De bakkers en de K.V.P.-fractie tevreden gesteld Hartelijk huldebetoon aan de nestor der Eerste Kamer ZWITSALETTEN KALODERMA Tien jaar geëist tegen ex-politieman De radio geeft Vrijdag Gevechten in Midden-Java PANDA'S HEREN-LEVEN DONDERDAG 14 FEBRUARI 1952 2 TWEEDE KAMER Regering voelt niets voor grondwettelijke maatregelen tegen drukpersvrijheid en revolutionnaire volksvertegenwoord igers 'n TIP VAN BOOTZ Pamflettenregen in Tweede Kamer &hgëévehQQrd ih kwaliteit.' Hij pleegde een roofoverval en een inbraak en stak zijn eigen huis in brand ProfAnema: „Ik heb nog nooit over zulk een onbenullig onderwerp als nu gesproken namelijk over mijzelf" RUST EEN BRIL KEI P Vóór 15 April: Belastingbiljet invullen Anders wordt de aanslag met 5 pet. verhoogd Mau bedankt Stalin Oost-Duitsland vraagt om vredesverdrag Lawines kostten 32 doden Arrestaties in Tunesië Voetbal Rode Duivels verloren met 3-1 van Racing Parijs Engels b-elftal wordt op 3 Maart samengesteld (Van onze parlementaire redacteur) De vrede tussen staatssecretaris mr. Van Rhijn en de Dinsdag op hem vertoornde KVP-fractie is hersteld. De staatssecreta ris heeft namelijk Woensdagmiddag bij liet begin van de vergadering der Tweede Ka mer verklaard, dat de regering het rapport van de Sociaal Economische Raad over versterkte progressie in de kinderbijslag voor de grotere gezinnen nauwgezet in overweging zal nemen. Daarbij zullen ook alle omstandigheden in ogenschouw wor den genomen die destijds geleid hebben tot indiening van het oorspronkelijk door de regering op dit gebied al voorgestelde, maar toen tengevolge van een overwin ning van mevrouw Forta nier-De Wit (WD) tegen de zin van de KVP geamen deerde wetsontwerp. De regering moet echter vrijheid ten aanzien van haar uit eindelijke beslissing voorbehouden. Na deze verklaring bleek de heer Engelbertink (KVP) dei-mate tevreden, dat hij zijn motie terugtrok. Die van de heer Van der Wetering (CH) over de vaststelling van een maximumprijs voor volksbrood ging er zonder hoofdelijke stemming door; de overige, alle communistische, moties wer den verworpen. Grondwetsherziening Bij de voortzetting van de behandeling van de voorstellen tot Grondwetsherzie ning stelde m r. Oud (WD) vast, dat er thans voor deze ontwerpen weinig belang stelling bestaat, hetgeen zich eigenlijk al sinds 1922 heeft voorgedaan. Dit is een gevolg van het feit, dat in de laatste dertig jaren wel wat al te veel Grondwetsherzie ningen hebben plaats gehad, zonder dat er sterke bewegingen in het volk aan vooraf waren gegaan, zoals bij de herzieningen van 1848, 1887 en 1917 wel het geval was. In 1922 was het eigenlijk al anders, toen gezegd kon \vorden: „de berg baart een muis". Mr. Oud vroeg zich af of het nu wel zo verstandig was de thans ter tafel liggende ontwerpen te behandelen. Voor een algemene herziening bestaat wel aan leiding, maar daarmee moet men niet overhaast te werk gaan. Mr. Oud betwij felde of de ontwerpen wel van dringende aard zijn. Hij was er niet rouwig over, dat de regering geen voorstel heeft gedaan ter uitsluiting van revolutionnaire volksver tegenwoordigers. Wel had hij zelf mede verantwoordelijkheid gedragen voor het geen te dien opzichte het kabinet-Colijn (waarvan mr. Oud deel uitmaakte) in 1936 had voorgesteld, maar hij wilde wel zeg gen dat hij er zich toen alleen bij heeft neergelegd, meer ook niet. Principieel ver zet zich naar zijn mening de rechtsstaats- gedachte er tegen het Kamerlidmaatschap van iemand, die door de kiezers is aange wezen door de beslissing van een politiek college te doen ophouden. Trouwens niet de openbare, maar de ondergrondse