Wereldnieuws VELPAFIN Solistenconcours van de Bond van Haarlemse Muziekverenigingen ZWITSAÜ De radio geeft Dinsdag Britse atoomproef in Australië PANDA'S HEREN-LEVEN 2 C£ geneest schrale ruwe huid Nieuw verzoek van comité Februaristaking Nieuwe garantieprijs voor baconvarkens bewijzen AKKER TJ ES onschatbare diensten! Ze verdrijven koorts en pijn en werken zweetbevorderend. Europese Socialisten Perzië verliest hoop op lening van wereldbank Radio-Moskou over verzet in Joegoslavië Heringa Wuthrich Politie zoekt nog naar dader van overval te Utrecht Gebedsdag voor studenten Zeven T weede Kamerleden naar Engeland ■n TIP VAN BOOTZ Agenda voor Haarlem Courses te Mereveld Waterpolo HVGB versloeg HPC BARTELJORISSTRXAT 20 TEL. 13439 Overwinning voor Cor du Buy MAANDAG 18 FEBRUARI 1952 In het gebouw van „Zang en Vriend schap" aan de Jansstraat had Zaterdag en Zondag een nationaal solistenconcours plaats, dat georganiseerd was door de Botnd van Haarlemse Muziekverenigingen. Er werden de eerste dag 22 nummers ten gehore gebracht en gekeurd. Men zal be grijpen dat we die niet allemaal stuk voor stuk in de krant kunnen behandelen. We kunnen alleen een greep doen uit de beste prestaties die met een „eerste prijs" be loond zijn. Er werden twee eerste prijzen „met lof" toegekend. De Amsterdammer Hugo van Poecke leverde een vertolking van het klarinetconcert van Mozart, die niet alleen technisch volkomen gaf was, maar ook een rijke muzikaliteit verried. De man beweert dat hij het zichzelf ge leerd heeft ongelooflijk! De tweede on derscheiding „met lof" ging naar Jac. Stolze uit 's Gravezande, die de „Carnaval de Vénise"-variaties op zijn cornet a pistons speelde met een beheersing van tong-, lippen- en vingertechniek die hoog boven het gemiddelde van het dilettantisme uitsteeg. Een hoge eerste prijs verwierf ook de hoboïst A. Butter van het symphonie- orkest „Haerlem" met een van goede smaak getuigende uitvoering van een sonate van Loeillet. De sopraan-saxofonist H. F. van der Linden uit Amsterdam liet een vlotte en degelijk muzikale vertolking horen. De tenor-saxofonist Van der Kooy uit Naald wijk maakte eveneens een goede beurt (waaruit zijn lyrische aanleg bleek) en de pistonist G. Visser van Harmonie Crescen do uit Haarlem wist indruk te maken met de vertolking van een fantasie op „Mari- tana", die hij technisch handig weergaf. De pistonist J. A. Baard, van „Arti et Reli- gioni" leverde een eenvoudige maar qua muzikale expressie beduidende prestatie. De trombonist P. Spanjaard van „De Spaarnebazuin" speelde zijn stuk met ge zonde sonoriteit. Jammer dat enkele tonen niet zuiver waren; waarschijnlijk ligt het aan zijn in strument. E. Koek liet een zeer verdienste lijke bugelklank horen en A. den Doelder van „Arti et Religioni" speelde zijn stuk met rustig overleg. Ten slotte noemen wij van de solisten nog de klarinettist P. Ter- voort, van Caecilia uit Haarlem-Noord, die wat scherp van klank, maar toch met mu zikale uitdrukking het Andante uit de be kende „Sinfonia" van Joh. Chr. Bach liet horen. Van de ensembles bleek het saxofoon kwartet van Kunstkring Spaarndam de belangwekkendste prestatie te leveren. Men speelde een suite uit de „Fire-music" van Handel. Verdienstelijk was het samenspel van twee bugelspelers van „Arti", stevig en fris een piston-duo van dezelfde vereniging. Nog drukkere Zondag Niet minder dan 36 proeven werden op de tweede dag van het solistenconcours af gelegd. „Harmonie Crescendo" leverde een behoorlijk aantal deelnemers, waarvan de volgende met een eerste prijs beloond wer den: A. Bijster, bariton; L. van der Togt, fluit; R. van Hoeven, piston; J. Officier, trompet; G. Kuipers en L. Treffers, klari net; als mede het duo Braun-Bouwmeester, pistons. Bijzondere vermelding verdient het sportieve voorbeeld van de voorzitter, de heer H. Tuin, die het niet bij woorden laat om de leden van zijn korps tot deelneming te animeren, maar die ook zelf in de bres springt. „Kunstkring" uit Spaarndam leverde een aardig contingent en mocht er zich op verheugen dat er vier eerste prijzen in de wacht werden gesleept: door de altsaxofo nist J. P. Faassen, door de bariton-saxofo nist J. Kraan, door de bugelspeler A. van der Kwaak en deze laatste tezamen met de pistonist H. A. van der Kwaak in duet. De Haarlemse vereniging „Apollo" had ook een drietal nummers op het programma en verwierf vooral succes met een blaas- kwartet. