Versailles Ik zal het glansrijke voorbeeld van mijn vader volgen" Duitslands bijdrage gekoppeld aan dringende wensen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Volgend seizoen vier toneelgezelschappen „Het Westen speelt Moskou in de kaart" Jonge Koningin in de Kroonraad Elizabeth aan het doodsbed van haar vader in Sandringham De Bondsdag accepteert herbewapening Atlantische conferentie begint 20 Februari Verbondenen accepteren conferentie met China Scherpe definitie Britse bommenwerper vermist Duitsland en Europa Staking in Griekenland goeddeels verlopen Truman zet domper op Spaans-Amerikaanse vreugde Zweedse ss. „Hanon" kreeg machineschade Het woord is aan. PANMOENDJOM Wer ktii denbeperking bij f,De Schelde" Kunstziide-industrie te ontslaat 150 man Buiïgheid neemt af 66e JAARGANG No 181 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15293. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 34 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET CHaTEAU DE VERSAILLES ver keert in staat van verval. Het is er zo slecht aan toe, dat de regen door de daken in vele van zijn statiever trekken siepelt. De staatssecretaris voor Schone Kunsten, André Cornu, heeft verleden week in een radio-rede een beroep op 'het Franse volk gedaan om een bedrag bijeen te brengen, dat in ons geld gerekend zo ongeveer zestig millioen gulden beloopt. Dit zou nodig zijn voor volledige restauratie. Het lijkt een fantastische som, zelfs in deze tijd. Maar wie Versailles bezocht heeft begrijpt dat met het herstel van zulk een complex, na een periode van verwaarlozing, geweldige bedragen gemoeid moeten zijn. Het woord chateau met kasteel te vertalen zou in dit geval geen zin hebben; met het Hollandse begrip „kasteel" komt het niet overeen. „Paleis" schijnt eigenlijk nog een te be scheiden aanduiding. Het doet veeleer aan een soort paleisstad denken. Nog steeds trekt het per jaar het bezoek van twee millioen toeristen: als aantrekkingspunt van vreemdelingenverkeer kent het weinig gelijken in Europa. Niet zozeer omdat het Chateau zelf tot de schoonste architectu rale monumenten zou behoren. Want dat doet het zeker niet. Wel is het prachtige park met zijn majestueuse lanen en schone harmonie, schepping van André Le Nótre, een wonder van hetgeen men niet dan met aarzeling als „tuinarchitectuur" aanduidt. Immers: ook dit woord schiet tekort omdat wij er iets kleiners, besloteners, intiemers onder verstaan. Het monumentale, geen kenmerk van de Nederlandse aard, geven wij niet gemakkelijk aan. Als het zidh in alleen-maar-massale gewrochten uitdrukt vervult het ons bovendien licht met afkeer. Als het zich in zo grote schoonheid als de Jardins de Versailles ontplooit moet het ons evenwel aangrijpen, zelfs bekoren. De millioenen toeristen, die Versailles bezoeken, komen overigens ook voor het Chateau. Voor de meesten heeft het alleen door zijn rijke historie al een onweerstaan- bare aantrekkingskracht. Grotendeels werd het in de loop der zeventiende eeuw ge bouwd. Na 1682, het jaar waarin Lodewijk XIV, de Zonnekoning, er zich met zijn brillante hofhouding in vestigde, kwam het in zijn weelderige glorie, die het tijdens het absolute koningschap ruim een eeuw lang zou vieren. Lodewijk XV liet het op nieuw belangrijk uitbreiden. Lodewijk XVI, de goedige maar onbeduidende koning die met zijn gemalin, Marie Antoinette, het gelag zou moeten betalen en onthoofd wor den onder de guillotine, resideerde er nog. En toen, in het revolutiejaar 1789, zette zich de reeks grote historische gebeurtenis sen in die zich in Versailles zouden blijven afspelen. De Staten-Generaal kwamen er op 5 Mei bijeen, zes weken later legden zij er de plechtige eed af waarmee zij zich verbonden, Frankrijk een constitutie te geven. Het zou te ver voeren de grote ge beurtenissen op te sommen, waarvan sinds dien Versailles