Belastingdruk moet verminderen AUTOREPARATIE Taxi? 18000 Kort en bondig Over kousen, hanestaarten en een kinderhoek Garage DU RIEU I Easfio Moors Reizende schilders tonen hun werk 8 Effecten- en Geldmarkt I BEL 1 0 5 7 0 VOOR Plaatselijk noodrecht in hongerwinter rechtsgeldig De Flora 1953 Instructiedag Gymnastiek Verbond Het eeuwfeest der Protestantse school Geloof en Wetenschap Klaverjasbond ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De recente koersstijging op de obligatie- m3rkt, die het rendement weer tot even boven 4 pet. heeft doen dalen, rechtvaar digt dunkt ons. niet de conclusie dat de regering met de handhaving van haar rente gamma op 4 pet, tenslotte toch gelijk krijgt. De ontwikkeling van de rentestand is im mers slechts één kant van Nederlands fi nanciële en economische positie, welke vele kanten heeft en die met een overschot van f 287 millioen bij de Europese Betalings unie op eind Januari en een goud- en de viezenvoorraad van bijkans f 2 milliard zeker nog niet zonder zorg is. In het verslag van de Twentse Bank wordt er terecht op gewezen dat, al is de toestand uit een oogpunt van evenwichts herstel gunstiger dan algemeen werd voor zien, de symptomen uit een welvaartsoog punt minder opwekkend zijn. Het feit dat er voor de obligatiemarkt een grotere belangstelling bestaat, is niet zozeer het gevolg van een toenemende ka pitaalvorming, doch een richtingverande ring van het belegging-zoekend kapitaal, voor zover dit nog aanwezig is. En dit is voor de Nederlandse economie waarlijk geen verheugend verschijnsel. Er ligt de aanwijzing in voor een afne mend vertrouwen in de economische toe komst van ons land waardoor men zich van risicodragende belegging afwendt en ter wille van de kapitaalszekerheid een lagere rente voor lief neemt. Het zijn de laatste weken de berichten over bedrijfsinkrimping en ontslag van personeel Philips, Hol landse Kunstzijde, 200 faillissementen in Januari welke op de beurs voor aan delen in het algemeen de belangstelling tot het vriespunt hebben doen dalen. Uit de indexcijfers voor aandelen blijkt dat deze voor alle fondsen tezamen thans nagenoeg het laagste punt van 1950 en 1951 hebben bereikt, en dat voor industriële aandelen het laagste punt van die jaren reeds is overschreden. Voorts blijkt dat het niveau van de aan delenmarkt- thans lager ligt dan dat van 1 October 1946 en nog slechts 40 pet. boven dat van vóór de oorlog, hoewel toen de koersstand reeds zeer laag was en sindsdien een waardevermindering van de gulden is ingetreden van 60 a 70 pet., op grond waarvan het indexcijfer voor de koersen thans 250 a 300 zou moeten zijn. Wanneer men bedenkt dat de Nederlandse industrie, de banken en de scheepvaart sinds 1946 een periode van toenemende bedrijvigheid en stijgende geidwinsten hebben beleefd, is het duidelijk dat hier factoren in het spel zijn, die de natuurlijke aanpassing van de koersen bij de verminderde geldswaarde en de grotere geidwinsten hebben belem merd en nog belemmeren. Maar nu de conjunctuur terugloopt en de regering geen verdere inflatie aandurft, kunnen de bedrijven de kostprijs van hun product, waarin de fiscale en sociale lasten een zeer hoog percentage vormen, niet ver lagen en dus evenmin de verkoopprijzen, wanneer zij geen verlies willen lijden. En het ziet er naar uit dat het tot een verlaging van prijzen moet komen om in binnen- en buitenland nieuwe kooplust te wekken. We denken hier aan de textiel industrie, welke in Engeland, België, Frank rijk, in ons land en zelfs in de Verenigde Staten niet voldoende afzet meer vindt. We denken aan de schoenindustrie en de siga- renindustrie, welke laatste haar omzet van 1600 millioen sigaren in 1900 tot 945 mil lioen in 1949, 800 millioen in 1950 en 700 millioen in 1951 heeft zien dalen. Ook tegenover het buitenland is verla ging van de kostprijs nodig om aan de toe nemende concurrentie op de wereldmarkt weerstand te kunnen bieden. Dit kan en zal geschieden door meer in tensieve arbeid en groter bedrijfsrationali- satie. Maar het kan en het moet ook en op korte termijn geschieden door ver laging van de belastingdruk, vooral nu blijkt dat deze zwaarder is dan voor de dekking van onvermijdelijke