Schumans rede weinig overtuigend In Noord- en Midden-Europa ligt de sneeuw meters hoog Foster Dulles: „Wij moeten het regiem in China veranderen" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een Prins-Gemaal Britse troepen voorlopig nog in Ismailia Frans Kamerdebat over Europees leger Vrees voor afwijzing of strenge voorwaarden Amerika bestelt oorlogsmateriaal Noordelijken bereid tot concessies Het woord is aan Britse bezorgdheid over politiek der V.S. Invoer in Frankrijk Bij voorkeur bij fabrieken met niet - communistische arbeiders Perzische verkiezingsrelletjes Koninklijk Paar Donder dag naar Londen Vorst voorkwam in België overstromingen Duitse kustvaarder gezonken Correctie gevraagd van de grenscorrecties Geruchten over komende devaluatie in Frankrijk Steden en dorpen geïsoleerd, lawines eisen slachtoffers Sombere stoet in Londens straten Koning George in Westminster Hall opgebaard 6e JAARGANG No 183 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor (n Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 12 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 36 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN ENGELAND komt niet alleen voor de jonge Koningin maar ook voor haar gemaal prins Philip, hertog van Edinburgh, grote belangstelling tot uiting. De deken van Westminster, dr. Alan C. Don, heeft in een preek in Westminster Abbey ver klaard dat men aan Koning George VI en in het algemeen aan de koninklijke familie in de laatste tijd eisen heeft gesteld, die de meeste mensen voor zichzelf ondragelijk zouden hebben gevonden. Laten wij er ons voor hoeden, zei hij, om teveel te vergen van de nieuwe Koningin; laten wij haar de gelegenheid laten om van haar gezinsleven te genieten en voor haar kinderen te zor gen. In The Observer heeft Roger Fulford een dergelijke waarschuwing geuit door een uiteenzetting te geven van de zware taak, die op het staatshoofd rust. Hij heeft daar aan enige opmerkingen over de hertog van Edinburgh vastgeknoopt. Hier volgen ze: „De hertog heeft er ongetwijfeld genoeg van te worden vergeleken met zijn ver maarde voorganger, de Prins-Gemaal Al- bert, en aangezien die prins gedurende het grootste deel van zijn leven bepaald im populair in dit land was is de vergelijking evenmin toepasselijk als tactvol. Prins Philip is een heel ander soort man dan prins Albert. Hij is in gans andere omstan digheden en in geheel andere trant opge voed. Het contrast tussen een Duitse intel lectueel en een Britse zeeofficier is duide lijk genoeg. Maar niemand die prins Philip gesproken heeft, of zich een indruk heeft trachten te vormen van de positie, in vier jaar tijds door hem in Engeland verwor ven, zal zijn bekwaamheden laag schatten. Hij kenmerkt zich door een scherpe, zeer werkzame geest en door een mate van oor spronkelijkheid en on-conventioneel optre den zoals men niet vaak bij prinsen aan treft. Of hij zich zal ontwikkelen als privé secretaris en raadgever van de Koningin of wel er zich op toeleggen, een deel van haar formele taak, meer in het openbaar, over te nemen zo ongeveer als prins Bernhard dat doet in Holland is een vraag, naar welker beantwoording men alleen kan gissen. In elk geval zullen er wel uitgesproken veranderingen komen in het hofleven, dat in menig opzicht nog merkwaardig ouderwets is. Men zal zich herinneren dat de herzieningen, die prins Albert daarin indertijd doorvoerde, van niet geringe betekenis waren." Aldus dit bekende Londense weekblad, uit welks betoog men wel moet afleiden dat het zich verheugen zou als prins Philip niet het voorbeeld van zijn vermaarde voorganger volgde door adviseur der Koningin te zijn. Het is waar dat die voorganger pas na zijn dood geëerd is, toen hij als „Albert de Goe de" werd herdacht en vele monumenten, hem gewijd, verrezen. Dat de twee voor naamste, de Royal Albert Hall en het Al- bert Memorial, zo ontstellend opgesmukt en lelijk zijn kan men slechts wijten aan de armelijke periode in het Britse kunstleven, die deze scheppingen voortbracht. (De Hall dateert uit 1867, het Memorial werd negen jaar