Vernieuwing van het wegdek van Wilhelminastraat en Zijlvest „Zonder sanering zou de melkprijs omhoog moeten" Nederlandse Comedie wordt vaste bespeler in Haarlem ■Clowntje Rick Lynne Thorn's dilemma Comedia houdt op te bestaan Hulp bij ongevallen: kwestie van minuten Men wil een „parkeerhaven" aanleggen Vakbonden maakten regeling voor ontslagenen T\^ Minister Drees over Nieuw-Guinea DINSDAG 12 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Maar aan meldingen van publiek ontbreekt veel Burgerlijke stand van Haarlem Haarlemse huisvrouwen kregen warenkennis De huizen werden duurder WETHOUDER HAPPé: Blaricum is tegen samen voeging met Laren Ruim 800 emigranten naar Zuid Afrika Voor de kinderen FEUILLETON Ook een mobilofoon bij de Haarlemse brandweer 6000 nodig M. Kokkelkoren overleden Een verlate publicatie Demping van een sloot in het Tuindorp Zaterdag: deelden wij reeds mede, dat er in de constellatie van het Nederlands toneel voor het volgende seizoen een belangrijke wijziging zal komen. Mede op grond van een onverzettelijke eis van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is besloten het aantal gesubsidieerde gezelschappen terug te brengen van vijf tot vier. De gemeenten Amsterdam. Den Haag en Rotterdam zullen hun vaste gezelschappen houden. Als eerste bespeler van de schouwburgen te Haarlem en Utrecht is door de slichting „Toneelcoördinatie" thans de Nederlandse Comedie aan gewezen. De toneelgroep Comedia zal als zodanig ophouden te bestaan, tenzij de directie gevormd door Cor Hermus en Joan Remmelts het zou aandurven zonder subsidie verder te spelen hetgeen onwaarschijnlijk moet worden geacht. Er worden besprekingen gevoerd om de leden van Comedia bij de andere gezelschappen onder te brengen. Het Nederlands Volkstoneel blijft gehandhaafd, al zal dit ensemble een sterk gewijzigde vorm krijgen. De onderhandelingen daaromtrent zijn nog gaande. De algemene regeling van de rijkssubsidie wordt voor het volgende seizoen eveneens gewijzigd: de vier gezelschappen krijgen in het vervolg alle een gelijke uitkering. De Nederlandse Comedie genoot voor dit sei zoen reeds een regeringssuhsidie van 60.000 welke mogelijk werd doordat het op de begroting van O., K. en W. uitgetrok ken totaalbedrag juist zoveel hoger was dan in voorgaande jaren. Naar wij vernemen hebben de bij de nieuwe regeling betrokken gemeentebestu ren zich bij de voorgestelde regeling, zij het onder allerlei voorwaarden, neergelegd. Haarlem en Utrecht hebben geen andere keus willen zij een vaste bespeler voor hun schouwburgen behouden dan zich in het onvermijdelijke te schikken. De lei ding van de Nederlandse Comedie (het driemanschap Johan de Meester, Han Bentz van den Berg en Guus Oster) heeft intussen onomwonden te kennen gegeven niet te zullen solliciteren naar de vaste be speling van de Stadsschouwburg in Am sterdam. De stichting „Toneelcoördinatie" heeft Enige dagen geleden werd in ons blad door een ooggetuige van een ongeluk op de Wagenweg, waarbij een dame ernstig werd gewond, een klacht geuit omtrent het lange uitblijven van een ziekenauto. De oorzaak hiervan het feit, dat er niet om een ziekenauto was gevraagd heb ben wij in aansluiting op deze klacht reeds bekend gemaakt. Naar aanleiding hiervan deelde een van de leden van de Haarlemse ongevallendienst nog mede, dat het systeem van de hulpverlening in Haarlem, verge leken bij dat in verschillende grote steden, zelfs perfect werkt. In de meeste gevallen worden van de oproep tot de hulpverlening tijden genoteerd, die variëren tussen drie en zeven minuten. In andere steden bena deren de tijden vaak vijftien minuten. Wanneer in uitzonderingsgevallen de zaak niet vlot verloopt dan blijkt dat, zoals ook is gebleken bij het recente ongeluk op de Wagenweg, aan de omstanders te liggen. De hulpverlening werd ook nogal eens vertraagd doordat men niet op de hoogte bleek te zijn van het telefoonnummer van de Ongevallendienst: 14141. Opnieuw werd ons door de Ongevallen dienst verzocht de aandacht te vestigen op de volgende consignes, die het meest kun nen bijdragen tot een snelle en goede hulp verlening: - 