AFLUKIN-C Taxi? 18000 -Clowntje Rick Lynne Thorn's dilemma Haarlem krijgt afdeling van Amateur Gidsenbond Clara Haskil, ideale Beethoven - vertolkster 4 Hulp van scholieren en studenten aan toeristen Voorstel over „Opbouw- orgaan" aangehouden Burgerlijke stand van Haarlem Klokkenwagen reed door Haarlem en omgeving Ongevallendienst 1951 (Jjiiep ctt tfexbctuH&eid f Pathologische Bacteriologie Teraardebestelling van mr. L. V. Hoog R.K. Middenstands vereniging Voor de kinderen FEUILLETON „Brooddebat" in de Tweede Kamer Drie ministers naar Friesland Bescherming van de burgerbevolking Inwoner v*n R^noebroek dupeerde Tsjechen De Breezand in nood Ernstige aanrijding op de Wagenweg Uitvoering sociale verzekering WOENSDAG 6 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dit jaar kan in Haarlem de oprichting worden tegemoet gezien van een afdeling van de Nederlandse Amateur Gidsenbond, een organisatie van scholieren en studen ten, die zich tot taak stelt buitenlandse toeristen, die ons land bezoeken, desge wenst te assisteren en in te lichten uit lief hebberij, dus zonder daarvoor een beloning te ontvangen. Deze bond, die in zijn embleem dat de vorm heeft van het nummerbord van een auto de letters B.B.T.B.B.A. (Bond ter behartiging der Toeristische Belangen van Buitenlandse Automobilisten), is in 1933 opgericht. Het embleem herinnert aan de wijze waarop hij tot stand kwam: jeugdige verzamelaars van nummerborden kwamen door hun vele contacten met buitenlanders tot de overtuiging, dat zij deze een goede dienst konden bewijzen door hen te helpen bij de keuze van hun reisprogramma, het zoeken van de beste routes, kortom: door hen een betere indruk te geven van het leven en werken der Nederlanders al léén reeds met er op te attenderen dat heus niet alle wegen in ons land per se naar Volendam en Marken hoefden te leiden. De bond heeft thans reeds afdelingen in ons land, namelijk in Den Haag, Delft, Rot terdam, Utrecht, Amersfoort, Hilversum. Den Bosch, Arnhem, Nijmegen, Zwolle. Groningen en Alkmaar. Dat de buiten landse toeristen deze hulp zeer op prijs stellen en daarvan reeds op vele manieren blijk hebben gegeven, is in de eerste plaats te danken aan de strenge selectie, waaraan de B.B.T.B.B.A. zijn aspirant-leden onder werpt. Alvorens lid te kunnen worden, moet men eerst drie maanden als introducé hebben meegedaan en door de „ballotage commissie" als lid zijn aanvaard. De bond heeft nu ongeveer 150 leden en 100 intro ducés. De leden hebben gezamenlijk tot nu toe al meer dan 13.500 contacten met bui tenlanders gehad. Zij kunnen de toeristen behoorlijk benaderen met een legitimatie- kaart, waarop in het Engels. Frans en Dui's de taak van hun organisatie is uiteengezet. Een van de bestuursleden van de B.B.T. B.B.A. heeft contact opgenomen met de wethouder van Onderwijs in Haarlem, de heer D. J. A. Geluk; met dr. C. Spoelder en met de rector van het Coornhert Lyceum, dr. L. M. van Dis. Het is de bedoeling om in een weldra te houden bijeenkomst van middelbare scholieren en spoorstudenten tot de oprichting van een afdeling Haarlem van deze bond te komen, opdat deze de buitenlandse toeristen zo mogelijk reeds in het komende bollenseizoen haar diensten kan verlenen. rn de Dinsdag voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land is het niet tot stemmen gekomen over het voorstel van Gedenuteerde Staten om een bedrag van 25.000 beschikbaar te stellen aan een op te richten Stichting voor maatschappelijk werk in Noordholland. Een der voorwaarden in het voorstel is, dat in het algemeen bestuur twee leden van Ge denuteerde Staten zitting zullen nemen. De heer Groen (K.V.P.) vroeg of Ge deputeerde Staten bereid waren deze voor waarde zodanig te wijzigen, dat deze twee bestuursleden gekozen worden door de Provinciale Staten en dat de gekozenen ook leden van dit college kunnen ziin. De voorzitter, <dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, meende dat deze vraag èen be wijs van weinig vertrouwen in het collega betekent. Hij kon niet direct een antwoord geven, omdat overleg met het college nood zakelijk is. Besloten werd het voorstel aan te hou den tot Dinsdag 26 Februari. Dan kómen de Provinciale Staten opnieuw bijeen. Overeenkomstig de voorstellen van Ge deputeerde Staten besloot de vergadering een subsidie te verlenen ten behoeve van militaire tehuizen in de