«Li' Het fabrieksmeisje en het onderwijs Engelse acteurs speelden geestrijke één-acters TAXI 12500 Lynne Thorn's dilemma Clowntje Rick Jean Wilson blonk geenszins uit Griep?'n Mijnhardlje Q Bouw van 120 huizen bij de Planetenlaan Een proef in Haarlem om voldoende kennis mee te geven aan alle kinderen die alleen lager onderwijs krijgen Burgerlijke stand van Haarlem FEUILLETON T eraardebestelling H. Kuiper Help Uw darmen bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 „Ik kom je wel spreken in het ziekenhuis" Wielrijder aangereden Geen brandweerstaf- „kolder" meer Internationale expositie van aquarellen in Delft Op 23 Februari gaat de eerste spade in de grond Voor de kinderen D'ONDERDAG 7 FEBRUARI 1952 In een vorig artikel hebben wij de pro blemen gepeild die het een fabrieksmeisje moeilijk maken psychisch op normale, ge leidelijke wijze, geestelijke wasdom te be reiken. Wij beloofden toen dieper in te zullen gaan op de omstandigheden in Haarlem en omgeving en daarbij ook aandacht te ge ven aan de pogingen die hier ondernomen worden om verbetering te bereiken. Hoeveel fabrieksmeisjes zijn er in Haarlem en omgeving? In het gehele land waren er, zoals wij reeds schreven, bij de laatste beroepstelling 186.620 vrouwelijke arbeidskrachten, waar. van 45.000 onder de 18 jaar. Het aantal in deze omgeving is te stellen op: Haarlem 4740, Bloemendaal 98, Heemstede 210, Haarlemmermeer 350, Velsen 625, Bever wijk 413, Zandvoort 50. Bij elkaar dus 6486. Daaronder zijn er 1500 beneden de 18 jaar. Hierbij moet bedacht worden dat dit aantallen zijn van vrouwen en meisjes die in die gemeenten werken. Voor een deel komen zij uit andere woongemeenten. Wanneer wij de statistiek bekijken waar in verwerkt is hoeveel in een gemeente wonende vrouwen en meisjes op een fa briek en in een huishouding werken, blij ken er zeer grote verschillen. Bij de Haar lemse vrouwelijke werkkrachten is de ver houding: fabriek 3, huishouding 1; Heem stede: fabripk 1, huishouding 3y,\ Bloe mendaal: fabriek 1, huishouding 7; Haar lemmermeer: fabriek 1, huishouding 2 In verhouding gaan er dus van de Haar lemse vrouwen en meisjes meer naar de industrie. Dit komt ongetwijfeld door de omstandigheid dat er in de buitengemeen ten minder industrie is. In Heemstede en Bloemendaal zijn ook dienstboden die van elders gekomen zijn, maar die nu daar in geschreven zijn in het bevolkingsregister. Groningen en Haarlem In ons vorige artikel deelden wij mede dat een enquête in een der provinciesteden in het Noorden van ons land aantoonde dat 56 procent van de vaders van het vrou welijk fabriekspersoneel ongeschoolde ar beiders zijn en slechts 23 procent ge schoold. Er werd aan toegevoegd: Als de kinderen uit deze gezinnen naar school gaan. dan blijkt dat lager onderwijs, zoals dit nu wordt gegeven, voor een groot deel te moeilijk is. Slechts 46 procent loopt, zon der eenmaal te blijven zitten, de school af; 23 procent blijft éénmaal zitten, 31 pro- cent van 2 tot 5 maal. Er kan gezegd worden dat een groot deel dezer kinderen als zij aan het werk gaan pas de 4e, 5e of 6e klasse doorlopen heeft. Dit zijn gegevens die op Groningen be trekking hebben. Voor Haarlem bestaan, zo bleek ons, zulke gegevens over het onderwijs niet. Wel is er kans dat er binnenkort over be schikt kan worden, want de commissie die onlangs is ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de behoefte van nijverheids onderwijs, zal wel maken dat ook voor Haarlem die cijfers verzameld worden. Wel is het zeker dat de toestanden in Haarlem anders zijn dan in Groningen. ADVERTENTIE HAARLEM, 6 Februari 1952 ONDERTROUWD: 6 Febr., C. H. Bewier en C. Weij; E. Klute en A. M. Portegies; M. A. van den Dool en J. Heddema: J. Naakt geboren en C. M. C. van Warmerdam; P. A. M. Buis en M. C. Blom; M. Claus en L. M. Veerman; J. F. van der Meijden en E. H. Menting; D. van der Veen en J. Sioorvogel; F. Baardman en G. H Sondorp; C. Groot en E. van Schaik; N. Kuiper en E. I. Guthmann; G. C. van den Oosterkamp en J. H. Urbano- witz; J. van Duijn en A. van Heteren; S. Visser en G. H. E. Booms; J. Hiegentlich en J. M. van