Minister Staf hoopt op „broodnodige" Thunderjets De geschiedenis vaneen wraak -Clowntje Rick Ministers naar Lissabon Gebruik van politie hond altijd wettig MAANDAG 18 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Dammen Stryd otn de damtitel Hockey Hockeyverenigingen huldigden J. Termaat Biljarten Lütgehetmann Europees kampioen 71/2 Roeien „De Hoop" opende een nieuw clubgebouw Voetbal Gebrek aan velden voor jeugdwedstrijden Schaken Nederland won telegrafische wedstrijd van Zuid-Afrika Feestavond van „De Zeemeeuwen" Tennis Kampioenschappen op overdekte banen Keivnemer Judoclub won van Keulen met 136 Voor de kinderen Interessante vraag voor de politierechter Belgisch protest tegen kazernebouw bij Ossendrecht Amerikaanse wapenorders bij Europese industrie Botersmokkelaars gearresteerd Scheepvaart FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY In restaurant De Kroon te Amsterdam is Zaterdagavond een begin gemaakt met de wedstrijden in groep A van het tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Neder land dammen. De uitslagen van de eerste ronde luiden: W de JongY. de Jong 11; B. Dukel H. Laros 1—1; R. C. Keller—A. Bizot 0-2 (wegens tijdsoverschrijding van Keller); P. BeersA. Stuurman 11; W. Roozenburg H. van Zuiiekom 11. Zondag zijn in de tweede ronde gespeeld: StuurmanVan Zuiiekom 11; BizotBeers 11; W. de Jong—Keiler 1—1; Dukel—Y. de Jong 1.1; De GraagLaros 1—1. Na twee ronden luidt de stand: 1. A. Bizot 3 pnt. uit 2 wedstrijden; 2. tot en met 8. H. Laros, B. Dukel, Y. de Jong, W. de Jong, P. Beers. A. Stuurman en H. van Zuiiekom, allen *2 punten uit 2 wedstrenden; 9. en 10. W. Roozenburg en De Graag, beiden 1 punt uit 1 wedstrijd; 11. R. C. Keller 1 punt uit 2 wedstrijden. Het was Zondag 12Mi jaar geleden, dat J. Termaat als groundsman bij de hockey- vereniging BMHC in dienst kwam. Hiervoor is hij Zondagmiddag in het clubhuis door BMHC en door BDHC gehuldigd. Vele leden van beide verenigingen waren voor deze huldiging naar het clubhuis gekomen. In de huldiging werd mevrouw Termaat, die haar echtgenoot altijd op bijzondere wijze heeft bijgestaan in zijn vaak moeilijke taak, mede betrokken. De voorzitter van BMHC, de heer W. Jongejan, zegde het echtpaar dank voor het vele voor de hoekeyvereniging gedane werk in de afgelopen periode. De heer Jongejan zeide zijn gelukwensen eveneens aan te bieden namens de beschermheer, bur gemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, die niet aanwezig kon zijn. Het geschenk van BMHC bestond uit en kele huishoudelijke artikelen. Namens de dameshockeyclub BDHC sprak de voorzitster, mejuffrouw N. Roos. Zij was ervan overtuigd, dat de goede reputatie, die Zomerzorg, de velden en het buffet thans overal genieten, te danken is aan de acti viteit van „Tiny en Jaap", zoals de hockeyers de heer en mevrouw Termaat noemen. Dat beiden een E.H.B.O.-diploma hebben vond zij eveneens een gunstig teken voor de nog al eens kleine ongevallen veroorzakende hockeyspeelsters. Mejuffrouw Roos bood bloemen, een versnapering en een ets van Anton Pieck aan. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de heer Adr. Cassee, ambtenaar van de sport in de gemeente Bloemendaal. De ontmoeting tussen BMHC en Laren heeft Zondag toch doorgang gevonden. Al leen geldt deze wedstrijd doordat de KNHB alle wedstrijden had afgelast niet voor de competitie. Op een nogal moeilijk bespeel baar veld werd een aardige wedstrijd'ge speeld. Laren nam in de eerste helft de lei ding. Bouwman maakte gelijk, maar wederom volgde een voorsprong voor de gasten. In de tweede helft, toen BMHC een klein over wicht had, miste het enkele kansen. Toch slaagde H. Markus er in de stand gelijk te maken (2—2). Te Mulhouse heeft de Duitser Lütgehetmann de beslissende wedstrijd in het tournooi om het Europees kampioenschap 71/2 tegen Van de Pol met 300231 gewonnen en daarmee de Europese