WYBERT „Vingerhoedskruid" Ingezonden stukken Heemstede Amsterdamse Beurs 5 van Donkelaar gehuldigd De heer A. H. M. X. Trousselot overleden Burgerlijke stand van Haarlem Radio- en Radio-centrale Onteigening aan de Schalkwijkerweg Het Europese federalisme Première van Comedia Haarlems S.G. leed nederlaag tegen VVGA Voorkom heesheid! De Haarlemse uitkeringen uit het Gemeentefonds Er wordt weer gespaard De schoolkwestie te Hardegarijp De Vrouwen-Wereld gebedsdag MAANDAG 18 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vijf en twintig jaar bestuurslid van afdeling Haarlem der NRV De heer II. van Donkelaar is Zaterdag avond in „Dreefzicht" op de feestelijke bij eenkomst van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reis Vereniging gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij vijfentwin tig jaar deel uitmaakte van het afdelings bestuur. Bij de toespraken kwamen ook fcün vele diensten voor de N.R.V. in het algemeen tot uiting. De jubilaris' had geen huldiging ver wacht; hij werd verzocht zijn medewerking te verlenen aan een nummer van het pro gramma „Een bijzondere bestuursvergade ring". De heer Van Donkelaar ging op zijn plaats naast de voorzitter, de heer C. Spaargaren zitten en vernam toen, dat de bestuursvergadering was uitgeschre ven om hem hulde en dank te brengen voor het werk in het belang van de Nederlandse Reis Vereniging verricht. De voorzitter herinnerde aan de werkzaamheden van de heer Van Donkelaar, die vierentwintig jaar op bijzondere wijze het penningmeester schap waarneemt. De heer Luitingh was afgetreden als bestuurslid en op voorstel van de toenmalige secretaris, de heer W. Zuurendonk werd de heer Van Donkelaar candidaat gesteld voor het bestuur en daarna volgde de benoeming. Een jaar later legde de heer Soelaart het penningmeester schap neer, waarna de jubilaris van deze dag af de werkzaamheden overnam. De spreker dankte de heer Van Donkelaar voor zijn arbeid van penningmeester, van lid der commissie van de afdelingstochten, van reisleider en van afgevaardigde der af deling. Tenslotte bood de voorzitter als aandenken een sigarendoos aan. Dr. G. W a 11 a g h, vice-voorzitter van het hoofdbestuur, zeide gaarne naar Haar lem te zijn gekomen om de heer Van Don kelaar te feliciteren met zijn jubileum, te eren, voor de wijze waarop hij op velerlei gebied werkzaam is geweest en te bedan ken voor al hetgeen hij in de afgelopen jaren heeft gedaan voor de N.R.V. In het bijzonder weidde de heer Wallagh uit over het werk van de heer Van Donkelaar als lid van de raad van afgevaardigden, als lid van diverse landelijke commissies, waar in hij belangrijk werk heeft verricht, als lid van het Weïdadigheidsfonds „De Daad" en als reisleider. In de loop der jaren heeft de jubilaris het principe, de belangeloos heid zuiver te houden, gehandhaafd. Het hoofdbestuur heeft besloten de heer Van Donkelaar de erelegpenning aan te bieden, hetgeen de heer Wallagh vervolgens deed. Mevrouw Van Donkelaar werd in de hulde betrokken; zij ontving van het af- delings- en van het hoofdbestuur der N.R.V. bloemen. Nadat de heer J. Panman, algemeen directeur van het Centraal Bureau der N.R.V. te Den Haag, vroeger woonachtig te Haarlem, herinneringen had opgehaald uit de afgelopen periode van 25 jaar, bood mevrouw L. van Oevere nR a c e r te Rijswijk, gelukwensen aan namens het Weldadigheidsfonds „De Daad", waarvan de heer Van Donkelaar een gewaardeerd medewerker is en veel heeft gedaan voor misdeelde kinderen. Zij bood een schaal met bloemen aan. De bestuursvergadering werd gesloten en afgevaardigden van afdelingen begaven zich naar de koffiekamer, waar zij in de gelegenheid waren woorden van waar dering te richten tot de jubilaris. De heer De Munnik, voorzitter van de afdeling Amsterdam opende de rij, vervolgens spra ken vertegenwoordigers-van Leiden, Delft, Zaanstreek en Alkmaar; de heer Slootjes van het consulaat Zandvoort was de laatste spreker. De heer