Coevorden; B. J. P. Schelvis en A, E. Wildschut; H. A. M. van Emmerik en G. W. H. van Baaijen; P. M. P. Tromp en C. H. de Haan. GEHUWD: 6 Feb.r, G. van Dijk en A. Stam; B. J. M. Spierings en A. de Vilder: B. M. van Hoor ik en A. M. Meij; J. P. de Haas en Q- Reijn; C. Deen en J. M. M. Lebbing; B Loerakker en G. T. van Wijk; J. Maasbach en A. W. Klumper; D. de Jong en S. E. Smits: J. S. Korfage en M. J. van den Raadt. BEVALLEN van een zoon: 3 Febr., C. Es- seniusSombroek: 4 Febr., J. M. J. Lensen— Smits; 5 Febr., J. F. DamenLuttik: C. Spek van den Bogaard; 6 Febr., C. E. M. Spier Weijers. BEVALLEN van een dochter: 5 Febr., T. M. WesseliusHardebil; I. de BoerAb- bink: J. van AbsOosterling. OVERLEDEN: 4 Febr., W. Kuipers, 53 j-, Waalstraat; 5 Febr., A. Lokerse, 80 j., Sil- lemstraat; A, N. Mulder, 66 j., Amsterdamse vaart; J. B. H. Schwarze, 53 j., Neptunus- straat; H. F. M. Gieske, 72 j., Vooruitgang- straat; G. van der Eem, 69 j., Reitzstraat. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 52) Een geur van toast kwam haar tegemoet en Lynne voelde nu pas goed, hoe hongerig ze was geworden. Ze liep naar de keuken om het keukenmeisje te zeggen, dat ze terug was. Ze keek onderweg even in de bibliotheek binnen, waar ze Preston's pijp naast een open boek zag liggen, en de morgenkrant, uitgespreid op een tafel. De deur naar Helen's werkkamertje stond open en ze zag een glimp van het meisje, vol aandacht over haar schrijfmachine ge bogen. Even aarzelde Lynne, of ze het meisje goedendag zou gaan zeggen, maar ze zag ervan af. Ze wilde met niemand praten, voordat ze een goed ontbijt veror berd had. Terwijl ze zich uit het vertrek terugtrok, hoorde ze stemmen boven en ze besloot even naar Jessica te gaan kijken. Ze liep langzaam de trap op, in het besef, dat ze de laatste tijd eigenlijk weinig van Jessica gemerkt had. Het kleine meisje scheen haar opzettelijk min of meer te Dat blijkt duidelijk uit een onderzoek dat het Centraal Bureau voor de Statistiek onlangs heeft ingesteld naar het voortgezet onderwijs. Het percentage der kinderen die de lagere school verlaat zonder verder onderwijs te ontvangen is in de Noordelijke provincies hoger dan in Haarlem en om geving. Van de 7257 meisjes tot 20 jaar in Haar lem die niet meer bij het L. O. waren in geschreven, bezochten er 1229 een u.l.o. school, 88 een kweekschool, 852 een H.B.S., Gymnasium of een Lyceum, 64 een Han delsavondschool, 410 een dag-Nijverheids school, 303 een avond-Nijverheidsschool en 4 een land- en tuinbouwschool. Personen die het fabrieksmeisje van nabij kennen zijn tot de conclusie gekomen ook de Groningse enquête toont dit aan dat de bestaande lagere school aan deze meisjes geen voldoende opleiding geeft. Reorganisatie wordt gewenst geacht. Dit kan troutvens ook gezegd worden over alle kinderen die voor het hele leven moe ten volstaan met de schoolse kennis die zij op de lagere school opdoen. Deze kinderen moet men zoveel practische kennis bijbren gen dat zij behoorlijk toegerust het leven ingaan. Een proef in Haarlem Aan enkele openbare scholen te Haarlem o.a. de school aan de Parklaan en aan de Botermarkt wordt thans een proef ge nomen met een gewijzigd lesrooster dat ten doel heeft de kinderen waarvan kan wor den aangenomen dat zij geen voortgezet onderwijs zullen ontvangen, zoveel moge lijk practische kennis voor het leven mee te geven. Daarvan zullen dus zowel meisjes als jongens profiteren. Deze aangelegenheid is tot nu toe niet in de gemeenteraad aan de orde gekomen. Dit was ook niet nodig want het college van B. en W. stelt de lesroosters van de scholen voor lager onderwijs vast. De raad zal evenwel binnenkort in deze zaak ge moeid moeten worden, want er zitten ook financiële kanten aan. Wil men met dit onderwijs bereiken wat beoogd wordt, dan is het nodig dat er minder leerlingen per klasse komen. Voor deze maatregel dient ook medewer king van het rijk verkregen te worden. Bo vendien zal materiaal aangeschaft moeten worden want het onderwijs op deze scho len zal voor een deel gericht moeten wor den op het bevorderen van handvaardig heid. Meisjes zouden onderwezen moeten worden