Taxi? 18000 De oude weg Haarlem-Spaarnwoude Leerlingen-stelsel voor dienstboden Kort en bondig Nog meer bekendheid aan Haarlemse orgels De H.O.V. zorgde voor zeldzaam mooie avond Lisse Hillegom Haarlemmermeer Nieuw Vennep Zandvoort Bloemendaal Heemstede Bennebroek 7 Nu ook Romeinse voorwerpen gevonden wie verder denkt koopt motvrSJ De moeilijkheden der ziekenfondsen Ouderavond HBS A In Haarlem wil men onder de meisjes die de lagere school verlaten dadelijk belangstelling wekken voor huishoudelijk werk Van een hoogte van vier meter gevallen Burgerlijke stand van Haarlem Jan Hesmerg speelde werk van Mozart De Honkbalbond in 1951 Dr. L. D. Terlaak Poot sprak over zijn werk ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het bericht dat de heer en mevrouw De Raaf uit Heemstede een maand geleden in ons blad publiceerden over vondsten van aardewerk uit de 16e en 17e eeuw, ge daan aan de Oude Weg nabij het Vuilrak (de toegang tot de Waarderpolder), wezen wij er reeds op dat het hier historische grond is. Nu schrijven zij ons nader: Hoewel men in de archieven en uit oude kaarten over het Vuilrak niet veel te weten kan komen, is het toch zeker, dat dit water, dat de Liede met het Spaarne verbindt, zeer oud is. De naamsafdeling is onzeker. Nog op de kaart van Rijnland, van Baltha zar Florisz, uit het begin van de 17de eeuw, wordt het aangeduid als het „Vijllrack". Hoewel het nu ineengeschrompeld is tot een stinkende sloot, was het niet zo heel lang geleden nog zó breed dat het voor tjalken bevaarbaar was. De huizen aan de Oude Weg ten Zuiden ervan, staan dan ook op aangeplempte grond. Dat het terrein een zekere strategische betekenis had, blijkt volgens een oude kaart van het beleg om Haarlem dat vlak bij dit punt een Spaanse-schans was, die de naam droeg van „Moba", hetgeen zoveel betekent als hoogte of heuvel. Vermoedelijk hebben de Spanjaarden in het Vuilrak ter pla^tsë een dam gelegd, waaraan dan de ïjghans haar naam ontleende. De brug die zich daar bevond, is waarschijnlijk door hen bij die gelegenheid vernield en na het beleg weer opgebouwd. Althans op de kaart van Balthazar Florisz, heet de brug daar ter plaatse „de Nieu Brug". In de tijd van het beleg toen de Amster damse Vaart nog niet was gegraven, was de Oude Weg, via Spaarnwoude, de enige ver binding tussen Haarlem en Amsterdam. Opmerkelijk zijn enige vondsten, ver moedelijk van Romeinse oorsprong, op deze plaats gedaan, namelijk een smeedijzeren pijl of bovengedeelte van een „pilum" (de werpspiei van de Romeinse legioensoldaat), lang 65 cm, een zandstenen Romeinse ge- schutkogel en de helft van de loper (meta) of bovenste steen van een Romeinse hand molen. De stenen kogel is van glaukoniet zandsteen, heeft een roestbruine kleur, is licht afgeplat aan ene zijde en van enigs zins ovale vorm (lö'/ï cm x 13 cm). De kogel is wat gewicht en maat betreft vrij wel identiek met exemplaren gevonden te Straatsburg. Dergelijke kogels werden voortgeslingerd door middel van de Romeinse „blijde" of „onager". De molensteen is vervaardigd van basalt lava uit Niedermendig, zeer afgesleten door het gebruik, terwijl de maalkant van groe ven is voorzien op de zogenaamde Lyonse manier, een werkwijze welke, voor zover ons bekend, na de Romeinse tijd niet meer is toegepast en eerst in onze tijd weer is op gevat. Het bijzondere van deze steen is een uitspringende rand aan de bovenzijde (hetgeen er op wijst dat men hier met een vroeg specimen van vóór de Romeinse Keizertijd te doen heeft) waarin een verti caal (ook een specifiek Romeins kenmerk!) gat is geboord. Door een daarin gestoken ijzeren staaf werd de steen rondgedraaid. Ware het niet dat de Oude Weg in de Romeinse tijd nog niet bestond, dan zou ook hier de strategische betekenis van het punt de aanwezigheid van genoemde voor werpen voldoende verklaren, doch ook zonder de Oude Weg is het natuurlijk mo gelijk dat ter plaatse een Romeinse wacht post heeft bestaan. In elk geval