Tweede Kamer begon met debat over de Grondwetsherziening VALDA Het Hek van de Dam Prins Bernhard voornemens opening van Boekenweek 1952 bij te wonen IOC besprak Duitse kwestie Een kort bezoek van Carol Reed In de hoofdstad uit Nieuwe uitgaven 3 K.V.P., C.Hen A.R. willen ook de kwestie der revolutionnaire volksvertegenwoordigers aan de orde gesteld zien Neem een doos echte UW HOEST Pijnlijke stramheid - dat is het begin. Maar d&n... Kunststukje Agenda voor Haarlem Aanvallen in Korea Onlusten in Perzië Studiebeurzen van Rotary OLYMPISCHE WINTERSPELEN Manifestaties Grote vraag Dr. A. Houwink directeur der Nederlandse Bank BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952 De Tweede Kamer begon gisteravond met de behandeling van de regeringsvoor stellen, welke wijzigingen in de Grondwet beogen. Bij Koninklijk Besluit van 17 April 1950 werd een staatscommissie tot herziening van de Grondwet ingesteld onder voorzit terschap van de minister van staat mr. J. R. H. van Schaik. Deze commissie heeft een interim-rapport uitgebracht, waarbij zij zich in het bijzonder met de volgende punten bezig hield: Overgang naar de nieuwe rechtsorde; uitbreiding van het aantal leden der Staten-Generaal; de buitenlandse betrekkingen; het vervallen verklaren van revolution naire vertegenwoordigers van het lidmaat schap der Staten-Generaal, Provinciale Staten en gemeenteraden; in verband hiermede de wijziging van artikel 7 (Drukpersvrijheid en verschij ningsverbod van bepaalde uitgaven). De regering heeft de staatscommissie in haar advies niet volledig gevolgd. De com missie was op belangrijke punten niet een stemmig, met name niet met betrekking tot de uitsluiting van revolutionnaire volks vertegenwoordigers en de herziening van artikel 7. De regering heeft daarin aanlei ding gevonden deze voorstellen van de commissie niet over te nemen. Niettemin heeft de Tweede Kamer de gelegenheid gekregen, over deze zaken te spreken. Prof. Romme (KVP) opende de al gemene beschouwingen met de vraag, of deze voorstellen voldoende urgent zijn. Hij zag geen zodanige urgentie in deze ont werpen, dat zij geen uitstel in strikte zin dulden. Slechts het ontwerp tot wijziging van de bepalingen op de buitenlandse ver houdingen vond hij urgent. Zeer uitvoerig heeft prof. Romme ge sproken over de voorstellen, die niet van de staatscommissie werden overgenomen. Met artikel 7 van de Grondwet, aldus deze afgevaardigde, geven wij," ook vrijheid aan een drukpers, die de vrijheid ondermijnt. Men onderschat de verwoestende werking van stelselmatige leugens. Wie de maat der voorzichtigheid doet overlopen terwille van het goed der druk persvrijheid wordt ten opzichte van dat goed zelf onvoorzichtig. De therapie, aldus prof. Romme, kan het niet stellen zonder verruiming van de overheidsbevoegdheid. Hij verzocht de regering deze kwestie nog maals in overweging te nemen en wel zo tijdig, dat zij, hetzij bij gelegenheid van de generale Grondwetsherziening, hetzij ADVERTENTIE PASTILLES VOOR Teneinde zijn nieuwste film „An out cast of the islands" (Een banneling van de eilanden) naar het gelijknamige boek van Joseph Conrad bij de filmjournalisten te introduceren, bracht de beroemde En gelse regisseur Carol Reed gisteren een kort bezoek aan ons land. Hij was in ge zelschap van zijn echtgenote, de gewezen actrice Penelope Dudley Ward, bekend door haar optreden met Laurence Olivier in „Welkom vreemdeling". De reputatie van Carol Reed berust voornamelijk op zijn voortreffelijke werkstukken in geheel verschillende genres: „The fallen idol" en „The third man". Maar men mag ook zijn schitterende comedie „Bank Holiday" niet vergeten. Het kan dan ook