in huishoudelijke vakken. Ook is het gewenst dat de leerlingen tuinarbeid kunnen vei'richten. De bestaande leerboekjes zijn voor deze kinderen minder geschikt. Er werden daar om andere boekjes samengesteld die, om dat de oplaag klein is, niet gedrukt maar gestencild werden. De kinderen die het onderwijs volgen zijn dus niet aangewezen om later het middelbaar onderwijs te volgen, ook niet het m. u. 1. o. Het is evenwel niet uitge sloten dat zij zullen overgaan naar een Ambachtsschool of een Huishoudschool. Onder zeer grote belangstelling is giste ren op de Noorderbegraafplaats te Haar lem teraardebesteid het stoffelijk overschot van de heer H. Kuiper, economisch candi- daat aan de Economische Hogeschool te Rotterdam en oud-verzêtsstrijder. Er was een deputatie van studenten van de Economische Hogeschool en namens het studentencorps sprak de heer J. C. Rrmaer, die de verslagenheid der vele vrienden schetste over het plotseling heengaan van de ontslapene. De heer Wester sprak na mens de Vereniging van Betonfabrikanten, waarvoor de overledene practisch werk had verricht. Een oom, de heer L. Kuiper te Velsen, memoreerde hoe de ontslapene een goede vaderlander was, die in de oorlog met 500 jongemannen door de Duitsers uit Velsen weggevoerd werd, doch die uit het concen tratiekamp te Amersfoort wist te ontko men en later in de familiekring met de parachutistenbaret terugkeerde. Daarna is hij naar Indonesië gegaan, om dat land te helpen bevrijden van de Japanners, doch daar aangekomen was de capitulatie reeds een feit. Dr. J. H. Stelma predikant der Neder lands Hervormde Gemeente te Bloemen daal sprak van het medeleven van de ont slapene met de kerk. speciaal de Jonge Kerk. Onder het spelen van het gezang ..Beveel gerust uw wegen" van Paul Ger hard. werd de baar grafwaarts gedragen. Bij de groeve bad dr. Stelma het Onze Vader. De vader van de overledene, de heer W. L. Kuiper, dankte voor de blijken van deelneming. ADVERTENTIE ontlopen. Ze vond dit allesbehalve aange naam en met een frons liep ze op de deur van de kinderkamer toe. Deze stond half open en ze hoorde een bekende stem op boze toon zeggen: „Je hebt t beloofd, Jes sica, je hebt 't beloofd en alleen slechte mensen breken een belofte Slechte men sen worden daarvoor echter gestraft, dat weet je toch wel? Weet je wat er gebeurt met stoute kleine meisjes, die leugens ver hellen en hun beloften breken?" Het was Millicent, die deze woorden sprak. Lynne bleef doodstil staan en luisterde. „Maar ik houd van haar, tante Millicent", zei Jessica met een angstig stemmetje. „Lynne is zo aardig.... ik weet, dat ik 't beloofde, maar toch houd ik van haar, ik kan er niets aan doen. „Lynne wil geen last van kleine meisjes hebben", antwoordde Millicent scherp. „Tante Millicent houdt van je, lieveling, dat weet je. Niemand zal ooit zo van je houden als je tante. Je hebt me beloofd, dat je niet van iemand anders zou gaan houden, is dat niet zo? Lynne heeft het veel te druk, ze heefi haar werk en kan zich niet met jouw bemoeien, Jessica. Ze heeft dat diverse keren zelf gezegd. Je wilt iemand toch niet tot last zijn? Tante Millicent heeft haar hele leven voor jou opgegeven, om voor jou te zorgen en bij jou te zijn, en dan is het toch niet aardig van je dat ie naar andere mensen toe wilt, is 't wel? Je moet Pappie zeggen, hoe lief tante altijd voor je is en hoeveel je van haar houdt en dat je altijd hier wilt blij- X '1 WW De wielrenner Gerrit Voorting is vanmor gen in het huwelijk getreden. De leden van de Haarlemse sportvereniging „De Kam pioen" toonden hun belangstelling en vormden met wielen een erehaag. Een foto uan het bruidspaar bij het verlaten van het stadhuis. Rechts van de bruid Piet van Roon, kampioen van Nederland op de loeg en links van de bruidegom Aad Visser, kampioen der achtervolgers. Op het stad huis waren aanwezig Gerrit Peters en H. Faanhof, die met G. Voorting in de Neder- lanse ploeg de Ronde van Frankrijk reden, en J. Engel, voorzitter van „De Kampioen". G. Peters was even naar Haarlem overge komen voor de plechtigheid. Morgen start hij in Gent, waar een zesdaagse begint. Woensdagmorgen