men van Indonesische zijde het overleg uitslui tend wenst te basei-en op de overdracht van de souvereiniteit over Nieuw Guinea. Nederland stelt zich op het standpunt, dat de status quo dient te worden gehand haafd. Van welke aard de nieuwe richt lijnen zijn, is niet bekend, ook niet of er ten aanzien hiervan eenstemmigheid in het kabinet heeft bestaan. Wel schijnt men een toeschietelijker houding van Nederlandse zijde te verwachten, welke evenwel de goedkeuring van het parlement zou ver eisen. Ook zou er sprake van zijn de kwes tie Nieuw Guinea door het Internationale Gerechtsof in Den Haag te doen behande len. Voorts zou gedacht worden over de vorming van een beheerschap. NEW YORK, (Reuter). „Het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken doet wanhopige pogingen om een nieuwe strijd als gevolg van het geschil tussen Indonesië en Nederland inzake Westelijk Nieuw-Guinea af te wenden", zo schrijft de correspondent van de „New York Evening Post" in Washington. „De toestand is uiterst gevaarlijk, elke dag kan de strijd ontbranden", schrijft hij verder. „De Nederlanders zeggen dat zij zullen vechten, zij dreigen er in paxiicu- liere gesprekken mee oorlogsschepen te zullen gebruiken om wapens en munitie in Nieuw-Guinea aan land te zetten". Naar aanleiding van dit bericht werd aan het ANP van zeer bevoegde Neder landse zijde het volgende commentaar ge geven: ?,De veronderstelling, dat er een gewapend conflict zou dreigen tussen Ne derland en Indonesië, is onzinnig. Het be licht bevat een hoogst sensationele en on verantwoordelijke voorstelling van zaken, die op geen enkele wijze door de feiten wordt gedekt. De besprekingen in Den Haag omtrent de unie en Nieuw-Guinea vinden normaal voortgang en van een „dreigende situatie" is daarbij geen sprake". zijn bang dat het West-Duitse parlement het kanselier Adenauer onmogelijk zal maken voort te gaan met het plan voor een Europees leger, als er niet iets gebeurt dat de spanning over de Saarkwestie ver mindert voordat Donderdag in de Bondsdag het debat over de defensie begint. De Duitse regering heeft meegedeeld dat zij steeds bereid is met Frankrijk de Saar kwestie te bespreken, maar dat het initia tief daartoe van Frankrijk moet komen. (Van onze correspondent te Parijs) Op een lunch van de buitenlandse pers heeft de Franse premier Edgar Faure. die ook de portefeuille van Financiën beheert, gisteren verklaard dat zijn regering bin nenkort zou zijn genoodzaakt een aantal zeer ernstige maatregelen te nemen. De minister-president doelde op de politiek van versobering, die door de vorige rege ring, en met name door minister René Mayer, al op papier was gezet. Men verwacht, dat Faure genoodzaakt zou kunnen worden, binnenkort de invoer, vooral uit Amerika, maar ook uit verschil lende Europese landen, nogal drastisch te beperken. OTTAWA, (Reuter). Generaal Eisen hower heeft te kennen gegeven, dat hij een republikeinse candidatuur voor het presidentschap van de V. S. op de conven tie in Juli zal aanvaarden. Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken en voorzitter van de ministerraad van het Atlantisch pact heeft Vrijdag te Ottawa verklaard, dat het pact op de diensten van generaal Eisen hower als militair opperbevelhebber tot tenminste Juni rekent. Pearson verklaarde verder, dat niet ver wacht werd, dat generaal Eisenhower de bijeenkomst van de Atlantische raad te Lissabon zou bijwonen. Het was echter waarschijnlijk, dat Eisenhower tenminste nog tot Juni op zijn hoofdkwartier te Pa rijs zou blijven. E t v s Geen glans zonder licht: dat is de eerste stelregel, die een schrij ver zich voor ogen moet houden. Mogelijk zou de Veiligheidsraad een be middelingscommissie kunnen instellen naar het Palestijnse voorbeeld. De Tunesische minister van Justitie en zijn ambtgenoot van Sociale Zaken (beiden leden der Neo-Destoer) hebben zich tegen over „Le Monde" ontevreden uitgelaten over de Franse nota aan de Bey, „welke