later onthuld.) Prins Albert van Saksen-Coburg-Gotha was een volle neef van Koningin Victoria en in hetzelfde jaar (1819) geboren als zij. Hun verloving werd al sterk bevorderd door hun oom, Koning Leopold I van Bel gië, toen de Engelse Koning William IV nog in leven was. Die voelde er niets voor; hij had een voorkeur voor prins Alexander van Oranje, maar de jonge prinses Victoria was door haar neef bekoord en toen zij eenmaal Koningin was werd op 10 Februari 1840 het huwelijk voltrokken. Beiden wa ren nog niet 21. Aan de ontwikkeling van prins Albert moet in een verbazingwekkend tempo gewerkt zijn. Hij kwam van de Universiteit te Bonn en van hem staat ver meld dat hij niet alleen natuurlijke histo rie, politiek, economie en philosophie ge studeerd had, maar ook met grote toewij ding de muziek en de schilderkunst had be oefend en bovendien nog uitgeblonken in lichaamsoefeningen, vooral in schermen. Deze buitengewone jonge man bleek niet alleen een zeer harde en nauwkeurige wer ker te zijn, maar bovendien al spoedig als rechterhand van de Koningin in staats zaken te fungeren. Met haar samen bestu deerde hij documenten, in tal van zaken trad hij als haar raadgever op, vele offi ciële brieven van de Koningin ontwierp hij. Er rees verzet tegen zijn invloed en toen hij als initiatiefnemer de wereldtentoon stelling van het jaar 1851 voorbereidde viel men zijn plannen in het Lagerhuis en in het House of Lords aan, terwijl hij boven dien overstelpt werd met verdachtmakin gen. Zij deerden hem schijnbaar niet; hij zettg in elk geval door en de wereldten toonstelling werd een groot succes. Later verminderde het wantrouwen jegens de prins. Hij stierf evenwel jong: in het jaar 1861, pas 42 jaar oud. Koningin Victoria betreurde hem zo diep, dat zij zich gedu rende lange jaren vrijwel uit het openbare leven terugtrok. Maar toen kwam men ook tot de ontdekking dat hij eigenlijk veel goeds had bewerkt en ging zijn nagedach tenis vereren. Levensbeschrijvers van Koningin Victoria, die ook aan zijn persoon lijkheid volle aandacht hebben geschonken Lytton Strachey heeft wellicht het knap ste en boeiendste boek over hen geschre ven hebben getuigd dat hij zich zijn falen om de sympathie des volks te winnen diep had aangetrokken. Het is typerend-Engels dat The Observer hem als een Duitse intellectueel aanduidt nevens prins Philip als een Brits zeeofficier. R. P. Luitenant-generaal Sir George Erskine, de Britse bevelhebber in de Egyptische kanaalzone, heeft verklaard, dat hij zijn troepen nog een „zeer lange tijd" in de kanaalzone en in het bijzonder in Ismailia zou houden. Generaal Erskine zeide in een persgesprek met Reuter, dat er thans een toestand van „betrekkelijke vrede" in de zóne was inge treden. „Het intreden van een volledig nor male toestand hangt voor een groot deel af van het terugkeren van Egyptische arbei ders en het openverklaren van bepaalde wijken voor Britse troepen. De ingevoerde beperkingen zullen pas geheel opgeheven worden als de toestand zich hersteld heeft. (Van onze correspondent te Parijs) Sedert gistermiddag- heeft de Franse Kamer het Europese leger in behandeling ge nomen. Deze Kamerdebatten, waarvoor zes zittingen zijn uitgetrokken, werden begonnen met een uiteenzetting van het regeringsstandpunt door minister Robert Schuman en zullen morgen besloten worden met een orde-motie die de Franse ver tegenwoordigers bü de conferentie te Lissabon, premier Faure en de ministers Schuman en Bidanlt, als richtlijn zal moeten dienen. Men vreest dat de Kamer afwijzend zal staan tegenover het plan of tenminste talrijke reserves zal maken. Men had Schuman zeker wel eens over tuigender gehoord. Zijn rede, die drie kwartier duurde, klonk dof en monotoon en het was vrij duidelijk dat de minister de argumenten die hij voordroeg maar ge deeltelijk voor zijn persoonlijke rekening kon nemen. Schuman's kracht als redenaar heeft nooit in zijn weisprekendheid gele gen, doch voornamelijk in de oprechtheid, welke zijn voordracht meestal beheerst. Nu ook die oprechtheid goeddeels afwezig scheen, moest men verwachten