om tien voor half- neg"n stak een verpleegster, komende van het Florapark, de Dreef over en wilde ver moedelijk de Paviljoenslaan inrijden. In de richting stad reed de vierentwintig jarige Heemstedenaar F. van H. per fiets. Deze werd door de verpleegster aangere den, viel en brak zijn linkerenkel. De ver pleegster zei tot de Heemstedenaar „Ik kom je wel opzoeken in het ziekenhuis" en reed door. De gewonde is naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. De zevenendertigjarige schoenmaker J. H. W. fietste Woensdagavond op de Vondel- weg in de richting Spaandamseweg en ver leende geen voorrang aan een vrachtauto, rijdende van de Jan Gijzenkade in de rich ting Spaarndam. Een aanrijding volgde, waarbij de wielrijder een wervelkolom- fractuur opliep. Hij is naar het Diacones- senhuis overgebracht. De bestuurder van de vrachtauto is doorgereden en later op de avond opgespoord. De Oterleker brandweerstaf is weer in Alkmaar. Een deputatie van de Bever- wijkse brandweer bracht tijdens de jaar vergadering van de Alkmaarse brandweer de staf terug. De commandant van Bever wijk gewaagde daarbij van de „staf-kol der". waarin het bemachtigen van de staf is ontaard. Men zal nu enkele bepalingen aan het „stafreglement" toevoegen om deze „kolder" te voorkomen. Daarna wordt de staf weer aan Beverwijk overhandigd. De staf is thans reeds bij 25 verschillende brandweren geweest. ven, begrijp je? Tante houdt ook erg veel van Pappie. Toen hij nog maar een klein jongetje was, was hij soms stout, net als jij, maar tante Millicent hield altijd even veel van hem. Je moet tegen Pappie zeg gen, dat je niet meer naar school wilt behoorlijke kleine meisjes krijgen thuis les. Tante Millicent zal je alles wel leren". „Maar ik vind school leuk, tante Milli cent",' klonk Jessica's stemmetje schril. „Ik wil niet hier alleen bij u blijven...." Lynne hoorde enige beweging binnen, gevolgd door luid gehuil van Jessica. Ze liep zonder aarzelen de kinderkamer in. Haar gezicht had een verbeten uitdruk king. Millicent hield Jessica bij een arm vast.... Ze draaide zich verschrikt om. „Wat wil jij?", vroeg ze kortaf, Lynne met boze ogen aankijkend „Ik dacht, dat je had laten weten, dat je niet voor het ontbijt terug zou komen. Kom je hier om mij te bespionneren? Je wilt me- Jessica ontnemen, dat heb je altijd al willen doen.... Het kind is het enigge, dat ik heb, en jij wilt het me ontnemen, je zet het tegen mij op. „Het lijkt me bteer, dat je je onmid dellijk terugtrekt, Millicent", zei Lynne kalm. „Pak je koffers en verdwijn! Versta je me goed? Er is geen andere mogelijk heid meer voor je!" Millicent verstijfde. „Niemand kan mc uit dit huis zetten, behalve mijn bron zelf", zei ze heftig. „En hij zal me nooii wegsturen, hij is me te veel dank ver- schuldigd en weet dat. Ik zou je enkele Zoals ik jongstleden Zaterdag reeds in een voorbeschouwing mocht opmerken is de samenstelling van het programma, waarmee de London Studio Company ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Nederlands Impresariaat een tournée door ons land onderneemt en dat gister avond onder auspiciën van de Kunstge meenschap in de Haarlemse Schouwburg werd vertoond, bijzonder gelukkig. Voor de pauze kon men met „The Man of Desti ny" van Shaw genieten van de rhetoriek van het verstand en daarna met „A Phoe nix too Frequent" van Fry van de rheto riek van het gevoel. Uiteraard ging de belangstelling vooral uit naar het korte blijspel van de Engelse dichter, van wiens werken speciaal de herfstcomedie „Venus bespied" hier groot succes oogstte en die men nogal ten on rechte de moderne Shakespeare pleegt te noemen. Berust de inhoud op een verhaal van Petronius, de op het eerste gezicht eigenaardige titel is ontleend aan een dicht regel van Martialis en betekent in uitge breide vertaling zo ongeveer: een vrouw verrijst maar al te dikwijls als een phoenix uit de as van haar verdriet. Dynamene, een jonge en beeldschone Egyptische weduwe, heeft zich voorgenomen zolang op het graf van haar oVerleden echtgenoot te treuren tot zij in de dood weer met hem zal zijn verenigd. Mede onder invloed