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9,35 Pla ten. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Alt en piano. 12.00 Orgel, piano en viool. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Lichte muziek. 12.50 Olympi sche Winterspelen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.00 Platen. 16.30 Voor kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Platen. 17.30 Piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte mu ziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Klein koor en solis ten. 19.45 Platen. 19.50 De inspectie van het schriftelijk onderwijs, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Olympische Winterspelen. 20.15 Geva rieerd programma. 21.25 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 21.45 Orkest. 22.45 Discogram. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazz. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Promenade orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof, 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.30 Olympische Spelen. 1952. 17.45 Rege ringsuil zending: Hoe wordt Nieuw Guinea bestuurd? 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten 18.20 Sport. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Olym pische Spelen 19.52. 19.00 Hier is vrij Europa, vaudeville-programma. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man 20.15 Die Sehöpfung, oratorium. (In de pauze: platen en actualiteiten). 22.30 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Ge zond gezin, causerie. 23.2524.00 Maastrichts Stedelijk Orkest. TELEVISIE. Programma var, de K.R.O. 20.15—21.45: Kampvuren langs de Evenaar; Actualiteit of film; Weer over zicht; „Blok Q 52", óetectivespel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Bariton en piano. 13.30 Platen. 13.45 Bariton en piano. 14.00—15.30 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleu ters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Luisterspel. 20.45 Platen. 21.43 Actualiteit. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.5523.00 Nieuws. De fluitist van het symphonie-orkest „Haerlem", de heer Poolman, maakte een prachtige beurt met „Odellete" van Saint- Saëns, welke hem een eerste prijs met lof deed toekomen. De althoornist F. van den Enden van „Wilhelmina" uit Santpoort be haalde een eerste prijs met het lastige hoornconcert van Mozart. Interessante mededinging was er van de „St. Jans-Fanfare" uit Zoeterwoude, die vier jonge mensen de proef liet afleggen. Jammer was het dat een 14-jarige pisto nist last, van zenuwen kreeg; de 13-jarige Piet de Boer, die ook piston speelde, maak te het voor allen goed, want hij verwierf niet alleen een eerste prijs met lof, doch oo k de extra-prijs voor het hoogste aantal punten voor het „koper". En de altsaxofo nist D. Blokland kreeg de eerste prijs met lof met nog vier punten meer. Hij leverde een bijzonder beschaafde muzikale presta tie. Zoeterwoude zorgde voor de aangename verrassing van de middag. „St. Caecilia" uit Amsterdam maakte een treffende indruk, dank zij de tubaspeler Joop Noom, die voor zijn technisch knappe prestatie de onderscheiding „met lof" kreeg en de trompettist H. Herni, die een eerste prijs verwierf. Opmerkelijk gaaf spel op de bugel hoorde men van J. Ranzijn uit Heer- hugowaard, die deswege ook „met lof" werd onderscheiden, evenals de sopraan-saxo fonist