West-Duitse Bondsdag voor belangrijk debat Zesde zitting van Algemene Vergadering ten einde Het Hek van de Dam Het Europese leger aan een zijden draad Jacob Malik: „Derde wereldoorlog al begonnen" Russen beschuldigd van moord in Katyn Ln de hoofdstad uit Broekman won de drie kilometer Nederlandse zeelieden in Nantes overvallen Plenaire vergadering in Panmoendjom de goedkoopste automobiel II» 5445»" coach UN O-delegaties naar huis Agenda voor Haarlem De groep exposeert Conflicten bij de A.V.R.O. Wijzigingen in spoorlijnen met het oog op de tunnel Döt is Virginia r én door Jan Klaassen Jan van Gij sen Jan Salie A Sluiting Amerikaanse ambassades in Cominformlanden? Schaa tsen rijdert Voetbal Geen wedstrijd tussen Belgische en Nederlandse oud-internationaals Mr. C. P. Eecen starter op de Olympische winter spelen Toegangsbewijzen voor de zomerspelen Dammen D.O.S. promoveert J. L. Versteeg overleden WOENSDAG 6 FEBRUARI 1952 BONN (Van de correspondent van het A.N.P.). Het West-Duitse parlement staat voor een debat, van welks politieke uitwerking mogelijk de verwezenlijking van het project voor een Europees leger zal afhangen. Donderdag en Vrijdag zullen de vierhonderd leden van de Bondsdag zich moeten uitspreken over de vraag of en onder welke voorwaarden zij de Duitse jeugd weer bewapend willen zien. Bonds kanselier dr. Adenauer zal het debat met een uitvoerige regeringsverklaring openen en daarin te kennen moeten geven in hoe verre hij de militaire bijdrage afhankelijk zal stellen van een correctie van de poli tieke toestand in het Saargebied en van een directe betrekking van West-Duitsland met het Atlantisch pact. Nooit in het tweejarig bestaan van de Bondsdag heeft het Duitse volk met zulk een intense belangstelling een debat afge wacht als thans. De onlangs door Ade nauers naast medewerker, Theodor Blank, uitgesproken aankondiging van een mili taire dienstplicht heeft het volk tot het be wustzijn gebracht, dat wellicht de periode van hoog politiek overleg over het plan spoedig geëindigd zou zijn en dat de pe riode van verwezenlijking ervan voor de deur stond. De afkeer van een bewapening, die in brede kringen van het volk en vooral onder de jeugd heerst, heeft zich nog ster ker laten gelden. Zij wordt aangetoond door de grote toeloop naar de bijeenkom sten van principiële anti-militaristen als ds. Niemöller, oud-minister Heinemann, de katholieke Frau Wessel en professor Noack. Zij is voorts nog eens duidelijk ge worden door de scherpe reacties, die uit de vakbonden zijn opgegaan. De geallieerde hoge commissarissen zul len de West-Duitse kanselier uitleg vragen over de eisen, die Adenauer zou hebben gesteld wat betreft de Saarkwestie en het Atlantisch pact, zo wordt in geallieerde kringen te Bonn meegedeeld. Volgens leden van Adenauers Christen democratische partij heeft Adenauer hun op een vergadering van parlementsleden meegedeeld, dat hij geen verdrag inzake een Europees leger zou paraferen voordat West-Duitslands wensen op deze twee punten de Saar en het lidmaatschap van het Atlantisch pact waren ingewilligd. Het West-Duitse ministerie van Buiten landse Zaken niet de Christen-democra tische partij heeft ontkend dat Ade nauer een dergelijke verklaring zou heb ben afgelegd. Een zegsman uit de omge ving van de kanselarij heeft deze verkla ring van het geval gegeven: „Dr. Adenauer hield een lange rede in die geest, m»ar zorgde er voor, dat zijn woorden niet de vorm van een ultimatum aannamen. Zijn eigen partijleden hebben later, toen zij de kanselier citeerden, de zaak te gemakke lijk opgevat. Het is een kwestie van nuan ces. Dr. Adenauer wil de twee problemen snel opgelost zien, maar