In het Bisletstadion te Oslo zijn de winterspelen geopend Beroepsopleiding van de verpleegster •Clowntje Rick Lynne Thorn's dilemma Courses op Mereveld Jhr. P. H. Verspyck oefent critiek 4 Zondaggeen voetbal in de K.N.V.B. Nederlandse dravers naar het buitenland Haarlemse Korfbalbond Biljarten Europees kampioenschap 712 Bezwaren tegen reglement van pharmaceutische handelsconventie Notaris moet in zijn standplaats wonen Kunst en kitsch in cantine Voor de kinderen FEUILLETON „De geschiedenis van een wraak" ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 In het Bisletstadion te Oslo zijn de Olympische Winterspelen Vrijdagmorgen op plech tige wijze geopend. Een overzicht van het stadion tijdens de opening. De Olympi sche ploegen staan opgesteld op het ijs. Vrijdag zijn de Olympische Winterspelen in het Bisletstadion te Oslo officieel geopend. Onder de aanwezigen waren prinses Ragn- hild en Prins Harald, dochter en zoon van Kroonsprins Olav van Noorwegen. Aan het défilé namen dertig landen deel. Griekenland opende, der traditie getrouw, omdat in Hellas de vroegere Olympische Spelen zijn gehouden. Daarna volgde Argen tinië. De vlag werd gedragen door het enig deelnemende meisje. Na Libanon kwam de kleine Nederlandse ploeg het stadion binnen. Voorop ging, even als bij elk land, een Noorse padvinder, die een bord droeg met de naam „Nederland". Daarachter liep Wim van der Voort, de oud ste in jaren van de Nederlandse schaatsen rijders, met de Nederlandse vlag. Hij en de andere schaatsenrijders waren gekleed in een anorak van licht blauw, met neergeslagen capuchon. Op de mouw was het rood-wit- blauw aangebracht, kruiselings met oranje vlaggetjes. Allen hadden een skibroek aan en sneeuwschoenen. Achter Wim van der Voort liep de algemeen leider en vice-voor- zitter van het N.O.C., de heer C. F. Pahud de Mortanges, in donkere wintersportkleding, vervolgens naast elkaar de heren H. Wes- selo, dr. J. N. van den Houten en Klaas Schenk. Achter dit drietal marcheerde Lydia Stoppelman, die ons land vertegenwoordigt bij het kunstrijden, en de schaatsenrijders. De skiploeg moest in Nörefjell blijven, omdat daar wedstrijden gehouden worden. Bij het passeren van de eretribune brach ten de vaandeldragers een groet. De Noorse ploeg sloot het défilé. Nadat alle landen wa ren aangetreden verzocht de voorzitter van het Noorse Olympische comité Prinses Ragnhild de winterspelen te openen. Fan fares weerklonken na het uitspreken van de woorden „Jeg apner herved den 6e Olym- piscke vinterleker" (Hiermee verklaar ik de 6e Olympische winterspelen voor geopend) en vervolgens werd de Olympische vlag ge hesen. Op 13 Februari was in Morgedal, de streek van Noorwegen, waar het moderne skilopen zijn oorsprong heeft gevonden, de fakkel- est'afette begonnen. Een skiloper kwam met de brandende fakkel het stadion binnen, waarna een vuur werd aangestoken, dat tot het einde der winterspelen zal branden. De vlaggendragers kwamen naar voren en vormden een halve cirkel bij de tribune, de Griekse op de rechter- en de Noorse op de linkervleugel. Torbjoern Falklanger, een skiloper uit Drontheim sprak de eed uit: „Wij zweren, dat wij op eerlijke wijze bij de spelen zullen mededingen met inachtneming van de bestaande voorschriften en in de geest van ware sportiviteit, tot eer van ons land en tot roem van de sport". Nadat een koor van studenten het Noorse volkslied had gezongen begon de afmars van alle deelnemers aan het défilé. Gouden médaille voor Noorwegen Stcin Eriksen, de 25-jarige Noorse zaken man, heeft het organiserend land van de Olympische winterspelen de eerste gouden médaille bezorgd. In een felle race tegen het uurwerk