Prinses Wilhelmina richtte een boodschap tot Haarlemse jeugd Kort en bondig Lynne Thorn's dilemma -Clowntje Rick „OPZIEN NAAR CHRISTUS" Kolenbreker wordt moeilijk transport m Bloemendaal 4 De schulden van Haarlem Burgerlijke stand van Haarlem FEUILLETON Het electriciteitshedrijf Voor de kinderen Inwendige zuiverheid T eraardebestelling van J. Tanis Prof Holt sprak over gezonde architectuur Marshall-hulp met voor Zandvoort verloren DONDERDAG 14 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op de eerste van de drie bijeenkomsten van de Haarlemse jeugd, die door de „Youth for Christ" van 13 tot 16 Februari in het gebouw van de Vrijzinnig Hervorm den in de Jacobstraat zijn belegd, werd Woensdagavond door jonkvrouw S. E. ba ronesse Van Randwijck een persoonlijke boodschap van Prinses Wilhelmina voor gelezen, gericht tot de Haarlemse jeugd. De tekst van deze boodschap luidt als volgt: „Gij zult wel eens gehoord hebben, dat het oude Joodse volk in menig opzicht van ons verschilde. Wij zijn vergeetachtig, ver geleken bij hen, en licht geneigd over de geschiedenis en het verleden heen te glij den; het leven gaat zo snel en wij hebben het zo druk! Doch niet alzo de Israëlieten. Zij weten haarfijn wat er eeuwen en eeuwen geleden gebeurd is. Zij leerden als kinderen thuis van vader en moeder de oude verhalen van hun volk, uit de Bijbel, van buiten. Zo leefde bij hen dat oude ver leden voort, zelfs misschien nog levendiger dan de tegenwoordige mens zich alsnog kan verplaatsen in de pas achter ons lig gende wereldoorlog. Gods belofte aan zijn volk van een eigen, welvarend land, hun bevrijding uit de knechting van de Farao's, de uitleiding uit Egypte en hun lange tocht door de woestijn, hun twijfel aan Gods belofte bij de eerste de beste tegenslag, hun ongeloof en hun zich'afwenden van God, hun voortdurend gekanker en gemopper; dit alles zagen de opeenvolgende geslachten steeds voor hun geest. Het oude volk wist het wel, dat er een radicale ommekeer in zijn houding moest Het bedrag is by na 98 millioen De schulden der gemeente Haarlem be liepen op 1 Januari van dit jaar 97.943.150. Een groot deel van dit geld is belegd in de winstgevende bedrijven. Het geld dat voor die schulden nodig is voor rente en aflossing wordt door die bedrijven opge bracht. (En dan blijft er ook nog een flink bedrag over voor winst die in de gemeente kas vloeit!) De bedragen zijn Electrische Centrale 8.320.220, Gasfabriek 4.969.149, Water leiding 2.819.945, Slachthuis 266.739. Tezamen dus 16.396.053. Tegenover het bedrag van 19.746.984 dat in het Grondbedrijf belegd is staan waardevolle bezittingen. Ditzelfde kan gezegd worden van de gel den die belegd zijn in het Woningbedrijf. Die schulden bedragen niet minder dan 26.562.737. Al deze bedragen geven een totaal van 62.685.774. Van de aangegane leningen moet in 1952 3.896.948 worden afgelost, terwijl 3.210.385 aan rente moet worden opge bracht. Van de 97.943.150 zijn in gewone lenin gen vastgelegd 71.345.462, in annuïteits leningen 350.570. Voorts belopen de ge meentelijke voorschotten voor woningbouw 8.334.229 en de rijks voorschotten voor dit doel 15.034.451. Aan het Werkfonds moet nog 1.934.876 terugbetaald worden. Hét rijk gaf 943.559 voorschot voor dekking van oude rekëningstekorten. Er is berekend dat er in 1952 een bedrag van 9.498.950 zal moeten worden opge nomen ter dekking van kapitaalsuitgaven. Op de kapitaaldienst der begroting is daar voor al 6.043.950 uitgetrokken. Dit zijn de kapitalen die aan de bedrijven moeten worden verstrekt voor uitbreidingswerken. Voorts wordt door B. en W. verwacht dat nog 3.000.000 zal moeten worden opge nomen voor andere kapitaals werken waar toe in 1952 zal worden besloten. HAARLEM, 13 Februari 1952 ONDERTROUWD: 13 Febr., H. Dijkstra en C. C. Bakker; T. J. van Woudenberg en S. Scheffer; H. P. Duinker en J. C. Hommersen; W. C. Droog en M. J. B, Wissink; J. A. F. Oostrom en A. G. Kamp; C. Benne en G. ter Braak; W. J. A. van Liemt en C. M. T. Smit; A. C. van Wolf eren en A. M. van der Linden; M. Dijk en M. Geels; J. van Zwol en J. W. G. Terreehorst; D. Bergsma en