wilde ze niet noe men als voorwaarde voor West-Duitslands deelneming aan de verdediging van Eu ropa". Drie bemanningsleden van de Neder landse sleepboot Humber, die op het ogen blik in de haven van Nantes ligt, zijn Dins dag in het centrum van de stad aangeval len door een militair en twee burgers. Eén van de Nederlanders, A. M. Knijf, kreeg een kaakfractuur en moest naar het zie kenhuis worden overgebracht. Zijn bela gers hebben hem van zijn paspoort en ver scheidene identiteitspapieren beroofd. De beide andere Nederlanders, die ook ge wond werden, konden naar hun schip te rugkeren. "Eén van de aanvallers is ge arresteerd. Buitenlandse waarnemers zien de ont kenning van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken als een poging om het effect van Adenauers woorden voor de buitenwereld te verzachten. In het bijzónder zouden de opmerkingen van de kanselier, wanneer zij niet waren tegengesproken, zijn kansen op een ont moeting met de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken te Londen kunnen verkleinen. TOKIO (Reuter). De bestandscom missies van verbondenen en Noordelijken hebben heden, voor de eerste maal in twee maanden, een voltallige zitting gehouden om voorbereidingen te treffen voor de be spreking van het laatste agendapunt: de aanbevelingen aan de wederzijdse regerin gen. Er is, in twee bijeenkomsten, in totaal een half uur vergaderd. De Noord-Koreaanse generaal Nam II heeft voorgesteld binnen drie maanden na het tot stand komen van een wapenstil stand een bijeenkomst van politieke leiders bijeen te roepen, waarop zou moeten wor den gesproken over het terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Korea en het bereiken van een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk. ADVERTENTIE smnii Prijs voor ondernemers IMPORT N.V. AUTOPALACE 'S GRAVENHAGE DEALER V. HAARLEM EN OMG.: Garage J. G. Verbeek, Bloemend.weg 5 Bl'üaal, tel. 22276 Een bizonder grote „dragline" arriveerde gisteren in IJmuiden voor de zandafgra ving in de duinen. Het gevaarte weegt 55 ton WOENSDAG 6 FEBRUARI Stadsschouwburg: „A man of destiny" (The London Studio Company), 8 uur. Palace: „Tarzan en de slaven", 18 jaar, 7 en 9 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De verloren vulkaan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Robin Hood va de Pecos", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vrouw van mr. Grafg", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Show Boat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 1 FEBRUARI Stadsschouwburg: „De dood van een han delsreiziger" (Comedia), 8 uur. Zuiderkapel: Spreker J. A. Bruyn, 8 uur. Minerva (Heem stede), „De rode schoentjes", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt en Palace: 2, 4.15. 7en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. PARIJS (Reuter). De Algemene Ver gadering van de U.N.O. heeft te Parijs haar zesde zitting beëindigd. Zij heeft drie maan den geduurd. Engeland heeft deze zitting „belangrijk" genoemd. Van Sovjet-Russi sche zijde is echter verklaard, dat geen be sluiten zijn genomen die de moeite waard zijn. Toen het laatste agendapunt was afge handeld, bracht secretaris-generaal Trygve Lie hulde aan de voorzitter van deze As semblee, de Mexicaan Padilla Nervo. Als aandenken bood hij hem een voorzitters hamer met inscriptie aan. Ook Sir Gladwyn Jebb (Engeland) en mevrouw Eleanor Roosevelt (V.S.) gaven hun waardering te kennen over het voor zitterschap van Nervo, evenals de Russi sche afgevaardigde Jacob Malik, die Ner- vo's objectiviteit prees. De Franse minister van Buitenlandse Za ken, Schuman, zei, dat de resultaten niet altijd zo