heeft hij zich in de reuzenslalom sneller getoond dan de grote favorieten zoals de Oostenrijkers Spiess en Pravda, de (Zwit serse) wereldkampioen slalom Georges Schneider en de houder van de wereldtitel in de afdaling, de Italiaan Zeno Colo. Uit een zeer sterk veld van lopers, bij wie de Franse en Zwitserse topklasse bestaande uit de tweevoudige Olympische kampioen Henri Oreiller, James Coultet en Fredi Rubi nauwelijks meetelden, kwam Eriksen als de beste man naar voren. Geheel onverwacht was deze overwinning niet, want Eriksen had reeds in het begin van het seizoen ge toond tot de ernstigste gegadigden voor een Olympische titel te behoren. Hoewel Dick Pappenheim ruim een halve minuut langer over de afstand deed dan de winnaar maakte hij in het sterke skimilieu een goede indruk. Óp de plaats, waar ook de winnaar Eriksen in moeilijkheden was geko men, maakte ook Pappenheim een buiteling, doch hij herstelde zich snel en in goede balans schoot hij over de eindstreep. Zijn tijd was 2 min. 57.6 sec. Dick Pappenheim vertelde, dat het par cours zwaar was en ontzaggelijk vermoeiend door de vele poortjes en de verraderlijke ijslaag onder de losse sneeuw. Daardoor wer den hoge eisen gesteld aan de bochtentech- ADVERTENT1E Verkooplokaal NOTARISHUIS i Dir W N WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 26/27 FEBRUARI Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldiens' niek en dat is nu eenmaal niet zijn sterkste zijde. Peter Pappenheim noteerde een tijd van 3 min. 51.1 sec. en was alles behalve tevreden over zich zelf. Leider Hubrecht had van Pe ter Pappenheim verwacht, dat hij in het nummer met zijn grotere gewicht en zijn langere skies een betere tijd zou maken. Dick Papenheim nam de 52e plaats in van de totaal 82 geklasseerde deelnemers en Pe ter Pappenheim de 70e. IJshockey-tournooi Vrijdag is het Olympisch ijshockeytournooi begonnen. De uitslagen waren: Verenigde Staten—Noorwegen 3—2 (0—1, 2—1, 1—0); TsjechoslowakijePolen 82 (31, 21, 3—0); Canada—Duitsland 15—1 (6—1, 7—0, 20)ZwedenFinland 92 (20, o2, 2—0). Doordat Canada het beste doelgemiddelde heeft, heeft het land de leiding. Tweepersoons bobwedstrijden Het eindklassement luidt: 1. Duitsland I 5.24.54; 2. Ver. Staten I 5.26.89; 3. Zwitser land I 5.27.71; 4. Zwitserland II 5,29,15; 5. Franakrijk II 5.31.98; 6. België I 5.32.51. Deze wedstrijden werden tevens beschouwd als geldend voor het wereldkampioenschap. De Duitse ploeg I ontving tevens de Max Holber-herdenkingstrofee. Lotingen De loting voor het kunstrijden had tot resultaat, dat Lydia Stoppelman als 19e van de 25 deelneemsters zal starten in de ver plichte figuren. Van der Voort rijdt tegen Loerincz (Enge land), Van der Eist tegen Massez (België), Maarse tegen Soefteland (Noorwegen) en Charisius tegen Lindberg (Zweden). Alle voor Zondag 17 Februari vastgestel de wedstrijden van de Koninklijke Neder landse Voetbal Bond zijn wegens de gesteldheid der terreinen, afgelast. De wedstrijden van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. gaan niet door. De wedstrijden van de Koninklijke Ne derlandse Hockeybond en die in Noord en Zuidholland van de Koninklijke Neder landse Korfbalbond zijn afgelast. De afgelopen dagen is/de baan te Mere veld opnieuw sneeuwvrij gemaakt en daar er na die tijd weinig neerslag is geweest, mag verwacht worden dat de baan in goede staat zal zijn. Daarom wordt in het openingsnum mer een overwinning verwacht van Pieter D, die op een droge baan al eens eerder won. Een zeer gevaarlijke concurrent is ech ter Querido I, die als 2-jarige reeds zeer snel was en nu zijn debuut als 3-jarige maakt. De verwachting is echter dat hij het niet kan bolwerken