Koning George VI van Engeland hedenmorgen overleden'£n^'.'S De Engelse buitenlandse politiek door minister Eden uiteengezet Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Koning George f Troonopvolgster in allerijl uit Afrika terug mi mm GEORGE VI, vijftien jaar Koning van het Britse Rijk - l "f Grote verslagen heid in Engeland Vorstin Elisabeth Tunesische nota aan Frankrijk Steun en afkeuring in één Labour-motie 66e JAARGANG No 178 Het woord is aan. Bouw van hotels op.. Aruba en Curagao Hoofdkahtoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 6 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 31 Uitgave van êe Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE KONING VAN ENGELAND, George VI, is vanmorgen plotseling heenge gaan. De tijding van zijn dood moet als een schok gekomen zijn. Niet alleen in Enge land, zoals wij het plegen te noemen, of schoon het Groot-Brittannië heet en Enge land, Schotland en Wales omvat. Maar ook in de Dominions overzee the British Do minions beyond the seas, zoals de officiële aanduiding luidt wier Koning hij even eens was. Hij was een vorst die de hoogste achting en volstrekt vertrouwen genoot. Geen „populaire" figuur in de goedkope zin van dat begrip: die door een glimlach, een gebaar, door de verbreiding van anecdotes omtrent zijn optreden en uitlatingen succes bij de menigte verwerft. Neen: een ernstig man, zich bewust van de zware taak en verantwoordelijkheid die op hem rustten, toegewijd aan zijn plicht, rustig en vrien delijk in zijn natuurlijke eenvoud. Zijn per soonlijkheid herinnerde in dit alles aan die van zijn vader, Koning George V, een man ongetwijfeld van ouderwetser levensopvat tingen, maar eenvoudig als hij. De Koning die nu is heengegaan scheen als tweede zoon niet voor de troon te zijn voorbestemd. Hij kreeg niettemin een op voeding waarbij niet alleen aan zijn intel ligentie maar ook aan zijn energie en zijn persoonlijke moed zware eisen werden ge steld. In de eerste wereldoorlog was hij jeugdig zeeofficier en nam deel aan de zee slag bij Jutland; bovendien werd hij, na zijn vliegbrevet te hebben gehaald, in Frankrijk piloot. Zijn gezondheid was niet heel sterk; toch moest hij ook in vredestijd zijn aandeel nemen in de reeks represen tatieve plichten,.op de leden der Koninklijke Familie gelegd („Het is een hardwerkend bedrijf" heeft zijn vader eens gezegd, over het Koninklijk gezin sprekend) en hij moest als hertog van York reizen naar de Domi nions en koloniën maken. Het optreden in het openbaar viel hem in die jaren onge twijfeld zwaar: hij leed aan een spraak gebrek dat zijn redevoeringen moeizaam, voor de aanwezigen vaak pijnlijk om aan te horen maakte. Van zijn energie en vol harding getuigt het dat hij deze handicap op den duur wist. te overwinnen. Zijn huwelijk met Lady Elisabeth Bowes- Lyon, jongste dochter van the Earl and the Countess of Strathmore, werd in 1923 hij was toen 28 jaar met bijval begroet. Dat nu eens niet een buitenlandse prinses, maar een telg van de Britse adel met een der prinsen verenigd werd, vond kenmer- kend-nationale bijval. Zijn gemalin, vijf jaar jonger dan hij, schonk hem twee doch ters. De oudste, prinses Elisabeth, die haar vader nu als Koningin Elisabeth zal opvol gen, werd geboren in 1926 en is dus 25 jaar oud. Dat haar reis met de prins-gemaal, de hertog van Edinburgh, is doorgegaan de Koningin van Engeland vertoeft met hem op dit ogenblik in Afrika; het paar zal haastig de terugreis moeten beginnen bewijst wel dat noch de omgeving des Konings noch zijn medische raadgevers zijn plotseling heengaan ook maar enigermate voorzagen. De jonge Koningin Elisabeth er. haar gemaal hebben een dochter en een zoon, prins Charles: deze wordt dus de Britse troonopvolger. Ouderen zullen zich levendig herinneren hoe de hertog van York in December 1936. nu ruim vijftien jaar geleden, plotseling tot het koningschap geroepen werd. De oudere broeder was als Edward VIII nog geen jaar tevoren Koning geworden. Zijn wens om in