A. Rep uit Oostzaan. Mej. G. Pronk uit Landsmeer leverde op hetzelfde instru ment een delicate prestatie die haar bijna in deze hoogste catagorie bracht. Zeer goed spel op de tuba werd ten slotte ten gehore gebracht door A. Broek huizen uit Delft, die tezamen met zijn zoon ook nog een duo voor piston en bariton ten beste gaf. De extra-prijs voor het „hout" (uitgeloofd door de uitgever Molenaar te Wormerveer) ging naar Hugo van Poecke, de klarinettist, die Zaterdag zo'n prachtige Mozart-vertolking liet horen. Wij hebben hier dus alleen de beste prestaties vermeld. Wat de minder geluk kige betreft: als steeds deed 'zich het ver schijnsel voor, dat er heel vaak „doodge- speelde" stukken waren, nummers waar mee men al jaren de concoursen afgegraasd heeft en die men wellicht vroeger wel eens goed heeft kunnen vertolken. Wil men werkelijk profijt van zo'n concours hebben, dan neme men telkens wat nieuws ter hand en zoeke dat nieuwe in een betere soort muziek dan de fantasieën en airs-variés uit de oude doos, die bij velen nog steeds schering en inslag zijn. JOS. DE KLERK. By weigering zal het tot eendaagse staking aansporen De burgemeester van Amsterdam heeft aan het „Herdenkingscomité Februari-sta- king 1941" vergunning geweigerd voor een herdenkingsplechtigheid op een terrein aan de Polderweg en een tocht naar de Nieuwe Oosterbegraafplaats op 24 Februari. Het comité heeft thans besloten burgemeester d'Ailly nogmaals te verzoeken een herden king toe te staan. Als de burgemeester bij zijn weigering blijft wil het comité de ar beiders oproepen op Maandag 25 Februari het werk neer te leggen. Gouden jubileum van bouw vereniging St. Servatius Te Maastricht is Zaterdag het gouden jubileum der R.K. Bouwvereniging St. Servatius gevierd. De vereniging bood de gemeente Maastricht de bouw van een modern tehuis voor bejaarden aan, naar een ontwerp van architect Jos. Huysmans. Minister In 't Veld getuigde van zijn grote waardering voor het werk van St. Servatius. Hij deelde mede dat de Koning in de heer H. W. Hones, secretaris van St. Servatius, had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Denk om de gladde wegen In één week tijds hebben in de Haarlem mermeer 14 verkeersongevallen plaats ge vonden, waaronder er waren met grote materiële schade. Veelal zijn die ongeval len ontstaan door het te snel rijden, waar door bij uitwijken de zachte berm wordt geraakt en de bestuurder de macht over zijn stuur verliest. Dit is vooral op dagen als de wegen glad zijn. Een ernstige waarschuwing voor alle automobilisten! In verband met de verhoging van de prijs van gedistribueerde voedergranen, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening thans ook de nieuwe garan tieprijs voor de baconvarkens vastgesteld. De oude garantieprijs voor de varkens houderij van 2.38 per kg geslacht gewicht is met ingang van 18 Februari 1952 (met 0.16 aan duurder voer) verhoogd tot 2.54 per kg geslacht gewicht, vermeerderd met kwaliteitstoeslagen van respectievelijk 0.03 en 0.06 voor tweede en eerste kwa liteit bacon. ADVERTENTIE FRANKFORT, (Reuter). Zondag is het vijfde congres van de socialistische beweging voor een Verenigd Europa te Frankfort geëindigd De volgende resolu ties zijn aangenomen: Als grondslagen vooi een Europees so cialisme acht het congres een hogere le vensstandaard en het aansluiten van de volken uit alle landen bij de strijd voor een democratische, socialistische, Europese linkervleugel noodzakelijk. Iedere staat moet in gelijke mate zijn souvereiniteit overdragen aan een supra nationaal gezagsorgaan onder democrati sche controle. Zo spoedig mogelijk moet een wetgevende vergadering van Europa worden bijeengeroepen. Nationale legers zijn „gevaarlijke en ouderwetse instellin gen" en moeten worden afgeschaft. TEHERAN (Reuter). Een Perzische regeringswoordvoerder heeft verklaard, dat Perzië in feite opgehouden heeft te hopen