tegen Pieter D, Pahud de Mortange en Oosting's Oogappel. De serie-draverij is door de afwezigheid van Leo O dit keer wel zeer open, tenzij Pétulance K in een goede vorm steekt. Deze merrie, die van grote klasse is, is sinds kort weer in training genomen, doch daar haar betrouwbaarheid bij al de overige deelnemers gunstig afsteekt, wordt hierop de keuze be- naald, gevolgd door Olivier B en Loblied A. In de eerste serie is nog veel verdediging te verwachten van de flyer Kalumet Axkit. In het nummer voor amateurrijders staan •de koppaarrden vrijwel kansloos, vooral als de baan snel is. Bij goede baan prefereren wij Leonidas G, die met de heer Disselkoen een betrouwbaar duo vormt. Indien de baan echter aan de zware kant is wordt Lex V boven de hengst gesteld. Lazuur heeft tegen genoemd duo een outsiders-kans, hoewel een- overwinning geen verbazing zal wekken. De vorige week verraste Oriënt Express vriend en vijand door zijn smetteloze course. De afstand is n echter ruim 500 m. langer en dit is niet in zijn voordeel, zodat Nevada L, die goed in vorm is, zijn tweede overwinning in dit seizoen kan boeken. Voor O Nelly Zora is de afstand te ver, doch daarentegen voor O Bonni en Norma Shea rer niet. De plaats ligt in hun bereik. In het slotnummer is stal De Vlieger weer eens present met Lion en indien dit moeilijke paard zijn rustperiode goed is doorgekomen zal hij wederom als één der favorieten aan de start verschijnen. Aan een overwinning van deze kant geloven wij echter niet. omdat hij daarvoor in een te voornaam 'gezelschap staat. Het meeste vertrouwen schenkt ons Lady Zora, vooral gezien haar formidabele verrichting van afgelopen Zondag. Met Kalida zal Lion dan ook wel om de plaats gelden moeten strijden, waarbij dan nog New Spencer op de loer ligt om roet in het eten te gooien. Na de succesvolle verrichtingen in de af gelopen weken van de Nederlandse dravers in Duitsland is hun verblijf aldaar weer met enige tijd geprolongeerd. Zondag loper op de baan in Recklinghausen Junoschka, Lega- litie en Madame B, allen uit het entraine- ment van W. H. Geersen. In de loop van de volgende week zal ook de succesvolle Miss A, die in ons land vooral bekendheid geniet door talloze overwinnin gen op de 3Ö0 m.-baan, naar Gelsenkirchen vertrekken om aldaar aan enige courses over een korte afstand deel te nemen. Aan de „Grand Prix d' Hiver" begiftigd met 100.000 Belgische francs aan prijzen welke op Dinsdag 26 Februari op de nieuwe Belgische baan te Sterrebeek wordt gehou den, zal ook de Nederlandse draver Leo Axkit uit het entrainement-Wagenaar deel nemen. ije ranglijst]es in de Haarlemse Korfbal bond luiden: Eerste klasse: gesp. pnt. Onder Ons 18 12 Sp. Vereent 2 9 10 Oosthoek 1 9 10 N. Flora 18 7 Haarlem 2 8 7 Watervl. 3 10 6 Tweede klasse: Derde klasse A: Aurora 3 N. Flora 2 Oosthoek 2 Watervliet 4 An. Ready 2 Watervl. 5 Haarlem 3 DSV 1 17 14 14 12 7 6 6 3 Aurora 4 Oosthoek 3 Onder Ons 2 Oosterkw. 4 Haarlem 4 DSV 2 Derde klasse Haarlem 5 Sp. Vereent 3 N. Flora 3 Onder Ons 3 Oosthoek 4 gesp. pnt. 10 13 De uitslagen van de tweede dag van het tournooi om het Europees kampioenschap biljarten aanker kader 71/2 te Mulhouse. luiden: 300 18 49 16.66 128 18 32 7.11 Chassereau 300 13 77 23.07 Van Oosterhout 255 13 87 19.61 Van de Pol 300 17 140 17.64 96 17 30 5.64 Lütgehetman 14 97 21.42 Wafflard 14 48 15.64 Chassereau 300 22 84 13.63 194 22 45 8.81 300 11 81 27.27 Van Oosterhout 142 11 61 12.90 Het onderzoek, dat is ingesteld naar het reglement voor de handel in pharmaceuti sche artikelen van de pharmaceutische handelsconventie, ter beantwoording van de vraag of tegen dat reglement op grond van het Kartelbesluit moest worden opge treden, is voorlopig afgesloten. Het onder zoek betrof de in dat reglement neerge legde regeling van de handel in zogenaam de u. a.