het huwelijk te treden met een Ame rikaanse, mrs. Wally Simpson, die al twee echtscheidingen achter zich had, ontmoette een verzet dat tot zijn troonsafstand leidde. Plotseling werd de (toen 41-jarige) hertog van York zijn opvolger; binnen vijf maan den werd hij met luisterrijke plechtigheid in Westminster Abbey gekroond. Men ont ving de nieuwe Koning reeds met groot ver trouwen; men zag dat in de loop der jaren volkomen bewaarheid. Moeilijke jaren: al in September 1939 werd Engeland in de grote oorlog betrokken, die snel tot tweede wereldoorlog zou groeien en waarin het gedurende een uiterst zwaar jaar alleen zou staan tegenover machtige vijanden. Dat was die periode 1940—1941, waarin zijn steden door de aanvallen van Goering s Luftwaffe zwaar geteisterd werden maar waarin Engeland ondanks een numerieke minderheid in de lucht, zich toch wist te handhaven en de aanval feitelijk af te slaan. In die critieke tijd en ook later ge durende de oorlogsjaren gaf Koning George VI door zijn zekerheid en vertrouwen het voorbeeld dat zijn volk van hem verwacht te. Zijn warme belangstelling voor de medemens bracht steun aan velen, die door het verlies van hun naasten zwaar getrof fen waren. Hij had in 1940 de vorsten van het vasteland, die hun landen hadden moe ten verlaten bij de Duitse invasie, met grote gastvrijheid, met begrip en waarlnke sympathie ontvangen. Men herinnert zich hoe hij in de tragische Meidagen van 1940 Koningin Wilhelmina op Liverpool Street Station in zijn land welkom heette. Vanzelf brengt een gedachtensprong over een tien tal jaren ons tot de herinnering aan het nog zo recente officiële bezoek, dat Ko ningin Juliana en Prins Bernhard aan het Engelse Koningspaar brachten. Na de oorlog deed de grote spanning, waarin hij jaren geleefd had, zijn uitwer king op de Koning van Engeland gelden. In de lente van 1947 bracht hij nog met de Koningin en zijn dochters Elisabeth en Margaret Rose een langdurig officieel be zoek aan Zuid-Afrika. Het jaar daarop, in April 1948, vierde het koninklijk paar de vijfen twintigste verjaardag van een huwelijk, dat immer als zeer gelukkig bekend heeft ge staan. Daarvan getuigde George VI zelf in de woorden: „Het is onvergetelijk voor ons te hebben ervaren hoeveel duizenden men sen er in de wereld zijn, die zich bij ons aansluiten in de dankbaarheid, die wij ge voelen voor de vijfentwintig jaar van innig huwelijksgeluk, die ons zijn geschonken. In datzelfde jaar werd hij ziek. Een voor het jaar '49 voorgenomen reis naar Austra lië en Nieuw-Zeeland moest worden afge last. In Maart van dat jaar noopte een stoornis in de bloedsomloop tot een operatie aan het rechterbeen, die gelukkige gevol gen had. De Koning scheen hersteld en hervatte zijn inspannende taak, maar ver leden jaar werd hij opnieuw ziek. Onder zoek leidde tot het. besluit een longoperatie toe te passen (in September '51) waarvan de ernst niet verheeld kon worden, of- LONDEN, (Reuter, Unite^j Press). Met grote ontsteltenis heeft het Engelse volk hedenmorgen het bericht ver nomen dat Koning George van morgen in alle vroegte gestorven is. De Koning was gisteravond in schijnbaar nor male gezondheid te ruste gegaan, en niets wees erop dat zijn toestand ongerustheid nodig maakte. Diepe verslagenheid over dit plotselinge verscheiden beheerst Engeland. De omstandigheid dat zijn oudste dochter en troonopvolgster, Prinses Elisabeth, en haar echtgenoot op reis zijn naar Australië en Nieuw-Zeeland, en zich momenteel in Afrika bevinden, maakt dit onverwachte overlijden des te tragischer. Prinses Elisabeth en de Her tog van Edinburgh zijn terstond op de hoogte gesteld en hebben de terugreis naar Engeland in allerijl aan vaard. Zij hadden deze reis, die reeds eenmaal werd uitgesteld, ondernomen nadat de toestand van de Koning na z\jn ernstige operatie in September van het vorige jaar deze afwezigheid scheen te veroorloven. De onge rustheid over de gezondheidstoestand van Koning George was juist de laatste maanden geluwd, toen hij zich