Schuman zal misschien dit weekeinde aftreden Volkswagen-spaarders willen Hitiers belofte ingelost zien De bevolking der wereld Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Frans kabinet aan een zijden draad Franse socialisten aan hefboom voor regeringscrisis Noordelijken doen een stapje naar compromis Maar de fabriek voelt er héél weinig voor Trein ontspoord in de Suezkanaal-zóne Veldslag in Indochina Het woord is aan Aanslag op Fatemi Honger op Flores Dagelijks komen er 60.000 mensen bij Verzet in Irak tegen olie-overeenkomst België geprikkeld door Nederlandse zienswijze Brits antwoord bleef niet uit Incident in Tunis Botsing tussen 24 auto's op spiegelgladde weg Ook in Januari een gunstige handelsbalans Gemeenschappelijk bestuur over Nieuw-Guinea Tito zou niet op zijn leger kunnen rekenen Sneeuw teistert Oostenrijk Koningin Juliana en Prins Bernhard naar huis Grillig winterweer houdt aan Ie JAARGANG No 187 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 40 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS, 16 Februari (Reuter en United Press). Vandaag zal beslist worden over het al of niet voortbestaan van de Franse regering. Doch ook al zal de stemming over een regeringsmotie, die richtlijnen ten aan zien van het Europese leger verschaft, in het voordeel der regering uitvallen, toch moet rekening worden gehouden met het heengaan van Schuman, minister van Bui tenlandse Zaken, wiens politiek inzake het Europese leger door een te kleine groe pering van de Nationale Vergadering wordt gesteund. De Franse socialistische partijsecretaris, Guy Mollet, heeft bij zijn partijgangers er op aangedrongen zich bij de stemming over de motie voor een Europees leger heden middag van stemming te onthouden, ten einde een regeringscrisis aan de vooravond van de conferentie te Lissabon te voor- Robert Schuman komen. De positie der regering is afhan kelijk van de stemmen der socialisten. Gaullisten en communisten zullen tegen de regering stemmen. Als ook de socialisten zich tegen de regering richten zullen 326 stemmen van de 626 tegen de regering- Faure zijn. Een gematigd conservatieve groep van 26 afgevaardigden, onder leiding van Paul An tier, heeft Vrijdag medegedeeld even eens tegen de regering te zullen stemmen. Mollet wordt tegengewerkt door Moch, een vroegere minister van Defensie, en andere vooraanstaande socialisten. Van ochtend vergaderde de socialistische frac tie over de te volgen lijn. Parlementaire waarnemers zijn van mening, dat Faure slechts een meerderheid van ongeveer 20 stemmen bijeen kan brengen als de socia listen zich onthouden en zelfs al weet Faure stand te houden, dan zal het denk- BAGDAD (Reuter)Mohammed Mahdi Koebba, leider van de nationalistische par tij in Irak, de Istiqlai, is met een viertal andere parlementsleden van de partij af getreden en uit de parlementsvergadering gelopen uit protest tegen de nieuwe olie overeenkomst tussen Irak en de Iraakse petroleum maatschappij, waarbij de con tractanten de winst gelijkop delen. De Istiqlai had verzocht het debat over de overeenkomst uit te stellen tot de volgende zitting van het parlement, doch premier Nieri es Said Pasja verzocht om een on middellijk debat in de huidige zitting. Hierop verlieten de leden van de Istiqlai de vergadering. Een van hen, de secretaris generaal van de partij, verklaarde tegen over Reuter, dat de Istiqlai in beginsel na tionalisatie eist van de olie-industrie even als in Perzië is geschied. De commissie voor economische zaken van de kamer van afgevaardigden heeft in middels met grote meerderheid de overeen komsten, die gesloten zijn tussen de rege