voor de Tunesische eisen niet bevredigend geacht kan worden". Volgens de politie zijn tot nu ongeveer 200 personen gearresteerd. In de buitèn- wijken van Tunis werd een gering aantal pistolen en dolken in beslag genomen A.F.P. meldt uit Algiers, dat het com munistische weekblad „Liberté" en het or gaan van de „beweging voor de overwin ning van de democratische vrijheid" „l'Al- gérie Libre" door de prefect in beslag zijn genomen, „wegens aanvallen op de Franse souvereiniteit". Over het algemeen was de toestand in de stad Tunis rustig. Er deden zich geen ern stige incidenten voor. De algemene vergadering der U.N.O. verwierp Vrijdag een Russisch voorstel om veertien van de zestien landen, die om lidmaatschap der U.N.O. hebben verzocht tegelijk toe te laten. De stemverhouding was: 22 voor, 21 tegen en zestien onthou dingen. De twee niet door de Sovjet-Unie ge noemde landen zijn Vietnam en Zuid- Korea. De resolutie behoefde een meerder heid van twee derden. Tevoren was er discussie geweest over de vraag of het Russische voorstel een eenvoudige of tweederdenmeerderheid no dig had. De politieke commissie had haar met eenvoudige meerderheid aanvaard. De Algemene Vergadering bepaalde daarop met 29 tegen 21 stemmen en vijf onthoudingen dat een twee-derdenmeer- derheid nodig was. De veertien op de Russische lijst ge noemde landen zijn: Albanië, Bulgarije, Hongarije, Buiten-Mongolië, Roemenië, Finland, Italië, Portugal. Ierland, Jorda nië, Oostenrijk, Ceylon, Nepal'en Libië. De Amerikaanse afgevaardigde zeide zich tegen de Sovjet-lijst te verzetten, „omdat zij leden opsomt, die volgens een eerlijke beoordeling door deze organisatie, niet aan de gestelde eisen voldoen". Met 36 tegen vijf stemmen en 14 onthou dingen werd een vijfmogendheaenresolu- tie (Costa Rica, San Salvador, Guatemala, Honduras en Nicaragua) aangenomen, waarin de vergadering verzocht wordt bij haar volgende zitting de kwestie der toe lating wederom te bespreken en het inter nationaal gerechtshof om advies te vragen. De toestand in Egypte verbetert gelei delijk. Met uitzondering van Cairo, Alexan- drië en de kanaalzone worden Zaterdag de lagere scholen in het gehele land her opend. Te Cairo, waar verscheidene hon derden personen zijn aangehouden wegens deelneming aan de relletjes van het vorige weekeinde, hoopt men dat het uitgaans verbod voor de nachtelijke uren spoedig zal worden opgeheven. De telefoonverbin ding tussen Cairo en het Britse hoofd kwartier in de kanaalzone is Vrijdag her steld na drie weken verbroken te zijn ge weest. De ontwikkeling van de Brits-Egypti sche betrekkingen zal waarschijnlijk af hangen van de antwoorden, die het natio nale front het raadgevende orgaan van premier Maher de premier zal geven op de volgende drie vragen: Moet het contact met Engeland worden hervat teneinde tot een oplossing der me ningsverschillen te geraken? Moet de Egyptische ambassadeur naar Londen terugkeren? Moet Egypte het Westelijke plan voor de verdediging van het Midden-Oosten, dat de regering-Nahas in October verwierp, op nieuw in overweging worden genomen? De gezamenlijke leger-luchtmachtmanoeuvre „Snowfall' in Camp Drum (staat New York) deed haar naam eer aan. In een dichte sneeuwjacht bedienen besneeuwde paratroopers van het ISSste Regiment Infanterie een 81 mm. mortier tijdens de oefeningen. BRUSSEL, (ANP) Het Assisenhof te Brussel heeft Vrijdagavond uitspraak ge daan in de zaak tegen de chirurg Rinchard. Hij werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Voordat het Hof zijn uitspraak deed, had de voorzitter van*de jury nadat hij met de hand op het hart de geijkte formule had uitgesproken geantwoord op de 135 vragen, die het Hof de gezworenen Donder dag had voorgelegd. Op de vraag of de chirurg schuldig was aan de moord op de oud-burgemeester van La Louvière, aan de poging tot moord op de verpleegster Alice Lebrun, op het plaatsen van een landmijn in de tuin van baron Snoy en