provincie. Hef presentiegeld van de leden der Staten za1 verhoogd worden. HAARLEM, 5 Februari 1952 ONDERTROUWD: 5 Febr. A. J. Woolthuis en M. J. van Duijnen; H. van Rooijen en J. van Waarde; W. de Bock en J. Feller. GEHUWD: 5 Febr. N. C. Heemskerk en T. J. A. Krul; J. W. T. van Erp en IJ. M. Trap BEVALLEN van een zoon: 4 Febr., M. C. J. van Koppenvan Beck: W. M. van der Weert—Breed; J. E. Mink—Hövig; J. M. van GroningenHortman; M. J. KniepKreeft; 5 Febr., C. L. van der Schaar—Reijns; H. J. van DijkBoterbloem; J. Schoenmaker—de Vries. BEVALLEN van een dochter: 3 Febr., E. SchmidtKautz. OVERLEDEN: 2 Febr., D. de Jong—Postma, 88 j., Allard Piersonsiraat; H. Kuiper, 27 j., van Riebeecklaan; G. H. G. Geurts. 49 j.. M. v. Heemskerkstraat; D. S. Oudolf, 72 j.. Oranjeboomstraat; 3 Febr.. J. L. Versteeg, 75 j.. Kruisstraat; J. Schol, 65 j„ Prins Mau- ritslaan; L. J. M. Rijnbeek, 2 d., Kamper laan. De „klokkenwagen" die propaganda maakt voor de collecte, welke binnenkort gehouden wordt om gelden te verzamelen voor een carillon van negenenveertig klok ken, bestemd voor de president der Ver enigde Staten, heeft gisteren en vandaag in Haarlem en omgeving gereden. Van Heemstede ging de wagen door Aerden- hout naar Zandvoort en langs de boule vard en de Zeeweg naar de gemeente Bloemendaal. De wagen stond o.a. stil bij het bureau van politie, op het Joan Mau- ritsplein en voor het gebouw van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf in het Kin-% heimpark. Tot ver in de omtrek waren de mooie geluiden van de klok te horen. In de namiddag werd de tocht naar Haarlem gemaakt. De bedoeling was het centrum te bereiken via het Kenaupark. De vier meter hoge wagen kon niet onder het viaduct door en daarom moest via Over- veen en de Vlaamseweg gereden worden. Op de Grote Markt en de Botermarkt luidden de klokken. Vannacht was de wagen op de binnen plaats van de brandweerkazerne gepar keerd. Vanmorgen werd de tocht voortgezet door de stad naar Santpoort en Velsen en vervolgens via de pont over het Noordzee kanaal naar Beverwijk. Het aantal ongevallen, waarbij leden van de Ongevallendienst hulp verleende, was in het afgelopen jaar minder dan in 1950. De leden van de bij de dienst aangesloten ver enigingen verleenden in 1624 gevallen (vorig jaar 1712) hulp. Daarbij werd de tussenkomst van het Centraal meldingsbureau ingeroe pen in 1147 gevallen (In 1950 1 945). Het aantal aangesloten leden bedroeg op 31 December 1951 226 en op 31 December 1950 242. Behalve bij ongevallen werd de activiteit der leden ook gevraagd assistentie te ver lenen bij boottochten, de autotocht voor ouden van dagen, bij de feesten ter gelegen heid van Koninginnedag, de nationale feest dag. de sportweek, de bloemenweek. de Haak in-actie en het Sint Nicolaasfeest van de onderwijzers. ADVERTENTIE Mei vitamine C, hel truiivitamine waar aan het lichaam nu extra behoefte heelt Werk van het Haarlemse laboratorium In het jaarverslag van het Laboratorium voor Pathologische Bacteriologie te Haar lem (een onderdeel van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst) lezen wij dat een tweede bacterioloog zal worden aangesteld. De werkzaamheden op het laboratorium zijn zo toegenomen, dat dr. O. H. Dijkstra, die van huis uit patholoog-anatoom is, niet meer voldoende tijd aan de bacteriologie kan besteden. Bovendien is de bacteriologie als wetenschap in de laatste 30 jaar zo zeer gegroeid, dat het voor één persoon niet meer mogelijk is de pathologische anatomie èn de bacteriologie beide te beheersen. Splitsing van functies is daarom gewenst. Elders is men daartoe ook overgegaan. Het was reeds de bedoeling een tweede bacterioloog met 1 Juli 1950 te benoemen. De candidaten die zich aangemeld hadden trokken zich evenwel later terug. Het is in tussen waarschijnlijk te achten dat in het begin van 1952 tot een benoeming kan worden overgegaan. Het Haarlemse gemeentebestuur heeft aan de ziekenhuizen in Haarlem gevraagd er mee te willen instemmen, dat voor bac teriologische onderzoekingen ten behoeve van de in de ziekenhuizen verpleegde pa tiënten hun een bedrag in rekening werd gebracht. Aangezien de kosten van het bacteriolo gische onderzoek in de verpleegprijs der ziekenfondspatiënten zijn begrepen en de ziekenhuizen dus van de ziekenfondsen een bedrag voor dit onderzoek innen, was het verzoek, naar de mening van het gemeente