Van Donkelaar ontving een boek over de Jordaan, sigaren, een as bak van Delfts blauw en een kaasje. Deze avond is niet alleen gebleken, dat de-afdeling Haarlem de beschikking heeft over goede bestuursleden, maar ook over een groepje leden, dat een feestprogramma kan verzorgen. Er is vorig jaar een toneel- en cabaretgroep gevormd, die reeds met succes is opgetreden. Ook Zaterdag oogst ten de dames en heren grote bijval. Voor de pauze werden twee schetsen ten tonele gebracht, namelijk „Halt, douane" en „Het testament" en in het tweede deel van de avond bracht de groep het toneelspel in een bedrijf „Het slippertje". De leden, die in grote getale waren opgekomen, kregen een gunstige indruk van hetgeen geboden werd. De medewerkenden hadden serieus gewerkt om met iets goeds en vrolijks te komen. De regie was in handen van mevrouw A. Wij- nekus. Voor een aangename afwisseling zorgde de heer Jo Pruis als accordeonist en pianist. In het slagen van het feest had de toneel- en cabaretgroep een belangrijk aandeel. Na afloop volgde een bal, dat de feest vierenden tot twee uur bijeen hield. Zaterdag overleed op 75-jarige leeftijd onverwacht de heer A. H. M. X. Trousselot te Overveen, die 45 jaar waarvan 32 jaar als directeur verbonden is geweest aan het bedrijf der N.V. Heringa en Wuth- rich te Haarlem. Op 1 Januari 1907 trad hij als firmant toe tot het bedrijf, dat toen zeven jaar bestond en nog gevestigd was in de Schoutensteeg. De heer J. A. Heringa was toen directeur en bleef dit tot zijn overlijden in 1945. Toen het bedrijf in 1920 een naamloze vennootschap werd, is de heer Trousselot tot mede-directeur be noemd. Hij volgde in 1945 de heer Heringa als directeur op en bleef de stuwende kracht in het bedrijf tot 31 December 1951, toen hij zich door zijn gevorderde leeftijd genoopt zag af te treden. De heer _F. W. Vermeer, die sedert 1 Januari 1951 als mede-directeur was opgetreden, volgde hem op 1 Januari 1950 op. Na zijn aftreden als directeur van de N.V. werkte de heer Trousselot nog als adviseur aan het bedrijf mee. Donderdagmiddag na aankomst van de trein 14.30 uur wordt de overledene te Driehuis-Westerveld gecremeerd. HAARLEM, 16 Februari 1952 GEHUWD: J. W. A. Koster en M. W. Heek. BEVALLEN van een zoon: 15 Febr., B. Antonissevan der Putten; 16 Febr. C. G. KoenSchönthaler. BEVALLEN van een dochter: 15 Febr., J. C van OverbeekMartens; J. J. Joosten Luijsterburg; 16 Febr., H. J. Wenning—de Jonge; C. E, EllenbroekBraak. OVERLEDEN: 15 Febr., J. F. S. van de Walle, 80 j., Linschotenstraat; C. Fischer—de Krom. 76 j., Kempstraat; B. GraaflandEnt hoven, 88 j., Anna van Burenlaan; H. Th. G. Sotthewis, 42 j., Maerten van Heemskerk- atraat. Vrijstelling- van luisterbijdragen aan Haarlemmers Het rijk heeft indertijd een regeling ge- mahkt waarbij aan bezitters van radiotoe stellen en aan aangeslotenen bij de radio centrale, op grond van gering inkomen, ontheffing verleend kan worden van de be taling der luisterbijdrage (deze bedraagt 12 per jaar). De gemeente moet over de ingekomen aanvragen advies aan het rijk uitbrengen. Voor het verstrekken van die adviezen wordt door de P.T.T. een vergoeding van ƒ1.per onderzoek uitgekeerd. Op de begroting voor 1952 van de ge meente Haarlem wordt daarvoor als ont- vangstpost 3000 genoteerd. Er wordt dus gerekend dat er per jaar 3000 van die ver zoeken inkomen. In 1950 waren er 3046. Een gouden feest Op Dinsdagavond 26 Februari zal de Afd. Haarlem en Omstreken der Konink lijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde in het Krelagehuis het 50-jarig bestaan herdenken van de Algemene Tuinbouwwintercursus. Op die avond zal de kleuren-geluidsfilm „Paris Provence Cöte d'Azur" vertoond worden. Drie woonhuizen en een boerderij zullen blijven staan Het Haarlemse raadsbesluit van 14 Maart 1951 inzake onteigening in het belang van de volkshuisvesting van ongebouwde en bebouwde percelen en perceelsgedeelten, ge legen aan de Schalkwijkerweg