nauwelijks ver wondering baren dat Carol Reed, toen wij hem naar zijn verdere plannen vroegen, ten antwoord gaf op zoek te zijn naar een voor verfilming geschikt blijspel. Was bij „The third man" de citherspeler Anton Karas zijn grote ontdekking, in „Een banneling van de eilanden" is het de jeug dige Kerima, een dóór hem in Parijs ge vonden half-Arabisch meisje met een niet alleen buitengewoon mooi, maar ook bui tengewoon expressief gezicht. Zij spreekt geen woord in deze film bij de vervulling van haar alle gebeurtenissen inspirerende hoofdrol. Als zij wat de Engelse pers reeds „de meest openhartige filmkus" noemde heeft uitgedeeld, ziet men op het witte doek een groot aantal gichelende kinderen. Toch waren deze allerminst ooggetuigen van deze liefdesbetuiging: de omhelzing werd in Londen opgenomen, de reactie van de toeschouwers ergens in de buurt van CeylonHet was heel makkelijk de kinderen aan het lachen te krijgen, zei Carol Reed, want wij behoefden niets an ders te doen dan gekke gezichten te trek ken en malle hoedjes op te zetten om van het gewenste effect verzekerd te zijn. Er zijn trouwens talrijke trucs in deze film toegepast, op grond van het door de re gisseur met vuur verdedigde standpunt: het lijkt alleen echt als het niet echt is! daarvoor, aan de orde zal kunnen worden gesteld. Hij stelde, indien het antwoord der regering niet bevredigend zal zijn, een motie in uitzicht. Over de kwestie van de revolutionnaire vertegenwoordigers diende prof. Romme, gesteund door C.H. en A.R., een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat nadere voorzieningen behoren te worden getroffen, om te kunen tegengaan dat leden van ver tegenwoordigende lichamen een streven tot uitdrukking brengen dat gericht is op verandering van de bestaande rechtsorde met behulp van onwettige middelen. De regering wordt in de motie uitgenodigd dit onderwerp in nadere overweging te nemen en van het resultaat daarvan aan de Kamer mededeling te doen. Mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) was het ten aanzien van de revolutionnaire volksvertegenwoordigers en artikel 7 niet met prof. Romme eens. Hij vroeg zich af of toepassing van de maatregelen niet meer schade zou toebrengen aan de democratie dan het euvel zelf. Wanneer er sprake is van een dodelijk gevaar dan vindt men dat niet in deze Kamer. Gevaarlijker is de macht, waarvan de revolutionnaire ver tegenwoordigers marionetten zijn. Die macht treft men niet. Wij beschikken over andere middelen, zei mr. Van der Goes van Naters, die vroeg hoe het apparaat van de Persraad wordt gehanteerd. De heer T i 1 a n u s, die over geen der voorstellen enthousiast was en sommige zelfs psychologisch onjuist achtte, maakte met name ook bezwaren tegen de herzie ning van hoofdstuk 14, de overgang naar de nieuwe rechtsorde, waarvan hij zei dat deze noch tegenover Nieuw Guinea, noch tegenover Indonesië beleidvol is. Hij steunde de denkbeelden, vervat in de motie-Romme en wees de uitbreiding van het aantal Kamerleden van de hand. Vandaag worden de beraadslagingen voortgezet. ADVERTENTIE Chagrijnige Rhoumatische Pijnen in al Uw ledematen, na hier, dan daar~ Laat 't met U niet zo ver komen. Neem Kruschen Salts bij de eerste aanwijzingen van Rheumatische pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun wer king verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stramheid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuurlijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers. Die weten van geen onzuiver bloed, nog min der van de pijnlijke gevolgen. Vraag Uw leverancier een flacon Kruschen, om per soonlijk die radicale verbetering te onder