dat hij on der zijn toehoorders weinigen tot een ander standpunt zou kunnen overhalen. Na eerst nogmaals de opzet van het plan te hebben uiteengezet, erkende Schuman daarna zelf, dat de oorspronkelijke garanties die het Franse initiatief tegen de gevaren van een Duitse herbewapening geboden had, tengevolge van de verschillende concessies die aan de vijf andere landen waren ge daan, veel van hun doeltreffendheid ver loren hadden. Bovendien liet hij doorschemeren, dat Adenauers condities btereffende de Saar- kwestie en Duitslands toetreding tot het Atlantisch pact de aantrekkelijkheid voor een Europese defensiegemeenschap ook voor hem niet hadden verhoogd. Ongetwijfeld wordt, zo zeide hij, van ons een groot en pijnlijk offer geëist, maar wanneer we niet bereid zijn dat te brengen, zal Duitsland onze leidende positie over nemen of moet men verwachten dat Ame rika zijn huidige strategische plannen, waarvoor wij jaren geijverd hebben, zal herzien. Heel onze buitenlandse politiek sedert de bevrijding staat thans op het spel, zo be sloot de minister, die slechts van een deel zijner eigen partijgenoten een lauw ap plausje in ontvangst mocht nemen. De dicussies die daarna begonnen, wezen direct wel uit, dat Schuman er niet in was geslaagd de sterke weerstanden tegen het Europese leger, zoals dat er momenteel op papier uitziet, op te heffen. De tegenargumenten, die door sprekers van alle richtingen vertolkt werden, bleken door drieërlei soort vrees te worden be heerst! De vrees voor een herboren Wehr- WASHINGTON (A.F.P.) De eerste bestellingen van oorlogsmateriaal bij fa brieken in het buitenland zijn door de Amerikaanse regering gedaan, aldus is in Washington vernomen. Dit materiaal zal bestemd zijn voor leden-landen van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. Bij het plaatsen van dé orders zullen die fa brieken de voorkeur genieten, waarvan de arbeiders aangesloten zijn bij niet-commu- nistische vakverenigingen. Dit besluit is met algemene stemmen door het Ameri kaanse ministerie van Defensie en het Bu reau voor wederzijdse veiligheid genomen. Frankrijk, Italië, België. Nederland en West-Duitsland zullen het grootste deel van de orders krijgen. Deze orders zouden volgens de huidige plannen een totale waarde vertegenwoordigen van 500 milli- oen dollar per jaar tot eind 1953. Men weigert nog het bedrag van de reeds geplaatste orders alsook de landen waar zij g'eplaats zijn nauwkeurig te noemen. Men legde er evenwel de nadruk op, dat het hier nog slechts om orders van minder belang gaat en voegde er aan toe, dat con tracten voor grote leveranties pas veel later kunnen worden gesloten. Volgens nog niet bevestigde berichten zijn bij de verkiezings-wanordelijkheden in de Perzische provincie Zabol veel doden en gewonden gevallen. Dagbladen der oppositie becritiseren de regering-Mossadeq heftig naar aanleiding van deze verkiezingswanordelijkheden. Zij schrijven dat de regering op de hoogte was van de gespannen toestand in dit gebied, doch dat zij verzuimde tijdig maatregelen te nemen. Aangezien de orde in Zabol is hersteld, heeft de Perzische regering afgezien van haar voornemen om versterkingen naar deze stad te sturen, aldus meldt de rege ring. Bij ongeregeldheden in deze stad zijn volgens lezing van de regering negen per sonen, van wie vijf hoge functionarissen, om het leven gekomen en meer dan vijftig personen gewond. Koningin Juliana en Prins Bernhard zul len Donderdagmorgen per vliegtuig naar Londen vertrekken om daar Vrijdag de begrafenis van de Engelse Koning bij te wonen. Het gevolg van het koninklijk paar bestaat uit: mevrouw douairière F. W. ba ron van Tuyll van Serooskerken geboren jongvrouwe Boreel, grootmeesteres van de Koningin, mr. G. C. D. baron van Harden- broek, grootmeester, luitenant-kolonel jhr. D. J. A. A. van La wick van Pabst, adju dant" van de Koningin, en luitenant ter zee lste klasse A. F. Eibers, adjudant van Prins Bernhard. macht, de vrees voor een definitieve schei ding tussen Oost en West, de vrees voor de verdwijning van het Franse leger als ga rantie