Het Hek van de Dam De nieuwe expositiegroep van Haarlemse kunstenaars Het is niet altijd goud dat blinkt Eerder bescheiden dan buitenissig Ontgoocheling in Franse huishouding In de hoofdstad uit J ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 Socialistisch congres voor een verenigd Europa Fransen isoleren virus van ziekte van Bornholm Waterpoloprogramma NEDERLANDSE MEISJES IN PARIJS Meesterstoot Niet masseren Tabak ervan Heringa Wuthrich Een manifestatie van importantie in die zin, dat zij een meer dan plaatselijke be tekenis heeft, kan de expositie van de nieuwe groep Haarlemse kunstenaars in Het Huis Van Looy zeker niet worden ge noemd, maar dat mocht ook niet verwacht worden, want de groep is speciaal opge richt om jongere kunstenaars meer gele genheid te geven voor den dag te komen. Dat zulks dan kon worden ondernomen in samenwerking met een kunstenaar van ge vestigde reputatie als Mari Andriessen en met een schilder van talent als Otto B. de Kat, beiden niet gesteld op heftig en on doordacht avant-garde-gedoe, maar wel op streven naar oorspronkelijkheid en op zo goed mogelijke kwaliteit nun eigen werk verkondigt dit wekt voor de toekomst van de nieuwe groep het nodige vertrou wen. In het verenigingsleven der kunstenaars doen zich in den lande de laatste jaren nogal eens verandei'ingen voor. Wanneer het daarbij gelukt de oude verenigingen te verjongen, conservatisme te overwinnen, is het resultaat vaak het gunstigst. We den ken wat dit betreft aan het voorbeeld, dat Kunstliefde te Utrecht destijds gaf, aan Pulchri Studio in Den Haag, waar fris bloed de levenskracht en scheppingslust stimuleerden. Het laten varen van be duchtheid voor de stromingen van de twintigste eeuw, die men zo langzamer hand waarlijk geen nieuwe stromingen meer kan noemen, en als gevolg daarvan dan een samengaan van „oud en nieuw", komt zowel de aan de traditie gehechten, als hen die nieuwe wegen zoeken ten goe de, activeert de behoudenden om tradities inderdaad levend te houden, niet in con venties te verstarren en schept voor de jongeren een sfeer, die tot bezinning kan wekken op de continuïteit in de kunstont wikkeling, die ondanks veranderingen blijft bestaan. Juist in onze jaren, nu de avant- gardistische periode voorbij is, men de synthese zoekt van nieuwe verworvenhe den uit de min of meer extremeïsmen en de band met de traditie weer is opgenomen, zou men willen zeggen, dat vernieuwing van oude verenigingen alleszins zinrijk is. Dit dan mocht te Haarlem, waar „Kunst zij ons doel" de oude vereniging is, zoals Pulchri in Den Haag, niet gelukken. De vorming van de nieuwe groep is daarvan het gevolg. Men kan tegen het zoëven te berde ge brachte aanvoeren, dat het samengaan van behoudenden en progressieven de tentoon stellingen nogal heterogeen maakt. In elk geval echter weerspiegelt dit dan het hui dige stadium in de kunst. En overigens: wanneer men de expositie in Het Huis Van Looy als geheel overziet kan men toch moeilijk zeggen, dat zij zulke heftige, laat staan extravangante accenten, bevat. Het geheel kenmerkt zich zeker niet door bui- tennissigheid, geeft zelfs een indruk van zekere bescheidenheid. Allerminst een ver ontrustende tentoonstelling. Ge zoudt u dit werk zeer goed tezamen met typisch be houdend werk geëxposeerd '-unnen den ken, zonder daardoor geschokt te worden. Gevoel voor kwaliteit Daar wij geheel buiten het Haarlemse kunstleven staan, zijn verscheidene der exposanten ons onbekend. Of er door de zulken gelukkig voor hun doen is ingezon den, kunnen we dus niet beoordelen. Wel krijgt ge de indruk, dat er bij de keuze met verantwoordelijkheidsgevoel voor wat de kwaliteit betreft door de inrichters te werk is gegaan. Het geheel maakt een in derdaad verzorgde indruk, al dadelijk het arrangement der werken aan de wanden. In het algemeen kan de opmerking ge maakt worden, dat ge de kwaliteit