De komende nationale woningbouw - lening Predikbeurten Ingezonden stukken ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Effecten- en Geldmarkt Brood en alcohol Hulp bij ongelukken Sport in 't kort Rotterdams autobedrijf in moeilijkheden Looddieven stonden te Haarlem terecht H.O.V.-concert in Beverwijk Storm: loodsdiensten gestaakt Scheepvaart Men kan het de gemeenten niet euvel duiden dat zij tot ongebruikelijke lenings voorwaarden hun toevlucht nemen, nu hun de normale weg om aan geld te komen door de centrale Overheid wordt versperd. Eerlijkheidshalve moet worden gezegd dat ook hier uit de nood enkele variaties op het gebruikelijke leningstype zijn geboren, welke voor bepaalde beleggers bijzondere aantrekkelijkheid hebben. Dit blijkt wel uit het feit dat de obligaties Vlaardingen en Arnhem B, waarop, zoals bekend is, ge durende de eerste 13 (resp. 10 jaar) geen, doch daarna een hoge rente (9 a 10 ®/o) wordt betaald, omstreeks pari noteren, hoewel de theoretische koers op basis van een rentestand van 4X2 °/o niet meer dan 93 a 94 mag zijn. Velen, die voor van daag geen groter inkomen wensen, omdat dit onevenredig zwaar wordt belast, reser veren van dit inkomen door de aankoop van genoemde obligaties een deel voor later. En ook omgekeerd zijn er met name oudere beleggers, voor wie de opbrengst van hun fondsen over tien of meer jaren van minder belang is, maar die zich voor de eerstkomende jaren een hoog rende ment willen verzekeren. Maar wat doet nu de regering? Eerst heeft zij en terecht aan al te lichtvaardige, ook door ons gegispte le ningsmethoden van sommige gemeenten een einde gemaakt. Leningen, waarvan de obligaties jaarlijks opvraagbaar zijn, mogen nog alleen worden geplaatst als ook de gemeente na vijf jaar mag aflossen en de opbrengst uitsluitend voor de aflossing van vlottende schuld wordt gebruikt. Daar worden de meeste gemeenten niet beter van, gelijk wij de vorige week hebben aan getoond. Zij hebben, met name voor de woningbouw en de vernieuwing van de energiebedrijven, nieuw geld nodig en van alle kanten wordt daarom een beroep op de geldmarkt gedaan. Maar nu is die pret voorshands afgelo pen. De regering heeft immers aan de ge meentebesturen verzocht, zich van het uit geven van nieuwe leningen te onthouden, omdat zij zelve met een grote nationale woningbouwlening zal komen en wel onder het motto ,,Elk wat wils". We zullen moe ten afwachten hoe het nieuwe project van Financiën er uit zal zien, maar willen reeds nu zeggen dat, wanneer er tot dusver nog enige stijl was in de financiering der over heidsuitgaven, deze thans wel geheel ver loren gaat. Bij het motto „Elk wat wils" denkt men eerder aan de straatmarkt, dan aan de uitgifte van een Nederlandse staats lening en in het kader van dit stijlloze financieringssysteem zou men straks een nationale Woningbouw-bazar kunnen ver wachten met allerlei speculaties op de deugden en de ondeugden van hen, die nog enig kapitaal hebben te beleggen. Wanneer het waar is wat verluidt, dat namelijk een 444 pets. lening zal worden uitgegeven met een gemiddelde looptijd van 20 jaar (tot nu is het minimum 15 jaar) vraagt men zich af waarom het rente gamma wel met 14 pet. en niet overeen komstig het resultaat van vraag en aanbod op de kapitaalmarkt, met pet. mag wor den doorbroken. Wa*nt al wordt de looptijd van de lening verlengd, 44 °/o meer rente betekent toch een verzwaring van de rente last, welke uiteraard ook op de met zoda nige leningen gefinancierde objecten terug slaat. Waarom niet de werkelijkheid aanvaard en een natuurlijke ontwikkeling van de geld- en kapitaalmarkt bevorderd door de uitgifte van 444 pets. leningen op de ge bruikelijke voorwaarden, welke bij de be leggers een goed onthaal vinden, zoals bij de emissies van de provinciale electriciteits- Voor het maken van brood en alcohol wordt graan gebruikt. Mijn vraag is nu, of het, nu de broodprijs verhoogd moest wor- den, nog economisch verantwoord is om graan te gebruiken voor andere doeleinden dan waarvoor het is bestemd, namelijk om brood te bakken. Indien distilleerderijen gedeeltelijk wer den omgezet in vruchtensapfabrieken, zou meteen aan de werkloosheid, die zou ont staan door het opheffen van alcoholfabri- cage uit graan, tegemoet worden gekomen. Brood is een onontbeerlijk volksvoedsel, jenever, enz. is dit niet! C. M. T. De heer L. schrijft ons over het ongeluk dat dezer dagen op de Wagenweg plaats had: Een passerende dokter behandelde de gewonde, een reeds bejaarde dame. Hij achtte haar overbrenging naar een zieken huis noodzakelijk. De ernstig gewonde bleef intussen op het trottoir op de stenen liggen. Drie kwartier duurde dit, terwijl zij klaagde over pijn en