Taxi? 18000 De toegangswegen van Hillegom Blauwe Gillette Mesjes -Clowntje Rick Lynne Thorn's dilemma Plannen tot verbetering Heemstede E M SE R Ingezonden stukken Werkverschaffing voor windmolens Amsterdamse Beurs Zeldzaam gaaf recital door Johanna Martzy Voor de Babyuitzet WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952 4 „New York Times" steunt Eisenhower V astenavond feest Het ongeval op de Wagenweg Zii kunnen veel kolen besparen Voor de kinderen Een „goeie morgen99 begint met Gillette! V erkeersongevallen Burgerlijke stand FEUILLETON In de Hillegomse raadsvergadering die a.s. Donderdag zal worden gehouden, zul len verschillende plannen ter goedkeuring worden voorgelegd, welker uitvoering er toe zal bijdragen Hillegoms toegangswegen aanzienlijk te verbeteren. Een der zieke plekken in het Hillegomse wegennet is totnogtoe de Meerlaan, de ver bindingsweg met de Haarlemmermeer, in eigendom en onderhoud bij de provincie Zuidholland. De toestand van deze weg is deplorabel. Het wegdek gelijkt een brod dellap, en is zo oneffen dat bij regenval grote plassen zich verzamelen in de kuilen. Herhaaldelijk veroorzaakt het passerende zware verkeer breuken in gas- en water leidingen, die midden in de rijweg liggen. Er gaat welhaast geen dag voorbij dat niet werklieden van een of andere openbare dienst aan het breken en graven zijn. Deze toestand duurt al verscheidene jaren en er is nog steeds geen verbetering in gekomen, omdat een en ander samenhangt met de plannen van de provincie tot de bouw van een nieuwe brug over de Ringvaart. Het thans bestaande bruggetje is onvoldoende en de situatie daar levensgevaarlijk. Nu echter aan de totnogtoe vrijwel on bebouwde Noordzijde van de Meerlaan 22 nieuwe woningen zullen worden gebouwd en men reeds bezig is met het bouwrijp maken van het terrein, achten B. en W. van Hillegom de tijd gekomen om deze toestand te saneren. Het College stelt voor de weg van de provincie in eigendom en onderhoud over te nemen, nadat eerst op kosten der provincie (die begroot worden op 125.000) de noodzakelijke verbeteringswerken zijn aangebracht. „Scharrel-laantje" verdwijnt Een andere situatie die dringend ver betering behoeft is die aan de Wilhelmina- laan. Deze laan is zo smal, dat twee vracht auto's (er is daar druk zandvervoer) el kaar niet kunnen passeren, en het smalle bruggetje bij het kerkhof vormt de bottle neck. Voorts is het kruispunt. Wilhelmina- laan-Molenstraat-v. d. Endelaan dermate onoverzichtelijk en gevaarlijk, dat daar meermalen ongevallen zijn voorgekomen. Omdat het toenemend verkeer, dat vooral in het bloembollenseizoen uitermate inten sief is, voorzieningen dringend noodzakelijk maakt, is thans een plan ontworpen om een parallelweg aan te leggen ten Zuiden van de bebouwing en die te doen lopen van het verkeersplein bewesten de spoorwegover gang bij de Kalkovenbrug naar de Beek brug en daar te doen aansluiten op de z.g. nieuwe Van den Edelaan. Dit plan brengt echter met zich mee dat het gedeelte van de Hillegommer Beek ten Westen van de Beekbrug zou moeten wor den gedempt. Dit pittoreske plekje met het smalle jaagpad en de hoge kippenbrugge- tjes is bij generaties Hillegommers bekend als het scharrel-laantje en velen hebben er romantische herinneringen aan. Niet dan met leedwezen zal men dit stukje Hillegom, dat gelegenheid bood tot een mooie wande ling dwars door de bloeiende bollenvelden, zien verdwijnen. De nieuwe weg zou in eigendom en on derhoud komen bij de provincie Zuidhol land, terwijl de gemeente Hillegom de helft van de kosten van aanleg, die voor lopig op 450.000 worden begroot, zou be talen. De Wilhelminalaan zou dan in eigen dom en onderhoud overgaan aan de ge meente. Een van de gevaarlijke punten in de Hoofdstraat bevindt zich voor het café restaurant „Flora" voor welks