van verwar mende wijn ontvlamt zij plotseling heftig in liefde voor een Romeinse korporaal, die op het lichtschijnsel in de tombe is afge komen. Als zij hun wederzijdse gevoelens hartstochtelijk hebben uitgewisseld bevin den zij.zich in een uiterst paradoxale situa tie. De moeilijkheden worden nog vergroot, doordat de soldaat ontdekt dat een van de zes gehangenen, die hij moest bewaken, verdwenen is. Maar dan .bedenkt liefdes list de al even paradoxale oplossing: Dyna mene stelt voor het stoffelijk overschot van haar gewezen echtgenoot aan de leegge komen galg te hangen teneinde haar nieu we minnaar het lijfsbehoud te verzekeren. Zij rechtvaardigt dit als volgt: „Ik had zijn leven lief en niet zijn dood. En nu geven wij zijn dood de macht over het leven". Vele bezwaren, die men tegen de langere stukken van Christopher Fry kan inbren gen, verliezen ten opzichte van dit bizarre verzinsel, door de tovermacht der poëzie aannemelijk gemaakt, hun geldigheid. Men vraagt immers ook bij een fabel of bij een anecdote niet naar volledige karakterteke ning? Maar aan de andere kant mag men toch niet zo ver gaan als de redacteur van het programma, die deze één-acter een optimistisch geneesmiddel tegen de dra matische voortbrengselen uit de school van de hedendaagse modefilosofen noemt. Want per slot van rekening berust de herwonnen levenslust in hoofdzaak op een overigens geenszins verwerpelijk sex-appeal. Het heerlijkste van alles is echter dat Fry zich de luxe kan veroorloven van een alle fa culteiten der verbeeldingskracht stimule rende woordkeus, zodat men inderdaad van een verkwikkende taalrijkdom mag spreken. Zo gezien begint in deze onder aardse gewelven de wederopbloei van het verhevene. Gelukkig ontbreekt de nodige ironie daarbij niet, al kon ook in dit geval hierdoor niet helemaal het gevaar worden bedwongen dat de versiering het wezenlijke dreigt te overwoekeren. Bij de door Walter Hudd voortreffelijk, met de volle nadruk op het speelse element (ook in de pathetische scènes) geregisseer de opvoering moest men ervaren dat Jean dingen over Preston kunnen vertellen, m'n beste Lynne, en ik kan je ook vertellen, dat hij me zelf gevraagd heeft terug te komen, omdat jij niet in staat bleek te zijn op behoorlijke wijze voor zijn huis en zijn kind te zorgen. Ik heb altijd voor hem en Jessica gezorgd; ook toen Rachel nog leefde, gaf ik mijn leven al op voor heb, ik heb alles voor hem over gehad Jij kunt me nu niet zonder meer er uit zetten!" „Je hebt het bij het verkeerde eind, Mil licent", zei Lynne effen, „maar laten we deze aangelegenheid niet in tegenwoor digheid van Jessica bespreken, dat lijkt me minder juist. „En zich tot Jessica wendend, die hen met verschrikte ogen aanstaarde, voegde ze er aan toe: „Ga even naar Helen, Jessica en wacht daar tot ik bij je kom". Het kind aarzelde en keek haar tante aan. Lynne's stem was scherp toen ze haar verzoek herhaalde. „Helen is heel aardig, Jessica", legde ze uit. „Iedereen in dit huis houdt van je en wil, dat je het prettig hebt, zul je dat onthouden? Tante Milli cent voelt zich niet goed en moet even met mij alleen zijn. Toen het kind verdwenen was, richtte Lynne zich kalm tot Millicent, die haar woedend aanstaarde. „Het spijt me, Mil licent", zei ze langzaam, „maar ik neem rustig aan, dat ik je broer's toestemming eb voor wat ik van plan ben te doen. Ik oeveèl je bij deze onmiddellijk te vertrek- ken, zodra je 't geregeld hebt, dat je er- gens anders onder dak kunt. Ik denk Wilson, op de affiches als trekpleister ge bruikt op grond van vroeger bij de Young Vic in ons land behaalde successen, aller minst de ster van het kleine gezelschap genoemd mocht worden. Zeker, zij beschikt over een breed register van bijzonder goed geschoolde vocale middelen, die zij geraf fineerd, al te geraffineerd, weet te gebrui ken. Daardoor haalt zij gemakkelijk alle nog zo grote stemmingsovergangen met een virtuositeit, die beurtelings aan Mary Dresselhuys en aan Rie Gilhuys doet den ken. Maar al spoedig bemerkt men enkele, op den duur vervelende trucs: de aanhef van een nieuwe strofe wordt doorgaans krachtig