acti viteit van revolutionnaire volksvertegen woordigers is vooral gevaarlijk. De motie- Romme, aandringend op door de rege ring in nadere overweging te nemen maat regelen „om te kunnen tegengaan het tot uitdrukking brengen door leden van ver tegenwoordigende lichamen van een stre ven, gericht op verandering van de be staande rechtsorde met behulp van onwet tige middelen" ontmoette geen bezwaren bij mr. Oud, die er op wees, dat die motie niet de uitstoting van revolutionnaire volksvertegenwoordigers verlangt. De woordvoerder van de WD noemde ADVERTENTIE We zullen maar niet langer klagen, Over dure tijden of belasting-plagen. Geen tijd daaraan verkwist: Wordt liever een optimist. Met „Tip van Bootz" zal dat zeker slagen. Inz. Mevr. C. P. H. Hazerswoude ontv. 1 fl. Tip HILVERSUM I, 402 M, 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 11.10 Voordracht. 11.30 Piano. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Platen. 15.15 Voordracht. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Koor zang. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.40 Feestgetijden, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Platen. 20.30 Benelux. 20.40 Leven op aarde, causerie. 21.00 Platen. 21.30 Het hangt aan de muur en het tikt 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Theater orkest, -koor en solisten. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30 24.00 Orgel. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 10.05 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Maastrichts Stedelijk Orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Orkest 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actua liteiten. 13.25 Amusementsorkest. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 15.53 Viool en piano. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Piano duo. 18.00 Nieuws. 18.15 Onderwijs en op voeding, causerie. 18.22 Lichte muziek. 18.40 De uitkijkpost. 18.50 Zang en piano. 19.05 De weerkundige dienst van de luchtmacht, causerie. 19.15 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting. 19.35 Promenade-orkest. 19.52. Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Symphonette-orkest en solisten. 20.55 Brabants halfuur. 21.45 Alt en orgel. 21-50 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.10 Lichte muziek. 22.35 Platen. 22.45 Ik geloof in ene, heilige Katholieke Kerk. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.3524.00 Amusementsmuziek. TELEVISIE (N.C.R.V.-programma) 20.1521.45 „Dertigduizend"; „Op reis naar de maan"; Marionettenspel; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.0015.30 Schoolradio. 17.00 Nieuws 17.10 De wereld der muziek. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteiten. 19.50 Feuilleton. 20.00 Symphonie-orkest en soliste. (Om 20.45 Kuns:kaleidoscoop)21.40 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio- Universiteit. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. In de vergadering van de Tweede Ka mer daalde tijdens de rede van mr. P. J. Oud platseling een regen van pam fletten op de Kamerleden neer. De voor zitter onderbrak de vergadering een ogenblik en de parketwacht verwijderde twee dames en een jongeman van de publieke tribune. Een fabrikant uit Duivendrecht had deze methode aangegrepen om de aan dacht te vestigen op de moeilijke situa tie van zijn bedrijf, daar hem dit, blij kens de inhoud van het pamflet, op geen enkele andere wijze teas gelukt. De dames en de jongeman kregen toegens hun ontoelaatbaar optreden een proces verbaal. het juist dat de regering niet het ontwerp van de helft der