Spion Adenauer confereert vandaag met de ministers der Westelijke drie Premier F aure gaf toe aan socialistische wensen Zweden in rep en roer over communistische spionnage Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Laatste poging om „Lissabon" te redden Het woord is aan Frans kabinet voorlopig gered Dinsdag stemming over nieuwe motie die de socialisten tevreden stelt Spion Enbom leverde waardevolle gegevens aan de Russen uit Boer en grenscommies dood in stal gevonden Morgen uitgifte van woningbouwlening Indonesisch kabinet staat op vallen Bezwaren tegen ontwerp Ziekenfondswet De inpoldering der Zuiderzee Tunesië doet beroep op de Veiligheidsraad V.S. overwegen wijziging politiek inzake Formosa Koningin Juliana houdt radiotoespraak Verbondenen aanvaarden Noordelijk voorstel 66e JAARGANG No 188 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 18 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 41 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONLANGS hadden de Zweden al een spion in hun land ontdekt. Nu hebben zij een nog belangrijker exemplaar bij de kladden gevat. Van hun slimheid in het vangen van dergelijke verraders der natio nale geheimen getuigt deze herhaling even wel niet. Want de man, die de nogal mili tair klinkende naam Enbom draagt, is al in 1940 begonnen met voor de Russen rond te loeren. Al loerende, noterende en rap porterende heeft hij elf jaren doorgebracht zonder kwade vermoedens op zich te ves tigen, en zijn lastgevers blijkbaar zeer volledig ingelicht. Het schijnt hem niet erg moeilijk gevallen te zijn, de Zweedse ge heimen te bemachtigen. Tenslotte heeft hij berouw gekregen en is ermee opgehouden. Toen zijn collega-spion gearresteerd was heeft zijn knagend geweten hem niet meer toegelaten, zijn schuldbesef alleeh te dra gen en hij heeft zijn daden onthuld aan een vriend, die hem prompt heeft aange geven. Nu is Zweden in last. Men zoekt grimmig naar lieden, die hun mond voor bijgepraat hebben en de belangstelling voor Fridtjof Enbom en zijn wandaden is zo groot, dat zij zelfs die voor de Olympi sche Winterspelen overtreft. Dit is een aardige bijzonderheid, tekenend voor de menselijke natuur. Een gewone spion zou zoiets niet bereiken. Men moet een Enbom wezen om het zover te brengen, dat men zelfs de aandacht voor reuzen-slaloms, kunstrijders en hardrijders op het ijs weet te slaan. Het blijft natuurlijk de vraag of, indien het Zweeds voetbal-elftal tegen En geland of Oostenrijk gespeeld had, Enbom's spionnage ook een zó geweldige gebeurte nis van de eerste plaats zou hebben ver drongen. Berichtgevers uit Stockholm wa gen zich niet aan een antwoord op zulk een critieke vraag. De werkzaamheden van de onlangs-ge- arresteerde marine-spion Andersson heb ben de Zweedse marine blijkbaar een schade van honderden millioenen kronen berokkend. Maar de gevolgen van Enbom's elfjarige activiteit zijn misschien nog ern stiger. Hij heeft vrijwel alle plannen voor verdedigingswerken aan de Zweeds-Finse grens, allerbelangrijkste feiten betreffende de burgerlijke verdediging en gehele eva cuatieplannen verstrekt. En dit ofschoon de Russen hem er maar heel karig voor betaald hebben. Want in totaal heeft hij in al die jaren slechts een bedrag in kronen van hen ontvangen, dat overeenkomt met 37.000 dus zowat 3300 per jaar. Een krenterige bezoldiging. Ge zoudt kunnen menen dat door de onthulling van deze magere betaling de animo voor het spion- nage-vak zou kunnen worden verminderd. Maar dat moeten wij ons niet voorstellen. Al meermalen is gebleken dat spionnen niet best betaald worden, ofschoon zij in voort durend gevaar verkeren. Als iemand de soort arglistige sluipgeest bezit, die de spion behoort te vervullen, kan blijkbaar niets hem van de beoefening van dit vreemde vak weerhouden. Het baat de ge middelde mens dus niet, zijn natuur te ver gelijken met die van de gemiddelde mens. De spion en hij niet alleen wijkt daar bepaald van af. Deze Énbom blijkt overigens ook ver knocht te zijn geweest aan de kinderlijke interessantigheidjes, die