S. N. Rouw; J. Veenbaas en B. Timmer. GEHUWD: 13 Febr.. A. Giltay en L. Brou wer; J. C. S. Mulder en J. M. van Hoorik; W. T. van Herwaarde en C. Kabel; T. A. J. van Opstal en M. B. Stokman; W. K. Mars en T. A. Kaasenbrood; W. de Beer en A. Bultje; H. Langerak en E. Hirs; W. B. Abeelen en C. T. W. M. Scholten; J. C. Hendriks en J. de Keizer; F. de Vries en F. Nijenhuis; H. Nijenhuis en T. L. de Pagter. BEVALLEN van een zoon: 11 Febr. J. W. van VeenendaalMarcker; A. E. Timmer man—Starreveld; 12 Febr., E. HulstLigten- stein; A. ToepoelVermeulen; A. BosOut; H. C. MeijlisUlsamer. BEVALLEN van een dochter: 10 Febr., R. J. van DrunenKneijnsberg; 12 Febr., H. J. F. NeherHarthoorn; T. J. MeureSteen stra: 13 Febr., H. van der MeijStokman; P. M. HoogkamerSiewertsen. OVERLEDEN: 10 Febr., G. Langeveld, 82 Hagestraat; 12 Febr., G. J. M. Koehorst Gunsing, 84 j., Kloppersingel; J. A. V M VerdeijenCeulen, 66 j., Kleverparkweg. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 58) „We kunnen zo toch niet voort blijven gaan, is 't wel? We gaan er beiden aan kapot je moet toch toegeven, dat je je diep ongelukkig voelt en hoe, denk je, dat 't mij te moede is? Ik weet nu al heel lang, dat je dit huis en alles wat ermee annex is, haat. Ik weet, waarom je met mij trouwdenee, val me niet in de rede, laat me dit keer uitspreken, we hoe ven er dan verder nooit meer over te pra tenEr zijn dingen, die beter uitge sproken kunnen worden en ik wil dat je weet, dat het mij al sinds lang bekend is, waarom je met mij trouwde. Je was diep in de put en vernederd door wat er in Gipsy Halt gebeurde, nietwaar Lynne en daarom ging je op mijn aanzoek in. Pro beer het niet te ontkennen, het is me alle maal duidelijk geworden van het moment af, dat je Charles May opbelde om te ont komen aan onze huwelijksreis. Ik besefte toen, dat je spijt had van je huwelijk met komen. God gaf het toen een indruk makende waarschuwing. Er kwamen vurige slangen in het kamp. Deze drongen overal door nergens waren de Israëlieten voor hun beten veilig, buiten niet en in hun tenten niet. In deze doodsnood namen zij hun keer tot God, zij leerden weer bidden; Mozes bad ook voor hen. Toen gebood God hem een koperen slang op te richten. Ieder, die opzag tot dit teken, stierf niet aan de ge vaarlijke beet. Geen genezende drank, geen voorschriften of behandeling, alleen dit teken! Van hen moest het gelden: Uw ge loof heeft U behouden. 7 Eeuwen daarna betrad een geleerd man des nachts het vertrek, waarin de Heer Jezus zich te slapen had gelegd. Hij wilde er onder vier ogen meer van horen, wat de Rabbi van Nazareth verkondigde. Nicode- mus, zo heette deze Jood, verwachtte van Jezus een beschouwing en verklaring van de wet en de vele geboden en verboden, zoals hij deze kende, en stipt naar de letter nakwam en hij was niet weinig verwon derd over de loop, die het onderhoud nam. Er ontspon zich een gesprek, dat te lang is om hier weer te geven Christus maakte het Nicodemus duidelijk, dat hij nog niets begrepen had van wat het voornaamste, het allesbeheersende is voor een mens, na melijk: diens innerlijke gesteldheid en ver houding tot God en verbondenheid aan God. Hij houdt Nicodemus voor ogen het hem van kindsbeen af zo vertrouwde beeld van de koperen slang in de woestijn: „Ge lijk Mozes de slang in de woestijn verhoogd heeft, alzo moet de Zoon des mensen ver hoogd worden, opdat een iegelijk die in Hem gelooft niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe". Dit is een hoogst ernstig woord, want dit woord spreekt tot ons van een feit, dat niet kan worden weggedacht of weersproken of ongedaan gemaakt. Dit feit stelt ons voor het nemen van een onontkoombare beslis sing; de belangrijkste uit het hele bestaan van een mens. Gelijk de Joden in de woestijn willen ook wij onze eigen weg gaan en stellen onze wil tegenover die van God, in opstan digheid of ongeloof. Onze eigen weg, die daarheen leidt en dat „daarheen" is voor elkeen verschillend waar wij nooit gedacht of gewild hebben uit te komen, anderen onherroepelijk met zich mee slepend. Maar juist dan staat Hij voor ons, Die zich om ons offerde aan