1. Snel overzien wat er is gebeurd (in dien men niet deskundig is het slachtoffer rustig laten liggen); 2. De Ongevallendienst (14141) opbel len, zich bekend maken en kort en zakelijk weergeven wat er is gebeurd en waar de patiënt gewond is. 3. De gewonde toedekken met jassen of dekens (de laatste worden zeer zeker door omwonenden ter beschikking gesteld). Na zulk een melding waarschuwt de On gevallendienst onmiddellijk de politie, een of meer leden van deze dienst en zo nodig een ziekenwagen De noodzaak hiervan moet naar aanleiding van de melding kun nen worden bepaald. HAARLEM, 11 Februari 1952 GEHUWD: 11 Febr., G. Neuman en C. Lak; W. Langenbach en W. H. Dijkmans. BEVALLEN van een zoon: 9 Febr.. G. Ko ningIskes; M. OmvleeBeersM. Bogaart Verhaar; 10 Febr., A. L. van Tongeren Lammers: M. A. Gaartman—Handgraaf; I. C. van Kleefvan der Poorte; J. Weeber Touber; 11 Febr., A. KeijzerKoper. BEVALLEN van een dochter: 9 Febr., W. F. J. van DamKingma; C. J. P. Peters van Draanen; C. M. HaverVreenegoor; E. Zegwaart—Le Noble; 10 Febr., J. C. Luijen- dijkHesselink; C. J. VeldhuijsNijman; 11 Febr. M. Hendriksvan Zomeren. OVERLEDEN: 8 Febr., M. van der Meer— Koppen, 53 j., Anjelierstraat; E. M. Vogel Harkmans, 75 j., Dirk Schaferstraat; M. A. Benjamin. 54 j„ Berckheijdestraat; 9 Febr., W. J. J. Beke, 55 j., Nagtzaamplein; P. G. HulseboschMöller, 47 j., Kamperlaan; J. Tanis, 69 j., Hazepaterslaan; 10 Febr. J. H. Bloemendaal, 3 m., Schoterbosstraat; J. van Staveren, 62 j., Vrouwehekstraat. over deze kwestie nog geen officiële uit spraak gedaan. Op de Zaterdag te houden vergadering van het volledige bestuur zul len de onder meer van Haarlemse zijde ge stelde voorwaarden worden besproken. Tenslotte kan nog worden bericht dat er onderhandelingen gaande zijn om te komen tot een doorbreking van de starheid, die aan het systeem der vaste bespeling ver bonden is. Overwogen wordt het beginsel der weekeind-spreiding toe te passen, vol gens hetwelk de schouwburgen van de grote steden op Zaterdagen en Zondagen elkanders gezelschappen zouden uitwisse len, waardoor het publiek van een grotere variatie kan profiteren. De Haarlemse afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen be legde gistermiddag een bijeenkomst in de tuinzaal van het Concertgebouw, waarin de heer W. Beets Jr. uit naam van de Ver eniging „Nederlands Fabrikaat" een aan trekkelijk lesje warenkennis gaf door mid del van de film „Ken uw industrie", die door hem is vervaardigd. Deze film belicht net productie-proces van verscheidene fabricaten, zoals meubels, huishoudelijke artikelen, zeep, schoenen, tafelgerei, mos terd en andere. De heer Beets lichtte zelf de film toe. Aan het einde van deze les volgde nog een surprise in de vorm van een loterij met als prijzen vele artikelen, waarvan de wordingsgeschiedenis op de film was ge toond. Bij raadsbesluit van 2 Juli 1947 werd aan de R.K.- woningbouwvereniging „St. Bavo" door de gemeenteraad van Haarlem een voorschot verleend van 1.096.036 voor de bouw van 116 arbeiderswoningen (4 een gezinshuizen, 15 woningen voor bejaarden, 34 beneden- en 63 bovenwoningen) en een kantoortje met werkplaatsje op een terrein aan de Muiderslotweg, het Jephtha. plein, de Dullaert-, de Roskam- en de Roemer Visserstraat. De werkelijke kosten, met inbegrip van renteverlies en toezicht bij de bouw heb ben 1.148.380,62 bedragen. Het voorschot moet dus verhoogd wor den met 57.344,62. „Het gevoelsbezwaar, dat vele huisvrou wen tegen de melksanering hebben is, dat zij afstand moeten doen van een melkboer, die haar juist zo beviel omdat het zo'n nette en correcte man is. Maar in de plaats van deze krijgen zij een leverancier terug, waarvan weer andere klanten het betreur den dat ze hem kwijtraakten omdat zij weer zo goed met hèm konden opschieten. Waarom zou deze zijn nieuwe klanten dan niet bevallen?" Dit merkte de heer W. F. Happé Maandagavond op in een openbare vergadering, die door de Haarlemse fede ratie van de Partij van de Arbeid was be legd in „De Leeuwerik". De zaal was nog niet half gevuld en het overgrote deel van de aanwezigen werd gevormd door voor standers