kou. Omwonenden hebben getracht haar met dekens te ver warmen, maar dit ging moeilijk, omdat men de gewonde niet te veel wilde bewe gen. Omstanders gingen dadelijk na het on geluk naar het Diaconessenhuis, op nog geen zeventig meter afstand. Men zou ver wachten dat terstond een brancard met j ziekendragers zou komen om het slacht offer naar het ziekenhuis te vervoeren. Maar neen. in het ziekenhuis verklaarde men: Wij mogen niets doen. Er moest .ge wacht worden op de ziekenauto van Ma thot. Eindelijk arriveerde die. De dame werd ingeladen en naar het Diaconessen- huis gebracht. Al met al miste zij daardoor drie kwartier lang geneeskundige hulp, warmte en rust. De firma Mathot deelde ons mee, dat de melding van het ongeval om 12,13 uur bij de centrale meldingspost (14141) is bin nengekomen. Een lid van de Ongevallen- dienst werd gewaarschuwd, dat zich on middellijk naar de Wagenweg begaf. In middels was er een dokter ter plaatse die de patiënte behandelde. Hem was meege deeld, dat een ziekenauto zou komen. Dit bleek op een misverstand te berusten. Om 12.25 werd de centrale post gevraagd, waai de auto bleef, waarna een onderzoek werd ingesteld. Een ziekenauto was niet besteld en om 12.28 kreeg Mathot het verzoek met een wagen te komen. Mathot arriveerde om 12.33 en 12.45 was de patiënte in het Diaconessenhuis. Hieruit zou blijken, dat het verschil in tijd tussen het ongeval en de komst van de ziekenauto ongeveer twintig tot vijfentwintig minuten was en dus geen drie kwartier. Het Dia conessenhuis beschikt over een wagentje voor interne dienst, maar dat is niet ge schikt voor straatongevallen. Daarom kon niet geholpen worden. (Redactie). ondernemingen en koersontwikkeling der obligaties wel gebleken is. Niet alleen is een rentetype met een fractie van 14 ®/o in beleggerskringen steeds impopulair geweest, maar met een rente voet van 4 M% loopt de regering opnieuw achter de markt aan en moet zij gebruik maken van methoden, welke een crediet- waardige debiteur feitelijk onwaardig zijn. Daar is echter ook nog iets anders, dat te denken /eeft. Volgens de voorlopige be richten zal de grote lening via de Bank voor Nederlandse Gemeenten lopen en zal het provenu naar bepaalde normen aan de gemeenten worden verstrekt. Bovendien kunnen de inschrijvers ook voor een be paalde gemeente nog voorkeur te kennen geven. Gaat het die kant uit, dan wordt daarmee weer een van de weinige resten van de gemeentelijke autonomie om hals gebracht. Bij de bepaling van de inkomsten der gemeenten was die autonomie wegens de zeer sterke beperking van het gemeen telijk belastinggebied reeds grotendeels verdwenen, daar 50 a 70 pet. van de ge meentelijke inkomsten immers via de rijks kas worden ontvangen. Nu zal dan ook de financiering van de kapitaaldienst worden gecentraliseerd en de gemeenten zullen, elk voor zich, bij een rijksinstantie moeten trachten, een zo groot mogelijk deel van de opbrengst der lening te bemachtigen. In nog sterkere mate dan nu reeds het geval is, worden de gemeenten hierdoor gemaakt tot zuiver administratieve lichamen met nog slechts een schijn van zelfstandigheid, hetgeen onherroepelijk tot een steeds ver der afnemend verantwoordelijkheidsbesef zal moeten leiden. ZESDAAGSE TE GENT. Vrijdagavond om halftien werd te Gent het startschot voor de zesdaagse gegeven, waaraan o.m. ook het Nederlandse koppel SchultePeters deelneemt. Te middernacht luidde de stand: 1. Acouvan den Meerschaut (België) 5 pnt.; op een ronde: 2. StromArnold (Australië) 14 pnt.: 3. SchultePeters (Nederland) 8 pnt.; 4, Von BurenBucher (Zwitserland) 7 pnt.; 5. BruneelBruyland (België) 5 pnt. SCHERMEN TE TILBURG. Te Tilburg werd het tweeënveertigste wapenfeest van de Koninklijke Onderofficiersschermbond besloten met sabelwedstrijden. In de wed strijd personeel sabel, afdeling 1 was de uit slag: 1. Van Uden. Delft 5 pnt.; 2. Van Kuyk- hoven, Breda 5 pnt.; 3. Jansen, Haarlem 3 pnt.; 4. Van den Broek, Haarlem 3 pnt.; 5. Kraus, Doorn, 2 pnt. In 1950 verstrekte het Rijksbureau voor Metalen een deviezenvergunning aan een Rotterdams automobielbedrijf voor de aan koop van 660 vrachtauto's uit Engelse le- gerdumps in Duitsland. Als voorwaarde hieraan was verbonden dat de wagens bin nen acht maanden uitgevoerd zouden moe ten worden. Dit ging echter met grote moeilijkheden gepaard en slechts een klein aantal van de wagens kon worden ge ëxporteerd. Voor de financiering van de transactie had de Twentse Bank een cre- diet verstrekt van f 800.000, dat later ge deeltelijk door de Incassobank werd over genomen. Daar het automobielbedrijf in financiële moeilijkheden kwam, werden 200 wagens in ons land verkocht. De overige staan nog steeds op een terrein