ver naar voren uitgebouwde serre zich een trottoir bevindt dat. op het smalste gedeelte niet breder is dan 50 cm. In verband met plan nen van de eigenaars van „Flora" tot ver bouwing stellen B. en W. thans voor de rooilijn zodanig te wijzigen, dat het trot toir behoorlijk kan worden verbreed. Aan gezien er een verschil van verscheidene meters is tussen de voorgevellijn der hui zen ten Zuiden en die ten Noorden van De „New York Times" heeft zich Woens dag in een oproep tot de republikeinse kiezers van New Hampshire uitgesproken voor de candidatuur van generaal Eisen hower. Zoals bekend zullen in New Hampshire volgende maand voorverkie zingen worden gehouden. Het blad zegt: „Het is tijd om te Washington van regering te wisselen. De democratische partij is een partij, die haar levenskracht heeft verloren. De partijloze kiezers zijn het moe te zien wat er in Washington gebeurt. Zii zijn in verwarring gebracht door de schandalen, welke aan de dag getreden zijn. Wij geloven niet, dat de republikeinse partij de overwinning kan, behalen zonder dat zij de steun krijgt van een groot aantal partijlozen. In de persoon van Dwight Eisenhower kan zij een man vinden, die de stemmen van haar kiezers kan verwerven." Volgens het hoofdartikel heeft de gene raal bewezen, zowel een goed beheerder te zijn als ook de noodzaak in te zien van een „hecht democratisch front tegen het gevaar van communistische aggressie." Het artikel besluit met een oproep tot de republikeinen in New Hampshire om op 11 Maart hun steun aan de generaal te geven. „Flora" zal de rooilijn van dit gebouw een trapsgewijze overgang vormen. De voorgevel van Flora zal geheel wor den gemoderniseerd en ook inwendig zul len ingrijpende verbouwingen worden aan gebracht, waarbij o.a. de hótel-accomodatie (het zwakke punt in de Bollenstreek!) zal worden gemoderniseerd en uitgebreid. Het vraagstuk van Hillegoms toegangs wegen is met dit alles nog niet opgelost. Een afdoende verbetering zal eerst worden bereikt indien de weg die ten Oosten van de kom geprojecteerd is, kan worden door getrokken. Daarvoor is echter aankoop van verscheidene terreinen nodig (waarvoor de tijd niet gunstig is) en de bouw van een nieuwe beweegbare brug over de Haven, zomede verbreding van de Haven, noodza kelijk. Uitvoering van deze projecten zal nog wel enkele jaren op zich laten wach ten. Het gehele Zuid-Noord verkeer door Hil legom moet zich thans wringen langs twee gevaarlijke punten, n.l. bij het postkantoor en bij het gemeentehuis. Mettertijd zal het doorgaand verkeer deze lastige kruispun ten geheel kunnen vermijden. Óok ditmaal is het Vastenavondfeest van de afdeling Heemstede Katholieke Midden standsbond uitnemend geslaagd. Dit is vooral te danken aan het ensemble Agnes Offer mans, dat voor een uitstekende stemming in de grote zaal van .Groenendaal" zorgde. Daarnaast mag de cabaretière Stan Lessing wo-den genoemd. Een eervolle vermelding komt ook toe aan de fakir Ali Ben Hassan, die wel zijn Oosters costuum had thuis- gelaten, maar desniettemin enige aardige goocheltoeren liet zien. De balleider Jan Hoezée wist het de danslustigen volkomen naar de zin te maken. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer A. Verdonschot, aan de ko mende feestelijke herdenking van het veertig jarig bestaan der afdeling, waarvoor hij in het bijzonder aller financiële medewerking inriep. ADVERTENTIE VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST HET ECHTE WATER ZOUT PASTILLES ALLEEN ECHT MET DIT HANDELSMERK HET BESTE MIDDEL TEGEN GRIEP, HOEST EN VERKOUDHEID Een bewoner van de Wagenweg schrijft ons naar aanleiding van de mededelingen in ons blad van Dinsdag over hulpverle ning bij ongelukken, waarin een lid van de Ongevallendienst opmerkt, dat het waarschuwen van de Ongevallendienst bij het ongeluk