bestuur, zeker terecht gedaan. De zieken huizen hebben er dan ook mee ingestemd en betalen sinds 1 Juli 1950 een bedrag van 2.05 voor een bacteriologisch onder zoek en 1,55 voor een serologisch onder zoek op lues. Zij zouden deze bedragen ook moeten betalen, indien zij deze onderzoe kingen in het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht lieten verrich ten. Om concurrentie te vermijden worden dezelfde bedragen in rekening gebracht. Het totale aantal bacteriologische onder zoekingen bedroeg 20.727 tegen 21.254 in het voorafgaande jaar. Daarenboven wer den nog 3580 pathologisch-anatomische onderzoekingen gedaan in verband met operaties. 83 monsters zwemwater en 694 monsters drinkwater werden onderzocht. De pianiste Clara Haskil begon Dinsdag avond haar recital in de Haarlemse Con certzaal met Busoni's bewerking van het orgel-koraalvoorspel „Nun komm' der Hei den Heiland" van Bach. Dit bracht een dubbele ontgoocheling, namelijk wat be treft de keuze van een dergelijk arrange ment en tevens door de uitvoering, die niet van dien aard was dat de noodzake lijkheid van de bewerking er practisch mee kon worden aangetoond. Men kon er bij gaan denken: „wat is de piano toch een lelijk ding" alleen omdat deze koraal- muziek van Bach er qua klank en techniek niet bij past. Maar niet zodra had Clara Haskil de eerste noten gespeeld van een der bekendste sonates, van Haydn (D grote terts), of men was geneigd te zeggen: „wat is de piano toch een heerlijk instrument" alleen omdat de muziek van dit stuk met het timbre en de techniek van het klavierspel een onverbreekbaar geheel vormt. Toch had Clara Haskil's interpre tatie van de Haydensonate nog niet de klare objectieve klank, de prille en spran kelende helderheid van omlijning, die men daar mocht verwachten. Maar toen kwam Beethovens laatste Sonate (in c, opus 111) en het was of er een wonder gebeurde. Clara Haskil open baarde zich met deze technisch maar vooral artistiek geweldige afscheidssonate als een ideale vertolkster die vergroeid met het werk, op de overtuigendste wijze uitdruk king gaf aan de krachtige en aan de innige, verheven en etherische klanken van dit muzikale testament. Hier sprak een grote artiste uit naam van een der grootmees ters van de toonkunst. Men kon zich in beelden dat men de taal en de bedoeling van de meester zelf hoorde: hoe hij man nelijk fier zijn levensstrijd herdacht om uiteindelijk in wijsgerige gelatenheid de innerlijke vrede te vinden. De variatie cyclus, waaruit de tweede helft van het werk bestaat, werd één sublieme ontwik keling, van de tedere ariëtta tot de slot- episode met het kristallijnen geluid der trillers. Ik herhaal: wij hoorden Clara Haskil als ideale Beethovenvertolkster. En dit had te meer betekenis daar het een werk van de meester gold, dat slechts aan rijpe en levenswijze herscheppers toever trouwd is. De concertgeefster liet van het program ma drie nummers (van Schuman en Cho pin) schrappen en gaf daarvoor in de plaats de Sonate in Bes van Schubert: ranke melodieën, verrassende modulaties, opgewekte rhythmen en het eeuwige „bit- ter-zoet" der romantische sentimenten van de grote liederencomponist. En evenals voorheen bij Beethoven bestierde de geest van de schepper het werk van de vertolk ster. Ook hierbij klonken uit de vleugel de klanken en de accenten, die overtuigden en boeiden. Wat kan zo'n Schubert dan heerlijk-zijn, weergegeven met een roman tisch temperament, dat door goede smaak en rijp inzicht beheerst wordt! Tot het spelen van bisnummers liet Clara Haskil zich niet bewegen. Wij kunnen dit begrijpen, na twee zulke sterk geladen prestaties. JOS. DE KLERK. Voetballende agenten Voor de competitie van de Nederlandse Po- litiesportbond is gistermiddag in de tweede klasse gespeeld Haarlem 1 tegen de Rijks politie van Beverwijk. De Haarlemmers won nen met 41. De gasten leden hun eerste nederlaag in de competitie. Het tweede elf tal der Haarlemse politie bracht een bezoek aan Zandvoort. Het resultaat was, dat de thuisclub met 70 won. De Heemsteedse politie speelde vriend schappelijk en wel tegen de Haarlemse musici. De politie won met 62. Een grote schare vrienden en collega's van de Zaterdag overleden Haarlemse ad vocaat en procureur mr. L. V. Hoog is van middag de met bloemen overdekte baar naar de groeve op Westerveld gevolgd. In de aula sprak allereerst zijn