te Rotterdam. Door een besluit van de Rotterdamse rechtbank van 11 Augustus 1950 kan de Rotterdamse firma niet meer over deze wagens be schikken. De justitie was van mening, dat er door de verkoop in Nederland van de 200 vrachtauto's sprake was van overtreding van de deviezenvoorschriften. Voor de economische strafkamer stonden Vrijdag terecht de vijf directeuren van het bedrijf. Een hoofdambtenaar bij het ministerie van Economische Zaken zei dat ter be scherming van de Nederlandse automobiel industrie de verkoop van de tweedehands wagens in het binnenland werd tegenge gaan. Enige getuigen a décharge noemden de auto's goed bruikbaar en merkten op, dat de Nederlandse overheid dit soort wagens zelf voor burgervervoer had verkocht. De officier van justitie zei dat toen het bedrijf de wagens niet kon exporteren, de directie ze zonder overleg in Nederland heeft verkocht. Hij eiste tegen een der directeuren f 10.000 boete en tegen de an deren f 4000 boete. De verdedigers, mr. A. van 't Hoff Stolk en mr. J. van der Plas, meenden dat op kosten van de verdachten de binnenlandse markt wordt beschermd. Zij stelden de juridische vraag of de overheid bij het verstrekken van de deviezenvergunning daaraan de verplichting van weder-uitvoe- ren mocht verbinden. De firma had exportmogelijkheden maar deze zijn door de regering verhinderd. Aan inkoop, invoerrechten en kosten betaalde de firma f 759.000. Slechts een klein bedrag is ervan teruggekomen. De achtergrond van deze zaak was volgens mr. Van der Plas geen deviezenbelang, maar het steunen van de Nederlandse automobielindustrie. Op 20 Februari zal uitspraak worden gedaan. Een overzicht van de nieuwe sluis in het AmsterdamRijnkanaal bij Tiel. Op de voorgrond de eerste sluisdeur. Daarachter de grote heftoren met de sluisdeur, welke toegang geeft tot de Rijn. ZONDAG 10 FEBRUARI 1952 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Dhr. J. Dondorp. Avondgebed in de Consistoriekamer. Zondag. Geen dienst Nieuwe Kerk. 10: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Jeugddienst. Ds. B. van Gelder. Noorder- kerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerf- kamcr. Zondag 10.30: Ds. J. Bronsgeest. Oos- terkerk. 10: Ds. A. J. van Rhijn. H. Avond maal. 5: Ds. E. Pot. Kapel Sarepta. 9.30: Ds. B. van Gelder. Kinderkerk. 10.45: Ds. S. H. J. Voors. Bakenesserkerk. 9.30: Dhr. F. H. Geursen. Kinderkerk. 10.30: Ds. E. Pot. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. S. H J. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dienst. Jeugdka- pel. Noord 10.30: D. Boer. Oost 10: J. Ver meer. Jeugdouderling. Centrum 10: A. Zon- nevylle. West 10: J. de Nie. Ver. van Vrijz. Hervormden. Jacobstraat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf. Alle-Dag-Kerk. Dinsdag 8: Broeder- kerk. Rondetafel-bespreking. Woensdag 7: Waalsekerk. Twee-talige dienst. Dr. J. de Graaf en Ds. J. F. Baudraz. Eglise Wallonne Begijnhof 30. Dimanche 10 Février a 10 h. 30: Culte présidë par le pasteur Ch. Cabanis de Leijde. Mercredi a 20 h. Soirée du pa- roisse. Mr. le pasteur M. Jospin pariera sur: La Frange de la Révolution a la IVème Republique. Coup d'oeil sur une evolution spirituelle. Church of England: Kinderhuis singel 8.30 a. m. Holy Communion. Rev. Mossman. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Ed W. Pera. den Haag. 5: Dhr. Joh. v. Oostveen, Evangelist te Voorburg. 8: Jeugd- bijeenkomst o.l.v. Reinier Voorhoeve. Am sterdam. Opwekkingssamenkomsten. Zuider straat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam. Interk. Jeugd Be weging. Woensdag 8: Bijzondere Jeugdrally door de Youth for Christ in de Jacobstr. 6 voor jong en oud Donderdag. Vrijdag en Za terdag 8 uur Youth for Christ jeugdrally voor alle leeftijden o.l.v. verschillende spre kers. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7,30: Ds. Zandt. Broedergemeente Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische zang- dienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. Donder dag 8: Zendings-film. Spr. Ds. Koorntiijk, van Suriname. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel. Voorhelmstraat 3. 10 en 5: Evang. L. J. Neerings uit Enkhuizen. O. R. G. Centrum Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Ooster- baan. Jeugdkerk. Peuz'elaarsteeeg. 10.30: Ds. Hoekema. Indischestraat. 5.45 Mej. B. Lui- kinga. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Klop persingelkerk. 10: Prof. Dr. J. H. Bavinck, Baarn. 5: Ds. W. G. Harrenstein, Amster dam. Wilhelminakerk. 10: Ds. W. G. Har renstein. 5: Dr. F. L. Bakker. Amsterdam. Zuid-Oosterkerk. 10: Dr. F. L. Bakker. 5: Prof. Dr. J. H. Bavinck. Geref. Kerk, Begijn hofkapel. 