op de Wagenweg niet vlot ver lopen is, 'dat hij onmiddellijk (12.10 uur), nadat het ongeluk gebeurd was, het num mer 14141 heeft opgebeld. Het nummer was in gesprek. Vier minuten later kreeg hij verbinding en toen deelde men hem mee, dat het bericht over het ongeluk reeds was binnen gekomen. De bewoner ver klaart verder, dat hij direct dekens heeft laten brengen, om de patiënte toe te dek ken, zoals het lid van de Ongevallendienst in het bericht aanbeveelt. ADVERTENTIE De vereniging „De Hollandse Molen" heeft een onderzoek doen instellen naar de mogelijkheid om de windmolens in ons land meer werk te verschaffen, deze daar door een grotere rentabiliteit te geven en daarmee het behoud van deze karakteris tieke bouwwerken te waarborgen. Die mogelijkheid is de levering van electriciteit door de windmolens aan cle plaatselijke distributienetten. Het resultaat van het onderzoek bij de „Benthuizermolen" bij Leiden is dermate bevredigend geweest, dat. op instigatie van „De Hollandse Molen" eind vorige maand is opgericht de stichting „Electriciteits- opwekking door windmolens". Ons land telt op het ogenblik nog 1200 molens, waarvan 800 korenmolens. Van deze laatste werken er reeds 200 met een hulpmotor. Het zijn deze laatste waarop de stichting allereerst het oog heeft gericht. Naar schatting zullen van twee tot vier duizend gulden in elk van deze molens worden geïnvesteerd, waardoor de installa tie zodanig wordt, dat per jaar 3Q a 40.000 K.W.-uur aan energie kan worden opge wekt. Deze hoeveelheid is gelijk aan de energie, die een stroomcentrale kan pro duceren met een hoeveelheid kolen van een huidige geldswaarde van 750 a 1000. Dit resultaat kan worden bereikt bij een tien-urige werkdag over een gemiddeld aantal winddagen. De veranderde instal latie zal de molens in staat stellen tegelijk maalwerk te verrichten en electrische energie te leveren. BLOEMENTENTOONSTELLING IN DE WESTLANDSE VEILING. Dinsdagmiddag heeft jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzit ter van het Centraal Bloembollencomité, te 's-Gravenzande in het veilinggebouw een boMoemen tentoonstelling geopend. Hij verwelkomde in het bijzonder de leden van de jury, de heer J. F. Ch. Dix en N. en J. Roozen en de arrangeur, de heer W. van der Lee, de tuinarchitect van „De Keukenhof". In Overysel is een Werkgroep Ontwik kelingswerk Bedrijfsjeugd opgericht. Het doel is coördinerend en stimulerend te wer ken in zake de vorming van jeugdige wer kers in fabrieken en kantoren. Vooral zal aandacht worden geschonken aan de vrou welijke jeugd. 3-3)4 Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N Scheepv Unie H.V.A De li Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U S. Steel M Lever Rrotherc Slotkoers gisteren 847/„ 150 182 yK 154)4 150 288 89 >4 178)4 141)4 96)4 74)4 162 162)4 160 54% 54% 453/1# 74 49% 43 177 Openings koersen 34 «4 149/4 182 153 149*A 288 87)4 178/ 141 95)4 72/ 162 162 54 160 55 55 45% 74)4 49% 43 177'-4 Oom Tripje en tante Liezebertha hadden alles bij elkaar gezocht, wat meegenomen moest worden. Met z'n allen pakten ze dat in de koffers. Het was 'n heel werk. Aan alles moest gedacht worden, want als ze eenmaal de stad uit waren, konden ze natuurlijk moeilijk even naar huis om iets te halen, dat vergeten was! Daarom had oom Tripje een lijstje geschreven, waar alles op stond wat ze nodig konden hebben. Eindelijk waren ze zover; alles zat keurig in de koffers gepakt en die waren dichtge maakt. Het was nog. tamelijk laat geworden die avond. „Gauw naar bed nxiï", zei oom Tripje. „Morgen moeten we er vroeg uit!" En de volgende morgen waren ze er al uit, toen het zonnetje nauwelijks door de ramen keek. Ze aten gauw hun boterhammetjes op. En toen gingen ze. Oom Tripje sloot goed het huis af. Op het station pasten ze goed op de