De nieuwe bevolkings-prognose Chefarine 4 mn mwËÊm Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! Marijke droeg kleuter klokje over Sluis voor Eemmeer wordt aanbesteed Ook Stassen wil „Korea" uitbreiden Ook in Duitsland thans een JARO DONDERDAG 14 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 In de toekomst zullen er, naar het C.B.S. verwacht, veel minder kinderen en veel meer ouden van dagen zijn Nieuw schip van het type Nieuw Amsterdam Agenda voor Haarlem Schip voor Indonesië te water gelaten Jongere dirigenten krijgen een kans 'n jqije doet wonderen Luisterver gunning wèl rechtsgeldig GRIEP? Nieuwe kazerne voor 3000 man bij Ossendrecht Appelen-export naar Finland Fa. B. ENGELENBERG Officiële verhoop SIK KENS' LAKKEN „Carnaval der liefde" met vier invallers Tekort exploitatie St. Elisabeths Gasthuis V* Kleine Weceit/ Tweemaal Spanje Koninklijk Paar naar Engeland vertrokken In een vorig nummer deelden wij mede dat het Centraal Bureau voor de Statistiek nieuwe berekeningen gemaakt heeft over de toekomstige loop van de bevolking van Nederland. Op enkele onderdelen gaan wij -nu nog nader in. Wij herinneren er aan dat berekend werd dat het meest waarschijnlijk wordt geacht dat de bevolking van Nederland, die nu 10.300.000 zielen telt, in 1955 zal zijn gestegen tot 10.397.000, in 1960 tot 10.643.000, in 1965 tot 10.810.000, in 1970 tot. 10.931.000, in 1975 tot 11.040.000 en in 1980 tot 11.114.000. Er is ook een schatting gemaakt over de verdeling der bevolking naar geslacht en leeftijd. Minder kinderen Berekend is hoeveel kinderen van 014 jaar er dan zullen zijn per 100 zielen. per 100 mannen 1950 30.0 jongens 1955 1960 1965 1970 1975 1980 30.0 28.9 25.7 24.4 24.0 24.0 per 100 vrouwen 28.4 meisjes 28.5 27.5 24.5 23.4 23.1 23.1 Per 100 omgeslagen zeggen deze cijfers niet veel. Maar anders wordt dit als wij de cijfers aan een nadere beschouwing on derwerpen. Het aantal kinderen zou in dit land over twintig jaar, als de prognose van het C.B.S. uitkomt, in verhouding tot het totaal der bevolking met een vijfde verminderen. Thans zijn er op een bevolking van 10.300.000 zielen 3.007.000 kinderen van 014 jaar. In 1980 zouden er dan op een bevolking van 11.114.000 zielen niet meer dan 2.617.000 zijn. Dus 814.000 inwoners meer en toch 390.000 kinderen minder. De verwachting is (zie bovenstaand lijstje) dat het aantal kinderen pas na 1960 zal verminderen. Tot die tijd wordt het kinder-aantal nog gunstig beïnvloed door het hoge geboortecijfer in de na-oorlogse jaren. Wat het geboortecijfer betreft (dat is het aantal kinderen dat per jaar op 1000 inwo ners geboren wordt), wordt verwacht dat het in de jaren 1952—1954 nog boven de 19 blijft, om daarna in de jaren 19551958 boven de 18 te blijven. Vervolgens schom melt het boven de 17, om in 1979 op precies 17 te komen. Die vermindering zou op het onderwijs van zeer grote invloed zijn. In de leeftijdsgroep 1524 jaar wordt niet zoveel verandering verwacht. De be rekeningen zijn: 1952: 1.658.000; 1980: 1.617.000. Het aantal wordt dus wel iets geringer, ook al neemt het totaal der be volking toe. Meer werkers Veel ingrijpender is de wijziging die ver wacht wordt voor de leeftijdsgroepen 25 54 en 5465 jaar, dus de leeftijdsklassen die de meeste werkers telt. Gegrond op de Opbrengst van de Volendam wordt voor financiering gebruikt De opbrengst van de Volendam zal wor den gereserveerd voor de financiering van een nieuw te bestellen passagiersschip van het type Nieuw Amsterdam. Dit heeft de minister van Economische Zaken medegedeeld aan het Tweede Ka merlid de heer Nederhorst (P. v. d. A.), die de minister had gevraagd