Communistische interpellatie over het ambtenarenverbod Chefarine 4 ABDUSIROOP PAS OP UW KEEL Beraadslagingen over de Kweekschoolwet duren nog voort De radio geeft Donderdag PANDA'S HEREN-LEVEN WOENSDAG 6 FEBRUARI 1952 2 TWEEDE KAMER Esperanto - onderwijs op de lagere school Vier bondgenoten tegen pijnen en griep Meiksanering in de Bloembollenstreek Heringa Wuthrich Dahliatentoonstelling in Hillegom De zaak-Fonteyn thans voor de Hoge Raad Gemeentebestuur van Delft beschuldigd Het geblokkeerde geld der gemeenten Delftse wasserij afgebrand Nederlandse journalisten naar Indonesië Koningin Juliana ontving vertegenwoordigers van de West Deviezenpositie is opnieuw versterkt Oudstrijders in V.S. hiel pen Nederlandse invalide Let vluchtte uit Russische ambassade te Stockholm BARTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 (Van onze parlementaire redacteur) Nadat voorzitter Kortenhorst wijlen jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minis ter van Waterstaat en van Oorlog, had her dacht en minister Drees zich namens de regering bij zijn woorden had aangesloten, hield de heer Wagenaar (Comm.) een interpellatie over het Ambtenarenverbod. Hij noemde deze maatregel fascistisch en volkomen passend in de Amerikaanse oor logsmaatregelen. Naïef ware het te menen, zo zei hij, dat het werkende volk zich daar door zou laten intimideren. Nederland is reeds lang geen rechtsstaat meer, heette het en de interpellant verlangde van de minister-president dat deze concreet zou aantonen waarom de maatregel nodig was. Aan dat verzoek gaf minister Drees geen gevolg, althans niet op een wijze die naar de zin was van de heer Wagenaar en zijn politieke vrienden. De minister-presi dent noemde het Ambtenarenverbod een hoogst ernstige zaak, waaromtrent demo craten de voor- en nadelen nauwgezet hebben overwogen. Het gaat er om de ge meenschap te beschermen tegen hen, die in feite alle vrijheden wensen te ondermijnen. Uit alles is overduidelijk, dat de Commu nisten het hierop gemunt hebben. Daarom maakt hun quasi-verontwaardiging op mij niet de minste indruk,'zei dr. Drees. Hij verweet de Communisten, dat zij en hier nam hij hun eigen woorden over een huichelachtige carricatuur maken van de vrijheid. Het onwaarachtige in het debat vond hij, dat de Communisten (van wie ook nog de heren Gortzak, mr. Stokvis en de heer Haken enige duiten in het zakje deden) beweren voor de vrijheid op te komen, hoewel zij in werkelijkheid het tegendeel beogen. „Er is geen communis tisch land, waar enige burger, om nog niet eens van ambtenaren te spreken, de vrij heid heeft tegen het communisme op te komen. In geen communistische staat is er sprake van ook maar enige geestelijke vrij heid", zo riep de minister-president ver ontwaardigd uit, er aan toevoegend, dat de regering over tal van gegevens omtrent activiteit van de communisten hier te lande beschikt. De maatregel dient niet om zich tegen enige groep als zodanig te richten. Elk geval wordt op zichzelf behandeld. Er zijn waarborgen voor een juiste hantering van het ambtenarenverbod. Dat zei ook mr. Burger (Arbeid). In feite gaat het, aldus deze afgevaardigde, om veiligheidsmaatregelen, toe te passen op advies van een speciale commissie, die hoor en wederhoor toepast. De werkelijke reden voor ontslag is niet gelegen in iemands communistische overtuiging, maar in de na onderzoek gebleken onmogelijk heid van de anti-democraat om zich over eenkomstig de democratische regels te ge dragen. De minister-president loochende dat het verbod iets te maken zou hebben met zijn Amerikaanse reis. Het vorige kabinet had reeds in beginsel besloten een dergelijke maatregel te nemen. Hij noemde ADVERTENT1E De 4 bestanddelen van Chefarine „4" tezamen in één tablet verenigd vormen het beroemde geneesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere mid delen talen. m 'n jQlje doet wonderen.' HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding, 9.15 Gemengde Zangvereniging. 9.25 De Groenteman. 9.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 9.50 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 Causerie. 