ons verleden jaar bij de onthulling van buitenlandse spion nage in ons land hebben verwonderd (en nogal vermaakt). Dikwijls, zo vernemen wij, gebruikte hij een haarspeld, die hij op een afgesproken plaats bevestigde: soms aan een paal in de buurt van de Russische ambassade, soms ergens anders. Als de haarspeld uiteen was gebogen betekende dat, dat Enbom in Stockholm was, waarna volgens afspraak.een ontmoeting volgde op een andere plaats. Als ge dit overdenkt lijkt het evenmin bijzonder slim als de methode van de Tsje- cho-Slowaakse spion in ons land, die zich voorover buktè om een veter vast te ma ken en tussen zijn benen doorkeek om te zien of hij gevolgd werd. Het bevestigen van haarspelden in palen nabij ambassa des lijkt zelfs een vrij opvallende bezig heid, waarin men wreed gestoord zou kun nen worden door een agent, die op grond van een of andere verordening zou kunnen aanvoeren dat dit beschadiging van ge meente-eigendommen was. Het lijkt een voudiger een briefje te sturen, gewoon over de post, met bijvoorbeeld een onbe schreven'stukje papier in de envelop. Of een gebruikte postzegel. Of, als het nog geheimzinniger moet zijn, helemaal niets. Waarom prikken spionnen haarspelden in palen? Als u het mij vraagt: omdat zij vooral interessant willen doen. Ge begrijpt dat niet alleen de Stockholmse politie nu dagelijks alle palen nabij ambassades met achterdocht beschouwt, maar dat dit na de onthullingen in de affaire-Enbom in alle hoodfsteden ter wereld geschiedt. Zoals ook na de spionnage-affaire in Nederland, ver leden jaar, lieden die in zulke centra in het openbaar een schoenveter vastmaakten met sombere vermoedens moeten zijn gescha duwd. De Russen hebben Enbom, nadat hij een maal berouw gekregen had, zelfs met lieve briefkaartjes ondertekend Elsa niet meer in actie kunnen krijgen. Zodat hij al een jaar lang niet meer heeft gespionneerd. Bij zijn berouw heeft de Zweedse veilig heidsdienst geboft al zal wellicht een ander de taak hebben voortgezet. Maar misschien met minder resultaat. Erg speur- neuzig lijkt die dienst niet. Denkelijk zal zij haar controle met meer succes op praat lustige lieden in overheidsbureaux dan op spionnen kunnen1 toespitsen. Elf jaar lang en al die haarspelden in palen. en nog niets gemerkt! R. P. In Amsterdam is Zaterdag een congres gehouden over de sociale aspecten van de inpoldering der Zuiderzee. Dr. Takes, sociograaf bij de Noord-Oostpolderdirectie en de dienst Zuiderzeewerken, behandelde het onderwerp: „Problemen van de interne sociale structuur"; dr. ir. A. Vondeling, lid van de Tweede Kamer, sprak over „De keuze van de kolonisten in de IJselmeer- droogmakerijen" en dr. A. Blaauboer, secretaris van het openbaar lichaam „De Noord-Oostelijke Polder" en landdrost van Elten, behandelde samen met prof. dr. Sj. Groenman, hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Utrecht: „De provinciale en ge meentelijke indeling der Zuiderzeepolders". LONDEN (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft Za terdag namens de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken Bondskanselier Adenauer uitgenodigd de heden te Londen te houden conferentie bij te wonen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben Zondagavond, na een middag bijeenkomst van drie en een half uur, het volgende communiqué uitgegeven: „De Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken hebben Zondag twee maal op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken vergaderd. Zij hebben gesproken over de onderhandelingen met West-Duitsland, handelende over met dat land te sluiten overeenkomsten en over hiermede verband houdende vraagstukken. De ministers zullen Maandag opnieuw bij een komen. Aan hun besprekingen zal dan worden deelgenomen door de West-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer". Zondagavond is te Londen vernomen dat de Britse, Franse en Amerikaanse mi nisters van Buitenlandse Zaken er in ge slaagd zijn de meeste nog tussen hun lan den bestaande geschilpunten over de met West-Duitsland te sluiten