titel behaald In deze partij liep Van de Pol zijn achtste beurt dank zij een serie van 104 uit tot 231 tegen 162. De Duitser verloor echter zijn kalmte niet en maakte met een slotserie van 138 de 300 punten vol. Het algemeen gemiddelde van Van de Pol van 22.82 betekent een nieuw Europees re cord. Het oude stond met 21.69 op zijn naam De uitslagen luiden Wafflard 300 14 105 21.42 Van Oosterhout 84 14 31 6.00 Alhinho 300 29 46 10.34 Hervé 268 29 51 9.24 Van de Pol 300 14 46 21.42 Vervest 210 14 71 15.00 Lütgehetmann 300 24 68 12.50 C'nassereau 277 24 54 11.54 Van de Pol 300 16 123 18.75 Chassereau 183 16 83 11.43 Lütgehetmann 300 25 92 12.00 Vervest 287 25 69 11.48 Wafflard 300 18 82 16.66 Hervé 173 18 42 961 Van Oosterhout 300 33 43 9.09 Alhinho 227 33 54 6.87 Van Oosterhout 300 30 42 10.00 Hervé 203 30 35 6.76 Wafflard 300 20 74 15.00 Alhinho 180 20 38 9.00 Vervest 300 19 130 15.78 Chassereau 273 19 79 14.36 Van de Pol 231 8 104 28.87 Lütgehetmann 300 8 138 37.50 Het eindklassement luidt: Lütgehetmann 14 2100 102 138 20.58 Van de Pol 12 2031 89 140 22.82 Vervest 10 1979 134 136 14.90 Chassereau 7 1933 145 84 13.31 Wafflard 6 1493 116 105 12.87 "an Oosterhout 4 1309 119 87 11 - Alhinho 2 1154 152 54 7.59 Hervé 1 1256 159 51 7.89 Met het luiden van een scheepsbel heeft mr. A. de Roos, wethouder van Amsterdam Zaterdagmiddag het nieuwe clubhuis var de Koninklijke Amsterdamse Roei- en Zeilvereniging ,.De Hoop", gelegen in het water van de Amstel aan de Weesperzijde te Amsterdam, geopend. In zijn welkomstwoord dankte de voor zitter van ,.De Hoop", de heer W. C. Roest van Limburg, allen die tot de bouw van het clubhuis medewerking hadden ver leend. Onder hen die het bestuur gelukwensten, waren onder meer de voorzitters van de Nederlandse Roeibond en van de Konink lijke Verbonden Nederlandse Watersport verenigingen, de president van de Amster damse IJsclub, die jaren geleden met mede werking van ,.De Hoop" is opgericht en de voorzitter van de Amsterdamse Roeibond; de sprekers lieten hun gelukwensen verge zeld gaan van cadeaux. In de bestuursvergadering van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond is opnieuw aan de orde geko men welke maatregelen er getroffen kunnen woeden om de voetballers in de gelegenheid te stellen op Zondag, te spelen. Het aantal terreinen is niet voldoende voor een vlotte afwerking van het programma der jeugd wedstrijden. Aanvankelijk is gedacht de veteranen boven veertig jaar op Zaterdag middag te laten spelen en ook werd de mo gelijkheid overwogen een selectie bij de jeugd toe te passen. Inmiddels is gebleken, dat het treffen van maatregelen op moeilijk heden stuit. Er is besloten een com missie te benoemen die het vraagstuk zal bestuderen. In de commissie hebben zitting de heren A. van der Aart, H. W. van Turn hout, M. Ponsteen en J. van Gemerden. De telegrafische schaakwedstrijd tussen Nederland en Zuid-Afrika, die Zaterdag en Zondag is gespeeld ter gelegenheid van de Jan van Riebeeck-herdenking is door de Nederlanders met 42 gewonnen. Dank zij de medewerking van diverse telegraafmaatschappijen had de wedstrijd een vlot verloop. De zetten legden het tra ject Amsterdam-Londen-Kaaostad-Johan- nesburg en omgekeerd af. De uitslagen luiden: Dr. M. Euwe-W. Heidenfeld 1 0 J. H. Donner-K. Dreyer V2 H. Kramer-J. Wolprent Va]4 C. B. van den Berg-S. Driman.Va A. Vinken-dr. Th. AekermanVaK H. Bouwmeester-M. Kolnik1 0 De Nederlanders speelden aan de on even borden met wit. De kampeervereniging „De Zeemeeuwen" die des zomers op het Bloemendaalse strand ten Noorden van de Zeeweg kampeert en leden in Haarlem en Amsterdam heeft, hield Zaterdagavond een feestavond in gebouw „Frascati" te Amsterdam. Ruim zeshonderd leden en introducés beleefden er enige plei- zierige uurtjes, dank zij het optreden van het cabaretgezelschap Rens van Dorth met de opvoering van een revue onder