het middelpunt was. Het keizerrijk verwaarloosde deze burcht van het oude régime, na het herstel van het koningschap onderhielden Lodewijk XVIII en Karei X het slechts, maar de laatste koning van Frankrijk, Louis Philippe, be steedde er weer grote aandacht aan en deed ingrijpende veranderingen aanbrengen. Na de val van het Tweede Keizerrijk beleefde Bismarck er zijn grote triomf: het Duitse Keizerrijk werd in de Galerie des Glacés uitgeroepen en daarom was het, bijna een halve eeuw later, ook in diezelfde Spiegel zaal dat de afgevaardigden van het ver slagen Duitsland er het dictaat van de Vrede van Versailles in ontvangst moesten nemen „la revanche". Tevoren, in de jaren na de ineenstorting van Sedan, had het parlement der Derde Republiek er zijn grondwet tot stand gebracht, die er later werd herzien. En het bleef gebruik dat telkens als een nieuwe President der Repu bliek gekozen moest worden, door Kamer en Senaat in verenigde vergadering, dat dit in de grote schouwburgzaal van het Chateau de Versailles geschiedde. Dit zijn enkele herinneringen der historie. De jour nalist die het sluiten van de vrede in 1919 heeft bijgewoond kan dat evenmin ver geten als de verkiezing, kort daarop, van Paul Deschanel tot President der Repu bliek. Van Paul Deschanel, die het schone hoogtepunt van zijn loopbaan bereikt scheen te hebben en die reeds enkele maan den later, tengevolge van een zenuwinstor ting, genoopt was af te treden zodat op nieuw de Nationale Vergadering naar Ver sailles trok om een president te kiezen. Maar denkelijk zijn het voor de massa der toeristen veeleer de praal en de statie van vervlogen monarchale tijden, die hen bij hun bezoek aan het Chateau aantrekken: de sierlijke, schoon kille slaapvertrekken van Louis Quatorze, Louis Quinze, Louis Seize, de appartementen van Madame de Pompadour, de trotse feestzalen met de vele koninklijke portretten en de geroman tiseerde schilderingen van veldslagen in de Galerie des Batailles. Het Chateau de Versailles is in verval. De Staat heeft alleen geld voor de drin gendste herstellingen beschikbaar. Het zijn ontoereikende lapmiddelen. Vele daken zijn zo wrak dat werklieden het niet wa gen kunnen, ze te beklimmen. Het Franse voik is ongetwijfeld rijk genoeg om zestig millioen gulden voor de volledige restau ratie van Versailles bijeen te brengen. Of de regering er het welgestelde deel der natie toe zal kunnen bewegen is nog de vraag. Omdat een zo matte, sceptische stemming in den lande heerst. R. P. De stichting „Toneelcoördinatie" deelt mede dat er in het volgende seizoen enige wijziging in de constellatie van het Neder landse toneel zal komen. In gemeenschap pelijk overleg is thans besloten, mede op grond van eisen van de overheid en van de overwèging, dat er geen voldoende fi nanciële basis meer aanwezig is voor het bestaan van vijf grote gesubsidieerde ge zelschappen, dat dit aantal tot vier zal worden teruggebracht. Hierbij wordt uit gegaan van de gedachte, dat de gemeenten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam de vaste bespeler van hun schouwburg zullen behouden. Het vierde gezelschap zal in het bijzonder de schouwburgen te Haarlem en Utrecht bespelen. De proclamatie van de troonsbestijging van Koningin Elizabeth II is Vrijdag op- verschillende punten van de Britse hoofdstad voorgelezen. In zijn traditionele kleur rijke dracht doet deze heraut (foto links) de menigte kond van de troonsbestijging van de Koningin om te besluiten (rechts) met de woorden: „God save the Queen". CLEVELAND (U.S.) (Reuter). De Egyptische ambassadeur in Amerika, Ka- rhil Abdoel Rahim, heeft voor de raad van wereldzaken van Cleveland verklaard, dat het communisme zich in het Midden-Oosten uitbreidt als gevolg van de Westerse poli tiek. De oplossing voor dit vraagstuk zou zijn, dat Amerika met zijn leiderschap de overheersing