BRIL? Jubilerende H.T.C. speelde Een Winteravondsprookje Muzikaliteit van de Haarlemse jeugd geeft reden tot optimisme STEENS Predikbeurten Een nieuwe ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT V er makelij kheidsbelasting te Haarlem Waar het geld vandaan komt INTERSCHOLAIR JEUGDTOURNOOI Beroepskeuze te Haarlem Een opvolger voor de heer W. F. Jansen Burgerlijke stand van Haarlem Amateurtoneel MTS'ers op de planken Jaarvergadering van „Kerk en Vrede" OPTICIEN Gierstraat 27 Veertig jaar geleden hebben dr. G. J. Nolst Trenité en J. B. Schuil de Haar lemse Toneel Club opgericht met het doel onder meer om vooral „society"-stukken, waaraan de dilettanten zich destijds zelden waagden, voor het voetlicht te brengen. Deze week is het jubileum van de snel tot aanzien en duurzame bloei gekomen vereni ging gevierd met twee opvoeringen in de Schouwburg van „Een Winteravondsprook je" van Shakespeare, dat men in zeker op zicht eigenlijk heel goed bij het hierboven genoemde genre zou kunnen indelen. Maar hoe dan ook, de gedane keuze verdient een woord van hartelijke waardering, want dit fantastisch-bekoorlijke stuk is volkomen ten onrechte in geen tientallen jaren door een Nederlands beroepsgezelschap op de planken gebracht en men heeft door deze tot op zekere hoogte artistiek wel degelijk verantwoorde voorstellingen thans de be treurenswaardigheid van deze verwaarlo zing kunnen beseffen. Slechte vertaling Juist daarom moet het dubbel worden betreurd dat men zich door uiterlijke schijn (op overigens wel te begrijpen gronden) heeft laten verleiden tot het gebruiken van de poëtisch-minderwaardige vertaling van Remko ter Laan, die weliswaar melodieus klinkt en gemakkelijk aanspreekt, dus zo wel goed in de mond als in het gehoor ligt, maar die ver beneden de gedachten- concentratie en de dichterlijke spanning van de originele tekst blijft. Per slot van rekening was trouwens niemand met een dergelijke degradatie gebaat, want ook de speelstijl kreeg er een zekere tweeslach tigheid (men zou haast kunnen zeggen: onvolwassenheid) door. Maar erger nog zijn de talloze bekortingen, die bijna steeds verminkingen opleveren of begripsverbas tering. Wat is er overgebleven van de lyrische schoonheid van de dialogen van Perdita en Florizel, waarop het in het programma op genomen gedicht van Nijhoff zo treffend zinspeelt? Passages, die tot de ontroerend ste behoren die Shakespeare ooit heeft ge schreven, ontbreken nota bene volkomen. Laat mij een reeds eerder gegeven voor beeld hiervan daarom een plaats geven in deze bespreking: „Ik zou wensen dat ge uw kopen en verkopen, uw armenzorg, uw bidden, huisbestuur, ja alles zingend deed. Wanneer ge danst, ik zou wensen dat ge een golf waart van de zee, opdat ge nooit iets anders deed dan dat, niet anders dan dat wieglen op en neer en altijd door. aldus de helaas versmade vertaling van Burgersdijk! Inderdaad een sprookje Doch overigens: welk een heerlijk en voor verbeeldingskrachtigen doorzichtig stuk is dit, ondanks de ingewikkelde in trige en de strikt genomen ontoelaatbare loopjes met de logica. De tovermacht der illusie maakt dat men de talrijke onwaar schijnlijkheden van harte gaarne op de koop toeneemt, zelfs bereid is deze als ty pische elementen van het sprookje te be schouwen. Want een sprookje is het inder daad. Ook de min of meer realistische sfeer, met die dreiging van een sombere tragedie, in de eerste bedrijven behoort daartoe. De loop der gebeurtenissen dringt nu en dan een gelijkenis met geschiede nissen als die van Sneeuwwitje of Doorn roosje op, want ook hier wordt een pas geborene verbannen onder omstandigheden van grimmige primiviteit en ook hier vin den de koninklijke gelieven elkaar, alle belemmeringen en onbekendheid met hun afkomst ten spijt. John Masefield heeft in een uitmunten de beschouwing dit Winteravondsprookje een studie van het bedrog in allerlei vor men genoemd en ook zo bezien vormen de twee schijnbaar tegenstrijdige delen een bijzonder harmonisch geheel. Shakespeare toont in dit geval wederom de gevolgen van mateloosheid, uitgaande van zijn zo typisch gedemonstreerde overtuiging dat ieder hevig ingrijpen, of het nu van binnen of van buiten komt, de geleidelijkheid van de natuurlijke groei verstoort. Men treft dan ook op verscheidene plaatsen diepzinnige bespiegelingen in dichterlijke vermomming over de verhouding van kunst en leven aan, gedérailleerde