-artikelen, dit zijfi artikelen waar van de conventie het in het belang der volksgezondheid wenselijk acht, dat zij uit sluitend door apothekers aan het publiek geleverd worden. Uit het onderzoek is gebleken, dat een nader onderzoek naar de gehele structuur en werking der conventie wenselijk is. Daarnaast heeft het onderzoek aangetoond, dat aan sommige bepalingen van het regle ment, zoals deze ten tijde van de afsluiting van het onderzoek luidden, dusdanige be zwaren kleefden, dat hierin terstond moest worden voorzien. Deze bezwaren betroffen in hoofdzaak de omstandigheden, dat voor een erkenning als groothandelaar beno digd om op de voet van het reglement de handel in u.a.-artikelen te kunnen uit oefenen eisen werden gesteld, die uit een oogpunt van het algemeen belang te ver gingen. Voorts was de verlening van deze erkenningen niet met de noodzakelijke waarborgen van rechtszekerheid en objec tiviteit omkleed, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mede. De pharmabeutische handelsconventie heeft de vereiste wijzigingen in haar regle ment aangebracht. Dientengevolge bestaan er voorshands geen termen om met ge bruikmaking van de bij het Kartelbesluit verleende bevoegdheden tegen het regle ment van de conventie op te treden. Artikel 5 van de Wet op het Notarisambt schrijft voor, dat de notaris verplicht is zijn woonplaats te hebben in de hem aangewe zen standplaats. De notaris W. H. L. wiens standplaats Amsterdam is, is door-het ge rechtshof te Amsterdam geschorst voor veertien dagen wegens het feit, dat hij niet in zijn standplaats maar in Laren (N.h.) woonde. Tegen dit arrest werd cassatie aangetekend met een beroep op overmacht. De Hoge Raad heeft echter overwogen, dat de wet niet toelaat om het bestaan van de hier in het geding zijnde verplichting af hankelijk te achten van de omstandig heden. De Hoge Raad heeft dan ook het cassatieberoep verworpen. ADVERTENTIE Jhr. P. H. Verspijck, geneesheer-direc teur der gemeente ziekenhuizen te 's Gra- venhage maakt in de Januari-aflevering van het tijdschrift „Het Ziekenhuiswezen" enkele opmerkingen over de verpleegsters opleiding en de waardering van het ver- pleegstersberoep hier te lande. Hij doet dit naar aanleiding van het referaat op de Veska-cursus 1951 te Lausanne van prof. dr. P. Jaccard over de personeelsvoorzie ning in de Zwitserse ziekenhuizen. Dr. Verspijck maakt, zoals hij het uitdrukt: „variaties op het thema van Jaccard, dat zich uitnemend leent voor transpositie in een Nederlandse toonsoort. Variaties in mineur!" Hoewel de Nederlandse verpleging een vergelijking met het buitenland goed kan doorstaan, dient niettemin, opgemerkt te worden, dat de huidige verpleegstersoplei ding een ongecontroleerde ouderwetse, on doelmatige en onsystematische chaos voor stelt, en wanneer niet op korte termijn energiek en doordacht wordt ingegrepen, dan zal binnen afzienbare tijd de Neder landse zuster niet meer in staat zijn aan de eisen te voldoen, die aan haar gesteld worden." Officieel worden tegenwoordig als op leidingsinrichtingen bij de wet erkend: grote algemene ziekenhuizen met tenmin ste 40 bedden, maar ook kleinere algemene ziekenhuizen met meer dan 15 bedden. Het ziekenmaterieel is op deze wijze ongemeen gevarieerd en de practische ervaring bij de opleiding dientengevolge evenzo. „In feite", schrijft de heer Verspijck, „worden vele leerlingen als goedkope werkkrachten misbruikt om de exploitatie van het ziekenhuis mogelijk te maken en de opleiding doet niets ter zake. Het is