sterker zoudt wensen. Wat dit betreft geven An driessen en De Kat een goed voorbeeld. Ze zonden overigens bescheiden in, lieten de ruimte aan de minder bekenden en aan de jongeren. Het is voor ons altijd een vreugde werk van Andriessen te zien, maar uiteraard behoeft in verband met deze ex positie zijn lof niet te worden gezongen. Otto de Kat zond een mooi en doorvoeld geschilderd damesportret en een groot dubbel-figuurportret in een levendige en tegelijk goed verzorgde trant gedaan. Hij was met dit laatste werk ook heel geluk kig met zijn compositie, de plaatsing van de als paar tezamen gevatte figuren in het vlak. De kleur heeft warmte en vitaliteit en het werk, dat zekere Franse charme heeft, is intelligent en kennelijk ook met een innerlijke vreugde aan het schilders ambacht en scheppend bezig-zijn gedaan. Dit laatste is dan ook iets, dat ge sommige jongeren gaarne zoudt toewensen. Het is evenwel een algemeen voorkomend ver schijnsel, dat er tegenwoordig in de jongere generaties een zeker matheid heerst, welke ongetwijfeld op rekening van de tijdgeest en de tijdsomstandigheden moet worden geschreven. In het zaaltje, waar Andriessens werk is geëxposeerd, bevinden zich tekeningen van Ed. Verboog, die ons wel verrast heb ben, vooral die met de slapende figuur, in houtskool geïnspireerd gedaan. Fraai is de zachte kracht van het materiaal uitge speeld en de lijn heeft een bewogen ex pressie en eigen handschrift. Een spontaan neergezette tekening van een groot en kernachtig, doorleefd onderwerp. Elders ziet ge olieverfschilderijen van Verboog, stillevens, die verdienstelijke eigenschap pen hebben, maar ons. toch te stroef aan doen. Tekenwerk van Anton Heyboer vindt ge in de nabijheid. Hij lijkt wel ideeën te hebben, maar wat er op papier komt is nog te zeer afhankelijk van invloeden: het tekenwerk van de beeldhouwers Moore en Zadkine. Heyboer exposeert ook een kleine plastiek in hout, waarvan een der beide koppen iets fascinerends heeft en een der beide rugpartijen wel gevoelig is gesne den. Jong werk, dat nog groeien moet, waarop ge enig vertrouwen kunt hebben. Wat het beeldhouwwerk betreft, mag dan ook de kop van J. van Borssum Buisman genoemd worden. Nabloei van expressionisme De grote middenzaal bevat met het enigszins impressionnistische (naar trant en makelij) realisme (naar visie en vorm) van De Kat voornamelijk werk van gema tigd expressionnistische geaardheid, meest ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 2G TEL. 15439 FAICON REGENKLEDING al tonalistisch werk, dat men in België met animisme betitelt. Het drukt niet op hef tige wijze emoties uit, zoals de typische expressionnisten doen, maar verbeeldt zielservaringen en de verstilde bezinning daarop. De beoefening van dit van zijn he vigheid ontdane, ingetogen geworden ex- pressionnisme neemt, ook in België, meer en meer af.' Het- blijkt toch te zeer een zwakke nabloei te zijn vaxx het ex- pressionnisme, heeft trouwens iets gede- natureerds, vervlakt gauw tot manier. Het werk van Wim Steyn valt zeker tot het zoëven bedoelde genre te rekenen. We zagen van hem enige jaren geleden een aantal werken en de nu getoonde leken ons geen vooruitgang, speciaal wat de fi guurstukken betreft. Hoewel ge alle waar dering hebt voor de toewijding aan het métier gegeven hij leerde stellig van Hendrik Chabot, al dadelijk inzake de verfbehandeling en het weloverwogene van de compositie en de betekenis, die hij aan de kleur kennelijk zoekt te geven, niet over het hoofd mogen worden gezien, krijgen wij toch de indruk, dat hij in zijn trant gaat vastlopen. Het stellig nog niet sterke werk van de jonge Piet van Heer den overtuigt ons alleszins van de inner lijke noodzaak. Hij toont drie werkjes met simpel opgevatte figuurtjes van nog heel jonge kinderen. Vorm en kleur, de laatste nogal dof, verhullen hun zwakte