aan de poging tot moord op een tweetal leden van de rijkswacht, luidde het antwoord bevesti gend. Lucienne Burion, de leidster van het ondergronds verzet te La Louvière. die na de bevrijding de scherpschutter Wauthier eveneens aanzette tot het neerschieten van Deberghe, de oud-burgemeester, werd door de jury schuldig verklaard aan mede plichtigheid. Genoemde Wauthier werd evenals zijn kameraad Balligand schuldig bevonden aan de moord, na de bevrijding gepleegd op de collaborateurs Vandenborre en Tavernier. Zes andere beklaagden werden niet schuldig bevonden door de jury en on middellijk in vrijheid gesteld. In zijn motivering van het vonnis ver klaarde het Hof verzachtende omstandig heden aanvaard te hebben voor Rinchard op grond van diens zwakke wilskracht. Voor de andere veroordeelden aanvaardt het Hof als verzachtende omstandigheden de diensten die zij in het verzet hebben be wezen. De leden uit het ondergronds ver zet Lucienne Burion, Wauthier en Balli gand werden veroordeeld tot respectieve lijk 10, 8 en 8 jaar gevangenisstraf. Daar laatstgenoemde verzetslieden profiteren van de wet Le Jeun, die erin voorziet dat 2/3 van de straf kan worden kwijtgescholden, en zij reeds drie jaar in voorarrest zitten, betekenen de opgelegde straffen dat zij binnenkort op vrije voeten gesteld zullen worden. TOKIO, (AFP). In een communiqué van de Amerikaanse luchtmacht wordt verklaard, dat de luchtmacht der verbon denen deze week boven Noord-Korea veertien vliegtuigen heeft verloren. In Januari verloor zij vijftig vliegtuigen. Eén vliegtuig der Noordelijken is in de afgelopen week neergeschoten en twee zijn beschadigd. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de diensttijd van militairen, die in Kprea en andere gebieden in het Verre Oosten dienst hebben gedaan bij de ter beschikking van de U.N.O. gestelde strijdkrachten, dubbel telt bij de voor de pensioenberekening geldige diensttijd. Onder Verre Oosten wordt in dit besluit verstaan China, Japan en Korea met aangrenzende zeegebieden. De militairen worden geacht te hebben deelgenomen aan krijgsverrichtingen ge durende de tijd, dat zij na 25 Juni 1950 in werkelijke dienst zijn geweest bij de UNO- strijdkrachten en niet in krijgsgevangen schap hebben vertoefd. Het K.N.M.I. deelt mede: In de hogere luchtlagen was het de laatste dagen koud en als gevolg daarvan kwamen er behalve regen af en toe ook sneeuwbuien voor. Toch is op vele plaatsen in ons land het sneeuw dek geheel verdwenen. De winter trekt zich op het ogenblik maar heel langzaam verder naar het Oos ten terug. In Duitsland trad gisteren lichte dooi in maar in Oost-Europa en in Rusland vriest het nog licht tot matig. Ook in Scandinavië handhaaft zich de vorst. In Noord-Zweden vroor het vanmorgen plaat selijk meer dan 10 graden. Een vrij actieve storing veroorzaakte gisteren in Zuid-Frankrijk en in de afge lopen nacht in het Middellandse Zeegebied plaatselijk zware regen. In de Alpen en ook in de Ardennen viel daarentegen veel sneeuw. Tijdens het weekend zullen de temperaturen overwegend boven het vries punt blijven. De kans op enige neerslag, waarschijnlijk in de vorm van buien, is voor Zondag tamelijk groot. PLAATSELIJK BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht opklaringen en temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag half tot zwaar be wolkt en plaatselijk regen- of sneeuw buien en over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. 3 Februari Zon op 8.19 uur, onder 17.30 uur. Maan op 10.46 uur, onder 2.40 uur. 4 Februari Zon op 8.17 uur, onder 17.32 uur. Maan op 11.12 uur, onder 3.56 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 2 Februari Hoog water: 8.20 en 20.40 uur. Laag water: 3.53 en 16.22 uur. Zondag 3 Februari Hoog water: 9.07 en 21.36 uur. Laag water: 4.36 en 17.05 uur. Maandag 4 Februari Hoog water: 10.05 en 22.43 uur. Laag water: 5-22 en 17.59 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1