ring enerzijds en de Iraakse petroleum- maatschappij en nog twee andere maat schappijen anderzijds goedgekeurd. beeld van een Europees leger slechts de steun hebben van 250 van de 626 afgevaar digden. Naar verluidt voelt de regering zich uit het veld geslagen door de sterke tegenstand tegen een Europees leger zoals voorgesteld en de vele pleidooien om „de Sovjet-Unie een laatste kans te geven van haar huidige houding terug te komen." Waarnemers zijn van mening, dat de door de West-Duitse Bondsdag gestelde voorwaarden de parlementaire oppositie in Frankrijk versterkt hebben. Vincent Auriol, de president van Frank rijk, is Vrijdagavond per vliegtuig te Parijs uit Engeland, waar hij de begrafenis van Koning George VI heeft bijgewoond, terug gekeerd. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld dat de West-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, in Londen een onderhoud zou hebben met minister Eden. Men verwacht dat dr. Adenauerer over zal spreken of hij de door de ministers van Buitenlandse Zaken der „Westerse grote drie" te houden bijeenkomst over Duitse aangelegenheden zal kunnen bijwonen. Deze bijeenkomst is uitgesteld tot Zondag, aangezien vandaag de aanwezigheid van de Franse minister van Buitenlandse Za ken Schuman te Parijs is vereist. Bondskanselier Adenauer zou ook een onderhoud hebben met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson. TOKIO (Reuter). Vanochtend hebben de Noordelijke afgevaardigden in Pan- moendjom een herziene versie van hun voorstellen voor aanbevelingen door de bestandsdelegaties aan de regeringen in gediend. Zij stelden voor de strekking van de na het bestand te houden conferentie over Korea aan de daai-bij betrokken rege ringen over te laten. De Noordelijken willen een conferentie binnen drie maanden na het bestand en stellen als agenda voor: „Terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea, vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie, enzovoorts". Dit „enzovoorts" vervangt de woorden „andere kwesties met betrekking tot de vrede in Korea" uit hun vroegere voorstel voor de agenda. De Noordelijken noemden Rusland, Po len en Tsjechoslowakije als landen, waar aan zij zullen verzoeken zitting te nemen in een inspectie-commissie van neutrale landen, die na het sluiten van een bestand achter de linies van beide partijen er op moet toezien, dat de partijen zich niet ver sterken. De drie landen, die de verbondenen heb ben genoemd, zijn Zwitserland, Zweden en Noorwegen. De leider van de UNO-delegatie, admi raal Turner Joy, verklaarde tegenover ver slaggevers, dat het Noordelijke voorstel „veel kan betekenen". Hij had echter tijd nodig om de strekking van het woord „enzovoorts" te onderzoeken. Van de drie door de Noordelijken ge noemde candidaten voor de inspectie-com missie verwierpen de verbondenen Rus land, maar accepteerden Polen en Tsje choslowakije. Op de vraag van de Noordelijken, waar om Rusland niet aanvaardbaar was, ant woordde kolonel Don Darrow van de UNO- delegatie: „Dat is nogal duidelijk". BONN (van de correspondent van ANP). 336.000 Duitse adspirant automobilisten hebben nog steeds niet het vertrouwen in een belofte van hun vroegere Führer ver loren. Zij hebben in de vooroorlogse jaren hun spaarpenningen op het altaar van het Duitse Arbeidsfront geofferd, daartoe ver leid door vertrouwen in Hitiers „genie". De Führer had beloofd met die spaardui- ten een automobielfabriek te zullen bou wen en alle deelnemers te zullen schade loos stellen door de levering van een Volks wagen. 