het kruis, Die door dat kruis dood en duivel overwon, en Hij stelt ons voor de keus! Volkomen vrij is de mens in de beslissing die hij neemt. Doch keert zich tot den Gekruiste en ziet op tot Hem, gelijk de Joden in de woestijn tot de slang, niet één keer, maar altijd weer, dan gebeurt er met hem wat in de woestijn ge schiedde, rrfaar anders en heerlijker, name lijk, wat Christus tot Nicodemus zeide: „Opdat een iegelijk die in Hem gelooft niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe". Wat zegt Hij dan tot zulkeen? „Volg Mij". Hij laat Nicodemus en ons niet in twijfel dat dit een lange weg zal zijn, die zelf opoffering vraagt en aanvechting en strijd met zich medebrengt, maar het eind zal zaligheid zijn. Ieder dan die in verzoeking komt wan hope niet doch houde stand en in de ure van het grootste gevaar klampe hij zich vast aan Hem in het gebed, Hem, op Wiens heiligheid de verzoeking en de macht der duisternis afketsten. Zo zal hij in Hem en door Hem en met Hem overwinnen. Want Christus is gegeven alle macht in Hemel en op aarde. Prinses Wilhelmina". Uitbreidingswerken Wij hebben reeds medegedeeld dat voor 1952 op de kapitaaldienst van de Haarlem se gemeentebegroting 5.400.000 is uitge trokken voor een kapitaalverstrekking aan het electriciteitshedrijf. Voornamelijk voor uitbreidingswerken. Twee der turbogeneratoren en drie stoomketels in de Haarlemse Centrale aan wezig, hebben een zodanige leeftijd be reikt, dat met het buiten bedrijf stellen van deze productiemiddelen over drie tot vier jaar vanwege de voortgeschreden slijtage ernstig rekening gehouden moet worden. Daardoor zal de capaciteit dalen met 12.000 kW. De lange levertijd van turbogeneratoren en stoomketels maken het, volgens B. en W., reeds thans noodzakelijk te overwegen op welke wijze kan worden voorzien in het tekort aan capaciteit dat dan zal ontstaan. In het wegvallen van ons productievermo gen kan worden voorzien door de opstelling van een turbogenerator met een capaciteit van 12000 kW en een stoomketel van 85 ton per uur. De turbine van het nieuwe aggregaat zal worden ingericht voor het aftappen van stoom. Deze stoom zal dien stig worden gemaakt aan de levering van warmte aan industrieën in de omgeving. Deze warmtelevering, waarmede reeds thans een begin is gemaakt door stoom- levering aan de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken en aan de gasfabriek, heeft goede vooruitzichten voor een ver dere ontwikkeling. De combinatie van electriciteitsproductie en stoomlevering door het nieuwe aggre gaat verbetert volgens B. en W. het rende ment van de electriciteitsproductie. Het in stand houden van de capaciteit der elec triciteitsproductie voorkomt dat reeds spoe dig een groot electrisch vermogen zal moe ten worden ingekocht, waardoor tevens zullen kunnen worden vermeden een ver snelde uitbreiding van die centrale welke aan Haarlem zal leveren en een kostbare verzwaring op korte termijn van de ver binding van laatstbedoelde centrale met Haarlem. Op de begroting voor 1952 wordt een bedrag van 483.355 als ontvangst ge raamd voor de stoomproductie. Daaronder is 88.075 van de N.V. Droste's Cacao en Chocoladefabrieken en 395.280 van de gasfabriek. Voor het versterken van het hoogspan ningsdistributienet is 925.900 nodig. Voor het aanschaffen van schakelmate rialen voor 50.000 en 6.000 Volt, van kabels voor 50.000 en 6.000 Volt en verdere on derdelen benodigd voor het inrichten van een onderstation in Haarlem-Noord, voor de transformatie van 50.000 op 6.000 Volt, het aansluiten van 6.000 Volt kabels in Haarlem-Noord op dit station en voor het inrichten van een geprojecteerde uitbrei ding van het onderstation van de N.V. P.E.G.E.M. aan de Oude Weg wordt een uitgaaf van f 709.000,geraamd. Van dit bedrag zal vermoedelijk in 1952 400.000 uitgegeven worden. Daarbij komen dan nog 350.000 voor het aandeel van Haarlem in de bouwkos ten van de uitbreiding van het P.E.G.E.M.