staatsuitgaven nodig is. Zonder nog te spreken van de recht streekse beïnvloeding door speculatie winstbelasting en dividendstop, kan de buitensporige belastingdruk zonder twijfel wel als een van de voornaamste*belemme ringen worden beschouwd. De Twentse Bank zegt in haar verslag dat de belastin gen tot een dusdanige hoogte zijn opge voerd, dat zij de ondernemingslust fnui ken, kapitaalvorming in de particuliere sector vrijwel onmogelijk maken, zelf financiering verhinderen, een crisis op de kapitaalmarkt bij gebrek aan besparingen veroorzaken en allerhande nevenverschijn selen oproepen. Dit is niet te sterk gezegd. Laat ons, ter opfrissing van het geheu gen, nog eens een paar cijfers noemen. De staatsbegroting voor 1951 raamde aanvan kelijk als totaal der middelen een bedrag van 3922 millioen. In Juni 1951 werd ADVERTENTIE OLIESLAGERSLAAN 36 - HAARLEM Een modern kamgaren mantelpak, glad oan lijn en genaamd Canberra. De laag uitgesneden hals wordt geaccentueerd met witte piqué. Ontwerper is David Kidd uit Hollywood. deze raming tot 4583 millioen verhoogd en bij een nadere herziening kwam men later op 5140 millioen, waardoor op de gewone dienst een overschot van 281 millioen ontstond. Het blijkt nu echter dat de belastingen in 1951 totaal 5655 millioen hebben op gebracht, dat is dus ruim 500 millioen boven de tweemaal verhoogde raming. Niettemin heeft men bij de begroting voor 1952, toen de totale middelen op 4983 millioen waren geraamd, nog eens 245 millioen meer belasting aan bedrijf en bevolking opgelegd en aangezien men ook hier weer conservatief heeft- geraamd, staat het te voorzien dat ook 1952 belang rijk meer zal opbrengen dan de raming Want de teruggang van het nationaal in komen, weike thans ongetwijfeld is be gonnen, zal zijn weerslag nog niet op de belastingbaten van 1952, doch eerst op die van 1953 doen gelden. Tegen de te lage ramingen, die dus voor de schatkist overschotten kweken, is des tijds in de Kamer fel geprotesteerd, maai de regering kreeg haar zin. En thans moe ten deze hogere belastingen worden opge bracht bij een dalend inkomen, zodat ze dubbel zwaar op de contribuabelen drukken. Tweeërlei gevolg zien we thans van deze belastingpolitiek. Allereerst dat er bij particulieren en be drijven te weinig voor kapitaalvorming overblijft en ten tweede, dat zover er nog kapitaal wordt gevormd, dit zich van risicodragende belegging afkeert en bij publiekrechtelijke en semi-publiekrechte- lijke lichamen onderdak zoekt. Wegens de grote goederenschaarste na de oorlog en als gevolg van de geldschep- ping door de Overheid waren de bedrijven tot voor kort nog in staat grote geidwin sten te behalen en zware belastingen te betalen, zij het ook dat ze daardoor inner lijk werden verzwakt. ADVERTENTIE In Februari 1945 heeft de toenmalige burgemeester van het Betuwse dorp Mau- rik aan een inwoner van die gemeente, P. K. wegens door deze gepleegde economi sche vergrijpen een boete opgelegd van f 10.000, welke boete door K. betaald werd. Later heeft echter K. de gemeente Maurik aangesproken tot terugbetaling van dit be drag met rente en kosten, daar zijns in ziens de burgemeester geen bevoegdheid had tot het opleggen van boeten. De rechtbank te Arnhem heeft deze vor dering toegewezen op grond van het feit dat geen wettelijk voorschrift de burge meester in die tijd bevoegdheid tot recht spraak verleende. De gemeente tekende hoger beroep aan. Het gerechtshof kwam tot een andere conclusie dan de rechtbank Het hof nam als bewezen aan, dat de ge meente in Februari 1945 volkomen geïso leerd was en dat er geen contact met de officier van justitie mogelijk was, daar het overschrijden der grote rivieren door de Duitsers verboden was, telefoon en post niet werkten in de Betuwe en door over stromingen en de oorlogshandelingen zelfs normaal contact met naburige gemeenten niet bestond. Behalve de 4000 inwoners bevonden zich toen in Maurik nog 12.000 vluchtelingen. Deze totale bevolking was aangewezen op het in Maurik of de naaste omgeving aan wezige voedsel. Voor deze voedselvoorzie ning was de burgemeester als hoogste ge zagsdrager verantwoordelijk. Op grond van ongeschreven noodrecht achtte het hof het optreden