staatscommissie heeft overgenomen omtrent het ingaan tegen persmisbruiken, want dit zou neerkomen op invoering van een preventieve censuur, tot dusverre opzettelijk door de Grondwet uitgesloten. Iets anders zou het zijn als men eventueel met behulp van de Straf wet nog meer waarborgen tegen misbruik van de persvrijheid zou willen scheppen. Mr. Oud achtte het voorts gewenst in de Grondwet vast te stellen, dat de Ka merleden aanblijven tot de verkiezing van de nieuwe leden. Aldus zal, wanneer zich ooit weer eens, bijvoorbeeld tengevolge van bezetting in oorlogstijd, de onmogelijkheid zou voor doen om tijdig vierjaarlijkse verkiezing te houden, de zittende Kamer geacht worden aan te blijven tot het weer mogelijk zal zijn tot Kamerverkiezing over te gaan. De heer De Groot (Comm.) verklaar de dat zijn fractie tegen „de Grondwets herzieningen met haar fascistische tenden- zen" was. Het enige waar hij wel iets voor voelde was de uitbreiding van het aantal Kamerleden, ook al was hij daarvoor ook geenszins geestdriftig. De heer Schouten (AR) betreurde met prof .Romme het ontbreken van ont werpen betreffende wering van revolution naire volksvertegenwoordigers. Invoering in de Grondwet van preventief toezicht op de drukpers kwam hem ongewenst voor, maar verscherping van het repressief toe zicht, dus met behulp van scherpere straf rechtelijke bepalingen, achtte hij wel ge wenst met het oog op het gif van voort durende onjuiste volksvoorlichting. Evenals mr. Van der Goes van Naters en mr. Oud betreurde hij dat geen Grond wetsbepaling is voorgesteld met het oog op het uitblijven van verkiezingen door en tijdens een noodtoestand. Ds. Zandt (St. Geref.), voorstander van de motie-Romme, was ontevreden, dat er geen ontwerp tegen revolutionnaire volksvertegenwoordigers was ingediend. Hij gaf te kennen, dat Nederland uit de organisatie van de UNO „met haar revo- lutionnairen" behoorde te treden en was voorstander van een „persverschijnings- verbod" speciaal gericht tegen Godslaste- rende bladen. Uitbreiding van het aantal Kamerleden had zijn instemming. ADVERTENTIE Hierna kreeg eerst de minister president de niet lichte taak, het nogal afgekeurde beleid inzake de voorbereiding van de Grondswetsherziening te verdedi gen. Dr. Drees voerde als verontschuldi ging voor het late begin met die voorbe reiding aan, dat achtereenvolgens drukke bemoeiingen met Indonesië en vervolgens met de West het klimaat aanvankelijk minder geschikt hadden gemaakt. Van het nut ener algemene herziening was en is het kabinet wel overtuigd, maar de dringend heid daarvan kon hij niet inzien. Zulk een algemene revisie kon best nog even wach ten tot een volgend kabinetstijdperk. Daar entegen achtte de bewindsman wel dringend nodig het openleggen van de Grondwet voor boven-nationale organen opdat zij te dien opzichte geen beletsel meer zou kun nen vormen. Daarin lag dan ook zijns in ziens het belang van de nu ondernomen herziening. Wat grondwettelijke maatregelen tegen de drukpersvrijheid en tegen revolution naire vertegenwoordigers aangaat ver klaarde minister Drees dat het kabinet van stonde af aan daarvoor niet zoveel had ge voeld. Na kennis genomen te hebben van de adviezen der Staatscommissie was het nog gesterkt in zijn opvatting dat iets derge lijks toch wel zeer bezwaarlijk te achten viel. Met betrekking tot beteugeling van persmisbruiken ware het beter om de be staande bepalingen nauwlettender toe te passen. De gevaren, waarover prof. Romme gesproken had, doen zich ook voor bij rechts-extremistische blaadjes. Wanneer prof. Romme gesproken had van „stelsel matige leugens", dan moest