koffers, terwijl oom Tripje aan het loket de kaartjes nam. Daarna droegen ze die naar de trein en ze stapten in. En even later redenze de stad uit. De reis was begonnen. ADVERTENTIE Gillette 52 a, ééndelig, in mooie cassette en 10 Blauwe Gillette mesjes in 'n- dispenser 5.75 In hun perfecte samenwerking ligt huD succes. Dat ia n»-t ai> bij Gillette: ook daar werken appa raat en meaie voorbeeldig santen. Wie zich snel, gemakkelijk en per fect wil scheren, gebruike een Gillette scheerapparaat en Blauwe Gillette mesjes in een diapeneer. Blue Gillette f.O.75 per 5 Dispensers niet 20 Blauwe Gillette mesjes a f. 3.— 'N GILLETTE SCHEERAPPARAAT EN ZIJ BEHOREN BIJ ELKAAR Dinsdagmorgen om vijf minuten over tienen reed een autobus van de N.Z.H.V.M. van de Schalkwijkerweg de Slachthuis straat in. De bestuurder nam de bocht te groot en botste tegen een uit de Slacht huisstraat komende auto. Deze wagen was zwaar beschadigd en moest worden weg gesleept. Op de Leidsevaart ter hoogte van de basiliek slipte een auto door de gladheid van de weg en botste tegen een uit de rich ting Zuid komende auto. De bestuurder van laatstgenoemde auto kwam met zijn hoofd in aanraking met de voorruit en liep een lichte hersenschudding op. Ean auto, komende uit de richting Heemstede, wilde gisteravond om kwart voor zeven op de Wagenweg linksaf de Eindenhoutstraat inrijden. De bestuurder verleende geen voorrang aan een motor rijder, die uit de stad kwam. De motor rijder werd aangereden. Achter hem fietste een achtenveertigjarige bewoonster van Heemstede. Zij kwam in aanraking met de motor en liep lichte wonden op. Dinsdagmiddag om halfeen reed een auto in Noordelijke richting op de Bloe- mendaalseweg te Overveen Ter hoogte van perceel 235 stond een auto geparkeerd. Bij het passeren van deze auto bemerkte de bestuurder van eerstgenoemde auto te Iaat, dat een tegenligger naderde. Een botsing ontstond, waardoor de auto's beschadigd werden. Zij konden op eigen kracht Verder rijden. Op de hoek van de Boekenrodeweg en Zonnebloemlaan te Aerdenhout is gister avond om halfzes een aanrijding ontstaan tussen een autobus van de N.Z.H.V.M., komende uit Noordwijk en een vrachtauto, bestuurd door een chauffeur uit Noordwijk. De voorzijde van de autobus werd ernstig beschadigd en van de vrachtauto werd de laadbak van het chassis -geschoven. Een aan tal flessen azijn in de laadbak ging ver loren. ZANGKOOR VAN VERENIGING VOOR HUISVROUWEN 25 JAAR. Het zangkoor van de afdeling Haarlem der Nederlandse Vereniging voor Huis vrouwen viert deze maand zijn 25-jarig bestaan. Het recipiëert Dinsdag 19 Februari des middags van drie tot vier uur in zijn repe titielokaal in gebouw „De Nijverheid" aan de Jansweg. Het koor werd opgericht op 7 Februari 1927 en heeft achtereenvolgens onder leiding gestaan van mevrouw Van Ees-Ligthart, mevrouw Sybrandi-Halber- stadt en mej. C. Igesz, die het van 1936 af dirigeert. De pianiste is mevrouw Mon- dr iaan-Liglh thar t. HAARLEM, 12 Februari 1952 ONDERTROUWD: 12 Febr., G. van der Staaij en A. W. de Droog; J. P. van Balen Blanken en G. J. Brouwer. BEVALLEN van een zoon: 10 Febr., T. B. C. DijkzeulKauling; 11 Febr., P. C. H. SpapéSteenken; M. E. W. S. Rolvan Eeden. BEVALLEN van een dochter: 11 Febr., J. M. G. HoekstraMulder; J. van der Meer Kruizinga; M. M. MeermanBijster. OVERLEDEN: 9 Febr., J. C. Hessen, 61 j„ Kinderhuissingel; 10 Febr., K. A. Kühne, 9 d„ Jo'nan de Wittlaan; P. E. van TongerenVer hoeven, 84 j., Zijlweg; J. M. Noordkampvan Aken, 73 j., Oosterstraat; W. J. van der Meer, 78 j., Gasthuislaan; 11 Febr., E. H. van Gulik, 69 j„ Tempeliersstraat; S. M. Hooy- donk. 60 j., Wijde Geldelozepad; W. de Haas van der Veldt, 76 j., Kamperlaan. Met medewerking van de pianist Jean Antonietti gaf de befaamde Hongagrse violiste Johanna Martzy gisteren een reci