10: Leesdienst, 3: Ds. Ai-nold, van IJmuiden, Geref. Gemeente, Ridderstr. 29. 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: K. de Gier van Lisse. Bevestiging ambtsdragers. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Donderdag 7.30: Ds. M. Holtrop, Bijbellezing. Baptiste Gemeente, gebouw C. J. M. V.. Lange Margarethastraat 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink. 11.30: Zondagsschool. 8: Jeugd- samenkomst. Ned. Chr. Gemeenschapshond, Jae van Ruijsdaellaan 7. Hst. Maandag 3: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (broodbreken) Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendaal. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Aanbid ding, met Avondmaal en Bijbelles. 19: Ere dienst met Evangelie verkondiging. Dinsdag 20: Vrouwenbi.jbelklas (Garenkokerskade 82) Donderdag 20: Bijbellezing (in de voor zaal). Vrijdag 16.30: Kinderbijbelklas. Chris ten-Geloofsgemeenschap, Rosenhaghe. Hoof- manstraat. 10:Samenkomst. 8: Samenkomst Garenkokerskade 27. Woensdag 8: Bidstond Garenkokerskade 27» Iedere Zaterdagavond 8: Jeugdsamenkomst Benkoelenstr. 28 H.N. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelis- steeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost, Zendingkerk, Wilhelmina- straat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Her steld Apost. Zendinggemeente, Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soe- fi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Universele Eredienst. Theoiogiseh-Philosofische be schouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink. den Haag, Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomsten. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv, Kerk. Fröbelschool, Colensostraat Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk 10: Dr. H.~ v. d. Loos. Immanuëlkerk 10: Dr. M. v. d. Voet. 7: Jeugddienst. Ds. W. A. Versteeg, van Win schoten. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. „Ivoorjagers" („Where no vultures fly") (CinemaPalace) Deze indrukwek kende Britse technicolor over het „don kere werelddeel" is een der beste en sym pathiekste Afrika-films die wij ooit zagen. Hier nu eens geen valse romantiek of on waarschijnlijke sensatie-effecten maar een sober, onopgesmukt relaas van het leven en werken van een aantal pioniers in het hartje der Oost-Afrikaanse wildernis, dat desondanks vaak opwindender is dan me nige „thriller". Een der pioniers is de idea listische jachtopziener Bob Payton (An thony Steel) die, het afslachten van wild „ten behoeve der beschaving" moede, van een reservaat droomt, waarin de dieren on gemoeid zuilen kunnen leven. Hij verwe zenlijkt dat plan ook, ondanks de onver schilligheid van het Britse bestuur en de machinaties van een ivoorstroper, die zelfs een negerdorp op het oorlogspad brengt om zijn clandestiene olifanten-slachtingen te kunnen voortzetten. Om der wille van de spanning zullen wij in het midden la ten, hoe deze verwoede strijd tussen deze beide blanken en hun zwarte helpers af loopt, maar de ontwikkelingsgang van het verhaal is, zonder dat de waarheid ge weld wordt aangedaan, emotioneler dan menige griezelfilm. Prachtige natuuropna men en fascinerende beelden van het leven der wilde dieren in het Kenya reservaat completeren deze zeer bijzondere rolprent die wij zowel om haar opvoedkundige ten- denzen als om haar filmische kwaliteiten gaarne en zonder enige reserve in de aan dacht van jong en oud aanbevelen. H. C. „Meisje ontvoerd" (Frans Hals). Een geval van brutale kidnapping in de Verenigde Staten wordt door deze film op realistische wijze verteld. Men krijgt er een helder beeld van de politiemethodes door en kan griezelen tijdens de momenten van hevige spanning, die het verhaal rijk is. Het geval wordt nog dramatischer door het feit, dat het ontvoerde meisje blind is en dat een van haar vriendinnen, die toeval lig op het spoor van de misdadigers komt, een werkzaam aandeel heeft in de activi teiten, die nodig zijn om de daders van de ontvoering te vangen. Vangen is overigens een niet geheel met de werkelijkheid over eenkomende omschrijving, aangezien twee van de gangsters een tragische dood ster ven bij de achtervolging. Deze film is, zoals Amerikaanse gang stergeschiedenissen meestal zijn, van begin tot eind vervuld van een sinistere span ning, af en toe onderbroken door een cli max met revolverschoten en episoden van eenvoudige humor. Zoals vaak verraadt ook dit Amerikaanse product op bijna ar geloze wijze de neiging van de Amerikaan se recherche om terug te keren tot de mid deleeuwse methoden van folteringen, ten einde een verdachte ertoe te brengen „zijn hart uit te storten". Daartegenover moet meteen vastgesteld worden dat