vinden. Ik ben altijd echt blij wanneer het kou der wordt. Want wanneer ik niet blij ben wordt het toch kouder. En dan kan ik beter blij zijn. Ik ben een echte levenskun stenaar en dit is een van mijn ontelbare echte levenskunstjes. Want levenskunst is een samenspel van heel veel kleine levens- kunstjes. Het geluk zit niet in grote dingen, geloof mij. Er zijn mensen wier grootste geluk bestaat uit het nuttigen van een diner met aoht gangen. Eén soeplepel caviaar en één kreeftje is voor mij al meer dan genoeg. En zo is het met alles. Ik heb een neef wiens ideaal het is een landhuis met zestien kamers op Jamaica te bezitten. Geef mij een huisje met zes kamers in de buurt van Cannes of Saint 'Juan les Pins en u zult mij geen kik meer ..horen geven. Een millioen? Pah. wat een pretentie. Geef mij een half millioen en ik doe geen mond meer open. Heus, geld maakt niet gelukkig. De kunst is om met een beetje tevreden te zijn. Waarom moet u in een Rolls Royce rij den? In een Cadillac gaat het, met een beetje behelpen, ook wel. Ik ben altijd innig blij als het pijpe- stelen regent. Als ik niet blij ben regent het immers toch? ELIAS De traditionele Boekenweek wordt dit jaar van 23 Februari tot 5 Maart gehouden. Het „geschenk" voor boekenkopers is dit- keer de novelle „Insecten in plastic". De jury heeft „zonder enige aarzeling" deze novelle bekroond uit de 34 inzendingen, die zij te beoordelen kreeg. Er worden 130.000 exemplaren verspreid. De lezers kunnen evenals in voorgaande jaren deel nemen aan een prijsvraag door het instu ren van de naam van de auteur, die naar hun mening de bekroonde novelle heeft geschreven. Voor de jeugd verschijnt onder de titel „De speelse' muze" een bloemlezing van lichtvoetige verzen, verzameld door Jaap Romijn en geïllustreerd door Sini de Beer. De oplage zal 35.000 exemplaren bedragen. Voor kinderen van 7 tot 14 jaar wordt een zoekplaat, getekend door Fons Mentens, beschikbaar gesteld. Zij, die de meeste daarop voorkomende figuren uit kinder boeken kunnen identificeren, komen in aanmerking voor boekenprijzen. Feestelijke opening De feestelijke opening van de Boeken week is vastgesteld op Vrijdag 22 Februari in de Stadsschouwburg te Amsterdam met een cabaretprogramma (getiteld „Van Par- nussus naar Montparnasse") door het caba ret van Wim Sonneveld, die echter zelf door ziekte verhinderd is op te treden. Zijn plaats zal waarschijnlijk door Kees Brusse worden ingenomen. Speciale tek sten werden voor deze avond geschreyen door Martie Verdenius, Ina Philippo, Willy van Hemert en Simon Carmiggelt. De voor zitter van de Vereniging van Nederlandse Letterkundigen, prof. dr. N. A. Donkersloot, zal een korte rede utispreken. Na de pauze vertoont 'het gezelschap van Sonneveld de éénacter „De liefde van Don Perlimplin voor Belisa in zijn tuin" van Garcia Lorca. Na de voorstelling zal wederom het tra ditionele schrijversbal in de Stadsschouw burg worden gehouden. Prins Bernhard heeft toegezegd deze feestelijke opening van de Boekenweek te zullen bijwonen. Het programma wordt onder meer her haald op 26 Februari te Haarlem in de Stadsschouwburg. WOENSDAG 13 FEBRUARI Minerva (Heemstede): Filmvoorstelling „De rode schoentjes", alle leeft., 8.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Trommen des doods", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De fluitende pijl", 14 jaar. 7'en 9.15 uur. Frans Hals: „Meisjes ont voerd", 18 jaar. 7 en 9.15 uur.Rembrandt: „Show boat", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Palace: „Ivoorjagers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 14 FEBRUARI Concertgebouw: „Wiener Sangerknaben", 8 uur. Zuiderkapel: J. Sevensma. 