niet, ADVERTENTIE Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. maar toch weet dit werk, vooral dat met het staande kindje, te fascineren, omdat er een eigen visie uit blijkt, waarmee een echte ontroering zich realiseert. Voor een jong kunstenaar is dit werk met zijn so berheid, terughoudendheid, wel opmerke lijk, menen wij. P. J. van Egmond expo seert met zekere vlotheid geschilderde ka rakterkoppen en -figuren. Het werk is kennelijk minder gemakkelijk gedaan dan het doet voorkomen, is ook minder sterk dan het voorgeeft. Te veel op effect afge stemd, naar onze smaak. In de beginzaal jong werk, waar nog niet veel van valt te zeggen. Hans Mulder heeft Klee gezien, maar moet hem nog nader leren kennen. Wiesman komt niet boven een, voor ons weinig aantrekkelijke, decorativiteit uit. En Jules Chapon blijft te zeer aan de oppervlakte, maakt er zich, menen wij, ook te gemakkelijk van af. In het bovenzaaltje onder meer een lichtelijk romantisch natuurbeeld van Poppe Da- mave. Een reeks tekeningen in het smalle zaaltje bevestigt dat er, al is er begrijpe lijk alle reden tot critische opmerkingen bij dit eerste optreden van de nieuwe groep, waarvan ook velen nog tot positieve ontplooiing of verdere groei moeten ko men, toch mede sprake mag zijn van se rieuze toewijding aan de kunst, besef van artistieke verantwoordelijkheid en bezin ning ook op zowel de basis van kunnen als de eigen creatieve mogelijkheden. C. DOELMAN De voorzitter der Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, heeft gisteren onder de Kamerleden een inzameling gehouden vo or het carillon, dat het Nederlandse volk aan Amerika wil schenken. Van links naar rechts de heren De Kadt (P.v.d.A.) mr. Oud (V.V.D.), prof. Romme (K.V.P.), jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.), Tilanus (C.H.). Geheel rechts mr. Kortenhorst. Horizontaal: 1. lichaamsdeel v. e. dier. 6. plaats in Overijsel. 12. bloem. 13. leiding. 14. aard rijkskundige aan duiding (afk.). 15. elasticiteit. 17. hoofd deksel. 18. heilige (afk.). 19. duivel. 21. rivier in Italië. 23. voorjaarsgroente. 25. onder-officier (afk.) 26. achting. 27. loot. 28. niet dik. 29. Scan dinavische munt (afk.). 30. voertuig. 32. lofzang. 34. zang- noot. 36. per procu ratie (afk.). 38. Rijn- schip. 40. smerig hok. 42. zangnoot. 43. deel v. e. boom. 44. vogel. 46. deel v. h. hoofd. 47. bekende motor races te Assen. 48. lid v. e. senaat. 51. wa terpeil (afk.). 53. wijnglas. 54. soort onderwijs (afk.). 56. keukengerei. 57. ge bogen been. 59. voor zetsel. 60. ten einde. 62. grote uil. 64. overval van rovers (Ind.). 65. vergelding van goed met kwaad. Verticaal: 1. kleine roeiboot. 2. mo ment. 3. reeds. 4. houding. 5. al. 7. soort palm. 8. voorzetsel. 9. godsdienst. 10. vor dering. 11. verschil tussen tarra en bruto. 16. soort stof. 17. zegelkosten. 20. onbep. voorn, woord. 22. grondsoort. 23. woon schuit. 24. plaats in Gelderland. 25. ge wichtje. 29. hoofddeksel. 31. gravin van Holland. 33. tweetal. 35. wereldtaal. 37. gx'oot staatsbedrijf. 38. zware bijl. 39. oor logswapen. 40. man. zoogdier. 41. insect. 42. spoedig. 45. man. zoogdier. 47. een van de kleine Soenda-eilanden. 49. muze v. h. minnedicht. 50. sterrebeeld. 52. leerrede. 55. bloedverwant. 56. melkspijs. 58. slaap plaats. 59. vat. 61. lengtemaatje (afk.). 63. uitroep. Oplossingen moeten worden ingezonden aan onze bureaux HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37; IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1. straf. 5. snaar. 10. uil. 12. nar. 14. reis. 16. mot. 18. raaf. 20. min. 21. lelie. 23. kar. 24. as. 25. moe. 26. ere. 28. mi. 29. Harlingen. 32. Amati. 34. onera. 36. oma. 37. pek. 38. Spa. 39. slede. 41. spalk. 43. Rozendaal. 46. ra. 48. rel. 49. Ran. 50. om. 51. ego. 53. lager. 55. kop. 56. naar. 58. nog. 59. aria. 60. set. 62. via. 63. hemel. 64. Parma. Verticaal: 2. tuin. 3. ris. 4. al. 6. n.n. 7. aar. 8. arak. 9. armada. 