- onderstation aan de Oudeweg en 300.000 voor het bouwen van een onderstation voor de transformatie van 50.000 op 6.000 Volt in Haarlem-Noord. Het bouwen van transformatorstations voor de transformatie van 6000 Volt op 380 Volt en 220 Volt en het maken van aanslui tingen op het hoogspanningsnet voor de stroomlevering aan grootverbruikers vra gen nog 239.000. Voor het leggen van hoog- en laagspan- ningskabels ter versterking van de kabel netten en het aansluiten van nieuw ge bouwde schakel- en transformatorstations op deze netten is 141.000 nodig. Voorts is 144.800 nodig voor het leggen van hoog- en laagspanningskabels in stads delen, die in 1952 worden aangelegd of uit gebreid. n Maar de reis ging niet lang per trein. Ze zouden hun vacantie doorbrengen op een eiland, dus moesten zij het laatste deel van de reis nog op een boot ook. Toen de trein het laatste station was binnengereden, stapten zij uit. De jongens namen de twee koffers tussen zich in. Het was niet ver van het station naar de aanlegsteiger van de boot. Toen alle passagiers aan boord waren, werden de kabels losgemaakt en de boot voer weg. „Is het lang varen, oom Tripje?", vroeg Rick. „Nee", zei oom Tripje, „het eiland is niet zover weg, je kunt het zo dadelijk al zien. Ben je bang, dat je zeeziek zult worden?" Nee, dat waren ze niet. Het was kalm, zonnig weer en er waren bijna geen golven. Met een lekker vaartje ging de boot door het water. De jongens vonden het een prettig tochtje. Ze stonden aan dek en keken vol belangstelling naar de meeuwen, die over de golven vlogen en over het schip cirkelden. „Leuk, dat we op een eiland gaan", vond Bunkie. „Ja, dan kun je tenminste niet verdwalen", zei Rick. „Je komt altijd weer op dezelfde plaats terug". P 1ii'i: 1 k Hedenochtend is een niet alledaags transport uit Haarlem vertrokken, onder het wakend oog van de Leidse verkeers politie. Het is een in de machinefabriek Möhringer in de De Witstraat gereedge komen kolenbreek- en sorteermachine, die als de grootste in Nederland geldt en werd gebouwd in opdracht van de American Bituminous Coal Cooperation in New York. Dit gevaarte, dat ongeveer 14 ton weegt, 12 meter lang en omstreeks 4% meter hoog is, moet met een omweg van dertig kilometer, omdat het niet onder de viaducten door kan naar het terrein van de Rotterdamse Kolencentrale worden vervoerd. De chauffeur zal een grote voor zichtigheid in acht moeten nemen, want het transport is nogal topzwaar. In het bovenste deel van de machine moet name lijk het zwaarste werk gedaan worden: het breken van de ruwe bonken steenkool, die met de grijpers van grote havenkranen in een enorme ontvangbak worden gestort en daarna in de machine glijden om tot „drie tjes", „viertjes" en „vijfjes" vermalen te worden in een hoeveelheid van 400 mud per uur. Deze geheel nieuwe constructie, die in zes weken is vervaardigd, heeft ook de aandacht getrokken van de Nederland se Staatsmijnen. Het Wijkcomité Haarlem-Noord A.s. Vrijdagavond houdt het Wijkcomité Haarlem-Noord weer spreekuur van 8 tot 9 uur in de kleuterschool Tesselschadestraat 4. Donderdag 21 Februari is er een openbare vergadering eveneens in bovengenoemde school. ADVERTENTIE is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee Woensdagmiddag is op de Algemene Be graafplaats aan de Bergweg te Bloemen daal ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de*heer J. Tanis, een der op richters van het radiowerk der Gerefor meerde Kerk Bloemendaal. In de aula trad als eerste spreker de plaatselijke Gereformeerde predikant dr. L. J. Koole naar voren die een woord ter nagedachtenis sprak. De grote belangstel ling van de ontslapene voor het radio werk werd door de heer J. Klaassen in her innering gebracht. Vervolgens voerde het woord ds. J. C. Brussaard, Gereformeerd predikant te Oegstgeest, die gedurende bijna een kwart eeuw tezamen met de heer Tanis aan het radiowerk had deelgenomen. De heer B. G. Hoogendam dankte na mens de familie voor de belangstelling. De organist, die tevoren het „Eén naam is onze Hope" had gespeeld, bracht bij het verlaten van de aula gezang 14: „Jezus, Uw verzoe nen sterven" ten gehore. Aan de groeve ging dr. Koole voor in gebed. Er waren bloemstukken van de vereniging van oud-illegale werkers, en van dé buurtbewoners. Personeelsvereniging