ten Noorden van de grens van Haarlem en Haarlemmer- Iiede en Spaarnwoude, hebben B. en W. 22 Maart 1951 ter goedkeuring door de Kroon toegezonden aan Gedeputeerde Staten van Noordholland. De voorzitter van dat college deelde dd. 3 Januari 1952 mede, dat de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisves ting heeft bericht, dat hij, evenals zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, bezwaar heeft tegen de omvang van genoemde ont eigening. Met name acht de minister ont eigening van de drie woonhuizen en van de boerderij met erf niet noodzakelijk voor de verwezenlijking van het met de onteige ning beoogde doel en mitsdien onvoldoende verantwoord. Aangezien naar de heersende opvatting bezwaar bestaat tegen gedeelte lijke goedkeuring van een besluit tot ont eigening, werd gevraagd of de raad er wel licht voorkeur aan geeft door wijziging van zijn besluit de omvang van de onteigening te beperken. In de gegeven omstandigheden wil het aan B. en W. het beste voorkomen, dat de gemeente tracht de goedkeuring te ver krijgen voor de onteigening van de over blijvende percelen weiland en water. Voordracht op Haarlemse scholen Zaterdagochtend hield drs. J. Schiphorst uit Nijmegen, algemeen jeugdleider van de Europese Federalisten, een tweetal cause rieën over deze beweging en wel in het Meisjeslyceum „Sancta Maria" en in de Rijkskweekschool voor Onderwijzers(es- sen) te Haarlem. Het doel van deze voordracht was, de studerende jeugd enig begrip te geven van de uiterst moeilijke situatie waarin de wereld en met name West-Europa, thans verkeert. Zonder de politiek van de twee grootste wereldmachten van deze tijd, de U.S.A. en Rusland, rechtstreeks te critise- ren, wees spreker op de absolute noodzaak van samenwerking der Europese landen, om te voorkomen, dat deze door één dier beide mogendheden geheel van hun vrij heid, hun welvaart en daarmee van hun cultuur worden beroofd. Zoals de pogingen van de Franse staatsman Briand na de eerste wereldoorlog de politieke samenwer king in Europa niet tot stand hebben ge bracht, blijkt thans het apparaat van de Verenigde Naties te uitsluitend beheerst te worden door die twee grootmachten. In- plaats van in te zien, dat de Europese lan den economisch, sociaal, financieel en daar door ook in politieke zin van elkaar af hankelijk zijn geworden, blijft men hier aan de nationale structuur vasthouden en is men er ook in Straatsburg niet in ge slaagd, tot krachtige politieke samenwer king te komen. Thans zal men in de basisindustrieën, de landbouw, de buitenlandse zaken, de de fensie en daarmee op financieel gebied en in de grote lijnen van de politiek, tot bo- ven-nationale samenwerking moéten ko men. Slechts dan zullen de Europese lan den op het culturele vlak vrij en zich zelf kunnen blijven. Spreker wekte de jonge mensen, die te recht mogen beweren dat de ouderen de wereld bijna onbewoonbaar gemaakt heb ben, krachtig op, over deze problemen eens na te denken, te discussiëren en aandacht te besteden aan het Europese Federalisme. De antwoorden op een aantal vragen verhelderden in beide scholen het betoog, dat met grote aandacht werd gevolgd. De voorzitter van de afdeling Haarlem, mr. C. C. v. Helsdingen sr., vatte het ge sprokene samen in de uitspraak: het gaat er in de eerstkomende jaren om, of de Europese landen machteloos de onderwor penen van Amerika of Rusland zullen wor den, of tussen deze beide machten als vrije maar federatief verbonden volken een be middelende positie zullen innemen als gelijkwaardige partners. Ook in andere Middelbare Scholen zal een dergelijke voordracht worden gehou den. S. Rtfkes 25 jaar bestuurslid der Reclassering Dinsdag 26 Februari is het vijf en twin tig jaar geleden, dat de heer S. Rijkes te Heemstede gekozen werd tot lid van het bestuur van de afdeling Haarlem van het Nederlands Genootschap tot Reclassering (vroeger geheten Genootschap tot zede lijke verbetering van gevangenen). Een groot