280 millioen marken hebben de Volkswagenspaarders bijeen gebracht en daarmee werd de fabriek in Wolfsburg nabij Brunswijk gesticht. Er werden ech ter toen geen Volkswagens gebouwd, maar amphibie-achtige monstertjes, waarmee het Duitse leger de wegen van Europa on veilig zou gaan maken. Ook machinegewe ren en ander wapentuig waren de vruchten van de Duitse spaarzin. Nu de man, die alle grote beloften deed, van het toneel verdwenen is, hebben de Volkswagenspaarders hun woede gericht op de na-oorlogse directie van het Volks- wagenbedrijf. Zij hebben verenigingen ge sticht, niet minder dan tien in getal, om te ijveren voor de vervulling van de toe zeggingen van het Arbeidsfront. Volgens de heer Nordhoff, de leider van de fabriek, zijn de 280 millioen bij de vroegere bank van de Duitse arbeid in beslag genomen. Volgens de spaarders heeft de huidige fa briek nog altijd de plicht om hun papieren uit de tijd van Hitier tegen echte auto's in te wisseien. Hun actiefste organisatie heeft twee jaren geleden een proces geopend, doch in eerste instantie zijn haar eisen af gewezen omdat van de fabriek volgens de rechter niet redelijkerwijs de inwisseling van Hitiers beloften kon worden geëist. Nieuwe hoop De spaarders hebben echter weer hoop gekregen nu het hoogste gerecht der Bondsrepubliek dit vonnis heeft vernie tigd en een nieuwe behandeling zal moeten plaats hebben. Met veel pathos roepen de leiders van de vereniging, die in Volkswa gens door het land kruisen, overal de auto mobilisten in spe op tot een strijdbare hou ding. De Volkswagenfabriek is, zo zeggen zij, zulk een bloeiend bedrijf geworden, dat zij best zes jaren lang veertig duizend wagens per jaar van haar productie zou Langzaam schreed de stoet, die koning George van Engeland op de laatste tocht be geleidde.de kapel van Windsor Castle binnen, waar het stoffelijk overschot na een korte dienst werd bijgezet. kunnen afzonderen om te zorgen, dat ook de laatste restanten van zoveel illusies uit het Derde Rijk niet in rook vervliegen. Dat de fabriek, die nu jaarlijks 120.000 auto mobielen produceert, zich geen aderlating van anderhalf milliard mark zou kunnen getroosten zonder bankroet te gaan, inte resseert hen minder. Met een variant op het oude „Befehl ist BefehF' zeggen zij nu „recht is recht" en het liefst zouden zij nu een auto van ruim vierduizend mark ottt1- vangen in ruil voor de duizend Hitier- marken, die zij eens gestort hebben. BRUSSEL (A.N.P.) In commentaar op de berichten dat de Nederlandse rege ring binnenkort aan de Belgische regering een nota zal overhandigen met betrekking tot de Benelux, schrijft „La Libre Bel- gique", dat men te Brussel de indruk heeft, dat de daarin neergelegde voorwaarden niet als „sine qua non" beschouwd worden door de Nederlanders, doch veel meer als de uitdrukking van hun opvatting wat de Benelux eigenlijk zou moeten zijn. Het blad merkt op, dat men zich evenwel geen illusies moet maken van de ontvangst welke deze suggesties in België ten deel zal vallen. Deze zal beslist negatief zijn, vooral wat de mogelijkheden van een mo netaire unie betreft. „Men begrijpt hier overigens", aldus het blad, „niet goed, waarom Nederland op dit punt aanhoudt, aangezien België toch dikwijls genoeg zijn afkerigheid van dit plan heeft kenbaar ge maakt. Een groot aantal deskundigen is van oordeel dat een dergelijke fusie niet alleen nutteloos is, doch zelfs een gevaar zou kunnen vormen voor de toekomst van Be nelux. Het bewijs van de voordelen van een volledige unificatie van beide econo mieën, van de fiscale systemen en van de valuta, is nimmer geleverd. Men be schouwt dit veel meer als een soort dogma?. ISMAILIA (Reuter). Door een explo sie zijn gisteravond