de minister hem er toch wel op wijzen, dat zulks iets anders is als bedreiging van de veiligheid van de staat, waarop de voorstellen van de Staatscommissie gebaseerd waren. Met mr. Oud zag hij in een opzet als de com missie had voorgestaan ook nog dit be zwaar, dat dan voortaan het buitenland de overheid hier aansprakelijk zou kunnen stellen voor allerlei voor het buitenland onwelgevallige publicaties. Minister B e e 1, die vervolgens aan het woord kwam, ging op mr. Van der Goes van Naters' vraag, waarom de Persraad geen gebruik maakt van het recht op ant woord (rechtzetting van onjuiste bewe ringen) nauwelijks in. Vandaag zet hij zijn rede voort. C Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Dagcrèmetube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 3 Tien jaar gevangenisstraf en ter be schikking stelling van de regering eiste de officier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank tegen de 37-jarige voormalige brigadier van de gemeemte-politie te Drachten J. O. Hem was ten laste gelegd afpersing gepleegd op de kassier van het kantoor der Coöperatieve Boerenleenbank te Ak- marijp, diefstal met braak in het kantoor te Drachten van de Bond van Mobilisatie invaliden en brandstichting in zijn eigen woning te Drachten. In de nacht van 20 op 21 Januari 1947 heeft O. de kassier van de Boerenleenbank te Akmarijp door bedreiging met geweld genoopt tot afgifte van 7300. Toen het gezin van de kassier, de heer S. van der Leij, reeds te bed lag, werd er gebeld. De heer Van der Leij deed open. Voor hem stond een man, die zich had vermomd en gewapend was met een karabijn. Hij zeide te komen in opdracht van de commandant van de „knokploeg" van de Germaanse SS en direct 20.000 te moeten hebben. De kassier liet de overvaller binnen en opende de brandkast. De kassier haalde een tas met 7300 uit de brandkast, waarmee de overvaller aan de haal ging. Drie jaar later verzegelde O. op last van de officier van justitie te Leeuwarden het kantoor van de Bond van Mobilisatie invaliden te Drachten. De volgende nacht pleegde hij een inbraak in het kantoor en ontvreemdde 600. Hij bracht later een aantal van dit feit verdachte personen naar Leeuwarden. In de nacht van 31 December 1950 op 1 Januari 1951 stak hij zijn motorfiets in brand en veertien dagen later, toen was gebleken, dat enkele dreigbrieven, die aan de inspecteur van politie waren gezonden, ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Bij de voortgezette beraadslagingen in de Eerste Kamer over het plan-Schuman heeft de heer Kapteyn (Arbeid) de grote betekenis van dit plan uiteengezet. Daarbij stelde hij op de voorgrond dat kolen en staal „ongelukkige" factoren in de Frans-Duitse machtspolitiek en tegen stellingen zijn geweest. Het verdrag beoogt een einde te maken aan het „waanzinnige mozaïek, dat Europa vertoont" en wil de Europese samenwerking bevorderen. Deze afgevaardigde was geenszins blind voor de aan de regering verbonden na delen noch voor zekere risico's, die men moet wagen. Maar met warmte pleitte hij voor deze vernieuwing. De rest van de ochtend ging heen met een economisch betoog van mr. R e g o u t (K.V.P.), een uiteenzetting van de heer Schalker (Comm.) die in het verdrag een „bedenkelijke machtsamentrekking van de Roermagnaten" zag, en met een korte redevoering van mr. Rip (A.R.) voor wie de lichtzijden van het plan belangrijker waren dan de schaduwzijden, zodat hij met zijn fractie niet zou aarzelen voor te stem men. Dinsdag antwoordt minister Van den Brink. De openbare bijeenkomst eindigde vroeg wegens de bijzondere vergadering 's mid dags. De