de titel „Het is weer zo" en de bekende Napolitaanse liedjeszanger Willv Alberti. Na een verloting bleef men tot vier uur bijeen voor een gezellig bal. Te Den Haag zijn de wedstrijden om de nationale kampioenschappen overdekte banen gehouden. Bij het dames enkelspel was de jeugdkampioene, de 16-jarige Fenny ten Bosch uit Voorburg op dreef. Zonder dat zij in al haar voorgaande partijen ook maar één set had verloren plaatste zij zich met een onbedreigde 61, 61 zege in de finale tegen Nel Hermsen, die op haar beurt mejuffrouw Tekelenburg had uitgescha keld. Mej. Ten Bosch was in de finale nogal nerveus en toonde zich duidelijk beducht voor haar vermaarde tegenstandster. On danks haar uitstekende forehand kon zij toch niet de goede openingen in het spel vinden. Zij moest tenslotte tegen mej. Hermsen met 62 en 64 het onderspit delven. De halve finales in het heren enkelspel gingen tussen Wilton en Karsten en Teschmacher en Dehnert. Karsten had tegen Wilton weinig in te brengen en laatst genoemde won zonder veel strijd met 60, 6—2. Verrassend was de zege van Teschma cher over Dehnert. Aanvankelijk scheen Dehnert zonder moeite op de overwinning af te gaan. De eerste set liet aan duidelijk heid niet veel te wensen 61 voor Dehnert. De tweede set gaf een ander beeld. Geleidelijk won Teschmacher veld en in een wedstrijd, die op zeer goed peil stond en in hoog tempo werd gespeeld bereikte hij niet. zonder moeite (16, 64, 86) de finale. Door een blessure was Teschmacher niet in staat deze finale tegen Wilton te spelen. De partij wordt Zaterdag 23 Februari in de Houtrusthal gespeeld, evenals de finale in het heren dubbelspel tussen Karsten en Teschmacher en H. Beernink en Wilton. Door het uitvallen van Teschmacher kwam de wedstrijdleiding in moeilijkheden, waar om men besloot Wilton en Beernink een demonstratiepartij tegen Karsten en Dehnert te laten spelen. Deze op zeer hoog peil staande partij werd een zege voor Wilton-Beernink 9-7, 6-4. Het dames dubbelspel bracht geen ver rassing. Mevrouw Roos en mejuffrouw Ten Bosch wonnen, zij het dat drie sets voor de zege nodig waren, van mevrouw H. Vlie- landerHein en mej. M. Tekelenburg met 3—6, 6—2, 6—2. Tenslotte werd als laatste partij op deze dag de finale in het gemengd dubbelspel tussen mevrouw Roos en Dehnert en me juffrouw Hermsen en Holst gespeeld. Het was een mooie partij, waarin mevrouw Roos en Dehnert aan het langste eind trok ken en de overwinning behaalden: 75, 6—1. Een aantal leden van de Keulse Judoclubs Achilles, Nippon en Eisenbahn is Zaterdag en Zondag de gast geweest van de Kenne- mer Amateur Judoclub. De bezoekers zijn er niet in geslaagd revanche te nemen voor de nederlaag, die de Haarlemmers hun in dertijd in Keulen hebben toegebracht. De Kennemer club behaalde een zege van 13—6. Voor de wedstrijden begonnen werden van beide ploegen enige leden gegradueerd en wel van Haarlem: Van Herwede. Broekhuy- zen en Kobus en voor Keulen: Guse. Sehmie- der, Bungarts, Low, Enderle, Auer, Schillt en Bader. De wedstrijden leverden de vol gende resultaten op. Eerste serie: Schmie- derThenu 0—1; BaderGeeks 0—1; En derle—Sjoerds 02; Auer—Giesberts 10; BungartsKuypers 02; LöwMoes 20; Gaul—v. Hiiningen 1—0; Schillt—Dekker 11: GuseGiebels 01; HülzerMarius Schutte 02. Tweede serie: Schmiederv. d. Klugt 01; BaderSjoerds 02; Enderle Vaumont 0—1; Auer—Sonnermans 10; Bun- garis—van Ham 21; LöwGiesberts 2—0; Schilltv. Hijningen 12; GuseBroekhuy- zen 01; HülzerDekker 02; GaulSchut te Jr. 0—2. De totaal-uitslag was 136 voor de Haar lemmers. Nu brak er een plezierige tijd aan. Ze troffen mooi en zonnig weer en elke dag gingen ze al 's morgens vroeg naar het strand, om daar van de heerlijke lucht te genieten. De jongens hadden het geweldig naar hun zin. Ze hadden altijd wat anders om zich te vermaken en ze verveelden zich geen minuut. Er waren mooie duinen en een breed