te El Cap, halverwege tussen Ismailia en Port Said, de locomotief en zes wagons van een Britse militaire trein tot ontsporing gebracht. Het betreft hier vermoedelijk een door verzetslieden ge plaatste mijn. Dit is het eerste incident sinds tien dagen in de kanaalzone. Het Britse leger heeft de beperkingen, die eerder in de week opgeheven waren, weer ingevoerd. In een verklaring, afge legd enkele uren na het incident., wordt gezegd, dat ook de controle langs de wegen onmiddellijk weer ingevoerd zal worden. Een algehele stillegging van alle spoorweg verkeer in de zone is hedenochtend ge schied en het vrijlaten van leden van de Egyptische hulppolitie is voorlopig ge staakt. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de juistheid van een persbericht ontkend, volgens hetwelk de Britse ambassadeur te Cairo de Egyptische premier, Maher Pasja, een brief zou hebben overhandigd, waarin zou zijn verklaard, dat Groot-Brittannië onder bepaalde voorwaarden bereid zou zijn Koning Faroek als Koning van Egypte en de Soedan te erkennen. De Egyptische minister van Binnenland se Zaken, Mortada el Maraghy Bey, heeft in een radiorede een beroep gedaan op het volk om degenen, die „valse geruchten" ver spreiden, aan te geven. De rede volgde na een dag van wilde geruchten in de hoofd stad. 's Avonds patrouilleerde de politie in de hoofdstraten. Militairen bewaakten alle belangrijke gebouwen en pleinen. Koningin Julianagekleed in het zwart, verlaat Claridge's Hötel te Londen cm de begrafenis van koning George bij te wonen. TUNIS, (Reuter) Demonstranten wierpen gisteren na een te Tunis gehouden bijeenkomst vier handgranaten naar het paleis van de Franse resident-generaal. Een politieman werd gewond en een po- litiejeep is ernstig beschadigd. Na dit incident patrouilleerden Vrijdag avond groepen militairen door de Euro pese wijk van Tunis. Café's, nachtclubs en bioscopen waren al vroeg door de bezoe kers verlaten. In de stad hing weer de gespannen atmosfeer van een crisis. De Franse regering heeft de diplomatieke passen van de Tunesische ministers van Justitie en Sociale Zaken. Ben Joessef en öadra, die op het ogenblik te Parijs zijn, ingetrokken. De ministers hebben nu ge wone verblijfsvergunningen gekregen. Door deze maatregel kunnen zij niet de hun reeds toegezegde visa voor de Ver enigde Staten krijgen. In Januari waren zij naar Parijs gekomen om de Tunesische bezwaren tegen het Franse bestuur aan de UNO kenbaar te maken. Zij zouden nu naar New York gaan, waar op 1 Maart de Veiligheidsraad bijeenkomt om de Tune sische klacht te behandelen, die door Pa kistan zal worden ingediend. Omstreeks negen uur hedenochtend heeft zich op de rijksweg BussumAmsterdam in de gemeente Diemen een massale auto botsing voorgedaan, waarbij 24 wagens be trokken zijn geweest. Hoewel de meeste auto's min of meer ernstig beschadigd war den, heeft geen van de inzittenden enig letsel opgelopen. Van een file van 18 auto's slipte de voor ste op de spiegelgladde weg en reed de Muidertrekvaart in. De twee inzittenden wisten, voordat de auto in het water ver dween, de deuren te openen. Zij konden daardoor met weinig moeite worden gered. De bestuurders van de volgende auto's remden krachtig, waardoor ook deze wa gens slipten en tegen elkaar botsten. In een oogwenk stonden 18 wagens schots en scheef over de weg. Enkele honderden meters verder reden zes auto's op elkaar. Door deze chaos was de weg geheel voor alle verkeer versperd. Een van de weinigen, die zijn auto vei lig door deze verwarring had gelootst, was een inwoner van Zeist. Hij had vorig jaar in de rallye van Monte Carlo meegereden