voor een eigen buitenlandse poli tiek. Morgen zal de Kamer zich uit moe ten spreken. Te oordelen naar het klimaat, dat giste ren heerste in het Paleis de Bourbon, kan er nauwelijks twijfel over bestaan of die uitspraak van het Franse parlement zal afwijzend zijn. Tenzij premier Faure en minister Bidault, die vandaag nog aan het woord komen, de Kamerleden alsnog tot een verandering van standpunt zullen weten te bewegen. Met de Duitse eisen aan de ene en de Franse reserves aan de andere kant is thans zo menen politieke kringen hier al gemeen de conferentie van Lissabon bij voorbaat al tot een mislukking gedoemd. PANMOENDJOM (A.F.P.) Generaal Nam II, leider der Noordelijke delegatie bij de wapenstilstandsbesprekingen te Pan- moendjom, heeft heden verklaard: „Opdat er een redelijke oplossing kan worden be reikt aangaande punt vijf van de agenda (de kwestie van aanbevelingen aan de re geringen), zijn wij geheel bereid op de volgende voltallige bijeenkomst een gewij zigde versie van onze voorstellen te geven". Op de bijeenkomst van stafofficieren van beide partijen, die spreken over toezicht op een wapenstilstand heeft de Noordelijke delegatie zich bereid verklaard het aantal manschappen, dat tijdens een wapenstil stand per maand zou mogen worden ver vangen, van 25.000 tot 30.000 te verhogen. Ook verklaarden zij zich bereid het aantal toegangswegen, dat zou worden geïnspec teerd, van drie tot vier voor elke partij te verhogen. De onderhandelaars der verbondenen hebben verklaard, dat de nieuwe cijfers nog te laag zijn. Generaal Ridgway, de opperbevelhebber van de U.N.O.-troepen heeft de tekst van een verklaring, die bestemd is voor de jaarlijkse bijeenkomst van hoofdredacteu ren van dagbladen van de staat New York uitgegeven. Ridgway verklaart, dat soms, als de Noordelijken bereid schenen hun houding op een bepaald moment te herzien, een Amerikaans blad een speculatief bericht bracht, waarin werd geopperd dat de U.N.O. haar onderhandelaars zou vervan gen of generaal Ridgway nieuwe instructies zou sturen. Dit is meermalen de oorzaak geweest van enige dagen uitstel door de Noordelijken om te zien, of de gissingen juist waren. „En in die tijd neemt het aan tal slachtoffers in Korea toe en komt het bestand niet dichterbij", aldus de generaal. De nachtvorst, die het smelten van de sneeuw heeft gestuit en de reusachtige watertoevoer, welke de rivieren deed was sen, tot staan heeft gebracht, heeft tot gevolg gehad, dat de overstromingen, die men in België op tal van plaatsen langs de oevers van de Sambre en de Maas vreesde, zijn voorkomen. Ofschoon het water nog wel gestegen is, hoopt men toch dat de ri vieren niet buiten de oevers zullen treden. STRIJD TEGEN INFLATIE IN V.S. WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft het Congres verzocht de loon- en prijscontröle in de Verenigde Sta ten met twee jaren tot midden 1954 te ver lengen. In een speciale boodschap aan het Congres zegt de president, dat de Ver enigde Staten moeten voorkomen, dat „in- flatie'oranden uitbreken". Het 374 ton metende Duitse motorschip „Hans Hoth" is Maandag op tien kilometer van de rivier de Tyne, waar het heen werd gesleept, gezonken. De bemanning van het Duitse schip bevond zich aan boord van een der. sleepboten die de „Hans Hoth" proberen te bergen. Zaterdag had deze kustvaarder om assistentie verzocht. Het vaartuig maakte toen zware slagzij op 90 km ten Noordoosten van Tynemouth. Drie sleepboten voeren uit en een daarvan nam de „Hans Hoth" Zondag op sleeptouw. De reddingboot van Tynemouth keerde na een tocht van 30 uur op haar basis terug. Zij was in dè mist verdwaald geraakt en had brandstofgebrek gekregen. Trawler vergaan Maandagavond is de reddingboot van Stromness (Orkney-eilanden) uitgevaren naar een onbekend schip, vermoedelijk een trawler, die bij het eiland Skerry was ge strand. Na een tocht door ruwe zee bereik te de reddingboot kort na middernacht de plaats van stranding, doch zij vond slechts wrakhout, waaronder een scheepsmast. Zij heeft een reddingsgordel opgepikt, waarop echter geen scheepsnaam was