aantal jaren vervulde hij het pen ningmeesterschap. Bij zijn aftreden werd hem het erelidmaatschap der afdeling aan geboden. De heer Rijkes is een bekende figuur in Haarlem en omgeving. Vele jaren maakte hij deel uit van de Heemsteedse gemeenteraad en had hij zitting in ver scheidene besturen. Wat zijn arbeid voor de reclassering betreft, delen wij nog mee, dat hij voorzitter is van de commissie voor samenwerking der reclasseringsverenigin- gen en lid van de Verdelingscommissie uit de Reclasseringsraad. Na afloop van de jaarlijkse ledenver gadering der afdeling Haarlem van het Nederlandse Genootschap tot Reclassering op Dinsdag 26 Februari (om ongeveer halfvijf) houdt de jubilaris in hötel Lion d'Or een receptie. Enkele dagen na de dood van haar echt genoot krijgt de weduwe Elsa Carter op haar afgelegen boerderij in Lincolnshire bezoek van twee heren: een inspecteur en een rechercheur van politie, die het ver moeden van moord uitspreken en nu een onderzoek komen instellen. Er blijkt na melijk vergiftiging door middel van het uit Vingerhoedskruid bereide digitalis in het spel te zijn geweest. De ware toedracht is al spoedig duidelijk en dan gaat het er alleen nog maar om bewijsmateriaal te vinden. De complicaties ontstaan tengevol ge van een dijkbreuk, want door de over stroming zijn de beide partijen in deze zaak gedwongen vier dagen in eikaars ge zelschap door te brengen. De inspecteur wil te vuur en te zwaard het recht ver dedigen, maar de rechercheur zwicht zon der veel bedenken voor de verleidelijkhe den van de gastvrouw, die niet alleen in staat is een man met digitalis, maar ook met woorden te vergiftigen. Aan het slot echter wordt de zichzelf geraffineerd bui ten vervolging gesteld hebbende weduwe door iedereen in de steek gelaten, zelfs door haar trouwe bediende, zonder dat de motieven van dit gedrag der anderen bij zonder duidelijk zijn gemaakt. Het stuk, waarvan de inhoud hierboven enigszins werd weergegeven, is tamelijk onderhoudend, maar niet erg sterk ge bouwd. De auteur James Doran (een zoon van Lesley Storm, de schrijfster van „Toontje heeft een paard getekend" en van het in 1949 door het A. T. G. vertoonde „Zwarte crêpe de chine") heeft kennelijk wel eens gehoord van existentialisme en van de moderne psychologie en daaraan zo Rie Gilhuys en John Gobau in een scène uit het laatste bedrijf van de thriller „Vingerhoedskruid". het een en ander ontleend om de gaten in zijn bedenksel mee te vullen. Het isole ment, waarin hij zijn vier personen sa menbrengt, schijnt aanvankelijk voldoende waarborgen voor een zich steeds verdich tende spanning te bieden, maar de opzet van de intrige is nogal schamel en de keuze van moeilijkheden daardoor zozeer be perkt, dat een groot gedeelte van de avond wordt doorgebracht met gesprekken over liefde en gerechtigheid, die de thriller geenszins opwindender maken. De dialogen zijn overigens intelligent in elkaar gezet, al laat men zich menigmaal overbluffen door handig gelanceerde maar in wezen vrij goedkope levenswijsheden. Bovendien lijdt dit stuk aan het euvel van de meeste van dergelijke psychologische thrillers, namelijk dat er niet van ontmas kering maar van ontraadseling sprake is en dan nog wel van onbenullige karakter problemen, die niemand gesteld heeft. Een verfrissend element vormt de niet zelden rake humor. Door dit alles zijn de moge lijkheden voor de acteurs nogal gering. Rie Gilhuys, Joan Remmelts en vooral John Gobau deden hun vakwerk verdienstelijk, zij het niet altijd even duidelijk verstaan baar. Een verrassing was het optreden van Wim van Sierenberg de Boer als de be trouwbare bediende. De auteur was speciaal uit Engeland overgekomen om de Zaterdag door Comedia in de Haarlemse Schouwburg gegeven pre mière bij te wonen. Na afloop dankte hij het publiek voor de betoonde bijval en de spelers voor hun inspanning. Nel Bakker leverde goedklinkende vertaling en Wim Vesseur ontwierp een aangenaam décor. DAVID KONING Voor de hoofdklasse-competitie van de K.N. S.B. won in groep B 1 VVGA (Amsterdam) met 6V23Va van het Haarlems Schaak Ge zelschap. De uitslagen luiden: G. KrooneU. Crabbendam VaV2. F. A SpinhovenJ. G. 