van de sanering. Dit bevreemdde de spreker, omdat dit onderwerp gezien de stof die het deed opwaaien toch wel een veelomstreden zaak is. Overbezetting De heer Happé gaf een uitvoerige uiteen zetting van de toestand in het melkbedrijf. Zoals ook in andere sectoren moet de mid denstand hier tegen zichzelf beschermd worden. De overbezetting in het melkbe drijf noopt er toe dat het aantal verminderd wordt en dat de werkzaamheden op ratio nele wijze worden geregeld. „Ik ben ervan overtuigd," zo vervolgde hij, „dat de sanering veel minder tegen stand zou ontmoeten wanneer we erbij konden zeggen dat de melkprijs erdoor kon worden verdaagd. Dit is niet mogelijk om dat de winstmarge in het melkbedrijf toch al vaak zo klein is dat veel bedrijven aan de rand van het bestaansminimum zijn ge komen. Deze rationalisatie is juist ook zo door het ministerie van Landbouw aanbe volen omdat anders de melkprijs zou moe ten worden verhoogd. En dat te voorkomen is uitermate belangrijk." Regeling voor ontslagenen Oorspronkelijk zag het er naar uit dat het aantal bezorgers en patroons, dat over compleet zou zijn en dus de arbeid zou moeten staken, 45 zou zijn, maar het kon worden teruggebracht tot 25: de anderen zouden dan als reservekrachten kunnen inspringen. De Uniebonden hebben een regeling getroffen waardoor de ontslagenen een half jaar lang 80 van hun loon ont vangen en desgewenst omgeschoold kun nen worden; in dat geval ontvangen zij 100 van hun loon. Voorts zal hun voor rang gegeven worden indien er plaatsen open komen. Later werd door een vragen steller opgemerkt, dat het toch wel be zwaarlijk zal gaan een man die 30 jaar in het melkbedrijf heeft gezeten, om te scho len. De heer Happé erkende, dat er uiter mate pijnlijke kanten aan het probleem zitten, doch verzocht zijn gehoor, vooral toe te zien op het alternatief. „Er zijn im mers verscheidene bedrijven waarin de man en de vrouw nu beiden van de vroege morgen tot de late avond hard moeten zwoegen om hun zaak te behouden. Ook dat is een pijnlijke toestand", zei hij. Een van de twee primaire eisen, die B. en W. hebben gesteld, was een zo gunstig moge lijke regeling voor de gedupeerden. Waarborgen De andere eis was de nodige waarborgen voor de consumenten te scheppen. Die zijn er thans naar sprekers oordeel: de moge lijkheid om uit twee leveranciers te kiezen (dit aantal kan zelfs vier worden op ver zoek van de Vereniging van Huisvrouwen) en de vertrouwenscommissie, die eventuele klachten onderzoekt en verandering in een of ander ongerief kan brengen. De spreker somde tenslotte nog een aan tal voordelen op, die hij van de sanering verwacht, onder meer, dat de bezorger meer tijd heeft om zijn product goed te verzorgen, doordat het afwerken van zijn klanten hem minder tijd kost en dal de service minder gejaagd en zorgelijk is. Na dat de sanering nu reeds in 200 gemeenten van ons land is ingevoerd, heeft men al veel ervaringen opgedaan. De bezorgings- tijd blijkt in het algemeen van 7 tot 5 uur te zijn verminderd en in sommige gevallen zelfs van 10 tot 6 uur. Dit komt, naar de heer Happé zeide, uiteraard ook de kwali teit van de melk bij de aflevering ten goede. In de discussie werden, behalve de vraag die wij reeds melden, geen andere belang rijke bezwaren naar voren gebrcaht. Naar aanleiding van het rapport van de commissie-Ter Veen, waarin voorgesteld wordt Blaricum met Laren samen te voe gen, is in Blaricum een bijeenkomst gehou den van een groot aantal ingezetenen, ver tegenwoordigende alle geledingen van de plaatselijke samenleving. In deze samen komst bleek, dat, evenals dit ten aanzien van de samenvoegingsplannen van 1921 en 1940 het geval was, de bevolking van Bla ricum afwijzend staat tegenover het verlies van de gemeentelijke zelfstandigheid. Het wegdek van de Wilhelminastraat en de Zijlvest verkeert reeds lange tijd in slechte toestand. Nu na het rioleringswerk de grond gezet is, stellen B. en W. aan de Raad voor het wegdek te vernieuwen. Uit aesthetische overwegingen geven B. en W. de voorkeur aan een gefundeerde klinker bestrating. Ook op practische gronden. De bodemgesteldheid