12.00 Lichte muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.50 Financieel week overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole or kest. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Mijn zoon en ik, causerie. 14.15 Platen. 14.30 Scotland Yard, cauesrie. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.05 Hersengymnastiek. 16.30 Dansmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.50 Regeringsuitzending voor de jeugd: Wij slaan op de tong-tong. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Orkest. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Voor burger en militair. 19.20 Orgel en ipano. 19.40 Ronde Tafel Parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch orkest. 21.05 Causerie. 21.15 Platen. 21.30 Het proces Hamilton, hoorspel. 23.00 Nieuws. 21.15 Sport. 23.30—24.00 Platen HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Piano. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Mandoline-orkest. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Salonorkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Vrouwenkoor. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Lichte muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano. 14 00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les 14.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.40 Poli tieke causerie. 19.50 Klankbeeld. 20.20 Ver zoekprogramma. 20.45 Platen. 21.00 Voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Klassieke muziek. 22.55—23.00 Nieuws. het ook volstrekt onwaar, dat hij de Ameri kanen in het geheim zou hebben aange boden de Nederlandse oorlogsinspanning met 20 te verhogen. Hij had daarentegen juist onderstreept dat ons land reeds tot de uiterste grens is gegaan. Dr. Drees betoogde voorts dat de Grond wet alsook het Handvest van de U.N.O. ter dege toelaten op te treden tegen hen, die de vrijheden en rechten der burgers onder mijnen. Van de fractie van de P. v. d. A. nam nog de heer S c h e p s aan het debat deel, voor al om de communistische sprekers geeste lijk te lijf te gaan. De heer Dassen viel als woordvoerder van de K.V.P. de regeringsmaatregel bij. Deze afgevaardigde opperde nog de vraag of waakzaamheid ook niet geboden was tegen een beweging als „De Derde Weg?" Minister Drees gaf te kennen dat hier van geen sprake kon zijn. De Kweekschoolwet In de avondvergadering werden de be raadslagingen over de Kweekschoolwet voortgezet. Minister R u 11 e n herinnerde aan de stelling van Erasmus, dat het ambt van onderwijzer na dat van koning het schoonste was. Opleiding van de jeugd <s uitermate belangrijk en daarom vindt de vernieuwing van het onderwijs haar hoog tepunt in een goede onderwijzers-opleiding, zo betoogde de bewindsman, die niet veel weterij op de voorgrond gesteld wilde zien en een algemene maatschappelijke en cul turele ontwikkeling van grotere betekenis achtte. Voorts wees hij op het belang van de practische vorming van de aanstaande leerkrachten. Minister Rutten vond niet nodig, dat alle leerkrachten van de kweek scholen een universitaire opleiding of een akte-B hebben; hii betwijfelde zelfs of dat wenselijk ware. Hii ontkende dat er toch een hoofdakte-studie is binnengesmokkeld. Met betrekking tot het vraagstuk van de financiële gelijkstelling zei de minister dat hii evenmin als zijn voorgangers de steen der wijzen gevonden had. Het zou mogeliik zijn. aldus voegde hii daaraan toe, een door de Kamer te besoreken plan tot subsidië ring en instandhouding van riiks- èn bij zondere kweekscholen op te stellen. Nu op het ogenblik omstreeks 40 pet. van het onderwijzend personeel niet in het be zit van de hoofdakte is, durft de minister het niet aan slechts één bevoegdheid voor te stellen. Naar aanleiding van de opmer kingen1 over de kosten van de opleiding verklaarde de minister bereid te zijn een zo groot mogelijk gebruik te maken van de gelegenheid leningen en renteloze voor schotten te verstrekken. Voor afzonderlijke vakken voor meisjes voelde minister Rutten veel. Voorts zei hij dat er binnenkort een ontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet komt, dat