uitwerkingen van de gedachte die aan het geheel ten grondslag ligt. Over de spelers Uiteraard is dit alles door de H. T. C. slechts voor een gedeelte gerealiseerd. Te weinig is regisseur Wim Paauw door een alles omvattende visie bezield geweest. De vele problemen, die dit stuk oplevert, zijn doorgaans te incidenteel opgelost, waarbij de mise-en-scène vaak (en speciaal in het eerste tafereel) weinig gelukkig was. Over het algemeen werd de tekst meer fraai gezegd dan doorleefd of doorvoeld ge spééld. Te dikwijls ook buitelden de spre kers als het ware hals over kop naar het einde van een claus, ten koste van de emotionele geladenheid en van de drama tische stuwkracht. Maar niettemin moet men waardering hebben voor hetgeen hij met op dit werk natuurlijk onvoldoende voorbereide amateurs tot stand heeft ge bracht. De voorstelling mocht gezien wor den en hield voortdurend de aandacht ge boeid, mede door de prima costumering en bevredigende aankleding van 't toneel, die snelle changementen mogelijk maakte. De zeer moeilijke hoofdrol was toever trouwd aan mr. Nico Drost, die ondanks een weinig markante grime zeer voortref felijk de obsessies van de jaloerse tyran Leontes wist te suggereren. Zijn houdingen waren soms wat te bestudeerd en die in stelling wreekte zich bij de omzwaai naar het blijspel: zo overtuigend als hij zichzelf geheel getrouw aan de bedoelingen aan vankelijk oppompte met kunstmatige ge voelens, zo innerlijk leeg bleek hij te zijn toen hij de romantische hartstocht van het berouw moest uiten. Technisch zouden weinigen hem overigens zijn prestatie heb ben verbeterd. De uitblinker van de voor stelling was zonder enige twijfel Leo Straus als de even schelmse als schrandere marskramer Autolycus, springlevend en naar de eisen komiek. Trouwens, ook de jonge L. P. Penterman gaf blijk van veel begrip voor de situaties, al gedroeg hij zich veel en veel te bewegelijk. Mevrouw W. Chr. van Maanen-Cohen Tervaert was als Hermione wel bevredi gend, hoewel er uit zo'n rol veel meer te halen is. Met de gewenste beheersing en toch met de even noodzakelijke opwel lingen van temperament speelde mevrouw M. Boldingh de hofdame Pauline, een dankbare taak. Het liefdespaar stelde enigszins teleur, maar dat komt, zoals ge zegd, mede door de verzwakte tekst. De minnaar Florizel wist met zijn figuur geen raad en Lenneke Berentsen bleef te vlak als Perdita, naar mijn mening de heerlijk ste vrouw die Shakespeare ooit op de planken heeft losgelaten. De heer G. A. Koppen viel als de oude schaapherder door zijn nuchterheid wel enigszins uit de toon van deze comedie. De overige medewer kenden drongen zich door gebreken noch bijzondere verdiensten op de voorgrond. Resumerende mag worden vastgesteld dat de H. T. C. met deze daad van artis tieke moed een verheugend bewijs heeft geleverd van haar goed recht van be staan. Een waardiger jubileumviering had men moeilijk kunnen bedenken. Na afloop van de vertoning werden er feestelijke woorden gesproken door oprichter J. B. Schuil, door voorzitter mr. J. H. J. Hoog en door mr. N. Drost ter huldiging van de regisseur, die op zijn beurt het technisch personeel van de Schouwburg met een aardig gebaar in de tot hem gerichte dank betrok. DAVID KONING Wij hebben reeds medegedeeld dat B. en W. van Haarlem op de begroting voor 1952 de opbrengst der Vermakelijkheidsbelas ting weer op 545.000 geraamd hebben Dit is hetzelfde bedrag dat B. en W. ge raamd hadden voor 1951. Het-opmerkelijke is dat B. en W. nu af wijkende verwachtingen hebben over de ontvangst op de verschillende onderdelen. Dit zijn: 1951 1952 Bioscopen 353.000 375.000 Sport 27 000 25.000 Toneel 29.000 18.000 Concerten 25.500 20.000 Muziek in cafés 12.500 19Ü00 98.000 88.000 B. en W verwachten dus een lagere op brengst voor toneelvoorstellingen en con certen. Daarentegen een hogere opbrengst van bioscopen. De belasting bracht in 1949 596.229 op en in 1950 589.468. Over 1951 is de op brengst nog niet bekend. De tegenwoordige ambtenaar van het gemeentelijk bureau voor beroepskeuze te Haarlem, de referendaris de heer W. F. Jansen, zal aan het eind van dit jaar de dienst met pensioen verlaten. B. en W. zijn voornemens reeds in de loop van dit jaar een opvolger aan te wij zen opdat die gelegenheid krijgt, zich in te werken in de hier gevolgde werkwijze. Met een voorstelling van „Le Maitre de Santiago" van Henri de Montherlant vn_ de Stadsschouwburg