van de burgemeester tegen K. noodzakelijk. Het vernietigde het von nis van de rechtbank en ontzegde de vor dering. Ook de Hoge Raad heeft thans geoor deeld, dat de toenmalige burgemeester rechtsgeldig handelde en dat het rechts gevolg geacht moet worden in stand te zijn gebleven nu enige nadere voorziening van overheidswege niet is getroffen. Het door K. ingestelde beroep in cassatie tegen de uitspraak van het hof werd mitsdien ver worpen. Bijzonderheden over de tentoonstelling in Groenendaal Dezer dagen vergaderde de commissie die de tentoonstellingsdirectie van de Flora 1953 in Groenendaal te Heemstede adviseert bij het organiseren van de deel neming aan de vijf tijdelijke tentoonstel lingen, die in de op te richten Bloemenhal zullen gehouden worden. Bepaald werd dat het voor dit doel te plaatsen paviljoen een bestaand houten gebouw, dat achter de Erehal zal worden geplaatst plaatsruimte zal bieden aan bloemen en bloeiende planten uit de drie sectoren van de sierteelt-tuinbouw, doch dat elk der vijf tentoonstellingen een spe ciaal cachet zal hebben doordat de meer derheid der inzendingen een bepaald ka rakter zal dragen, dat van te voren in overleg met de vertegenwoordigers der vakorganisaties is vastgesteld. Ten aanzien van de eerste der vijf ten toonstellingen is vastgesteld, dat daarvan de hoofdzaak zullen vormen de bolbloemen. Het tijdstip Vrijdag 13 Maart tot en met Zondag 22 Maart 1953 brengt mede, dat de bolbloemen dan geëxposeerd zullen kun nen worden in gebroeide staat. Bij de eerste tijdelijke tentoonstelling zullen vooral gebruikt worden tulpen, nar cissen en hyacinten, welke zich onder scheiden door eigenschappen van kleur en vorm, maar tevens bij uitstek geschikt zijn om in pan of kist gebroeid te worden als materiaal voor de bloemenhandel in de afzetgebieden. Geeft de vollegrondstentoonstelling de gelegenheid om het sortiment te tonen dat voor de tuin geschikt is, deze eerste bin- nententoonstelling zal worden gebruikt om de aanwinsten te laten zien waarop de broeiershandel steunt. Maar niet alleen de hoofdartikelen, ook het bijgoed in al zijn verscheidenheid, voorzover het voor de voorjaarsbloemen handel gebruikt kan worden, zal bij deze gelegenheid worden gedemonstreerd. Het .interieur der bloemenhal zal zo zijn ingericht, dat men kan „ingraven", doch ook zó, dat geen diepe groepen of grote vlakten moeten worden bezet. In verreweg de meeste gevallen zullen de inzenders hun inzending het karakter kunnen geven van een bloemen-etalage en de aanwijzin gen, die de leider van de opstelling zal geven, zullen in deze richting gaan. Met de Pinksterdagen zal het KNGV in 's Gravenhage de dertigste bondsuitvoering geven, voor welke uitvoering ook enige massale vrije oefeningen zijn geprojecteerd. Voor de meisjes heeft mejuffrouw C. Lange- jan uit Rotterdam een uit vijf delen be staande serie samengesteld, op muziek van enige liedjes uit de bundels „Lentezangen" en Album pour la jeunesse van Schumann. De oefeningen voor de jongens en heren werd samengesteld door de heer A. Klazema, Den Haag. die hiervoor de Feestmars van R. v. d. Glas koos. Mevrouw J. v. d. Most nam als voorheen de oefening voor de dames voor haar rekening en stelde hiervoor een zeer fraaie knotsoefe ning samen, bestaande uit 5 verschillende delen met geregelde opstellingsverande ringen. Deze laatste (circa 18 minuten durende) oefening kostte de leiders zeer veel hoofd brekens en heeft het bondsbestuur besloten enige regionale instructiedagen in te stellen. In Den Haag is de eerste van deze instruc tiedagen gehouden, waaraan 150 verenigings leiders (-sters) en voorturners (-sters) deel namen. Tijdens de instudering van de oefeningen bleek wel. dat, hoe duidelijk de oefenstof ook werd opgeschreven en toegelicht, de op vattingen toch nog steeds verschillen, zodat deze instructiedag. die van 9 uur 's morgens tot haifzes 's avonds (met een pauze van een uur) onafgebroken duurde, zeer zeker nut tig is geweest. Mevrouw v. d. Most heeft zich nog bereid verklaard om de knotsoefening ook nog in kleiner verband te doen instuderen. De mo gelijkheid bestaat, dat zij Zaterdag 1 Maart in Haarlem met de leiders(-sters) van de Kennemer verenigingen komt oefenen. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Naar aanleiding van een experiment om een aantal beeldende kunstenaars enige luchtreizen te laten maken voor het op doen van inspiratie en motieven voor schilderijen, die later in het Stedelijk Mu seum op de tentoonstelling „Vogelvlucht" te zien waren, is er in samenwerking tus sen de K.L.M. en het Prins Bernardfonds een plan gemaakt om enige schilders een vliegtocht te laten maken naar een door hen uit te kiezen land en daar enige tijd te werken. De resultaten van dit experiment zijn nu weer in hetzelfde Amsterdamse museum te zien onder het motto „Schil- dersreizen". Door de eeuwen heen hebben vele schilders gereisd. Of wel werden zij door kerk of vorst geroepen om buiten hun stad of laad opdrachten te vervullen of zij reis den naar Griekenland of Italië om zich aan de bronnen der Westerse beschaving te laven. Later ontstonden de reissubsidies voor de winnaars van de Prix de Rome. Het vreemde land, de andere taal, de andere zeden, hebben veel kunstenaars intens geboeid. Van Rembrandt is het niet met zekerheid bekend of hij ooit ons land verlaten heeft en toch schiep hij in z'n etsen en tekeningen een ganse Oosterse wereld! Dat eenmaal ondergane indrukken van reizen dikwijls nog jaren later een schilder inspireerden, bewees Thijs Maris, die motieven, opgedaan bij een jeugdreis die hij met z'n broer Jacob maakte paar Lausanne, later op velerlei wijze verweidt - te. Zijn Amsterdamse sta-dsgezicht (thans in het Rijksmeuseum) schilderde hij te Parijs! Uit deze uitzonderlijke voorbeelden nu zou in het algemeen wel te concludei'en zijn dat schilders niet bepaald i-eizen om topografische gegevens van het vreemde land te verzamelen, maar dat zij eei-der tot zelfherkenning komen door de aanraking met het „andere". Mij dunkt dan ook dat het niet gerechtvaardigd zou zijn de schil ders, wier werken nu in het Stedelijk Mu seum hangen, te verwijten dat zij niet vol doende het land dat zij bezochten uitbeeld den of weei-gaven. Alleen Ger Gerrits maakte een aantal gouaches, voornamelijk in Rome, welke precies geschikt zijn voor een topografische atlas. Bovendien ver werkte hij enige motieven tot decoratieve composities, die nogal kinderachtig aan doen. Maar nu een schilder als Ten Hoedt! Van hem kende men reeds enige vrijwel ab stracte schilderijtjes en nu zien we dat een reis naar het Zuiden er hem toe brengt zijn vormenarsenaal zeer te vexTijken. De steriliteit, waarop iedere abstractie volgens mij moet uitlopen, is opgeheven en er woi-dt zelfs een dramatisch element aan het werk toegevoegd. Hij blijft zich zelf, maar het bijzonder rijke kleurgevoel, dat hij x-eeds bezat, wordt nu de voertaal voor mede delingen van diepere inhoud'. De Haagse schilder K. Andrea koos Spanje en dit is ook te begrijpen voor wie zijn weidt kent. Het barre van dit land, de droge x-iviex-beddingen, de zwarte geiten- bokken, de in lompen gehulde vrouwen en kinderen, de wreedheid van de arena waar het donkere bloed vloeit, moeten hem diep hebben aangesproken. Met z'n dorre schil derwijze en z'n wittige kleuren heb ik me nooit kunnen vex'zoenen, maar het echte sentiment treft hier steeds opnieuw en dit is tenslotte belangrijker. De landschappen in diep blauw en rose van Landkroon zijn niet zo synthetisch maar geven ene pex-soonlijke impressie. De Rottex-dammer Timmer, de man die de psyche van het dier analiseert in een om schrijvende arabeske, bezocht Afrika, waar hij zeer vreemde beesten zag en hiexwan verbeeldingen schildei-de, waarbij de hu mor niet ontbreekt. OTTO B. DE KAT. Haarlems Schaakgezelschap De uitslag van de jubileumwedstrijden van het Haarlems Schaakgezelschap, ter ge legenheid van haar vijfenvijftig-jarig bestaan, luidt als volgt: Groep A: 1. G. W. van Vloten, Utrecht; 2. G.'Kroone, HSG; 3, 4. en 5. J. v. d. Hoff, HSG, Fr. Naerebout. ASC en P. Seewald, VVV; 6. J. P. Verhoeff, HSG; 7. W. de Jong, Het Oosten. Amsterdam; 8. E. J. de Ree, Het Witte Paard, Haarlem. Groep B: 1. A. M. Schneiders. Haarlem; 2. F. A. Spinhoven, HSG: 3. H. W Felderhof, WGA: 4. en 5. J. G. Baav, HSG'en A. Ver hoeff, HSG; 6 en 7. P. M. van Bemmelen, LSG, Leiden en ir. H. J. van Donk. DD, Den