tal in het Minerva-theater, dat zich als kunstcentrum van Heemstede waardig leent voor een dergelijke avond van kamer muziek. En het Heemsteedse publiek liet zich niet onbetuigd; er was een zeer be hoorlijk bezette zaal met belangstellenden, die hebben kunnen genieten van een zeld zaam gaaf musiceren. Wij hebben Johanna Martzy reeds een paar keer met de H.O.V. gehoord en daar bij haar zeer markant vioolspel bewonderd; we meenden dus te weten wat we, muzi kaal gesproken, aan haar hadden. Doch dit Heemsteeds recital heeft ons aangetoond dat wij de jonge Hongaarse violiste slechts gedeeltelijk kenden en dat het allerschoon ste van haar herscheppingstalent zich in de intimiteit van het spelen van kamermuziek openbaart. Men moet haar een solo-sonate van Bach of een prille duo-sonate van Mozart hebben horen vertolken om het sublieme van haar spel en haar rijke mu zikaliteit in volle omvang te ervaren. Van Bach interpreteerde Johanna Martzy de eerste sonate (in g kleine terts) haar spel klonk groots in sterke beheersing, waarbij de volheid van het sentiment der barok in Adagio en Siciliano niets te kort kwam de fuga haar kracht in alle klaar heid ontplooide en het Presto, hoe speels ook, een nobele klank behield. Van Mozart hoorde men de Sonate in F (K.V. 376). We kunnen zowel Jean Antonietti als Johanna Martzy prijzen om hun interpretatie van deze verrukkelijke muziek, die in haar eenvoud en doorzichtigheid alle ingewik kelde probleemstellingen omtrent de kunst belachelijk maakt. Maar dan moet men die muziek horen zoals nu, gespeeld met de innigheid waarmee men iets dierbaars han teert, en technisch zo gaaf alsof er geen moeilijkheden bij te pas komen. De concertgevers waren begonnen met de eerste Duo-sonate van Beethoven (D grote terts), waarvan het effect echter voor een groot deel verloren ging in een zoeken naar een acoustisch evenwicht. In de va riaties begon men op gelijke temperatuur te komen. Doch het was slechts later, bij Mozart, dat de eenheid van het samenspel haar volkomenheid bereikte en dan ook verder behield. In de Hongaarse volks liederencyclus van bartök, in bewerking van Szigéti, kon men de merkwaardige karakteristiek van Martzy's voordracht be wonderen, in „Le Printemps" van Milhaud haar zeldzaam aanpassingsvermogen bij de Gallische geest, in de le Arabesque van Martinu haar positieve houding tegenover een modern rhythmisch geval en in de Spaanse dans uit „La vida breve" van de Falla (bewerking van Kreisler) haar vurig temperament, dat zij stevig in toom houdt. Het opgetogen publiek werd nog op het ..Pièce en forme de Habanera" van Ravel als toegift getracteerd. Het was het zoveel ste juweel van klank en sterk innerlijk verbonden samenspel. Wanneer Martzy de volgende week Bach komt spelen met de H.O.V. dient de Haarlemse concertzaal te klein te zijn. JOS. DE KLERK. In kasteel Neuburg te Gulpen is over leden R. L. J. H. M. graaf de Marchant et d'Ansembourg, kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. BINNENLAND De Centrale RaacI van Beroep te Utrecht heeft het beroep behandeld van de minister van Oorlog tegen de Ambonees P. Saptenno. De minister had beroep aangetekend tegen een beslissing van het Militair Ambtenaren gerecht, dat het ontslag van de heer Sap tenno uit de tijdelijke dienst bij de Konink lijke Landmacht, bij aankomst uit Indonesië in Nederland, nietig had verklaard. Voor de minister van Oorlog trad op de rijks advocaat mr. D. J. Veegens en voor de heer Saptenno mr. K. Th. M. van Rijckevorsel. De raad zal over drie weken uitspraak doen. By beschikking van de minister van Economische Zaken worden met ingang van 14 Maart 1952 opgeheven de Bedrijfsgroep Leder- en Lederverwerkende Industrie en de daartoe behorende vakgroepen, voorts de Ondervakgroep Textiel-inkooporganisaties, de Vakgroep