8 uur. Rem brandt, Palace: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor:* 2. 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag hebben schepen en vliegtuigen van de UNO Noord-Korea aangevallen. Su perforten bombardeerden spoorbruggen in Noord-West-Korea, de vloot beschoot drie belangrijke verbindingscentra langs de Noord-Oost-kust in het gebied van Hoengnam. Het achtste leger heeft gemeld, dat een groep van 100 Noordelijken Woensdag voor het dag worden aan het Oostelijk front proefaanvallen deed op de geallieerde stel lingen. Volgens de laatste berichten houden de geallieerden in hun heuvelstellingen stand. Volgens een mededeling van het achtste leger hebben Dinsdag ongeveer vijfhonderd Noordelijken in een sneeuwstorm een aan val ingezet. De verbondenen antwoordden met zwaar artillerie- en mortiervuur. Na een half uur werden de Noordelijken met achterlating van tenminste 96 doden te ruggedreven. Volgens berichten, die in Teheran zijn ontvangen, heeft de politie in Noord-Oost- Perzië het vuur geopend op een menigte, die een stembureau bestormde. Voordat de politie verscheen had men een stembus weggehaald en men was bezig een tweede te verwijderen. Te Kasmar hadden 5000 mensen zich bij het postkantoor verzameld. Zij protesteerden tegen oneerlijke verkie zingsmethoden, aldus een bericht van radio Teheran. Premier Mossadeq heeft telegrafisch de verzekering gegeven, dat alle klachten door zijn speciale vertegen woordiger zouden worden onderzocht. Te Zabol zijn zestig personen gearresteerd in verband met verkiezingsrelletjes op Za terdag. De Internationale Rotary heeft aan 109 studenten uit 34 landen een beurs van een jaar toegekend tot een totaal bedrag van 285.000 dollar. De beurzen zijn bestemd voor voortgezette studie in het buitenland. Twee Nederlanders hebben een derge lijke beurs ontvangen, namelijk Hans Blauwkuip uit Amsterdam en Ewout van Walsum uit Delft. De beurs werd in 1947 ingesteld ter na gedachtenis aan Paul Harris, de oprichter van de Rotary. De beurzen worden door deze organisatie genoemd „een van de bijdragen der orga nisatie tot het bevorderen van internatio naal begrip, goede wil en vrede". AMERIKAANSE TORPEDOBOOTJAGERS BEZOEKEN AMSTERDAM Van 14 tot 21 Februari zullen de Ame rikaanse torpedobootjagers „Harold J. Ellison" en „Stephen Potter" een niet of ficieel bezoek brengen aan Amsterdam. De beide schepen zuilen omstreeks zeven uur in de ochtend van 14 Februari de haven van IJmuiden binnenvaren. ADVERTENTIE De Lucifer: Visjinsky heeft JA gezegd DE ROXY: Natuurlijk, er werd hem een ROXY aangeboden. Het echtpaar De Raaf uit Heemstede dat nu, zoals wij Zaterdag meldden, tijdens zijn archaeologische onderzoekingen nabij de Oude Weg van Haarlem naar Spaarnwoude ook voorwerpen uit de Romeinse tijd heeft opgegraven, aan het werk met de jongste vondsten. Het zijn een smeedijzeren werpspies van een Romeinse legioensoldaat, een zandstenen kogel zoals de Romeinen ze in hun „onagers" (katapult-,,blijde") ge bruikten en een halve „meta", dat is de bovenste steen van een Romeinse handmolen. De kwestie of de Olympische Spelen in 1956 te Melbourne definitief zullen doorgaan, is in de eerste zitting van de leden van het Internationaal Olympisch Comité te Oslo niet aan de orde gekomen. De Australische ge delegeerde zal in de komende dagen vol doende gelegenheid krijgen om het vraagstuk in de plenaire zitting van het I.O.C. toe te lichten. Voorts zullen gedelegeerden van het organisatiecomité der zomerspelen van Hel sinki een exposé geven van de voorbereiden de maatregelen, welke tot nu toe getroffen werden ten einde een feilloos sportevenment mogelijk te