waarom in afwijking van het hier te lande bestaande verbod van de uitvoer van schroot bij de verkoop van het voor de sloop bestemde passagiersschip Volendam aan de eventuele koper van dit schip toestemming verleend zal worden de helft van het bij sloping ver kregen oud ijzer uit te voeren. De minister zegt in zijn antwoord: De beslissing het schroot, afkomstig van het s.s. Volendam, voor export vrij te laten, is genomen op grond van het feit, dat de opbrengst van de Volendam blijft gereser veerd voor de financiering van een nieuw te bestellen pasagiersschip van het type Nieuw-Amsterdam. Het grote belang, dat zowel uit een oogpunt van betalingsbalans als van werkgelegenheidspolitiek aan de bouw van een dex-gelijk kostbaar schip is verbonden, wettigt naar de mening van de minister een afwijking van het be staande exportverbod, omdat het noodza kelijk is de Holland-Amerika-Lijn in staat te stellen over zoveel mogelijk eigen mid delen voor deze bouw te beschikken. De HollandAmerika Lijn wenst ook de bouw van het schip, waarover thans met de Nederlandse wei-ven wordt onderhan deld en ^waarmede zeer grote bedragen zijn gemoeid, voorzover doenlijk uit eigen middelen en eventueel aan te trekken nieuwe gelden te betalen. Zij wil behalve de opbrengst van de Volendam de in schrijving in het Grootboek voor de in de Meidagen 1940 verloren gegane Statendam voor dit doel bestemmen. Het uitzonderlijk belang voor de bedrij vigheid hier te lande van het bestellen van een tweede Nieuw Amsterdam brengt mede, dat de pogingen van de H.A.L., zo veel mogelijk eigen middelen hierbij aan te wenden, dienen te worden ondersteund. Teneinde de opbrengst van de Volendam zo hoog mogelijk te maken is toestemming verleend het schroot, afkomstig van dit schip, dat hier zal worden gesloopt, naar het buitenland te verkopen, waar een aan zienlijk hogere prijs kan worden gemaakt dan in Nederland. De Volendam zal worden gesloopt bij de N.V. Frank Rijsdijks's Industriële Onder neming te Hendrik Ido Ambacht. DONDERDAG 14 FEBRUARI Concertgebouw: „Wiener Sangerknaben", 8 uur, Zuiderkapel: J. Sevensma, 8 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Trommen des doods", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „De fluitende pijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Meisjes ont voerd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Show boat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Ivoorjagers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 15 FEBRUARI Rembrandt, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. City; 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva (Heem stede): 2.30 en 8.15 uur. prognose van het C.B.S. komen wij tot de volgende berekening: Inwoners van 2554 jaar: 1952: 4.006.000, 1980: 4.540.000. Groep 54—65 jaar: 1952: 834.000, 1980: 1.100.000. Het C.B.S. becijferde dus dat in die tijd het aantal inwoners kan toenemen met 814.000, waarvan er 534.000 zijn van 25 54 jaar en 266.000 van 5465 jaar. Teza men dus 800.000, of bijna het gehele totaal der bevolkingstoeneming. Sterke toeneming ouden van dagen Er wordt door het C.B.S. in de toekomst een sterke toeneming van het aantal men sen van 65 jaar en ouder verwacht. Nu zijn er in 1952 793.000 inwoners van 65 jaar en ouder. Volgens de verwachting zou dit aantal in 1980 geklommen zijn tot 1.239.000, dus een vermeerdering van 446.000. Komt de prognose uit, dan is het percen tage van de toeneming der bevolking 7.9, maar dat van de toeneming der mensen van 65 jaar en ouder niet minder dan 56.2. Het percentage ouden van dagen op de gehele bevolking is thans 7.7, in 1980 zou