Détailhandel in Kantoormachi nes en Kantoormeubelen, de Vakgroep Détailhandel in Leder en Schoenfournituren en de Ondervakgroep Gortpellerijen. Vóór de souvcreiniteitsoverdracht zijn door de E.C.A. aan Nederland ten behoeve van Indonesië een tweetal leningen verstrekt tot een gezamenlijk bedrag van 17,2 millioen dollar. Te Washington is nu een overeen komst getekend, waarbij Indonesië zich rechtstreeks tegenover de Verenigde Staten voor deze verplichtingen verbindt en Neder land van alle verplichtingen wordt ontheven. Wegens het Belgische Persagentschap heeft de Nederlandse regering Maandag een ontwerp-verdrag voor een economische unie van Nederland met België en Luxemburg besproken. De Nederlandse regering zal aan de regeringen van België en Luxemburg een nota aanbieden waarin enkele wensen en maatregelen zijn vervat. Luitenant-generaal-vlieger I. A. Aler, chef van de Luchtmachtstaf, heeft verklaard dat de bezorgdheid van de opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten over de lang zame vorderingen bij de aanleg van vlieg velden niet op Nederland slaat. Op Schiphol arriveerde Dinsdag de nieu we zaakgelastigde, de heer Susanto Tirto- prodjo. De heer Susanto, die tussen 1922 en 1925 in Leiden Nederlands en Indisch recht studeerde, draagt de persoonlijke titel van ambassadeur. Op 13 April 1942 werden bij Amersfoort acht illegale werkers: H. Sneevliet, A. Menist, W. Dolleman, J. Schriefder, J. Koe slag, J. Edel, C. Gerritsen en R. Witteveen door de Duitsers doodgeschoten. Zij behoor den tot de illegale voortzetting van de voor oorlogse Revolutionnair Socialistische Arbei ders Partij. Uit socialisten van verschillende richting is een comité samengesteld dat op 13 April de acht gevallenen zal herdenken. Een 23-jarige kantoorbediende, die met weinig goede bedoelingen een drukkerij te Amsterdam was binnengedrongen, heeft, toen zijn aanwezigheid was bemerkt, met een sprong uit het raam van de eerse verdieping getracht te vluchten. Hij wordt thans in het Binnengasthuis verpleegd onder bewaking van de politie. Uit de lichtingsploeg 1951-1 zijn nieuwe onderdelen opgericht, bestemd voor indeling h:: een der divisies of het legerkorps. Deze onderdelen zullen half Maart worden over gebracht naar de dan voltooide nieuwe leger plaatsen bij Ermelo, Nunspeet, Oldebroek en Havelte. HAARLEM EN OMGEVING Mej. L. de Ruiter te Rotterdam fs be noemd tot lerares aan de Nijverheidsschool te Haarlem. De heer H. G. van Dyk te Zwolle is be noemd als onderwijzer ener school te Heem stede, hoofd de heer Schouten. Op 19 Februari hoopt het echtpaar J. de Waal Malefijt—Junge, Gedempte Raamgracht 23, de dag te herdenken waarop het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen Frans de heer B. M. C. F. Dijkzeul te Heemstede. Dinsdag is opgericht de afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond van Christelijke Sigarenwinkeliers voor Haarlem en omstre ken. Aanwezig was een vertegenwoordiger van het hoofdbestuur en de heer L. Lam, voorzitter van de Christelijke Middenstands vereniging. Het voorlopig bestuur werd als volgt samengesteld: J. van Dongen, voor zitter, M. Blom, Barteljorisstraat 42, secre taris. R. van der Meulen, penningmeester en J. S. Spruitenburg, algemeen adjunct. Door roetafzetting op de uitlaatpijp is Dinsdagmorgen om kwart voor tien een vuilnisauto van de gemeente-reiniging op de Jan Gijzenkade in brand geraakt. Met em mers water is het vuur geblust. De brand weer werd gewaarschuwd, doch behoefde niet op te treden. De cabine van de auto is uitgebrand. ADVERTENTIE Extra aanbiedingen in Tetra Luiers 89, 98 Oogjes Luiers 98 Teddy Luiers 1.60 Plastic broekjes 78 Plastic Luiers 75 Glansgaren Truitjes1.28 Bavets prima kwaliteit 65 Interlock Hemdjes 78 Wieggarnituren 4.85 Ledikant garnituren 5.85 Klein partijtje