het onderwijs in Esperanto op de lagere school mogelijk zal maken. De minister voelde niets voor een examen na de eerste leerkring, ook al omdat daarin hoofdzakelijk aandacht wordt besteed aan de algemene vorming en het moeilijk is iemand daarin te examineren. De eis, dat een leerkring tenminste 15 leerlingen moet tellen vond de minister zeer matig. Uit het verdere debat bleek wel, dat hij een vrij sterk verzet in de Kamer op dit punt niet had weten te breken. Vandaag worden de artikelen en een reeks amendementen behandeld. Zal 6 weken proefstomen Met ingang van 1 Maart zal in de ge meenten Hillegom, Lisse, Sassenheim en Bennebroek, zomede in een gedeelte van Haarlemmermeer (West) en Vogelenzang, door de melkhandelaren een sanerings regeling worden ingevoerd, die zes weken zal „proefstomen". Men heeft, echter niet, zoals in andere plaatsen, een coöperatie gevormd, maar de verschillende melkhandelaren bewaren hun zelfstandigheid en dragen hun eigen risico Alleen de administratie is gecentra liseerd. De gemeenten zijn in verschillende sec toren verdeeld, die ieder een melkhande laar toegewezen krijgen voor wie dit de hoofdsector, en een andere voor wie het de nevensector is. Men rekent er op hierdoor te kunnen bereiken, dat overal in de gemeenten de melk vóór de middag is bezorgd. Er zullen tengevolge van de sanering, zo werd ons van de zijde der melkhande laren verklaard, geen werknemers zonder werk komen. Op 1 Maart zal de sanering ingaan en gedurende zes weken proefdraaien. In verschillende gemeenten zullen ver trouwens-commissies worden gevormd, waarin nevens enkele melkhandelaren, ver tegenwoordigers der burgerij zitting heb ben. Eventuele klachten zullen in deze commissies worden besproken en zo mo gelijk tot oplossing gebracht. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS In het nieuwe beursgebouw Van 68 September zal in de nieuwe Bloembollenbeurs te Hillegom de jaarlijk se keuring en tentoonstelling worden ge houden van de Nederlandse Dahlia-ver eniging. Aanvankelijk was er een sterke neiging om deze tentoonstelling te Leiden te doen plaats hebben, maar de doorslag heeft ge geven het feit dat in de aan het beursge bouw grenzende Demonstratietuin voor het Bloembollenvak de mogelijkheid be staat tot het opplanten van ca. 20.000 dahlia's, zodat men dit gewas ook buiten kan bewonderen. De mogelijkheid bestaat dat de tuin des avonds zal worden verlicht. ADVERTENTIE De Lucifer: Mag Ik je vlam zijn? DE ROXY: Je moet wel. De 52-jarige ex-sergeant-konstabel van de Koninklijke Marine A. H. Fonteyn is zowel door de Amsterdamse rechtbank als door het gei-echtshof wegens smaadschrift tot twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van 100 veroordeeld. Fonteyn bevond zich in 1933 onder de achtervolgers van de „Zeven Provinciën" en werd aanvankelijk door een vergissing als een lid van de muitende bemanning van dit oorlogsschip beschouwd. In 1934 kwam hij terug in Den Helder, waar hij wegens asthma werd afgekeurd voor verdere dienst bij de Koninklijke Marine. Sindsdien heeft hij 17 jaar lang gestreden voor wat hij ziet als rechtsher stel. Hij zegt niet aan asthma te hebben geleden toen hij werd afgekeurd en poogt dit te staven met attesten van andere art sen, bij wie hij zich onmiddellijk na zijn afkeuring heeft laten onderzoeken. Toen zijn pogingen niet tot resultaat leidden, ging hij er in 1949 toe over een pamflet uit te geven, waarin hij openlijk de marine-artsen, die hem destijds hadden afgekeurd, van valsheid in geschrifte be schuldigde. De rechtbank en het hof heb ben hem daarvoor wegens smaadschrift veroordeeld. Fonteyn tekende daartegen beroep in cassatie aan en gisteren heeft mr. H. Smit te 's Gravenhage het cassatieberoep voor de Hoge Raad toegelicht. Hij bestreed op juridische gronden het arrest van het hof. Het hof heeft volgens mr. Smit niet weerlegd, dat de desbetreffende publicatie mede in het algemeen belang zou ziin ge schied. Een handeling in het eigen belang sluit het dienen Van het algemeen belang niet uit. Op 19 Februari zal de procureur-gene raal conclusie nemen. ADVERTENTIE