11. dol. 13. Afrika. 15. eis. 16. meel. 17. tien. 19. aam. 21. lori. 22. ergo. 25. matador. 27. eenspan. 29. hamer. 30. ineen. 31. Nepal. 33. moL 35. ral. 39. sirene. 40. ezel. 41. Saar. 42. kompas. 44. elan. 45. dreg'. 47. aga. 50. ooi. 52. oase. 54. gom. 55. kram. 57. rem. 59. air. 61. te. 62. va. De px-ijzen weiden als volgt toegekend: f 7.50: I. Bouma, Bloemendaalseweg 132, Bloemendaal. f 5.L. H. S. Buhning, Wilhelmina- park 24, Haarlem. f 2.50: Mevr. E. Glaser-Bader, Driehui- zerkerkweg 28, Driehuis. Te Frankfurt is Vrijdag het vijfde con gres van de socialistische beweging voor een Verenigd Europa begonnen. Tien Europese staten zijn door ongeveer 120 socialistische afgevaardigden vertegen woordigd. Het congres wordt mede bijge woond door vertegenwoordigers van uit acht andere landen afkomstige socialisten in ballingschap. De Nederlandse socialis ten zijn vertegenwoordigd door K. J. Vor- rink, voorzitter van de Partij van de Ar beid, Henry Jansen, vice-voorzitter van de Belgische unie van vakverenigingen, pre sideert het congres, dat drie dagen zal du ren. De Scandinavische landen zonden geen vertegenwoordigers. (Reuter). De Franse afgevaardigde André Philip heeft zich uitgesproken voor de oprichting van een Europese linkse be weging binnen de socialistische internatio nale. Deze beweging zou het instrument worden voor de „technische en sociale re volutie" in Europa, opdat er een „ware democratie van Europese arbeiders" zou komen, waarin de vakverenigingen zeggen schap zouden hebben. Een commissie van de conferentie zal in een besloten vergadering de kweste van een Duitse defensiebijdrage bespreken. De meningen hierover lopen bij de deelnemers aan het congres ver uiteen. Onderzoekers van het Instituut Pasteur in Parijs zijn erin geslaagd, het virus van de „ziekte van Bornholm" te isoleren, die haar naam aan het Deense eiland Born holm te danken heeft, waar ze voor het eerst bestudeerd werd. De verschijnselen van deze kwaal, die reeds in de tiende eeuw voorkwam, zijn buitengewoon hevige pijnen in de spieren. De Franse geleerden zetten hun onderzoe kingen voort in de hoop een doeltreffende behandeling ervoor te vinden. Vanavond worden gespeeld in het Sport- fondsenbad: Heren derde klasse: HVGB 5 DWR 3. Heren eerste klasse: HPC 1 —HVGB 1. Dames eerste klasse: DWT 1 DWR 1. Heren eerste klasse: VZV 1DWT 1. Heren tweede klasse: HPC 3HVGB 3. (Van onze correspondent te Parijs) Of ze niet even aan mocht komen. Het was voor iets heel erg belangrijks. En bovendien had ze een brief van iemand, die ons indertijd in Holland goed had ge kend. Dat vertelde ons, via de telefoon, een Nederlands meisje, wier naam ons niet bekend was, en we vonden het natuurlijk best, dat ze kwam, ofschoon we er aan Aangezien het laatst in Amsterdam zulk ellendig weer was, dat onze sok ken eerst nat werden en vervolgens in onze schoenen bevroren, hebben wij het wilde leven van de hoofdstad het wilde leven van de hoofdstad gelaten en heb ben ons teruggetrokken in Suisse om daar een partij te biljarten. Nu lijkt dat een zeer normale bezigheid, maar voor ons was het een ondexmeming, want wij wisten nog geen carambole van een queue te onderscheiden, hetgeen bij het biljartspel een zeker handicap betekent. Wij lieten ons echter vergezellen door een collega, die ons verzekerde alle spel regels te kennen en bovendien de tech niek eniger mate onder de knie te hebben. Wij stapten dus vol vex*trouwen die grote biljartzaal binnen, waar het er echt stemmig uitzag. Er stonden zeker zes grote groene tafels in het schijnsel van de laag hangende lampen, de lam- bxdzering was van oud en donker hout en er hing een zachte mist van sigaren rook. De diepe stilte werd slechts ver broken door het stommelen van voeten, het kaatsen van de biljartballen, het ketsen van de queues, het klikken van de tellex-tjes, het klinken