Flanellen luiers98 Anogsng 19 - Haarlem - TsL 21411 door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 57) „Jaik moet naar een vriendin antwoordde Lynne, schijnbaar onbewogen. Nan zat op haar te wachten en haar ge zichtje had een ongewone blos, terwijl haar ogen straalden. Ze ontving Lynne met grote hartelijkheid en drong erop aan, dat deze zich rijkelijk van cake en koffie voorzag. Daarna begon ze haar verhaal: ..Ik heb je nooit verteld, wat de reden was van de ongelukkige toestand, waarin jij me aan trof, toen we voor het eerst met elkaar in aanraking kwamen", begon ze aarzelend. „Ik had mezelf gezworen, dat ik er nooit met iemand over zou praten, Lynne. Het was een oorlogsgeschiedenis, welke er zo vele zijn. Ik ontmoette een Amerikaans soldaat en, jong als ik was, verloor ik mijn hart volkomen. We maakten huwelijks plannen om, zodra de oorlog beëindigd was, te trouwen. Toen hij naar Amerika gezonden werd, schreef ik hem elke dag een lange brief, en in 't begin maakte il#maar ik was nog zo jong! me er geen al te grote zorgen over, dat hij niet erg trouw antwoordde. Ik bleef schrijven, maar toen zijn antwoorden tenslotte uitbleven, werd ik radeloos. Ik telegrafeerde hem enige malen, zonder resultaat, en ten einde raad besloot tk naar zijn adres in Amerika te schrijven, dat in een boek, dat hij me gegeven had. stond. Er kwam vrij vlot antwoord op mijn brief „Van zijn moeder", vroeg Lynne vol be langstelling. „Nee, van zijn.... vrouw!" „O, Nan....". Er kwam een bitter lachje op Nan's ge zicht. „Ze schreef heel aardig", vervolgde ze „en dat maakte 't misschien nog erger. „Ze schreef, dat hier een misverstand in het spel moest zijn, en ze bezag het gevai van de humoristische kant. Ik kreeg de indruk, dat ze een heel aardig vrouwtje was veel aardiger dan hij verdiende Ze sloot een foto'tje van haar en een baby in". Lynne hield even haar adem in en greep Nan's hand vast. „Ik haatte mezelf", ging Nan langzaam verder. „Ik voelde me goedkoop en ge meen. Ik besefte maar al te goed, wat zij gevoeld moest hebben, toen ze mijn brief aan haar man las. Ik had geen moed meer om verder te leven, mijn geld had ik op gemaakt om een uitzet voor elkaar te krijgenenfin je weet, hoe je me aan trofHet was een dwaze geschiedenis, Ik werd die avond, dat jij voor 't eerst bij me kwam, volwassen. Je stond naast mijn bed ik zal het nooit vergeten en je zag er in je witte dokterskleren zo vertrouwenwek kend uit. Je sprak ernstig met me en ik was diep onder de indruk Nan keek Lynne aan met een warme uitdrukking in haar ogen. „Maanden later kwam die eerste brief. vervolgde ze. „Hij was van zijn vrouw's broer. Hij schreef, dat zijn zuster over mij verteld had o, alleen maar dat ik iemand was, die Jock kende en die vriendelijk voor hem geweest was tijdens zijn verblijf in Engeland en dat hij graag met een Engels meisje wilde corresponderen. Ik antwoordde niet, maar hij schreef nog eens en nog eens en tenslotte liet ik hem iets horen. Zo begon 'tWe schrijven elkaar sinds die tijd regelmatig. We zijn van el kaar gaan houden, Lynne, en je begrijpt dus, hoe dankbaar ik je ben, dat je inder tijd mijn leven redde.Ik ga nu binnen kort naar Amerika om met hem te trouwen. Wéns me geluk, Lynne!" Lynne keek haar ontroerd aan. Er kwam een stralende lach op Nan's gezichtje. „Zeg maar niets", zei ze vrolijk. „Maar laten we er samen op drinken. Op mijn geluk kige toekomst ende jouwe?" Er kwam even een bezorgde trek op haar gezicht. „Hoe staat het bij jou, alles in orde?", vroeg ze zacht. „O, alles is best", antwoordde Lynne kalm. „Ik moet je nog iets vertellen. Jim- mie heeft tenslotte zijn geluk met Jean gevonden, en ik zelf ben helemaal van hem genezen. Hij heeft eigenlijk nooit zo veel voor me betekend, als ik me ver beeldde. Die hele geschiedenis was een