overeenkomsten, die in de plaats moeten komen van het bezettingsstatuut, uit de weg te ruimen. Verder wordt nog vernomen dat Ache- son, Eden en Schuman het in grote trekken eens zijn geworden over de politiek ten aanzien van de ongeveer duizend oorlogs misdadigers, die zich nog in West-Duitsland bevinden en van de West-Duitse financiële bijdrage aan de West-Europese verdedi ging. Men meent echter dat nog geen volledige overeenstemming is bereikt over het ge allieerde toezicht, uit te oefenen op de West-Duitse industriële productie. Dit punt is een sleutelvraagstuk, dat nog door de Westelijke grote drie en West-Duitsland moet worden opgelost. In de motie, waar aan de Franse regering de kwestie van ver trouwen heeft verbonden en die Dinsdag door de Franse Nationale Vergadering zal worden behandeld, wordt geëist dat bepa lingen betreffende het geallieerde toezicht op de West-Duitse industriële productie in de met West-Duitsland te sluiten overeen komsten moeten worden opgenomen. Doch de West-Duitse Bondsdag heeft uitdrukke- NEW YORK, (AFP). Bij aankomst uit Parijs heeft de voorzitter van de Vei ligheidsraad, Kyrou, in New York ver klaard, dat de Veiligheidsraad een officieel beroep van Tunesië heeft ontvangen, waar in het recht om zichzelf te besturen wordt gevraagd. Kyrou verklaarde te geloven, dat het ge schil tussen Frankrijk en Tunesië door di recte onderhandelingen tussen de belang hebbenden zou kunnen worden opgelost. lijk verklaard niet te zullen instemmen met dergelijke beperkende bepalingen. De drie Westelijke ministers van Buiten landse Zaken hebben ook gesproken over het vraagstuk der verbindingen tussen de te vormen Europese verdedigingsgemeen schap en de Atlantische verdragsorganisa tie. Het verluidt dat zij hun goedkeuring hebben gehecht aan een aanbeveling van de Atlantische raad van plaatsvervangers, volgens welke op het te vormen Europese leger betrekking hebbende Atlantische beslissingen door de landen, die contingen ten in dit leger hebben, moeten worden goedgekeurd. Deze bepaling zou maken dat West-Duitsland, dat deel zal hebben aan het voorgesteld Europese Leger, doch geen lid is, wel invloed heeft op de te vormen Euro pese verdedigingsgemeenschap. Nog hoop Iïet verluidt dat minister Schuman zijn collega's heeft meegedeeld dat de deside- ratas neergelegd in de motie betreffende de Franse buitenlandse politiek, de doeleinden, waarnaar deze politiek streeft, aangeven, doch dat zij niet moeten worden gezien als volstrekt bindende voorwaarden, waar aan de Franse onderhandelaars moeten vasthouden. Deze mededeling van Schu man, die duidelijk maakt dat er nog onder handeld kan worden over de te Bonn en Parijs gestelde tegenstrijdige voorwaarden, waarvan de West-Duitse en Franse deel neming aan het voorgesteld Europese leger afhankelijk werd gesteld, heeft Zondag te Londen de hoop op overeenstemming doen rijzen. „EMPIRE ORWELL" NADERT. Het troepenschip „Empire Orwell", ko mende uit Japan met 1800 militairen uit Korea aan boord, onder wie ook Neder landers, heeft Zaterdagmiddag Algiers aan gedaan. Het schip is kort daarop weer uit deze plaats vertrokken op weg naar Southampton. Van 11 tot 14 Juni zal in Den Bosch een congres worden gehouden van de Neder landse Vereniging van Ex-politieke gevange nen uit de bezettingstijd. Tennyson: Kennis komt, maar wijsheid talmt. Vandaag viert Marijke, ons jongste Prinsesje, haar vijfde verjaardag. Hier bestudeert zij, in de tuin van paleis Soestdijk, de geheimen der stuurinrichting van haar speelgoedauto. (Foto W. Schurman N.F.K.). (Van onze correspondent te Parijs) Premier Faure heeft Zaterdag de motie over het Europese leger, waaraan hij Don derdag het bestaan van zijn regering had verbonden, ingetrokken en Zondagochtend om 4 uur een nieuwe motie ingediend, welke aan de socialistische wensen wat verder tegemoet kwam en waarover mor gen zal worden gestemd. Minister Schuman had in Londen zijn besprekingen met zijn collega's Eden en Acheson afgebroken om de debatten in de Kamer bij te kunnen wonen. Zondagmorgen vloog hij