scheen te herstellen van de critieke situatie, waarin hij on middellijk na de operatie verkeerde. Albert, Frederick, Arthur, George, Koning aan de Franse kust het vasteland van li I, li III |l' I I llila, Koning George bereikte de leeftijd van 56 jaar. Hij verscheen vorige week voor het laatst in het openbaar, toen hij afscheid nam van het kroonprinselijk paar. De troonopvolgster, Prinses Elisabeth, is 25 jaar oud. De Koning is overleden op het koninklijk buitengoed Sandringham in Norfolk. Zijn verscheiden werd heden om kwart over twaalf Nederlandse tijd bekend ge maakt. Engeland is in diepe rouw gedompeld. Alle vermakelijkheden en sportgebeurte nissen zijn afgelast, de radiozenders zwij gen en door het gehele land zullen herden kingsdiensten worden gehouden Premier Churchill heeft onmiddellijk een kabinetsvergadering bijeengeroepen. Het Lagerhuis dat hedenmiddag bijeen zou komen voor het debat over Buitenlandse Zaken, zal, naar men verwacht onmiddel lijk uiteen gaan. Uit alle delen van de wereld stromen op het ogenblik de telegrammen van deelne ming het koninklijk paleis te Londen bin nen. Staatshoofden en prominenten uit alle landen zenden hun bewijzen van belang stelling bij deze tragische gebeurtenis aan de Engelse koninklijke familie. Nederlandse deelneming Over beide Nederlandse zenders werd hedenmiddag de herdenking van Koning George in de Tweede Kamer der Staten Generaal rechtstreeks uitgezonden. Woor den van deelneming werden gesproken door mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer, en dr. W. Drees, minister president. De vergadering werd daarop geschorst. van Engeland en van de Britse overzeese gebiedsdelen, zag het levenslicht in York Cottage in Sandringham op 14 December 1895. Hij was de tweede zoon van Koning George V, die in 1936 overleed en van Koningin Mary. Zoals in het Engelse ko ningshuis gewoonte is, nam hij, evenals zijn oudere broer Edward, de latere Prins van Wales, reeds op jeugdige leeftijd dienst bij de Koninklijke Engelse marine na de ma rineschool te Darmouth te hebben bezocht. Hij was toen 14 jaar oud en reeds spoedig verwierf hij de rang van adelborst eerste klasse. Tijdens de eerste wereldoorlog, in 1916, bevond hij zich aan boord van de „Collingwood", welk schip deelnam aan de slag bij Jutland. Zijn gezondheidstoestand liet evenwel niet toe, dat hij in actieve zee dienst bleef en hij werd toen verbonden aan de marinestaf te Portsmouth, waarna hij bij het vliegkamp te Cranndell geplaatst werd. Hier volgde reeds spoedig zijn be vordering tot kapitein bij de luchtstrijd krachten in Frankrijk. - Na de eerste wereldoorlog in 1918 kwam de jonge prins bij het ministerie van lucht vaart. Reeds voordat hij zijn studiën aan de universiteit van Cambridge aanving, behaalde hij het vliegerbrevet. Intussen had hij bij geleidelijke bevorderingen de rang van luitenant-kolonel verkregen. In 1920. toen Prins Albert de 25-jarige leef tijd bereikt had, werd hij tot Hertog van York verheven. Met grote vreugde vernam de Engelse bevolking het bericht van de verloving van Prins Albert met Lady Elisabeth Bowes- Lyon. Met het bij het Engelse koningshuis gebruikelijke groot-ceremonieel werd het huwelijk op 26 April 1923 door de aarts bisschop van Canterbury in de Westminster Abbey ingezegend. Elisabeth was de 22-jarige dochter van de graaf van Strathmore en Kinghorne, een zeer aanzienlijk edelman. Uit dit huwelijk werd op 21 April 1926 een prinses geboren, Elisabeth. Alexandra, Mary. Op 21 Augus tus 1930 werd het prinselijk, gezin verblijd met de geboorte van Prinses Margaret Rose. Koning Edward VIII. die zijn vader George V was opgevolgd, deed reeds op 10 December 1936 afstand. Edward abdiceerde, omdat hij de Ame rikaanse mevrouw Wally Simpson wenste te huwen en het werd een geruchtmakende troonsafstand. Tot Koning gekroond Twee dagen later, op 12 December 1936 werd Prins Albert in het St. James Palace tot Koning geproclameerd. Hij aanvaard de toen de regering onder de naam van George VI. Zijn