uitgestoten, waarop zij van grote hoogte de toon niet laat zakken, maar in eens vallen hetgeen in momenten van verwondering verrassend doch overigens nogal vermoeiend werkt. Haar verschij ning leende zich bovendien voor de rol van Dynamene al evenmin als voor die van de mysterieuze dame in de schets van Shaw, al voldeed zij daarin beter, mede door haar buitengewone reeds in „As you like it" van Shakespeare bewezen vermogen tot travestie. De geestige invallen wist zij doorgaans met vermakelijke scherpte te lanceren. Een kostelijke rol Nee, werkelijk plezier beleefde men aan het optreden van Helen Burns (de echtge note van Michael Langham, die voor de Haagse Comedie onlangs „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" regisseerde) als Doto, de kamenier die het lot van haar meesteres moet delen zonder de wezenlijke waarde van deze acte van toewijding ook maar enigszins te begrijpen. Zij zorgde daardoor voor de komische ontnuchtering bij zoveel exaltatie en deed dit op een waarlijk onvergetelijke wijze. Ik heb ge noten van deze rol. Uitstekend was haar beneveling door de gloeiende wijn na het voor haar zinloze vasten, hartelijk en wel luidend haar gezellige volkstoon, volmaakt de domme gemoedelijkheid van haar hou ding, letterlijk doorstraald van begrip bij het vooruitzicht op de herwonnen vrijheid. Robert Brown droeg door zijn ook in men taal opzicht veroverende verschijning als de Chromis genoemde Tegeus veel tot het welslagen van de voorstelling bij, zoals hij dat ook (aanvankelijk minder, maar aan het slot overtuigend) tot dat van „A Man of Destiny" had gedaan, waarin hij de niet bijster met verstand gezegende luitenant speelde. Wat tenslotte deze historische extrava gantie van Shaw betreft: dit nog altijd brillante steekspel van vernuftige vond sten werd in hoog tempo en mede daardoor uitermate bekoorlijk ten tonele gebracht. Weliswaar leek Walter Hudd meer op Tartuffe dan op Napoleon, maar dat was slechts een kwestie van uiterlijk voorko men, want overigens behield hij bij al zijn kwajongensachtige bravour een kernach tig overwicht. Men zag een goed vakman aan het werk, die met treffende fijnzinnig heid iedere nuance in de dialogen recht deed wedervaren. Andrew Leigh maakte van de op zijn gemak gestelde, handen wrijvende herbergier een aardig type. Voor het begin van de voorstelling wijd de de directeur van het Nederlands Impre sariaat, mr. J. de Blieck, enkele van eer bied en medegevoel getuigende woorden ter nagedachtenis aan de enkele uren te voren gestorven Engelse koning, die door het publiek staande werden aangehoord, daaraan toevoegende dat de Britse ambas sade er op had aangedrongen de avond ge woon te laten doorgaan. DAVID KONING. In de tweede helft van Maart zal in het museum „Het Prinsenhof" te Delft een ten toonstelling geopend worden van aquarel len (.van 1800 tot heden) uit Amerika, Bel gië, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Japan, Scandinavië en Nederland. Deze expositie, waarbij voor het eerst in Nederland een overzicht gegeven zal wor den van de waterverfkunst in de verschil lende landen, staat onder auspiciën van de „Hollandse Aquarellistenkring". De ver wezenlijking van de plannen van deze ver eniging werd mogelijk gemaakt dank zij de medewerking van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en de gemeente Delft. Het doel van de tentoonstelling is om in de eerste plaats die aquarellen te laten zien, welke door hun aesthetische waarde van betekenis zijn. Het geven van een volledig historisch overzicht wordt niet nagestreefd, al menen de samenstellers dat door het tonen van de mooiste exemplaren stellig een instructief beeld gegeven zal worden van deze kunstvorm. Van tal van binnen- en buitenlandse mu sea en particulieren heeft men reeds toe zegging gekregen om belangrijke werken voor deze tentoonstelling in bruikleen af te staan. ADVERTENTIE niet, dat hij mijn bevel niet zal onder schrijven, als hij hoort, dat jij zijn kind hebt bedreigd. De hemel weet, hoe lang je dit al gedaan hebt, hoe lang je het al geprobeerd hebt haar alle liefde van an dere mensen te onthouden en haar