weer naar Engeland terug. Hij zal vandaar, zo het nieuwe votum de regering niet noodlottig zal blijken, morgen de reis naar Lissabon ondernemen. De nieuwe motie verklaart dat de Natio nale Vergadering de wil van Frankrijk be vestigt om met al zijn kracht bij te dragen tot de eenmaking van Europa en, bewust van de noodzakelijkheid niets te verwaar lozen bij de gezamenlijke defensie-inspan ning waartoe de vrije landen gedwongen zijn, het denkbeeld goedkeurt van het ver enigen van de nationale strijdkrachten van de Europese landen tot één Europees leger. De Assemblée, aldus de motie, onder streept dat dit plan, dat kan leiden tot een Duitse deelneming aan de Europese ver dedigingsgemeenschap op voorwaarde van onmisbare garanties, alleen noodzakelijk is wegens het voortduren van de internatio nale spanning. In de nieuwe motie wordt voorts de As semblée verzocht te bevestigen, dat de or ganisatie der gemeenschappelijke verdedi ging „in geen enkel opzicht strijdig is met de gelijktijdige pogingen om algemene en STOCKHOLM, (N.T.B.) De nieuwe Zweedse spionnage-affaire overschaduwt op het ogenblik al het andere nieuws in de Zweedse dagbladen. Zelfs de Olympische winterspelen komen op de tweede plaats. De mededelingen, die de gearresteerde communist Fritjof Enbom zelf heeft ge daan over zijn spionnage-activiteit werden aanvankelijk als bijna te fantastisch be schouwd, maar de veiligheidspolitie heeft na controle bij militaire autoriteiten ge constateerd, dat Enbom in vele gevallen gedetailleerde inlichtingen heeft kunnen krijgen, zowel over verdedigingswerken als over operatieschema's. De marinespion Andersson heeft de Zweedse defensie een schade berok kend, die op vele honderden millioenen kronen kan worden geschat, maar de kans bestaat, dat de activiteit van Enbom een nog omvangrijker schade tengevolge heeft. Van militaire zijde wordt bevestigd, dat Enboms spionnage bij de defensiewerk zaamheden in het Noorden van Norrland (Noord-Zweden) van bijzonder ernstige aard is geweest. Niet alleen zuiver militaire geheimen zijn ontsluierd. De Russen hebben door Enboms toedoen kennis genomen van zo goed als alle plannen voor verdedigingswerken aan de gehele Zweeds-Finse grens en van uiterst belangrijke feiten betreffende de burgerlijke verdediging, maar ook heeft Enbom inlichtingen verstrekt over de eva cuatieplannen voor de burgerbevolking in geval van oorlog. Voor zijn werk heeft Enbom sedert 1940 van de Russen in totaal vijftigduizend kro nen (ongeveer 37.000 gulden) gekregen. Het schijnt vast te staan, dat Enbom van 1940 tot April 1951 geregeld rapporten aan de Russen heeft uitgebracht. Het con tact met zijn opdrachtgevers onderhield hij volgens gewone spionnagemethodes. Dik wijls gebruikte hij een haarspeld, die hij op een afgesproken plaats bevestigde, soms aan een paal in de buurt van de Russische ambassade, soms ergen anders. Als de uit einden van de haarspeld van elkaar af waren gebogen, betekende dat, dat Enbom in Stockholm was, waarna volgens af spraak een ontmoeting volgde op een an dere plaats. Daar overhandigde Enbom zijn rapport in code. De code was zeer in gewikkeld en de Zweedse veiligheidspolitie slaagde er dan ook niet in haar te ont raadselen voor zij hulp kreeg van een per soon, die van Enbom de codesleutel had ge kregen. Enbom gelooft, dat zijn contact personen in Stockholm gedeeltelijk thuis hoorden bij het Russische persagentschap Tass. Wroeging In de lente van het vorige jaar begon Enbom gewetenswroeging te krijgen. Hij trad uit de communistische partij en ver huisde naar Stockholm, waar hij langza merhand in een geestelijke crisis geraakte, kort nadat de spion Andersson tot levens lange gevangenisstraf was veroordeeld. Het gevolg van deze crisis was dat hij zich op Kerstavond tegenover een vriend zijn hart uitstortte en zelfs alles over zijn lang durige en omvangrijke spionnage-activiteit onthulde. De vriend waarschuwde het mi nisterie van Defensie. Zo kon Enbom enige dagen geleden nadat hij een maand lang geschaduwd was worden gearresteerd. „Je Elsa" Toen