op de lening van 25.000.000 dollar van de wereldbank. De regering had uit Washington vernomen, dat de bank „het ene excuus na het andere" maakte. Overigens worden de besprekingen tussen de regering en de missie van de bank in Teheran voortgezet. A.F.P. meldde Zaterdag al, dat de be sprekingen, welke de vice-president van de wereldbank, Garner, Zaterdagmorgen met de Perzische premier, dr. Mossadeq, had gehouden, op een volledige mislukking waren uitgelopen. Garner besloot eerst naar Washington terug te keren. De voor zitter van de Perzische Senaat, Taghi Zadeh, wist hem echter te bew, jen zijn vertrek uit te stellen. Zondag is in een uitzending van radio- Moskou verklaard, dat „de nationale vrij heidsstrijd van het Joegoslavische volk met de dag terrein wint. De beweging krijgt meer en meer het karakter van een ge wapende worsteling", aldus de radio. In West-Bosnië, in verscheidene delen van Montenegro en in Macedonië zouden er haarden van verzet zijn, waar parti- saneneenheden „een guerilla tegen gere gelde troepen voeren en militaire opslag plaatsen aanvallen". Volgens radio-Moskou neemt ook het aantal sabotagedaden in de industrie toe en is de dag niet ver, dat „het fascistische regiem van Tito voor altijd zal zijn afgeschaft". ADVERTENTIE HAARLEM Electrische installaties Luidsprekende telefoon-installaties ADVERTENTIE vtoütoKL koudUfnv tfwt VhJwnoa en. KnuMaoJl!; Slachtoffer overleden Het onderzoek naar de dader van de op 6 Februari in een woning aan de Bollen- hofsestraat te Utrecht op de bejaarde be woonster gepleegde moordaanslag heeft tot dusverre geen resultaat gehad. Zoals des tijds gemeld is, belde op Woensdagmiddag 6 Februari om 5 uur een onbekende man van 25 a 35 jaar aan bij een woning in de Bollenhofsestraat. Toen de 62-jarige be woonster de deur had geopend, zei de on bekende dat hij een boek kwam brengen voor haar echtgenoot. Hij werd verzocht binnen te komen. Nauwelijks binnen, sloeg de man met een zware ijzeren hamer de vrouw op het hoofd. Een bovenbewoner kwam op het gegil van de vrouw toesnel len, waarop de aanvaller de voordeur uit rende. In een op 25 meter van de woning staande geel-beige klein model personen auto verdween hij. De buurman wist nog het autonummer op te nemen. Het genoteerde autonummer bleek te behoren bij een nieuwe auto van de Arnhemse politie, die nog nooit de garage had ver laten. De hamer is een gloednieuwe bol- bankhamer van een ongebruikelijk zwaar gewicht, namelijk 600 gram. Het achter gebleven boek „De Commissaris vertelt door" is eveneens gloednieuw. Het onder zoek naar een motief voor de aanslag heeft geen resultaat opgeleverd. Roof kan wel haast niet de bedoeling zijn geweest en het motief wraak lijkt eveneens uitgeslo ten. De vrouw had de aanvaller nooit eer der gezien. De echtgenoot heeft tijdens de bezetting illegaal gewerkt. Hij verklaart pertinent geen vijanden te hebben. Aanvankelijk leek het of de toestand van de vrouw langzaam vooruit ging, maar Zaterdag is zij in een ziekenhuis overleden Te Wageningen is de Wereldgebeds dag gehouden, georganiseerd door de Nederlandse Christelijke Studentenver eniging en de Vrijzinnig Chr. Stu- dentenbond. Uit alle delen van ons land waren studenten naar Wageningen geko men. Ook het buitenland was vertegen woordigd: er was een aantal Duitse stu denten. Een Russisch studentenkoor uit Parijs luisterde een kerkdienst op. Prof. dr. J. H. Bavinck, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, hield Zaterdagmiddag een inleiding over de waarde van het gebed. Zondagmiddag sprak dr. G. W. Heine- mann, president van de synode der Duitse Evangelische kerk en oud-minister van Binnenlandse Zaken van de Duitse Bonds republiek over het onderwerp „Die Frei- heit des Christen". PRINS BERNHARD BEZOCHT ZIJN MOEDER. Prins Bernhard heeft gisteren met prin ses Beatrix een bezoek gebracht aan zijn moeder, prinses Armgard, die voor haar