strand en dat is genoeg om dag aan dag heerlijk te kunnen spelen. Tante Liezebertha zorgde er altijd voor, een trommeltje met brood en een thermosfles mee te nemen; zo konden ze de hele dag aan het strand blijven en hoefden ze niet tussen de middag naar huis om te eten. Meestal zaten oom Tripje en tante Liezebertha op een beschut plekje met een mooi boek, terwijl de jongens in hun buurt speelden. Zo konden ze een oogje op de jongens houden. Die waren druk bezig. Ze hadden hun schoppen meegenomen en bouwden een groot fort. Eerst een berg in het midden, die ze van nat zand bouwden en later vierkant afsneden, met gaten opzij dat waren de ramen. En er omheen groeven ze een gracht. Kort na elkaar zijn Zondagochtend de ministers Stikker en Staf naar Lissabon vertrokken, waar zij de conferentie van het Atlantisch pact zullen bijwonen. Op het vliegveld deelde minister Stikker verslaggevers mede, van mening te zijn, dat de bijeenkomst in Lissabon geen ge makkelijke vergadering zal worden. Hij motiveerde dit door te zeggen, dat het feit, dat van Amerikaanse zijde de wens be staat om op bepaalde data zekere resul- Voor de Haarlemse politierechter ver scheen hedenmorgen de 23-jarige kolen sjouwer T. J. K., die volgens de tenlaste legging op 11 December van het vorig jaar de hond van de jachtopziener P. v. d. M. te Overveen in de duinen had neerge stoken. De hond was op hem losgelaten, toen hij, na met een metgezel wegens stro perij te zijn aangehouden, was gevlucht, omdat hij zijn naam niet wenste op te geven. Zijn metgezel, de 19-jarige G. J. J. P. te Haarlem, was blijven staan. De verdachte verklaarde, dat hij de hond met een mes was gaan steken, omdat hij zich moest verdedigen tegen de beten van het dier. Hij zeide er niet van op de hoog te te zijn dat de hond hem met rust zou hebben gelaten als hij niet was doorge lopen. De jachtopziener, die als getuige was gehoord, zeide, dat hij toen K. weg rende duidelijk had geroepen „staan blij ven" voordat hij de hond losliet, doch de verdachte en zijn metgezel zeiden dit bei den niet te hebben gehoord. In zijn requisitoir zei mr. G. W. F. van der Valk Bouman, dat hij het tenjaste ge legde, opzettelijke en weden-echtelijke „beschadiging" van de hond bewezen achtte. Hij vond het ongeoorloofd voor iemand, die op een strafbaar feit betrapt wordt en omdat hij vlucht door een hond wordt aangevallen, zich tegen de hond met een mes te verdedigen. Zijn eis was drie weken gevangenisstraf. De raadsman van verdachte, mr. B. J. Lambers, vroef de Officier te bewijzen dat de hond in dit geval niet wederrechtelijk door de jachtopziener gebruikt was. Het gebruik van de politiehond is, naar hij zeide, een ongeschreven recht van de politie, maar voordat het wordt toegepast moet volgens een code 2 maal geroepen worden: „Halt, politie staan blijven!" Hij meende dat in dit geval onvoldoende was gewaarschuwd. Bovendien vond de raadsman, dat er in dit geval geen reden was geweest om de hond los te laten. Het feit was er naar zijn oordeel niet ernstig genoeg voor en de voortvluchtige was ook zonder hond gemakkelijk te achterhalen, omdat zijn metgezel al gearresteerd was. Mr. Lambers zeide het gebruik van de hond hier wederrechtelijk te achten en vroeg de zaak juist op dit punt nog eens ernstig te onderzoeken. Hij bepleitte vrij spraak of ontslag van rechtsvervolging en in geval van veroordeling geen vrij heidsstraf maar een geldboete met het oog op het blanco strafregister van de ver dachte. De verwondingen van de hond waren niet „dodelijk", zoals de politie had opge geven, want na twee dagen was, volgens de verklaring van een dierenarts, de hond alweer hersteld. De politierechter, mr. J. P. Peters, be paalde de uitspx-aak de volgende week Maandag. De Belgische Vereniging van Natuur- en Stedenschoon heeft stelling genomen tegen de Nederlandse militaire plannen met het gebied bij