vermeld. Er wordt nu onderzocht of er nog overleven den van deze scheepsramp zijn. In een vergadering van de industrie- en handelskamer te Aken heeft de voorzitter dier kamer, Hermann Heusch, de Weste lijke buurlanden van Duitsland verzocht de indertijd toegepaste grenscorrecties weer ongedaan te maken. Volgens Heusch zou het „een werkelijk Europese beslissing" zijn, wanneer de buurlanden de correctie- gebieden weer terug gaven. De correcties moesten volgens hem worden vervangen door vriendschappelijke overeenkomsten over werkelijk nodige verbeteringen in het grensgebied. PARIJS (AFP) Bepaalde geruchten omtrent een eventuele devaluatie van de Franse franc, die hun weerklank vinden in persberichten in enkele landen, zijn volgens bevoegde kringen niet vreemd aan de stijging van goudprijzen en deviezen- koersen, die dezer dagen te Parijs konden worden waargenomen. In bevoegde krin gen verklaart men, dat dergelijke geruch ten van iedere grond ontbloot zijn en alleen met speculatieve bedoelingen in om loop worden gebracht. Volgens „La Libre Belgique" zou de stij ging der laatste dagen van sterke deviezen op de vrije markt te Brussel voornamelijk toe te schrijven zijn aan de verwachting, dat de devaluatie van 1949 zich zal her halen. Het blad merkt hierbij op dat deze devaluatie evenwel niet hetzelfde karakter zal dragen. In het algemeen wordt aange nomen, dat de Franse franc met 15 tot 20 Mme. Swetchine: Voor velen zou de beste les te krijgen zijn als zij aan het sleu telgat luisterden. Jammer voor hen, dat het zo lelijk staat. procent zal devalueren. Frankrijk zou wensen, aldus „La Libre Belgique", dat deze devaluatie van de franc zou geschie den tegelijk met een algemeen besluit hiertoe, doch andere landen blijken hier voor niet veel te voelen. Engeland zal op zijn hoogst het pond laten fluctueren volgens het systeem van de vlottende valuta zonder tot een eigenlijke devaluatie zijn toevlucht te nemen. De Scandinavische landen zouden Engeland zonder twijfel in deze politiek volgen. Nederland heeft nieuwe moed gekregen sedert het herstel van zijn handelsbalans en het is niet waar schijnlijk dat dit land een devaluatie zal volgen. Hierdoor zou een nieuwe beproe ving bespaard blijven aan de Benelux Scandinavië en Midden-Europa zijn Zon dag en Maandag door onweer en sneeuw stormen geteisterd. Voorts hebben in Syrië en Turkije hevige regens overstromingen veroorzaakt. In het Walsertal in het Oos tenrijks-Duitse grensgebied heeft een la wine in de nacht van Zondag op Maandag zoals gemeld 19 slachtoffers gemaakt. In het Westen van Oostenrijk en in Zwitser land zijn Maandag met het oog op nieuwe zware sneeuwval waarschuwingen voor lawines uitgegeven. In Tirol zijn verschei dene spoorlijnen door lawines onderbroken. Talrijke wegen zijn versperd. Volgens uit Linz ontvangen berichten is in het dal van de Traun in Opper-Oosten- rijk een goederentrein tengevolge van een lawine ontspoord. Twee spoorwegarbeiders werden gewond. De weg van Linz naar Praag is van Frei- Het stoffelijk overschot van Koning George VI is gisteren uit Sandringham op King's Cross Station in Londen aangekomen. Vandaar iverd het op de affuit van een kanon naar Westminster Hall vervoerd waar het thans opgebaard is. de affuit geplaatst, welke werd voortge trokken door zes paarden. Daarachter liepen blootshoofds de her togen. van Gloucester en Edinburgh. Op het station, toen de kist de trein ver liet, liet Koningin Elizabeth haar tranen de vrije loop. Toen de stoet in Westminster Hall arri veerde, had de regen opgehouden. Even te voren waren de in zware sluiers gehulde Koningin en de overige vrouwelijke leden der koninklijke familie-in enkele auto's, waarvan de gordijntjes waren open gelaten, gearriveerd. De gardesoldaten droegen de kist op hun schouders de door talrijke kronen ver lichte hall binnen, gevolgd door de treu renden. De Koningin ging voorop. (Van onze correspondent in Londen) Een sombere processie trok gisteren door Londens drijfnatte straten. Koning George was voor de laatste maal naar zijn ge liefde stad teruggekeerd. Alvorens