geeft deze vondst enige steun aan de hypothese dat er van de Oude Rijn af, via Rinesmuthon achter de duinen in Noordelijke richting, een Romeinse vaarweg heeft gelopen, een mogelijkheid waarop niet alleen duiden de door ons op de Westelijke oeverbank van de Liede gedane vondsten van Romeinse archeologica, doch eveneens de belangrijke vondsten uit Vroeg-Romeinse tijd te Velsen gedaan door de heer Calkoen. ADVERTENTIE In de jaarlijkse algemene vergadering van het Ziekenfonds „Ziekenzorg" te Haar lem werden de verslagen van de secretaris en de financiële commissaris over 1950 be handeld en goedgekeurd. De exploitatierekening van de vrijwillige verzekering over 1950 sloot met een groot nadelig saldo. De voorzitter, de heer P. Bruyn, gaf een uiteenzetting van de financiële moeilijkhe den voor de vrijwillige verzekering, die geleid hebben tot verhoging der nremie. Bij al de genoemde somberheden werd als een lichtpuntje voor de verzekerden nog medegedeeld dat door het thans in werking getreden Aanvullingsfonds voor Ziekenihuisverpleging is besloten de rech ten belangrijk uit breiden zonder dat daarvoor premieverhoging noodzakelijk is. Het recht op verpleging in een Ziekenhuis is gebracht van 18Ó dagen op 300 dagen en voortaan zullen de kosten voor Sana- toriumverpleging ongelimiteerd vergoed worden tot een maximum van f 8,50 per dag. Verwacht mag worden, dat nu binnen afzienbare tijd een Ziekenfondswet tot stand komt, waardoor dan tevens een einde zal komen aan de onzekere toestand, waarin de Ziekenfondsen wat betreft de vrijwillige verzekering verkeren en daar mede de rust terugkeert die het Zieken fonds zo dringend nodig heeft. Bij de bestuursverkiezing werden respec tievelijk de heren P. Bruyn als voorzitter en A. W. Goedhart, A. Scholten en W. Sterk als bestuurders herkozen. Het aftredende lid van de Raad van Toezicht de heer G. K. Janssen werd even eens herkozen. Verbetering van een foto onderschrift Bij de foto van de gedenkpenning ter herinnering aan de slag in de Javazee, welke foto wij gisteren plaatsten, is helaas een passage uit het onderschrift wegge vallen. Men zal begrepen hebben dat er had moeten staan: „Op 27 Februari zal het juist tien jaar geleden zijn dat de Neder landse vloot met de „De Ruyter" onder schout-bij-nacht Karei Doorman aan de kop, na heldhaftige strijd tegen de Japanse overmacht ten onder ging". Zou dan toch de Limes" (Romeinse grensbevestiging) Noordelijker cn Ooste lijker hebben gelopen dan tot dusver werd verondersteld? Dat het Spieringmeer en Haarlemmermeer oudtijds nog door een landstrook gescheiden waren, waarover in de middeleeuwen de weg van Haarlem naar Amsterdam liep, kan tegen, deze hypothese niet worden uitgespeeld, aan gezien de Romeinse notedopjes slechts een smalle wetering nodig hadden en boven dien vrijwel vaststaat dat van overdraag- plaatsen werd gebruik gemaakt. Wederom verleenden enige leraren hun medewerking aan een ouderavond van de H.B.S.-A te Haarlem. De heer R. Prosée besprak de verhou ding „Ouders en leraren" in zijn dubbele kwaliteit van leraar en ouder van een op H.B.S.-A schoolgaand kind. Door deze om standigheid kon de heer Prosée de moei lijkheden en vragen van ouders, met op middelbare scholen gaande kinderen, zeer goed aanvoelen. De kwestie van het cij fers geven en het maken van het huis werk behandelde de spreker uitvoerig. Talrijke vragen en opmerkingen werden na deze uiteenzetting behandeld. Wel een bewijs hoezeer een dergelijke causerie op prijs wordt gesteld. De heren Van d. Vring en Elsinga, even eens leraren, droegen door middel van muziek en film het hunne bij tot het ver der slagen van deze avond. De Bloemendaalse toonkunstenaar Paul Ghristiaan van Westering zal op Woensdag 13 Februari op het orgel van Cavailló Coll in de gemeentelijke Concertzaal te Haar lem een programma van eigen werken spelen, dat mede teneinde dit instru ment meer bekendheid in den lande te geven wordt vastgelegd op gramofoon- platen, die