in dit gebied door „koloniale mogendheden zoals Frankrijk en Engeland" zou elemineren. „Terwijl de Westerse politiek de neiging vertoont aan het volk zijn onvervreemd bare rechten op vrijheid te onthouden, doet het communisme zich voor als de ver dediger van zijn rechten. Er is weinig hoop op de vestiging van een commando in het Midden-Oosten tenzij de eigen beginselen van vrijheid van het Westen worden toe gepast. Amerika dient er op toe te zien, dat het beste wapen aan het communisme ontnomen wordt, namelijk de mogelijk heid van het gebruik van de term „kolo nialisme". 59 (Van onze correspondent in Londen) De Engelse Koningin Elizabeth nam Vrijdag geen deel aan enige openbare ce remonie, maar woonde voor het eerst de bijeenkomst van de kroonraad bij in de wit met gouden troonzaal van het paleis van Sint James om haar „verklaring der troonsbestijging" af-te leggen. Om twintig minuten voor tien kwam zij uit de hoofdinging van Clarence House, waarop de in de voortuin achter de ko ninklijke standaard opgestelde grenadiers de wacht presenteerden. Tijdens de bijeenkomst van de Kroon raad las Koningin Elizabeth haar verkla ring voor en legde zij de eed af. Zij ont roerde de aanwezigen diep, toen zij ver klaarde, dat haar hart vandaag te vol was om veel te zeggen. Zij zeide „vastbesloten te zijn het glans rijke voorbeeld van dienstbaarheid en toe wijding van haar vader te volgen teneinde de constitutionele regering te handhaven en het geluk en de welvaart van mijn volk te bevorderen". „Ik bid, dat God mij moge helpen om deze zware taak, die zo vroeg in mijn leven op mijn schouders is gelegd, waardig te volbrengen." Naar Sandringham In het begin van de middag zijn de Ko ningin en de Prins per auto naar San- dringham vertrokken. Op order van Hare Majesteit werden voor het vertrek de neer gelaten gordijntjes van de groene Rolls Royce geopend. Koningin Elizabeth wuifde terug naar de toeschouwers, die haar een groet brachten. Bij Sandringham was al vroeg een grote menigte samengestroomd om de komst van de Koningin af te wachten. Nadat Koningin Elizabeth haar vader de laatste eer had be wezen, werd de kist door personeel van het landgoed naar het vijftiende eeuwse kerkje gebracht en voor liet altaar neergezet. Maandag zal het stoffelijk overschot naar Londen worden overgebracht. De trein zal langzaam stomen om de bewoners langs de route in de gelegenheid te stellen hun De 75 meter hoge toren van de Heilige Hartkerk te Helmond is zozeer in verval geraakt dat Rijksmonumentenzorg in over leg met de gemeente heeft besloten tot sloping. De sierlijke toren in neo-Gotische stijl van architect Cuypers, die ook de kathedraal van St. Bavo te Haarlem bouwde. eer te betuigen. In een aantal koninklijke rijtuigen, welke deel van de trein zullen uitmaken, zullen Koningin Elizabeth en de andere leden van de koninklijke familie de reis meemaken. De baar zal na aankomst aan het King's Cross Station naar West minster Hall worden gebracht. Enkele open auto's met bloemen en kransen zullen volgen. Leden van de koninklijke lijfgarde in scharlaken uniform zullen in Westminster Hall dag en nacht de wacht houden bij de baar. Verwacht wordt dat duizenden men sen een laatste groet aan de overleden vorst zullen brengen. Ongeveer 1000 personen zullen de rouw dienst in de kapel van de Heilige George te Windsor bijwonen. Behalve Koningin Juliana en Prins Bernhard komen, voor zo ver thans bekend is, Koning Haakon van Noorwegen, Koning Gustaaf en Koningin Louise van Zweden, Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken, terwijl Koning Faroek van Egypte zijn neef Prins Abdoel Monein en de pas teruggeroepen Egyptische ambassadeur te Londen zal afvaardigen. De feestelijkheden op de Egyptische legatie ter gelegenheid van Koning Farouks komende verjaardag zijn vanwege de dood van de Engelse Koning