compagnon en vriend mr. J. W. Rutgers, die hem meer dan een bekwaam jurist en meer dan een bekwaam patroon noemde. Deze vriend van zijn cliënten heeft het zichzelf het meest lastig gemaakt en met zijn leven is een gaaf leven geëindigd. Uit naam van de Haarlemse balie voerde de deken van de orde van advocaten mr. A. Bruch het woord. Hij bracht een eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van deze „advocaat met hart en ziel die een van de meest stijl volle mensen van zijn vak is geweest". Tot slot sprak ds. H. J. Kastein als huisvriend en predikant van de overledene. Deze stel de tegenover de beslistheid van mr. Hoog zijn nimmer aflatend gevoel voor humor en zijn voortdurend vorsen naar de religieuze achtergrond der dingen. Bij het graf bad ds. Kastein het Onze Vader en de stiefzoon van de verscheiden jurist dankte voor de belangstelling. De R.K. Middenstandsvereniging te Haar lem hield Dinsdagavond in gebouw „Die Raeckse" een gezinsavond, waarvoor het be stuur een aantrekkelijk programma had samengesteld. Deze avond verleenden een zangkoor en een declamatrice medewerking. De heer L. van Berkel, voorzitter der ver eniging, deelde mee, dat er plannen bestaan in de toekomst meer gezinsavonden te houden en hij hoopte, dat er grotere belangstelling zal bestaan dan op deze bijeenkomst. Een 'gemengd koor, onder leiding van de heer J. Stammeijer, zong op goede wijze een aantal liederen. De dames en heren oogstten daarmee veel succes. Ook werden enkele duetten gezongen. Blanche Holzhaus zorgde voor een aangename afwisseling door enige werken te declameren. De geestelijk adviseur der vereniging, kape-" laan H. P. Balestra, hield een inleiding over „Een nieuwe richting?". Na er aan herin nerd te hebben dat in de loop der eeuwen het aantal oorlogen is toegenomen, ondanks het feit dat de beschaving steeds op een hoger peil komt, merkte spreker op. dat de oorzaak er van is, dat de mens met de wet ten van God geen rekening houdt. De mens maakt zelf wetten. Kapelaan Balestra bracht in herinnering, dat de mens omstreeks 1500 geheel anders was. Hij keek naar God en erkende Gods wet als de waarheid. In de loop der eeuwen is een ommekeer gekomen. Het aardse staat echter meer in het middel punt dan vroeger. Luther heeft gezien, dat het anders moest, doch het resultaat was volgens de spreker, het ontstaan van een menselijke godsdienst, welke later in vele secten verbrokkeld is. Kapelaan Balestra zeide. dat de mens meer moet deelnemen aan het wereldgebeuren. De arbeiders heb ben zich aaneengesloten en offers gebracht en langzaam aan komen zij aan een toestand, die volgens de wet van God is en menswaar dig. De middenstander heeft te veel op zich zelf geleefd. Nu komen de middenstanders meer tot elkaar en volgens spreker zal dat succes opleveren. Daarom wekte hij de leden op samen te werken om te trachten het doel te bereiken. Centrale Kerkeraad Ned. Herv. Gemeente Op een vergadering van ambtsdragers van alle wijkgemeenten is de Centrale Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente van Haarlem samengesteld. Ze bestaat uit de predikanten G. J. Waardenburg, Joh. Bronsgeest, E. Pot en B. van Gelder; de ouderlingen C. J. Lan- fercis, G. Smit, G. H. Schmidt, J. P. van ysden, T. Feitsma, J. Kamp en A. van der Hoeff (Jeugdraad) en de diakenen Th. de Boer en H. van Dijk. Op 29 Februari wordt de Protestantse Vrouwen-wereldgebedsdag gehouden in 104 landen waaronder Nederland. 11 éd Wr - 'JjL M -J? De man ging even naar het achterste gedeelte van z'n wagen en kwam toen terug met vier parapluies. „Kijk," zei hij. Hier zijn ze. „U kunt ze alle vier voor een koopje overnemen. Eigenlijk is er één te weinig, maar er gaan gemakkelijk twee jongens onder één parapluie!" Oom Tripje lachte. „Dat is helemaal geen kwaad idee!", zei hij. „Ik wil die dingen graag van u kopen; dan komen we tenminste droog bij de bushalte!" Dat had ik ook gedacht", zei de vriendelijke man. „Weet u wat, geeft u me maar twee gulden, dan hebt u alle vier de parapluies." Dat is een koopje!", vond oom Tripje. „Alstublieft!" Hij ga) de man twee gulden en kreeg de parapluies. „Ze zijn wel niet zo erg mooi meer," zei de man. „Maar ze zijn allemaal heel en je zult er heus droog onder blijven." De jongens lachten. Ze vonden het wel leuk in die erge regenbui onder een parapluie te lopen; dat was weer eens wat anders! „Dan zullen we nu maar meteen vertrekken", stelde oom Tripje voor. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels >1) Wat er echter in werkelijkheid ge beurde, was het volgende: je vriend stierf enige tijd na de operatie, omdat hij niet sterk genoeg was om de gevolgen ervan te boven te komen, óf de operatie niet het resultaat opleverde, dat ervan verwacht werd. Dit is het risico dat je moet nemen, Jimmie, je moet feitelijk bij iedere opera tie een zeker risico nemen. De schuld van een ongunstig resultaat op de schouders van de man, die de operatie verricht, te schuiven, is unfair en bovendien kinder lijk. Je zoudt toch ook niet de individuele soldaat er een verwijt van willen maken, dat een oorlog verloren werd? Of om 't anders te zeggen, je wilt het offer, dat je vriend bracht, toch niet verkleinen?" „Offer"?, herhaalde Jimmie toonloos. „Wélk offer?" Ze keek hem doordringend aan. Hij leek op een kind en ze behandelde hem op dit moment als zodanig. Ze liet niets mer ken van haar ongeduld en sprak zacht en vriendelijk tot hem. „Je vriend's dood ge lijkt op het offer, dat een soldaat met zijn leven voor zijn land brengt", zei ze lang zaam. „Hij is er zich misschien niet van bewust geweest, maar door zijn dood kun nen thans duizenden andere mensen wél gered worden. De chirurgie gaat langzaam van geval tot geval vooruit. Wat zou er gebeuren, wanneer een chirurg, na het mislukken van een nieuw soort operatie, de zaak verder opgaf? Hij gaat vastbera den door met zijn werk, Jimmie, om door experimenten en studie tot perfectie te komen. Preston heeft altijd een zeer spe ciale belangstelling voor dit soort gevallen gehad. Jaren geleden verrichtte hij die operatie op je vriend, en het resultaat was helaas ongunstig. Natuurlijk was mijn man teleurgesteld en deed 't hem verdriet een chirurg is werkelijk niet ongevoelig voor het verlies van een mensenleven evenmin als een soldaat verliest hij graag een veldslag, maar door één verloren slag laat hij zich niet van de wijs brengen, Jimmie. Daarmee is alles nog niet verlo ren! Hij moet als een soldaat verder vech ten, nota nemend van de verliezen, maar vastbesloten in 't vervolg te winnen. En de mogelijkheid van een uiteindelijke over winning is er!" Hij staarde haar als gefascineerd aan met angstige kinderogen. Op dit moment besefte Lynnne 't opeens heel duidelijk, wat haar gevoelens voor Jimmie eigenlijk inhielden. Jean had 't bij het rechte eind; j de oppervlakkige Jean had 't intuïtief heel juist aangevoeld, dat haar gevoelens voor hem berustten op een gemeenschappelijke jeugdherinnering. Jimmie was de enige, die haar deze zonnige, zorgeloze jeugdja ren weer duidelijk voor de geest bracht. Jimmie vertegenwoordigde voor haar iets, dat ze verloren had gewaand. Maar méér niet! Ze had geen bewondering voor hem of eerbied, doch slechts een zachte teder heid zoals misschien een moeder heeft voor een teleurgesteld kindZe wist ook, dat Jean gelijk had, toen ze' sprak over Jimmie's gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel. Ze merkte 't op dit mo ment heel duidelijk, hoe hij zich aan zijn verantwoordelijkheid trachtte te onttrek ken, hoe hij met tegenzin de zorgeloosheid van de jeugd opgaf om de lasten van een volwassen mens op zich te nemen. „Als het iemand anders dan Mannerley kon zijnbegon hij aarzelend. „Er moeten toch wel anderen zijn?" „Er zijn inderdaad anderen", gaf ze toe, „Maar Mannerley is de bekwaamste. En je wilt voor Jean toch zeker het beste, nietwaar? Dat verdient ze. Ze is deze laat ste uren door een hel gegaan. Jimmie, helemaal alleen in dit eenzame huis met al het verdriet, dat ze te verwerken had. O Jimmie, denk eens aan dit huis in de zomer, hoe mooi 't wasvoegde ze er zacht aan toe. „Ze maakte er inderdaad alles van", gaf hij toe en er was een vreemde klank in zijn stem. „Ze had een passie voor een „thuis", 't arme kind. Ze beweerde altijd, dat haar moeder alles zo ingericht had, maar dat was niet waar. Haar moeder kocht inderdaad de meubels, voordat ze stierf, maar het huis leek op een museum en alléén Jean maakte er het heerlijke huis van, dat we beiden kennen.... Tus sen haakjes, waar zijn de dienstmeisjes?" „Ik weet 't niet. Jimmie. Er schijnt iets niet geklopt te hebben, misschien waren ze met vacantie en hebben ze het telegram niet gekregen. Jean was te ziek om er verder naar te