in de loop van de volgende maanden door de N.C.R.V. in de rubriek „Te Deum laudamus" worden uitgezonden. Op 17 Maart bespeelt Van Westering wederom het instrument van prof. dr. A. D. Fokker in Teylers Museum. Bij die ge legenheid brengt hij zijn eigen Zes inven ties voor het 31-toonsorgel en de speciaal voor „Teisterbant" geschreven variaties op „Merck toch hoe sterek". Bovendien heeft dan de eerste uitvoering plaats van een door Henk Badings in opdracht gecompo neerd driedelig orgelstuk, bestaande uit twee langzame delen en een fuga. Sem Dresden heeft van Teylers Genootschap een dergelijke opdracht gekregen, doch is nog niet met zijn weriv -creed. Een door Paul Chr. van Westering op gestelde „Methode voor het 31-toonsorgei" zal binnenkort in de bibliotheek van Tey lers Genootschap worden gepubliceerd. Nachtdienst apotheken Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telefoon 10043; Marnix-Apotheek, Mar- nixstraat 65, telefoon 23525. Tot lerares aan de Chr. Nijverheids school te Haarlem is benoemd mej. L. de Ruiter te Rotterdam. Enkele dagen geleden hebben wij er op gewezen dat in verschillende steden (ook in Haarlem en omstreken) getracht wordt onder de fabrieksmeisjes belangstelling te wekken voor huishoudelijk werk en door het organiseren van speciale cursussen te bevorderen dat zij later goede echtgenoten en zorgvolle moeders worden. Maar daarnaast wordt ook getracht om de meisjes die van de lagere school ko men reeds dadelijk er toe te bewegen dat zij een huishoudelijke opleiding kiezen. De normale weg is dat de meisjes die daarvoor voelen naar een huishoudschool gaan. Maar er zijn heel wat ouders die (dikwijls door de omstandigheden gedwon gen) wensen dat de kinderen nu zij van school zijn meteen geld verdienen. Dan gaan de kinderen óf naar een fabriek, óf zoeken een dienstje. Dit laatste gaat dik wijls met moeilijkheden gepaard, want meisjes van 14 of 15 jaar die niets van het huishoudelijk werk kennen, vinden niet gemakkelijk een mevrouw die haar zoveel betalen wil dat daarmee thuis genoegen genomen wordt. De meeste meisjes gaan dan ook naar een fabriek. De laatste. Volks- en Beroeps telling in Haarlem wees uit dat van de 12784 werkende vrouwen en meisjes er slechts 2901 een betrekking in een huis houding hebben. Nu heeft zich in Haarlem een commissie uit verschillende bestuuursleden van ver enigingen en huisvrouwen en maatschap pelijke werksters gevormd die het aan de ouders mogelijk maakt een tussenweg te kiezen. In de morgenuren van 8Vè 1 uur (alleen op Vrijdag tot 5 uur) werken de meisjes dan in een huishouding (waar mee dan 810 gulden in de week ver diend wordt) en 's middags krijgen zij les op een Huishoudschool. In zeker opzicht reiken dus hier theorie en practijk elkaar de hand. Maar het werk in de huishouding wordt toch ook als opleiding beschouwd, de mevrouwen worden in de officiële be scheiden zelfs aangeduid als „huisvrouw- opleidster". In Haarlem zijn thans 40 meisjes die zo'n opleiding krijgen. De resultaten die daarmee bereikt worden, stellen zo werd ons verzekerd niet teleur. Zoveel mogelijk worden mevrouwen en meisjes uitgezocht waarvan verwacht kan worden dat zij bij elkaar passen. De ervaring is wel dat in het algemeen bejaagde dames, die „ouderwetse" dienstboden of werksters onder zich gehad hebben, minder geschikt zijn om als „huisvrouw-opleidster" op te treden. Jonge mevrouwen voelen beter aan hoe zij met deze meisjes moeten omgaan. En dan gaat het toch in sommige gevallen nog niet altijd even vlot. Maar al zijn er wel eens moeilijkheden, in het algemeen zeggen de dames toch: „ik zou mijn meisje niet meer willen missen." Het opvallende is zo zei ons een der leidsters van dit werk dat de meisjes graag in gezinnen met jonge kinderen zijn. Onbegrijpelijk is dat ook weer niet, want de meisjes die nu 14 of 15 jaar zijn, waren heel jong toen er oorlog was. In die tijd was er aan alles gebrek. Speelgoed en prentenboeken heb ben die oorlogskinderen niet gekend. Daarom genieten zijn nu daarvan mis schien nog meer dan de kinderen die zij moeten helpen verzorgen. Elke Vrijdagmiddag houdt de commissie in de U.V.V.