soort groeiproces en daar ben ik nu door heen". Nan zei niets en schonk twee glazen in. Ze klonken en spraken verder over Nan's toekomst, totdat het tijd werd, dat Lynne vertrok. Ze sloeg haar armen om Nan heen. „Ik zal je missenzei ze met ontroering in haar stem. „Wordt héél erg gelukkig, dat is alles wat ik je toeweris!" Ze miste Nan inderdaad, toen deze ver trokken was. Hoewel ze na haar huwelijk niet veel gelegenheid had gehad, haar vriendin op te zoeken, was er toch altijd de wetenschap geweest, dat Nan er was en klaar stond om welke moeilijkheden ook met haar te bespreken. Nan's vertrek bracht een zekere leegte mee en Lynne was blij met Helen's vriendschap. Preston werkte harder dan ooit en kwam heel laat thuis. Ze zagen elkaar haast nooit alleen en sinds de avond, dat ze naar Nan gegaan was, hadden ze verder nog met geen woord gesproken over Lynne's verklaring, dat Jimmie niets meer voor haar betekende. Lynne trachtte ook in haar werk op te gaan, maar dit gelukte haar minder goed dan voorheen. Ze verwaarloosde haar taak niet en haar patiënten vcfnden haar even aardig en begrijpend als altijd, maar op de een of andere manier gaf haar werk haar niet die voldoening, die ze er vroeger altijd in gevonden had. Ook bracht het harde werken haar 's avonds niet meer tot een verlossende slaap. Wanneer ze doodmoe naar bed ging, lag ze uren en uren wakker. Deze slapeloosheid maakte, dat ze er slecht uit begon te zien. Helen was de eerste, die er Preston's aandacht op vestigde. Het ge beurde op een morgen aan het ontbijt, toen Lynne beneden kwam na een hopeloze on rustige nacht. „Je ziet er slecht uit, Lynne", zei Helen openhartig. „Heb je niet goed geslapen?" Lynne voelde zich ontstemd, dat Pres ton's aandacht gevestigd werd op haar vermoeide uiterlijk, en trachtte luchtig over Helen's opmerking heen te glijden. „Ik heb liggen piekeren over een bepaald geval", antwoordde ze, „ik lag de halve nacht wakker. Heel dom van me!" Ze voelde hoe Preston haar gedurende het ontbijt gadesloeg. Ze kon het eten niet door haar keel krijgen en na enige slok ken koffie stond ze opeens van tafel op. „Je hebt helemaal niets gegeten", zei Preston streng. „Je bent niet goed, Lynne". „Ik ben best", reageerde ze geïrriteerd. „Als je me niet zo zat aan te staren, zou ik wel wat naar binnen kunnen krijgen, maar jouw gestaar beneemt me de eet lust. Ze voelde de verwonderde blikken van Preston en Helen op zich gericht en wist, dat ze zich onredelijk gedroeg. Maar ze kon er niets aan doen. Ze voelde zich dodelijk vermoeid en op de rand van tranen. Na enkele ogenblikken verdween ze uit het vertrek en liep de bibliotheek binnen om te trachten zichzelf weer in de hand te krijgen. Er lag een geopende brief van Jimmie, geadresseerd aan Pres ton, op de tafel. Ze nam deze op en las hem, hoewel Preston haar de inhoud al eerder had laten lezen. Jimmie had Jean mee naar buiten genomen, zodra ze goed genoeg was om de reis te maken, en ze beleefden, zoals hij 't beschreef, een „twee de wittebroodstijd". Uit iedere regel viel te constateren, hoe gelukkig deze twee mensen thans samen waren. Ze wist ook, dat het dit keer niet voorbijgaand zou zijn. Hij had succes gehad met zijn eerste stukje goede muziek en Jean was erg gevleid, dat het haar naam droeg! Ze hoorde Preston het vertrek binnen komen en wilde de briel snel weer op de tafel leggen. Hij greep echter haar hand, met de brief erin, vast. „He lang moeten we nog zo voortgaan, Lynne?", vroeg hij zacht. „Zou je graag van hier weg willen?" Ze bleef doodstil staan. Alle kleur trok weg uit haar gezicht en ze durfde hem niet aan te kijken. „Weg willen....?", herhaalde ze toon loos. „waarom „Lynne, moet je me dat werkelijk vra gen?" Zijn hand klemde zich om de hare. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6