nor male kinderlijke aanhankelijkheid te ver dringen ten behoeve van je eigen abnor male ziekelijke genegenheid. Ik kwam onverwachts thuis, en het was heus niet m'n bedoeling, jou te bespionneren, maar ik kan je zeggen, dat ik blij ben, dat ik je betrapt heb. Hoe lang ben je al zo met Jessica bezig, Millicent? Er worden me nu een massa dingen duidelijk, die ik eerst niet verklaren konZowel met betrek king tot het kind als-tot Preston". Millicent lachte een schril lachje. „Waar om wil jij ze hebben?", vroeg ze. „Ze zijn van mij, hoor je, zij zijn altijd van mij geweest. We waren heel gelukkig met z'n drieën, voordat jij hier binnen kwam sluipen en Preston voor je won. Het duur de echter niet lang, hé? Preston houdt niet van je hij zal nooit weer van iemand houden daarvoor hebben wij wel ge zorgd. Rachel en ikHij had je alleen maar nodig, omdat hij dacht, dat ik weg wildeDe dwaze jongen! Alsof ik hem ooit in de steek zou laten! Ik zei 't hem destijds alleen maar, om hem even in angst te laten zitten...." Lynne draaide zich om en liep het ver trek uit. Ze sloot de deur achter zich. Ze v?elde zich doodop en haar hoofd klopte pijnlijk. Ze was volkomen in de war door BINNENLAND De rechtbank te 's Gravenhage heeft de voormalige Haagse tandarts W. H. H., die bekend heeft in 1946 een valse opgave aan de Schade-enquête-commissie te hebeon daan. tot drie maanden gevangenisstraf ver- oordeeld. Het op 12 Januari op vermoeden van heling gearresteerde Utrechtse gemeente raadslid mr. J. W. A. van E. is in vrijheid gesteld. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. Het eleclrische gemaal van het water schap Het Kamerhop, nabij de Rijp, stond dezer dagen plotseling stil. Toen de machi- nist een onderzoek instelde, bleek een pa ling van ruim drie kilo tussen de schoepen te zitten. De lengte van de paling was ruim 90 centimeter. Twee jaar is geëist tegen de 44-jarige boekhouder van een verzekeringsmaatschap, pij te Leeuwarden, die sinds 1943 50 a 60.000 gulden had verduisterd. Tijdens de maanden met piekuurbeper kingen is in het gehele land ongeveer 10 op het normale verbruik van electriciteit bespaard. De rechtbank te Groningen heeft de oud-gemeente-ontvanger van deze stad, die vroeger in Haren werkzaam was, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf omdat hij in zijn vroegere standplaats ongeveer f 30.000 verduisterd had. De dertigjarige verkoper J. W. uit Eindhoven is door de rechtbank te Den Bosch wegens moord op zijn echtgenote door mid del van vergiftiging veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twintig jaar. Van 20 tot 24 Februari wordt in de ge bouwen van de blocmbollenveilingvereniging West-Friesland te Bovenkarspel de bloemen tentoonstelling „West-Friese Flora" gehouden. Op de groenteveiling te Loosduinen zijn de eerste kaskomkommers aangevoerd. Vijf komkommers zullen worden aangeboden aan de Koningin en twaalf aan het Olympisch Comité. Het ledental van de bij het N.V.V. aan gesloten organisaties bedroeg op 1 Februari 1952 420.876. HAARLEM EN OMSTR. Aan de gemeente-universiteit te Amster dam is geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte R. J. A. T. M. Schlatmann te Bloe mendaal. Woensdaeavond vergaderden in Brink man de Woningstichtingen „De kleine middenstander" en „Ons eigen huis" om zich opnieuw te beraden over het bouw plan voor 120 middenstandshuizen bij de Planetenlaan. Dit is in een belangrijk sta dium gekomen nu de Haarlemse gemeente raad op Woensdag 20 Februari zal moeten beslissen over de verkoop van de hiertoe nodige bouwgrond aan „De kleine midden stander". Het is te betwijfelen, zo deelde het bestuur van deze stichting mede, of de raad hier unaniem mee accoord zal gaan omdat een gedeelte ervan voor het in erf pacht geven van deze grond is en die niet wenst te verkopen. Uit een stemming die op de vergadering bijgewoond door acht Haarlemse raadsleden werd gehouden, bleek dat alle leden zich tegen het in erf pacht nemen van de grond kantten. Te voren waren door de heer H. T. Fibbe de nadelen van dit systeem uiteengezet. Door de verplichting tot het betalen van een rente van 5 