Enbom, na zijn verhuizing naar Stockholm, opgehouden was met het uit brengen van zijn rapporten, deden de Rus sen nog verschillende pogingen om hem zijn activiteit te doen hervatten. Zo stuur den ze hem nog in October van het vorige jaar een gewone prentbriefkaart met de volgende tekst: „Hoe gaat het nu met je? Ik zou graag nog eens wat van je willen horen. Kunnen we elkaar niet eens weer zoals gewoonlijk ontmoeten? Je Elsa". Geruchten, dat Enbom ook zou hebben geholpen om atoomgeheimen van de Ver enigde Staten naar Rusland over te bren gen zijn van politiezijde niet bevestigd. Maar zelf zou hij die indruk hebben ge kregen toen hij als koerier dienst deed op een verbinding van Noorwegen over Ha- paranda en de Zweeds-Finse grens naar Moskou. Volgens „Stockholms Tidningen" heeft Enbom zijn eerste contact met de Russische ambassade gekregen via een vooraanstaan de vertegenwoordiger van de communis tische partij in de Stockholmse gemeente raad. Een vooraanstaand communistisch lid van de Zweedse Rijksdag zou ook sterk gecompromitteerd zijn. Men weet nog niet zeker of behalve Enbom en zijn vriendin nog andere personen zijn gearresteerd, maar er zou kans bestaan op nieuwe ar restaties in Norrbotten, Stockholm en be paalde havensteden. In de stal van een boerderij te Dier gaarde-Echt (L.) hebben omwonenden Zaterdag de levenloze lichamen aange troffen van de 43-jarige landbouwer J. van O. en de 24-jarige grenskommies G. F. uit Sittard. Het verminkte lichaam van Van O. was met een deken bedekt. In de nabij heid lag een hamer. De grenskommies bleek te zijn doodgeschoten. Uit het onderzoek is gebleken dat beide mannen waarschijnlijk reeds Vrijdagmid dag zijn overleden. Omtrent hetgeen zich in de stal moet hebben afgespeeld tast de rijkspolitie nog volkomen in het duister. De landbouwer Van O. was zeer gezien. Hij heeft tijdens de bezetting vele ge allieerde vliegers onderdak en hulp ver leend. Zijn boerderij werd „Het piloten- huis" genoemd. De grenskommies F. zou Zaterdag te Maastricht in het huwelijk zijn getreden. Hij stond bij zijn superieuren zeer goed aangeschreven. Toen hij Vrijdagavond niet van zijn dienst terugkeerde, hadden enige collegas de omgeving nhar hem afgezocht. Volgens de Volkskrant had de kommies van de landbouwer geld geleend. Ver ondersteld wordt dat hij Vrijdagmiddag naar Van O. is gegaan om nog meer geld te vragen. Toen deze weigerde zou F. hem met een hamer hebben neergeslagen en daarna zichzelf met een schot uit zijn dienstrevolver van het leven hebben be roofd. Deze revolver is onder zijn lichaam aangetroffen. Er was één schot uit gelost. NEW YORK, (AFP). De „New York Times" meent te weten, dat het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken op het ogenblik drie belangrijke verande ringen in de Amerikaanse politiek ten op zichte van Formosa en communistisch China bestudeert. Deze veranderingen zou den zijn: Uitbreiding van de instructies aan de Amerikaanse zevende vloot, die Formosa beschermt, teneinde deze vloot algehele vrijheid te geven, om iedere communisti sche aanval, op welke wijze ook uitgevoerd, af te slaan. Annulering van de aan de zevende vloot gegeven bevelen om iedere aanval van na tionalistische strijdkrachten op communis tisch China te onderscheppen. Herhaling van de verklaring, dat For mosa door de Verenigde Staten beschermd zal blijven tegen iedere communistische aanval, zelfs indien een bestand in Korea zou zijn gesloten, aldus de „New York Times". gecontroleerde ontwapening te verkrijgen". In de motie wordt Faure's verklaring in de Assemblée goedgekeurd, dat alle pogin gen in het werk moeten worden gesteld om het werk van de ontwapeningscommissie van de UNO tot een goed einde te brengen. Andere punten in de motie zijn: Geen recrutering van Duitse eenheden voordat het verdrag betreffende de Europese defen siegemeenschap is geratificeerd door de parlementen der betrokken landen. Geen discriminerende behandeling van Duitsland in de Europese defensiegemeen schap, maar de overeenkomsten waarover thans wordt onderhandeld, moeten