der gemeente Bloemendaal Op de maandelijkse bijeenkomst van de personeelsvereniging der gemeente Bloe mendaal is klassieke muziek ten gehore gebracht. Het dilettanten gezelschap „Die Haerlemsche Musyckcamer" onder leiding van de heer André Kaart, bracht in de aula van het Kennemer Lyceum kamermuziek ten gehore. In de suite voor fluit en strijk orkest van Joh. Seb. Bach trad de heer H. de Graaf als solist op. Uitgevoerd werden onder andere werken van G. Ph. Telemann, Joh. Seb. Bach en Pietro Locatelli. De goed verzorgde uitvoering viel bijzonder in de smaak. In „Teisterbant" hield prof. G. H. M. Holt gisteravond een korte causerie over de problemen der hedendaagse architec tuur. Wanneer wij iets gaan maken, aldus spreker, dan stuiten wij daarbij op moei lijkheden waar men vroeger niet mee te maken had, doordat de scheppende activi teit in isolement wordt volbracht. De am bachtsman van vroeger vond een geweldig arsenaal van overgeleverde waarden, waarop hij kon voortbouwen. In de Wes terse wereld heeft zich echter een evolutie op het gebied van het kennen voltrokken, maar de nieuwe mens moet nog steeds leren zich te bezinnen op wat hij met deze kennis kan beginnen. Onze tijd kent on danks alle vooruitgang echter niet meer de rijkdom van voorheen: de bloesemende muren van weleer hebben .plaats gemaakt voor het dorre bouwen van tegenwoordig. Het geordende beschavingsbeeld van vroeger, met zijn gelijkgerichtheid van denken en voelen, werd gekenmerkt door een fantastisch bewustzijn van macht en overtuiging, waaruit zulke eminente wer ken als de Franse kathedralen en vorstelijke paleizen voortkwamen. Deze onpersoon lijke wereld heeft plaats gemaakt, aldus prof. Holt, voor een tijd waarin de per soonlijkheid evenmin aan de orde komt de massa parasiteert op een kleine minder heid van makers. Spreker gaf een opsom ming van enige invloeden, die de mensen volkomen van het creatieve leven hebben vervreemd. Tegenover zeer veel positiefs aan kennis is een enorme leegte aan over tuiging komen te staan. Typerend noemde de inleider het impressionnisme, dat het weergeven van vluchtige indrukken boven duidelijkheid van visie stelde. De stimulerende opdrachtgevers van vroeger (machthebbers van staat of kerk) met hun smaak, stijlgevoel en eruditie, zijn er heden ten dage niet meer. De op drachten worden thans gekoppeld aan in dustrie, voortbrenging, vervoer en sociale noodzaak. De maatschappelijke omwente ling heeft ook in de architectuur een grote verandering teweeg gebracht: van de hoogste betekenis is nu de woningbouw. De contrasten zijn geweldig. Tegenover de rijkdom van voorheen staat een ontstel lende vorm-armoede als men het probleem van de aesthetische kant bekijkt. Voortgaande besteedde professor Holt aandacht aan de ontwikkeling van de techniek. Een uitgebalanceerde hiërarchie van ambachtslieden kennen wij niet meer. Onze specialisatie brengt mee dat de voor bereiding van een bouwwerk in abstracto geschiedt en dat de uitvoering wordt over gelaten aan, werknemers, die slechts voor een uiterst klein percentage behoorlijk zijn geschoold. Ook missen wij de een voud, overzichtelijkheid en natuurlijkheid van de te gebruiken middelen: wij hebben allerlei nieuwe bouwstoffen f zoals beton, staal, glas, plastic) waarmee de eerste experimenten ondernomen worden. Ook dit heeft invloed op de gezondheid van de architectuur, aangezien iedere scheppings daad volgens spreker een synthese is van kundigheid, emotie en materiaal. Tenslotte behandelde professor Holt enkele veel voorkomende fouten: het ver valste begrip van monumentaliteit (bij voorbeeld de in het geheel niet ter zake dienende en overtollige versieringen van bioscopen) en het overdadig bij het sentimentele af toegeven aan wensen van behagelijkheid en gezelligheid. Een bevredigende oplossing der moeilijkheden verwachtte spreker slechts van een herstel der vroegere gelijkgerichtheid. BINNENLAND Van Zondag af zal Polygoon-Profilti in de bioscopen een reportage vertonen van de begrafenis van koning George van Engeland. De opnamen worden in samenwerking met Engelse filmoperateurs gemaakt. De