deze nei ging waarschijnlijk een reactie is op de mentaliteit van de misdadigers daar, die ongetwijfeld niet zachtzinniger of humaner tewerkgaan dan middeleeuwse struikrovers het gewend waren. In het voorprogramma krijgt men ge lukkig een tegenwicht voor deze keiharde boosheid: Een stel gymnasten uit Texas laat zien dat het helemaal niet nodig is zich voortdurend op de eentonige wijze van de voetganger door het leven te bewegen, doch dat men zich op plezieriger manier en veel sneller als menselijke wielen over de aarde kan laten rollen met een beetje oefening vooraf. J. L. „Trommen des doods" (City) De Amerikaanse kolonisatiegeschiedenis is een onuitputtelijke bron van spannende en meeslepende filmverhalen, die, vooral wan neer ze ook nog in technicolor worden op gediend, tallozen blijven boeien. Ook „Trommen des doods" is zulk een fantas tisch prentenboek geworden, dat men in één-adem" kan genieten, zonder zich te hoeven verdiepen in de tragiek van de strijd tussen immigranten en oorspronke lijke bewoners. Zoals gebruikelijk is het accent in deze strijd gelegd op de dreiging waaronder de bewoners van de vooruit geschoven nederzettingen leefden. Men hoort het onheilspellende dreunen van de oorlogstrommen der Apachen, die de in dringers in hun domeinen zonder uitzon dering zoeken te scalperen. En dan komt het op heldhaftige mannen aan om vrou wen en kinderen te beschermen. Deze film toont zo'n pioniersdorp, dat plotseling door een wilde horde Apachen wordt overval len. De overlevenden vluchten in een kerk en grendelen de deur af, waardoor ze voorlopig in veiligheid hopen te zijn. Door de navrante scènes die zich in dit bedehuis afspelen onderscheidt deze rolprent zich. Voortreffelijk geeft zij de spanning, de angst en de wanhoop weer binnen de kerk muren, die van buiten besprongen worden door de Indianen, waarvan er nu en dan een, spookachtig getatoueerd, door een ven steropening naar binnen tracht te springen. De spanning stijgt ten top, wanneer de be legeraars de deur van de kerk in brand steken en daardoor vrij kunnen binnen dringen, maar dan komt ook de ppluehting in de vorm van bereden politietroepen, die de belagers verdrijven. H. B. „De fluitende pijl" (Spaarne) Dat is nog maar het eerste deel van een wilde „Western", getiteld „De helse karavaan", dat in één voorstelling gevolgd wordt door het tweede deel: „De afgrond des doods". Het klinkt allemaal weinig behaaglijk en dat is het dan ook niet. Verraad, list, dief stal en sluipmoord zijn onafscheidelijke metgezellen van een handelsconvooi. Hoe het toch zijn doel bereikt is haast onbegrijpelijk, al wordt het ten dele ver klaard door de onbaatzuchtige hulp van een legendarische Indiaanse op een fiere hengst, die de zeldzame gave heeft om uit een kluwen vechtende mensen de lieden met rechtvaardige bedoelingen van de schurken te onderscheiden en op beslis sende momenten partij te kiezen. H B. „The Dark Man" (Minerva) Dat men de titel van deze nieuwe Engelse film heeft vertaald met ,,De man in het zwart" is eigenlijk de enige aanmerking die wij zouden kunnen maken op deze ongewoon spannende rolprent. The Dark Man is een moordenaar die eerst eon taxichauffeur uit de weg ruimt en daarna jacht maakt op een aardig meisje, dat de enige getuige van deze misdaad was. Niettegenstaande een inspecteur van Scotland Yard de niet on aangename taak krijgt, haar van minuut tot minuut (e bewaken krijgt de misda diger toch tot twee keer toe een kans, het meisje te belagen. Maar na een sensationele achtervolging weet de inspecteur hem ten slotte onschadelijk te maken. De film vertelt dit verhaal op een bui tengewoon spannende manier en stelt tel kens het speurderswerk van de politie tot in alle details tegenover de pogingen van de moordenaar zich op een geraffineerde manier van een lieftallige, maar gevaar lijke getuige te ontdoen. De spanning be reikt haar hoogtepunt in de slotscènes, die zich afspelen onder kanongebulder op een militair oefenterrein, waar de moordenaar zich vergeefs voor zijn achtervolgers tracht te verbergen. Niet alleen het spel van Barbara Murray en Edward Underdown, maar ook het ca merawerk in deze thriller valt zeer te prijzen. S. K. Het Polygoon-journaal in de Haarlemse bioscopen houdt een korte documentaire in over het leven van Koning George VI. „Show boat" (Rembrandt) De be langstelling voor de „Show boat" was in de afgelopen dagen zo groot, dat besloten is de film ook deze week te vertonen. „Morgen is te laat" (Luxo r) Voor de zevende week draait in het Luxor theater de film „Morgen is te laat". In de maand December en Januari heb ben twee Velsenaren drie keer een bezoek gebracht aan het buiten „Beeckestein" in Velsen. Het doel