te Amsterdam begint het bekende gezelschap van het Theatre Hébertot uit Parijs een tournée van ongeveer twee weken door ons tand. Op de foto ziet men een scène uit dit stuk, dat op 3 Maart in de Haarlemse Schouwburg voor het voetlicht komt. HAARLEM, 15 Februari 1952 BEVALLEN van een zoon: 14 Febr., P. van der Bijl—Eldermans. BEVALLEN van een dochter: 13 Febr., R. M. HulsmanStroomer; A. M. J. Hagen van Deeren. OVERLEDEN: 13 Febr., C. J. B. Bijvoet- Walraven, Westerhoutpark; M. Tuijn, 5 mnd., Luzacstraat; H. C. J. Bruin, 50 j., Kerk straat; 14 Febr., E. M. Gigengack- Viëtor, 77 j, Nieuwe Groenmarkt; H. Sedel, 73 j., Schalkwijkerweg; C. J. van Weely, 94 j„ Nassaustraat; A. E. NieuwenhuizenVee ring, 79 j., Leidsevaart; M. Kamphuis—van de Waterlaat, 85 j., Nieuwe Raamstraat; P. A. Baltes—van Roon, 70 j., Sophiaplein: W. Keemink, 91 j„ Teslastraat; 15 Febr., J; C. Appelman—Bouman, 73 j., Kamperlaan.. Om het goud van Nevada (Frans Hals). Men moet wel bewondering hebben voor de lieden die de filmprodu centen in Hollywood jaar in jaar uit voor zien van scenario's voor de „Westerns", een genre dat nog steeds bij een uitge breide schare bioscoopbezoekers bijzonder in trek is. De ingrediënten voor het recept van dit soort films zijn altijd dezelfde, maar de scenarioschrijvers, weten ze steeds weer in een andei-e variatie te mengen, zodat elke „Western" toch weer anders is dan haar voorgangsters. In „Om het goud van Nevada" zegt de titel reeds genoeg: het gaat weer over een verbeten strijd tussen goudrovers en de handhavers van het gezag met allés wat daar bij hoort: spannende achtervolgingen door de prai ries en sensationele schietpartijen (waarbij ook Dorothy Malone laat zien dat zij een geweer weet te hanteren) Randolf Scott en Forrest Tucker spelen de belangrijkste rollen in dit soms ruige, soms romantische verhaal uit het „Wilde Westen", dat ver filmd is volgens het Cine-color-systeem, zodat men ook de woeste schoonheid van Nevada kan bewonderen. In het voorprogramma draait een filmpje van het genre dat men vroeger als „dolle klucht in twee acten" op de programma's aanduidde. Deze „gooi- en smijt-comedies blijken ook nu nog succes te hebben. S. K. Telefoon voor U (Minerva). In deze bijzonder geestige comedie wordt op een kostelijke manier de spot gedreven met in Amerika in zwang zijnde radio-prijs vragen, die althans volgens deze film de prijswinnaar tot wanhoop brengen. Als u onlangs toen „Telefoon voor u" in een der andere bioscopen draaide verzuimd hebt te gaan zien hoe James Stewart in en uit de moeilijkheden raakt, geeft het Mi- nerva-theater u daartoe nog de kans. U kunt dan meteen een kijkje nemen achter de schermen van de A.V.R.O. van welke omroepvereniging een interessante film in het voorprogramma draait. „Enrico Caruso" (L u x o r) is de verfil ming van het levensverhaal van deze be roemde tenor, zoals Frank Thiess het heeft verteld in zijn „Napolitaanse legende". Of schoon deze Italiaanse rolprent dikwijls wel wat heel erg aandoenlijk is. bevat zij ook tal van bekoorlijke elementen, waar vooral de bezetting in de bijrollen toe bijdraagt. Op Mario del Monaco van de Metropolitan Opera in New York is de moeilijke taak gelegd om Caruso weer te geven, ofschoon natuurlijk niet van kindsbeen af. Voor zijn vlegeljaren in Napels heeft men een zeer goede vertolker gevonden in een jongetje, dat niet alleen uitmunt door zijn brillante stemgeluid maar ook door zijn figuratie, die vele grappige scènes extra glans ver leent. Mario del Monaco's stem is natuur lijk niet Caruso's stem, maar niettemin kan men in verscheidene opera-fragmenten ge notvol naar hem luisteren. Het verhaal is in hoofdzaak geconcentreerd om twee pun ten in Caruso's leven, de ziekte en de dood van zijn moeder, die hem tot het laatst aanmoedigde en zijn ongelukkige liefde voor een van zijn bewonderaarsters. H. B. „Goudjagers van Nevada" (S p a a r n e). In de film „Goudjagers van Nevada" wordt verhaald dat een ontsnapte gevange ne een nuttig lid van de maatschappij kan worden. Hij werkt mee een complot te ontmaskeren in plaats van zich aan te sluiten bij een bende. Doordat hij kans heeft gezien uit de gevangenis te ontsnap pen denkt men, dat hij gaarne zijn mede werking zal willen verlenen aan een man, die Nevada terroriseert. De samenwerking slaat hij af en hij voelt er weinig voor om met de goud jagers in het bezit te komen van een goudmijn. Een