In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe ningen. Neem bij de gering ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of gezwollenheid de slijmoplossende, snelwerkende AKKER'S Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: J. M. Oudejans, eigenaar van een timmer en aannemersbedrijf, wonende te Zaandam, Beukenlaan 7; handelende onder de naam firma Oudejans, gevestigd te Zaandam, Hanenpad 34. Rechter-commissaris mr. Mul ler. Curator mr. D. Aten, advocaat en procu reur te Zaandam. Wegens gebrek aan actief is opgeheven het faillissement van: C. S. v. d. Besch, wed. van D. Kiekens, marktkoopvrouw, wenende te Haarlem, He rensingel 61. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst zijn geëindigd het faillissement van De Commanditaire Vennootschap „Select", gevestigd te Haarlem. N.V. Schakelfabriek „Esfa" te Haarlem. J. B. Broxterman, loondorser, wonende te Abbenes, Hoofdweg 1804. Surséance van betaling Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem, is aan C. Visser, wo nende te Hoofddorp, gemeente Haarlemmer meer, handelende onder de firma Commandi taire vennootschap Visser's Machinefabriek c.v., gevestigd en krntoorhoudende te Hoofd dorp, Kruisweg 1143, voorlopig surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem tot bewindvoerder; terwijl het verhoor der schuldeisers is bepaald op 7 April 1952, des namiddags te 14 uur. Twaalf eigenaren van woningen aan de Thorbeckestraat te Delft hebben zich met een request tot de gemeenteraad gewend. Zij delen daarin mee, dat zij indertijd de huizen kochten in de overtuiging, dat op de aan de straat gelegen resterende bouw terreinen alleen een open bebouwing zou komen, zoals in het uitbreidingsplan stond aangegeven. Vorig jaar gaven B. en W. echter toestemming tot de bouw van een groot blok woningen. De bewoners richt ten zich tot Gedeputeerde Staten met het verzoek het besluit tot de bouw ter vernie tiging aan de Kroon voor te dragen. Gede puteerde Staten vroegen een spoedadvies aan de gemeente, die het uitbrengen ervan echter rekte en inmiddels grote spoed ach ter de bouw liet zettén. Na enige tijd kwam dan ook de mededeling, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting geen vernietiging van het besluit aan de Kroon wilde voordragen, omdat de bouw reeds te ver was gevorderd. De requestranten spreken nu als hun oordeel uit dat het gemeentebestuur moed willig de voorschriften van het uitbrei dingsplan heeft overtreden, waardoor de waarde van hun eigendommen is gedaald. Daarom verzoeken zij een schadeloos stelling. Ook Haarlem krijgt een uitkering Ten aanzien van de verdeling door het rijk van de 50.000.000 in het eerste half jaar van 1952 uit de geblokkeerde gelden van het Gemeentefonds, welke uitkering bestemd is voor de financiering van reeds in uitvoering zijnde kapitaalswerken op het gebied der electriciteitsvoorziening, vernemen wij uit Den Haag dat daarvoor in aanmerking komen de gemeenten Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Haar- 1 e m, Leiden, Groningen, Gouda, Delft, Dordrecht en Tilburg. Dit zijn alle steden welke, wat het electriciteitsnet betreft, ge koppeld zijn. Er is hier nog geen bericht ontvangen over de grootte van het bedrag dat Haar lem krijgt. Wel is te zeggen dat het totaal der ge blokkeerde gelden 278.000.000 is. De tota le uitkering waarop Haarlem dus aan spraak zou kunnen maken is 4 4'/2 mil- lioen gulden. Van dit totaalbedrag wordt dus een gedeelte vrij gegeven met de be doeling dat dit geld gebruikt wordt om kas geldleningen, die gesloten zijn voor de fi nanciering van de electriciteitswerken, af te lossen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is een van de grootste Delftse wasserijen aan de Oostsingel geheel uitgebrand. Een aanzienlijk gedeelte van de was is verloren gegaan. De brand werd om tien minuten over twaalf door voorbijgangers ontdekt, die de naast het bedrijf wonende directeur waarschuwden. Deze alarmeerde onmid dellijk de brandweer, die weldra ter plaat se was en het vuur met tien stralen be streed. Er werden echter steeds nieuwe vuurhaarden ontdekt, die zich zo snel uit breidden dat de gehele