van de Wilhelminastraat is slecht, zodat rekening gehouden moet worden met de mogelijkheid van een zekere werking. Naar het voorbeeld van verschillende straten in Amsterdam en Utrecht is voor het gedeelte tussen het Wilsonsplein en de Vestestraat het systeem van de zogenaam de parkeerhavens gekozen. Door de breedte van de trottoirs, welke 6.35 m en 6.40 m bedraagt, 2 m minder te maken, is het mogelijk de rijbaan builen de parkeer havens op een breedte van 12 m te bren gen. Dit systeem heeft het voordeel, dat het doorgaande verkeer geen last heeft van ge parkeerde voertuigen. De versmalling van de trottoirs levert geen bezwaar op. De ver- keerscommissie kan zich met deze indeling verenigen. In verband met de aanwezigheid van een school is bij de Prins Hendrikstraat een overstapheuvel geprojecteerd. Het zeer drukke kruispunt bij de Raaks- brug is in een andere vorm geprojecteerd. Deze vorm is tenslotte gekozen, nadat in overleg met de verkeersdeskundigen van de politie de verschillende mogelijkheden zijn bestudeerd. Voor het gedeelte van de Zijlvest en de Kinderhuisvest tussen de Raaks en de Manegebrug was het niet mogelijk voor de rijweg een breedte van 12 m te bereiken. Hier varieert de breedte van de rijbaan van 9.25 m tot 11.50 m. De breedte van de trottoirs is nagenoeg ongewijzigd gebleven. Teneinde een gunstiger gelegen halte plaats voor de autobussen te verkrijgen, is het trottoir langs het plantsoen voor de Stadsschouwburg in oostelijke richting verschoven. Als de bussen nu langs de trot toirband staan, zullen zij zich buiten de verkeersstroom bevinden. Bovendien wor den hierdoor een betere wegindeling en een vergroting van het plantsoen verkregen. B. en W. menen, dat met dit plan niet alleen een belangrijke verkeerstechnische verbetering wordt verkregen, doch dat het aesthetisch aanzien, mede als gevolg van de handhaving van de boombeplanting, aanzienlijk verbeterd zal worden. Voor zoveel de hiervoor bedoelde werken betreft, ramen B. en W. de kosten op 248.700.—. Vandaag zijn 830 Nederlandse emigran ten met de Waterman naar de Unie van Zuid Afrika vertrokken. De Waterman arriveert met de Neder landse emigranten in Kaapstad ten tijde van de Jan van Riebeeckfeesten, op 150 meter van het feestterrein, waar Jan van Riebeeck indertijd voet aan land zette. Bij de emigranten zijn 100 auto-mon teurs, 50 P.T.T.-technici met vrouwen en kinderen en enige honderden echtgenoten en kinderen van Nederlanders, die reeds eerder naar Zuid Afrika emigreerden. On der de overige emigranten bevinden zich textielarbeiders, metaalbewerkers, arbei ders uit de bouwvakken, typografen, zui- veldeskundigen, landarbeiders, verpleeg sters, ingenieurs, tekenaars en administra tieve kradhten. n jd De jongens lachten. Ja, ze wisten wel, dat hun rapport goed was. „We hebben ook erg ons best gedaan op school, oom Tripje!", zei Bunkie trots. „Dat zie ik", zei oom Tripje. „En omdat jullie zo goed je best gedaan hebtheb ik een verrassing voor jullie." „Haaa!!", juichten ze alle drie. „Wat is het, oom Tripje?" Oom Tripje keek geheimzinnig en lachte maar eens wat. „Hè, vertelt u het nou!", riepen ze door elkaar. „Jullie bent veel te nieuwsgierig!", lachte oom Tripje. „Nou, zal ik het dan maar ver tellen?" „Ja!Ja, oom Tripje!", riepen ze. „Nou danomdat jullie zulke goede cijfers op je rapporten hebt, gaan we de hele maand de stad uit. Hoe vind je dat?" De jongens dansten van plezier in het rond. Dat was ook een vraag! En nu was er eerst nog heel wat te doen. De koffers werden van de zólder gehaald. dooi ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels ■•6) Lynne, ze mag niet van me weggenomen worden, terwijl ik zoveel goed te maken heb. Ze legde even een arm om zijn schou ders, als wilde ze hem door dit gebaar moed geven. Ze vroeg zich verwonderd af, hoe het mogelijk was dat ze eens gemeend had voor deze man anders te voelen dan ze nu deed: een moeder, die een verdrietig kind troostZe was er dankbaar voor, dat Jimmie zijn vergissing had ingezien en Jean haar geloof in hem terug had kunnen geven. Wat er ook gebeurde, tus sen die twee was het tenminste tot