maken. Het Olympisch Comité van Israel is thans definitief door het I.O.C. erkend, nadat dit in voorlopige vorm door het bestuur was geschied. Ook kwam de Duitse kwestie aan de orde. De gedelegeerden hebben over dit probleem zo breedvoerig gediscussieerd, dat slechts vier van de vijftien punten, welke op de agenda staan, op de eerste zitting konden worden afgedaan. Het probleem, waarom het in we zen ging, doch hetwelk niet in die vorm werd behandeld, was of ook een Olympisch Comité van Oost-Duitsland door het I.O.C. zou wor den erkend. Aangezien het I.O.C. echter slechts een nationaal Olympisch Comité per land kan erkennen en aan West-Duitsland op het congres van Wenen in Mei 1951 reeds dat recht was verleend, moest naar een op lossing worden gezocht om in ieder geval ook Oost-Duitse athleten in de gelegenheid te stellen naar Helsinki te gaan, De moeilijk heid is. dat alleen de internationale ski federatie Oost-Duitsland als lid heeft aan genomen en de F.I.F.A. (voetbal) Oost- Duitsland als provisorisch lid. Teneinde toch een oplossing te'verkrijgen heeft het bestuur van het I.O.C. besloten en dit werd op de zittinig van het I.O.C. mede gedeeld, dat een commissie zal worden ge vormd. bestaande uit drie leden van West- Duitsland en drie leden van Oost-Duitsland onder presidium van de West-Duitser en lid van het I.O.C. Ritter von Halt. Alle inschrij vingen, van welk deel van Duitsland ook, zullen via deze gemengde commissie gaan, terwijl onder auspiciën van deze commissie in Berlijn, in het Olympisch Stadion, selectie wedstrijden zullen worden gehouden in ver schillende takken van sport, waarbij de commissie zal besluiten, welke athleten of ploegen zullen worden uitgezonden naar Helsinki. Het is inmiddels bekend geworden, dat Carol Reed en zijn vrouw op Schiphol, waar zij met een fraaie bouquet Hollandse ayijers verwelkomd werden. Wij leven in de tijd van de Manifes taties. Gij weet wel, dat zijn van die Groots Opgezette Dingen. Zij beginnen onveranderlijk met énige-persconferen ties en eindigen meestal met een tekort. Dit komt veelal omdat er ondeskundige manifestanten aan het werk zijn ge weest, want iedereen manifesteert er maar op los, alsof het geen geld kost. En dat doet het nu juist wel. Ach, ach, wat hebben wij al een hoop van die manifestaties meegemaakt. Daar was de Mijlpaal in Arnhem, een Manifestatie van cle Overheid, die inderdaad een mijlpaal vormde op dit gebied. Zelden heeft een Manifestatie zoveel gekost, maar gelukkig hebben maar weinig mensen er zich verveeld. Dat lag overi gens niet zozeer aan de belangwekkend heid van de Manifestatie als wel aan het geringe bezoekerstal. Wij zijn eerlijk gezegd geen voorstan ders van Manifestaties. Ten eerste voe len wij er niet veel voor om voor enige guldens het voorrecht te verwerven on geveer vijf kilometer te moeten wande len, daarbij voortdurend op de tenen te worden getrapt, een dorst te voelen gelijk een Saharareiziger, eindelijk ver moeid neer te zinken in een geïmprovi seerd restaurant waar de kwaliteit der consumpties omgekeerd evenredig is aan de prijs en dan bovendien nog een parkeergeld te betalen, dat drie maal zo hoog is als normaal. En dat alles om een aantal stands te bekijken, die onver anderlijk een sterk overdreven voorstel ling van de stand van zaken geven, on verschillig of het nu een Manifestatie is ter gelegenheid van het eeuwfeest der Barneveldse Eiercentrale of van de actieve vereniging „Grotegast Vooruit". Maar ja, ondanks onze afkeer doen zich telkenmale weer gebeurtenissen voor, die de belanghebbenden doen zeg gen: „Hè ja, dat is nu echt eens iets voor een Manifestatie". Zij weten ove rigens niet wat zij