Haag; 8. A. Barkema. Philidor, Leiden Na de prijsuitreiking in het clubgebouw van HSG, door de voorzitter de heer J. H. Marwitz, speelden de eerste prijswinnaars van groep A en B, de heren G. W. van Vlo ten en A. M. Schneiders, een simultaanwed- strijd tegen de leden van HSG. De plannen Wij hebben reeds gemeld dat het eeuw feest van de Protestantse school in Heem stede gevierd zal worden. Het programma vermeldt: Dinsdag 18 Maart, de officiële herden kingsdag, in een avondsamenkomst in de Ned. Herv. Kerk, Wilhelminaplein. Spreker is ds. A. K. Straatsma te 's-Gravenhage. Er wordt gezongen door leerlingen der ulo-school, leider de heer W. A Schouten. Dinsdag 3 Juni is er 's middags receptie door het schoolbestuur in de Gerrit Bai'g'er- school, Herenweg. Tijdens deze receptie: tentoonstelling vaxx tekeningen der leer lingen; korte gymnastiekdemonstraties. 's Avonds is er een opvoering van een jubi- leumspel in het Minerva Theater. Dit jubi- leumspel is speciaal voor dit doel geschre ven en wordt onder bexmeps-regie opge voerd. Woensdag 4 Juni, middagfeest voor de kinderen, 's avonds herhaling van het jubi- leumspel. Donderdag 5 Juni sportdag voor de kin- dei*en der scholen op de gemeentelijke sportvelden. De verwachting is dat vele oud-leerlingen aan de feesten zullen deelnemen. Van Niel N.V. Haarlem Opgericht is de Van Niel N.V. te Haar lem, met als doel de handel in en de im port van pai'fumexdeën, cosmetische en toiletartikelen, galanterieën, luxe- en kunstnijverheidsartikelen, lederwaren en zilvex-wei'ken. Het kapitaal van 400.000 is vex-deeld in 400 aandelen van 1000, waax-van geplaatst zijn 125 aandelen, volge stort voor 119 stuks door inbreng van het bedrijf P. van Niel en voor 6 aandelen in contanten. Directeur is de heer P. van Niel. Christen Studenten De kampkring Haarlem van de Neder lands Christen Studenten Vex-eniging (N. C. S. V.) bestaat deze maand tien jaar. Er is een lustrumcommissie gevox-md, bestaande uit mevrouw I. Niemeyer-v. d. Wall en de heren J. E. van der Boon en A. Huysman, die zich heeft voorgenomen het tweede lustx-um op waardige wijze te vieren. Het ligt in de bedoeling om op het weekeinde 1920 April een reünie te houden in Kerk- Avezaath. Voor Geloof en Wetenschap schilderde prof. R. Garric, hoogleraar te Nijmegen, Vrijdagavond een kleurig beeld van de ac tiviteit der Franse katholieken op sociaal terrein, zoals die zich ontplooide sinds in Europa de sociale idee integrerend bestand deel van de staatshuishoudingen werd. Zijn vlotte en geestige causerie gaf een goede indx-uk van de enorme prestaties en suc cessen van vele katholieke voormannen en -vrouwen, waardoor Fx-ankrijk, waar po litieke spanningen het openbare leven, meer dan in vele andere Europese landen het geval is, beheersen, een bloeiend reli gieuze en op geloofsovertuiging gebaseerde sociale zorg rijk is. Een ensemble om in de stad uit te gaan. Het wijde manteltje is zwdrt-wit geruit. De smalle, rechte rok is van zwarte wol. Tegelijk met de uitbreiding van de macht deerde stukken door een senator (een pre- van Noord-Amerika evolueerde het „Ame- sident, zeggen weer anderen), wiens spel- rikaans" tot een vrijwel op zichzelf staande ling te wensen liet en die „O(ll) K(orrect)" taal. Deze ontwikkelingen gingen ten dele placht te schrijven en ook dat het stamde gepaard met (en werden ten dele teweeg- van Aux Cayes, een oude havenstad van gebracht door) de vervolmaking in enkele Haïti, waar zo'n honderd jaar geleden de decennia van invloedrijke communicatie- beste tabak en de beste rum vandaan zou- middelen als pers, radio en film. Het is dus den zijn gekomen. Zelfs zijn er die de eer niet te verwonderen dat door de steeds voor Duitsland hebben opgeëist, omdat nauwere aanraking van Amerika met de schepen vroeger met vlaggen „O.K." naar rest van de wereld enige Amerikaanse de wal seinden om het goede nieuws over woorden en uitdrukkingen al spoedig deel te brengen, dat zij „Ohne Kranke" (zon- zijn gaan uitmaken van de internationale der zieken) waren. woordenschat. Wanneer een volk culturele Er bestaan nog ettelijke andere menin- of technische verworvenheden aan een an- gen. Maar al deze verklaringen zijn nu ter der volk mededeelt, wordt meestal ook de zijde gesteld door een vrij recente, name- er bij behorende terminologie, al of niet lijk uit 1941 daterende hypothese, die be- aangepast, mede geadopteerd. Zo is bij- slissend schijnt te zijn en die bovendien voorbeeld het Frans de taal geworden der het vaderlandse hart deugd doet. Deze zegt, internationale keuken, is in sportkringen dat O.K. zou staan voor „Old Kindeidiook" veel Engels gemeengoed geworden en kan (Ouwe Kinderhoek). Dit wordt als volgt in de Russische taal van vele scheepster- verklaard: In 1840 was er in de staat New men de Nederlandse afstamming gemak- York een O.K.