gezondheid in Bad Driburg (Duitsland) vertoeft. Gistermiddag zijn de Prins en prinses Beatrix per vliegtuig naar Neder land teruggekeerd. HANS DERCKSEN GEKOZEN VOOR TOURNéE DOOR V.S. Eerste prijswinnaar van s het nationale concours voor jonge uitvoerende kunste naars, georganiseerd door de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, in samen werking met de stichting Duinrell, is de negentienjarige Hans Dercksen geworden. Deze is een leerling van het Rotterdamse conservatorium, waar hij pianospel stu deerde onder leiding van Jaap Callenbach. Zijn vader is burgemeester van Heerjans- dam. Dercksen zal een t.ournée mogen maken door de Verenigde Staten, waarbij hij voor de televisie en in radioprogramma's zal optreden. Zeven leden van de Tweede Kamer zijn vandaag van Schip-hol naar Engeland ver trokken om de Britse bewapening en de defensiemaatregelen te bestuderen. Zij zijn J. J. Vorrink en E. Vermeer (P. v. d. A.); J. J. Fens en Ph. D. J. M. Koersen (KVP), H A. Korthals (WD), A. B. Roosjen (AR) en H. Kikkert (CH). De Kamerleden zullen twee weken in Engeland blijven, kennis maken met hun leden van het Britse parlement en aan zitten aan een lunch, die te hunner ere gegeven zal worden door de staatssecre taris van Oorlog, Anthony Head. Het bezoek is volkomen informeel en draagt geen enkel politiek karakter, zo is verklaard. Vrijstelling van luisterbijdrage voor verzets-invaliden De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat de bur gers, die in het verzet invalide zijn ge worden, voor ten minste 70 arbeidson geschikt zijn en een buitengewoon pen sioen ontvangen, vrijgesteld kunnen wor den van de verplichting tot het betalen van luisterbijdrage voor de tijd, waarvoor hun dit pensioen is verleend. Zij moeten hun aanvraag om vrijstelling inzenden aan de Buitengewone Pensoenraad te 's Graven- hage en daarbij vermelden of zij houder van een radiotoestel of van een aansluiting op een omroepdistributie-inrichting zijn. In eerstbedoeld geval moeten zij tevens de serieletter en het nummer van hun luister- vergunning vermelden. In Steenderen zal Donderdag het nieuwe gemeentehuis in gebruik worden genomen. ADVERTENTIE Maakt de woningnood menigeen rebellig. Ik vind mijn zolderkamer toch nog geweldig Al wacht ik tot de dood, Dat is voor mij geen nood, Want met TIP is het wachten gezellig. Inz. Hr. W. W., Amsterdam ontv. 1 fles Tip. LONDEN (Reuter) De Britse rege ring heeft Zondag meegedeeld dat nog dit jaar in Australië proeven zullen worden genomen met een in Engeland vervaardigd atoomwapen, in nauwe samenwerking met de Australische regering. Er zal zorg voor worden gedragen dat mensen noch dieren door radio-activiteit in gevaar zullen werden gebracht. Er is niets meegedeeld over de aard van het te beproeven wapen De Amerikaanse senator McMahon, voorzitter van de Congrescommissie voor de atoomkracht, heeft Zondagavond ver klaard dat het Congres thans, met het oog op bovengenoemde Britse bekendmaking, mogelijk de Amerikaanse wet, waarin het de Amerikaanse regering wordt verboden met andere regeringen gegevens over vin dingen op het gebied der kernsplitsing uit te wisselen, opnieuw in behandeling zal nemen en wellicht wijzigen. Gem. Concertgebouw (tuinzaal): Voor dracht-avond Nel Oosthout, 8.15 uur. Nas- sauplein 8: Vilayat Khan spreekt over „Me ditation", 8 uur. City: „A song is born", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaame: „De wraakne- mer" en „Goudjagers van Nevada", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Om het goud van Nevada". 