zich daarmee op de hals halen, want het is een hele orga nisatie. Vooral het uitvoeren van het Massaspel, dat meestal aan de Manifes tatie verbonden is, brengt een hele drukte met zich mee. Men moet bijvoor beeld niet hebben, dat een van de mede spelers, die tot taak heeft deel te nemen aan het ontketenen van de Franse revo lutie zulke krachtige scènes doen het altijd aardig een meisje in de zaal herkent en haar door geroep van „Dag Merie" van zijn aanhankelijkheid tracht te overtuigen. Op de détails komt het aan. En ook het eet- en drinkvermogen van mensenmassa's, die zo dadelijk als verontwaardigd Oprukkend Lahdvolk of Morrend Grauw het marktplein gaan betreden, moet niet worden onderschat. Mocht men voor dergelijke breed- opgezette ondernemingen beduchtheid koesteren, dan kan men echter altijd Carel Briels in de arm nemen. Deze levert Manifestaties op maat, pasklaar gesneden en van alle gewenste autoritei ten voorzien. Men stelt hem al naar gelang de opzet en duur van het ge wenste enige tonnen of enige mil- lioenen ter hand en hopsakée, ge hebt een Manifestatie waar de mensen nog jaren over spreken. Van de twee grote Manifestaties, die dit jaar in Amsterdam plaats zullen grijpen, heeft Briels er dan ook één voor zijn rekening genomen. In Mei wordt namelijk het Amsterdam-Rijn kanaal geopend en aangezien men vrees de, dat dit onopgemerkt voorbij zou gaan, gaat men nu de Rijn even door de R.A.I. laten vloeien. Carel Briels zal daarbij niet minder dan 1.200.000 liter van Gods water over Gods akker laten lopen. Deze komen uit de waterval van Schaffhausen en monden uit bij de sluis van Tiel, het decoratieve plekje dat de schoonheid van Nederland zal demon streren. Gelegenheid tot exposeren is daar aanwezig. Maar niet alleen Nederland ligt aan de Rijn en ook andere landen zullen er vertegenwoordigd zijn met hun Rijn steden, die in de vorm van kleine restau rants symbolisch worden uitgebeeld. De gezellige sfeer van de Duitse Rijnsteden, waarvan zovele Nederlanders voor de oorlog hebben genoten, kan er weer worden opgesnoven en er zal ongetwij feld gelegenheid bestaan tot het zingen van het lied: Warum ist es am Rhein so schööön? een vraag, die wij trouwens wel eens gaarne beantwoord zouden willen zien. Voorts staat het optreden van de Lo relei, Vader Rijn, de Wijngod, Prins Car naval en een groot waterballet op het programma en als wij zo vrij mogen zijn even van Carel Briels' onbezoldigde medewerking te profiteren, dan citeren wij zijn kernachtige uitspraak: „In een schoon en romantisch Europees décor zal dan voor het eerst na de laatste wereldoorlog de Nijverheid, Handel, In dustrie, Scheepvaart, Historie en Cul tuur en Vreemdelingenverkeer, kortom alles uit Zwitserland, Frankrijk, Duits land en Nederland getoond worden in een internationale expositie." Gij ziet, dat is niet mis, temeer daar wij en pas sant bij monde van de heer Briels zelf mogen vernemen, dat wij geen wereld oorlog meer te duchten hebben. Ge behoeft u overigens nog niet te haasten om kaarten te kopen voor deze Manifestatie, want er moet nog heel wat water door de Rijn vloeien, eer het 21 Mei is. Overigens is men met het aankondigen van deze zaken altijd wat aan de vroege kant, want reeds deze week waren wij uitgenodigd op een andere persconferentie, waarop ons werd meegedeeld, dat men zich thans reeds voorstelt om ijs en zomer dienende op 16 Juli, alweer in het R.A.I.