huldiging, die de nestor der Eerste Kamer, prof mr. A. Anema, daags tevoren in de openbare vergadering dier Kamer is bereid, omdat hij Zondag de leeftijd van tachtig jaar heeft bereikt, werd namelijk gevolgd door een meer intieme huldiging door vrienden, leerlingen en oud-leerlin gen, eveneens in de vergaderzaal der Eerste Kamer. Het eerst besteeg voorzitter mr J. A. Jonkman het spreekgestoelte die nog eens de feesteling schetste als voortreffelijk parlementariër met wie niemand zich eigenlijk kan meten.. Vervolgens sprak prof. mr. dr. W. J. M. v a n E y s i n g a een korte rede uit ten einde bovenal de kranige strijder voor het recht en voor de interna tionale rechtsorde te huldigen. Dr. J. Schouten, woordvoerder van het Cen trale Comité van Anti-Revolutionnaire Kiesverenigingen, roemde de staatkundige geestverwant op wie de partij terecht trots kan zijn. Namens de oud-leerlingen bracht mr. J. van Andel dank aan hem, die zowel op het gebied van de wetenschap, van dat van de kunst als van dat van het geloof zulk een rijke schatten uitdelende „voorwerker" was geweest. Prof. dr. H. T h. ADVERTENTIE Vollenhoven huldigde de oud-hoog leraar die zoveel tot het aanzien en de bloei van de Vrije Universiteit had bijgedragen, waarna de voorzitter van de Parlementaire Pers namens zijn collega's verklaarde hoe deze eensgezind zijn in hun bewondering voor de parlementariër Anema. Diens dankwoord tekende hem weer ten volle, toen hij verklaarde nog nooit over zulk een onbenullig onderwerp te hebben gesproken als nu, namelijk over zichzelf. Treffend schetste hij ook hoe hij tot zijn sterk geloof en zijn staatkundige opvatting was gekomen. Na deze toespraken recipieerden profes sor en mevrouw Anema in de ontvangst zaal der Eerste Kamer. Bij de 'huldiging waren onder andere aanwezig de minister president, dr. W. Drees, de ministers Beel, Joekes, In 't Veld, Mulderije, Peters, Rut ten, Staf en Wemmers, de staatssecretaris sen Blom en Götzen, de president van de Hoge Raad en talrijke leden van de Eerste en Tweede Kamer. ADVERTENTIE VOOR UW OGEN MET VAN GR. HOUTSTR. 137 Het ligt in de bedoeling van de belas tingdienst de aangiftebiljetten voor de In komstenbelasting over 1951 en voor de Vermogensbelasting voor het belastingjaar 1952 tegen 15 Maart uit te reiken. Deze aan giftebiljetten zijn in hoofdzaak op dezelfde wijze ingericht als de vereenvoudigde bil jetten van het afgelopen jaar; slechts zijn enige wijzigingen aangebracht als gevolg van de jongste belastingherziening in 1951. Onder meer is een nieuwe rubriek in het aangiftebiljet opgenomen met het oog op de heffing van de extra belasting naar de bedrijfswinst. Verder is ook het voorlopige aangiftebiljet gehandhaafd dat bij tijdige inlevering een automatisch uitstel van drie maanden oplevert voor de indiening van het volledige aangiftebiljet. In het voor lopige aangiftebiljet wordt ter bevordering van een tijdige vaststelling van voorlopige aanslagen alleen opgaaf gevraagd van het geschat inkomen over het lopende jaar (dus over 1952). In 1952 zal voor het eerst de sanctie op niet-inlevering of niet tijdige inlevering van aangiftebiljetten van toepassing zijn. Deze sanctie komt neer op een verhoging van de aanslag met 5 percent met een mi nimum van vijf gulden. De aangiftebiljet ten moeten dit jaar vóór 15 April 1952 bij de inspecteur worden terugbezorgd. Wie vóór deze datum een voorlopig aangifte biljet heeft ingeleverd, krijgt echter tot 15 Juli 1952 tijd voor de inzending van zijn volledige aangiftebiljet. getikt waren op een schrijfmachine, zoals O. er een bezat, stak hij zijn woning in brand teneinde