't Donk 01. A. Verhoeff— H. W. Felderhof 0—1. J. G. Baay—ir. H. Mondria 01. R. A. G. DavidsonG. Kapsen- berg 10. J. H. MarwitzN. D. Oud VaV2. G. Kranendonk—drs A. J. Bosman 01. J. van den Hoffdr. F. C. van Tuinen 10. J. P. VerhoeffF. van Setten 01. J. J. BertM. Jonkman Va*/t. ADVERTENTIE Zij, die veel moeten spreken, leraren, zangers, enz., waarderen de beproefde wer king van Wybert en de aangename frisse smaak. Alléén in dozen a 35, 50 en 75 cent Voor 1952 30.5 van het totaal der uitgaven Men zal zich herinneren dat ingaande 1948 een nieuwe noodregeling voor de fi nanciële verhouding tussen rijk en ge meenten werd ingevoerd. Aan de gemeen ten werden (aanvankelijk voor de jaren 19481950, omdat het de bedoeling was voor 1951 te komen met een definitieve regeling) verschillende uitkeringen uit het Gemeentefonds toegezegd. Allereerst een uitkering berekend per inwoner. Als grond slag daarvoor werden aangenomen de uit gaven die de gemeenten in de jaren 1939 1941 moesten doen voor armenzorg en voor lager, middelbaar, voorbereidend hoger en nijverheidsonderwijs. Het totaal dezer uitgaven steeg in Haarlem van 3.705.166 in 1939 tot 3.883.614 in 1941. De uit kering werd voor Haarlem voor 1948 be paald op 26.9 per inwoner, wat voor 160.000 inwoners kwam op 4.277.300. Daarenboven werd aan de gemeenten een belastingbijdrage toegezegd, gebaseerd op belastingramingen. Voor 1948 werd die voor Haarlem uitgetrokken op 245.400. Tenslotte werd het voor gemeenten die met die twee uitkeringen geen sluitende begroting konden maken (in onze omgeving is dit alleen aan Heemstede mogelijk ge bleken) de weg geopend om bijzondere uit keringen te vragen. Haarlem vroeg voor 1948 1.230.000 aan. Maar de uitkeringen die Haarlem over 1948 kreeg veranderden iets omdat de wet op de Financiële verhouding enigszins ge wijzigd werd. Haarlem kreeg over 1948: algemene uitkering 4.627.755, belasting uitkering 320.849 en bijzondere uitkering 1.100.000. Bij elkaar dus 6.048.604. Voor 1949 mochten de gemeenten de basisuitkeringen 20% hoger ramen. Het bedrag der uitkeringen werd toen: 6.615.000. Voor 1950 was het: 7.103.000. De definitieve regeling 'voor de Finan ciële verhouding kwam niet op tijd gereed. Daarom werd de nood-regeling verlengd over de jaren 1951 en 1952. Voor 1951 werd 7.206.540 geraamd, maar nu moest Haarlem omdat de begro ting aanvankelijk niet sluitend gemaakt kon worden, ook nog een „buitengewone" bijzondere uitkering vragen en wel van 437.000. Die extra-uitkering is evenwel later bij een wijziging der begroting ge schrapt. Nu worden voor 1952 de volgende be dragen geraamd: algemene uitkering 6.184.240 (het basis-bedrag der uitkerin gen mocht nu verhoogd worden van 20 tot 35%), belastinguitkering 382.100 en bij zondere uitkering 1.380.000. Bij elkaar is dit 7.946.340. Hiermee was het B. en W. evenwel nog niet mogelijk de begroting sluitend te ma ken. Dit komt omdat in de loop der jaren de uitgaven belangrijk gestegen zijn. Daai'- om is ook nog een extra bijzondere uit kering uit het Gemeentefonds gevraagd van 400.000. Daardoor lopen de uitkeringen uit het Gemeentefonds voor Haarlem dus op tot 8.346.340. Dit is 2.297.736 meer dan het bedrag dat Haarlem over het eerste jaar 1948 kreeg. Als wij in aanmerking nemen dat het totaal van de Haarlemse uitgaven voor 1952 geraamd is op 27.359.542, dan blijkt dat de gemeente voor de dekking daarvan voor niet minder dan 30,5% aangewezen is op uitkeringen uit het Gemeentefonds. Maandag of Dinsdag Uit door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cijfers blijkt, dat de spaar zin, die in de tweede helft van het vorige jaar weer was toegenomen, ook in de eer ste maand van het nieuwe jaar tot gunstige resultaten heeft geleid. In Januari