het dan worden 11.15. In aanwezigheid van vele Indonesische en Nederlandse autoriteiten is in Water huizen (Gr.) een vrachtpassagiersvaartuig, bestemd voor de „Kepala Djawata Pela- jaran" te Djakarta, te water gelaten. Het schip, genaamd „Zamrud". is de eerste van een serie van zes, die bij verscheidene werven in de provincie Groningen voor deze maatschappij worden vervaardigd. Bij de tewaterlating waren onder meer aan wezig de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr. Djum- hana en de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer E. H. Ebels. De „Zamrud" meet 440 ton en kan onderdeks en bovendeks 186 passagiers vervoeren. Ir. Ondang van de Aanschaffingsdienst der Republiek Indonesia verklaarde dat op het ogenblik in Nederland bij verschillen de werven 40 vaartuigen van variërende grootte in aanbouw zijn voor Indonesië. De stichting Nederlandse Radio Unie heeft besloten binnen de grenzen harer mogelijkheden practische aandacht te schenken aan het vraagstuk der jongere dirigenten in Nederland, waarvan er thans zes zijn uitgenodigd een concert van het Radio-Philharmonisch Orkest of het Om- roep-Kamerorkest te leiden. Dit zijn Henri Arends uit Roermond, Jan Brussen uit Amersfoort, Jan van Dijk uit 's-Hertogen- bosch, Jan de Hoog uit Amsterdam, Kees Stolwijk uit Roosendaal en Marinus Voor berg uit Hilversum. Deze concerten heb ben plaats in de maanden April, Mei en Juni. Teneinde de muziekinstellingen de gelegenheid te verschaffen met de be kwaamheden dezer jongere dirigenten rechtstreeks 'kennis te maken, zullen door 't ministerie v. Onderwijs, Kunsten en We tenschappen de besturen van alle Neder landse symphonie-orkesten en de concert directies gevraagd werden uitzendingen en repetities door een vertegenwoordiger te doen bijwonen. ADVERTENTIE Elk tablet Chelarine „4" bevat 4 ge neesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. mensen ai naat oracmen. m i Kantonrechter Schiedam: De kantonrechter te Eindhoven heeft gisteren, zoals in een deel van onze vorige oplaag is gemeld, beslist dat de Radio- luisterbeschikking niet rechtsgeldig is, zo dat het ontbreken van een luistervergun ning geen strafbaar feit oplevert.. De kan tonrechter kwam tot deze conclusie, omdat de beschikking is uitgevaardigd door de minister van Verkeer en Waterstaat en de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ter uitvoering van artikel 3, van het tijdelijk Telefoon-, Telegraaf- en Radiobesluit In deze bepaling is echter het uitvaardigen van de daarin bedoelde uitvoeringsbeschikking opgedragen aan de minister van Binnenlandse Zaken, dus een andere autoriteit dan die in feite tevoren bedoelde uitvoeringsbeschikking heeft ge troffen. De kantonrechter te Schiedam heeft gis teren, op andere gronden, uitgemaakt dat bezitters van radiotoestellen wèl tot het be talen van een luisterbijdrage verplicht zijn. De kantonrechter bestreed de opvatting, dat het Koninklijk Besluit van 10 October 1945 geen kracht van wet zou hebben, om dat de daarin geregelde materie op een wet zou moeten rusten. De kantonrechter was van oordeel, dat de wet aan de Kroon het recht toekent om algemeen bindende regels te geven, welke kracht van wet hebben. De publicatie in de Staatscourant vervangt volledig die in het Staatsblad. ADVERTENTIE Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. Aan de hand van haar moeder liep prin ses Marijke vanmorgen in een der zalen van paleis Soestdijk met een palissander houten hamertje naar een glanzend ge polijst bronzen luidklokje dat haar naam draagt. Zachtjes tikte zij op de klok en helder zong de toon van het kleuterklokje door de