van de glazen en het scheuren van het laken. Wij raakten wel een beetje onder de indx-uk van die atmosfeer, vooral toen onze metgezel met zorg een queue uit koos, peinzend naar het blauwe knopje staarde en vexwolgens langs de houten stok loerde, als dacht hij er een konijn mee dood te moeten schieten. Wij zoch ten daarop ook zo'n stok uit, betastten hem aan alle kanten en lieten hem ver- volgens achteloos op onze tenen vallen. Onze metgezel had inmiddels de ballen op enige zonderlinge plaatsen op het laken neergelegd en nodigde ons daarop uit de eei-ste stoot te doen. Vol vertrou wen mikten wij op de rode bal en al zeggen wij het zelf wij raakten hem op schitterende Wijze midden in het hart. „Raak", zeiden wij tevreden. „Am- meneus", zei onze tegenpartij ruw, „je moet de witte ook nog raken". Op dat moment beseften wij, dat er méér in zat en wij voelden ons wat minder op ons gemak. Dat verminderde nog meer, toen onze tegenspeler wél een carambole maakte na de afstoot. Gelukkig lagen de ballen toen zo ongunstig, dat er één terug zou moeten rollen, wilde er een tweede carambole volgen. Onze tegen stander nam toen echter zijn toevlucht tot een misselijke truc. Hij raakte de bal op zo'n slinkse wijze, dat deze in dex-daad terugkwam, alsof hij hem aan een touwtje had. Vervolgens dreef hij de weerloze ballen in een hoekje bijeen en strafte ze daar geducht af. Voor ons was de pret er toen al goeddeels af. En toen het even (ongeveer anderhalf uur) later onze beux*t was, had zich een hele kring van belangstellenden, kleine, dik ke heren in vest en hemdsmouwen, om onze tafel geschaard, die met meester lijke zelfbeheersing toekeken hoe wij ons gereed maakten voor de stoot. Wij voelden ons als een heer die niet zwemmen kan op het trainingsuur van de zwemvereniging „De Waterlanders". De rode bal lag in één hoek en de witte in een andere. Onze bal lag daar pre cies midden tussen. Wij' begrepen dat hier desperate maatregelen op hun plaats waren en zochten ons heil in een forse stoot. Het succes was inderdaad overweldigend. Onze bal maakte een stille ommegang zó ver van de twee andere af, dat het wel leek alsof hij een hekel aan ze had, sprong vervolgens over de rand van het biljart en kwam tenslotte tot rust in een glas bier, dat één der toeschouwers in de hand had. „Een meesterstoot", zei deze, zich be daard afwissend en hij bestelde een nieuwe Pils op onze rekening. Teneinde verdere schade aan het per ceel te vermijden, hebben wij daarop onze queue weggezet en onszelve een toeschouwende rol toebedeeld om beter achter de geheimen van het biljartspel te geraken. Het leek ons geen lichame lijke inspanning te vergen, hetgeen trou wens wel de reden zal zijn, dat mas seren in zo'n biljartzaal verboden is. Afgezien nog daarvan, dat het geen pas zou geven. Ook merkten wij op dat er grote en kleine tafels waren. Dit ver schil vindt zijn oorzaak in het feit, dat de een harder kan stoten dan de ander. Sommigen kunnen het zelfs zo ver, dat zij de bal eerst tegen drie banden laten komen aleer de carambole zelve wordt vervaardigd. Terwijl de bal zo'n lange reis onderneemt, krijgen de toeschou wers dan gelegenheid er hun mening over uit te spreken of de bal al of niet de beide andere zal raken. De speler jaagt dan inmiddels de brand in een knakje. Tot slot nog dit over de spelregels. Er wordt gespeeld met één rode en twee witte ballen. Elke speler krijgt één witte bal toegewezen, die hij gedurende het ganse spel tegen de andere moet zien te stoten. Aangezien deze witte ballen zich in niets van elkander onderscheiden, is het na een ingewikkelde cai-ambole wel eens moeilijk te onthouden welke bal welke is. Vraagt de speler dan: „Wat is mijn bal?", dan is het de gewoonte, dat de tegenstander de ongunstigst liggende bal aanwijst. Wij vonden het een leerzame middag. Wat wij ook leerzaam vonden, waa het schrijven dat