vol maakt begrip gekomen. Er was geen twij fel meer tussen Jean en Jimmie over hun gevoelens ten opzichte van elkaar. In zekere zin benijdde ze hén hierom „Het enige, waaraan ik niet moet den ken", zei Jimmie langzaam, „is het moment van die operatie, Lynne. Als ik daar wer kelijk ernstig aan denk, heb ik 't gevoel, dat ik gek wordt....". „Denk er niet aan, Jimmie", drong ze aan. „Ga naar een concert, of de schouw burg, of iets anders, dat je afleidt. Jean zal dat zeker niet anders willen. Ze zou het vreselijk vinden, als je zat te piekeren. Ze houdt te veel van jeO, daar is Preston. Wanneer zal de operatie plaats vinden?" Preston, die binnenkwam, antwoordde kalm: „We hebben afgesproken, dat ik Vrijdag zal opereren. Misschien kun je Mathers er toe krijgen, dat hij tot dan hier blijft logeren." „Nee, hartelijk dank", onderbrak Jim mie hem. „Dat kan ik werkelijk niet doen, Mannerley. Ik heb verschillende dingen te regelen. Maak je niet bezorgd over mij. Ik dank jullie voor alles", Hij drukte Lynne's hand en zich tot Preston richten de, voegde hij eraan toe. „Doe je best voor Jean en vergeet alles wat ik gezegd heb. Ik heb me als een dwaas gedragen, maar dat is voorbij Ik zie de dingen nu anders". „Wat bedoelde hij?", vroeg Lynne, toen Jimmie vertrokken was. „Ik weet 't niet precies", antwoordde hij geruststellend, „maar in ieder geval ben ik ervan overtuigd, dat hij de zaak thans aan kan. Hij is door deze geschiedenis ver anderd, als 't ware volwassen geworden. Jean zal hem thans wérkelijk als één man mi ugvinuen In de hierop volgende dagen liet Jim mie niets van zich horen. De bewuste Vrijdag brak aan en nóg was erg een en kel levensteken van hefrt. Lynne voelde zich bezorgd en belde zijn flat op, doch kreeg geen antwoord. Ze belde hierna zijn plaatsvervanger bij de band op, die haar echter evenmin gerust kon stellen, daar hij zich even bezorgd maakte als zij zelf. De morgenuren kropen voorbij, riet vast gestelde uur van de operatie naderde Lynne had zich nog nooit in haar praktijk zo opgewonden gevoeld over een operatie. Preston leek doodkalm, en vlak voordat hij moest beginnen, trachtte hij nog enkele kalmerende woorden tot haar te spreken. „Je moet je niet zo bezorgd maken, Lynne," zei hij zacht. „Het is niets voor jou, om zo de kluts kwijt te raken. Met God's wil zal Jean 't heus wel halen. Wat Jimmie betreft, die moet op het ogenblik alleen zijn problemen uitvechten. Dat is iets, wat misschien het allermoeilijkste in het leven is: de mensen, van wie we houden, hun eigen weg te laten vinden. We moeten dat echter leren, Lynne. Er kwamen tranen in haar ogen. „O, Preston, ik ben zo blij, dat jij degene bent, die haar opereert. Alles schijnt daardoor gemakkelijker te aanvaarden te worden". Hij raakte even haar wang aan. „Alles is heel eenvoudig, als je de feiten onder ogen wilt zien", merkte hij*>p en er was een vreemde klank in zijn stem. „Alleen als je de waarheid tracht te ontlopen, wordt het leven moeilijk en verward. Al les zal heus goed komen, Lynne. Wens me sterkte!" Na zijn vertrek naar het ziekenhuis schenen de uren voorbij te kruipen. Jim mie liet niets van zich horen. Toen Pres ton tegen de avond terugkwam, zag hij er vermoeid uit, maar er was een rustige zelfverzekerdheid over hem gekomen. Zijn eerste vraag betrof Jimmie en hij scheen enigszins van zijn stuk gebracht te zijn, toen ze hem vertelde, dat deze nog steeds niets van zich had laten horen. „Jean wacht op hem", zei hij met enige bezorgdheid. „Ik hoopte hem hier aan te treffen, zodat ik hem dadelijk naar haar toe kan sturen. Ze heeft de operatie prach tig doorstaan, maar ze heeft nu de aan moediging nodig, die alléén Jimmie haar kan geven. Ze mag zich op dit moment zeker geen zorgen maken over Jimmie's afwezigheid Tegen negen uur 's avonds werd er uit het ziekenhuis opgebeld. Lynne nam de telefoon aan en schrok bijna, toen ze Jim mie's stem, hees van opwinding, hoorde. „Je spreekt met mij, Jimmie!", zei hij. „Hoor je me? Alles is prachtig verlopen, Lynne. Ik heb gedaan wat ik mezelf be loofd had te doen, het is voor Jean Kun je me volgen? O, Lynne, ik ben zo