afgelast. Frankrijk zal worden vertegenwoordigd door president Auriol, premier Faure en minister Schuman. Acheson zal president Truman vertegenwoordigen, terwijl ook dr. Adenauer zal overkomen. Koning Paul van Griekenland en Koning Boudewijn van België worden eveneens verwacht. De ter aardebestelling zal ook worden bijgewoond door een Spaanse delegatie, waarvan de minister van Buitenlandse Zaken Martin Artajo en de chefs der generale staven van leger, vloot en luchtmacht van Spanje deel zullen uitmaken. NORMAN DOUGLAS OVERLEDEN In de ouderdom van 82 jaar is op Capn de Engelse schrijver Norman Douglas overleden. Zijn bekendste boek „South wind" verscheen in 1917 en werd vele malen herdrukt. BONN, (Reuter/ANP) De West-Duitse Bondsdag heeft Vrijdagavond met 204 tegen 156 bij zes onthoudingen de herbe- wapeningspolitiek van bondskanselier Adenauer goedgekeurd. Hie.raan werden echter vijf instructies aan Adenauer toege voegd, welke door de coalitiepartijen wa ren geformuleerd. De sociaal-democraten, communisten en de federalistische unie stemden tegen. De stemming kwam aan het einde van een intensief en bij tijden verwoed debat van twee dagen, waarin de afgevaardigden spraken over elk aspect van het voorgestel de Europese leger, de onderhandelingen met de Westelijke hoge commissarissen, de Duitse eenheid, Saarland, de Atlantische verdragsorgandsatie en de sociale zeker heid. Het parlement keurde Adenauers poli tiek goed met de woorden: „Met het oog op de toestand in de wereld kan de groeiende Europese gemeenschap de plicht niet ont gaan om de fundamentele rechten van vrijheid en democratie te verdedigen. Duits land zal als gelijkwaardige deelgenoot sa menwerken bij deze taak in de weten schap, dat er geen neutraliteit kan zijn tegenover de vijanden van de vrijheid". De vijf instructies luiden als volgt: 1. Zolang Duitsland geen lid van het At lantisch pact zal zijn, moet het rechten krijgen, die overeenstemmen met de ge dachte van een Europese verdedigingsge meenschap als een vrijwillig samengaan van gelijkgerechtigde partners. 2. De in het buitenland als oorlogsmis dadigers gevangen gehouden Duitsers moe ten vrij gelaten worden voor zover zij geen echte misdaden hebben begaan. 3. Het Saargebied moeten politieke vrij heden worden gegarandeerd overeenkom stig het handvest der UNO. De Franse re gering wordt heftig gecritiseerd wegens haar „poging om het politieke lot van de Duitse bevolking van Saarland te beïn vloeden door het aanknopen van diploma tieke betrekkingen met de regering van Saarland. 4. Beperking der verdedigingskosten, op dat de belastingdruk niet zal worden ver hoogd, de sociale orde niet ontwricht en een Duitse verdedigingsbiidrage niet in ge vaar zal worden gebracht. 5. Het bezettingsstatuut moet worden op geheven en de rechtspositie van buiten landse troepen moet dezelfde zijn als inter nationaal gebruikelijk is. Duitsland moet volledige wetgevende souvereiniteit ver krijgen met inbegrip van het recht om ge allieerde wetten in te trekken. Allé con trole en eenzijdige beperkingen moeten worden opgeheven. Duitse arbeidsorgani saties, die in dienst staan van de gealli eerden, moeten worden ontbonden. Alle verdragen in het Duits-geallieerde ver dragsstelsel moeten herzien kunnen wor den. Socialistisch verzet Het twee dagen durende debat, dat door alle Duitse radiostations in zijn geheel werd uitgezonden, heeft geen wijziging gebracht in de reeds bij voorbaat vastgestelde hou ding van de partijen. De socialistische partij heeft opnieuw betoogd, dat haar af wijzing niet principieel is en slechts geba seerd is op de omstandigheden, waarin de bijdrage van Duitsland wordt gevraagd. Niettemin hebben de socialistische woord voerders vandaag de socialistische bezwa ren zo verbreed, dat het moeilijk viel te zien, welke mogelijkheden zij voor hun toestemming nog