groot waren geweest als de ver wachting, maar dat door persoonlijk con tact „het vertrouwen in de goede wil van de mensen, onverschillig hun opvattingen en soms hun doelstellingen" is versterkt. Nervo zei dat hij niet zou trachten een balans op te maken van het werk der As semblee, dat nog niet in het juiste perspec tief kon worden gezien. Wel geloofde hij, dat de afgevaardigden zouden vertrekken met een groter vertrouwen in de mogelijk heid nieuwe rampen af te wenden. Tegen het eind van de zitting heeft de Sovjet-Russische afgevaardigde, Malik, verklaard dat de derde wereldoorlog eigen lijk reeds begonnen is. Amerikaanse func tionarissen houden zich bezig met deze uit lating en houden rekening met de moge lijkheid, dat Malik zich ongewild een be langrijke aanwijzing van de Sovjet-Russi sche buitenlandse politiek heeft laten ont vallen. Zij wijden bijzondere aandacht aan de berichten dat Malik nog al in verlegen heid raakte toen hem naar de volle beteke nis van zijn woorden werd gevraagd. Resolutie over Korea De Algemene Vergadering heeft met 51 tegen vijf stemmen en twee onthoudingen een resolutie goedgekeurd volgens welke de politieke toekomst van Korea niet be sproken zal worden, zolang de bestandsbe sprekingen gaande zijn. De resolutie stelt voor een speciale vergadering bijeen te roe pen als een wapenstilstand getekend wordt en een noodzitting indien de oorlog in Ko rea volledig hervat wordt. De nieuw-gevormde groep van ruim twintig Haarlemse schilders en beeldhouwers houdt tot 3 Maart in het museum Het Huis van L-ooy, haar eerste expositie, die op Zaterdag middag 9 Februari door H. L. Prenen geopend wordt. De onderhandeling van deze groep om tot een fusie met „Kunst zij ons doel" te komen, hebben geen resultaat opgeleverd. WASHINGTON (Reuter). „Twaalf jaar geleden zijn vijftienduizend vooraan staande Polen: hoge officieren, geleerden, geestelijken en andere intellectuelen, te zamen de „bloem der Poolse intelligentsia" vormend, door de Russen in het bos van Katyn vermoord", verklaai-de Radeusz Romer, voormalig Pools ambassadeur te Moskou en later minister van Buitenland se Zaken in de Poolse regering in balling schap, die haar zetel te Londen had ge vestigd, gisteren te Washington. Romer, die thans als professor in de litteratuurgeschiedenis werkzaam is aan de universiteit van Montreal deelde dit mede in een getuigenis voor een commis sie van het Amerikaanse Congres, die een onderzoek instelt naar massa-moorden. „Toen ik begin 1943 Pools ambassadeur te Moskou was, hebben de Poolse regering en ikzelf gepoogd opheldering te verkrij gen over het lot van bovengenoemde vijf tienduizend Poolse krijgsgevangenen, die de Russen, na de ineenstorting van Polen in 1939, in drie kampen hadden geïnter neerd. Geen onzer vragen werd echiter rechtstreeks beantwoord. De Russen ont weken alle verzoeken om inlichtingen en ik geraakte ervan overtuigd, dat zij de hand moesten hebben gehad in het ver dwijnen dezer mannen. Twee jaar lang bleef alles duister. Toen meldden de Duitsers de lijken der vijftien duizend vermoorden te hebben gevonden. Nu kwamen de Russen, 48 uur na de Duitse mededeling, met het bericht, dat het onmogelijk was geweest de Polen weg te voeren, voordat de Duitse troepen kwa men en zij voegden hieraan toe, dat de Duitsers hen hadden vermoord. Vóór het vinden der lijken had ik het mogelijk ge acht dat de vijftienduizend naar het gebied in de Poolstreken waren gezonden en dat zij daar door ontberingen om het leven waren gekomen, doch nu wist ik dat zij door Russische handen waren gedood." Tussen het algemeen bestuur en de direc tie van de A.V.R.O. zijn meningsverschillen