-club, zo geheten naar de kelijk worden aangetoond. bijnaam „Old Kinderhook" van Martin van Na de jongste wex-eldoorlog zijn we ook Buren, die leefde van 1782 tot 1862. Hij in Nederland vertrouwd geworden met was democratisch president van de Ver burgerrecht veroverende begrippen als enigde Staten van 18361840 en geboortig „jeep" en „nylon". Trouwens jaren voor- uit het oude plaatsje Kinderhook in de dien lag velen het „O.K." al in de mond staat New York. „O.K." was het wacht- bestorven en di'ong de „cocktail" onstuit- woord van deze ,.0(ld) K(inderhook)"- baar overal op de drankenlijst door. club en had in die dagen de betekenis van „het is goed democratisch". Goed democratisch Een van de eerste dingen, waaxmxee we „r p na de bevrijding kennis maakten was dat Velen vragen zich wel eens af waar die grappige en nuttige voertuigje, de jeep. nieuwe aanwinsten van het vocabulaire Het werd zo genoemd, werd gezegd, omdat toch eigenlijk vandaan zijn gekomen. Bij de oorspronkelijke volledige naam „Gene- onderzoek blijkt dan gewoonlijk, dat de ral Purposes (Algemene doeleinden) Car" etymologen de wetenschapsmensen, die te lang was en heel vlug van „G.P." (spreek de woordafleidkunde beoefenen het met uit. dzjie pie) tot „jeep" was geworden, elkaar over de oorsprong helemaal niet Het zal moeilijk zijn in plaats hiervan de eens zijn en dat er dus voor de herkomst recentere uitleg ingang te doen vinden, dat van het woord of de zegswijze diverse theo- de jeep zo gedoopt is naar het wonderlijke rieën bestaan. baby-figuurtje uit de in Amerika beroem- O.K. voor „in orde" is hiervan wel het de krantenstrip van Segar: „Popeye the klassieke voorbeeld. Zo heeft men beweerd Sailor". dat er een Indiaans woord van gelijke De etymologie van „nylon" is geheel xn strekking aan ten grondslag zou hebben nevelen gehuld. Een gissing is dat dit woord gelegen, dat het een afkorting zou zijn van een samenstelling zou zijn van de afkorting „all correct", gebezigd op door hem bestu- van New York (N.Y.) en de eerste drie letters van Londen Volgens een andere, mee. Peychaud zelf diende het in zijn win- aaxaiger uitleg zat het echter zo: Japan kei op uit een soort grote jsorceleinen dub- was in de dertiger jaren een geduchte con- bele eierdop, die'als maatglas gebruikt kon current geworden voor Amerika's kunst- worden, omdat de doppen in grootte ver- 6- ToenDuP°nt Nemours om- schilden. De Fransen noemden dit instru- thitWnd* TUWe S?f !0n? met ment een »co^etier", waarvan de Ameri- schnterende eigenschappen, die de Japan- kanen en andere niet-Frans sprekenden men vnTaaT2 Z v™ Ze>i "cocktay" ™akten. En van cocktay naar (nnpevier- inU- ps cocktail is maar een stapje, waarvoor, naar TaïS W8er' lelljke ouwe kwade tongen wel hebben beweerd, een «Jappen;. extra stevige dosis van peychaud>s maag. Leve de cocktail! gesteld™5^ verantwoordelijk kan worden Ten slotte de cocktail, voor de oorlog D(j tweede verklaring gaat nog wat ver- vooi-namelijk als inheems Amerikaans be- der in de Amerikaanse geschiedenis terug schouwd, maar thans ook in West-Europa ei? wel tot Ten Tijde van de afschei- als apéritif alom bekend en tegelijk met de dingsoorlog (1772-1776), zo luidt het, was nauw er aan verwante instelling, de cock- er in het établissement Hali's Corners in tailparty, met enthousiasme geadopteerd. de staat New York een „barmaid", ge- En zo grondig, dat de titel van Eliot's to- npan)d Betsy Flanagan, die haar eigen neelstuk „The Cocktail Party" bij de ver- vinding „Betsy's Bracers" (opkikkertjes) taling nauwelijks behoefde te worden ver- met