ruimte. Daarmee had de jeugd van Nederland de kleinste klok van het caril lon dat de Nederlandse dankbaarheid jegens Amerika vertolken moet, aan de Koningin overgedragen. Even tevoren hadden een jongen en een meisje, de vijftienjarige Rob Veenstra uit Baarn, en de achtjarige Ria Schagen uit Soest, het klokje aan Marijke aangeboden. Het prinsesje kon van de heldere klank van het klokje niet genoeg krijgen. „Nog een keer, nog een keer", zei ze steeds en telkens weer sloeg zij met een hamertje tegen de klok, die glanzend afstak tegen de cassette van blauw fluweel, waarin de Ko ningin het klokje mee zal nemen naar de Verenigde Staten. „Ik zal dat heel graag doen", zei Hare Majesteit in antwoord op de toespraak, die mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van het Klokkencomité, ter gelegenheid van de overdracht hield. „Het zal mij een groot voorrecht zijn de stem te vertolken van het Nederlandse volk zoals die uitzong door deze prachtige klok." Namens het comité bood mr. Kortenhorst Marijke een zilveren klokje aan en de jeugddelegatie een tafelklokje, eveneens gegoten door de gezamenlijke Nederlandse klokkengieterijen. „Dat kan ik op mijn kamer neerzetten", zei Marijke. „Pietie is zo'n slaapkop, die kan ik er mee wakker maken." De minister van Oorlog heeft opdracht gegeven tot het bouwen van een kazerne voor 3000 man nabij Ossendrecht aan de weg van Hoogerheide naar Putte, in het Westen van Noord-Brabant. Het ligt voor lopig niet in de bedoeling meer kazernes in Noord-Brabant te bouwen. Het A.N.P. verneemt, dat het contingent van twee millioen gulden voor de uitvoer van Nederlandse appelen naar Finland, is volgeleverd. Dit contingent was bepaald in het Nederlands-Finse handelsverdrag. De Finse regering heeft thans toestemming gegeven om voor een extra half millioen appelen naar Finland te zenden. De stichting Bio-vacantie-oord deelt mede, dat de gedurende de Kerst- en Nieuw- jaarsweken in alle Nederlandse bioscopen 'gehouden collecte heeft opgebracht totaal f 157.303,64 (vorige keer f 143.473.97). ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Uit verschillende delen van Zuid-Afrika zijn ouderwetse postkoetsen op weg naar Kaapstad ter gelegenheid van de Jan van Rieheeckfeesten. De koets op de foto is in opdracht van de stad Germiston in Transvaal door Hollandse vaklui gebouwd naar het model van de voertuigen die m de pioniersdagen de post vervoerden. Zoa'-s men ziet zijn er op iedere pleisterplaats genoeg klanten die ,;n entjie wil saamrij". Het programma van de Haarlemse toneel groep „Jan Campert" dat de rolver deling vermeldde van de Woensdagavond in gebouw St. Bavo vertoonde klucht „Car naval der Liefde" bevatte bijna even veel verwikkelingen als het stuk zelf. Want zelden zal een vereniging kort voor de opvoering zodanig in moeilijkheden zijn geraakt: er waren niet minder dan vier zieken, zodat op het laatste moment enige rollen moesten worden vervangen, omge zet en gedoubleerd. Eén der remplaqanten de bekende Haarlemse amateur Gé Pollé, die wij hierdoor na jaren weer eens op de planken terug zagen had pas dezelfde middag zijn tekst gekregen. Maar geluk kig kon de opgevoerde klucht een stevige stoot verdragen en bood de hoogst onwaar schijnlijke intrige voldoende uitwijk mo gelijkheden om een eventueel hiaat met allerlei improvisaties te vullen. De handeling is zo ongerijmd en dwaas, dat het vrijwel onbegonnen werk is de in houd in korte trekken weer te geven. Het betreft hier een zekere prins Kurt van Strudelberg, die zich tijdens zijn afwezig heid door een kruier laat vervangen, waar bij Alma, de prinses van Deleria, dezelfde „grappige" inval