felle strijd om de mijn volgt, waarbij de tegenstanders, van de vroegere ontsnapte gevangene na vele spannende avonturen het onderspit moeten delven. Richard Arlen Jane Frazee, Gabby Hayes en Robert Livingston werken mee aan deze spannende film. „Paniek in de ijsrevue" (Palace). In het gebouw, waar een ijsrevue vertoond wordt, ontstaat een paniek. Er is een moord gepleegd op een leider van een revue gezelschap, dat vroeger in het theater is opgetreden. De vermoorde had vijf jaar in de gevangenis doorgebracht en velen had den hem vergeten. Wanneer hij als toe schouwer de ijsrevue bijwoont ontslaan er moeilijkheden voor Lila Leighton, de ster van het gezelschap. Zij heeft vroeger rela ties met de man onderhouden en deze wil chantage plegen. Als de moord gepleegd is valt natuurlijk de verdenking op haar. De leider van het orkest der revue heeft belangstelling voor de zaak en laat zien over speurderstalenten te beschikken. Daardoor heeft hij een belangrijk aandeel in het aanwijzen van degene, die de moord gepleegd heeft. Behalve van een spannend detective-verhaal kan de toeschouwer ge nieten van prachtige ijsshows, waaraan goede krachten medewerking verlenen. A. O. „Dokter Hol!" (Rembrandt). De medische professie heeft altijd op de Duitse film-producenten een grote aantrekkings kracht uitgeoefend. Nu hebben wij daar altijd het bezwaar tegen gehad, dat. de medici in die films voortdurend als zinne lijke Groot-Germaanse krijgslieden met thermometers en miscroscopen excerceer- den en in momenten van overpeinzing wat al te geducht met-eer en geweten aan het sabelschermen waren. Dat tikje overdreven nadrukkelijkheid dreunt trouwens in zware spijkerlaarzen over meer levensgebieden bij onze Oosterburen. En vermoedelijk ter compensatie wordt daarbij de stroopkwast der „Heidenröslein"-sentimentaliteit altoos met al even typische ijver gehanteerd. Deze bezwaren kleven ook de onderha vige film aan, al zij vermeld, dat zij naar een lang niet onverdienstelijk gegeven is ge maakt. Een jonge arts, die zoekt naar een serum tegen een tot nu toe ongeneeslijke ziekte, krijgt een jong meisje te behandelen, dat aan deze ziekte lijdt en dat men ten hoogste een paar maanden te leven geeft. Hij wijdt zich tezamen met de verpleegster, met wie hij verloofd is, aan de taak. om haar die paar maanden wat draaglijker te maken. En als het meisje op hem verliefd raakt, besluit hij zelfs met haar te huwen, mét toestemming van zijn verloofde. Uitge rekend dan vindt hij het serum, geneest zijn echtgenote en komt voor een moeilijke keuze te staan. Men ziet, van die intrigue is wel wat te maken. Maar niet door haar al bulkend en honing smerend nog verder te dramatiseren en ook niet door haar in een patserige par venu-omgeving af te wikkelen. Men krijgt sterk de neiging bij deze film om te zeggen: „Doe'es gewoon". Maar dat is voor som mige mensen blijkbaar héél moeilijk. W. L. B. De muziekdemonstratie van het tót jaarlijkse traditie geworden Interscholaire Jeugdlourncoi werd Vrijdagavond ge opend door wethouder D. j. A. Geluk, die er zijn vreugde over uitsprak dat de be langstelling voor de manifestaties ook nu weer bijzonder groot is. En wat de animo van de jeugd betreft om aan het tournooi mee te doen: het gaat zelfs crescendo. Niet minder dan 86 candiaaten hebben dit jaar ten huize van dr. J. R. H. Smidt voor een beoordelingscommissie een voorproef afgelegd, zodat het aan de examinators wel wat hoofdbrekens zal hebben gekost nu een redelijke schifting te maken. En heel waarschijnlijk hebben zij menigeen moeten afschepen, die eigenlijk toch ook een goed figuur op het podium had kun nen maken. Maar vaststond dèt de uitver korenen allen met succes voor de dag kon den komen. Hoogst belangwekkende prestaties waren buiten kijf een deel van een Vioolconcert van Vivaldi, een Allegro uit een piano sonate van Mozart, een klavierstukje van Sigtenhorst Meyer, een fantasie voor piano van Handel, het fluit-Andante in C van Mozart, een orgel-prélude en fuga van Bach, Romanza Andaluza voor viool van De Sarasate en „Cordoba" van Albeniz voor piano. Ook zeer verdienstelijk was de bescheiden doch gezond muzikale vertol king van de Prélude voor piano van Ravel; veelbelovend de stevig rhythmische ver klanking van deel I van Bach's concert van twee violen en hoogst lofwaardig de poging om een deel uit „Jeux d'enfants" van Bizet „a quatre mains" te spelen. Er was