willen overlaten. Profes sor Schmid, socialist en een der beste rede naars van de Bondsdag, zeide: „Wat wij aan troepen zouden kunnen opstellen, zou slechts een schijn van vei ligheid en daarmee een gevaarlijke illusie geven. Niemand heeft het recht van ons te verlangen, dat wij ons kreupel laten schie ten zonder militaire zin en met als enige resultaat: „verbrande aarde". De socialistische aanval werd kort voor de stemming besloten met een dreiging van Ollenhauer: „Wij waarschuwen de rege ring, dat zij op vastbesloten verzet der sociaal-democraten zal stuiten, wanneer zij langs de oude weg dienstplicht wil in voeren". Schumans argument Vrijdag heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, op een ge zamenlijke bijeenkomst van de commissies van Buitenlandse Zaken en Nationale Ver dediging van de Franse Nationale Verga dering verklaard, dat het met het oog op het defensieve karakter van het Atlan tisch pact onmogelijk is een land toe te laten, dat meer of minder erkende terri toriale aanspraken heeft. Hij doelde daar bij op Duitsland, dat aanspraak doet gel den op door Polen geannexeerde Oost- Duitse gebieden. •Het Europese leger moest snel worden gevormd, waarschijnlijk binnen het jaar, aldus Schuman. De vorming van een con- federale politieke autoriteit voor Europa zou ongetwijfeld nog vier of vijf jaar duren. Het Engelse kuststation Landsend heeft alle schepen in het gebied tussen Prawle- point en Guernsey (Kanaal-eilanden) ver zocht uit te zien naar een vermist vlieg tuig, dat wellicht in dat gebied in zee is gestort. Reuter meldt, dat Franse en Britse vlieg tuigen het Kanaal afzoeken naar een ver miste Britse bommenwerper, een „Welling ton",, die Donderdagavond van een vlieg veld in Zuidwest-Engeland voor een oefen- vlucht naar Marseille vertrok en sindsdien spoorloos was. De machine heeft een be manning van acht personen aan boord. Vrijdag heeft de raad van plaatsvervan gers van het Atlantisch pact besloten de bijeenkomst van de raad van ministers van het Atlantisch pact te Lissabon uit te stel len van 16 tot 20 Februari. De Britse rege ring had om dit uitstel gevraagd, omdat vele staatslieden, die de besprekingen in Lissabon zullen bijwonen, op 15 Februari bij de begrafenis'van Koning George aan wezig zullen zijn. Vrijdag hebben de plaatsvervangers een voorlopige agenda voor de conferentie te Lissabon opgesteld. Deze agenda omvat het verslag van de tijdelijke commissie van de raad over de financiële capaciteit van de leden-regeringen met het oog op de kosten van het voorgestelde herbewape ningsplan. Het verslag van de militaire commissie over de sterkte van de strijd krachten voor de komende drie jaar, waar naar gestreefd dient te worden, en de rol van Griekenland en Turkije. Voorts heeft Engeland voorgesteld de aan de besprekingen van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Westelijke grote drie van 16 tot 19 Februari, inplaats van op 13 en 14 Februari, te Londen te houden. De militaire commissie zal echter, zoals was voorgenomen, Maandag te Lissabon bijeenkomen. Zij zal voor de raad over de militaire aanbevelingen van de commissie- Harriman een rapport opstellen. Tevens zal de militaire commissie de militaire rol van Griekenland en Turkije en het verband tussen de voorgestelde Europese verdedi gingsgemeenschap en de militaire organi satie van het Atlantisch pact bespreken. Een delegatie van het Amerikaanse Congres, die in November een bezoek aan West-Duitsland heeft gebracht, zegt in een Vrijdag gepubliceerd rapport, dat „Europa zich moet verenigen or ondergaan. De kracht die Duitsland aan de Europese ge meenschap zou kunnen schenken, is be langrijk en misschien beslissend. Het zou één tot drie jaar dureiï alvorens Duitsland een rol van betekenis in een dergelijke ge meenschap zou kunnen spelen", aldus de delegatie. Het „marchanderen" van