krijgt en met haar secre taresse, Erna Callaham, ruilt. Tengevolge van deze zotte ingeving stapelt de ene ver wikkeling zich op de andere. Na verloop van enige tijd heeft ook de werkster zich reeds een keer voor de prinses moeten uit geven, wordt de prins-kruier verwoed door een allesbehalve makke echtgenote op de huid gezeten en achtervolgt een verliefde journalist de pseudo-prinses met zijn pas tegen het slot geaccepteerde attenties. Verder zijn er nog een anarchistische bom- mengooier en een oude huwelijkscandidaat, die naar de originele naam aartshertog Wie ner Schnitzel luistert en de verwarring niet weinig verhogen. Regisseur Willem van der Veer weet pre cies wat een dergelijke nonsensicale klucht verdragen kan en hij had de spelers vol doende snaakse ideeën bijgebracht om de vele toeschouwers onbedaarlijk te doen lachen. Men kan het alleen betreuren, dat hij zijn grote talenten als regisseur voor een dergelijk mal object moest lenen. In tussen heeft deze opvoering aangetoond dat „Jan Campert" momenteel over een zeer behoorlijk ensemble beschikt, met een aantal uitstekende krachten. Koor Toornend wist van de prins-kruier een voortreffelijk blijspeltype te maken. Met zijn laconieke trant was hij daarbij nog in staat zijn ge brek aan rolkennis op een even handige als geroutineerde wijze te maskeren. Rie Verhoef en Mary Meijersevan Dal, gaven elkaar als de werkster en des kruiers echt genote geen duimbreed toe in slagvaardig heid, evenmin als Arielle Veenenbos en Jo Weerets in charme. Miep ToornendRam kan ongetwijfeld meer dan zij in de rol van Alma demonstreerde, maar ook hier was force-majeur in het spel. Gé Pollé bewees als de woelige voorzitter der „Vereniging voor Koningsmoordenaars" de kunst nog lang niet verleerd te zijn "Pn Joh. C. Meijerse maakte van de aartshertog een verfijnd aristocraatje. Tenslotte was Piet Mudde een sympathieke prins en sloeg Jan Smits zich niet onverdienstelijk heen door de rol van journalist, die hem eveneens pas op het laatste moment was toebedeeld. Van de aankleding was bijzonder veel werk gemaakt. De fraaie toiletten der dames kwamen uitstekend tot hun recht. Ten behoeve van hen die nieuwsgierig mochten zijn naar de naam van de auteur, die voor deze kolder verantwoordelijk is, zij vermeld dat deze klucht uit de pen van Gré van Gameren is gevloeid. Ongetwijfeld zal het publiek haar allerminst een kwaad hart toedragen, want men heeft mede aan haar een avond van uitbundig plezier te danken. Voor 1952 geraamd op 347.500 Het tekort op de exploitatierekening van het St. Elisabeths Gasthuis moet door de gemeente Haarlem gedekt worden. Voor 1952 wordt het geraamd op f 347.500. Voor 1951 was de raming f 293.000,, maar over 1950 heeft het f 307.675 bedragen. In vaders geheugen heeft de Woensdagmiddag nog immer de vrolijke glans van de schooltijd. Het was de middag waarop stekelbaarsjes gevan gen konden worden en vlie gers opgelaten een middag die een feest werd, omdat ge wist dat ergens een school stond waar ge niet naar toe hoefde. En daarom vindt de vader het vreemd dat zijn zoon op deze Woensdagmiddag met een Zon dags gezicht en een gevulde boekentas naar school pro beert te muizen, zonder tekst en uitleg te geven. Wacht eens, manneke, zegt hij, ge moet me eens vertellen waarom ge op een vrije mid dag naar school wilt gaan. Want dat is niet zozeer de ge woonte, meen ik. De zoon zegt dat het inder daad geen gewoonte is, maar dat hij voor aardrijkskunde moet tex-ugkomen omdat hij Spanje niet kende. En dat hij Spanje niet kende omdat hij geen tijd had om het te leren. Dat zegt hij er meteen bij om zijn stoepje schoon te