Ossendrecht in Zuid-West-Bra bant. De vereniging heeft de Belgische regering verzocht stappen te doen om de uitvoering der plannen te verhinderen. Er zal te Ossendrecht een kazerne voor 3000 manschappen worden gebouwd. In de onmiddellijke nabijheid daarvan zijn 750 hectaren bos- en heidegronden voor 80 percent particulier bezit van Belgische grootgrondbezitters bestemd om tot oefenterrein te dienen. De gronden zullen van de Belgen worden gehuurd. De Bel gische vereniging acht door deze plannen het voortbestaan van het 1700 hectaren grote natuui-reservaat „De Kalmthoutse Heide" ernstig bedreigd. Met name ver wacht zij dat de fauna van dit gebied zal worden verdreven door het geratel van mitrailleurs en het gedaver van tanks. Vacantiegangers zullen ook wegblijven uit dit gebied. De Belgische vereniging verwijt Neder land, dat geen enkel overleg is gepleegd. taten te hebben bereikt, vele problemen met zich meebrengt. Op een desbetreffende vraag zeide de minister er aan te twijfelen dat het huidige Fi-anse kabinet zal vallen door de buiten landse politiek. Overigens zeide hij wel te menen dat iedere beperking, die het Franse parlement zijn regering oplegt ten aanzien van de Europese defensie, er toe zal leiden dat ook de handen van ons en van onze partners gebonden worden. Ook zeide minister Stikker de mening toegedaan te zijn dat de sterke positie van Nederland en in het bijzonder die van de Benelux sterk worden beïnvloed door de verdeeldheid tussen Frankrijk en Duitsland: „Onze problemen worden hierdoor natuurlijk ingewikkel der". Minister Staf zeide dat hij zich ook zor gen maakte over de debatten in de Franse Assemblée ten aanzien van de Europese defensie. Wat Nederland betreft verklaarde hij dat ons land beslist geen slechte plaats inneemt in de rapporten over de maatrege len voor de verdediging van ons continent. Hij deelde voorts mede, dat de Amerikanen een spoedregeling hebben ontworpen ten einde de achtei-stand in wapenleveranties aan de Atlantische landen zo snel mogelijk in te lopen. In dit vex-band merkte de minister van Oorlog op, dat hij hoopt het aantal „brood nodige" thunderjets binnenkort in Neder land in ontvangst te kunnen nemen. Minister Staf kon nog niet mededelen hoe lang de conferentie in Lissabon zou duren, doch hij hoopte over acht dagen weer in Nederland terug te zijn. Minister Lieftinck die ook aan de con ferentie zal deelnemen is i-eeds enige dagen geleden vex-trokken. Minister Van den Bx-ink zal wegens familie-omstandig heden de conferentie niet bijwonen. Het Amerikaanse ministerie voor Defen sie heeft Zaterdag bekendgemaakt, dat er een begin wordt gemaakt met het plaatsen van militaire orders bij de West-Europese industrie op grond van het programma voor overzeese defensieproductie voor 1952, waarvoor een bedx-ag van 620 millioen dol lar beschikbaar is. Een militaire missie stelt in Europa een onderzoek in naar de fabriekscapaciteit voor de contracten, op grond waarvan wapens, ammunitie en uit rusting voor het leger van het Atlantisch pact geleverd zullen worden. Men hoopt, dat dit productieprogram ma, tezamen met het economische pro gramma van het bureau voor wederzijdse beveiliging, de West-Europese landen zal helpen om een wapenindustrie op te bou wen, waarmede de landen zichzelf zullen kunnen bedruipen, waardoor de vraag naar in Amerika geproduceerde wapens zal verminderen en de leveringstijd verkort zal kunnen worden, zo wordt in de mede deling van het ministerie gezegd. Bij het plaatsen van contracten zal de voorkeur worden gegeven aan die fabrieken, „die vrij van communistische overheersing zijn", zo wordt er nog aan toegevoegd. Samenwerking tussen Belgische en Ne derlandse douane-, justitie- en politie-in- stanties heeft geleid tot de arrestatie van een aantal Nederlandse en Belgische smok kelaars, die sinds 1950 Nederlandse boter in grote hoeveelheden over de grens brach ten. In Januari kx-eeg men de eerste aan wijzingen, toen in Hulst een gepantserde auto tot staan kon worden gebracht,-waar bij een in het Belgische Kieldrecht wo nende Nederlander gearresteerd werd. Hij bleek de leider te zijn van een bende smokkelaars. Hij bezat vijf personenauto's die ingericht waren voor de smokkelhandel. De chauffeurs kregen een speciale training in „ontsnappingstechniek en schietlessen. Maandenlang wist de bende grote hoeveel heden boter over de grens te brengen. Albireo, 15 v. Las Palmas naar Recife. Amstelstad. 