zijn laatste tocht te aanvaarden, rust hij thans enkele dagen in het paleis van Westminster, de zetel van het Engelse parlement. Dui zenden hadden urenlang in de bittere koude wind en stromende regen gestaan om de korte stoet te zien voorbij trekken. De eenvoudige kist bedekt door het goud en blauw van de koninklijke standaard, was tussen de twee grote achterwielen van WASHINGTON (Reuter). De geeste lijke vader van het Japanse vredesverdrag en adviseur van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dul les, heeft in een radio-vraaggesprek ver klaard dat de Verenigde Staten een bui tenlandse politiek moeten voeren, die het „het communistische regiem in China zo moeilijk mogelijk zou maken". Volgens hem moeten de V. S. „hun vastberadenheid tonen om het Chinese vasteland niet onder communistisch beheer te laten." „Op de lange duur kan geen barrière tussen Japan en het vasteland in stand worden gehouden. Dus dienen wij de aard van het regiem op het vasteland van China te veranderen", aldus Dulles. Waarnemers in Londen menen, dat deze uitlatingen van Dulles de politieke storm in Engeland over de politiek in het Verre Oosten mogelijk zullen accentueren. De La bour Party vreest, dat de conservatieve re gering, door zich aan de zijde van de Ame rikaanse politiek ten opzichte van China te scharen, in een oorlog met China verwik keld zou kunnen raken. Functionarissen wijzen er op dat Dulles, een republikein, geen lid van de Ameri kaanse regering is en dat mogelijk zal wor den uitgelegd, dat hij als „particulier" heeft gesproken. Zij menen echter reden te heb ben om te geloven, dat vragen over de betekenis van Dulles' uitlatingen zullen worden gesteld, hetzij in Washington, het zij bij het bezoek aan Londen van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken te Washington heeft geen commentaar willen leveren op een bericht in het „Wall Street Journal", volgens het welk communistisch China op het ogenblik militair en economisch sterker is dan een jaar geleden. Ondanks de Koreaanse oorlog en Amerikaanse blokkade is het Chinese communistische leger beter uitgerust en beter geoefend, aldus dit bericht. Het raamt dat China ongeveer 1400 gevechtsvliegtui gen, een groeiende reserve geoefende vlie gers en een netwerk van vliegvelden heeft. Beriehten in Chinese bladen en meldingen van vluchtelingen duiden er op, dat de re gering in Peking haar politieke leiderschap ondanks binnenlandse ontevredenheid heeft versterkt, aldus het blad. Nadat de baar op de katafalk was ge plaatst, sprak de aartsbisschop van York een kort gebed uit. Na zijn toespraak werd een psalm gezongen. De dienst, die een kwartier duurde, werd door de leden van het Hoger- en Lagerhuis, die zich van te voren in de zaal hadden opgesteld, bijge woond. Zodra de plechtigheid was geëin digd, vertrok de koninklijke familie naar Buckingham Palace. Na het vertrek der koninklijke personen brachten de parlementsleden een laatste hulde aan de Koning. Boodschap van de Koningin Koningin Elizabeth de Tweede van En geland heeft een boodschap tot het Lager huis gericht. Zij werd door premier Chur chill aan voorzitter Morrison overhandigd, die haar voorlas. De Koningin zeide in haar boodschap onder meer: „Ik weet dat het Lagerhuis met mij de ontijdige dood van mijn dier bare vader betreurt. Ondanks zijn slechter wordende gezondheidstoestand heeft mijn vader .zich tot het einde toe gegeven aan de vervulling van de taak, waarin hij een ideaal zag en die inhield het dienen van zijn volk en het in stand houden van de op de grondwet berustende regering. Hij heeft mij een voorbeeld van belangeloze toewij ding gegeven. Ik ben besloten dit, met Gods hulp, zo getrouw mogelijk na te vol gen." Later richtte het Lagerhuis een adres aan de Koningin, waarin het uiting gaf aan zijn diepgevoelde medeleven en waarin het haar zijn „getrouwe toewijding" be tuigde. Churchill en Attlee spraken rede voeringen uit waarin zij hulde brachten aan de overleden Koning. stadt tot de Tsjechoslowaakse grens ver sperd. De Russische zóne van Opper-Oos- tenrijk is geheel