vegen. Maar vader is met zo een vliegensvlug excuus, niet te vreden en zet zich op zijn ge mak in een strenge plooi. Geen tijd om Spanje te leren? En laat ge dan uw hersens maar stilstaan zonder te be denken dat ge er met uw fan tasie nog iets van maken kunt? Ge ziit niet op de school om u met boeken wijsheden te laten volgieten als een dorre fles met een trechter erop. Als ge iets van Spanje vertellen moet, dan vertelt ge, geleerd of niet. De zoon kijkt naar de klok en denkt dat zijn volgende Woens dagmiddag ook nog aan een zijden draadje hangt, als hij hier niet snel loskomt'. Maar de vader heeft een visioen van Spanje gekregen, daar is een boek over aardrijkskunde niets bij. Ge moet eens luisteren, zegt hij, wat ik van Spanje kan vertellen zonder het geleerd te hebben. Daar zou'uw meester met open mond hebben bijge staan, hij zou u de Donderdag middag ook nog vrij erbij hebben gegeven. Ge moet die dingen op school met een beetje hartigheid doen, ge moet proberen om met uw geest naar Spanje te vliegen zo gauw het woord genoemd wordt. Als ge aan Spanje denkt, ziet ge een blauwe hemel met een zon erin als een meloen. Ge ziet wat geel en groen en rood op de vlakten, waar palmen naar elkander staan te buigen als vrolijke oude heren die een dansje doen. Geel, groen, blauw, rood en goud kleu ren bij dozijnen die plezierig bij elkander vloeken, oranje van sinaasappelen en zwart van wapperende mantels. Onder de bomen liggen man nen in de zon wat te soezen met hun grote hoeden over de ogen, zij dromen van de ple zierigste dingen die op de wereld bestaan. De huizen zijn wit en de mensen zijn bruin, de wind is er koel en de wol- Ken dienen enkel om wu« variatie in het blauw te bren gen. Dat is voor de schilders, ziet ge, die moeten het van effecten hebben. De zoon kijkt op de klok en zegt: Ik moest weten wat er zoal uitgevoerd wordt. Dat stond in ons boek op een lange rij. Uitgevoerd? In Spanje voert niemand iets uit. Waarom zoudt ge als Spanjaard iets uitvoeren wanneer ge het ook zonder dat gezellig hebben kunt? Uitgevoerd! Ja, des avonds, als de zon in paars en rood achter de bergkammen te slapen is gegaan, wordt er wat uitgevoerd. Dan komen de senorita's met castagnetten - en taragona's en hoe dat alle maal verder heten mag. Ze dansen en zingen tot in de nacht. Ziet, dat is een leventje daar in Spanje. Dat had ge de meester toch wel kunnen ver tellen zonder uw stomme boek van buiten te hebben geleerd? En hebt ge dan ook niet aan de stierenvechters gedacht? Ik dacht al aan de stierenvech ters toen ik amper wist wat een school was. De toreadoren met hun rode mantels en pie- ken en degens, die op paar den als praalwagens zitten en bloemen krijgen toegeworpen van de meisjes. En die meis jes! Enfin, daar hebt ge na tuurlijk niet zozeer al iets van kunnen weten, dat zullen we laten rusten. Maar om met de mond vol tanden voor Pietje- Potlood te gaan staan en te zeggen: Ik ken Spanje niet omdat ik geen tijd heb gehad! Ge zult nog het een en ander moeten leren. Ge zult in de eerste plaats moeten leren hoe ge leren moet. Kijk om u heen en denk. Put in uw gemoed en vertel eens iets van wat ge er uit ophaalt. Laat uw fantasie eens aan de loop gaan met uw ogen toe. Dan zit ge in Spanje voordat ge het weet. En nu, maak dat ge op school komt. Als de jongen vertrokken is. moet vader er nog zwaar over peinzen. Is het een ouderdoms kwaal, zo gegrepen te worden door de schoonheden van het leven? Hij heeft op zijn tijd van Spanje en alle landen der aarde geleerd wat er van te leren viel, en later heeft hij de dingen vergeten die zijn ziel niet raakten. Wij zouden dat met alles in