Duitsland en andere landen om nationale belangen ver wezenlijkt te krijgen wordt betreurd, in het bijzonder het geschil tussen Duitsland en Frankrijk over het Saargebied. „Zolang de Duitse industrie niet over gaat op de productie voor de defensie, kan Duitsland winst boeken ten koste van zijn buren", aldus het rapport. „Duitse in dustriëlen, ongehinderd door productie voor de defensie, nemen de leiding op de West-Europese markten over van Groot- Brittannië en Frankrijk. De voortzetting van de Amerikaanse hulp aan Duitsland en andere landen dient te worden afge stemd op de voortgang die wordt gemaakt bij het beëindigen van de vertraging van de defensiebijdrage en de Duitse deelne ming aan de eenwording van Europa". Gisteren zijn bijna alle Griekse douane ambtenaren en ambtenaren van de poste rijen weer aan het werk gegaan. Woensdag gingen ruim 65.000 ambtenaren in over heidsdienst in staking voor hoger loon, doch het merendeel had Donderdag het werk al weer hervat. Het personeel van de meteorologische dienst van het Atheense vliegveld staakt nog. De dienst wordt ech ter door militairen gedaan. V.S.-bases in Spanje Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag tegenover journalisten verklaard, dat de Amerikaanse regering een groep bevoegde militaire deskundigen naar Span je zal zenden, die de ambassadeur te Ma drid moeten bijstaan bij diens besprekingen met de Spaanse regering. Het doel van deze onderhandelingen is een accoord te sluiten, waarbij luchtmacht- en marine bases ter beschikking van Amerika worden gesteld. Vrijdagmorgen heeft president Truman een onderhoud gehad met Stanton Griffis, voormalig Amerikaans ambassadeur te Madrid. Bij het verlaten van het Witte Huis heeft Griffis de vragen der journa listen beantwoord door een verklaring voor te lezen. Hierin spreekt Griffis het ver trouwen uit, dat Truman, hoewel hij uiting had gegeven aan zijn afkeer van het re giem van Franco, inziet, dat het verstan dig en noodzakelijk is voort te gaan met de uitwerking der plannen, in Spanje vlieg- en vlootbases aan te leggen. In Amerikaanse politieke kringen toont men zich verrast over deze verklaring van president Truman. Men wijst er op, dat de verklaring ge daan is aan de vooravond van de confe rentie van Lissabon. Ook herinnert men er aan, dat Amerika in de afgelopen zomer twee missies naar Spanje gezonden heeft, die tot taak hadden de samenwerking tus sen beide landen te bevorderen. Vanmorgen vroeg heeft het 2000 ton metende stoomschip „Hanon" om sleep- bootassistentie verzocht, omdat het 4 a 5 mijl bewesten IJmuiden met machinescha de te kampen had. Hoewel de „Hanon" bijna 6% mijl kon varen durfde de kapitein het wegens het slechte weer niet aan op eigen kracht binnen te lopen. De „Stentor" en de „Nestor" van de firma Wijsmuller hebben het Zweedse schip, dat van Gent kwam, naar IJmuiden gesleept. Daar van daan is de „Hanon" verder gesleept naar Amsterdam, waar zijn machine op de hel ling van de Amsterdamse Droogdok Maat schappij gerepareerd zal worden. Vanmorgen om 0.55 uur is de loodsdienst van IJmuiden hervat en om 1.55 uur die van Hoek van Holland. Beide waren door het slechte weer gestaakt. Vauvenargues: Het gebruikelijke voorwendsel van allen, die andere mensen on gelukkig maken is, dat zij hun welzijn beogen. De verbondenen in Korea hebben van daag in een tegenvoorstel in beginsel inge stemd met het voorstel der Noordelijken om, na het sluiten van een wapenstilstand, een politieke bijeenkomst op hoog plan te beleggen, waarop het Koreaanse vraagstuk zou moeten worden opgelost. De geallieer den hebben zich voorts accoord verklaard met het Noordelijke voorstel dat de „Chi nese volksrepubliek" zal behoren tot de staten, tot wier regeringen de wederzijdse onderhandelaars aanbevelingen zullen rich ten om een bijeenkomst, als hiervoor ge noemd, uit te