en de daarin opgedane ervaring heeft hem gered. Hij is namelijk niet gaan remmen, maar stuurde zijn kleine auto tussen de slippende overige auto's door. Er ging een luid hoongelach op, toen na de botsing een zandstrooier ter plaatse verscheen. Dekkingspercentage 93 Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de invoer in Januari 1952 f 800 millioen (December f 682 millioen). Er werd voor een waarde van f 747 mil lioen (December f 618 millioen) uitge voerd. Het hoge dekkingspercentage, dat onze handelsbalans in de laatste maanden van 1951 te zien gaf, wist zich ook in de eerste maand' van het nieuwe jaar te handhaven (93 pet.) en was zelfs nog iets gunstiger dan het definitieve cijfer van December (91 pet,). Het invoersaldo bedroeg in Ja nuari 1952 slechts 20 percent van dat van Januari 1951. ondanks het feit^ dat de in voer op het zelfde peil bleef. Daaruit volgt, dat de gunstige situatie van onze handels balans in Januari in hoofdzaak aan de toe neming van de waarde van onze uitvoer moet worden toegeschreven. Van belang is het hierbij te vermelden, dat de verhouding van de-prijzen van onze in- en uitvoer- producten in de loop van 1951 verbeterde. De prijzen van onze invoerproducten zijn van Januari tot November 1951 gestegen met.16 percent. De prijzen van onze uit- voerproducten stegen met 19 percent Naar het A.N.P. in kringen van de In donesische delegatie in Den Haag ver neemt, acht men het daar zeer onwaar schijnlijk, dat door de Verenigde Staten enigerlei voorstel zou zijn gedaan voor een tijdelijk bestuur over Westelijk Nieuw Gui nea door Indonesië en Nederland gezamen lijk. Wel zijn de gedachten in de delegatie- Supomo in deze richting gegaan toen uit de aanvankelijke besprekingen in Den Haag bleek, dat er geen resultaten zouden kun nen worden bereikt, indien men de over dracht der souvereiniteit door Nederland aan Indonesië tot grondslag van de bespre kingen zou maken. De reis van mr. Yamin naar Djakarta had ten doel, de goedkeuring van de In donesische regering voor een overleg in de richting van een gezamenlijk bestuur te verkrijgen. Naar men mededeelde, heeft de regering te Djakarta zich ermee accoord verklaard. Met het oog op de naderende verkiezin gen in Nederland is men nog niet overge gaan tot concretisering van de plannen. Wat men van Indonesische zijde voorlopig wil bereiken, is dat in Nederland in poli tieke kringen deze plannen ingang zullen vinden en dat men het denkbeeld in over weging zal nemen, opdat eventueel na de verkiezingen het beginsel als punt in het programma der dan optredende regering zal kunnen worden opgenomen. Naar ver der verluidt zou het denkbeeld aan Neder landse zijde niet geheel van de hand zijn gewezen. Hierbij dient te worden opge merkt, dat van Indonesische zijde nog slechts een begin is gemaakt met het peilen van de stemming op dit punt. Frans-Vietnamese strijdkrachten hebben Vrijdag 150 km ten Noorden van Hue een gevecht geleverd met vier bataljons Viet- minh-troepen. Na een hevige strijd, die vier uur duurde en waarbij vaak man tegen man werd gevochten, moesten de strijd krachten van de Vietminh het veld rui men, 300 doden achterlatend. Een 50-tal werd gevangen genomen. De troepen van de Franse unie werden door mitrailleur- vuur uit vliegtuigen gesteund. SAN FRANCISCO, (Reuter) De Amerikaanse oud-gezant te Belgrado Arthur Bliss heeft tc San Francisco op een bijeenkomst verklaard, dat maarschalk Tito niet op het Joegoslavische leger kan vertrouwen en dat dit leger bij een Russi sche aanval uiteen zal vallen. Hij baseerde deze mening op gesprekken, die hij vorig jaar bij een reis door Joego