de no dige garanties bevatten wat betreft wapen productie en verdeling van de financiële last. Het lidmaatschap van Duitsland van de Europese defensiegemeenschap moet in geen enkel verband staan met zijn toetre ding tot het Atlantisch pact. Dat pact is een zuiver defensieve organisatie en de leden kunnen geen territoriale aanspraken hebben. Er moet rekening worden gehouden met Frankrijks uitgaven in Indochina als de kosten van het Europese leger worden om geslagen. Aan Engeland en Amerika moet worden verzocht garanties te geven tegen schending van het verdrag inzake de Euro pese defensiegemeenschap door een aange sloten land. Deze garanties moeten worden geschraagd door de handhaving van Britse en Amerikaanse troepen op het Europese vasteland zolang dit nodig blijkt. De Franse troepen in het Europese leger moeten steeds in aantal ten minste gelijk zijn aan die van een ander lid. Basiseenheden in het Europese leger moeten tot één geheel worden verenigd op een zo laag mogelijk niveau. In dé bijlagen van het verdrag betref fende de Europese defensiegemeenschap moeten regelingen opgenomen worden voor een geleidelijke opneming van nationale eenheden in het Europese leger, in overeen stemming met de progressieve vorming van de defensiegemeenschap. Alle pogingen moeten worden gedaan om het leger ondergeschikt te maken aan een Europees boven-nationaal orgaan met reële, zij het ook beperkte, bevoegdheden. De regel van het nemen van besluiten met algemene stemmen moet strikt worden be perkt en er moet een gemeenschappelijke begroting worden opgesteld zonder dat de leden het recht van veto hebben. Er moet geen nieuwe Duitse generale staf komen. De pogingen om Groot-Brittan- nië in het Europese leger te brengen, moe ten worden hernieuwd. Verdacht bericht Bij de wijziging van het socialistische standpunt heeft een communiqué van het officiële Franse persagentschap A.F.P., dat uit Londen zou zijn gezonden, een voor name rol gespeeld. In dat communiqué werd namelijk ge meld, dat de ministers Acheson en Eden aan minister Schuman de garantie hadden beloofd inzake de Duitse medewerking aan het Europese leger, waarop de socialisten in hun motie krachtig hadden aangedron gen. De socialisten werden er dar; ook tot het regeringsstandpunt door bekeerd. Even later werd echter het A.F.P.-bericht door Acheson zelf uit Londen gedemen teerd. De socialisten handhaafden niette min hun steun aan de regering. Maar aan de geschiedenis van dit ver dachte A.F.P.-bericht zal in de Kamer morgen zeker nog wel verdere aandacht worden besteed. Men vraagt zich in het bijzonder af of dit semi-officiële bericht in Londen door Schuman of eventueel in Pa rijs door Faure geïnspireerd is geworden. Dinsdagavond om 20.05 uur zal Koningin Juliana via de beide Hilversumse zen ders het woord richten tot het Nederlandse volk naar aanleiding van de uitgifte van de nationale leningen voor de woningbouw. Die dag zullen de eerste leningen wor den uitgegeven. Zij dragen het karakter van een burgerzinlening. De opbrengst is voor alle gemeenten bestemd. Men zal met bedragen van 25 en 100 gulden aan de lening kunnen deelnemen. De uitgifte geschiedt op uitnodiging van de Nederlandse regering door de Bank voor Nederlandse Gemeenten. DJAKARTA (Aneta). De op één na grootste partij van Indonesië, de P.N.I., heeft Zaterdag besloten de ondertekening door minister Subai-djo van de overeen komst met de V.S. over de wet op de wederzijdse veiligheid, zowel als de over eenkomst zelf, af te keuren. Een uitweg uit de moeilijkheden, die zijn ontstaan door de ondertekening, ziet de P.N.I. in de aan bieding van het mandaat van het kabinet aan de president. Deze beslissing maakt de val van het kabinet waarschijnlijk. Poli tieke waarnemers nemen aan, dat bij de val van het kabinet aan de P.N.I. zal wor den opgedragen een nieuw kabinet te for meren. Dinsdag zal het Indonesische kabinet bij eenkomen om over zijn eigen positie te spreken. Waarnemers spraken heden ochtend de verwachting uit, dat de re gering mogelijk nog zal aanblijven