veel succes serveei-de. Overigens be- nederiandst. Het lijkt een hele toer om ver- staat er voor deze ontdekking ook een band te kunnen leggen tussen een „hane- Theorie, waaruit blijkt dat het hier niet staart" en een alcolxolische verversing! zozeer een vondst van Betsy zelf betreft als De eerste verklaring van de herkoms! we* staaltje van haar geslepen eom- vei'plaatst ons naar New Oideans, de kleur- merciële inzicht. Op een verbroederings- rijke havenstad aan de monding van de feest tussen Amerikaanse soldaten en hun Mississippi, die ook het recht kan opeisen Franse wapenbroeders bezegelden twee de geboorteplaats van de jazz te zijn. Bij soldaten eens de eeuwige vriendschap van een negeropstand in 1793 op het Franse hun volken door de inhoud van hun gla- gedeelte van het Caraïbische eilandje San zen te vermengen. Als men dan bedenkt, Domingo werd een aantal van de rijke ctat de Fransen verknocht waren aan hun Franse plantage-bezittei-s gedwongen de vermouth en de Amerikanen aan gin, kan wijk te nemen onder meer naar het toen men gemakkelijk concluderen, dat het re- Spaanse New Orleans. Onder hen bevond sultaat behalve zeer deugdzaam te zijn voor zich een Creool, een zekere Antoine Amen- de vriendschappelijke betrekkingen tevens dée Peychaud, lid ener oude Fi-anse fami- sen bijzonder aangename streling van het lie, die een apothekersopleiding had geno- verhemelte moet hebben betekend. En ten en in zijn nieuwe woonplaats een win- Betsy zag er dan ook wel wat in. Op het kei begon in geneesmiddelen en drogiste- menu van Hall's Corners kwam regelmatig rijen. Als „spécialité de la maison" ver- gebraden gevogelte voor, dat werd „geor- kocht hij een maagbitter, bereid volgens ganiseerd" van pro-Engelse buren. De een geheim oud familierecept. De patiënten staartveren van dit gekaapte pluimvee zette die dit nuttigden het was goed tegen Betsy bij wijze van uitdagende decoratie een heleboel kwalen en kwaaltjes, zoals 'n de glazen op haar bar. Op een goede indigestie, rheumatiek en „katers", maar in avond bestelde een vrolijke drinkebroer het bijzonder tegen maagstoornissen niet luide stem „een van die „cock tails" vonden zeer veel baat bij dit medicijn, dat daar". Zijn vrienden hieven opgetogen de bovendien in het geheel niet onaangenaam glazen met de befaamde Opkikkertjes en was om in te nemen. Men deed dat name- riepen verrukt: „Lang leve de cocktail!" lijk als flinke scheut in een glas cognac. Al Hoe het zij, het is in ieder geval plei- heel spoedig kreeg Peychaud's drankje een zierig te bedenken dat aan de wieg van grote populariteit en de plaatselijke koffie- dit internationale verbroederingsmiddel huizen, die ook alcoholica schonken (veelal °°k inderdaad verscheidene nationaliteiten in grotere hoeveelheden dan koffie), namen als peten hebben gestaan, het in voorraad en deden er goede zaken c. VAN H. BINNENLAND De Amerikaanse admiraal L. D, Mc Cormick, die onlangs is benoemd tot opper bevelhebber van de Atlantische marinestrijd krachten, zal gedurende zijn inspectiereis door de tot het ressort van zijn commando behorende landen omstreeks 9 Maart Neder land bezoeken. Op 11 Maart zal hij verder reizen naar Brussel. Een zevenjarig meisje in Amsterdam, dat in een onbewaakt ogenblik met 'n pook in de kachel had gepord en er daarna mee wilde gaan spelen, is Vrijdagavond met ernstige brandwonden in het Onzelievevrouwenj gasthuis opgenomen. Bij het spel met de pook waren haar kleertjes in brand geraakt. In een tier dokken van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij is een 51-jarige tim merman, die op een 5 meter hoge dek- schraag aan het werk was op de bodem van het dok gevallen en ernstig gewond naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij later overleed. Ter gelegenheid van de Jan van ""ie- beeckfeesten in Zuid Afrika zal de K.L.M. een bijzondere „Jan van Riebeeck-vlucht" naar Kaapstad maken. Aan boord van het toestel, dat op 25 Maart deze vlucht maakt zal zich de officiële Nederlandse delegatie bevinden, die op uitnodiging van het Zuid Afrikaanse „Jan van Riebeeck-comité" de feestelijkheden in Kaapstad gaat bijwonen. Mohammed Yamin, die als koerier van de Indonesische delegatie, welke