werd bij de algemene spaarbanken ingelegd 52.142.813 en terugbetaald 41.897.465. In Januari 1951 werd 2.063.795 meer terugbetaald dan ingelegd. Bij de bank- spaarbanken waren inleg en terugbetaling respectievelijk groot 8.277.658 en 5.660.253. Vorig jaar Januari werd hier 314.993 ontspaard. Bij de rijkspostspaarbank is gedurende Januari ingelegd 32.245.000 en terugbe taald 28.600.000 (vorig jaar ontsparing 10.600.000). Te Leeuwarden is een bijeenkomst ge houden waarin dr. G. P. van Itterzon, Ned. Hervormd predikant in Den Haag, heeft gesproken over de schoolkwestie-Hardega- rijp, ontstaan doordat de Nederlands Her vormde raad voor Kerk en School zich stelde achter de plaatselijke kerkeraad, welke afwijzend staat tegenover het stichten van een christelijke lagere school te Hardegarijp. Over deze kwestie heeft prof. G. C. van Niftri'k onlangs te Utrecht een rede gehou den, die in Ned. Hervormde kringen nogal onrust heeft gewekt. Dr. Van Itterzon zei onder meer dat de Hervormde Raad voor Kerk en School geen enkele voorkeur voor het christelijk onderwijs aan de dag heeft gelegd. „Doelbewust en van zijn doorbraakprin- cipes verzekerd trok de raad in Hardega rijp zijn hand van de bijzondere school terug om daar het openbaar onderwijs alleen en uitsluitend ambtelijk te zegenen. Hij stelde zich daarbij ondubbelzinnig en duidelijk aan de kant van de vrijzinnige kerkeraad. Als deze doorbraakmentaliteit. niet als tegenpool heeft de krachtige over tuiging, dat naast het progressieve ook het conservatieve in de Ned. Hervormde kerk van betekenis is, komt deze kerk nooit tot bloei. Als de doorbraakprofeten niet de openbare school in het vizier houden en niet via de wetgevende vergaderingen in ons land de onderwijswetgeving aldus pro beren te wijzigen, dat alle openbare scholen weer worden scholen met de bijbel, halen alle doorbraakprofetieën in de practijk weinig uit. Want als dan de christelijke school het kind van de reke ning wordt en zo moet worden gemoderni seerd, dat zij van de openbare school na genoeg weinig of niets verschilt, is de kerk een geduchte stap achterop", aldus dr. Van Itterzon. De bouw van een winkelcentrum in Rotterdam, dat ten westen van de Coolsingel een étalagefront van ongeveer 700 meter zal krijgen en een unicum in West-Europa zal worden, zal binnenkort aanbesteed worden. Zeer waarschijnlijk zal met de bouw reeds in het komende voorjaar worden begonnen. Het eerste tiental van het Haarlems Scha ak Gezelschap. Van Links naar rechts zit tend: G. Kroone en F. A. Spinhoven. Staa nde: R. A. G. Davidson, J. P. Verhoeff, J. J. Bert, J. v. d. Hoff, mr. G. Snoeck Henkemans, J. G. Baay, J. H. Marwitz en W. J. Saeys. Ook dit jaar kwam weer de oproeping uit Amerika, ook naar Nederland, om mee te werken aan de organisatie van deze bid stond. Wonderlijk, hoe zo iets groeien kan! Een kleine groep vrouwen in Amerika voelde jaren geleden behoefte om samen te komen en gemeenschappelijk te bidden voor de nood der wereld. Nu hebben al 104 landen zich aangeslo ten en in ieder land tal van groepen, zodat duizenden vrouwen over de hele aarde ver spreid, zich die dag één voelen in het ge bed. Door het in Amerika samengestelde comité wordt ieder jaar een andere groep vrouwen aangewezen om de liturgie samen te stellen; dit jaar zijn het vertegenwoor digsters van 3 groepen in de Verenigde Staten: de Amerikaanse Indianen in de gouvemementsscholen, de seizoen-land arbeiders en de kleine pachters. Daar overal op 29 Februari de bidstond gehouden wordt, begint de eerste samen komst bij het aanbreken van de dag op de Fidzji-eilanden en gaat de ganse dag door tot de avondschemering aan de Poolcirkel. Aan deze dag nemen vrouwen van alle gezindten deel. Scheidsmuren vallen weg, zij vormen hier geen belemmering. In Haarlem is een grote samenwerking tussen de verschillende groeperingen en naar wij hopen zal die in de toekomst nog groter worden. Het onderwerp is deze keer: Christus, onze