ten minste tot begin Maart, ook al wegens de aan de gang zijnde besprekingen in Den Haag. Tegenover de mening van sommigen, dat het aanblijven van het kabinet, dat in de geest toch reeds demissionnair is, weinig meer steun aan d Indonesische delegatie in Den Haag zou kunnen geven dan een ook in wezen demissionnaire regering, staat die van vele politieke waarnemers, dat het kabinet niet uit innerlijke zwakte, doch wegens handelingen van slechts één harer leden in de huidige toestand is geraakt. PANMOENDJOM (Reuter). De on derhandelaars van de U.N.O. hebben Zon dag op bepaalde voorwaarden het Noordelijke voorstel voor aanbevelingen aan de betrokken regeringen over een Koreaanse vredesconferentie aanvaard. De Noordelijken, die een dergelijke con ferentie binnen drie maanden na een sta ken van het vuren gehouden willen zien, hebben Zaterdag een herzien voorstel in gediend. Zij zeiden daarin, dat de betrok ken regeringen moesten beslissen over het arbeidsveld van de conferentie en dat haar agenda moest luiden: „Terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea, een vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie, enzovoorts". De U.N.O.-afgevaardigde admiraal Tur ner Joy zei Zaterdag, dat hij tijd nodig had om de betekenis van het woord „enzovoorts" te bestuderen. De Noordelijken hebben dit in de plaats gesteld van „andere kwesties betreffende de vrede in Korea". Admiraal Joy heeft duidelijk doen uit komen, dat de U.N.O. het arbeidsveld van de conferentie tot Korea beperkt wil zien en dat onder „buitenlandse troepen" niet- Koreaanse troepen moet worden verstaan. De voltallige vergadering van de onder handelaars die heden zou worden gehou den. is op verzoek der Noordelijken tot morgen uitgesteld. De Noordelijken willen het antwoord der verbondenen op hun nieuwste voorstellen bestuderen. De Federatie Verenigde Maatschappij- ziekenfondsen, waarbij 58 ziekenfondsen zijn aangesloten, heeft in een nota critiek op het onlangs gepubliceerde ontwerp Zie kenfondswet tot uiting gebracht. Het karakter van het wetsontwerp acht men in hoofdzaak afgestemd op de sociale verzekering, waaraan de volksgezondheids zorg ondergeschikt wordt gemaakt. Een principieel bezwaartvan de federatie is het onderscheid tussen" verplicht verzekerden en vrijwillig verzekerden en de regeling, waarbij aan vrijwillig verzekerden minder waarborgen voor een geneeskundige ver zorging wordt gegeven dan aan hen, die tot de werknemers behoren. Handhaving in de wet van twee soorten verzekerden acht de federatie onaanvaardbaar. In de nota is een pleidooi opgenomen voor opheffing van het onderscheid tussen de loongrens voor de verplicht verzekerden van 4925 en de inkomensgrens voor de vrijwillig verzekerden van 4000. Deze discriminatie van de kleine zelfstandigen voor toetreding tot het ziekenfonds wordt onaanvaardbaar geacht en instelling van één grens, onder de huidige omstandig heden te stellen op 4925, wordt aanbe volen. Grote teleurstelling en ongerustheid uit de federatie over de perspectieven, die het wetsontwerp op organisatorisch gebied opent. Niet alleen dat volgens de federatie thans bestaande chaotische toestanden op ziekenfondsgebied worden bestendigd, maar ook wordt uitdrukkelijk de mogelijkheid geopend om in plaatsen en streken, waar reeds verscheidene ziekenfondsen werken, nog andere ziekenfondsen toe te laten. Een dergelijke ontwikkeling wordt in flagrante strijd geacht met de ook van overheidswege uitgeoefende aandrang tot sanering van werkgebieden en de concentratie van zie kenfondsen daar, waar verscheidene fond sen in eenzelfde gebied werkzaam zijn. 'ïvmmtxvti ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige Noord-Westelijke wind. Zachter. 19 Februari 'ion op 7.49 uur, onder 18.00 uur. Haan op 3.29 uur, onder 10.26 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 18 Februari loog water: 8.14 en 20.34 uur. .aag water: 3.37 en 16.05 uur. Dinsdag 19 Februari Hoog water: 9.— en 21.35 uur. Laag water: 4.20 en 16.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1