thans in Den Haag met. de Nederlandse delegatie bespre kingen voert, overleg heeft gepleegd met de Indonesische regering is Vrijdagmiddag op Schiphol aangekomen. Met de „Tucuman" van de Koninklijke Hollandse Llovd zijn vier rijtuigen verscheept voor de gouvernementssDoorwegen in Uruguay. Het zijn luxe salonrijtuigen die tezamen een treinstel vormen. De Rotter damse firma Allan en Co. heeft een opdracht gekregen om vier van dergelijke trienstellen te vervaardigen. De rechtbank te Amsterdam heeft een 23-jarige Amsterdammer, die een paspoort op een door hem van een ander gekocht trouwboekje had aangevraagd en gebruikt, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. In de serie Nieuw Guinea-zegels zijn vier nieuwe frankeerzegels verschenen met de beeltenis van Koningin Juliana, in de waarden van f 0,39. f0,45, f0.55 en f2. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen economie de heer R. G Greve te Haarlem. HAARLEM EN OMGEVING Ten bate van het zendingswerk zal de Hervormde zendingscommissie in gebouw „Maranatha" te Bloemendaal Dinsdag 19 en Woensdag 20 Februari muziekuren houden. Des morgens is er pianospel. Dinsdagmiddag zingt een dameszangkoor en Woensdagmid dag treedt een volksdans- en mandoline- clubje op. Voorts wordt Dinsdagavond een concert gegeven door de Christelijke muziek vereniging „Sursum" uit Bloemendaal. De postduivenvereniging „De Koerier" (e Haarlem vertoonde voor de leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Alge mene Bond van Postduivenhouders de film „Fondkleppers". Deze film, die een weten schappelijke verhandeling van de duiven sport geeft en tevens het duivenspel in zijn geheel behandeld, werd toegelicht door de voorzitter van de Brabantse Kampioenendag de heer Louis Donders uit Tilburg. Morgen ochtend wordt de film opnieuw vertoond in het Frans Hals Theater. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw is benoemd de heer J. van der Poel. directeur van Lindeteves N.V. te Am sterdam, wonende te Aerdenhout. Het gemeentebestuur van Zand voort heeft vanmorgen aanbesteed het schilder werk van circa 150 stalen lichtmasten voor de straatverlichting in het Wederopbouw- plan Zeereep. midden en Zuid. Ingekomen waren tien biljetten. Laagste inschrijfster firma H. Keesman te Zandvoort voor f 1098 en de hoogste de firma gebroeders Steyl te Haarlem voor f 5403,65. De begroting bedroeg f 2800. Nachtdienst apotheken Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. telefoon 11596; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000; Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. In de hoofdklasse van de Haarlemse Kla verjasbond voor bedrijfsverenigingen bracht Boru DKC zijn eerste nederlaag toe 132124. Ook DSH maakte de verwachtingen waar door Bei.jnes een flinke nederlaag (116—132) toe te brengen, en kwam daardoor een plaats hoger. GEB beet fel van zich af en stuurde Stork met een 130100 nederlaag huiswaarts. DKC Boru Beijnes DSH Stork Johez Spoorboys GEB 10 10 10 10 10 10 9 9 1328—1106 1256—1174 1214—1244 1192—1264 1172—1262 1158—1282 1106—1130 1100'064 L. Coster heeft zich in 1 A weer hersteld en stuurde Figee met een 134—106 nederlaag terug. Ook wonnen PTT, HSM er. DSH. L. Coster io DSH 2 io HSM io PTT io Figee io Beijnes 2 io DKC 2 io Nederland io 1300—1132 1296—1150 1230—1196 1218—1204 1218—1212 1186—1260 1158—1292 1144—1304 In 1 B deed OW keurig werk door SAC een kleine nederlaag toe te brengen, maar GEB en Boru stelden niet teleur en blijven de kopgroep bedreigen. L. Coster en PTT speelden gelijk 118—118. SAC 1 Union 1 L. Coster 2 Boru 2 GEB 2 PTT 2 OW 1 PTT 1 10 10 10 9 9 9 9 6 1243—1216 1210—1212 1200—1214 1152—1066 1132—1068 1102—1108 1046—1138 690— 760 SAC 2 Beijnes DSH 3 Stork 2 Figee 2 DKC 3 PTT 3 Johez 2 Tweede klasse A 10 10 10 10 10 10 10 10 1236—1168 1266—1212 1236—1222 1232—1248 1222—1182 1208—1274 1204—1244 1166—1270 HSM 2 SAC 3 OW 2 Boru 3 GEB 3 Beijnes 4 Figee 2 PTT 4 Tweede klasse B 10 10 10 10 10 10 10 10 1280—1130 1266—1178 1262—1168 1224—1204 1.180—1210 1148—1246 1140—1253 1138—1244 ADVERTENTIE een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemitiniseerde wol en

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10