zelfs een pianist, die een eigen compositie liet horen en daarmede onge twijfeld talent openbaarde, al dwaalt zijn fantasie nog in een nevel. Het zij deze jonge man geraden die nevel weg te wer ken met veel Bach en Mozart te spelen. Een enkele zangsolist wist met zijn nog onvolgroeide stem verdiende bijval te ver werven. Yeel koren De aanbieding van schoolkoren om aan het tournooi mede te werken was te groot om ze allen op één avond te laten optre den. Deze eerste avond kregen er acht een beurt en volgende week Vrijdag mogen de overige zich laten horen. Wat de koren van de Rijkskweekschool en van de Da Costa-kweekschool weten te presteren verdient wel zeer bijzondere lof. Van deze ensembles gaat een cultuurkracht uit die niet te onderschatten is, ten eerste voor wat het zingen op zichzelf en bovendien wat de smaakvorming betreft. Ja, juist qua smaak geven zij een prachtig voor beeld, waarop ook andere schoolkoren zich mogen bezinnen. Maar een verrassing bracht ook het zang-ensemble van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool, dat met een fraaie canon, een leuke lied bewerking met slagwerk, zich met succes in het voorste gelid plaatste. Het koor van de Meisjes-HBS zong heel verdienstelijk de vierstemmige Psalm 23 van Schubert, en het koor der Protestants-Christelijke „A song is born" (City). Deze gro teske kleurenfilm, die onder de naam „A song is born" reeds eerder in Haarlem werd vertoond, vestigt de aandacht op Danny Kaye in de gedaante van een pro fessor in de musicologie. Hij vorst met een aantal collega's naar de geschiedenis van de muziek van allerlei volken over de gehele wereld. Dit onderzoek geschiedt zozeer bin nenskamers, dat de hooggeleerden op een kwade dag ontdekken in een soort weten schappelijke winterslaap te hebben verkeerd en de jongste ontwikkeling te hebben ge mist. En die ligt dan natuurlijk opgesloten in de jazz, welk verschijnsel professor Kaye persoonlijk in nachtclubs en theaters wil gaan onderzoeken. Zo komt hij in contact met de diverse energieke beoefenaren van deze muziek zoals Benny Goodman, Tom my Dorsy, Louis Armstrong en niet te ver geten de zangeres Virginia Mayo, die hem en zijn grijze collega's enigszins dartel maakt voorzover de jazz daar nog niet in geslaagd is. De intrede van Virginia ver oorzaakt echter nogal enige moeilijkheden, die door de musici en musicologen met de grootste inspanning moeten worden opge lost, voordat de professor de zangeres on bekommerd kan huwen. H. B. Het corps van leerlingen der M.T.S. heeft gisteravond de viering van zijn 32ste jaar feest ingezet met een opvoering van het over-bekende Amerikaanse blijspel „Liefde per luchtpost" van Norman Krasna, waar aan de goedlachse zaal veel plezier beleefd heeft. Deze comedie van verg>-singen is in Haarlem is al zo vaak gespeeld en in de krant besproken, dat wij haar inhoud wel algemeen bekend kunnen achten. Alles draait, zoals men weet, om de sympathieke valsheid-in-geschrifte van een neuswijs bakvisje dat, met louter vaderlandslievende bedoelingen, op naam van haar oudere zus ter een schriftelijke amourette op touw zet met een wildvreemde frontsoldaat. Dat gaat allemaal goed tot deze laatste onver wacht met verlof komt, maar dan is er ook voorlopig geen eind meer aan de verwik kelingen, totdat eindelijk Amor zelf met de slachtoffers van deze liefdesverwarring een spelletje stuivertje wisselen begint, dat alles weer in het reine brengt. De voornaamste verdienste van dit luch tige gevalletje is de vaak zeer snedige dia loog, die desnoods „op eigen kracht kan varen" en dat gisteravond ook veelal deed omdat men vrij algemeen nog teveel rou tine ontbeerde om de gegeven typeringen „rond" te maken. De beste vertolkingen vonden wij nog die van de geplaagde vader- politierechter met koddige mimische vond sten van Jan Koppenhagen en de eveneens zwaar aangedikte schertsfiguur van de be drogen verloofde van Wim van der Meer, maar deze figuren verdroegen dan ook wel een doorslaan naar het carricaturale. Moei lijker hadden het de meisjes-executanten (M.M.S.'ers en een H.B.S.