ter gelegenheid van de trooxjsbestijging aan Koningin Elizabeth van Engeland werd gezonden door de „Nederlandse Anti-Tabak Stichting", die gevestigd is Hartenstraat 34, Amster^- dam. Uit deze brief blijkt namelijk hoe zeer sommige mensen zich zelfs in de moeilijkste ogenblikken van hun Grote Verantwoordelijkheid jegens de naaste bewust zijn. Aan die brief ontlenen wij het volgende: „Ter gelegenheid van uw troonsbestij ging brengen wij u onze gelukwens met de bede, dat God u de kracht zal schen ken, om deze zware en vei'antwoorde- lijke taak tot heil van uw volk en de wex-eld te volbrengen. Wij brengen u in het bijzonder onze eerbiedige hulde, daar het ons bekend is, dat uwe Majesteit en uw Heer Ge maal in uw leefwijze geen tabak ge bruikt en als gevolg hiervan niet rookt. Het verheugt ons daarom in zo bijzon- dex-e mate met de gedachten aan uw beide kinderen Charles en Anne. Deze ondervinden hiervan de weldadige gun stige invloed, daar zij van hun geboorte af, het zeer grote recht genieten van het inademen van frisse, reine lucht, welke niet door tabaksrook is veront reinigd. Helaas veel kinderen zijn het slachtoffer uit onnadenkendheid van de rookgewoonte van Vader en Moeder, of later van onderwijzers en superieuren in zaken. Het tabaksverbruik verslindt voor een groot gedeelte het volksinkomen, het bevordert in zeer bijzondere mate de verwaarlozing der gezondheid en werkt demoralisei-end op de jeugd". Men ziet, er zijn nog altijd mensen op de wereld, die de rechte lijn niet uit het oog verliezen en die iedere gelegen- De Nederlandse Comedie (met Mary Dresselhuys, Mimi Boesnach, Henk Rigters, Maxim Hamel en anderen) vertoont thans dagelijks het door Jan Teulings geregisseerde spel „Groen koren" van Emlyn Williams in het Centraal Theater. „Het mannetje in de maan" staat voor vanavond, op de agenda van de Stadsschouwburg, waar morgen- avond het A.T.C. een volksvoorstel ling geeft van „Nieuw Land" van Hans Tiemeyer en waar men Dins dagavond van „La Bohème" door de Nederlandse Opera kan genieten. Een nieuwe attractie van 't Februari- programma van Circus Strassburger in Carré wordt gevormd door Mania's zestien lilliputters. Rondedansvan Schnitzler is ver filmd. Een keurcollectie sterren treedt er in op: Simone Signoret, Simone Simon, Danielle Darrieux, Odette Joyeux, Isa Miranda, Anton Wallbrook, Serge Reggiani, Fernand Gravey, Jean-Louis Barrault en Ge rard Philippe. De muziek is van Oscar Strauss en het geheel wordt vertoond in Alhambra. Een tweede film die de aandacht ver dient is „Een banneling van de eilan den" met Kerima, Trevor Howard Ralph Richardson, Robert Morley en Frederick Valk in Tuschinski. Het scenario berust op een roman van Joseph Conrad, de regie is van Carol Reed. Antal Dorati dirigeert Zondagavond het Concertgebouw Orkest. Hoofd nummer van het programma is de Symphonie in C van Schubert. Dins dag speelt het U.S.O. de Vierde van Beethoven voor de Kunstkring in het Concertgebouw. In de kleine zaal van het Concertge bouw treden op: vanavond de pianist Theo van der Pas, Zondagavond de violiste Elena Kuprevidus en Maan dag de pianist Gerard Hengeveld. In de gerestaureerde aula van het Stedelijk Museum wordt Zondag middag onder auspiciën van de Ne derlandse vereniging van hedendaag se muziek een recital gegeven door Frans Vester en Miep van Luin, fluit en piano. Mocht de acoustiek blijken te bevredigen dan zullen er in deze zaal iedere eerste en derde Zondag van de maand concerten worden ge geven. De Degas-tentoonstelling in het Ste delijk Museum is uitgebreid met drie tekeningen uit de collectie van het Louvre te Parijs. Verder zijn er ex posities van Deense affiches en werk van leden van de Nederlandse kring van tekenaars, aangevuld met werk van vier Deense kunstbroeders. Bij Martinet en Michels aan de O.Z. Voorburgwal exposeren de schilder Friso ten Holt en de beeldhouwer