slavië met de bevolking had gehad. De enige reden voor de V.S. om finan ciële en militaire steun aan Tito te ver lenen is naar zijn mening het feit, dat deze het conmmunisme bestrijdt. Bliss vroeg zich echter af of de Amerikanen wensen, dat hun regering steun geeft aan „een regiem, dat mensen in slavernij houdt". Albert Plasschaert: Humor is een zacht moedig zijn. TEHERAN (A.F.P.) Hoessein Fatemi, de voormalige Perzische vice-premier en rechterhand van premier dr. Mossadeq, is gisteren door een aanslag gewond. De aan slag op hem werd gepleegd toen hij een rede uitsprak bij het graf van de journalist Mohammed Massoed, die vijf jaar geleden onder geheimzinnige omstandigheden om het leven kwam. Een jongeman van 15 16 jaar vuurde met een revolver op Fatemi, die onmiddellijk naar een ziekenhuis werd vervoerd om een operatie te ondergaan. Men vreest voor zijn leven. De dader, Mohammed Rasi, behoort tot de groep „geti-ouwen van de Islam". De drie chirurgen, die de operatie hebben verricht, hebben verklaard, dat de kogel de dikke darm op drie plaatsen heeft door boord. Hoessein Fatemi had zijn functie neergelegd met het oog op de verkiezinigen in Teheran. Mohammed Rasi verklaarde „een ver rader" te hebben neergeschoten. De revol ver waarmee hij de aanslag pleegde droeg tslamietische inscripties en de leuze: „Dood aan de verraders". WENEN (Reuter). In West-Oostenrijk hebben nieuwe lawines huizen verwoest en over brede banen in de bossen op de berg hellingen bomen ontworteld. Er zijn geen slachtoffers gevallen. In vele delen van Stiermarken en Karin- thië is het verkeer gestremd. Honderden auto's zijn in de sneeuw blijven steken. De Oriënt Express slaagde er niet in van Klagenfurt uit Slovenië te bereiken. De enige weg naar Joegoslavië via Oostenrijk is nu de moeilijke route via Graz en Mari- bor. Het treinverkeer tussen Oostenrijk en Italië via Karinthië ligt stil. Reizigers met bestemming Italië hebben de raad gekre gen over Innsbrück en de Brennerpas te reizen. Volgens de „Neue Wiener Tageszeitung" zal wellicht de noodtoestand in Karinthië moeten worden afgekondigd. In Wenen, waar het nog steeds sneeuwt, pogen ruim achtduizend arbeiders de wegen vrij te houden. In het district Mühlviertel in Opper- Oostenrijk zijn reeds twee dagen veertien gendarmerie-posten van de buitenwereld afgesneden. De sneeuw ligt hier op som mige plaatsen enige meters hoog. Op Flores neemt het voedselgebrek thans ernstige afmetingen aan. Twintig scholen zijn gesloten omdat leerlingen en onder wijzers genoodzaakt waren er op uit te trekken teneinde voedsel te zoeken. In de streek van Riung is een aantal personen tengevolge van honger overleden. Er zijn thans 500 ton rijst naar Flores gezonden. LONDEN (Reuter). Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn hedenmorgen van London Airport naar Nederland gevlogen. Het vliegtuig werd door de Prins bestuurd. Sedert het begin van deze eeuw is de be volking der wereld met 826.000.000 zielen toe genomen: de helft van dit aantal komt voor rekening van de Aziatische landen. Volgens een studie van de internationale gezondheids organisatie, is de wereldbevolking in de loop van de laatste drie eeuwen bijna vervier voudigd, en twee derde van deze aanwas moet op rekening van de laatste honderd jaar worden geschreven. Volgens deze studie wordt de totale be volking der wereld in het jaar 1949 geschat op 2.378.000.000. tegen 1.552.000.000 in 1900. De dagelijkse toeneming wordt thans geschat op 60.000 personen. Van de 52 landen welke in ogenschouw zijn genomen, is er slechts een, namelijk de repu bliek Ierland, die in de periode 19001949 een