ontstaan, die reeds hebben geleid tot schor sing van mr. J. den ^)aas als programma directeur. Vermoedelijk zal hij in de Zater dag te houden vergadering van het alge meen bestuur van zijn functie worden ont heven. De waarnemend administrateur, de heer J. N. Kramer, is reeds van zijn functie ontheven. De heer Kramer blijft echter in dienst van de A.V.R.O. De maatregelen zijn, naar aan het perso neel van de A.V.R.O. is medegedeeld, ge nomen om persoonlijke redenen. De direc teur van de A.V.R.O., de heer W. Vogt, heeft elk commentaar op deze aangelegen heid geweigerd. Ook de voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, wenste gee'n inlichtingen te verschaffen. Hij deelde mede, dat de heer H. de Wolf, evenals voor de komst van mr. Den Daas, weer met de programmaleiding is belast. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft zich naar Parijs begeven voor bespre kingen met de Franse minister van land bouw. De besprekingen hebben betrekking op Europese samenwerking op landbouw gebied. Koningin Juliana heeft Dinsdagmiddag een onofficieel bezoek gebracht aan de Johanna-Stichting voor gebrekkige kinderen te Arnhem. Ze heeft zich geruime tijd met de kijideren bezig gehouden en reikte geschenken uit: voor de meisjes een pop, voor de jongens een vulpotlood. De Koningin tijdens de poppen-uitdeling. Naast de vorstin mevrouw N. Smitt-Avis, haar particulier secretaresse. Aftakking van de hoofdlijn op 1 y2 kilometer Naar wij van de zijde der Nederlandse Spoorwegen vernemen, zal de tunnelbouw aan de Zuidelijke kanaaloever een aantal ingrijpende wijzigingen in de spoorweg tracés met zich brengen. De plannen zijn thans in een vergevorderd stadium en ons werd meegedeeld, dat de spoorlijn naar VelsenIJmuiden-Oost en IJmuiden onge veer anderhalve kilometer ten Noorden van het Santpoortse station wordt afgetakt van de hoofdlijn door de geprojecteerde ka naaltunnel. De plannen voor de Noordkant van het kanaal, waar een nieuw Beverwijks station moet worden gebouwd, zijn nog niet in een definitief stadium. De reden hiervan is, dat het Beverwijkse uitbreidingsplan in Noordwestelijke richting is geprojecteerd en dat het station aan de lijn naar het Noorden dus te ver buiten de bebouwing komt te liggen. Op 1V2 kilometer benoorden Santpoort komt een nieuwe halte Duin en Kruidberg. vanwaar dus de hoofdlijn afbuigt en door loopt naar de Zuidelijke tunnelmond. Daar wordt dan tevens een aftakking gemaakt terug naar de bestaande lijn Driehuis IJmuiden en het oude, da;n „dubbele" stuk spoorlijn kan worden afgebroken. De stations VelsenIJmuiden-Oost en IJmuiden zullen op den duur aan een secundaire lijn komen te liggen en het doorgangsstation IJmuiden-Oost verliest zijn functie, daar de Velserbrug tot ver dwijnen gedoemd is. ADVERTENTIE Het gekwetter in de zonbeschenen bomen op de Westermarkt bracht ons een gezegde in herinnering van de con cierge van onze middelbare school, waarmee deze brave man steevast des morgens de soms wat al te luidruchtig snaterende leerlingen bij de poort be groette. „Vogeltjes, die zo vroeg zingen, zijn voor de mispoes", zei hij dan. Wij hebben eigenlijk nooit geweten wat hij daarmee nu precies bedoelde. Maar in ieder geval lieten wij ons gisteren niet door die stem uit het verleden weer houden om in de Paleisstraat uit de tram te springen en de kuierlatten te nemen teneinde een wandeling door de Jordaan, de Franse knollentuin van Amsterdam, te beginnen. Overal langs de grachten waren de vrouwen met gestreepte boezelaars rond de deugdelijk brede heupen in de weer met het beoefenen van een oud-vader lands gebruik: het schrobben van de stoepen. Hier en daar zagen wij een zieke