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dokter Holl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Paniek in de ijsrevue", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Luxor: „Enrico Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Telefoon voor u", alle leeft., 8.15 uur. DINSDAG 19 FEBRUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Stadsschouwburg: „Mister Ro berts" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Rem brandt, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. (zie pro gramma agenda van Maandag), Luxor: „Uit het leven van een bemind vorst", 11 en 12 uur; „Enrico Caruso", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. In de Vrijdag gepubliceerde agenda „Uit gaan in Haarlem" is een fout geslopen. In de opsomming der namen van medewerkenden aan de Woensdag in het Concertgebouw t.e Haarlem te geven uitvoering door de Heem- steedse Christelijke Oratoriumvereniging dient men te lezen: Reinhardt van Rand wijk (tenor) en Jaap Stroomenbergh (decla matie). De uitslagen van de Zondag gehouden dra verijen te Mereveld luiden: 34e Mereveldprys (afstand 1640 meter): 1. Pieter D 1.36.3. 2. Pahud de Mortanges 1.39. 3. Oosting's Oogappel 1.35.4. Totalisator: winnend 4.80; plaats 1.50, 2.00, 1.40; gekoppeld 16.covercall 8.10. 36e Mereveldprys (afstand 1740 m.) Eerste serie: 1. Loblied A. 1.34.3. 2. Leonidas Scott 1.35.9. 3. Nanda O. 1.36. Totalisator: winnend 8.60; plaats 3.20, 4.10, 3.10; gekoppeld 40.90; covercall 12.50. Tweede serie: 1. Promotor O. 1.37.9. 2 Nanda O. 1.38.2. 3. Leonidas Scott 137.8. Totalisator; winnend 8.60; plaats 2.60, 3.gekoppeld 28.50; covercall 4.80. Uitslag volgens puntentelling: 1. Nanda O 5 pnt. 2. Leonidas Scott 5 pnt. 3. Promotor O. 6 punten. 37e Mereveldprys (afstand 2100 m.) 1. Heny's Gold 1.34.9. 2. Lazuur 1.34.1. 3. Moquette de la Maire B. 1.33.3. Totalisator: winnend 4.40; plaats 1.80, 2.90, 2.30; gekoppeld 19.40; covercall 7.60. 38e Mereveldprys (afstand 2200 meter) 1. Orient Express G. 1.34.5. 2. Leo O. 1.34.6. 3. O Nelly Zora 1.35.4. Totalisator: winnend 2.40 (stal); plaats 1.80, 1.70, 2.10; gekoppeld 15.70; cover call 6.20. 39e Mereveldprys (afstand 2200 meter). 1. Kalida 1.31.4. 2. Lion 1.32.6. 3. New Spencer 1.32.3. Totalisator: winnend 4.10; plaats 2.10, 2.gekoppeld 7.20; covercall 3.50. De totale omzet bedroeg 41.236. In de wedstrijd HPC—HVGB (eerste klasse heren) hebben de Heemstedenaren Zaterdagavond hun eerste nederlaag geleden. De Haarlemmers gingen direct tot het offen sief over. Met twee doelpunten van Rol had HVGB al spoedig een voorsprong van 20. Geurtsen plaatste een hoekschop naar Dijk stra die de achterstand verkleinde. Op keu rige wijze doelpuntte Rol. In de tweede helft bracht Hogeland met een ver schot veran dering in de stand. HVGB won met 41. VZV—DWT 3—6 In een spannende wedstrijd tegen VZV heeft DWT de eerste overwinning in de eerste klasse heren geboekt. Nadat Hen Mes DWT de leiding had bezorgd veranderde Pum Swier de achterstand van VZV in een voor sprong van 21. In de tweede helft waren echter de bordjes verhangen. Door twee doelpunten van Fons Roozekrans nam DWT de leiding. Kor-t hierop plaatste Fons Rooze krans een hem toegewezen vrije worp naar Ben Roozekrans, die Vrugt het nakijken gaf (24). Een strafworp toegewezen aan Zwemmer werd door de Velsenaar ingescho ten. Hierna brachten Frits Lablans en Fons Roozekrans de eindstand op 36. DWT-DWR (dames) 3—0 In de eerste klasse dames heeft DWT revanche genomen op DWR door met 30 te winnen. Nadat aan beide kanten de aan vallen zonder succes waren gebleven be zorgde Mia Prins uit een gunstig liggende positie DWT de leiding. Met 10 voor DWT ging de rust in. Ook in de tweede helft mocht het de dames van DWR niet gelukken te doelpunten. Met twee doelpunten, waarvan één uit een strafworp, van Nel Hendriks, werd de stand 30 voor DWT. De stand is: DWT DWR HVGB HPC Haarlem VZV 12 9 6 4 3 0 28— 3 15— 7 9—13 4— 8 7—11 2—23 In de tweede klasse dames heeft Haarlem 2 met 101 van HVGB 4 gewonnen. De wedstrijd HPC 3HVGB 3, tweede klasse heren, eindigde met een 5—2 overwinning voor de Heemstedenaren. HVGB 5 won in de derde klasse heren met 70 van DWR 3. Wat erpolo-programma Het waterpoloprogramma voor deze week