alle verdenking van zich af te leiden. Aanvankelijk had O. alles ontkend. Maar tenslotte viel hij door de mand. PEKING (DPA). De leider van com munistisch China, Mau Tse. Toeng, heeft in een boodschap ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van het Chinees-Sovjet- Russische vriendschapsverdrag verklaard, dat dit bondgenootschap onoverwinnelijk is en een garantie vormt tegen de „impe rialistische aggressie tegen de wereld vrede". „Wij waarderen de geestdriftige en royale steun, die regering en volk van de Sovjet- Unie volk en regering van China hebben verleend. Deze steun heeft aanzienlijk bij gedragen tot het economische herstel en de versterking van het nieuwe China", al dus de boodschap. Radio-Moskou deelt mede, dat maar schalk Stalin aan Mau Tse Toeng een boodschap gezonden heeft, waarin hij de hoop uitspreekt, op een „verdere verster king der banden en uitbreiding der samen werking tussen beide landen in het belang van de wereldvrede". BERLIJN (Reuter). De Oost-Duitse re gering heeft een boodschap gezonden aan de vier bezettende mogendheden waarin verzocht wordt om een spoedig sluiten van een vredesverdrag met het oog op het grote gevaar voor de vrede", dat door de voorgenomen herbewapening van West- Duitsland wordt geschapen. Het officiële Oost-Duitse nieuwsagent schap ADN meldt, dat de boodschap is ge zonden aan de vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, Engeland, de Verenigde Sta ten en Frankrijk te Berlijn na een buiten gewone zitting van het kabinet waarin premier Grotewohl en de minister van Buitenlandse Zaken, Dertinger, het woord voerden. Een afschrift van de brief is naar de West-Duitse regering gezonden vergezeld van een nota met het verzoek om de voor stellen van de Oost-Duitse regering „in het belang van het Duitse volk" te steunen. De boodschap aan de geallieerde mo gendheden zegt, dat het Duitse volk zich volledig bewust is van zijn schuld aan de oorlog van Hitier, doch van mening is, dat het thans onbillijk behandeld wordt. Duits land wil leven in vreedzame betrekking tot de andere landen, wil zijn economie en zijn levensstandaard verbeteren. De Oost- Duitse regering belooft, aldus de bood schap, te strijden tegen elke opleving van het militarisme, dat Duitsland in een nieu we wereldoorlog dreigt te betrekken. INNSBRUCK (AFP). Het aantal slachtoffers van lawines in Oostenrijk be draagt thans 32 doden, 12 gewonden en twee vermisten. In de provincie Salzburg zijn Woensdagmiddag twee arbeiders be dolven. Er bestaat weinig hoop hen levend op te graven. TUNIS (Reuter). De Franse politie heeft in Tunesië „met het oog op de veilig heid van de staat" 1.483 personen gearres teerd. Ruim driehonderd wapens werden in beslag genomen. Van de gearresteerden zullen 320 berecht worden en werden 710 naar elders in het land overgebracht. DJAKARTA (Aneta). Een woord voerder van de Diponegoro-divisie in Mid den-Java heeft aan de pers medegedeeld, dat bij hevige gevechten tussen het legeer en een groep opstandelingen van het ba taljon 426, welke plaats vonden in de om geving van Wonosobo, 37 rebellen zijn ge sneuveld, waaronder de leider van deze groep, de voormalige kapitein Alif. Het leger had een dode en 4 gewonden. De sterkte van de bende was ongeveer 100 man. Men verwacht thans, dat deze groep binnenkort geheel verdwenen zal zijn. De woordvoerder zeide voorts, dat in het ge bied van Klaten de toestand geconsolideerd is, doch in het gebied van Brebes worden weer moeilijkheden gemeld. In de desa Pesantungan moest tegen kwaadwilligen worden opgetreden, waarbij drie onrust stokers en een T.N.I.