man of een oud moedertje tevre den door de glimmerikken knijsen. Door Ie ramen kijken betekent dat. Al slen terend kwamen wij door buurten vol zindelijke romantiek na een kwartier tje in de Willemstraat, waar omstreeks de helft van de zeventiende eeuw de echte Jan Klaassen heeft gewoond. Wist u dat? Zijn naam luidde eigenlijk Jan Klaaszen en hij was van beroep vaan drig in het leger van de stadhouder. Een oud liedje herinnert daaraan: Retteretet Jan Klaaszen, die nog trompet kon blazen als toen hij in het zadel zat. De ellende van deze toffe, maar door lopend gesjochte jongen begon toen hij op 7 September 1686 met Catherina Pie- ters in het huwelijk trad. Om de één of andere, thans moeilijk te verklaren x-eden hield zij er niet van als hij 's avonds laat thuis kwam en in het .trapgat zijn lijf lied: Gisteren was ik dronken, vandaag ben ik niet nuchter! begon te zingen. Al spoedig leefden zij dan ook in wat oude stukken noemen „separate huyshoudinge". Jan Klaassen troostte zich door dagelijks met zijn roemruchte poppenkast de tragedie van zijn huwelijksleven tot een boertig blij spel om te timmeren en zijn houten Katrijn stevig op haar kop te slaan. Een andere filosoof, die geruime tijd aan de grens van de Jordaan heeft gewoond, was René Descartes de man die het bestond te denken dat hij bestond door te denken. In de gewezen woning van deze vermaarde wijsgeer worden thans Franse parfums verkocht, vloeistoffen waarmede weliswaar niet de wijsheid maar dan toch de begeerte wordt ge diend. De lijst van onsterfelijke Jordaners is hiermee nog bij lange na niet uit. Hebt u nooit gehoord van Jan v. Gijsen, wiens vrouw eens koeken bakken zou? Had zij dat voornemen maar nooit te kennen gegeven, want het is een trieste geschie denis geworden en een kliederige boel. Hoe dat nu kwam (sommige historici nemen aan dat zij vergeten had om gist aan het beslag toe te voegen) weet men niet met zekerheid, maar wel staat vast dat het meel niet wou rijzen. Bij haar verwilderde pogingen om er desondanks nog iets van terecht te brengen en haar eer als keukenprinses te redden schijnt zij tot overmaat van ramp de hele pot met deeg te hebben omgestoten en wei in dier voege dat de toch al lamlendige frutskoeken nog krom werden boven dien. De gevolgen van deze bedorven maaltijd zijn niet mis geweest, want op „den derden van Sprokkelmaand anno een duyzend zeven hondert twee en twintig" werden de bewoners van de anders zo vredige Egelantierstraat „ter begraaffenis gebeden met Jan van Gij sen den poëet". Deze treurige afloop moge de tegenwoordige huisvrouw tot nadenken stemmen. Vooral nu de brood prijs is verhoogd. Deze Jan van Gijsen werd in Haarlem geboren, maar bracht In het begin van 1700 zijn „laren en penaten" onder in een huis „aan de Roosestraat, het tweede van de laatste Dwarsstraat na de Baan gracht, tusschen de Slager en de Ge- rechtigheyt, op een optrapte Stoep, daar een Ysere leuning voor de deur en de Naam van Jan van Gijsen op de post staat" of korter gezegd: aan de Ro zenstraat nr. 147. Wij zouden dit alle maal nooit geweten hebben, als de he ren Kluyt en Van der Laan het niet in hun boek over de Amsterdamse Jor daan hadden geschreven.