gelukkig. Jean wordt weer beter, ik ben zo juist bij haar geweest, en ze gelooft weer in me! Ik heb 't haar bewezen, dat ik van haar houd. „Natuurlijk heb je dat bewezen", zei ze zacht, hoewel ze zijn ietwat onsamenhan gend relaas niet helemaal kon volgen. „O, Lynne, het was helemaal niet moeilijk", vervolgde hij, „toen ik onlangs bij jullie was, wist ik opeens wat me te doen stond. Ik bén naar ons buitenhuis gegaan en heb een stuk muziek geschréven, dat goed is. Gedurende deze afschuwelijke dagen van Ook een nieuwe verlichting Het is gewenst, dat gelijktijdig de straat verlichting wordt vernieuwd. Daarvoor zal het nodig zijn in gedeelten van de Wilhel minastraat, de Zijlvest en de Kinderhuis- vest een kabel te leggen. De kosten daarvan ramen B. en W. op 6.700. In verband met de verkeersintensiteit en de wegbreedte is voor de Wilhelminastraat een verlichting door middel van overspanningen ontwor pen; voor de Zijlvest tussen de Wilhelmina straat en de Raaks is een verlichting door middel van lichtmasten met een lichtpunt- hoogte van 7 m gedacht, terwijl voor het overige gedeelte van de Zijlvest en voor de Kinderhuisvest een verlichting door middel van lichlmastert met een lichtpunthoogte van 5,5 m het meest geëigend is. De kosten daarvan ramen B. en W. op 10.500.De thans ter plaatste aanwezige straatlantaarns zullen elders kunnen worden gebruikt. De politie te Haarlem'heeft reeds enige tijd een mobilofoon-installatie. De ervarin gen die daarmee werden opgedaan zijn gunstig. Nu stellen B. en W. aan de Raad voor ook zo'n installatie aan de brandweer te geven, een vaste post in de brandweer kazerne en een verplaatsbaar toestel in het eerste voertuig dat uitrukt naar een brand. Het is noodzakelijk dat er tijdens een brand contact onderhouden wordt. Ook in het geval dat er tijdens een brand een tweede brand uitbreekt, of wanneer tijdens een blussing meer materiaal nodig is, kan zo'n mobilofooninstallatie goede diensten be wijzen. Voor de aankoop en installatiekosten is 6000 nodig. In de ouderdom van 92 jaar is te Over- veen overleden de heer M. Kokkelkoren, oud-besteller bij de posterijen. Van 1 Oc tober 1882 tot 1925 is hij bij de post werk zaam geweest. Toen hij veertig jaar bij de P.T.T. in dienst was is hem de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend. In de loop der jaren, dat de heer Kokkelkoren in Over- veen werkzaam was, is er in de gemeente Bloemendaal veel veranderd. Villawijken zijn ontstaan en in de organisatie van de posterijen kwamen wijzigingen. De thans overledene kon over de toestanden van vroeger op smakelijke wijze vertellen. Door zijn werk en door zijn persoon was de heer Kokkelkoren een zeer geziene persoonlijk heid. Vrijdagmorgen worden in de parochie kerk te Overveen de uitvaartdiensten ge houden, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof aldaar volgt. WASHINGTON (Reuter). In een in terview, dat hij tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten had met een vertegen woordiger van het weekblad „The United States News and World Report" en dat pas heden te Washington werd gepubliceerd, werd aan dr. Drees de vraag gesteld, of Nederland in staat zou zijn het bestuur over West Nieuw-Guinea te blijven uit oefenen. Dr. Drees antwoordde hierop, dat daarover in Den Haag onderhandelingen gaande zijn, doch dat hij niet gelooft, dat er in deze kwestie een oplossing kan wor den gevonden en ook niet, dat de bespre kingen in Den Haag.wat de kwestie Nieuw- Guinea betreft, met succes zullen worden bekroond. Zolang, aldus dr. Drees. de be volking nog niet het ontwikkelingspeil heeft bereikt waarop zij zelf over dit punt zal kunnen beslissen, blijft Nieuw-Guinea onder Nederlands bewind. Intussen vormt het vraagstuk Nieuw-Guinea ongetwijfeld de voornaamste moeilijkheid in de verhou ding Indonesië en Nederland. Dr. Drees voegde hieraan toe, dat hij het bewind over Nieuw-Guinea door Nederland voor Ne derland niet een kwestie achtte van stra tegisch belang, doch dat het dit wel was voor Australië, dat in West Nieuw-Guinea een schild ziet voor zijn veiligheid, hetgeen het in de laatste oorlog ook