het leven moeten doen, en niet enkel met Spanje. De goede dingen in gedachten houden en de dorre vergeter met plezier, hoe eerder lm- oeter. Dan zou het een vreugde zij' te leven. .Zo van de ene dag i -ie andere te rollen met eet vrolijke bagage aan lieve lus 'en en rondom u uit te kijkei xaar de dingen die ge gebrui een kunt om de uren wat op ti ■ieren. De vader doet zijn ogen toe en zit in een handomdraai in Spanje onder een appelsienen boom. In de lege klas dreunt de zoon zijn les op over Spanje, zoals hij dat met moeite heeft geleerd uit zijn boek. Men voert er vruchten, wijnen, kurk, mineralen en chemische producten uit. Men maakt er hennep, linnen, papier, olie, zeep, ijzerwaren, sigaretten, glas, porcelein, wol, zijde, soda en aluin. Men heeft er van dit en van dat. De voornaamste plaatsen zijn die en die. Men moet er een vrije Woensdag middag aan spenderen, maar dan weet men ook alles van Spanje af. De meester gluurt over zijn brilleglazen of de jongen de plaatsen goed aan wijst, de rode stippen langs de blauwe zee, waar ruiten op getrokken zijn. Hij kan ze wel dromen, die stippen en die na men, want hij is al aan zijn zilveren feest toe. En dan die meisjes, zegt de jongen. Die meisjes enfin, die zullen we ma,ar laten rus ten. En de stieren! En de tat- tarona's en castallana's en pa- tattapotana's. En de zon is er een meloen, en de wolken hangen er om de schilders te plezieren. Het is even stil, en dan knet tert het dat horen en zien ver gaan. Ik zal u zonnen en me loenen, zegt de meester paars rk zal u zonnen en meloenen p iedere vrije middag die -omen gaat, van nu af tot de ote vacantie toe. De jongen trapt als op eieren e klas uit, naar huis. Hij ndt het een moeilijk land, Spanje. Hij vindt het een moeilijke wereld. J. L. Een half uur nadat de Koningin in paleis Soestdijlk van haar jongste dochter, prin ses Marijke, het kleinste klokje in ont vangst had genomen van het carillon, dat de Koningin tijdens haar bezoek aan de Verenigde Staten zal aanbieden aan presi dent Truman als bewijs van dankbaarheid voor het vele, dat de Amerikanen tijdens en na de oorlog voor Nederland hebben gedaan, vertrok het Koninklijk Paar van het vliegveld Soesterberg naar Londen ter bijwoning van de begrafenisplechtigheid van Koning George van Engeland. De Prins was gekleed in het uniform van vice- admiraal. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn om 12.50 uur Nederlandse tijd op het vliegveld Northolt bij Londen aangekomen. Volgende week Woensdag zal in Den Haag worden aanbesteed het bouwen van een schutsluis in de afsluiting van het randmeer van de Oosterpolder nabij Har derwijk. Deze sluis zal het eerste grote kunstwerk zijn van de Oosterpoldër. Zij zal een breedte krijgen van IVz meter. De schutkolklengte zal 65 meter bedragen. Zoals bekend is, zal tussen de Oosterpol der en het oude land een randmeer over blijven. Dit meer, dat Eemmeer zal heten, dient om uitdroging van de Veluwegronden in de zomer te voorkomen en bovendien om de afwatering gedurende de winter maanden te regelen. Het Eemmeer zal daarom afgesloten zijn van het IJselmeer met sluizen, die voor spuien en tegelijker tijd voor schutten dienen, want anders zou Elburg per schip niet meer bereikbaar zijn. Wanneer de Oosterpolder gereed is zal het Eemmeer zich uitstrekken van Kampen tot Harderwijk. Ook in Kampen zal een sluis worden gebouwd. Het is de bedoeling om na de Oosterpolder de daaraan grenzende Zui derpolder droog te leggen. Als ook dat werk is volbracht, zal het Eemmeer een lang gerekt meer zijn van Kampen in het Noor den tot Huizen in het Zuiden. De nu aan te besteden sluis te