informeren, toen ze hier aankwam. We moeten iemand in het dorp zien te vinden, die hier kan komen, totdat Jean weer zover beter is, dat ze naar de stad terug kan. Binnen enkele dagen zal ze wel kunnen reizen, en hoe eerder ze daarna in een ziekenhuis wordt opgeno men, hoe beter! Wil jij met haar praten, Jimmie?" „Zou 't haar niet erger ziek maken?", vroeg hij mat. „Ze haat me, weet je. Ze heeft me dat diverse keren heel duidelijk gezegd". „Misschien legde ze er wel wat al te veel de nadruk op", merkte Lynne zacht op. „Ik geloof, dat Jean bewijzen genoeg geleverd heeft, dat ze zielsveel van je houdt. Je maakt 't nu zelf mee, dat ze een leven zonder jou niets waard vindt heb je nog méér bewijzen nodig?" De volgende morgen, in alle vroegte, vertrok Lynne, in de hoop dat ze tijdig in de kli niek zou zijn. Ze belde haar huis in Hampstead op en verzocht Rita aan dr. Mannerley mee te delen, dat hij niet op haar moest w'achten, omdat ze regelrecht naar de kliniek zou gaan. Ze deed geen poging om nog eens met Jean te praten, (Van onze parlementaire redacteur) Vrijdag komt in de Tweede Kamer de verhoogde broodprijs ter sprake. Gisteren heeft de heer Haken (Comrn over dit on derwerp een interpellatie aangevraagd. Minister Mansholt zal vermoedelijk een verklaring afleggen, mogelijk in een nota samengevat. De Kamer zal dan gelegenheid krijgen daarover Vrijdag te beraadslagen. (Van onze parlementaire redacteur) Morgen zullen zich de ministers van Bin nenlandse Zaken, van Justitie en van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen naar Friesland begeven. De secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, dr. Prinsen, zal zich in hun gezelschap bevinden. Naar ver luidt houdt dit bezoek aan Friesland ten nauwste verband met wat genoemd wordt de Friese kwestie. ADVERTENTIE In de Parkstraat 105 te Den Haag is ge vestigd het bureau van de „Stichting Be vordering Bescherming Bevolking". Het bureau omvat de afdelingen voorlichting, documentatie, propaganda en administra tie, waaraan binnenkort een afdeling wer ving zal worden toegevoegd. Als directeur van het bureau treedt op de heer F. E. Hollander. De stichting, die de overheid ter zijde wil staan bij de organisatie van de bescher ming burgerij, is dezer dagen bij notariële acte opgericht. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door dr. ir. Ch. Th. Groothoff, president-directeur van de Staatsmijnen, mevrouw G. Janssen-Gillebaard, vertegen woordigster van de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning. S. van den Bent, onderdirecteur van de K.L.M.. L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T.. mr. A. B. Roosjen, lid van de Tweede Kamer, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, luitenant-generaal b.d„ lid van de Raad van State, G. J. L. Brui nier. secretaris-penningmeester. De stichting wil het Nederlandse volk overtuigen van de noodzakelijkheid ener vrijwillige organisatie ter bescherming van het leven, have en goed tegen de gevolgen van een moderne oorlog. De ervaring heeft geleerd, dat in het onverhoopte geval van een nieuwe oorlog een doeltreffende orga nisatie der burgerbevolking tot zelfbe scherming noodzakelijk is, maar deze er varing alleen is niet voldoende om nraeti- sche resultaten te kunnen bereiken. De be staande nlannen. die in een viertal wets ontwerpen aan de volksvertegenwoordiging ziin voorgelegd, dienen zo spoedig moge- liik verwezenliikt te worden. De st'ehting wil daarom allereerst trachten de bevol king te doordringen van de noodzakeliik- heid der zelfbescherming en haar ver trouwd maken met de gedachte dat per soon! üke zowel al« collectieve offers onver mijdelijk zullen zijn. De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof heeft tegen de 40-jarige handelsreiziger J. B. uit Bennebroek, wie diverse deviezenovertredingen ten laste waren gelegd, een gevangenisstraf van acht maanden geëist. In eerste instantie was de verdachte tot zes maanden veroordeeld. B. had op een zakenreis door Tsjecho- slowakije van een zestal Tsjechen 938.000 Tsjechische kronen 47.00Q) aangenomen met de belofte, dat hij hun dit geld in Ne derlandse valuta zou terugbetalen. De Tsjechen hadden hem medegedeeld dat zij wensten te vluchten. Toen zij later inder daad in ons land waren, betaalde de ver dachte hun nog geen 5.000.terug. Ook met de uitbetaling van de 5.000 