Verzekeringskamer heeft in Augustus een onderzoek ingesteld bij het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw, waarbij werd geconstateerd, dat er achterstand in de ad ministratie was ontstaan. Er zijn maatrege len genomen opdat binnen redelijke tijd de achterstand zal zijn ingehaald. De plannen van de Nederlands Israelie- tische Gemeente te Rotterdam voor tie bouw van een synagoge-complex zijn thans in zo verre verwezenlijkt dat Woensdag aan de Bentincklaan de eerste paal voor dit gebouw in de grond werd geslagen. Men hoopt de synagoge over ongeveer anderhalf jaar in gebruik te kunnen nemen. De stichting „Fonds voor onze militai ren" heeft besloten een wire-recorder naar Nieuw Guinea te zenden ten behoeve van de Nederlandse troepen. Hierdoor is het mogelijk geworden, in Nederland opgenomen ontspanningsprogramma's naar de militairen in Nieuw Guinea te zenden. Bovendien kun nen mondelinge groeten via een geluidsband worden gewisseld tussen de militairen ginds en de familieleden in Nederland. Pogingen om het Panamese schip „Mar jory", dat voor Hoek van Holland is ge strand, los te slepen, zijn tot dusver mislukt. De „Marjory" ligt met het achterschip diep in het zand. Bij hoog water is het achterdek bijna op gelijke hoogte als het wateropper vlak. Op het ogenblik acht men de kans om vlot te komen voor de „Radmar" gunstiger dan voor de „Marjory". Op de obligatielening van f2 millioen der gemeente Alkmaar is zodanig ingeschre ven, dat een belangrijke reductie op de toe wijzing moet plaats vinden. De opbrengst van de lening is bestemd voor consolidatie van vlottende schuld, aangegaan ter finan ciering van kapitaalsuitgaven. Inbrekers hebben kans gezien uit een woonhuis aan de Sarphalistraat te Amster dam voor een waarde van f 30.000 sieraden en diamanten te stelen. De bewoner, een diamanthandelaar, was tegen halftien uit gegaan en kwam om ruim elf uur thuis. Deu ren en ramen waren goed gesloten en het ij; voor de politie nog een raadsel hoe de in brekers zijn binnengekomen. Een landbouwer in Merselo bij Venray stootte bij het planten van vruchtbomen op een openstaande houten kist, waarin zich twee pantservuisten bevonden. Deskundige hulp is ingeroepen om de gevaarlijke pro jectielen te verwijderen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is bevorderd tot arts C. Rol te Haarlem. Een landarbeider uit Hoofddorp, die Woensdagmiddag op de hoek van de Park laan en de Kruisweg in Haarlem op zijn mo tor geen voorrang gaf aan een bus van de N.Z.H., werd door de bus aangereden en kreeg vermoedelijk een hersenschudding. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de tweeëndertig-jarige boekhouder P. W. A. de G. uit Amsterdam, verdacht van verduiste ring in dienstbetrekking en oplichting, ten- nadele van een 'commanditaire vennootschap te IJmuiden. Het totaal verduisterde bedrag werd op bijna f 25.000 geschat. Het vonnis luidde twee jaar met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had veertien dagen geleden een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden geëist. De heer C. W. ten Brink heeft vanmor gen zijn zilveren jubileum gevierd als druk ker bij de drukkerij Vijlbrief in Haarlem. Hij werd toegesproken namens de directie, van wie hij een geschenk onder couvert ont ving, en namens het personeel, dat hem een rookstandaard en bloemen aanbood. Van een leerling-monteur geraakte de kleren in de garage van de heer J. Verbeek op de Blcemendaalseweg te Bloemendaal in brand. Hij snelde naar buiten, waar de heer G. C. Ravenhorst Sr. passeerde. Deze heeft met een hem toegeworpen deken het vuur geblust. De jongeman liep wonden op aan zijn benen en is naar het Marine Hospitaal overgebracht. De gisteren aangekondigde receptie ter gelegenheid van het vijfentwintig-jarig be staan van het zangkoor van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zal Dinsdagmiddag niet van drie tot vier uur, maar van twee tot drie uur gehouden worden in gebouw „De Nijverheid", Jansstraat. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL GEBOORTEN: A. v. d. HaakHeemskerk, z.; J. Chr. JansenDercksen. z. ONDERTROUWD: A. :A. Hermans en A. J. van Egmond; J. de Meijer en A. P. Ruiter. GEHUWD: J. Markman en J. F. v. d. Hulst; J. F. Okkerman en H. M. J. de Jong; H Ver- degaal en M. A. Smit; J. P. M. Seignette en M. Chr. M. Wilmering; W. Kramer en A. M. Scheepbouwer. OVERLEDEN: G. Lindeman, 84 j.; W. Blok, 90 j.; F. H. de Visser, 65 j.; Wed. M W. L. Tieman—Plasberg, 55 j.; M. Kokkelkoren, 92 j.; A. J. P. Janssen, 69 j. Men zoekt nieuwe bestemming- Gisteren heeft de heer Groeneveld-Meüer, belast met de verdeling der Marshallgelden voor het hotelwezen in ons land, een be zoek gebracht aari Zandvoorts burgemeester in het raadhuis. Bijzonderheden over dit onderhoud kon den ons, wegens de vele mogelijkheden, waarover nog nader moet worden gespro ken, niet worden medegedeeld. Mr. H. M. van Fenema kon ons echter wèl verzekeren, dat hij over dit onderhoud, dat in een uiterst prettige sfeer plaats had, zéér te vreden is. Dr. Groeneveld-Meijer bleek namelijk bereid te zijn, te bevorderen, dat de 250.000 Marshallhulp, die door het verwerpen van het plan „Riche" door de raad, voor Zandvoort verloren dreigde te gaan, voorlopig voor Zandvoort blijft ge reserveerd. Over de eventuele bestemming van deze gelden zullen zo spoedig mogelijk nadere bijzonderheden bekend worden ge maakt. mij. Denk niet, dat ik je er een verwijt van maak, lieve kind, ik weet maar al te goed, wat het betekent hopeloos van ie mand te houden, zo hopeloos, dat je het voorwerp van je liefde pijn wilt doen Je wilde Jimmie Mathers bewijzen, dat er nog wel iemand anders was, die met je wilde trouwen, nietwaar?" Ze trachtte iets te zeggen, maar de woorden kwamen niet over haar lippen. Ze schudde in een kin derlijk gebaar haar hoofd. „Het hindert nu allemaal niets meer, Lynne", zei hij mat. „Ik wil 't je heus niet moeilijk maken. Laten we ophouden te doen alsof en open kaart met elkaar spe len. Je bent met mij getrouwd, omdat je Jimmie een lesje wilde geven, maar je hebt ingezien, dat je een dwaze fout be ging, en daarom wil je nu het liefst weer vrij zijn „Maar dat is hélemaal niet waar!" riep ze uit, hem opeens met felle ogen aankij kend. Er was een dieprode blos op haar gezicht gekomen en ze bedwong met moei te haar tranen. „Je zegt dit allemaal, omdat je van me af wilt. Je zegt, dat je alles van mijn motieven voor ons huwelijk weet, maar is 't nooit in je opgekomen, dat ik de jouwe óók zou kunnen weten? De dag, dat wij trouwden, kwam ik te weten, dat je mij ten huwelijk vroeg, omdat je een huishoudster nodig had en iemand, die voor je kind kon zorgen.Ik koesterde misschien geen romantische liefde voor je, Preston, maar ik had het oprechte voor nemen, alles van ons huwelijk te maken ik respecteerde je, ik bewonderde je, en ik wilde graag met je samenwerken. in elk opzicht." Ze hield op en zocht naar een zakdoek. Hij gaf haar de zijne zonder een woord te zeggen. Ze snoot haar neus en zuchtte even diep. „Hoe zou ik weten, dat ik ooit echt van je zou gaan houden!", vervolgde ze met een wanhopige klank in haar stem. „Kijk me niet zo aan, Preston! Ik weet, dat het waanzin is en volkomen hopeloos! Ik zal je er heus niet mee lastig vallen, ik zal weggaan „Is het waar, wat je daar zegt, Lynne?", vroeg hij enkel, terwijl hij haar doordrin gend aankeek. Kan 't waar zijn?" „Dat ik van je houd?", vroeg ze zacht. „Ja, dat is waar, Preston. Maak je er geen zorgen over. Ik ben na die geschiedenis met Jimmie een volwassen mens gewor den. Ik zal me heus niet voor een tweede maal als een dwaas gedragen. Als je wilt, dat ik wegga, dan ga ik. Je wilt dat, hè? O, Preston, kijk me niet zo aan „Lynne", zei hij kalm en bijna alsof het hem niet raakte. „Lynne, je zegt, dat je van me houdt. Ik kan het niet verwerken, het gaat m'n begrip te boven. Waarom heb je dan dadelijk op onze huwelijksdag iedere illusie in mij gedood? Ze vertelde hem in rustige woorden het verhaal, dat ze gehoord had tijdens hun huwelijksreceptie, waardoor ze zich diep vernederd had gevoeld en haar vertrou- I wen in geluk met hem diep geschokt was. Hij luisterde zwijgend, terwijl hij haar strak aankeek. Toen ze uitgesproken was, nam hij