gebleken is te zijn.. Australië is zich hiervan zeer sterk bewust en stelt zich op het Nederlandse standpunt, aldus dr. Drees. Over het experiment met de onafhanke lijkheid van Indonesië zeide dr. Drees, dat het in sommige opzichten bemoedigend is geweest, in andere opzichten weer ont moedigend. De Indonesiërs, zeide hij, heb ben hun best gedaan en veel volvoerd, maar met betrekking tot het nakomen van hun staatkundige overeenkomst met Ne derland hebben wij natuurlijk wel enigs zins reden tot klagen BINNENLAND Dc omhulling: van het oorlogsmonument op de landingsplaats van het Britse com mando aan de Oranjedijk te Vlissingen is bepaald op 31 Mei. Het is ontworpen door de beeldhouwer Titus Leeser te Ommen. Meer dan tweehonderd Britse oud-strijders zullen de onthulling bijwonen. Tot voorzitter van de nationale jonge- renraad der K.V.P. is te heer M. Debats te Maastricht benoemd. Op het R.K. kerkhof St. Barbara te Alk maar is Maandagmorgen met militaire eer het stoffelijk overschot van de vorige week verongelukte Alkmaarse reserve-sergeant vlieger C. Kohier ter aarde besteld. Vrienden en collega's droegen de kist naar het graf, waarboven een vuurpeloton van de vlieg basis Leeuwarden een salvo-loste. Een motorschip van 190 ton, geladen met meel op weg van Leiden naar Leeuwar den, is op het IJselmeer aan de grond ge lopen. Men heeft de lading in vissersschepen over gebracht waarna de gestrande boot vlot gekomen is en zijn weg vervolgen kon. De politierechter te Amsterdam heeft het dagblad Het Vrije Volk veroordeeld tot f300 boete wegens smaadschift. Op 19 Mei had het blad een artikel gepubliceerd over een tolkwestie te Lage Vuursche waarin een zinsnede voorkwam die beledigend werd geacht voor de echtgenote van jhr. Bosch van Drakestein te Lage Vuursche. Het riviertje de Geul in Zuid-Limburg is Maandag onrustbarend gestegen ten ge volge van de grote sneeuw- en regenval der laatste dagen. Vele weilanden bij Meerssen, Valkenburg en Schin op Geule staan ge deeltelijk onder water. HAARLEM EN OMGEVING Benoemd tot inspecteur van 's RUks Belastingen de surnumerair J. van Wijk te Haarlemmermeer (inspectie). Mej. L. de Ruiter te Rouerdam is be noemd tot lerares aan de Nijverehidsschool te Haarlem. De heer H. G. van Dtfk te Zwolle is be noemd tot lerares aan de Nijverheidsschool stede, hoofd de heer Schouten. De heer J. Schaap te Bloemendaal is benoemd als leraar Engels aan het Groen van Prinsterenlyceum te Vlaardingen. Ds. L. J. Boe(jnga te Fünaart, afkomstig uit Haarlem, is voornemens 20 April afscheid te nemen van de Geref. kerk van Fijnaart, om 4 Mei zijn intrede te doen te 's Graven- zande na bevestiging door zijn vader, ds. A. M. Boeijnga van Haarlem. Aangezien de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Arnhem bezwaar had om dr. J. de Graaf, voorganger van de Ver. van Vrijz. Herv. te Haarlem, als predikant te beroepen voor het vrijzinnig deel der gemeente, van wege zijn links-vrijzinnig-theologische op vattingen. heeft de Arnhemse afdeling van de Ver. van Vrijz. Herv. dr. De Graaf thans zelf als voorganger benoemd. De letterlievende vereniging „J. J. Cremer" vertoont op Donderdag 23 Februari in de Stadsschouwburg het familiedrama „Spoken" van Henrik Ibsen. Maandagmiddag om halfvier fietste een eenentwintigjarige Haarlemmer langs het water van de Blekersvaart te Heemstede. Doordat een mouw van zijn jas in het stuur bleef haken raakte hij de macht over het stuur kwijt en reed het water in. De jonge man kon er zelf uitkruipen en heeft zich naar een wasserij aan de Blekersvaart begeven, waar men hem van droge kleren heeft voor zien. De zevcnendertigjarige wagenmaker G. J. K. nam Maandagavond om acht uur een duik in het Sportfondsenbad en kwam met zijn hoofd in aanraking met de stenen vloer. Hij liep een wonde aan het hoofd op en is naar de Maria-stichting overgebracht. Des nachts is ingebroken in een pakhuis aa de Sparrenstraat in Haarlem-Noord. Men heeft zich toegang verschaft aan de achter zijde, waar de deur niet gesloten was. Mee genomen zijn een bakfiets, vijftig zakken en kledingstukken, alles ter waarde van f 250. De bakfiets is later in de Kokstraat terug gevonden. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor van 1 Januari j.l. af aan de vakcentralen, aangesloten bij de raad van overleg te Haarlem, een tegemoetkoming te verlenen, berekend naar drie cent per week per geval, in de kosten van werkzaamheden welke zij verrichten ten behoeve van haar leden, die een uitkering ontvangen ingevolge de Overbruggingsregeling of de Sociale Bij standsregeling. De kosten worden op f 950 geraamd. Achter de woningen aan de Zuider Tuin dorplaan en het Van Twiskplein, behorende tot het complex van 95 arbeiderswoningen van de woningbouwvereniging „Bloemen daal" bevindt zich een sloot, waarvan het midden de grens is tussen de achtertuinen van de woningen aan de Zuider Tuindorp laan de nummers 1 tot en met 29 en de kwekerij van het landgoed „Elswout". Doordat bij de bouw van de woningen langs de achtertuinen aan de slootkant niet een solide schoeiing met afscheiding is gemaakt, verkeren de sloot en de taluds sinds lange tijd in zeer verwaarloosde toestand. Hier door is de sloot een verzamelplaats van on gedierte en betekent ze een gevaar voor de jeugd. Volgens B. en W. is demping de aangewezen weg. Zij vragen de raad een crediet van 3777 beschikbaar te stellen voor de demping van de sloot. wachten heb ik me hierop geconcentreerd en ik weet, dat het werkelijk de moeite waard is geworden. Ik heb het „Jean" ge noemd en ik heb het mee naar het zieken huis genomen. Ze huilde, toen ik 't haar liet zien". „Ik begrijp, dat ze ontroerd was, Jim mie", zei Lynne met warme sympathie in haar stem, „het was werkelijk het aller beste wat je kon doen, om haar je gevoe lens te bewijzen. Ik ben zo blij Na dit gesprek voegde ze zich weer bij Preston, die haar vragend aankeek. Ze vertelde hem Jimmie's verhaal. Hij schonk twee kopjes koffie in en ze gingen in diepe stoelen tegenover elkaar zitten. „Deze hele geschiedenis heeft je natuur lijk aangegrepen, Lynne", zij hij langzaam. „Het spijt me allemaal heel erg voor je..". Ze keek hem aan en'onderbrak hem op rustige toon. „Zal ik je eens iets ver tellen, Preston? Ik sprak destijds met Jim mie over zijn échte muziek en hij had het plan als huwelijksgeschenk iets goeds voor mi.i te componeren. Toen hij me daarnet vertelde, dat hij Jean gegeven had, wat hij mij eens had willen geven, voelde ik me niet verdrietig, maar blij". Hij keek haar vragend aan. „Ik begrijp 't niet, Lynne", zei hij langzaam. „Wat wil je me daarmee vertellen?" Ze sloeg haar ogen neer. „Ik wil je daar mee duidelijk maken, dat ik niet meer van Jimmie houd", zei ze. „Misschien heb ik nooit van hem gehouden, ik weet 't niet.. Het is vaak zo moeilijk de gevoelens van je hart precies te analyseren. Ik heb eens in de waan verkeerd, dat hij ólles voor me betekende, maar ik weet nu beter. Ik heb me schromelijk vergist, Preston". De telefoon ging en Preston beantwoord de deze. Het bleek Nan Henway te zijn, die naar Lynne vroeg. „Nan vraagt, of je bij haar kunt komen", ze hij, terwijl hij haar de telefoon overgaf, „is dat absoluut nodig? Ik wil graag met je verder praten". „Misschien is het niets belangrijks", ant woordde ze, „ik zal zien....". Nan's stem klonk opgewonden. „Lynne, je moét dadelijk hier komen", drong ze aan. „Ik heb je zo tets bijzonders te ver tellen! Ik ga trouwen „Maar lieve Nan", protesteerde Lynne verrast. „Hoe is dat mogelijk? Je kent toch helemaal geen Amerikanen, voor zover ik weet. Hoe kom je tot zo'n plotseling be sluit?" „Dat is juist de reden, waarom ik met jou wil praten", antwoordde Nan. „Kan Preston je niet even brengen, of kom zelf. Het is allemaal zo plotseling gegaan, dat ik 't zelf nog niet kan geloven. Alsjeblieft Lynne, kom!" Tegen haar zin, stemde Lynne toe om in de loop van de avond even langs te komen. Toen ze in de bibliotheek terug kwam, was Preston verdwenen. Ze keek even rond en zag Helen het vertrek binnen komen. „O, daar ben je", zei deze vriende lijk. „Preston vroeg me, jou te zeggen, dat hij naar zijn werkkamer moest en dat het wel laat zou worden. Ga je zelf ook uit", (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6