wasserij in de as werd gelegd. Tegen half vijf werd met de nablussing begonnen. De schade wordt door verzekering gedekt. Dinsdagavond werd op „Backershagen", de residentie van de waarnemend hoge commissaris van Indonesië, een afscheids receptie gehouden ter gelegenheid van het vertrek naar Indonesië van vijf Neder landse journalisten, die door de Indonesi- sce regering zijn uitgenodigd, zich op de hoogte te komen stellen van de huidige toe standen in dat land. Het fijn de heren L. Hanekroot, voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten en politiek redac teur van De Tijd, P. van 't Veer (Het Vrije Volk), B. Korsten (Maasbode en K.R.O.), C. de Rot (Het Vaderland) en J. Welling van de Grote Provinciale Dagbladen. Zij zuilen Donderdagavond van Schiphol ver trekken en ongeveer 2V2 maand in Indo nesië blijven. De Koningin ontving Dinsdag ten paleize Soestdijk in audiëntie de voorzitters van de colleges van Algemeen Bestuur van Suriname en de Nederlandse Antillen, dr. J. A. E. Buiskool en mr. dr. M. F. da Costa Gomez. Zij waren vergezeld door de ondervoorzitter van de Raad van Advies der Nederlandse Antillen, dr. W. Ch. de la Try Ellis. Zij zijn in Nederland voor besprekingen met de Nederlandse regering over de voorbereiding voor de Ronde Tafel-conferentie met de West. Mede wa ren aanwezig de vertegenwoordigers van de Nederlandse Antillen en Suriname in Nederland, mr. N. Debrot en mr. dr. R. H. Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank van 4 Februari blijkt dat de deviezenpositie versterkt is. De netto- reserve is gestegen tot 714% millioen, waarmede goud en deviezen tezamen thans een bedrag uitmaken van 1910 millioen. De chartale geldomloop is in de afgelopen week nog met 20 millioen toegenomen en bedraagt nu ruim 2887 millioen. Een der de factor van betekenis op de weekstaat is het saldo van de schatkist, dat gestegen is van 142 millioen tot 232 millioen. In Mei 1940 werd de onderofficier D. van der Heuvel door een bomscherf ernstig ge wond. Zijn genezing bleef uit en er deed zich bij hem een langzaam werkende ver lamming voor. In 1944 was hij al geheel in valide. Nadien verergerde zijn toestand nog en gevreesd wprd, dat ook zijn organen verlamd zouden worden. De heer Van der H. hoorde onlangs van een Joegoslaaf, die een soortgelijk geval had en genezen was met behulp van corti sone. Zijn dêkter moest hem echter teleur stellen want het Amerikaanse geneesmid del, dat zeer sporadisch en kostbaar is, kon hem niet verstrekt worden. Hij stelde zich toen in verbinding met de Bond van Ne derlandse Oorlogsinvaliden. Deze nam di rect contact op met de Internationale Fede ratie van Oud-Strijders, die daarop de be middeling inriep van de Amerikaanse bond van oud-strijders te New York voor de toe zending van 1500 gram cortisone. De Ame rikanen zonden direct met een militair vliegtuig een pakje van 2000 gram corti sone naar Frankfort. Maandag werd het geneesmiddel aan de heer Van der H. ter hand gesteld. De Hoofdstad-Operette geeft Vrijdag, Za terdag en Zondag in de Haarlemse Schouw burg in totaal vier opvoeringen van het komisch-romantische zangspel „Wenn der weisse Flieder wieder blüht" van Robert Stolz, met medewerking van onder anderen Ruth Rhoden, de regisseur Otto Aurich en het duo Claire Clairy en Fritz Steiner, dat men hierboven in een vermakelijke scène ziet afgebeeld. Marga Graf vervult een gastrol en de muzikale leiding berust bij Fredy Salten. STOCKHOLM (Reuter). Dinsdag is een 25-jarige Let uit de Russische ambas sade te Stockholm ontvlucht, nadat twee Russische diplomaten getracht hadden hem tegen te houden. De man rende onder het uitroepen van „ik word vervolgd" de straat op. De Russen zetten onmiddellijk in een auto de achtervolging in. De Let wist echter te ontkomen in een werkplaats in de buurt. Toen de politie, die telefo nisch gewaarschuwd was, verscheen, trok ken de Russen zich terug. De Let, wiens naam niet bekend werd gemaakt, deelde de politie mee, dat hij een week geleden clandestien in Stockholm was aangekomen. Daar had hij een land genoot ontmoet, die hem aanbood voor onderdak te zorgen. Dit