-b-leerlinge), of schoon wij ook van Trees Arnaud de Cal- lavon, Ariëlle Veenenbos en Sigrid Koetse en Stan Verbunt wel aardige momenten zagen. De laatste had men echter, als het „enfant terrible" waarom alles draait, graag nog wat losser gezien, al was zij wat dit betreft wel een eind op de goede weg. De kleinere rollen brachten het er over het algemeen niet slecht af. Wanneer men wat meer ervaring opdoet en vooral bij de mise- en-scène de puntjes nog eens danig op de i's zet, komt dit groepje stellig wel tot redelijk amateur-toneel. H. C. Nijverheidsschool liet in een paar liederen zijn fris stemmateriaal waarderen. De koren van de A. H. Gerhardschool en van de G. Bargerschool waren niet bepaald gelukkig met de keuze van hun program ma. Toch kan men van het eerste ensem ble de pittige rhythmiek prijzen waarmee „Maienkafer summen" vertolkt werd. En het „Des winters als het regent" van het tweede was ook niet zonder verdienste. Voorts was er nog het koor van de KI. de Vriesschool, dat zich door een vrij be schaafd zingen liet gelden. Drie orkesten Koor en orkest van het Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum en Kennemer Lyceum brachten een opmerkelijke prestatie voor het publiek, met de vertolking van een modern werk voor schoolorkest van H. C. van Praag op het bekende gedicht van Prins „Het molentje" Ons respect voor het resultaatLinos" van het Gymnasium maakte het zich minder zwaar, maar mis schien wel zo prettig, met de Oud-Hol landse Boerendansen van Siep. Het orkest van het Lorentzlvceum deed niet zonder succes met de vertolking van een vrij moeilijk Allegro van Telemann een hoge greep. En dan was er ook nog het inter- scholair gamelan-orkest, dat ook terecht bijval verwierf. Tot slot werden gezamenlijk de canon „De klokken van Haarlem" en (met orgel begeleiding) het Wilhelmus gezongen. Als wij het geheel overzien dan heeft ons bij zonder de ontwikkeling van de smaak, waarvan het programma blijk geeft. En dan is er ook volop reden om optimistisch gestemd te zijn over de muzikaliteit van jong Haarlem. Want het was een avond met vele rijke beloften. JOS. DE KLERK De afdeling Haarlem van „Kerk en Vrede" heeft onder leiding van haar voorzitter ds. C. P. Hoekema in het gebouw der Doops gezinde Gemeente haar jaarvergadering gehouden. Uit de verslagen van de secretaresse, me vrouw C. van BoekhovenGeuzebroek, en de penningmeesteresse, mej. dr. M. A. Thiel, bleek dat de afdeling thans 112 leden telt en het nieuwe jaar met een klein batig saldo kon ingaan. De jaarverslagen werden goedgekeurd en aan de secretaresse en penningmeesteresse werd, onder dankzeg ging, voor haar beleid décharge verleend. Nadat de resultaten van de propaganda met het orgaan Militia Christi" en de plannen voor 1952 in beschouwing geno men waren, hield ds. Hoekema een korte inleiding over de nieuwe beweging „De Derde Weg", welker streven hij zeer na verwant noemde aan dat van Kerk en Vrede. Tot nog toe had hij alleen van het manifest van De Derde Weg kennis ge nomen en daaruit met belangstelling ver nomen, dat deze ook ten aanzien van de dreigende verdeling der meningen in twee kampen: het pro-Amerikaanse en het pro- Russische energiek stelling wil nemen. Ook in Nederland, aldus spreker, neemt het „zwart-wit-denken" in deze controverse ontstellende vormen aan en daarom was het verheugend, dat zich thans een stroming manifesteert, die de moed heeft om te breken met de gedachte, dat alle heil uit Amerika moet komen, doch zich evenmin binden wil aan Rusland zonder nochtans blind te blijven voor alles wat er in de Sovjet-Unie gebeurt. Hij herinnerde eraan dat er ook van kerkelijke zijde initiatieven in die richting zijn (zoals dr. Strijd's boek „Christendom en communisme" en de goodwill-reizen van ds. Niemoeller en van de Amerikaanse „Quakers" naar de Sovjet- Unie). Alles wat ertoe bijdragen kan, de huidige spanningen op te heffen en de mensen uit beide kampen meer begrip voor elkaar bij te brengen, verdient de volle aandacht en dies hebben verschillende voormannen van Kerk en Vrede de „Derde Weg" reeds hun volle steun toegezegd en zijn manifest mede-ondertekend. Met dat al bleef ds. Hoekema zeer benieuwd, hoe de nieuwe beweging haar plannen denkt te realiseren, want daaromtrent is tot nog toe slechts weinig bekend geworden. Maar in elk ge val was er alle aanleiding de ontwikkeling van dit initiatief met volledige sympathie te blijven volgen. ADVERTENTIE ZONDAG 17 FEBRUARI 1952 HAARLEM. Ncd. Hcrv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Dr. H. van der Loos. Avond gebed in de Consistoriekamer. Zondag 3.30: Liturgische dienst voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistoriekamer. Nieuwe Kerk. 10: Dr. A. J. Rasker. 