15 van Bahrein naar Koeweit. Amstelveen, pass. 15 Miami. Aagtekerk, 15 van Aden naar Suez. Alblasserdijk, pass. 16 Azoren naar Antwerpen. Aidabi, 16 te Montevideo. Algenib, 15 v. Santos naar San Francisco 20 Pto Alegre verwacht. Ampenan, 16 te Djedda. Alpherat, 15 460 m. O. Bermudas. Ainati. 15 dwars Vigo naar Antwerpen. Aludra, 15 dwars La Guaira. Amsteldijk, 15 430 m. Z.ZW. Cp. Race. Amstelkerk, 15 630 m. ZO. Takoradi. Andijk, 15 575 m. O. Bermudas. Artos, 15 v. Haifa Matzuma. Arundo, pass. 15 ten N. Ouessant. Abbckerk, pass. 15 ten N. Alexandrië n. Genua Arendsdijk, 15 350 m. Z. Porto Salvador. Abbedijk, pass. 17 Key West n. Antw. Akkrumdijk, 17 van Suez. Arnedijk, 17 te Antwerpen. Averdijk, 17 dwars Horta. Axeldijk, 17 v. Galveston n. New Orleans. Aaisum, 16 te Rotterdam. Amstelland, 18 te Koeweit naar Calcutta. Amstelvaart, 17 te Amsterdam v. Galveston. Bali, 16 v. New York te Palembang verwacht Blitar, 15 v. Djeddah te Assab. Boschfontein, 15 te Marseille. Baud, 16 v. Semarang te Soerabaja. Bennekom, 15 180 m. NO. ten O. Barbados. Baarn, 15 van Antofagasta n. Iquique. Billiton, 17 v. Balikpapan n. Zam Boanga. Bloemfontein, 17 van Genua n. Marseille. Borneo, 18 Menado verwacht. Beverwijk, 16 v. Casablanca naar Holland. Blommersdijk, 16 van New York. n. R'dam. Boskoop, 17 v. Paita naar Mnnto. Bacchus, 18 te Antwerpen v. Amsterdam. Bonaire, 18 te Amsterdam v. Georgetown. Breda, 16 te Bremen n. R'dam. Ceram, 15 v. d. Elbe. Castor, 16 van Trinidad naar Curagao. Caltex Nederland, 15 v. R'dam naar Sidon. Caltex Delft, pass. 17 Gibraltar. Caltex Pakambaru, 17 van Suez. Caltex Pernis, pass. 17 Ouessant. Caltex The Hague, pass. 16 Sicilië. Celebes, 17 rede Cheribon. Cgronia, pass. 16 ten Z. Galapagos Arch. Clavella 17 R'dam naar Kopenhagen. Cottica, 17 v. Parmaribo n. Georgetown. Duivendijk, 14 v. R'dam te Vancouver. Danae, pass. 16 Gibraltar. Dalerdijk, 15 420 m. O.ZO. Kp. Race. Delft, 17 te Guayaquil. Diemerdijk, 17 te Cristobal. Elmina, 18 Lunda verwacht. Esso Den Haag, 15 300 m. W.NW. Flores. Etrema, 15 van San Lorenzo te Curagao. Eemdijk, 17 te New Orleans. Eos, 18 van Amsterdam te Beyrouth. Esso Rotterdam 17 van R'dam n. Aruba. Esso Amsterdam, 16 v. R'dam te Aruba. Friesland, (KRL), 17 van Londen te R'dam. Gordias, 15 v Malta naar Patras. Groolekerk, 15 320 m. Z.t.O. Zanzibar. Garoet, 17 van Pangkalpinang n. Tj. Priok. Gouwe, 18 te Vlaardingen. Hydra, 16 te Maracaïbo van Lake Ports. Heelsum, 15 320 m. Z.ZW. Flores. Hera, 15 1080 m. ZW. Flores. Hercules, 14 v. Kalamaki n. Palermo. Hersilia, 15 600 m. ZW. ten W. Ouessant. Hestia, 15 330 m. NO. Sombrero n. Antw. Haarlem, 16 te Balboa verwacht. Helena, 17 te Trujillo. Helicon, 17 van Barbados naar Amsterdam. Helder, 18 te San Juan verwacht. Hercules, 17 te Palermo naar Tunis. Ittersum, 15 320 m. W. ten Z. Azoren. Japara (KRL), 15 te Charleston. Joh. v. Oldenbarnevelt, 17 420 m. Z.ZW. Cocos- elland. Java, 17 te Soerabaja. Kedoe, 14 v. R'dam te Soerabaja. Kaloekoe, 16 v. Penang te Singapore. Kertosono, pass. 17 Finisterre naar Marseille. Klipfontein, 17 Ouessant naar Teneriffe. Kola Inten. 