-kamers in het Stadhuis te Haarlem zitting. Daar kunnen dan niet alleen dames, maar ook meisjes inlichtin gen krijgen en wordt steeds getracht een oplossing te vinden voor gerezen moei lijkheden. De leerlingen-opleiding duurt twee jaar. Aan het einde van de cursus krijgen de Vrijdagmiddag stond een vijftigjarige sjouwerman op een ladder, welke geplaatst was op een balkon van een in aanbouw zijnd huis aan de Nieuw Guineastraat in Haarlem-Noord. Vermoed wordt, dat de man duizelig is geworden. Hij viel van een hoogte van vier meter en bleef bewuste loos liggen. Het bleek, dat hij een hersen schudding had opgelopen. Met een zieken auto is de sjouwerman naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. leerlingen een diploma en een insigne of broche. Zo zij er zin in hebben kunnen zij dan nog een jaar een cursus volgen voor kinderverzorging. Zelfs is het dan moge lijk om in enkele ziekenhuizen geplaatst te worden voor de opleiding tot verpleeg ster ook al hebben de meisjes geen m.u.l.o.- diploma. Nu weet de commissie die dit werk sti muleert dat niet alle meisjes in de huis houding blijvén werken. Er zijn er ook die als de opleiding achter de rug is, naar een fabriek gaan. Maar ook al is dit zo, dan is de bijzondere zorg die zij genoten, toch niet doelloos geweest, want zij behoeven dan als zij op een fabriek zijn, niet meer ge wonnen te worden voor het „Mater Ama- bilis"- en „Zönnebloem"-werk. Onder de meisjes die aan de cursussen deelnemen bestaat een goede verstandhou ding. Dit wordt door de commissie bevorderd door het organiseren van con- tactavonden. Nu is op 26 Februari weer zo'n feestavond in voorbereiding. Al het werk geschiedt in Haarlem door vrijwillige krachten. In Den Haag en Rot terdam zijn gesalarieerde controleuses aangesteld. Dat is feitelijk ook noodzakelijk want wil alles goed lopen dan moet er ge regeld in de gezinnnen waar de meisjes geplaatst zijn gecontroleerd worden. Dat kost voor onbezoldigde krachten te veel tijd. Haarlem zou ook graag tot het aan stellen van een bezoldigde kracht over gaan, maar nu is in Den Haag juist de sub sidie-regeling stopgezet uit bezuinigings overwegingen. Toch is er nog een kansje dat Haarlem nog een rijkssubsidie krijgt omdat het werk hier al was aangevangen voor de subsidie-stopzetting bekend ge maakt was. Er zijn nu twee groepen meisjes in op leiding, één op de Huishoudschool in de Schneevoogtstraat en een op de R.K. Huis houdschool op de Ged. Voldersgracht. Er wordt gehoopt en ook verwacht dat dit bescheiden aangevangen werk zal groeien, want daarbij is een groot maatschappelijk belang gemoeid. HAARLEM, 8 Februari 1952 BEVALLEN van een zoon: 6 Febr., A. M. Eiken—Smal; 7 Jan., J. M. A. van der Veldt van Dam; A. DoorneboschLijnzaat; 8 Febr., A. Prenen—Dernison. BEVALLEN van een dochter: 8 Febr., H. E. G. de Keizer—Jordan; W. Visser—Gra- vesteijn. OVERLEDEN: 6 Febr., A. K. Wits, 88 j., Kenaupark; A. M. Bakker—Bos. 88 j.. Wes- terhoutpark; 7 Febr., A. KoevoetsNauta, 61 j., Sint Antoniesteeg; A. C. H. HosMul der. 81 j., Iepenstraat; C. M. Cornelissen, 31 j., Middenlaan, Het zevende Vrijdagavondconcert der H.O.V. dat onder leiding stond van Toon Verhey bracht feitelijk niets nieuws, maar wat het bracht was zo keurig ver zorgd, zo nieuw door persoonlijke opvatting en geladenheid, dat het als kersvers gepre senteerd werd. En dan denk ik in de eerste plaats aan de na de pauze gespeelde Sym- phonie van César Franck. Toon Verhey is dit edele werk met een liefderijk hart tegemoet getreden. Hij moest daarvoor een compromis sluiten tus sen verstand en gevoel, tussen datgene wat iedereen in de partituur kan lezen en de levende muziek, die achter het notenbeeld vandaan gehaald moet worden. Waar de rede het alleen voor het zeggen heeft, zoals in