eerste regeringsdaad was het verlenen van de hertogstitel van Windsor aan de afgetreden koning. Vijf maanden verliepen eer de plechtige kro ning van de nieuwe souverein plaats had. Deze geschiedde op 12 Mei 1937 onder de belangstelling en het gejuich van millioe- nen. Onder de vorstelijke personen, die de kroningsplechtigheid in de Westminster Abbey 'bijwoonden, bevonden zich ook Prinses Juliana en Prins Bernhard. De kroning en zalving geschiedde door de aartsbisschop van Canterbury. Op 3 September 1939 klonken de eerste schoten die de wereldoorlog, welke vijf jaar zou duren, inluidden. Slechts drie jaren had George VI in vrede mogen regeren. De Engelse troepen landden spoedig in Frankrijk, waar Koning George zijn leger in December van dat jaar bezocht. In deze tragische jaren hield de Koning nauw con tact met zijn raadgevers, de legerleiding en zijn volk tot wie hij verscheidene malen een boodschap richtte. Op 6 Juni 1944 drongen de Britse legers na hevige strijd Europa binnen, waar zij een zeer belang rijk aandeel hadden in de bevrijding van Europa. Op 17 Juni bracht de Koning al een bezoek aan zijn strijdende troepen. Toen de wapenstilstand in Mei 1945 een feit geworden was, stroomde een enorme menigte naar het Buckingham Palace om de Koning en de Koningin op ondubbel- zinnge wijze de vreugde daarover kenbaar te maken en dit werd een van de grootste manifestaties van aanhankelijkheid van het Engelse volk aan zijn Koningshuis. Koningin Wilhelmina bracht in Juli 1946 een bezoek aan het land, dat haar geduren de de oorlog gastvrijheid verleende. Bij die gelegenheid overhandigde de Koningin aan Koning George de versierselen van het grootkruis der Militaire Willemsorde, als hoogste der Nederlandse orden. Van 1 Februari tot 11 Mei 1947 maakte de Engelse koninklijke familie een reis naar Zuid-Afrika, welke gepaard ging met tal van plechtigheden in dit deel van het Britse rijk. Honoré de Balzac: De uitdrukking van gevoelens is des te minder aangelegd op uiter lijk vertoon naarmate zij dieper gemeend zijn. Groot was ook de deelneming in de vreugde van het koningshuis toen Kroon prinses Elisabeth op 20 Nov. 1947 met de hertog van Edinburgh in het huwelijk trad. Van Nederlandse zijde waren het weer Prinses Juliana en Prins Bernhard, die ons volk bij deze plechtigheid vertegen woordigden. Het Engelse koningspaar heeft in April 1948 op luisterrijke wijze zijn zil veren huwelijksfeest mogen vieren. mm*** Het is wellicht niet algemeen bekend dat Koning George VI in 1944 een bezoek aan Nederland bracht. Hij bezocht toen de Brit se troepen in het bevrijde Zuiden (najaar 1944) en verbleef een etmaal in het hoofd kwartier van maarschalk Montgomery in de buurt van Eindhoven. Tussen de Staten der Nederlandse An tillen en zes Amerikaanse financiers is een overeenkomst gesloten voor de uitvoering van een hotelplan, waarvoor 15 millioen dollar beschikbaar wordt gesteld. Men zal beginnen met de bouw van een groot hotel men spreekt over 500 ka mers op Aruba. Een kleiner hotel met 80 kamers zal op Curagao verrijzen. Men wil van Aruba een Amerikaans recreatie centrum maken. Beide hotels krijgen een speelzaal. Er worden nog onderhandelingen gevoerd om ook op andere eilanden der Nederland se Antillen hotels en amusementsgelegen heden te bouwen. Dinsdag is de Tunesische ministerraad bijeen gekomen 'om de laatste hand te leg gen aan het antwoord op de brief, die de Franse regering vorige week aan de Bey heeft gezonden. In deze nota zal opnieuw de eis van bin nenlandse autonomie van Tunesië worden gesteld. Men acht het niet uitgesloten dat resident-generaal De Hautecloque dezer dagen naar Parijs zal vertrekken om de Tunesische nota aan de Franse regering ter hand te stellen. De Hautecloque zou dan tevens van de gelegenheid gebruik kunnen maken om de ministerraad op de hoogte te brengen van zijn mening over de toestand in Tunesië. Het dagelijks bestuur van het Ameri kaanse vakverbond A.F.L. heeft een reso lutie aangenomen, waarin wordt aange