niet genoeg, dat in menig ziekenhuis de oplei ding toegewijd, energiek en weldoordacht wordt ter hand genomen zolang er elders ADVERTENTIE nog zoveel geknoei mogelijk is hij de scho ling der zusters." De waardering Ook wat betreft de aantrekking van nieuw personeel heeft de Nederlandse ziekenverpleging met moeilijkheden te kampen. Het verpleegstersberoep staat bij velen nog in de kwade reuk van: onder betaald, ondergewaardeerd, vermoeiend en gevaarlijk. „Het wordt hoog tijd," aldus schrijver, „dat de overheid en het publiek inzien, dat een goede ziekenverpleging een integrerend bestanddeel van een verantwoorde gezond heidszorg is, dat een goede verpleegster een normale vrouw is, welke naast goede en minder goede eigenschappen beschikt over een eerbiedwaardige dosis opofferingsge zindheid, idealisme en plichtsbetrachting, dat de ziekenhuizen hun plicht betrachten inzake het organiseren van een doelmatige opleiding en een zorgvuldige opvoeding en dat de doktoren beseffen, dat een gentle man de ongeschreven regelen van ridder lijkheid en beleefdheid in acht heeft te nemen jegens het zwakke geslacht in het algemeen en jegens de verpleegster in het bijzonder." YB# 6/ëg. Hoe kan het ook anders! Steeds meer rokers ondervinden dat maar één shag de ware kan zijn. En dat die shag IBIS is, wel... dat staat al bij het eerste trekje als een paal boven water. Als U dit echte Virginia genot nog niet kent, ga dan nog vandaag op IBIS over. Die is even puur als de natuur! Enige maanden geledein schreven wij in dit blad over het onderwerp „Kunst in de fabriek" naar aanleiding van de tentoon stellingen van schilderijen en beeldhouw werken, die door de chef van de propagan- da-afdeling van de Hoogovens in de can- tines van dit bedrijf worden georganiseerd. Naar aanleiding van dit stukje heb ik van sommige kanten al enkele reacties gekre gen. Daaronder waren er van mensen die het koi-tweg dwaasheid vonden om iets dergelijks te ondernemen. Ik geloof en hoop dat de toekomst zal leren dat zij on gelijk hebben. Er is echter één voorwaarde waaraan onder alle omstandigheden zo veel mogelijk voldaan moet worden, wil dit wei-k inderdaad vruchten afwerpen, name- De jpngens keken nieuwsgierig om zich heen, toen ze in het huis stonden; de koffers hadden ze zolang in de gang gezet, die moesten straks worden uitgepakt. „Wat leuk is het hier!", riep Rick. „Fijn!", zei Oepoetie. „Hier zullen we 't hest gezellig hebben!" Ze liepen alle kamertjes door. Kijk eens, wat leuk!", zei Rick. „Een koffiekan met 'n kraantje!" „Ja", zei oom Tripje, „dat is een ouderwetse". „Ik zal maar gelijk wat koffie zetten", zei tante Liezebertha. „Dan kunnen we dadelijk brood eten." Oom Tripje vond, dat de jongens dan maar zolang wat in de buurt van het huis moesten gaan rondkijken, terwijl tante Liezebertha de boel in orde bracht. „Maar niet te ver weg, hoor!", waarschuwde oom Tripje. „Ik zal je roepen, als we gaan eten! En zo stonden de jongens even later op de top van een duin; vlak achter het huis begonnen de duinen al. Ze keken over het eiland en de zee. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 60) Hij luisterde geamuseerd en keek haar zo nu en dan van terzijde aan. Laat in de middag naderden ze de plaats van bestem ming. Preston begon met haar te praten over een moeilijk geval, dat hem de laat ste tijd bezig had gehouden, en ze was onmiddellijk één en al belangstelling. Ze bespraken uitgebreid de diverse mogelijk heden. Op een bepaald moment reed hij opeens de wagen naar de kant van de weg en hieild halt. „Lynne", begon hij lang zaam, „ik moet je iets bekennen". Ze keek hem verschrikt aan. Ze voelde een dodelijke angst in zich