hoop. De bijeenkomsten worden gehouden in: Haarlem: Begijnhofkapel. Heemstede-Noord: Kapel Nieuw-Vreden hof. Heemstede-Zuid: Herv. kerk, Wilhelmi- naplein. Overveen: Herv. kerk Ramplaan. Bloemendaal: Herv. kerk Kerkplein. Aanvang der diensten 8 uur precies. Circulaires en raambiljetten zijn ver spreid zodat ieder er opmerkzaam op ge maakt wordt. Van harte willen wij alle vrouwen die hierin mèt al die anderen samen willen staan in dit gemeenschappelijk gebed, uit nodigen aan één van deze bijeenkomsten deel te nemen. De liturgie is aan de ingang verkrijgbaar a 10 ets. Aan de uitgang wordt een collecte gehouden ter dekking van de onkosten. Namens het voorbereidend comité S. J. KLEIJN—VAN WIJK. ONTSPANNINGSMIDDAG VOOR OUDEN VAN DAGEN In de toneelzaal van ,Het wapen van Heemstede" werd Zaterdag opnieuw een ontspanningsmiddag gehouden door de af deling Heemstede van de Algemene Bond van Ouden van Dagen. Het programma werd verzorgd door het muziek-ensemble Luiten en de oud-acteur Carel Veerhoff, die niet alleen een aantal amusante toneel herinneringen ophaalde, maar bovendien enige voordrachten ten beste gaf. Aan het slot van deze geslaagde middag betuigde de voorzitter zijn dank aan de Heemsteedse winkeliers, die voor chocolademelk en ver snaperingen hadden gezorgd en bovendien nog een aantal prijzen voor de tombola be schikbaar stelden. Straatnamen Aan wegen Noordelijk van de Joh. Ver- hulstlaan willen B. en W de volgende na men geven: Mendelssohnlaan, Willem Pij perlaan, Richard Strausslaan, Chopinlaan en Brahmslaan. Het ambtenarenverbod Over de brief van de minister van Bin nenlandse Zaken over het ambtenarenver bod, met het verzoek aan de gemeentebe sturen een gelijk besluit te nemen als het rijk deed, delen B. en W. aan de Raad mede dat zij zich met deze gedachtengang kunnen verenigen, zodat zij voorstellen ge lijkluidende bepalingen in te voeren. Raad Donderdag 21 Februari vergadert de raad. De zitting begint reeds 's morgens half tien uur. Er wordt vergadert tot des middags uiterlijk 6 uur. De agenda ver meldt o.a. de behandeling der gemeente begroting. BINNENLAND Koningin Juliana en Prins Bomhard zijn Zaterdagmiddag kort na één uur met een regerings-Dakota op Soesterberg terugge keerd. Het Koninklijk Paar begaf zich daar na per auto naar paleis Soestdijk. De veldprediker ds. Ph. P. Meerberg is Zondag per vliegtuig uit Tokio vertrokken. Dinsdagavond wordt ds. Meerberg op Schip hol verwacht. De „Stichting Ryksbehoud" heeft zich telegrafisch tot de regering en de Staten- -Generaal gewend met het dringende verzoek „in geen enkel opzicht in te gaan op enigerlei voorstel, van welke zijde dan ook afkomstig, om tot een gemengd bestuur over Westelijk Nieuw Guinea te geraken. Met politieke om zeiling van de principiële souvereiniteits- kwestie zou een dergelijke beslissing neer komen op een overdracht van het gezag over Nieuw Guinea aan Indonesië". Dr. J. P. Bannier, directeur van het Bureau voor Internationale Technische Hulp te 's Gravenhage is voor de tijd van een jaar benoemd tot vertegenwoordiger te Ceylon van de organisatie voor de verlening van technische hulp door de U.N.O. Dr. Bannier zal in April naar Colombo vertrekken. De Nederlandse Jongeren Raad der Europese Beweging heeft in Utrecht verga derd. De vergadering, bestaande uit leiders van de voornaamste Nederlandse jeugdbe wegingen en politieke jongeren-organisaties, besloot tot deelneming aan de eerste bijeen komst van het Europees Comité voor een Actie binnen de bestaande jeugdorganisa ties. Secretaris van de Nederlandse Jonge ren Raad. de heer H. W. Pirang uit '"oor- burg, tevens technisch leider van het secre tariaat der Europese Beweging in Den Haag, zal wegens zijn benoeming aan het Interna tionale Secretariaat der Europese Jeugd- campagne in Parijs, zijn functie tijdelijk neerleggen. Drs. J. B. J. M. Schiphorst zal als zijn waarnemer optreden. De reddingboot „Koningin Wilhelmina" van de