schrijven. In het Geallieerde tegenvoorstel worden de volgende suggesties gedaan: een terug trekken der strijdkrachten in Noord-Korea; een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk en het bespreken van andere Koreaanse vraagstukken, welke verband houden met het beëindigen van de oorlog. Om ontslagen te vermijden Ten gevolge van materiaalgebrek bij da N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" in Vlissingen heeft deze fabriek voor de arbeiders van enkele afdelingen onvol doende werk. Om de moeilijkheden te overbruggen heeft de directie in overleg met de vak bonden en de fabriekskern besloten in deze afdelingen iedere week 25 percent der werklieden niet te laten werken. Iedere vier weken heeft daardoor het gehele per soneel van die afdelingen een week niet gewerkt. Het loon wordt evenwel normaal uitbetaald en men is overeengekomen, dat de door deze regeling getroffen arbeiders de verloren tijd, zodra er weer materiaal voorhanden is, door overwerk zullen in halen. Voor dit overwerk zal een extra vergoeding worden uitgekeerd. Deze maat regel betreft ongeveer 30 arbeiders, vooral schilders cn personeel van de timmerfa briek. Men vermoedt, dat de regeling en kele maanden zal moeten duren. De Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda heeft wegens afzetmoeilijkheden be sloten haar productie te verminderen. Daar het niet mogelijk is gebleken hét hierdoor ontstane personeelsoverschot onder te brengen in een zodanige regeling, dat overheidssubsidie genoten wordt ingevolge het Wachtgeldregelingsbesluit 1946, is aan 150 man van het personeel ontslag aan gezegd. Voor het overige personeel zal de werktijd verkort worden. In het' bedrijf te Breda werken ongeveer 2000 personen. REDDINGBOOT HAALDE BERGERS VAN DE „RADMAR". De reddingboot „President Jan Leis" is Vrijdagmiddag' om 1.40 uur uitgevaren naar de gestrande „Radmar" om, gezien het verslechterde weer, personeel van Van den Taks Bergingsmaatschappij van boord te halen. De reddingboot keerde in de haven van Hoek van Holland terug met in totaal 16 personen aan boord, van wie niet alleen zes bergers, maar tevens nog een tiental bemanningsleden van de „Radmar". Op de „Radmar" bevinden zich nu nog zes per sonen. Het K. N. M. I. deelt mede: Ons land bevindt zich sinds gisteren weer in een Noord-Westelijke luchtstroming, die koude en onstabiele lucht aanvoert. Deze luchtstroming is van de Poolstreken af komstig en wordt in stand gehouden door een depressiegebied boven We.st-Rusland en een hogedrukgebied bij IJsland. De koude lucht heeft dus een lange tocht over zee afgelegd en is daardoor in de onderste lagen flink verwarmd, zodat zij met tem peraturen even boven het vriespunt in ons land aankomt. Omdat de temperaturen in de hogere luchtlagen nog zeer laag zijn gebleven, ontwikkelen zich regen-, ha gel- en sneeuwbuien. Aangezien uit het Westen een rug van hogedruk naderbij komt, kunnen we verwachten, dat de wind zwakker zal worden, terwijl de buiïgheid tijdelijk iets kan afnemen. Het weer krijgt dus een wat minder guur karakter. LICHTE VORST IN' KOMENDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele sneeuw- of hagelbuien, maar ook flinke opklaringen. Overwegend ma tige Noord-Westelijke tot Westelijke wind. Vanavond en in de komende nacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 10 Februari Zon op 8.06 uur, onder 17.43 uur. Maan op 17.11 uur, onder 8.06 uur. 11 Februari Zon op 8.04 uur, onder 17.45 uur. Maan op 18.25 uur, onder 8-20 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 9 Februari Hoog water: 3.13 en 15.25 uur. Laag water: 11.04 en 23.22 uur. Zondag 10 Februari Laag water: 3.51 en 15.59 uur. Laag water: 11.42 uur. Maandag 11 Februari Hoog water: 4.25 en 16.33 uur. Laag water: 0.00 en 12.20 uur. JUCOOCOQCOOOC

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1