16 v. Tj. Priok n. Aden. Kota Baroe, pa^s. 17 Dover. Lawak, 15 v. Port Swettenham n. Singapore. Larenberg, 16 te Amsterdam. Lindekerk, 15 van Bahrein naar Damman. Langlee Scott, 17 te Port Said verw. Leersum, 15 175 m. Key West. Leopoldskerk, 15 dwars Haura. Lieve Vrouwekerk, 15 ter hoogte Alexandrië. Loosdrecht, 15 180 m. W.ZW. Karachi n. Aden Laagkerk, 18 te Colombo. Limburg, 17 te Port Said. Laertes, 16 v. Suez n. Aden. Loppersum, pass. 17 Gibraltar. Leerdam, pass. 16 Scilly's. Madoera, 15 van East London n. Durban. Modjokerto, 16 van Tj. Priok te Singapore. Murena, 25 v. Mena el Ahmadi te Singapore verwacht. Meerkerk, 16 v. Colombo naar Madras. Maashaven, 15 v. Antwerpen naar R'dam Malvina, 15 1120 m. NO. Barbados. Markelo, 15 bij Kp. Blanco naar Dakar. Mataram, pass. 15 Ouessant. Mitra, 15 400 m. O.NO. Singapore. Molenkerk, 15 dwars Kp. St. Vincent. Maetsuycker, 15 280 m. W.NW. Cape. Mapia, 15 250 m. O.t.Z. Socotra. Marpessa, 15 bij Ras Fartak. Malea, pass. 17 Kp. St. Vincent. Maas, 17 Kp. St. Vincent n. Tunis. Manoeran, 18 te Dakar. Merwede, 18 te Jacksonville. Muiderkerk, 17 van Hamburg. Mariekerk, 17 v. Hamburg te R'dam. Nestor, 15 110 m. W.ZW. Kreta. Nieuw Holland, 15 280 m. ZO. Townsville. Noordwijk, 17 van Amsterdam te R'dam. Nieuw Amsterdam, 15 te New Work. Noordam, 16 van New York naar R'dam. Ondina, 15 van R'dam te Amsterdam. Oranjefontein, 17 van Southampton n. Antw. Overijsel, 18 te Singapore. Orion, 16 van Amsterdam naar Levant. Prins Willem IV, 16 te R'dam v. Granton. Polydorus, 10 te Belawan. Prins Willem II, 15 700 m. W. ten Z. Flores. Poseidon, pass. 15 San Salvador. Prins Alexander, 17 van Antw. n. Hamburg. Prins Maurits, 17 bij Gibraltar. Prins Philips Willem, 16 v. R'dam n. Antw. Rossum, 15 v. R'dam naar Huelva. Rempang, 15 pass. Malta. Radja, 18 te Napels. Ridderkerk, 17 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Roepat, 18 Colombo verwacht. Roebiah, 18 Aden verwacht. Rotti, 17 te Amsterdam. Rijnland, 18 te Amsterdam. Sarpedon, 14 v. New York naar Curagao Sloterdijk, 16 v. Balikpapan te Makassar verw. Sumatra, 15 v. Brest naar Alexandrië. Sunetta, 22 v. Montevideo te Curagao verw. Salatiga, 15 220 m. O.ZO. St. Maria. Saroena, 15 te Pladju v. Miri. Sliedrecht, 15 360 m. NW. ten W. Tristan d« Cunha. Stad Breda, 15 670 m. ZO. Halifax. Salawati, 15 pass. Korsair n. Aden. Schiedijk, 15 120 m. O. Dondrahead. Sarangan, 17 v. Manilla n. San Francisco. Soestdijk, 17 van Galveston n. New Orleans. Sommelsdijk, 17 van Vera Cruz n. Tampico. Stad Arnhem, pass. 17 Finisterre. Stad Maassluis, 16 van Livorno n. Casablanca. Stad Alkmaar, 17 te R'dam v. Galveston. Stentor, pass. 16 Ouessant. Stad Dordrecht, 19 1 u. Hoek van Holland verw. Stad Maastricht, 18 18.30 Vlaardingen verw. Stad Vlaardingen, 18 22 u. Hoek v. Holland. Teucer, 15 v. Belawan naar Singapore. Tibia, 15 v. Umm Said naar Gibraltar. Tosari, 15 v. Madras naar Kakinada. Tamo, 15 v. Bahia Blanca n. R'dam en Bremen Tiba, 19 R'dam verwacht. Tasman, 16 v. Hongkong te Kobe verwacht Themisto, 15 440 m. W. ten N. Flores. Tabian, 15 Sabang gepass. Telamon, 15 te Bachequero v. Maracaïbo. Tiberius, 16 Georgetown verwacht. Triton, 16 van Curagao te Aruba verwacht. Talisse, 17 van Tj. Priok n. Belawan. Tegelberg, 17 te Santos. Trompenberg, pass. 18 Flores. Tero, 16 dwars Fernando. Til us, 17 van Gibraltar naar Tanger. Tomini, 19 16 u. H. v. Holland verwacht. Tomori, 17 te Marseille. Tosari, 16 te Kakindada. Veendam, 16 v. Nassau n. New York. Winsum, pass. 15 Kp. St. Vincent. Weltevreden, 18 te Manilla. Westland, 17 te Montevideo. Winterswijk, pass. 17 Balearen. Wocnsdrecht, 17 van R'dam n. Amsterdam. Waterman, 17 van Las Palmas. Westerdam, 17 van Le Havre naar New York. Willemstad, 18 van Amsterdam te Cristobal. Wocnsdrecht, 17 te Amsterdam v. R'dam. IJsel, 18 te R'dam. Zeeland (KRL), 15 v. Tj. Priok n. Singapore. Zeeland (SSM), 15 te Hull. Zonnewijk, 15 300 m. O. Charleston. Zijpenberg, 15 120 m. NO. Azoren. Zuiderkruis, 17 580 m. O.ZO. Kp. Race. Zaan, 16 v. Huelva naar R'dam. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux HOOFDSTUK I. Sierlin, Officier van Justitie. 