bleek echter de Russische ambassade te zijn, hetgeen hij pas merkte, toen hij binnen was. Volgens zijn zeggen werd hij toen aangevallen door vijf mannen, die hem vertelden, dat hij naar het vliegveld zou worden gebracht voor transport naar Rusland. Toen hij een mes had getrokken, hadden de Russen hem dit afhandig gemaakt en hiermee de voering van zijn kleding stukgesneden, op zoek naar „geheime boodschappen". De Let had zich echter weten los te ruk ken en de straat kunnen bereiken. ADV ER 1 ENT IE 1. ZWITSERSE SWEATERS 35. „Wat heeft dat te betekenen? Ik eis rekenschap!", riep Panda, razend van woe de, terwijl de vermomde Jolliepop zorgelijk overeind krabbelde. „Jij zit hier maar suf fend in een carnavals-pak, terwijl de échte Vleermuis-rover intussen al mijn dure ju welen heeft gestolen!" „Ach o met ons welnemen! Dit spijt mij voor ons!", hakkelde Jolliepop. „Ik dacht.... met het oog op onze onberaden weddenschap het leek me een aardig idee.„Ach hopeleus, zag", mompelde intussen Graa) Gaston, terwijl hij zich door de keuken deur naar buiten begaf. „Het lijkt mij meugelijk, dat de onverlaet zich langs deze weg uit de voeten heeft gemaekt, zag! Laet ons eens kijken, hah?" „Ach watdie echte Vleermuis zien we nooit meer terug! Ik durf wedden dat we geen spoor meer van hem vinden!" Dat was een onberaden opmerking van hem, want Graaf Gaston veerde onmiddellijk op. „Hah? Wedden? Duizend ducaeten? Acceurd!"riep hij 'uit. ..Dat verdrijft de verveling even, nietwaar En thans naer een speur van de Vleer muis gezocht! Misschien treft ons hier wel een bijzonderheid, hah?" Inderdaad werd de wakkere graaf al spoedig getroffen; echter niet zozeer door een bijzonderheid dan wel door een dakpan, die met grote snelheid van boven kwam en op de grafe lijke schedel verbrijzelde. Graaf Gaston won een weddenschap en verveelde zich stellig een ogenblik niet; maar Panda kreeg geen tijd om deze aardige bijzonderheid te overdenken. Vanaf het dak zijner wo ning klonk namelijk door de duisternis een afschuwelijk gelach, dat hem bekend voor kwam: „Hohohoho! Ho-jo! Raak! Getrof fen! Voortreffelijk! Ho-ho! Ha-ha-ha! Ho- ho!" Het was de onvergetelijke lach van de Vleermuis. Liquidatie. De Bosch-fabriek te Stuttgart heeft zich thans neergelegd bij de be schikkingen der geallieerden inzake de liquidatie van haar bedrijf. Krachtens deze beschikkingen mogen acht van de twintig dochterondernemingen en ze ven van de zesentwintig fabrieken, die het Bosch-concern in 1947 bezat, eigen dom van de onderneming blijven. Het Bosch-concern moet zijn aandelen in de Noris-Zundlicht A.G. te Neurenberg verkopen en zijn bedrijven te Göp- pingen, Reutlingen en Hohnau liquide ren. Aan alle Duitse concurrenten auto- en motorfabrieken uitgezonderd moeten kosteloos licenties voor het gebruik van de Duitse Bosch-patenten ter beschikking worden gesteld. Arrestaties. De Argentijnse radicale partij deelt mee, dat verscheidene van haar prominente leden zijn gearresteerd. On der hen bevinden zich Alberto Candioti, voormalig ambassadeur in Mexico en Japan, en luitenant-kolonel Gregorio Pomar, voorzitter van het stadsbestuur van Buenos Aires, aldus de mededeling. Volgens onbevestigde berichten zijn on geveer veertig personen in de afgelopen 48 uur gearresteerd en beschuldigd van samenzwering. Onder hen bevindt zich luitenant-kolonel Francisco Suarez, die in Juni reeds enige weken was vastge houden wegens een beweerd complot tegen de regering van Perón. Kapitaal. In een onderhoud met Aneta heeft de president-directeur van de Ja- vasche bank, mr. Sjaffroeddin Prawi- ranegara, gezegd, dat het voor de ont wikkeling van de koers van de Rupiah gunstig zal zijn, indien de politiek der regering zich richt op de directe behoef ten van het volk. De fondsen voor ka pitaalsuitgaven moeten door de rege ring worden geconcentreerd op de rijst- productie en irrigatiewerken. Investe ringen voor andere productie dienen te worden overgelaten aan het particulie re initiatief, ook wanneer dit geschiedt met buitenlands kapitaal. Hoog water. De Garonne heeft gisteren het hoogst geregistreerd peil bereikt. Op sommige