opkomen, dat het geluk, dat ze pas gevonden had, haar weer zou ontglippen. Hij lachte gerust stellend. „Nee, nee, lieveling, kijk niet zo angstig. Er kan nooit meer iets tussen ons komen,' besef je dat goed? Mijn be kentenis zal je misschien een schok ge ven, maar géén pijnlijke schok!" Hij lachte opeens luidkeels. „Verre daarvan! Lynne, liefste, vertel me eens, heb jij die dr. Smart eigenlijk wel eens ontmoet?" „Dr. Smart?", vroeg ze langzaam. „Je bedoelt, de man, die met jou samenwerkt? Nee, ik heb hem nooit ontmoet. Ik heb me inderdaad wel eens afgevraagd, waar om je hem nooit mee naar huis bracht om txem voor te stellen, maar ik heb er niet al te veel over nagedacht, ikik heb nu eenmaal een speciale reden om niet dol op die meneer te zijn". „Lynne", zei hij rustig, „er bestóat geen dr. Smart. Ik heb je iets wijsgemaakt. Dr. Smart bestaat alléén in mijn verbeelding. Ik bedacht zijn figuur op een avond, toen mijn jonge vrouw opeens één en al oog en oor was voor een populaire jonge band leider. Ik wilde haar pijn doen en vond de figuur van dr. Smart uit". lijk deze, dat het geëxposeerde werk vol doet aan redelijke eisen van vakmanschap en kunstzinniglxeid. De ai-beider die, zoals reeds werd opgemerkt, uiteraard niet veel in de gelegenheid is om tentoonstellingen en musea te bezoeken, moet als hem iets onder ogen gebracht wordt, iets goeds te zien krijgen. De tentoonstelling nu die de vereniging ter bevordering van beeldende kunsten „Felison" thans op dezelfde plaats voor dit doel heeft samengesteld, bereikt als geheel nauw«rf!jks het niveau dat geëist mag wor den. al dient toegegeven te woi-den dat er zich een aantal wei-ken onder bevindt dat van goede kwaliteit is. Een „boerderij in de sneeuw" van M. Schouten, een pastel van „chrysanten" van A. Bekouwer echter- van „chi-ysanten" van A. Berkouwer beho ren echter tot de soort van „kjtsch" tegen welker vei-spreiding iedere vereniging met culturele doelstellen zich te vuur en te zwaard dient te verzetten. Als men de arbeiders nader bij de kunst wil bi-engen, moet men toch iets anders dan dit laten zien! De eenvoudige land schappen van H. J. Calkoen geven in hup zuivei-e schildering de stemming uitstekend weer. Calkoen schilderde de Rijn bij Arnhem in een blauw-groen gamma en de zelfde rivier bij Oosterbeek in een gouden toon. Zeer verantwoord is de perspecti vische verschuiving van de landei'ijen en de loop van de waterweg weergegeven. Werken als deze zijn in elk geval duide lijk. En de speculaties op het valse senti ment, die de „kitsch" zo onuitstaanbaar maken, vindt men nergens. Er zijn van J. Mul uit Limburg en de Pyreneeën aardige aquarellen. Het „Stil leven met flessen" van P. Brandjes heeft kwaliteiten in de luchtig gedane schilde ring en de harmonie der kleuren. De wer ken van Bartels behoren evexïeens tot de werken die deze tentoonstelliixg waarde geven. De zonnebloemen van B. Kamp staan in een vriendelijk zonlicht. Er is niet veel schildersdrift in te ontdekken, even min als in z'n intérieur van de oude St. Bavo, maar het werk is toch met zorg en een hartelijke toewijding volbracht. Over D. van der Molen schreven we kort gele den. Wij vermelden verder nog een expositie van schilderijen en aquarellen van Gerard Hordijk, die in een andere lokaliteit van het bedrijf gehouden wordt. Van zijn vlotte aquarellen gaat een pittige, opwekkende werking uit. OTTO B. DE KAT „Maar wie is dan je medewerkei-"?, Hij keek haar ernstig aan. „Hoe zou daarover enige twijfel mogelijk zijn?", was zijn wedervraag. „Ik moest gisteren mijn beslissing aan het ziekenhuis mee delen. Ze hadden er aldoor al op aange drongen, dat ik de naam van mijn mede werker