-soldaat het leven lieten, aldus de woordvoerder. 42. In zijn haast om Panda te bereiken, brak Jolliepop het wereld-record donkere- wenteltrap-klimmen; en onverpoosd zien wij hem hier nu voortijlen naar de houten ladder, die hem tenslotte naar het dakluik voeren zal. Daar boven was nu echter niets belangrijks meer te beleven; de Vleermuis rover was immers al lang ontsnapt! Panda kon nog steeds niet geheel verwerken, dat Graaf Gaep tot Gaep de boosdoener zo gemakkelijk had laten ontkomen. „Maar we hadden hem in onze handen!", riep hij uit. „We zaten bovenop hem! Hij kón ons niet meer ontgaan!" „Kom, kom, hah sprak Graaf Gaston op bemoedigende toon. „Het was toch al te gemakkelijk, zag! Er is geen aerdigheid aen om een rover boven op het heufd te vallen, nietwaer? Dan was er verder in het geheel geen opwinding meer! Nu kan er immers nog van alles ge beuren, hah? Zullen wij wedden om dui zend ducaeten, dat er binnenkort iets on verwachts gebeurt, hah? Jae? Aengeno- men!" En nauwelijks was de verveelde edelman uitgesproken, of er gebeurde iets onverwachts; het luik, waar zij op stonden, werd namelijk met grote kracht openge worpen, zodat zij zonder omslag over de rand van het dak buitelden. „Ach, hoe naer," zei de Graaf in zijn vlucht; „daer heb ik weer een weddenschap gewonnen, hah?" En Jolliepop, die uit het luik keek, sprak: „Vreemd! Niemand te zien! Ze zijn zeker al naar beneden gegaan!" Deze gis sing was, zoals wij weten, volkomen juist. Zware straf. Radio-Warschau heeft bekend gemaakt, dat te Katowice drie Polen ter dood veroordeeld zijn. Een vierde werd veroordeeld tot levenslange gevangenis straf. De beklaagden hebben bekend voor de Amerikaanse geheime dienst te hebben gespionneerd, aldus radio- Warschau. Lichte straf. Een Amerikaans gerechtshof te Neurenberg heeft een onderwijzer uit Bayreuth veroordeeld tot een gevan genisstraf van viif jaar. De onderwijzer werd beschuldigd van spionnage voor de Sovjet-Unie. Deportatie. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft bekendgemaakt, dat de 35-jarige Kaloudis, secretaris-gene raal van de federatie van Griekse zee liedenbonden, naar Griekenland zal worden gedeporteerd. De federatie heeft bekendgemaakt, dat Kaloudis in Grie kenland „zeker zal worden terechtge steld wegens hoogverraad", omdat de Griekse bond van zeelieden buiten de wet is gesteld. Beroep. Groothertog Wladimir Kyrillowitsj pretendent naar de Russische kroon, heeft in het West-Berlijnse blad „Der Tagesspiegel" een beroep gedaan op de Westelijke wereld, met geweld het Sovjet-Russische communisme omver te werpen. De 34-jarige groothertog werd door zijn vader, groothertog Kyrill, een neef van de laatste Russische Tsaar, tot troonopvolger benoemd. Medewerking. In Saarbrücken is met me dewerking van leden van de vroegere S.S. en de N.S.D.A.P. een „Saar-Heimat- partei" opgericht, die het inlijven van de Saar bij Duitsland voorstaat. Ontevreden. Woensdag heeft Sir Frank Whittle, de uitvinder van de eerste vliegtuigstraalmotor, in Londen ver klaard, dat hij in verband met „zekere werkzaamheden" uitgenodigd is naar Amerika te komen. Sir Frank verklaar de, dat sedert de Britse regering het ontwikkelen van straalmotoren heeft overgenomen, er „aanzienlijk menings verschil bestaat over de te volgen werk wijze". Hij was zelf ontevreden over de huidige gang van zaken in Engeland en mogelijk zou hij in Amerika de gelegen heid krijgen voor onderzoekingen, die volgens hem dienen te worden gedaan, doch waarvoor hij in Engeland geen ge legenheid kreeg. Frans plan. Frankrijk zou voelen voor op richting van een Europese vliegtuig industrie in Noord-Afrika, waaraan alle leden van de Westelijke defensiege meenschap, met inbegrip van West- Duitsland, zouden deelnemen. Pierre Montel, Frans staatssecretaris van Luchtvaart, zou bij besprekingen met zijn Amerikaanse collega Thomas Fin- letter te Washington een suggestie in deze richting hebben gedaan. Protest. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.) heeft protest aangetekend tegen „politieke vervolging in Spanje". Drie grote poli tieke processen zijn op handen, aldus een verklaring van de algemene secre taris, J. H. Oldenbroek. Het I.V.V.V. stelt als eis, dat de vonissen in de lopen de en voorafgaande politieke processen ongedaan worden gemaakt en aange klaagden en veroordeelden onder aan wezigheid van buitenlandse waarnemers in het openbaar berecht worden. Bij de staart. Een troep vossen terroriseer de de pluimveestapels in het Deense dorpje Jyllinge en omgeving. „Dat wordt te bar", zeiden de plaatselijke jagers tegen elkaar, „wij zullen ze wel eens bij hun staart grijpen". En dat deden ze letterlijk. Ze togen ter jacht op een schone morgen en keerden weer in het middaguur, met rijke buit bela den en met alle patronen nog op zak. Ze waren boven het vossenhol gekomen, hadden daar een beetje gegraven en iets roods onderscheiden. Bij nader onder zoek bleek het de staart van een vos te zijn en een van de jagers wist met de staart de hele vos aan de oppervlakte te krijgen. De anderen probeerden die methode ook eens en niet zonder succes. Zeven vossen in totaal werden het slachtoffer. Cijfers. Volgens radio-Peking hebben op standelingen van de Vietminh tussen 16 November en 31 Januari in Indo-China 11.000 Franse en Vietnamese soldaten gedood, 3000 soldaten zouden zich heb ben overgegeven of gevangen genomen zijn. Soldaten. Radio-Sofia heeft gemeld dat op het Bulgaarse ministerie, van nationale verdediging middelen zijn besproken om de productie te verhogen. Besloten is soldaten te laten helpen bij het volvoe ren van de industriële plannen voor 1952. De in het Heyselstadion te Brussel ge speelde wedstrijd tussen de Rode Duivels en Racing Parijs is in een overwinning van 31 voor de Fransen geëindigd. Met rust hadden de gasten reeds een voorsprong van 2—0. De zege was ongetwijfeld verdiend. Niet alleen in technisch opzicht waren zij de Belgen de baas, maar bovendien bleken zij veel sneller. Spoedig na het begin doelpuntte de Parijse linkshalf met een hard en zuiver schot van verre afstand. De gasten bleven het Belgische doel fel belagen en toen in de 18e minuut midvoor Quenolle alleen voor de Belgische doelman stond maakte hij er 20 van. De Belgen reageerden hierop met een serie aanvallen, maar de schoten van Moes, Mermans en Anoul waren onzuiver. Het Bel gische offensief was niet van lange duur en geleidelijk namen de Fransen het initiatief weer in handen. De Belgen doelpuntten het eerst in de tweede helft. Een door Mermans ingeschoten bal werd door Lamy van rich ting veranderd, zodat Vignal machteloos stond. Later vergrootten de gasten de voor sprong. Het Engelse b-elftal, dat 26 Mr irt te Am sterdam tegen een Nederlandse bondsploeg uitkomt, zal op 3 Maart worden samen gesteld. Aan de clubbesturen van ongeveer twintig spelers heeft de Football Association ge vraagd of hun paspoorten in orde waren voor het geval ze in de b-ploeg gekozen zouden worden. OEFENWEDSTRIJD KNVB-JEUGDELF- TALLEN. Te Utrecht is Woensdag een voetbalwedstrijd gespeeld ter voorbereiding van de samenstelling van het jeugdelftal, dat binnenkort tegen België uitkomt. De witta ploeg won met 64 van de rode.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2