W. Couzijn. heid aangrijpen om haar onder het oog van anderen te brengen, te duwen als het moet. Het is alleen te hopen, dat Koningin Elizabeth van deze fijne tact niet een beetjetabak zal krijgen. BOEDA toe meenden te mogen voegen, dat onze tijd nogal bezet was. Voor deze jonge dame hébben we eens een uitzondering gemaakt en ons vrij ge maakt. Dit meisje heette Ina W., kwam uit Amersfoort en telde negentien jaren. Ze was afkomstig uit een, gefijk dat heet, goedgesitueerde familie en ze bezat een diploma van een instituut, dat haar voor huishoudelijke taken op brede grondslag had voorbereid. Ina was enige weken ge leden naar Parijs gekomen om daar Frans te leren. En omdat ze niet over voldoende Franse deviezen kon beschikken, nodig voor een langdurig verblijf in deze stad, had ze langs de blijkbaar „meer en meer gebruikelijke weg" een baantje gezocht als volontaire met een zakcentje in het huis houden. In tegenstelling tot. het merendeel harer vriendinnen had Ina het met haar mevrouw heel slecht getroffen. Ina was bij die Franse dame gekomen, zo kersvers van de trein, en wel vriendelijk ontvangen ook. De condities waren gauw bepraat. Ze kreeg 3000 fi-s. (33 gulden) zakgeld in de maand en daaxwoor zou ze dan wat helpen met de baby. Als tegenprestatie mooht ze dan dagelijks deelnemen aan de huiselijke con versatie. Maar dra kwamen de ontgooche lingen. De familie van de generaal De Franse dame, echtgenote van een generaal, had namelijk een deel van haar gezin verzwegen, want de familie bestond uit een tiental leden in plaats van het in tieme trio, waarvan eerst sprake was. Er viel daaraan natuurlijk nogal wat te be- reddei-en. En de drie beloofde vrije mid dagen schoten er zo al gauw bij in. Ina was van 's morgens zeven uur tot 's avonds laat in de weer, vooral ook met Madame, die haar ontbijt op bed wenste te gebrui ken. Maar een nog bitterder teleurstelling was het geweest, toen Ina na een week niet meer aan tafel werd geduld en al haar maaltijden in een andere kamer moest ge bruiken. Van conversatie kwam toen uiter aard maar weinig. Ze had zich niettemin een week of twee in die omstandigheden geschikt. Tot de explosie kwam. Dat was op de ochtend na de avond, dat ze met haar vriendinnen uit was geweest. Madame had haar daar streng over onderT houden, omdat ze toen zelf de afwas had moeten doen. Er had zich toen een lichte discussie ontsponnen, waarbij Ina haar verkropt gemoed had kunnen luohten. Ze stond er daarbij versteld over hoeveel Franse woorden ze intussen toch nog had geleerd. Nu stond ze praetisch op straat. Voor haar persoonlijk kunnen we ook niets onmiddellijks doen. Maar misschien wel voor de talrijke andere Nedei'landse meisjes, die mogelijk ook met het idee rondlopen in Parijs, naar Ina's voorbeeld, op de schobberdebonk haar geluk te gaan beproeven ter verrijking van hun Franse woordenschat. Zo'n avontuur kan, blijkens de ervaringen van Ina's meeste vriendin nen, tot de prettigste ervaringen leiden. Maar soms tot nogal bittere ontgooche lingen. Hoe die te voorkomen? Ten eerste natuurlijk door zich tevoren van betrouw bare informaties en referenties te ver zekeren. De administratief-normale weg daartoe is via de Franse ambassade en de consulaten, die in Nederland gevestigd zijn. Voor „gestrande" landgenoten belas ten zich bovendien Nedei'landse instanties in Parijs met de bemiddeling met Fi-anse families, zoals de Ned. Katholieke Missie (39 Rue Docteur Hulin Paris) en de Ned. Prot. Bond (Ds. Zuurdeeg 128 Rue de Brancas, Sèvres - Seine et Oise). Vexwol gens doet men er ook wel goed aan, bij een sollicitatie nauwkeurig te omschrijven tot welke diensten men bereid is en welke tegenprestaties worden verwacht. Ook de materiële vergoeding en de condities be treffende het huiselijk veitkeer moeten worden vastgelegd. ADVERTENTIE HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7