sommige moderne composities (gelukkig niet alle!) kan men er gerust met een koel hart voor gaan staan en zakelijk het stra tegisch plan volgen en uitvoeren. Liefde en geestdrift spelen dan geen rol; een cyni cus zou het gewenste resultaat ook kunnen bereiken, maar bij Franck heeft de rede het eerste en laatste woord niet: wel speelt er bij hem een voorname rol, maar ze blijft ondergeschikt aan de geest, die zonder het gevoelselement niet denkbaar is. Verhey wist in een merkwaardige, zeer persoon lijke interpretatie de „rede" tot rede te brengen, met het gevolg dat de technische détails er niets bij inboetten integendeel, want in warm bezielde en irustig bezonken klanken kwam de wonderlijke architec tuur van het meesterwerk bijzonder mooi tot zijn recht. Doch de „geest die levend maakt" deed meer, hij maakte het geheel als het ware los van de materie. Dat klinkt misschien allemaal heel romantisch, maar ik zie geen kans om een "dergelijk sterk typerend geval van romantische herschep ping in zakelijke termen te omschrijven. We mochten Verhey dankbaar zijn voor zo'n heerlijke evocatie van Franck's kunst werk. Ook de puntige, licht en gracieus ge speelde Figaro-ouverture van Mozart ver diende alle lof. En het derde werk van het programma, het Vioolconcert in D (K.V. 218) van Mozart, met concertmeester Jan Hesmerg als solist, bleek naar wens bij deze orkest werken te passen. Jan Hesmerg interpre teerde deze prille muziek die al haar charmerende eigenschappen ontleent aan de melodische vinding met een rustige beheersing die zijn toon, hoe strelend en pétillant dan 'ook, een mooie draagkracht gaf. Dit geldt vooral voor het Andante can tabile en voor het gracieus barokke Ron deau, gedeelten die waarlijk prachtig klonken. Met bijzondere lof mag ook de vertolking van de cadenzen vermeld wor den. Alles bij elkaar was het een zeldzaam mooie avond. JOS. DE KLERK In het jaarverslag van de Nederlandse Honkbalbond herdenkt de secretaris, de heer D. Baas, het overlijden van de erevoorzitter, de heer F. Bleesing. „Nimmer zullen wij zijn sympathieke figuur meer zien op onze vel den. nimmer zal hij meer verschijnen op de bestuursvergaderingen, die hij sinds 29 Maart 1913 als secretaris, sinds 24 Maart 1915 als voorzitter en sinds 15 Maart 1947 als ere voorzitter had bijgewoond. De nagedachte nis van de grote honkbalpionier zal worden geëerd door de instelling van een Bleesing- beker. waarvoor de gelden door de honk ballers zijn bijeengebracht. Het best kan zijn nagedachtenis echter worden geëerd door op dezelfde wijze het spel te spelen, te lei den en te propageren als de heer Bleesing tientallen jaren heeft gedaan", aldus schrijft de secretaris. Het aantal seniorenleden bedroeg in 1951 2456 (in 1950 2176), het aantal junioren 335 (366) en het aantal aspiranten 225 (327). Sinds hèt vorig jaar is het totaal aantal leden met 126 leden vermeerderd. De meeste leden werden ingeschreven bij RCH, dat thans 167 leden telt. Het aantal leden van een aantal verenigin gen bedroeg: Schoten (137), VVGA (109), HHC (102). EDO (95). SC Haarlem (90). HFC Haarlem (88), TYBB (86), HCK (81) en Ajax (60). Indien alleen de senioren in aanmerking werden genomen dan is de volgorde: RCH (87). Schoten (87), VVGA (82). HHC (76). EDO (70), HCK (59) SC Haarlem (58), HFC Haarlem (56), OVVO (53) en Sparta (47). In de loop van het seizoen werden zeven protesten ingediend (vorig seizoen negen). Het jaarverslag van de strafcommissie laat een opgewekter geluid horen dan het vorig jaar. De commissie is weliswaar niet geheel tevreden. Bij de klachten waren 24 personen betrokken (vorig seizoen 33). In 9 (11) ge vallen werd geadviseerd schorsing voor een of meer wedstrijden, in 4 (6) gevallen een berisping, in 2 (12) een voorwaardelijke schorsing en in 8 (3) gevallen geen straf op te leggen. De publieke belangstelling vertoonde een stijging, hetgeen geconstateerd wordt uit de gunstige opbrengsten van bondswedstrijden en de