daling heeft gekend (7 De bevolking van Ierland is gedaald van 3.2 millioen tot 3 millioen. Het hoogste toenemingspercentage daarentegen wordt waargenomen in Argen tinië, waar de bevolking toenam van 4,8 millioen in 1900. tot 16.8 millioen in 1949. het geen een toeneming van 251 betekent. Argentinië wordt gevolgd door Cuba (231 Columbia (217 en Brazilië (191 Het Amerikaanse continent geeft trouwens in het algemeen de grootste bevolkingsaan was te zien in de laatste 50 jaar. De bevol king steeg van 151 millioen in- 1900 tot 320 millioen in 1949, dit is met 112 De aanwas is Europa is langzamer dan waar ter wereld ook. Gedurende de laatste 50 jaar is de Europese bevolking (de Sovjet-Unie riet medegerekend) slechts met 36 toegenomen. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht was in sommige plaatsen van ons land de koudste nacht van de winter. Deelen bij Arnhem meldde vanmorgen 9 graden, Maastricht en Schip hol 8 graden vorst. In Noord-Duitsland kwamen vannacht de laagste temperaturen van Europa voor. Plaatselijk vroor het daar meer dan 15 graden. De wind, die gisteren uit het Noord-Oos ten waaide, draaide weer naar het Westen onder invloed van een storing voor de kust van Noorwegen. In ons land zal deze storing tijdelijk veel bewolking en plaatselijk wat lichte regen of motregen veroorzaken. De krachtiger wind en de bewolking zullen de nachtelijke afkoeling sterk temperen zodat het kwik alleen in het binnenland de komende nacht even beneden het vriespunt kan dalen. Het einde van het grillige winterweer met een sterk schommelend temperatuur- verloop is dus nog niet in zicht. De bevolking, welke in 1900 werd geschat op 22S.000.000, bereikte 392.000.000 in 1949. De bevolking van de gebieden, welke thans de Sovjet-Unie vormen, en die in 1900 minder dan de helft van de bevolking van de rest van Europa vertegenwoqrdigde, is toegeno men met 74 millioen in genoemde periode en beloopt thans 200 millioen. De grootste be volkingstoeneming in Europa (de Sovjet- Unie wederom niet medegerekend) valt waar te nemen in Italië, alwaar het inwonertal steeg van 33,4 millioen tot 46 millioen. De bevolking van Australië steeg met 100 en beliep in 1949 12,4 millioen zielen, di,e van Afrika met 41 De bevolking van Afrika werd in 1900 op 140 millioen geschat; zij be reikte in 1949 het getal van ongeveer 198 millioen zielen. De Aziatische landen alleen hebben voor de helft bijgedragen in de totale bevolkings toeneming der wereld. Hoewel enkele der minder grote landen, zoals Indonesië, Thai land, de Philippijnen. een toenemingspercen tage hebben '-an meer dan 100 "Jr. is de bevolking van de grootste landen (China en India vóór de verdeling) naar verhouding slechts weinig toegenomen, namelijk met respectievelijk 30 en 49 Toch vertegen woordigt de bevolkingstoeneming van deze twee landen bijna een derde van de totale bevolkingsaanwas der wereld. '<vorYOYOYrrorocofm» yujuavrocr MINDER KODDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat, selijk enige lichte regen of motregen, later opklaringen. Vrij krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag overal lichte dooi. 17 Februari Zon op 7.53 uur, onder 17.56 uur. Maan op 0.41 uur. onder 9.30 uur. 18 Februari Zon op 7.51 uur. onder 17.58 uur. Maan op 2.05 uur. onder 9.53 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 16 Februari Hoog water: 6.55 en 19.09 uur. Laag water: 2.32 en 14.53 uur Zondag 17 Februari Hoog water: 7.32 en 19.49 uur. Laag water: 3.03 en 15.27 uur. Maandag 18 Februari Hoog water: 8.14 en 20.34 uur. Laag water: 3.37 en 16.05 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1