-gebouw, de nationale expositie „Wonderland" te houden. Helaas is bericht van verhin dering van Alice binnengekomen, maar er is toch nog genoeg te doen. „Wonder land" is een tentoonstelling, die vorig jaar in Den Haag werd gehouden en 90.000 bezoekers trok. Of liever gezegd bezoekertjes, want zij is voornamelijk bedoeld om kinderen onder de twaalf jaar in de vacantie bezig te houden. Zij kunnen er met mec'ano-dozen spelen, poppen aan- en uitkleden, timmeren (ook op eikaars hoofden), boetseren, tekenen, leer bewerken, in hout (en hun vingers) snijden, fotograferen, als man nequins op de kinder-modeshows fun geren, tafeltennis spelen, rolschaatsen, bromfietsen, naar films kijken, veldbloe men schikken en wensen, dat zij een hengeltje hadden, wanneer zij bij de forellenvijver staan. Zij zullen zich daar dus niet hoeven te vervelen. Tegelijkertijd zal in de R.A.I. de ten toonstelling „Gouden Handen" worden gehouden, die vorig jaar in Ede zetelde. Dat is een tentoonstelling van produc ten van huisvlijt en wij hebben met vreugde vernomen, dat Kitsch zoveel mogelijk zal worden geweerd. Dit zou zowaar betekenen, dat men met de manifesterende exposities een heel an dere weg gaat inslaan. BOEDA. In de Stadsschouwburg treedt he denavond de London Studio Com pany op met twee een-acters: „A Phoenix too frequent" van Fry en „A man of destiny" van S'naw. De voornaamste medewerkenden zijn Jean Wilson, Helen Burns en de re gisseur Walter Hudd. Het Nederlands Volkstoneel geeft Donderdag in de Doelenzaal nog een reprise van „Het Woord" van Kaj Munk met regisseur Ben Groeneveld, Ferd. Sterneberg, Hans van Meerten, Emmy Lopes Dias en Jack Dixon. Tot aan het einde van de eerste helft van deze maand duren de voorstel lingen van „De Cocktailparty" van Eliot in het Centraal Theater voort. Daarna komt de Nederlandse Come die met „Groen Koren" van Emlyn Williams voor het Voetlicht. Mary Dresselhuys vertolkt daarin de hoofdrol. „La Traviata" van Verdi (naar „La dame aux camélias" van Dumas) ivordt Vrijdagavond door de Neder landse Opera in de Stadsschouwburg opgevoerd. In de hoofdrollen: Louise de Vries, Chris Reumer en Scipio Colombo. Op Vrijdag 15 Februari wordt in Tuschinski de première gegeven van de nieuwste film van Carol Reed (bekend door „Bank Holiday" en „De derde man") genaamd „Outcast of the islands" (Een banneling van de eilanden) naar het gelijknamige boek van Joseph Conrad. ,,Le Vernissage" is de naam van een nieuwe kunstzaal op de Prinsen gracht. Leden van de Amsterdamse Kwnstenaarscombinatie stellen daar tot 23 Februari schilderijen en teke ningen ten toon. Het Concertgebouw Orkest geeft Woensdag en Donderdag de gebrui kelijke abonnementsconcerten. Het door Kubelik gedirigeerde program ma is als volgt samengesteld: Muziek voor snaarinstrumenten van Béla Bartök, de Vijfde Symphonie (Uit de nieuwe wereld) van Dvorak en „Taras Bulba" van Janatsjek. Aan vankelijk zou Katharsisvan Ber- tus van Lier worden uitgevoerd, doch wegens gebrek aan repetitie- tijd moet de première van dit werk I worden uitgesteld tot het Holland Festival van deze zomer. West-Duitsland dit besluit van het reeds heeft aanvaard. I.O.C. Training Nederlandse schaatsenr ij ders De Nederlandse schaatsenrijders Jiebben het Dinsdag rustig aangedaan. Er waren enkele rijders, die een beetje verkouden waren, maar dat leed wordt met behulp van vitamines snel verholpen. In Hamar vroor het intussen, dat het kraakte. Op de baan stond het kwik niet minder dan 18 graden onder nul, zodat een langdurig verblijf op het ijs niet gewenst was. Donderdag zullen de rijders naar Oslo komen en daar in de Noorse hoofdstad hun intrek nemen in Ulleval. Op de baan van Hamar hebben de meeste rijders wat rondjes gedraaid om de vorm te behouden en om elke dag in ieder geval de schaatsen onder te hebben. In Oslo zijn aangekomen de heer H. Wes- selo, de chef d' équipe van de schaatsen- rijdersploeg, verder