heffing op recette. Het bestuur is voor nemens deze laatste een kleine wijziging te doen ondergaan en wel het percentage op promotie-wedstrijden te verhogen tot 10 en bij beslissingswedstrijden hetzelfde aandeel te heffen als de beide spelende verenigingen ontvangen. In de begroting van de bond is een bedrag van f 100 extra toegekend aan de jeugdcommissie, teneinde deze meer actief te doen zijn. Om dezelfde reden krijgen de schoolwedstrijden f50 meer. De verlies- en winstrekening over 1951 sluit met een nadelig saldo van f536. De uit gaven bedroegen f 6272. De bouw van het nieuwe station te Den Bosch vordert; goed. Sommige gedeelten van het complex zijn al voltooid. Zo ziet men hier de ingang van de fietsenstalling die van buiten vrijwel gereed is. Rechts het hoofdgebouw waar de administratie zal worden ondergebracht. SLIPPARTIJ. Vrijdagmiddag reed de vertegenwoordi- j ger C. W. van A. uit Haarlem in zijn auto over de Stationsweg in Velsen, toen bij een flauwe bocht zijn wagen op de spiegel gladde keien slipte en tegen een boom botste. De voorspatborden werden geheel ingedrukt. De bestuurder kreeg geen letsel. DE MELK- EN ZUIVELPRODUCTIE IN 1951 Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg de totale melkproductie in 1951 5,7 milliard kilo, dat is 83 millioetn kg minder dan in het voorafgaande jaar. Het aantal melk- en kalfkoeien was daarentegen volgens de Meitelling 1951 15.000 stuks groter dan in 1950. De melkgift per koe (in 1950 3.800 kg groot) verminderde dan ook tot 3.730 kg. De daling van de melkproductie is waar schijnlijk voornamelijk toe te schrijven aan de afwijkende weeromstandigheden, aan de minder gunstige ruwvoeder-positie in de eerste stalperiode en aan de als gevolg daarvan minder goede conditie waarin het vee laat in het voorjaar de stal ver liet. Het gunstige weer in de herfst van 1951 heeft daarentegen een laat opstallen van het vee mogelijk gemaakt, hetgeen aan de voederpositie gedurende de tweede stalperiode van het jaar ten goede is ge komen. Het gedurende 1951 heersende mond- en klauwzeer zal ongetwijfeld ook enige nadelige invloed op de melkgift heb ben uitgeoefend. Bij deze ongunstige omstandigheden was het gemiddelde vetgehalte van de melk in 1951 echter 0,03 percent hoger. Op uitnodiging van de Hervormde Jeugdraad sprak in de Veilingzaal van de Hobaho dr. L. D. Terlaak Poot van Den Haag over het werk onder de zeevaarders en schippers. Op boeiende wijze sprak hij over de varende gemeente en de geestelijke verzorging daarvan. Er zijn ongeveer 23.000 Nederlanders die buitengaats varen, waar van er 900 aangesloten zijn bij de Zeemans centrale. Bij de binnenvaart vinden wij 30.000 varenden, waarvan 50 tot 60% Her vormd is. Spreker achtte het werk onder deze mensen zeer belangrijk, gezien de vele mogelijkheden die hier voor de kerk aanwezig zijn. Enige filmstrips over het leven dezer mensen werden vertoond waarna ds. Ter laak Poot besloot met een klemmende op roep aan heel kerkelijk Nederland, in het bijzonder de jeugd, om alle schouders onder dit werk te zetten en stelde als uit geloofde prijs voor degene die het meeste geld bijeenbracht een zeereis van drie weken voor twee man in uitzicht, te maken op een der grootste zeeschepen in de West- Europese wateren. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Antonia Quirina, d. van A. H. van Diemen en C. Oostdam; Hubertus Johan nes. z. van H. J. Slobbe en A. C. Baak; Anthonia Johanna Maria, d., van A. de Vos en C. B. van Beek: Catharina Maria. d. van A. A. van der Geest cn J. C. van Berkel. ONDERTROUWD:. A. W. Steenbergen en C. J. van der Hoorn; P. H. van den Berg en J. Warmerdam: J. Koning en C. den Butter; J. van Voorst en L. Spaargaren. GETROUWD: G. Segers en G. Griffioen; H. Troost en C. Broekhuizen; J. de Kooker en N. Goudkade. OVERLEDEN: Maria van Duuren. wed. van W. B. Nonhebei, oud 70 j.; Johanna Her- mana van Leeuwen, wed. van H. Slegtkamp, oud 81 j. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. H. A. Holl, Veldhorst straat 50, tel. 3155. HillegomBlauw Zwart Zeer grote belangstelling wordt ver wacht voor de voetbalwedstrijd Hillegom Blauw Zwart, die Zondagmiddag op het terrein van SIZO aan de Weeresteinstraat zal worden gespeeld. Men kan de wedstrijd niet op het Hillegom-terrein houden, daar dit voor alle belangstellenden te weinig ruimte biedt. Blauw Zwart is bijna kam pioen en Hillegom staat op de tweede plaats. Nooit te oud Woensdag a.s. treden te Hillegom niet minder dan acht bruidsparen in het hu welijk. Eén bruidspaar telt tezamen 140 jaren. De bruigom en de bruid zijn elk 70 jaar oud. Bakkers maken een zwarte lijst De Hillegomse bakkers hebben besloten hun ergste pofklanten op een zwarte lijst te zetten. Bij notariële acte hebben zij een overeenkomst aangegaan, waarbij ieder zich verbindt, op straffe van boete, geen brood te leveren aan hen die op deze lijst voorkomen, tenzij een regeling tot afbe taling van de schuld getroffen is. Jaarvergadering Op Dinsdag 19 Februari zullen de Chr. Jongevrouwen Federatie en de Chr. Jonge- mannenvereniging een gecombineerde jaarvergadering houden in „De Landbouw" te Hoofddorp. Op deze avond zal worden opgevoerd het toneelspel „De leugen van Joke Matijs". „Kapitein v. d. Wal" Dé landelijke rijvereniging „Kapitein v. d. Wal" organiseert op Zaterdag 16 Fe bruari een cross-country op het landgoed van jhr. Barnaart te Vogelenzang, als on derdeel van samengestelde wedstrijden. Des namiddags zullen in de manége te Hoofddorp dressuurproeven worden ge houden, alsmede een wegparcours over 10 kilometer. Bestuursverkiezing Op de vergadering van de C.H.U. is in- plaats van de scheidende voorzitter de heer A. Hoevers, gekozen de heer J. v. d. Marei. DOKTERSDIENSTEN De doktêrSdiensten in de Haarlemmer meer zijn voor Zondag 10 Februari als volg! geregeld: Hoofddorp: dr. Nanninga; Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg; Halfweg: dr. Honingh. Feestavond De Ned. R.K. Middenstandsbond afdelingen Nieuw-Vennep en Hoofddorp, zullen op Maandag 18 Februari in „De Rustende Jager" te Nieuw-Vennep een gecombineer de feestavond organiseren. Opgevoerd wordt het blijspel „De truc van Tinus". BINNENLAND In tegenwoordigheid van Prins Bern- hard vond op Schiphol de overdracht plaats van de laatste door Fokker in een serie van 25 vervaardigde Seafury deklandingsjagers aan vice-admiraal F. Stam en van de eerste van een tweede serie Meteorstraaljagers aan generaal-majoor prof. G. Often. De Meteor is de éérste, die geheel hier te lande is ver vaardigd. De heer L. J. H. Jorstad is benoemd tot gezant van Noorwegen in Nederland. De heer Jorstad is van 1931 tot 1940 griffier ge weest van het toenmalige Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. In 1942 ging hij weer in de Noorse diplomatieke dienst om zijn land te vertegenwoordigen achtereenvolgens in New York, Washington en Canberra. De heer Norstad had bemoeie nis met de behandeling van de Noorse vis serij-kwestie voor het Internationaal Ge rechtshof. Hij is sinds verleden jaar tijdelijk zaakgelastigde in Moskou. Tegen twee tuinders, die dezer dagen in Heilo een visotter hadden gevangen en ge dood. heeft de rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt. De visotter, die in deze streek zelden voorkomt, is een beschermd dier. De tuinders zullen zich voor de kantonrechter moeten verantwoorden. Het korps vrijwillige politie te Amster dam zal aangevuld worden met een onder deel dat de naam zal krijgen van bewakings reserve. Dit onderdeel krijgt tot taak het beschermen van vitale bedrijven en belang rijke gebouwen tegen daden van terreur in tijden van onrust en gevaar, geheel los van de bedrijfskernen, die uit het personeel der- bedrijven zullen worden gevormd en die tot taak hebben het bedrijf intern te beveiligen. Op de Rijksstraatweg Den Haag—Am sterdam in Wassenaar is Vrijdagmorgen de 42-jarige motorrijder J. J. C. uit: Schevenin- gen geslipt. In