was lood te stelen van het huis. Zij verschaften zich aan de achterkant van het lege huis toegang, begaven zich naar het dak en namen daar grote hoe veelheden (meer dan honderd kilogram) tijdens hun bezoeken mee. Half Januari zijn zij aangehouden en aangezien het aan tal diefstallen van metalen toeneemt achtte de officier van justitie te Haarlem het noodzakelijk de verdachten in preventieve hechtenis te houden. Wegens diefstal stonden de Velsenaren (de zesentwintigjarige J. van S. en de twintigjarige M. J. B.) Vrijdagmorgen voor de politierechter te Haarlem terecht. Zij gaven de feiten toe. De officier van justitie herinnerde er in zijn requisitoir aan, dat er op vele plaatsen lood gestolen wordt. De dieven krijgen er een aardig bedrag voor, doch de eigenaar wordt er de dupe van. Deze moet een aanzienlijke schade betalen, omdat de huizen bij de diefstal meestal vernield worden. Dit is ook op het, buiten geschied. Het is de officier van justitie niet bekend of verdachten een misdadige aan leg hebben. Hij achtte het toch gewenst in te grijpen, opdat anderen op de hoogte komen, dat er streng gestraft wordt. De eis luidde een gevangenisstraf van twee maan den met aftrek van voorarrest. Mejuffrouw mr. H. Muller en mr. dr. F. M. J. Minderop bespraken in hun plei dooien het verleden van verdachten. Zij hebben het niet gemakkelijk gehad. In het najaar werden zij werkloos en trachtten aan de kost te komen door lood te stelen. Dit is weliswaar niet de juiste weg. Beiden vroegen een kortere straf dan geëist was op te leggen. De politierechter veroordeelde het twee tal tot een gevangenisstraf van een maand met aftrek van voorarrest. De opkoper J. F. uit Velsen werd ver dacht van opzetheling. Hij had een hoe veelheid van negen kilogram van een dei- verdachten gekocht. De man verklaarde niet begrepen te hebben dat het lood van diefstal afkomstig was. De politierechter was van mening, dat er wel van opzetheling sprake is en legde een straf op van drie weken met aftrek van voorarrest. A. B., die op verzoek van een der ver dachten lood verkocht had, werd wegens heling veroordeeld tot een geldboete van 20, subsidiair twaalf dagen hechtenis. Onder auspiciën van de Algemene Be- verwijkse Culturele Commissie geeft de Haarlemse Orkest Vereniging, dirigent Ma- rinus Adam, Woensdag 13 Februari 's avonds om 8 uur een concert in het K.S.A.-gebouw. Op het programma staan werken van Rimsky-Korsakoff, Rossini, Sibelius, Strauss, Zeiler, Schubert en Léhar. Medewerking verlenen als soliste Dora Schrama en als vioolsolist Jan Hes- merg. De heftige windstoten, die vooral in de buien grote snelheid bereikten, dwongen gistermiddag om 16,35 uur de IJmuidense loodsboot tot binnenkomen. Om 17,15 uur staakte ook de loodsdienst van Hoek van Holland de dienst. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Jubileumdienst en Koorzang. Alg, Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon", Achterweg 2 A. Zaterdag 16 Febr. 2.30: Kinderclub van 4 tot 9 j. o. 1. v. J. Kool. van Wassenaar. 4: Jeugd-flanellograaf-rally o.l.v, Oom Jan van Wassenaar, van 10 tot 15 jaar.Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. H. A. Wiersinga, Baarn. 5: Ds. A. Pos. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Bartlema. H. Avondmaal. 19: Ds. G. P. Klein. Driebergen. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. 19: Dezelfde. Aula Chr. Lyceum: 10.45: Ds. J. M. de Jong, Amsterdam. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem., Den Haag. Doopsgezinde Kring geb. Volksbond, Heemst. Dreef. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. A. B. C. Hofland Koediefslaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. J. Mulder. Camplaan. 10: Ds. J. Mulder, 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J. E, Drost. Religieuze Kring, Eiken laan 5. 10.30: Dr. J. F. van Royen, Rem. Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. A. Dondorp, te Heemstede. BLOEMENDAAL, Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. 9: Jeugdkapel, 12-15 j. 11.45: Zondagsschool, 5 en 6 jaar, Kleuterschool. Boslaan. 11.45: Zondagssch. 712 j. Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. E. Frater Smid. Dg. Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30, en 10.30 Dr. J. L. Koole. 15.30: Dr. A. Don dorp. van Heemstede. Vrije Katholieke Kerk Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. J. H. Stelma. 10: Jeugdkapel. 1216 j. „Irene", Elswoutslaan 1. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HÏLLEGOM. Ned. Herv. Kerk 10: Ds. S. L. Knottnerus. 7: Dr. H. v. d. Loos, Haar lem-N. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. 10: Cand. H. Huysman, van Zoeterwoude. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Keik. 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Doopsgez. Gemeente. Dhr. J. A. Schreuder, van Santpoort. Jeugd dienst. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M M. de Jong. 3: Ds. M. C. Don. Abbenes 9,30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. M. M. de Jong. Bethel Kapel 10: Ds. J. W. v. d. Vlugt, van Bloemendaal. 7: Ds. Mr. G. A. Alma, van Amsterdam. Geref. Kerk 9.30: Ds. D. Hoorn stra van Hoofddorp. 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: de heer A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege, Jeugddag. „De Toorts". 9: Ds. P. M. Mentzel, Dordrecht. „De Kapel" 7: Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. v. d. Berg. van IJmui den. Jeugddienst. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9: Ds. J. Kroon. 10.30: Dezelfde. H. Doop. 7; Ds. E. Reeser. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. van Bes- selaar, uit Amsterdam ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. H. Doop. 7: Ds, C. de Ru. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. van Biemen, van Bentveld. Ger. Kerk, Julianaweg 10: Ds. A. de Ruiter. 5: Dr. H. W. de Jager. Ned. Chr. Gmeenschapsbond gebouw Ons Huis Dinsdag 8: Zendingssa menkomst. Spr. Zendeling W. Landolt, van de „Sudan United Mission (met film) LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 5: Ds. W. Moerman. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. S. Souteqdijk, van Haarlem, Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruijs. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud- Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Ger. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Aagtekerk, 8 Colombo verwacht. Akkrumdijk, 7 v. R'dam naar Port Said. Amstelstad, 8 te Bahrein verwacht. Arkeldijk, 8 te R'dam van New York. Aagtedijk, 8 van Boston te Norfolk. AJnati, 7 270 m. N.NO. St. Paulsrock. Amstelpark, 7 270 m. N. Flores. Aalsdijk, 7 230 m. O. Abaco. Aalsum, 7 570 m. W. Flores. Aldegonda, 7 te Bangkok verwacht. Altair. pass. 7 Ouessant. Aludra, 7 140 m. N. Recife. Amsteldiep, 7 400 m. NO. Ouessant. A ms tel vaart, 7 800 m. W. Azoren. Argos, 7 ten Z. Kreta. Arnedijk, 7 430 m. O.NO. Bermudas. Andijk, pass. 8 Vlissingen v. Antwerpen. Alderamin, 10 van Amsterdam te Buenos Aires verwacht. Ampenan, pass. 8 Gibraltar n. Djeddah. Arundo, 9 v. Galveston te R'dam verwacht. Aalsdijk, pass. 8 Key West. Aardijk, 9 te Antwerpen. Alphena, 9 Victoria verwacht. Arendsdijk, 8 v. Montevideo n. Paranagua. Albireo, 8 van R'dam n. Buenos Aires. Alphard, 8 van Amsterdam naar Hamburg. Amsteldijk, 8 te Norfolk van Baltimore. Axeldijk, 7 te Galveston. Billiton, 8 Makassar verwacht. Bloemfontein, 7 van Aden naar Zuez. Baarn, 8 te Ta.ttal verwacht. Bennekom, 7 450 m. W.ZW. Ouessant. Bonaire, 7 750 m. ZW. Azoren. Blommersdijk, 7 te Baltimore. Blitar, 9 Djibouti verwacht. Boskoop, 10 te Callao verwacht. Boschfontein, 8 van Amsterdam n. O. Afrika. Caltex Pernis, 7 van Sidon naar R'dam. Clavella, 7 270 m. NO. San Miguel. Callisto, 7 130 m. O. Abaco. Castor. 7 480 m. W.ZW. La Guaira. Cleodora, 7 630 m. Z. Cook eil. Caltex Leiden, 10 Sidon verwacht. Caltex Nederland, pass. 8 Gibraltar. Caltex The Hague, 8 v. R'dam te Sidon. Ceronia, 2 v. R'dam te Curagao. Diemerdijk, 7 460 m. O. Sable eil. Delfland, 9 van Rio de Janeiro te Rio Grande do Sul. Drente, 9 te Aden verwacht. Delft, 8 van Curagao naar Cristobal. Danae, 9 van Amsterdam naar Italië. Ena, 7 van Curagao naar Bergen. Enggano, 7 van Amsterdam. Esso Rotterdam, 14 R'dam verwacht. Edam, 7 400 m. O.NO. Cp. Race n. Halifax. Erinna, pass. 7 Okinawa. Eos. pass. 7 Kp. St. Vincent. Ecco Amsterdam, 7 560 m. NO. Azoren. Etrema, 7 710 m. NO. Martinique. Eendracht, 9 van Piraeus naar Eleusis. Felipes, pass. 7 Fernando Noronha. Gaasterkerk, 8 van Zanzibar n. Mombassa. Gouwe, 9 te Casablanca v. Jarrow. Hermes, 6 van New York n. Port au Prince. Hercules, 7 v. New Orleans naar New York, Hector, 8 van Amsterdam te Bremen verw. Hecuba, 7 van Punta Cardon n. Barranquilla. Hersilia, 7 1140 m. ZW. Azoren. Hydra, 9 v. La Guaira te Pto. Cabello. Hestia, 9 van Kingston n. Jacmel. Iris, 7 van Gothenburg te Amsterdam. It.tersum, 7 van IJmuiden. Ino, 4 van Antikua n. St. Kitts. Ilos, 6 te New York v. Caracol. Japara (KPM), 7 van Aprigi naar Ampenan. Jagersfontein, 8 van Kaapstad n. East London Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 8 Kp. Guardafui Kota Inten, 4 te Makassar v. Soerabaja. Kieldrecht, 10 van Japan te R'dam verwacht. Kaloekoe, 7 van Sibolga naar Sinabang. Kasimbar, 7 te Dobo. Kota Baroe, 9 6 u. v. Antwerpen. Leopoldskerk, 8 te Port Said. Limburg, 11 Genua verwacht. Luna, 