* Een groot dichter was Jan van Gij sen niet: hij vervaardigde berijmde overzichten van wat er zo van week tot week in Amsterdam gebeurde. Het is jammer dat De Gènestet blijkbaar nooit van hem heeft gehoord, want die had een mooi vers kunnen schrijven over iemand die woonde tussen de slager en de gerechtigheid, eindigend met de reeds eerder door hem gestelde vraag: „Maar woont u er soms verder af?" Dichterlijk is de taal van de Jordaan overigens genoeg. Bekend geworden is bijvoorbeeld de hulde aan de confiseurs en patissiers: De bakker op de hoek die heeft vannacht geblazen de vellen van zijn broek, die hangen voor de glazen: een cent een oliekoek. Maar véél mooier vinden wij het oude springtouwliedje in onvervalste taal, waarin de dingen gewoon bij de naam worden genoemd, omdat de woorden af komstig zijn van kinderen in een para dijselijke staat: Opput gloase bruggetje fielse opder ruggetje toen gongse noar de bure de bure wasse nie tuis toen gonge se noar huis tiet huis dèt ivès geslaute toen gongse noa de baute de baute wesse toe toen gongse noar de koe de koe die wouder schoppe toen gongse noar de poppe de poppe wouweder sloan toen gongse noar de moan de moan die wès sau glèd toen fiel se opder gèt! Om die zuiverheid van gevoelens be hoef je tegenwoordig zelfs niet meer in de Jordaan te komen. Want toen wij daar gistermiddag zaten, op het trappe tje aan de waterkant van de Lekkere Sluis, hoorden wij alleen maar zo'n moderne Jan Salie het nieuwste keboje- lied zingen van Hilversum Twee, met (in het Goois vertaald) het volgende refrein: „De prairie brandt, de lucht ziet rood, zo grauw als lood Gelukkig begon het toen te regenen. Wij hebben maar vlug een piere%rer- schrikkertje genomen. BOEDA. Voor de kunstkring geeft de Neder landse Comedie hedenavond in de Stadsschouwburg een herhaling van „Groen koren" door Emlyn Williams onder regie van Jan Teulings, met in de voornaamste rollen: Mary Dresselhuys, Mimi Boesnach, Maxim Hamel en Henk Rigters. Het A.T.G. brengt Donderdag als volksvoorstelling „Droom der gevan genen" van Christopher Fry in de vertaling van Bert Voeten ten tonele, onder regie van Albert van Dalsxim, gevolgd door „Met eervol ontslag" van Terence Rattigan. Dagelijks kan men in het Centraal Theater iiaar „De Cocktailparty" van Eliot door de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Meester, met Ank van der Moer en vele an deren, in de Kleine Komedie naar „Hartendwaas" met Toon Hermans, in het Leidseplein Theater naar „De moordzaak A.B.C." van Wim Ka.n en in Carré naar een nieuw circuspro gramma luisteren. Woensdag en Donderdag hebben er in het Concertgebouiv abonnements concerten plaats, die wegens over werktheid van Kubelik door Hein Jordans worden geleid. Soliste is Irmgard Seefried, die opera-aria's van Mozart zingt. In de Bachzaal van het Conservato rium speelt het Nieuw Italiaans Kwartet op Vrijdagavond voor de Kunstkring werken van Mozart, Schuman en Malipiero. Van 8 Februari tot 10 Maart wordt in het Stedelijk Museum een ten toonstelling gehouden van werk van schilders, die door de KLM en het Prins Bernhardfonds in staat zijn gesteld reizen naar het buitenland te maken. Vrijdagmiddag opent de Poolse ge zant, de heer Tadeusz Findzinski, in Fodor een tentoonstelling van „De Zeester". Hiervoor hebben verschei dene Poolse schilderessen werk in gezonden. Bij Van Lier exposeert Marie Louise Motesiczky. Beeldhouwwerk van Harold B. Cousins is tot 28 Februari in kunst handel Hamel aan de O.Z. Voorburg- wal te zien. Amerika zal zijn ambassadeurs in de Cominformlanden naar Parijs ontbieden om de kwestie van het sluiten van alle Amerikaanse ambassades in die landen te bespreken, zo wordt te Washington mee gedeeld. Naar vernomen wordt, zou het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken voorstander zijn de Amerikaanse ambassade te Moskou open te houden als laatste officiële contact met het commu nistische blok, niettegenstaande een even tueel besluit de andere ambassades te slui ten. De bijeenkomst zal in de eer.ste week van Maart plaats hebben. Te Drontheim werden wedstrijden in het hardrijden op de schaats gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door enkele rijders uit de Nederlandse kernploeg. De uitslagen luiden: 500 meier: 1. Nic Stene (Noorwegen) 44.9 sec.; 2. Hjalmar Andersen (Noorwegen) 45.2; 3. Gerard Maarse (Nederland) 45.3: 4. Wim van der Voort (Nederland) 45.5; 5. Kees Broekman (Nederland) en Kornel Pajor (Zweden) 46.5; 7. Kaare Vaarvik (Noorwe gen) 46.8; 8. Henry Wahl (Noorwegen) 46.9; 9. Berg (Noorwegen) en Ingvar Karlsen (Noorwegen) 47; Huiskes was elfde in 47.8. Broekman verslaat Andersen op 3000 meter. Op de 3000 meter heeft Kees Broekman de Noor Andersen verslagen. De uitslag was: 1. Kees Broekman 4 min. 58.7 sec.; 2. Hjal mar Andersen 4 min. 59.6 sec.; 3. Henry Wahl 5 min. 4.8 sec.; 4. Anton Huiskes 5 min. 5.1 sec.; 5. Kornel Pajor 5 min. 8.5 sec.; 6. Wim van der Voort 5 min. 8.7 sec.; 7. Nic Stene 5 min. 11.9 sec.; 8. Ingvar Karlsen 5 min. 12.8 sec.; 9. Gerard Maarse 5 min. 14.6 sec.; 10. Einar Indal 5 min. 17.2 sec. Vandaag worden de wedstrijden voort gezet. Het bestuur van de" KNVB heeft zich tot de Koninklijke Belgische Voetbalbond met het voorstel gericht een jaarlijkse wedstrijd tussen Nederlandse en Belgische oud-inter nationals te doen vaststellen. Het Brusselse blad ..Les Sports" verklaart uit goede bron te hebben vernomen dat de K.B.V.B. hier niets voor voelt. Indertijd heeft men in Belgische voetbalkringen ernstig overwogen of het niet zaak was de traditionele ontmoetingen tussen de Rode Duivels en de Zwaluwen te laten vervallen. Op aandrang van Nederlandse zijde is dit niet gebeurd. Er staan thans'zes wedstrijden op het programma: twee tussen de a-elftal- len, twee tussen de b-eltfallen en twee tus sen de Rode Duivels en de Zwaluwen. Daarbij komen dan nog de stedenwedstrijden en de jeugdwedstrijd. Wegens deze overvloed, zegt „Les Sports", heeft de K.B.V.B. geen aanleiding gevonden in te gaan op het voor stel van de K.N.V.B. om een jaarlijkse ont moeting tussen de oud-internationals te organiseren als pendant van de jeugdwed strijd. De Noorse schaatsenriidersbond heeft voor gesteld onze landgenoot mr. C. P. Eecen, lid van de internationale hardrijcommissie der ISU, te benoemen tot starter voor de Olym pische winterspelen voor alle vier afstanden bij de wedstrijden in het hardrijden op de schaats. De Zwitser Schöllkopf was als star ter aangewezen, doch naar verluidt is hij verhinderd naar Oslo te komen. Het Finse organisatie-comité heeft tot nu 400.000 toegangsbewijzen, dus meer dan de helft van het voor het buitenland bestemde quotum, verzonden. Hiervan heeft Zweden reeds alle kaartjes verkocht. De Verenigde Staten ontvingen 15.000 kaarten en krijgen er op verzoek nog meer toegestuurd. Engeland ontving er 51.000 en Frankrijk 20.000. terwijl in de afgelopen dagen 32.000 kaartjes, voor het merendeel bestemd voor het stadion en de zwemwedstrijden, naar Duitsland werden gezonden. Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Amerika en Zuid-Afrika komen nu aan de beurt. Nadat de eerste wedstrijd tussen DOS (Haarlem) en de Beverwijkse Damclub II in een gelijk spel (10—10) was geëindigd, heb ben de Haarlemmers de tweede ontmoeting gewonnen met 11—9, waardoor DOS is ge promoveerd naar de eerste klasse. Te Haarlem is op 75-jarige leeftijd over leden de heer J. L. Versteeg, in leven lid van verdienste en bestuurslid der Haarlemse Damclub. De overledene was bijna 40 jaren een steunpilaar dezer vereniging, waarin hij door zijn grote bescheidenheid, werkkracht en clubliefde een voorbeeld voor de jongeren was. De begrafenis is bepaald op Donder- morgen te elf uur op de Noorderbegraaf plaats.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5