dr. A. G. M. Carlier, trainer-masseur en de heer H. Roos, die door de Noorse schaatsenrijdersbond is benoemd in de jury. Zij hebben hun intrek in een der Olympische dorpen van Oslo genomen. De president van de Internationale Ski Federatie, de Zwitser Hodler verklaarde bij zijn bezoek aan Norefjell dat hij de afda lingspiste zeer gevaarlijk vond wegens het gebrek aan sneeuw. Dit is dan ook de reden, dat de heren Dinsdag slechts twee keer in de gelegenheid werden gesteld een afdaling te maken. Hodler heeft aan de organisatoren gevraagd om Woensdag een kleine duizend man. waarschijnlijk militairen, ter beschik king te willen stellen om door het neerleggen van sneeuw de gevaarlijke punten, stenen en boomwortels weg te werken. Het parcours van de reuzenslalom voor da mes en heren is in de loop van Dinsdag ge reed gekomen. Margriet Prajoux—Bouma heeft vergezeld van de chef d' équipe Arend Hubrecht een kijkje genomen op het gedeelte van het terrein, waar de slalom zal worden gehouden. Onze landgenote zal Donderdag, als de reuzenslalom wordt gehouden, met het startnummer 46 het parcours afleggen. De beide Pappenheims hebben de afdaling wederom twee maal gemaakt en steeds meer geraken zij met de baan vertrouwd. Het aantal directeuren van de Neder landse Bank is van drie op vier gebracht. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 15 Februari tot directeur van de Neder landse Bank benoemd dr. A. Houwink, tot dusver onder-directeur. ADVERTENTIE ZWITSERSE SWEATERS .1 Astrid van Royen: Voor Monica Engelhard, van Embden en Co., Amsterdam. Het leven van Astrid (zo heet ook de hoofdpersoon van de roman) wordt ons hier verteld van haar vroegste dagen tot enige tijd na haar 22e jaar, als zij al weduwe is. Voor zover wij ervan te horen krijgen is het een gelijkmatig, gelukkig leventje geweest; in een omgeving van simpele, beschaafde mensen heeft Astrid gezonde, evenwichtige gevoelens gekoesterd en de vreugden van de welstand gesmaakt. Er zou niets bijzonders aan het verhaal zijn, als er niet zoveel al vroeg gesmaakte erotische vreugden nodig waren geweest voor dit evenwicht. Is het dan pornografie? Geenszins. De openhartigheid ten spijt, waar mee de ervaringen van de liefde beschreven worden, is het boek zelf in het diepst van zijn gedachten keurig: het betoogt dat de deugd beloond wordt met geluk. Dat de deugd in dit geval niet is, wat het publiek daaronder verstaat, verandert daar niets aan: de onbekommerde „natuurlijkheid" wordt als deugd getoond, zoals dat in de twintiger jaren van deze eeuw nog al eens meer ge beurd is; dat zij de deugd inderdaad is moet juist dat resulterende geluk bewijzen. Het is misschien niet helemaal verant woord, de strekking van het boek zo te ver algemenen; maar dat deze geschiedenis uit drukkelijk aan Monica verteld wordt, doet toch vermoeden dat zij tot. voorbeeld moet strekken. Hopelijk tot profijt van Monica, die een goede kans heeft wanneer haar emotionaliteit even eenzijdig is, wanneer geen lelijke of onvoldane gedachten haar geluk verstoren, en wanneer zij het precies zo treft met een man die haar van onschuld naar rijpheid begeleidt. Anders zal zij wel niet veel gelukkiger worden dan de meesten van ons, met als troost misschien dat haar de absolute zelfverzekerdheid bespaard zal blijven van: „Als elfjarig kind was het mij zeer zeker nog niet gegeven, dergelijke za ken" (karaktertrekken, in dit geval) „te overzien en op hun juiste waarde te schatten". Van dit alles afgezien, is Voor Monica een met rustige vrouwelijke smaak geschreven roman, zwak in de dialogen maar nu en dan aardig in de verhalende delen. S. M.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5