7 te Piraeus naar Thessaonika. Lawak, 7 van Calcutta n. Belawan. Laertes, pass. 7 Ouessant. Lekkerker, 7 Kp. Palos. Langkoeas, 9 T.i. Priok verwacht. Lieve Vrouwekerk, 8 v. Djibouti naar Suez. Limburg, pass. 8 Gibraltar naar Genua. Loosdrecht, 9 Karachi verwacht. Macuba, 7 190 m. ZW. Manilla. Malea, 7 te Suez. Modjokerto, 7 te Makassar. Malvina, 7 230 m. ZW. Ouessant. Mirza, pass. 7 Gibraltar. Molenkerk, 7 in de Gironde Monding. Murena, 7 100 ZO. Runstal Jebel. Melampus, 6 te Singapore. Metula, 2 van Balikpapan naar Singapore Mapia, 7 van Beiawan naar Suez. Marpessa, 10 van Stanlow te Bjibouti verwacht Myonia, 7 van Balikpapan naar R'dam. Maas, 8 te Amsterdam van R'dam. Maashaven, 8 van Amsterdam naar Antw. Meliskerk, 7 van Bremen naar Hamburg. Madoera, 9 van Kaapstad te Port Elizabeth. Marken, pass. 8 2 u. Fayal. Nieuw Amsterdam, 8 v. New York n. Havanna Orion, 7 op Weser. Oranjefontein, 7 600 m. O.t.N. Ascension eil. Oranjestad, 7 120 m. NO. San Miguel. Oostmarsen, 8 te R'dam van New Orleans. Oberon, 8 van Amsterdam naar W. Indië. Ondina, 7 te Thameshaven v. Umsaid. Oranje, pass. 8 Malta. Orestes 8 te Georgetown v. Paramaribo. Plancius, 7 van Tj. Priok naar Semarang. Prins Alexander. 7 345 m. N.NW. Flores. Pygmalion, 7 van Kingston te Mobile. Parkhaven, pass. 6 Madeira. Prins Joh. W. Friso, 7 780 m. O. Kp. Race. Prins Willem V, 7 Ouessant gepass. Polydorus, 9 te New York v. Newport News. Prins Willem v. Oranje, 9 v. Valencia te Cardiff Rotula, 5 v. New Orleans n. Brisbane. Riouw, pass. 7 Kp. Bon n. Engeland. Roépat, 8 Singapore verwacht. Rijnkerk, pass. 7 Gibraltar naar Le Havre. Radja, 9 Djibouti verwacht. Rempang, 9 te Suez. Raki, 3 van Tj. Priok naar Semarang. Ridderkerk, 8 te Durban. Rondo, 8 van Amsterdam te Braithwaith Roebiah, pass. 9 Gibraltar naar Algiers. Rossum, 8 van Setubal naar Nederland. Schie, 7 van Lattakko naar Alexandrië. Sibigo, 7 van Rangoon naar Belawan. Sloterdijk, 8 van Semarang te Soerabaja. Stad Vlaardingen, 7 300 m. Z. Cp. Race. Schie, 8 te Alexandrië verwacht. Soestdijk, 7 van New York naar Baltimore. Stad Alkmaar, 7 210 m. NO. Azoren. Sibajak, v. Wellington 20 Soerabaja verwacht. Stad Arnhem, 7 v. Pepel naar IJmuiden. Sliedrecht, 8 te Kaapstad. Stad Maastricht, 9 v. Piombino te Casablanca. Straat Makassar, 9 te Port Elizabeth verw. Straat Malakka, 9 East London verwacht. Stentor, 8 te Amsterdam v. Porto Plata. Skaubryn, 9 Sydney verwacht. Stad Leiden, 8 v. Galveston n. R'dam. Tjikampek, 7 v. Lamitan te Isabelle. Tjiluwah, pass. 7 Saigon. Tripang, pass. 7 Lissabon. Tabian, 7 300 m. O.ZO. Socotra. Tiberius, 3 te La Guaira. Tjibadak, 5 te Djakarta. Tripang, 3 te Lissabon. Talisse, 8 Tj. Priok verwacht. Teucer, 7 te Penang. Tawali, 7 v. Amsterdam naar Brake. Titus, 7 van Mogara naar Vastizza. Tosaris, 6 te Bombay v. Bahrein. Teiresias, 5 v. Djeddah naar Balikpapan. Themisto, 3 van Newport News n. A'dam Caraibische Zee en Panamakan. zóne, 5 Mrt. Tabinta, 7 van New York n. Djeddah. Tjisadane, 8 van Singapore naar Miri. Tomini, pass. 8 Malta. Tomori, 8 te Suez. Tosari, 8 van Bombay naar Madras. Tamo, 8 van Rosario n. Bahia Blanca. Trompenberg, 8 van Savanna n. Le Havre. Tongkol, 9 14 u. te Gibraltar verwacht. Utrecht, 7 840 m. W.t.N. Cure eil. Westerdam, 7 840 m. W.t.Z. Scilly's. Wieldrecht, 14 te Rastanura verwacht. Willem Ruys, 9 te Belawan. Winsum, 8 van Sfax naar Sas van Gent. Willemstad, 9 Curasao verwacht. Winterswijk, 8 van R'dam naar Civita Veechia. Zuiderkruis, 8 te R'dam van Halifax. Zaan, verm. 9 v. R'dam te Aviles n. Huelva. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden. Aldabi, verm. 14 v. Buenos Aires naar R'dam. Alhena, verm. 21 v. R'dam naar Buenos Aires. Atlanti, 21 R'dam verwacht. Bonaire, 16 Plymouth verw. 18 A'dam verw. Boskoop, verm. 15 v. Peru naar Amsterdam. Cottica, 11 Barbados verwacht. Indrapoera, 15 Djakarta verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, 22 Fremantle verwacht. Nieuw Amsterdam, 8 v. New York op cruise n. Caraibische Zee en panamakan. zóne, 5 Mrt. te New York terug verwacht. Noordam, 11 New York verwacht. Oranje, 13 Southampton verw., 14 A'dam verw. Oranjestad, 13 Plymouth verwacht. Rijndam, 16 Amsterdam verw. verm. 14 van Southampton n. Le Havre 15 R'dam verw. Sibajak, 20 Soerabaja verwacht naar R'dam. Skuabryn, 9 Sydney verwacht. Veendam, 11 v. New York (cruise) te Port au Prince verwacht. Waterman, verm. 12 v. A'dam via Las Palmas naar Kaapstad. Westerdam, 11 v. New York te R'dam verwacht ca. 7 u. Hoek van Holland verwacht. Willem Ruys, 9 Belawan 12 Tj. Priok verw. Willemstad, 9 te Curasao te La Guaira. Zuiderkruis, verm. 12 v. R'dam n. Halifax.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10