aan de vluchtelingen handelde hij in strijd met het deviezenbesluit, dat betalingen aan niet-ingezetenen zonder vergunning van de Nederlandse Bank verbiedt. Boven dien was ook het beschikken over buiten landse betaalmiddelen zonder medeweten van de Nederlandse Bank strafbaar. De verdachte werd er tevens van be schuldigd edelstenen, die hij voor het bui tenlandse geld in Tsjechoslowakije had gekocht, deels als monsters zonder waarde deels als gesmokkelde waar naar ons land gebracht. De verdachte vertoeft thans in Berlijn. Op 20 Februari zal het hof uitspraak doen. Blijkens een door Seaforth Radio ont vangen bericht van de loodsboot van Liver pool heeft de loodsboot seinen opgevangen van het Nederlandse schip Breezand, vol gens welke het schip bij de haven van Sligo (graafschap Connaught, Zuid-Ier- land) is gestrand. Het verkeert in nood en heeft onmiddellijk hulp nodig. BINNENLAND In 1951 werden 2223 woningzoekenden in Nederland door bemiddeling van de Stich ting Interlocale Woningruilcentrale aan een woning geholpen. Op 1 Januari 1952 stonden er nog 4502 woningzoekenden ingeschreven. De stichting is in September 1950 opgericht met medewerking van rijk, gemeenten en bedrijfsleven, die hun gegevens inzake wo ningen beschikbaar stellen. In het programma van dc N.C.R.V. van Donderdag wordt om 14.00 uur de regerings verklaring in de Tweede Kamer inzake de Europese defensiegemeenschap uitgezonden. Ir. W. Baarda is benoemd tot hoog leraar in het landmeten, het waterpassen en de geodesie aan de Technische Hogeschool te Delft als opvolger van wijlen prof. J. M. Tienstra. Op 16 Februari zal het 50 jaren geleden zijn, dat ds. H. M. E. Bremer predikant werd in de Ned. Hervormde Kerk. Ds. Bre mer is predikant geweest in Egmond aan Zee. Brielle, Breskcns, Buiksloot en Lands meer. Na zijn emeritaat trad hij in Bergen (N.H.) als hulp-predikant op. Er heeft zich een huldigingscomité gevormd onder voor zitterschap van ds. G. J. Waardenburg. Ds. Bremer zal op 17 Februari in de Ned. Her vormde Kerk te Egmond aan Zee in een herdenkingsdienst voorgaan. Werkspoor N.V. dat in zijn fabrieken te Utrecht en Amsterdam 10.000 man personeel in dienst heeft, viert Zaterdag haar 125-jarig bestaan. De president-directeur, ir. M. H. Damme Sr., zal in een groot ontspannings lokaal. dat dié dag te Amsterdam voor het personeel zal worden geopend, een herden kingsrede houden. Des middags zal een receptie worden gehouden. Dinsdag arriveerde een groep van 25 Belgische leraren bij het middelbaar onder wijs in ons land. Zij zullen gedurende hun vierdaags bezoek een studie maken van het onderwijs in de physica, scheikunde en biologie. De onlangs op last van de officier van justitie te Leeuwarden gearresteerde Ter- schellinger notaris W. F. is door de recht bank te Leeuwarden in staat van faillisse ment verklaard. De laaiste weken werden in Geleen een vijftal auto's ontvreemd, die later werden opgespoord. De poltie heeft nu zes jongens van 17 en 18 jaar aangehouden die bekenden met de auto's uitstapjes te hebben gemaakt. Omdat gebleken is dat het uit Duitsland komende radiotclexverkeer in hoofdzaak bestemd is voor Rotterdam, is in de Maas stad een centrale voor dit inkomende ver keer in gebruik genomen. Het dispuut „A One" van het Tilburgs Studentencorps St. Olof had kapitein Kurt Carlsen van de ..Flying Enterprise" het ere lidmaatschap van dit dispuut aangeboden. Uit Amerika is het antwoord van kapitein Carlsen ontvangen. Hij betuigt zijn diepe erkentelijkheid voor de hem verleende on derscheiding „die een nederige zeeman veel voldoening schenkt". Op 27 Januari bedroeg de productie van de „Willem Barendsz" 5274 ton traan. In het seizoen 1950/51 bedroeg de productie over een nagenoeg gelijk aantal productie- dagen 4410 ton traan. Aan spermolie werd tdf 27 Januari geproduceerd 2849 ton, HAARLEM EN OMGEVING Tot omroeper van de NCRV is benoemd de heer A. Roest te Haarlem die a.s. Vrij dagmiddag om 4.35 uur met een korte voor dracht zich aan de luisteraars presenteren zal. Tot onderwijzeres aan een der Chr. scholen te Haarlem is benoemd mej. C. A. A. v. Seters te Beverwijk. De algemene vergadering van de Bond van Chr. politieambtenaren in Nederland zal 1 en 2 Juli in het Concertgebouw te Haarlem gehouden worden. Aan de Kon. Wilhelminascliool te Over- veen is benoemd tol onderwijzeres mejuf frouw J. Raven uit