percent van de waarde van de grond komt het naar hij zeide neer op een soort „levenslange hypotheek", die wel zeer in strijd is met de opzet van de stich ting. Hoewel op dit punt overigens volgens het bestuur goede hoop bestaat, dat de raad toch in meerderheid accoord zal gaan met de verkoop is er nog een andere voor waarde, die groter moeilijkheden oplevert. De gemeente wil namelijk, dat de toekom stige bewoners er een gemeenschappelijke tuin bij nemen, waarvan de kosten voor een groot deel voor hun eigen rekening zijn en waar de gemeente zeggenschap over houdt. Deze conditie ontmoette bij de vergadering felle critiek omdat niemand wenste „dit openbaar plantsoen op kosten van de bewoners" te aanvaarden. De voorwaarde ontlokte aan een van de aanwezigen de opmerking „of het particu lier initiatief in deze woningnood de ge meente welkom is öf dat het op deze wijze moet worden beboet". Over de genoemde bepaling werd geruime tijd gediscussieerd. Het bestuur deelde mede, dat alles in het werk moet worden gesteld opdat het fiat van de raad wordt verkregen. Het is namelijk de bedoeling nog deze maand met de uitvoering van het bouw plan te beginnen. Zaterdagmiddag 23 Fe bruari om half drie zal aan de Planeten laan de eerste spade in de grond worden gestoken. NIEUW WERK VAN ESCIIER Het Residentie-Orkest heeft gisteravond in 's Gravenhage onder leiding van Willem van Otterloo de eerste uitvoering gegeven van de „Hymne du grand Meaulnes" van Rudolf Escher in tegenwoordigheid van de componist, die na afloop de hulde van het publiek in ontvangst mocht nemen. De na gedachtenis van de Engelse koning werd geëerd met het spelen van het Air uit de Derde Suite van Bach, dat door de aan wezigen staande werd aangehoord. hetgeen ze zo juist te weten was gekomen. Millicent kon niet normaal zijn en ze moest medelijden met haar hebben. Het was gemakkelijk een oordeel over haar uit te spreken, maar misschien waren er ver zachtende omstandighedenWat wist ze eigenlijk van deze oudere vrouw? Langzaam en in gedachten verdiept liep ze de trap af. Helen kwam uit de biblio theek met Jessica achter zich aan. Ze spra ken met elkaar en Jessica lachte alweer. Ze had een volle mond en Lynne consta teerde met een glimlach, dat Helen haar met het oude beproefde middel van een snoepje tot kalmte had gebracht. Toen Jessica met haar schooltas het huis uit rende en kennelijk de onverkwikkelijke scène boven al vergeten scheen te zijn, zuchtte Lynne dankbaar en keek Helen vriendelijk aan. „Er is iets onaangenaams gebeurd. He len", begon ze voorzichtig, in aanmerking nemend, dat het meisje tenslotte niet tot de eigen kring behoorde. Helen knikte echter en keek haar begrijpend aan. „Wilt u even in mijn kamer komen", zei ze. „Ik verwachtte al, dat er iets der gelijks zou gebeuren. U hebt Millicent er op betrapt, dat ze het arme kleine meisje dreigde? Ze doet dat al jaren, weet u, maar op een zo handige en knappe manier, dat niemand het haar ooit zou kunnen be wijzen. Wat een geluk, dat u vanmorgen onverwachts terugkwam!" (Wordt vervolgd). „Nou, baas, wel bedankt voor het schuilen!", zeiden ze en ze gaven de vriendelijke woonwagenbewoner allemaal een hand. De regen stroomde nog even hard neer, maar daar hoefden ze nu niet bang voor te zijn. Ze staken de parapluies op en gingen naar binten. Oom Tripje en Tante Liezebertha gingen voorop, daarachter kwam Rick en helemaal achteraan liepen Oepoetie en Bunkie samen onder één parapluie. Zo wandelden ze vrolijk weg op een rij. De regen kletterde op hun parapluies, maar ze bleven zelf droog. De jongens hadden er plezier in.ze vonden het zo eigenlijk wel leuk, met zo'n zwart dakje boven hun hoofd. Ze moesten alleen oppassen, dat ze niet in de plassen stapten. Het rook heerlijk onder de bomen, die door dat regentje fris afgespoeld werden. Maar ze waren toch wel blij, dat ze er niet onbeschermd door hoefden, want dan waren ze in 'n ogenblik doorweekt geweest! Zo duurde het niet lang, of ze hadden de grote weg bereikt, waar de bus langs moest komen. „Hij zal er wel zo zijn", zei oom Tripje.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6