plaatsen staat het overstroom de land drie meter onder water. Zeven personen zijn omgekomen. Honderden boerderijen staan onder water. Agen, met een bevolking van 33.500, staat voor twee derden blank. Men zoekt met hefschroefvliegtuigen naar geïsoleerden. Gevaar dreigt voorts voor Marmande (12.000 inwoners), waar nieuwe water vloeden tegen de oude fortificaties beu ken. Vanochtend begon het water ech ter overal te zakken. Vreugde. Eva-Perón, echtgenote van de Argentijnse president, is Maandag voor het eerst sinds haar ernstige operatie in November weer in het openbaar ver schenen. Zij was aanwezig bij de ope ning door de president van een confe rentie van provinciale gouverneurs. Het semi-officiële blad .Democracia" schrijft: „Het is onmogelijk in woorden onze blijdschap uit te drukken, welke de intense blijdschap van het gehele Argentijnse volk is". Op de plaat. Het Finse ministerie van ge zondheid en sociale zaken heeft bekend gemaakt, dat binnenkort van elke Fin een Röntgenfoto zal worden gemaakt. Deze maatregel, waarvoor een belang rijk bedrag is gevoteerd, staat in ver band met het bevolkingsonderzoek op tuberculose. De actie zal met Pasen be ginnen. Men hoopt dat tegen het einde van dit jaar de gehele bevolking zal zijn gefotografeerd. Gezwicht. President Truman heeft besloten zijn naam op de candidatenlijst voor de voorverkiezingen in New Hampshire te laten staan, aldus het Franse persbu reau A.F.P. Het Witte Huis maakte de inhoud van een brief bekend, waarin de president zeide, dat hij gezwicht was voor het verzoek van de voorzitter van de democratische partij. Frank McKin- ney en „vele goede democraten in New Hampshire". Concurrent. Naar in Bonn is meegedeeld zal Denemarken dit jaar voor het eerst bloembollen naar West-Duitsland ex porteren. Dit is tevens voor het eerst, dat Denemarken op de buitenlandse bloembollenmarkt de concurrentie tegen Nederland opneemt. De Deense uitvoer zal hoofdzakelijk uit tulpenbollen be staan, die ook voor kweekdoeleinden kunnen worden gebruikt. In het afge lopen jaar is deze vorm van tuinbouw in Denemarken aanzienlijk uitgebreid. Ongeluk. Een Amerikaanse bommenwerper B-29 is bij het landen op de vliegbasis March in Californië met een huis in aanraking gekomen en neergestort. Vijf inzittenden kwamen om het leven, zes werden gewond Rechtspraak. Uit pro-communistische bron nen te Hongkong wordt vernomen, dat in het communistische China thans een campagne tegen corruptie wordt ge voerd. Twee communistische ambtena ren, die te Peking op een „beschuldi gingsvergadering" schuldig waren be vonden aan fraude, zijn na de verga dering doodgeschoten. Drie anderen hebben gevangenisstraffen tot vijftien jaar gekregen. Een beschuldigde kreeg gratie „omdat hij een volledige beken tenis aflegde". Een regeringscommissie heeft een oproep gedaan tot ieder, die zich aan ongeoorloofde handelingen heeft schuldig gemaakt om zich te melden en te bekennen. Anders zou streng tegen hem opgetreden worden. In Kanton zijn 156 mensen voor een massa-proces gedaagd „omdat zij wei gerden te bekennen". In Kanton hebben 755 belastingambtenaren toegegeven zich aan fraude schuldig te hebben ge maakt. Vuurwerk. Inwoners van het Noorse dorp Lom hebben vorige week Woensdag avond in de lucht een zeer sterk licht verschijnsel waargenomen. Het bleef vijf minuten zichtbaar en een halve minuut nadat het uit het gezicht was verdwenen, volgde zo'n hevige knal, dat de deuren in sommige huizen open vlogen. Een Noorse professor heeft nu als zijn vermoeden uitgesproken dat men een meteoor heeft waargenomen die uit elkaar is gesprongen en wel aan merkelijk dichter bij de aarde dan op de voor meteoren gebruikelijke hoogte van twintig a dertigduizend meter. MILLIOENENWERK IN AMSTERDAM. Aan de N.V. A. Prins Thzoon's Aanne- mingsmaatsohappij te Sliedrecht is gegund het maken van twee havens ten behoeve van de electrische centrales te Amsterdam. Deze N.V. was bij de op 21 Januari gehou den aanbesteding de laagste inschrijfster van de twaalf, met 2.570.000. De hoogste inschrijving was 4.212.000.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2