Harderwijk zal dan worden verwijderd. Met het oog daarop wordt bij de aanbesteding dan ook niet het gebruik van gewapend beton voorge schreven voor de damwanden. Deze kun nen van staal zijn. Men heeft berekend dat deze constructie ruimschoots aan de verwachte gebruiksduur van 15 jaar zal voldoen. Dan zal behalve de Oosterpolder en de Zuiderpolder ook de Westerpolder droog gelegd zijn waarmee de drooglegging van het IJselmeer een feit is. De sluis in de afsluiting bij Kampen zal begin volgend jaar worden aanbesteed. ADVERTENTIE DAMES-PANTALONS Harold Stassen, die zich candidaat wil stellen voor de voorverkiezingen van de republikeinse partij voor het Amerikaanse presidentschap, heeft Dinsdagavond ver klaard, dat hij voorstander is van een „nieuwe buitenlandse politiek der Ver enigde Staten". Zijn doel zou zijn „het communisme overwinnen, maar zonder wereldoorlog, de landen terug voeren van het socialisme en de UNO reorganiseren". Hij verklaarde dit tijdens een verkie zingsrede te Salt Lake City in de Ameri kaanse staat Utah. Tegenover journalisten zei hij te Den ver in Colorado, dat hij, indien hij tot pre sident zou worden gekozen, onmiddellijk gebruik zou maken van de diensten van generaal MacArthur als opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten. Hij verklaarde zich voorstander van het onmiddellijk gebruik van nationalistisch Chinese strijdkrachten op het Aziatische vasteland. „Ik ben een der zeldzame per sonen in het openbare leven, die de oor log op Korea niet als een eenvoudige politie-actie, waarbij slechts een klein aantal manschappen moet worden ingezet, beschouwen", aldus Stassen. Taft ontkent Senator Taft heeft Woensdag ontkend, dat hij in zijn redevoering van Dinsdag met name gepleit zou hebben voor een landing op het Chinese vasteland. Taft zeide in een televisievraaggesprek, dat met „gebied in handen van de commu nisten" Hainan of andere kusteilanden bedoeld zouden kunnen zijn. Op de vraag of een dergelijke invasie Rusland in een oorlog zou kunnen brengen antwoordde Taft ontkennend. Na maandenlange voorbereiding is thans ook in West-Duitsland een afdeling van de internationale Jeugd Amateurs Radio Om roep opgericht, namelijk in Frankfurt a/Main, waar 186 jongelui zich naar het voorbeeld van de Nederlandse JARO, ge vestigd te Haarlem, hebben georganiseerd. De Duitse afdeling heeft goede betrekkin gen met de professionele omroepen, die grote belangstelling voor deze vorm van internationale jeugdcontacten hebben en bereid zijn op gezette tijden de zenders ter beschikking van de Frankfurter JARO te stellen. Aangezien in Nederland de JARO geen medewerking van de omroepverenigingen (uitgezonderd de VPRO) heeft, zal Frank furt ook in Haarlem vervaardigde klank beelden uitzenden. Ook in Zweden is men bezig met de voorbereiding van een JARO-afdeling, ter wijl in Zuid-Afrika eveneens grote belang stelling bestaat, die wellicht spoedig con crete resultaten zal afwerpen. In Zwitser land werkt de JARO reeds op volle toeren, zodat deze organisatie inderdaad „interna- tionaal" gaat worden. Naar wij verder vernemen overweegt het ministerie van O. K. W. de mogelijk heid om de Nederlandse JARO op een of andere wijze financieel te steunen. Woensdagmorgen werd door douane beambten te Maasniel weer een smokkel auto aangehouden. In een geheime bergplaats in deze auto werd 45 kilo koffie ontdekt. De auto werd bestuurd door een 29-jarige expediteur uit Schaesberg, die verklaarde niets van de meegevoerde smokkelwaar te weten. De man werd echter toch naar het huis van bewaring te Roermond overge bracht.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5