7: Ds, J. O. Norel, van Beverwijk. Noorderkerk. Za terdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. E. Pot. 5: Ds. J. Brons geest. Oosterkerk. 10: Ds. J. Bronsgeest Kapel Sarepta. 9.30: Kinderkerk. Dhr. R. Smit, van Rotterdam. 10.45: Ds. A. Oskamp, van Heemstede. Bakenesserkerk 9.30: Kin derkerk. Ds. G. J. Waardenburg. 10.30: Ds B. van Gelder, Jeugdkerk. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. E Pot. Rusthuis Jansstraat 10.30: Dienst. Jeugdkapel. Noord. 10.30: F. R, As- schoff. Oost 10: C. W. Kousemaker Cen trum 10: J. Jongkind West. 10: A. van der Hoel'f. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacob- straat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Alle-Dag-Kerk Woensdag. Waalse Kerk. 7: Tweetalige dienst. Dr. A Dondorp en Ds. J. Baudraz. Dinsdag. Broederkerk, Parklaan 34. 34: Rondetafelbespreking. Eglise Wallonne. Be gijnhof 30. Dimanche 17 Février a 10 h. 30: Culte présidé par le pasteur J. Baudraz Mercredi 20 Février a 20 h.: Circle Biblique. Church of England. Kinderhuissingel 3 p. m. Memorial Service for his late Majesty King George VI. Stads-Evangelisatie, Lange He renstraat 6. 10 en 7.30: C. F. Bijlsma, den Helder. Woensdag 8: J. F. Snoeks. Haarlem Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuiderkapel, Zuider straat 15. 10: Dhr. P. D Bardelmeyer, Noord- wijk a. Zee. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. P. D. Bar delmeyer. Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Ds. J. Visser te Amsterdam. Interkerkelijke Jeugd Be weging. Hedenavond 8: Slot-Jeugdrally dooi de Youth for Christ. Versch. spreker in de Jacobstraat 6. Maandag 8: Youth for Christ Contact-avond in het Jeugdhuis. Gcd. Oude Gracht 47. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Daar- ca familieavond Ripperdastraat 8. Zondag 7- Ds. H Schutz. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Poot, Delft. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voo'r- helmstraat 3. 10 en 5: Ds. H. W. W. Zegerius, uit Dordrecht. H Avondmaal. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. Wi.jkgebouw N. H. Kerk, Zomervaart. 7.30: Ds. Hoekema. Jeugdkerk. Peuzelaarsteeg 10.30: Mej B. Luikinga. Minahassakapel 5.45: Mej. Ds. Soutendijk. Remonstr. Gereform. Gemeente- 10.30: Dr. P. D Tjalsma, van 's Gravenhage. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P de Ruig. Wilhelmi- nakerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr, 5: Ds. A. B C. Hofland. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. M v. d. Ket terij. van Alblasserdarn. Chr. Geref. Kerk, Raaks 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Raptiste Ge meente, geb. C. J. M. V., Lange Margare- thastraat 13. 10: Ds. J. W. Weenink. 11.30: Zondagsschool. 7.30: Gemeentelijke Ge meenschapsavond Geb. „Salem". Bakenes- ser'gracht 65. Dinsdag 8: Bidstond Pinkster gemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Openbare samenkomsten. Ned. Chr. Gc- meenschapsbond, Jac, van Ruysdaellaan 7. Heemst. Maandag 3: Bidstond. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Ileeren, L. Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4 en 7.30: J. Jeeninga. De Christengemeenschap, Wester houtpark 1 A. 9.30 Zondagsdienst voor kin deren 10: Mensenwijdingsdienst. Christen- Geloofsgemeenschap, gebouw Rosenhaghe. Hoofmanstraat 10: Bijzondere diensten met medewerking van de Zrs. A. Wildeboer en Joyce Fowler, uit Londen. 8: Samenkomst Garenkokerskade 27 (Dezelfde medewerk sters) Woensdag 8: Bidstond Garenkokers kade 27. Iedere Zaterdag 8: Jeugrisamen- komstcn Benkoelenstraat 28. Pinkster Evan gelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst Christian Science. Jansstraat 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal Hersteld Apost. Zendingkerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobi.jnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening Soefi-Beweging. Nas- sauplein 8. 11: Universele Eredienst Ncderl. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstr. 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. F. A. Geijp, Schiedam Theologisch-Philosofisehe be schouwingen met repliek, Ged Oude Gracht 47" Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink. den Haag. Psycho-Synthese, Rest. Brinkmann, Grote Markt 16 30- ..De wijsheid v h. Joh. Evan gelie." Verbreiding der Waarheid, Ged. O. Gracht 47. Maandag 7.45: Ds. J. J Ruvs. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal). 10 15: Aanbidding met Avondmaal en Bijbelles. 19: Eredienst met Evangelieverkondiging Dinsdag 20: Vrou- wenbijbelklas (Garenkokerskade 82) Don derdag 20: Bijbellezing (in de voorzaal) Vriidaé 16.30: Kinderbijbelklas HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Ju'ianakerk. 10: Dr. M. v. d. Voet 7: Dr. J. de Graaf. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10 30: Ds P de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon", Achter weg 2A. Donderdag 7.30: Lichtbeelden van 9 1ot 15 jaar o 1 v. Dhr. Vallentgoed. Spaarn- dam. Zaterdag 23 Febr. geen clubs. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Wi.i- dingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst. 8: Openbare samenkomst Leidsters majoor A. C. E. Wijkhuizen en Kapt.e PI. Weenink. 12 en 5: Kindersamenkomsten Donderdag 2.15: Gezinsbondsamenkomst. 8: Heilsbijeenkomst Leidster majoor E, Geutjes. HEEMSTEDE. Ncd. Herv. Kerk. Kerk op het W'ilhelminaplein. 10- Ds. A. J. van Rhijn Haarlem. 19: Mevr. Mary de Geus-Smelt, Driebergen. Bijzondere dienst. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. J W. van Nieuwen- huyzon. 19: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10 45: Ds. W. J. van Eldcn. Haar lem. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. P. v. d. Veer, Hv.. Amsterdam. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Koediefslaan 10: Ds. J. Geuzen- broek. A'dam. 5: Dr. P. J. Richel. C'amplaan 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. J. Geuzebroek. Ger. Kerk Herenweg 111 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Hcrv. Kapel. 10.15: Ds. J. E. Drost. 17: Ds. R. Bartlema. uit Heemstede. Jeugddienst. Religieuze Kring Eikenlaan 5. 10.30: Ds. A. R. de Jong, O.R.G. Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. Meiier, te Beverwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10 30: Dr. J. H. Stclma. 9: Jeugdkapel 12-15 j. Maranatha. Donkerelaan. 10.15: Jeugdkerk Maranatha. 11.45: Zondagsschool, 5 en 6 j. Kleuterschool, Boslaan. 11.45: Zondagsschool 7-12 j. in Jeugdhuis 'en Maranatha. Ncd. Prot. Bond, Potgiéterweg 4. 10.30: Ds. C. P. F. Hoekema. Dg. Haarlem. Geref. Kerk. 9, 10.30. 15.30: Dr. J. L. Koole. Vrije Kath. Kerk Popellaan 1. 10 30- Gez. H. Mis. Woensdag avond nog geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen. voorafgegaan door Zangdienst, aanvangende 19.15 in de kerk a d. Ramplaan Geref. Kerk. 10 en 5: Dienst. HILLEGOM. Ncd. Herv. Kerk 10: Ds Chr. Eerhard. 5: Ds. S. L. Knottnerus. Ned. Prot. Bond. Maandag: Gemeenteavond. Lezing Ds. C. P. Hoekema. Geref. Kerk 10 en 5: Ds A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Doopsgez. Gemeente 10.30: Ds. R. C. de Lange, van Aalsmeer. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. D. Hoornstra. NIEUW-VENNEP. Ned. Ilerv. Kerk. 9 30: Ds. M C. Don. 3: Ds. M. M. de Jong. Abbencs 9.30: Ds M. Knottnerus van Oude Wetering. 3: Ds. M. C. Don. Bethel Kapel. 10- Ds. M. M. de Jong. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds IJ v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 9,30 en 3: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Netl. Herv. Kerk 10.30: Ds. D. ter Steege. 7: Ds D. ter Steege, H. Avond maal. „De Toorts" 9: Ds. D. ter Steege. „De Kapel" geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon, H. Doop. 7: Ds. E. Reeser. West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 9 en 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. A. Donker, uit Zaandijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kepk Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. G Wassenaar, van IJmuiden. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond Brugstraat 15 10.30: Dr. J. de Graaf, van Haarlem. Geref. Kerk, Julianayveg 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemccnschaps- bond, geb. ..Ons Huis". Maandag 18 t/m. Woensdag 20 Febr. 3 en 8: Bijzondere samen komsten. Sprs. G. B. van Prattenburg, Joh. H. van Oostveen, H. van den Brink, en P. D. Bardelmeijer. LISSJS. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10 30: Ds. C. J. Jongeboer. 7: Ds. G. Lans, van Amster dam. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Rietveld, van Den Plaag. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Gerei. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chris:. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9