van Tsjechoslowakije af gesneden. Aan de Tsjechoslowaakse kant van de grens zijn duizenden manschappen van de politie en het leger bezig de wegen vrij te maken. In Opper-Oostenrijk is vrijwel alle auto verkeer gestremd. Alleen de hoofdweg naar Wenen kan gebruikt worden dank zij het optreden van sneeuwploegen van het Ame rikaanse leger. Sneeuw in het Noorden Op verscheidene plaatsen in Noorwegen heeft de hevige sneeuwval van de afge lopen dagen het verkeer ontwricht en schade veroorzaakt. Op een van de Lofoten (de eilandengroep in het Noord-Westen) kostte een lawine het leven aan een der tienjarige jongen. De Lofoten hebben de ergste sneeuw storm gehad sinds jaren. Op een van de eilanden, West-Vaago, waar de sneeuw drie meter hoog ligt, zijn alle wegen ge blokkeerd en waarschijnlijk zal men ze niet voor het einde van de week vrij kun nen maken. Doordat de leidingen vernield zijn, zit het eiland zonder electriciteit en heeft het al enige dagen geen telefoonver binding meer gehad. Vele huizen en schepen werden ernstig beschadigd en vele auto's zitten vast in de sneeuw. Ook in het midden-Noorse district Helge- land zitten auto's in de sneeuw vast en het zal enige dagen duren voor in dit gebied alle wegen sneeuwvrij zijn gemaakt. Zuid-Zweden en het Noorden van Jut land beleefden de zwaarste sneeuwval sinds mensenheugenis. Ook hier is het weg- en spoorwegverkeer op vele plaatsen onder broken. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw vier meter hoog. In Kopenhagen heeft de sneeuw verkeersopstoppingen ver oorzaakt. In het Franse „Journal Officiel" van 12 Februari zijn opgenomen de overgangs maatregelen voor de invoer in Frankrijk van gedeliberaliseerde producten, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mede. Ingevolge de bepalingen kunnen de importeurs van heden af bij het „Office des Changes" aanvragen indienen ter ver krijging van invoervergunningen, betrek king hebben op importen, die aan de onder staande voorwaarden voldoen: De invoer van de goederen is opnieuw onderworpen aan de overlegging van een invoervergunning. Goederen die niet voor 4 Februari naar het Franse douanegebied verzonden zijn. Er moet voor de financie ring van de invoer een „dossier de domici liation" zijn geopend. Terzake van de in voer van de desbetreffende goederen moet voor 4 Februari een verkoopcontract zijn opgemaakt. Dit contract moet, zowel wat aard al omvang betreft, in overeenstem ming zijn met de gebruikelijke en normale activiteit van de importeur. De aanvragen ter verkrijging van invoervergunningen, die aan de gestelde voorwaarden voldoen, moeten bij het „Office des Changes" wor den ingediend. Binnen het kader van deze regeling wor den, na het verstrijken van de gestelde ter mijn, geen aanvragen meer in behandeling genomen. De aanvragen moeten vergezeld gaan van facturen of het koopcontract, een verklaring van de bank, in het bijzonder vermeldend de datum van opening van het „dossier de domiciliation"; het bedrag van de contant of op termijn gekochte devie zen, alsmede de datum van deze aankopen; of voor de invoer een documentair crediet, al dan niet onherroepelijk, is geopend; het totaal der daadwerkelijk aan de buiten landse leverancier, hetzij in deviezen, of in francs overgemaakte bedragen, alsmede de data van overmaking. In afwijking van de terzake bestaande bepalingen is de geldig heidsduur van deze invoervergunningen gesteld op 3 maanden, te rekenen van de dag, volgende op die van afgifte. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met voorname lijk in de Westelijke helft van het land enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Vannacht op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Morgen overdag temperaturen om het vriespunt. 13 Februari Zon op 8.01 uur, onder 17.48 uur. Maan op 20.51 uur, onder 8.42 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 12 Februari Hoog water: 4.56 en 17.00 uur. Laag water: 0.36 en 12.53 uur. Woensdag 13 Februari Hoog water: 5.22 en 17.30 uur. Laag water: 1.07 en 13.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1