zou noemen. Ik wilde echter eerst helemaal zeker van je zijn, Lynne. Toen je me gisteravond vertelde, dat je je werk, voor mij wilde opgeven, wist ik héél ze ker, wié mijn medewerker zou worden. Mijn lieveling, wil je met mij samenwer ken? Wil je naast mijn vrouw ook mijn vertrouwdste medewerkster zijn?" „Preston, hoe kan dat nu?", wierp ze tegen, „je weet, dat ik mijn werk op wilde geven Hij sloeg een arm om haar schouders. „Ik kan dat helaas niet toestaan, Lynne", zei hij met een glimlach. „Besef je niet, wat er gebeuren zou? Binnen enkele maan den zou je er spijt van krijgen en je zou 't mij gaan verwijten. Er zou een grote onrust over je komen, als je niet meer het werk kon doen, waaraan je je hart verpand hebt. Ik heb eenvoudig het recht niet, zo iets van je te vragen. Jij behoort nu een maal niet alleen aan mij of jezelf of Jes sica toe, maar óók aan je werk. Als je de dokter in jou wegneemt, Lynne, wat blijft er dan over? De werkelijke Lynne zou verdwijnen, kort nadat ik haar juist ge vonden had. Nee, lieveling, ik mag dat niet riskeren. Je zult samen met mij je werk voortzetten, zoals ik altijd diep in mijn hart gewild heb en zoals jij naar je me vertelde 't ook wilde. Afgesproken, Lynne?" Er kwam geen woord over haar lippen en haar ontroering ziende, startte hij lang zaam de wagen en reed verder. Hij kon* wachten op haar antwoord, hij was zeker van haar. Lynne leunde achterover en een gevoel van geluk overwelmde haar. Tegen het donker kwamen ze in Clifdeen aan, een klein dorpje, vlakbij de zee, met een oude kerk in het midden. De zoutige frisse zeelucht woei hen tegemoet. Lynne ging recht overeind zitten ep vroeg zich af, welk huisje het zou zijn, waar ze zeven gelukkige dagen en nachten zouden door brengen. Na deze vacantie zouden Preston en zij teruggaan naar hun werk, hetgeen zou betekenen dat ze in nauw verband vroeg ze vol nieuwsgierigheid. samen zouden werken. Ze zouden niet alleen in hun liefde samen zijn, maar ook in het werk, dat hun dierbaar was. Ze voelde tranen in haar ogen branden. Ze sloeg haar ogen op naar de hemel, waar aan de sterren reeds flonkerden. Ze dacht aan de woorden van haar geliefde vader: „Kies een leid-ster, kind, en volg die. Laat je niet van je weg afbrengen Preston had intussen de auto tot stil stand gebracht en was uitgestapt. „We zijn er, lieveling", zei hij, terwijl hij het por tier openmaakte. „De reis is volbracht. Kom mee naar binnen, dit is het huis. Ze stapte zwijgend uit en keek naar het kleine huis, dat er in het maanlicht ro mantisch uitzag. Ze greep zijn hand en samen liepen ze het paadje af naar de voordeur. Boven haar was een hemel vol sterren en aan haar zijde de man, die ze liefhadWat kon ze méér verlangen. „Alles en altijd samen, Lynne?" vroeg hij zacht. „Ja, lieveling, antwoordde ze op duide lijke toon, „alles en altijd samen". Hij stak de sleutel in het slot en opende de deur. EINDE. In ons nieuwe feuilleton beschrijft John Henry Mackay hoe een eens onschuldig veroordeelde jongeman, Adolf Braun, zich wreekt op de officier van Justitie, conform wiens eis hij indertijd werd gestraft. Het is een vreemde en opwin dende historie. Aan geen enkele ontoelaatbare hande ling maakt Braun zich schuldig. Hij doet niet anders dan zich op de meest onverwachte tijdstippen en plaatsen vertonen aan de man, die eens zijn slachtoffer zal worden. Zo lijkt Braun alom-tegenwoordig en wordt hij de ander tot een obsessieZonder be paald grote gebeurtenissen groeit dit wonderlijke verhaal naar zijn emotio nele climax. De lezer zal er met be langstelling kennis van nemen. OOOOOOCXXXXXXJOOOOOOOOOOOOOQg

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6