zijn val kreeg hij zijn motor fiets over zich heen. Het slachtoffer overleed onmiddellijk. Tweehonderd van de duizend stalen goederenwagons, die door de Indiase gouver nementsspoorwegen werden besteld bij de machinefabriek Du Croo en Brauns in Am sterdam Noord. zijr. thans gereed gekomen. Zij zullen op lichters naar Rotterdam worden vervoerd en daar worden ingescheept op het Indiase stoomschip „Indian shipper". De millioenenorder verwacht men over een half jaar geheel uitgevoerd te hebben. Vrijdagmiddag is de 63-jarige J. T., wo nende op het Nassauplein in Den Haag, toen hij op de hoek KoningskadeBoorlaan in Den Haag nog voor de naderende tram trachtte over te steken, door deze tram aan gereden en als gevolg daarvan overleden. De gemiddelde dagproductie van de in dustrie is in December onveranderd gehand haafd gebleven. Het productie-indexcijfer was in December (2114 werkdag) 150, even als in November met 24 werkdagen. Daaren tegen liep de algemene productie-index achteruit van 153 tot 137. HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. Mulder, em. predikant der Geref. kerken, woonachtig te Heemstede, mag 2 Maart de dag herdenken, waarop hij voor 50 jaar het predikambt aanvaardde te Mole naarsgraaf. Hij diende de kerken van Broek op Langendijk, Gorinchem. Schiedam en Leeuwarden en ging in 2942 met emeritaat. 9 Februari zijn ds. en mevr. Mulderv. Die ren tevens 50 jaar getrouwd. In verband met beide jubilea zullen zij die dag 's middags van half vier lot vijf uur recipiëren in hotel „Boekenrode" te Aerdenhout. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft met ingang van 1 Januari 1952 eervol ontheven van zijn functie van districtshoofd kunstbesch'erniihg in district V van de provincie Noordholland ir. H. Meyerink te Hattem. Voor een tijdvak van één jaar is benoemd tot districtshoofd kunstbescherming in district V prof. ir. H. T. Zwiers ie Haarlem. ADVERTENTIE Christelijke Gemeenschapsbond De Ned. Chr. Gemeenschapsbond belegt 's middags en 's avonds een zestal samen komsten in de eerste helft van de volgen de week in gebouw „Ons Huis". Sprekers zijn: G. B. v. Prattenburg te Driebergen; Joh. H. van Oostveen te Voorburg; H. van den Brink van Bloemendaal en P. D. Bar- delmeier te Noordwijk aan Zee. TONEELVOORSTELLING In het Patronaatsgebouw te Zandvoort wordt Zondagavond voor de plaatselijke afdeling van de K.A.B. een toneelvoor stelling gegeven. De afdeling Vogelenzang zal het toneelspel „Maaike" opvoeren. ARTSENDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waarge nomen door de arts H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tele foon 23449. In het zelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10, Bloemendaal, telefoon 25769, b.g.g. 10920. De Zondags- en avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 16 Februari e.k. ver zorgd door de Elswout-Apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek (drs. K .Zijp). Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 3249. ZILVEREN JUBILEUM Op Maandag 18 Februari zal het een kwart eèuw geleden zijn. dat de heer en mevrouw G. H. O. AlandtBesse in Iluize Djember op de hoek JulianalaanBloemendaalseweg te Overveen een pension begonnen. GEEN SPREEKUUR De heer H. Disselkoen, wethouder van Onderwijs en de Bedrijven, is verhinderd op Woensdag 13 Februari spreekuur te houden. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagdiensten voor artsen worden op 10 Februari waargenomen door dr G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763 en dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertslaan 6. tel. 39875. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel. Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek. Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek. Zandvoortselaan 164, tel. 26772. ZONDAGSDIENSTEN Op 10 Februari wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. G. Man schot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9