Zuidhollandse Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen, die indertijd bij de redding van de opvarenden van de sleep boten „Ganges" en „Witte Zee" zwaar were' beschadigd, is hersteld en naar haar stand plaats Stellendam teruggekeerd. Daardoor kon de „President J. V. Wierdsma", die tijde lijk in Stellendam was gestationneerd, naar Breskens terugkeren en de „Maria Carolina Blankenheim" kon van Breskens naar Veere gaan. Op 23 Februari wordt het internaat voor schipperskinderen te Vreeswijk feestelijk her opend. Dit in September 1915 door wijlen Prins Hendrik geopende en naar hem ge noemde internaat heeft sindsdien 2500 schip perskinderen, voor wie geen leerplicht be stond. in een verkort leerplan een volledige lager onderwijscursus doen doorlopen. Voor de Rotterdamse rechtbank heeft terecht gestaan de 52-jarige C. W. uit Rot terdam, wie ten laste was gelegd de genees kunst onbevoegd te hebben uitgeoefend De officier van justitie zei dat naar zijn mening niet alle magnetiseurs en paranormaalbe gaafden oplichters zijn. Hij adviseerde W.: „Ga naar een land, waar u niet in conflict met de wet komt". Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, die de verdachte in Mei 1951 500.— boete had op gelegd. Ten bate van de Stichting 1940'45 zal in Mei in het. Bossche Casino een grote ten toonstelling worden gehouden op het gebied van kunst, techniek en ambacht. De inzen ding staat open voor groot en klein, beroeps kunstenaars en amateurs. HAARLEM EN OMGEVING Het Wljkeomité Haarlem-Noord houdt een openbare vergadering op Donderdag 21 Februari 's avonds om 8 uur in de" Kleuter school in de Tesselschadestraat. Geslaagd zijn voor het examen instruc teur Ned. Boksbond W. Jansen en J. Brou wer te Haarlem. De heer C. R. Post is aan de Gemeentelijke universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd: voor het kerkelijk voorbereidend examen Th. Sprev te Hillegom; voor het artsexamen 1ste gedeelte mej. N. Derlagen te Heemstede. Aan de Chr. kweekschool voor onder wijzers te 's Gravenhage slaagde voor het eindexamen van een speciale cursus voor demobilisanten de heer J. H. Kloek te Haar lem, die met ingang van 1 Maart is benoemd tot onderwijzer bij de Prins Willemschool te 's Gravenhage. Pensionnering wethouders De commissie ad hoc die een onderzoek instelde naar de positie der wethouders heeft rapport uitgebracht. Voorgesteld wordt de pensioenregeling van 1936 aan te vullen, waardoor ook weduwen- en wezen pensioen wordt ingesteld. Het eigen pensioen zal, als de voorstellen worden aangenomen, uitgekeerd worden op 65-jarige leeftijd. Voor elk half jaar dat hij in functie is geweest wordt 1/48ste van de jaarwedde uitgekeerd, tot een maxi mum van de helft der jaarwedde. Als een wethouder aftreedt voor hij 65 jaar is krijgt hij een wachtgeld van ten hoogste 3 jaar, één jaar 75 pet., één jaar 50 en én jaar 25 pet. van de jaarwedde. Het pensioen bedraagt de helft der jaar wedde als een wethouder ontslag neemt wegens ziekte, ziels- of lichaamsgebreken. Een weduwe van een wethouder krijgt de helft van het pensioen uitgekeerd, plus 10 pet. voor elk kind. Als premie wordt op de jaarwedden 2 pet. gekort. Voordracht onderwijzeres Voor de benoeming van een onderwijze res aan de Voorwegschool worden aan de Raad voorgedragen: 1 mej. F. M. v. d. Hoongaard, te Badhoevedorp; 2 mej. A. Kroon, tijdelijk onderwijzeres te Heemste de en 3 mej. P. H. Roosen te Haarlem. Voor het Amerikaanse carillon De collecte voor het carillon dat aan Amerika zal worden geschonken, heeft in Heemstede f 1200 opgebracht. 3-3% Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holt. Amer Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings Vrijdag koersen 84 84i/ia 152% 152% 180 179 152 151% 14794 147% 286!4 288% 88 87% 178 178 141 141 95% 95% 75% 74% 160 158 151 exdiv. 151 160% 160 54s/,e 54% 54 53% 449* 44% 73% 73% 48% 48% 42,/18 43% 174% 174

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3