luidt: Dinsdagavond, Sportfondsenbad: Meisjes: DWRDWT. Dames tweede klasse: DWR 2 HPC 2. Heren eerste klasse: Haarlem 2 Haarlem 1. Woensdagavond, Stoops Bad: Jongens: HaarlemHPC. Zaterdagavond, Sportfondsenbad: Eerste ronde dames bekercompetitie: DWTMeeu wen. Heren bekercompetitie eerste ronde: HPCKroosduikers. Dames eerste klasse: VZV 1HPC 1. Dames tweede klasse: DWT 3HVGB 3. Heren tweede klasse: DWT 2 Haarlem 5. Invitatie. Griekenland en Turkije zijn Zaterdag officieel uitgenodigd toe te treden tot de Noord-Atlantische ver dragsorganisatie. Te Athene overhandig de de Amerikaanse zaakgelastigde tij dens een korte plechtigheid de officiële uitnodiging namens de twaalf leden der N.A.V.O. aan de Griekse premier, Piastiras. Te Ankara heeft de Ameri kaanse ambassadeur de officiële uit nodiging overhandigd aan de minister van Buitenlandse Zaken. Verongelukt. Een „Viking"-transportvlieg. tuig dat met gezinsleden van Britse mi litairen aan boord, uit Zuid-Engeland naar Nairobi, in Afrika, was vertrok ken, is boven Sicilië neergestort. Aan boord bevonden zich 34 personen, waar onder vier kinderen. Een schaapherder heeft de politie meegedeeld, dat alle inzittenden van het vliegtuig om het leven zijn gekomen. Koningin-Moeder. Koningin Elizabeth, de weduwe van Koning George VI, heeft Zondag te Londen bekendgemaakt, dat zij voortaan „Koningin Elizabeth, de Koningin-Moeder" wenst te worden ge noemd. Arsenicum en oude bant. Woensdag be gint te Poitiers (Frankrijk) het proces tegen de 56-jarige weduwe Marie Bes- nard, die verzot is op kanten kragen en er van wordt verdacht twee echtgeno ten, een schoonmoeder, een schoonva der, twee schoonzusters, twee nichten, een tante, haar beide ouders en een vriend van de familie door arsenicum om het leven te hebben gebracht. Al deze personen waren in de loop van vijftien jaar een onverwachte dood ge storven. Men begon tegen Marie Bes- nard, die bekend stond als een vrien delijke vrouw, verdenking te koesteren, toen haar tweede echtgenoot overleed na het eten van door haar bereide soèp. Men vond in haar boerderij flessen ver. gif, een samenstelling van arsenicum, bestemd voor het doden van colorado kevers. De lijken van haar verwanten werden opgegraven en deze bleken alle arsenicum te bevatten. Oproep. Via radio-Praag heeft de Tsjecho- slowaakse regering Zaterdagavond de bevolking opgewekt te helpen bij het opruimen van de sneeuw, die de arbei ders verhindert naar hun werk te gaan. De zware sneeuwval van de laatste dagen heeft de voedselvoorziening zeer belemmerd. Door hard werken van alle lagen der bevolking kan aan deze ernstige toestand een einde worden gemaakt, aldus de oproep. Liefde en oorlog. Amerikaanse archaeo- logen, die te Nippoer in Irak opgravin gen verrichten, hebben een vier duizend jaar oude tempel voor de Sumerische godin van de liefde en oorlog, Inanna, blootgelegd, aldus is te Chicago bekend gemaakt. De vondst wordt een der be langrijkste sinds vele jaren genoemd. De Sumeriërs, de oude bewoners van het dal van Euphraat en Tigris, beheer sten drieduizend jaar vóór Christus de cultuur van het Nabije Oosten geduren de lange tijd, maar er is weinig bekend van hun oorsprong en vroege geschie denis. Waarschuwing. De Finse premier, dr. Kek konen, heeft in een artikel in het tijd schrift „Kyaentaja", van de agrarische partij, de Finse partijen gewaarschuwd tegen een anti-communistische politiek. „Wij Finnen kunnen goede en oprechte betrekkingen met de Sovjet-Unie on derhouden en een dergelijke politiek is voor Finland een levensvoorwaarde", aldus Kekkonen.