drongen op het onmiddellijk verlenen van autonomie aan Tunesië en het houden van besprekingen tussen de Franse autoritei ten en de nationalistische leider Habib Bourguiba, teneinde „met succes gezamen lijk te kunnen strijden tegen het commu nistische gevaar". LONDEN (Reuter) De Labouroppositie in het Britse Lagerhuis heeft Dinsdagavond een motie ingediend, waarin zij haar steun aan de Britse buitenlandse politiek beves tigt, doch op premier Churchill persoonlijk critiek oefent, „omdat hij er niet in geslaagd is de Britse politiek inzake Korea aan de Amerikanen duidelijk te maken". De Conservatieven zijn verbaasd over de motie. Zij verklaren in hun parlementair^ loopbaan nog nimmer iets dergelijks te hebben meegemaakt. Debat geopend De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, had tevoren het debat over Buitenlandse Zaken in het La gerhuis, dat twee dagen zal duren, geopend met een algemeen overzicht van de inter nationale toestand. Voor hij opstond drong de leider van de 'Labour-oppositie, Clement Attlee, er op aan, dat de premier zelf het debat zou be ginnen met een volledige verklaring over zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Churchill antwoordde echter dat hij voor zich de tweede dag van het debat zou wil len reserveren, „wanneer wij iets duide lijker weten hoe het huis de zaken be schouwt. Niet omdat het mij er toe zou brengen mijn mening of de vorm van mijn verklaring te wijzigen, maar omdat ik mis schien in staat zou zijn voor de leden van de oppositie enige hunner moeilijkheden uit de weg te ruimen", zei Churchill onder gelach van de afgevaardigden. Eden deelde mede. dat op 13 Februari te Londen een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der drie Westelijke grote mogendheden zal worden gehouden. Een deelnemen van de West-Duitse Bonds kanselier. dr. Konrad Adenauer, zou afhan gen van de definitieve rapporten, die van de hoge commissarissen in West-Duitsland worden verwacht over de besprekingen tussen de hoge commissarissen en de West- Duitse regering. Eden deelde verder mee dat de Franse regering de huidige regelin gen voor de Saar als tijdelijk en voorlopig beschouwt. „De deur staat open voor dis cussie en onderhandelingen", aldus Eden. Over de Britse samenwerking met het Europese leger verklaarde Eden. dat de Britse regering het voornemen heeft een zo nauw mogelijke verbinding met de Euro pese defensiegemeenschap tot stand te brengen, in al haar politieke en militaire ontwikkelingen. „Een aanzienlijke mate van vermenging der luchtstrijdkrachten van het Verenigd Koninkrijk en van Europa zou zeer wel bijzonder voordelig kunnen zijn". Hij voegde er aan toe: „Wij op dit eiland zijn besloten strijdkrachten op het vasteland van Europa te handhaven, zolang dit nodig is". Over Egypte zei Eden: „Wij zijn absoluut oprecht in ons verlangen om een overeen komst met Egypte te bereiken, die de vei ligheid van het Midden-Oosten en het Suezkanaal zal verzekeren. Een dergelijke overeenkomst moet, indien zij blijvende waarde wil hebben, eveneens rekening houden met de ware en rechtmatige ver langens van het Egyptische volk". Hij bevestigde, dat Churchill tijdens zijn jongste bezoek aan Washington geen nieu we verplichtingen ten aanzien van Korea heeft aangegaan. De enige verplichting, die is aangegaan, was deze, dat de belangheb bende mogendheden overleg zouden plegen ingeval van een schending van een wapen stilstandsovereenkomst. Eden verklaarde, dat de meeste waar nemers op het Europese vasteland het er naar zijn mening mee eens zouden zijn, dat, hoewel nog ongerustheid blijft, de vrees voor een onmiddellijke oorlog niet is toe genomen, doch integendeel afgenomen. Minister Eden kondigde voorts aan, dat Engeland een vertegenwoordiging zal ves tigen bij de zetel van het hoge gezagsorgaan voor de Europese kolen- en staalgemeen schap teneinde betrekkingen met dit lichaam aan te knopen. Labour twijfelt Toen de minister sprak over Korea werd schoon de aard van de ziekte niet bekend