haar hand in de zijne. „Lynne", begon hij langzaam, „Lynne, je moet goed naar me luisteren, want wat ik je vertel len ga, is de waarheid, de volle waarheid. Ik houd van je, Lynne, ik houd van je sinds die avond, dat ik je thuis bracht, toen jij zo'n grote haast had, herinner je je? Ik besefte toen voor de eerste keer, dat je niet alleen een knappe dokter was, voor wie ik veel bewondering had, maar ook een warme, aantrekkelijke vrouw. Ik be sefte toen ook, dat ik niets met je haast en de blos op je wangen en je hele stra lende uiterlijk te maken had, maar dat er een andere man je hart had gewonnen. Ik ging die avond naar huis, vastbesloten je uit mijn gedachten te zetten. Ik had een ongelukkig eerste huwelijk achter de rug en ik had gezworen, dat nooit een vrouw mij weer ongelukkig zou maken. Maar jij was zo andersLynne! Ik zette je bij je huis af en je zag er zo stralend uit, omdat je op het punt stond de man, van wie je hield, te ontmoeten. De volgende morgen kwam je echter als een geslagen hond in de kliniek terug. Ik wilde je troosten, Lynne, maar wat kon ik doen? Ik kende je nog zo weinigAlles wat ik deed, was hopen dat eens de dag zou komen, dat je iets om mij zou gaan ge venIk vroeg je, een weekend mee naar mijn huis te gaan, en ik geloof, dat dat weekend één van de gelukkigste van mijn leven was. Ikw as er van overtuigd geraakt, dat zgn. échte liefde niet bestaat ik zal je niet lastig vallen met verhalen over mijn eerste huwelijk, Lynne maar toen jij dat weekend bij me was, leek alles anders. Je scheen me te bewijzen, dat er nog wel degelijk zachte, warme vrouwen waren, die de liefde van een man niet ver trappen en die om kindex-en geven Jessica vond je op het eerste gezicht aar dig en ik hield van je, dus alles scheen perfect te kloppen „Je hebt nooit 't woord liefde genoemd", fluisterde Lynne. „Hoe kon ik er dan iets van weten?" „Ik was bang voor dat woord", antwoord de hij rustig. „Ik was bang je af te schrik ken. Ik was ervan overtuigd, dat ik je gelukkig zou kunnen maken, dat ik de kleur op je wangen en de glans in je ogen terug zou kunnen brengen, maar ik wilde het voorzichtig aan doenToen ik je in de kerk naar mij toe zag komen, dankte ik God, dat ik jou mijn vrouw mocht noe menMaar daarna Hij aarzelde even. Het scheen hem moeite te kosten verder te gaan. „Ik had zulke mooie plannen, Lynne", vervolgde hij dan langzaam. „Ik had het plan gemaakt om jou mee te nemen naar Clifdeen, maar ik had aldoor nog angst, dat er iets tussen zou komen, waax-door mijn mooie droom geen werkelijkheid zou worden. Ik wilde, dat je dat plaatsje leerde kennen. Het was de enige plaats, waar ik eens, toen ik nog jong was, volkomen onbezorgd en gelukkig was. Ik bracht er een vacantie door met Helen en haar vader. Ik wilde, dat wij daar samen zouden zijn en het geluk zou den leren kennen.... dat we elkaar zou den helpen en troosten. We hadden beiden iets verloren: jij Jimime en ikRachel. Ik geloof, dat er iets in me kapot ging, toen ik de afkeer in je ogen zag bij mijn voor stel om samen naar Clifdeen te vertrekken. Ik geloof, dat alles in me kapot ging, toen ik je met Charles May hoorde telefone renBegin je een en ander nu te be grijpen, Lynne?" „Ja", antwoordde ze zacht, „ik begin inderdaad verschillende dingen te begrij pen. Maar waarom heb je nooit eens eer der met me gepraat? Waarom deed je me keer op keer pijn? Weet je, dat ik mezelf in slaap gehuild heb die avond, dat we Jimmie tegen het lijf liepen, en dat 't niet om Jimmie was, maar wel omdat jij me niet als je medewerkster bij je nieuwe werk aanstelde?" Hij nam haar handen in de zijne en trok haar naar zich toe. „Kom heel dicht bij me, lieveling", zei hij zacht, „laat me voelen dat het allemaal waar is.Kan dit heus voor ons beiden werkelijkheid zijn?" Terwijl hij haar in zijn armen sloot, begon de telefoon te bellen. Even maakte ze automatisch een gebaar om deze te gaan beantwoox-den, maar hij liet haar niet los uit zijn armen. Met een lachje sloeg ze dan ook haar armen om zijn hals en even later voelde ze zijn mond op de hare. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6