- „Finland heeft," ver volgt Kekkonen in zijn artikel, „in eigen land een sterke communistische partij, wier activiteit binnen het demo cratische staatsbestel als wettig is te beschouwen. Helaas wekten de leiden de Finse communisten dikwijls de in druk, als zouden zij op de belangen van een vreemd land sterker acht slaan dan op het Finse standpunt." Goud en zilver. Een Nederlandse deskun dige, J. van der Velde, is door een Britse maatschappij naar Ierland ge zonden om een onderzoek in te stellen naar goud- en zilvervondsten, die door' de voormalige rechter Michael Comyn naar zijn zeggen zijn gedaan in een oude mijn bij Carron in het Zuid-Ierse graafschap Clare. Comyn had zich met de firma in verbinding gesteld, nadat door Londense deskundigen het goudge halte van de door hem genomen mon sters geschat was op vijf ounces per ton, en het zilvergehalte op 100 ounces per ton. De Nederlandse expert onder zoekt thans, of economische exploitatie van de mijn mogelijk is. Naam. Het bestuur van de Schotse „Cove nant Association", een vereniging die zelfbestuur voor Schotland wil, wil pogen gerechtelijk te laten vaststellen, dat de nieuwe Britse Koningin in Schot land „Elizabeth de Eerste" dient te worden genoemd en niet, zoals elders, Elizabeth de Tweede, aangezien Schot land pas in 1707 tot het Verenigd Ko ninkrijk kwam te behoren, een eeuw na de dood van Elizabeth de Eerste. Als de actie succes heeft, zou dit betekenen, dat de eden van trouw die in Schotland op Koningin Elizabeth de Tweede zijn af gelegd, ongeldig zijn. Neutraal. Professor Noack heeft verklaard, dat zijn nieuwe groepering „Die Freie Mitte" (het vrije centrum) bij de ko mende verkiezingen cancudaten zal stel len. Noack is vóór een Duitse neutrali teit. 45. Het anders zo rustige stadje daverde van het gerucht toen de bestelwagen van Matrassenfabriek Snurksma en Tukjes met ongelooflijke snelheid door de nauwe straten scheurde, gevolgd door het krach tig motor-rijwiel van Agent Piepenga. „Aha! Leuk!", riep deze achterom tot zijn duo-passagier, Jolliepop; „eigenlijk had ik opdracht om alleen maar uit te kijken naar de Vleermuis-rover maar die kan me ge stolen worden! Die laat zich toch niet zien En aan een flinke verkeers-overtreder is tenminste nog eens aardigheid te beleven!" Maar intussen werd het duidelijk, dat de oude, doch goed-onderhouden bestelwagen hoge snelheden kon ontwikkelen, en dal het motor-rijwiel er niet gemakkelijk in zou slagen om hem in te halen. Panda be sloot dan ook tot iets heel gevaarlijks. „Zo jakkeren we maar ik-weet-niet-waar- naar-toe," zei hij, „en de Vleermuis-man krijgt intussen de kans om heel ergens an ders heen te vluchten! Ik moet onze chauf feur waarschuwen!" Terwijl hij zich nu met enkele acrobatische loeren naar de voorruit worstelde, sprak Graaf Gaston: „Ach zagdoe toch geen moeite! We heb ben toch al gewed dat we hem terug vin den, hah? Wel dan wed ik nog eens duizend ducaeten dat we hem binnen het uur al vinden, zag!" Dat won hij gemak kelijk. Panda staarde door de voorruit en zag wie de chauffeur van deze matrassen- wagen was, en daarop riep hij zó hard en verschrikt: „De Vleermuis! Het is de Vleermuis!" dat zelfs Agent Piepenga en Jolliepop het hoorden. „Vreselijk!", riep Jolliepop. „Wat vreselijk?" riep Piepenga. „Dat wordt een hele troep vliegen in één klap! Hou je vast!" En hij verhoogde de snelheid tot het maximum. 4UVER I ENTIE DAMES PANTALONS .1 In het Krelagehuis te Haarlem is Zondag het jaarlijkse tafeltennistournooi gehouden van de R.K. Tafeltennisvereniging „Win- Cried" Uit vele delen van het land waren speelsters en spelers naar Haarlem gekomen. Cor du Buy won de eerste prijs in de hoog ste afdeling tegen Van Soelen, J. du Buy en W. Stoop zegevierden in het dubbelspel tegen J. Hogendoorn en Van der Spek. NEDERLANDSE LUCHTMACHT WINT VAN DE ENGELSE LUCHTMACHT. De Zaterdagmiddag op het terrein van NAC te Breda gespeelde voetbalwedstrijd tussen het Nederlandse luchtmachteltfal én een ploeg van de Engelse luchtmacnt werd door de Nederlanders,nadat zij met. rust reeds de leiding hadden gehad (1—0), met 2—0 ge wonnen. Angenent (Stormvogels) en Rohrig HBS maakten de doelpunten,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2