werd gemaakt. De gewekte indruk was toen evenwel zo groot, dat ook in Engeland velen voor zijn leven vreesden en het als een verrassing kwam, dat hij nogmaals herstelde en zijn arbeid hervatte. Zelfs werden opnieuw over de uitgestelde reizen plannen gemaakt. En de troonopvolgster en haar gemaal togen onlangs naar Afrika; geen vrees voor enige instorting scheen meer te bestaan. Koning George VI is plotseling, na een zwaar en inspannend maar moedig en blij moedig geleefd leven, heengegaan. Ook in het buitenland zal men hem met eerbied herdenken. En in het Zuiden van ons land zullen velen zich herinneren hoe zij hem gezien hebben in critieke dagen: in het na jaar van 1944, toen alleen dat Zuiden nog van de Duitsers bevrijd was, bracht hij er- een bezoek aan, ook aan het toen te Eind hoven gevestigde hoofdkwartier van gene raal Montgomery. R. P. lij de viering van hun zilveren huwelijksfeest namen Koning George en Koningin Elisabeth een stormachtige ovatie in ont vangst van het Engelse volkterwijl de koninklijke familie op het balcon van Buckingham Palace bijeen was. Het werd de laatste gezamenlijke foto van de familiedie in deze tijd April 1948 nog niet getroffen was door het leed van 's Konings ziekte, die thans tot een zo plotseling einde heeft geleid. Links op de foto Engelands nieuwe Koningin, Elisabeth. hij herhaaldelijk onderbroken, vooral toen hij zeide te vertrouwen dat „de Ameri kaanse regering en het Amerikaanse volk even verlangend zijn naar vrede in het Verre Oosten, als wij dat zijn". De Labour- afgevaardigde Richard Crossman bestreed deze mening en haalde verklaringen aan van de Amerikaanse minister voor de Vloot en de Amerikaanse admiraal Fechteler, waarin dezen hadden gezegd, dat „ingeval er geen wapenstilstand wordt bereikt, de oorlog zal worden overgebracht naar de Chinese kust". Eden antwoordde hierop: „Ik hoop, dat de geschiedenis mij over een week, of over veertien dagen, of wanneer dan ook, in het gelijk zal stellen met mijn opvatting dat de Amerikanen een wapenstilstand wensen, indien deze kan worden bereikt". De mi nister verklaarde deze uitlating echter niet nader. Eden besloot zijn toespraak met de woor den: „In Korea, in Egypte en in West- Europa zijn de vooruitzichten heden ten dage hoopvoller. Kunnen wij in één of in al deze gebieden de spanning verminderen en wederzijds begrip kweken? Ik geloof, dat wij hiertoe in staat zijn en ik ben even eens van mening, dat succes van dit soort kan leiden tot meer wederzijds begrip. Dat is hetgeen wij willen bereiken. Wij verzoe ken het Huis ons bij deze taak te helpen." Na de rede van minister Eden werd pre mier Churchill opnieuw geïnterpelleerd over zijn bezoek aan Amerika. De leider der Labour-oppositie, Clement Attlee, merkte op, dat de toon van Chur chill's verklaring na diens terugkeer anders was dan de toon van zijn rede voor het Amerikaanse Congres. Aangaande deze rede verklaarde Attlee, dat „een Amerikaanse schrijver deze heeft uitgelegd als een be reidheid om met de Verenigde Staten sa men te werken bij het uitvoeren van maat regelen, zoals het bombarderen van Mandsjoerijse vliegvelden en het instellen van een blokkade langs de Chinese kust. Wij behoren hier te weten of het standpunt definitief in deze zin is gewijzigd," aldus Attlee. Churchill reageerde echter niet. VANNACHT IETS ZACHTER Verwachting. medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met hoofdzakelijk in de Noordelijke helft van het land enige regen of motregen. Later echter enkele opklaringen. Matige, aan de kust tijde lijk krachtige Westelijke wind. Van nacht iets zachter. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 7 Februari Zon op 8.12 uur, onder 17.37 uur. Maan op 13.35 uur, onder 6.51 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden Woensdag 6 Februari: Hoog water: 0.07 en 12.47 uur, Laag water: 7.56 en 20.39 uur. Donderdag 7 Februari: Hoog water: 1.28 en 13.55 uur. Laag water: 9.14 en 21.46 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1