Eindhoven. De NCRV houdt in het Minerva-theater te Heemstede een sleravond, waarop o.m. de film „Wordt vervolgd" zal worden gedraaid. Verder werkt het bekende ensemble „Vrij en Blij" mee. De heer J. M. Wijsmuller te Overveen is aan de rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor net candidaatsexamen veeartsenijkunde. Mej. A. H. M. de Jong te Haarlem is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het doctoraal examen rechten. Hedenmiddag om tien minuten over twaalf is op de Wagenweg tussen de Hazepaters- laan en de Schouwtjeslaan de 62-jarige mevrouw M. uit Haarlem door een personen auto aangereden. Zij is lamelijk ernstig ge wond in het Diaconessenhuis opgenomen. Mevrouw M. stak, vermoedelijk zonder voldoende op het verkeer te letten, de Wa genweg over, toen een personenauto, be stuurd door een Haarlemse zakenman haar uit de richting van het Houtplein reeds dicht genaderd was, De automobilist remde krach tig maar kon een aanrijding niet meer ver hinderen. Dokter Chr. de Jong, die toevallig in de nabijheid was, verleende eerste hulp. (Van onze parlementaire redacteur) Na het overleg dat sedert vorige week tussen minister Joekes en staatssecretaris Van Rhijn enerzijds en de commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp uit voering van de sociale verzekering heeft plaats gehad is men thans op het departe ment bezig een nota van wijziging voor te bereiden. overtuigd als ze was, dat een nieuw on derhoud haar verder van streek zou bx-en- gen. Bovendien wilde ze verder alles aan Jimmie oveiiaten. Ze wist, dat hij in de eerstkomende dagen diverse dingen als een man onder ogen zou moeten zien, iets wat hij tot dusverre vermeden had. Hij was 's morgens al vroeg naar het dorp gegaan en had een vrouw gevon den, die kon komen helpen, terwijl hij een collega van de band opgebeld had, om hem enkele dagen te vervangen. Toen Lynne vertrok was hij bezig met het klaar maken van het ontbijt voor Jean. Deze wist nog niets van zijn aanwezigheid. On danks haar dodelijke vermoeidheid, moest Lynne glimlachen, toen ze zich het beeld voor ogen riep van Jimmie met een ont- bijtblad naast Jean's bed. Even fluisterde ze een smeekbede, dat het tussen deze jonge mensen weer goed mocht worden... En pas toen ze bijna in de stad terug was, drong het besef tot haar door, dat ze deze smeekbede ernstig meende, dat ze 't werkelijk wenste, dat Jean en Jimmie ge lukkig samen zouden zijn. Een gevoel van zelfmedelijden kwam niet in haar op. Dat iets tussen haar en Jimmie hierdoor ver der volkomen onmogelijk zou worden, deerde haar niet. Gedurende de lange nacht was het duidelijk tot haar doorge drongen, dat hetgeen er tussen deze twee jonge mensen bestond, ondanks hun ruzies en plagerijen, veel dieper was dan de ge voelens, die er tussen hèar en Jimmie ge weest waren. Deze twee konden zeggen, dat ze elkaar haatten, ze konden ruzie hebben en elkaar pijn doen, maar moest ze spijtig toegeven bewees dat niet juist, dat ze elkaar eigenlijk hartstochtelijk lief hadden? Waar geen liefde is, is ook geen jalouzie, geen vrees of wantrouwen, geen verlangen om de ander pijn te doen. Mis schien bestond er tussen Jimmie en Jean ondanks hun jeugdige oppervlakkigheid, iets, dat ze zelf niet kendeZe zag de werkelijkheid moedig onder ogen, ook al betekende dit het besef, dat haar „grote" liefde, waarin ze geloofd had, in feite nooit bestaan had. Ze kon zichzelf nu scherp analyseren: in de tijd van die korte va cantie buiten was ze wanhopig verlangend geweest naar liefde en op de eerste de beste mogelijkheid van een romance was ze ingegaan, haar ogen sluitend voor het feit, dat deze romance eigenlijk meer in haar verbeelding leefde dan in de nuch tere werkelijkheid. Toen ze de buitenwijken van Londen bereikte, voelde ze zich dodelijk vermoeid van de doorgestane spanningen. Ze ver langde naar een uitgebi-eid ontbijt en een warm bed, en het idee nu onmiddellijk in de kliniek aan het wex-k te gaan, ver vulde haar op dit moment bijna met af schuw. Impulsief sloeg ze de weg naar Hampstead in. Ze wilde toch nog even naar huis gaan, voordat ze doorreed naar haar werk. Pi-eston zou waai-schijnlijk net vertrokken zijn, als zij aankwam, maar dat hinderde niet. Meestal ontbeten Mil- licent en Jessica iets later en ze zou dus met hen mee kunnen eten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6