1. Op een avond in Maart wandelde de Officier van Justitie SierLin, zoals gewoon lijk, van de Arrondissementsrechtbank naar huis, toen hem, niet ver van zijn woning, een jongeman achterop kwam, die naar het leek bij het voorbijgaan zijn pas wat in hield. Maar daar de onbekende hem niet aankeek en evenmin omzag meende hij zich vergist te hebben. Twee dagen later, vrijwel op hetzelfde uur en op dezelfde plaats, herhaalde zich het voorval: weer scheen het of de voet stappen, die hij achter zich had gehoord, bij het naderkomen zich vertraagden. Deze keer nam hij de vooi-bijganger wat scher per op, maar hij herkende in hem niet het jongmens van eergisteren. Er was dus geen enkele reden zich verder om hem te be kommeren, want de man verdween in de schemerige, regenachtige avond. Toen hij de deur van zijn huis, dat door een kleine voortuin van de straat was gescheiden, had geopend, waren zijn gedachten al elders. Pas toen zich de volgende avond, een uur later weliswaar, maar weer in de onmid dellijke omgeving van zijn woning, het zelfde voordeed, herinnerde hij zich het geval. Wéér lag de eenzame straat in deze buitenwijk ais uitgestorven. De enkele huizen, alleenstaande villa's, stonden zoals altijd weggedoken in hun afzondering, vei lig omzoomd door het kleine park,- dat de trots der omwonenden en gedurende de zomermaanden de geliefde speelplaats van de kinderen was. Opnieuw dus had de heer Sierlin op weg naar huis de stappen achter zich ge hoord en opnieuw had het hem toegesche nen, of zij al naderende trager werden. En weer was het een jongmens geweest zonder enige twijfel dezelfde van de vorige dagen die hem achterop gekomen en gepasseerd was, zonder zich verder het geringste aan hem gelegen te laten liggen. Maar Sierlin kon niet nalaten het met enige achterdocht vast te stellen de voorbijganger was dichter, veel dichter zelfs, langs hem heengegaan dan bij deze breedte van het trottoir noodzakelijk was geweest. Ditmaal nam hij hem van opzij met een wantrouwend-onderzoekende blik op. Zelfs bleef hij staan om hem na te zien tot hij om de hoek verdwenen was. Het was een nog jonge kerel, zo tussen de twintig en dertig, eenvoudig maar zeer verzorgd ge kleed, zonder overjas, met een slappe hoed. Hij hield, evenals de beide vorige keren, de handen diep in zijn zakken. Een bankbediende of iets dergelijks dacht Sierlin, wiens kantoor op hetzelfde uur sluit als het mijne. Waarschijnlijk woont hij hier in de stadswijk. Maar dan moet dit toch eigenlijk een omweg voor hem zijn. En waarom loopt dit heerschap tel kens zo vlak langs me heen? Die jongelui van tegenwoordig hebben slechte manieren, resumeerde hij, terwijl hij de huisdeur opende. Bij nader inzien zou het misschien nog niet eens zo kwaad zijn, zo'n vlegeltje eens terdege onder handen te nemen. Als het nog eens gebeurde zou hij wat op zij gaan en hem aanspreken, om hem op het onbehoorlijke van zijn gedrag opmerkzaam te maken. Ja, die jeugd. Dagenlang liet het jongmens zich echter niet zien, zodat Sierlin geen gelegenheid had, zijn voornemen ten uitvoer te bren gen. De vluchtige en onbetekenende ont moetingen verdwenen daarmee uit zijn ge heugen. 2. En zo zou het gebleven zijn als niet, acht dagen later ongeveer, (en eveneens bij het huiswaarts keren) op een der banken, die aan de rand van het lage geboomte aan de overzijde van de straat op regelmatige af standen waren geplaats (en wel juist op die, welke recht tegenover zijn huis stond) iemand had gezeten in wie hij de jonge man meende te herkennen, die hij gedu rende de laatste weken hier enkele malen had aangetroffen. Het gebeui'de zelden dat de banken ln dit jaargetijde al werden gebruikt. Het was bovendien waterkoud, de lente liet dit jaar bijzonder lang op zich wachten. Onbekende wandelaars zag men nooit in deze afge legen villawijk en de buurtbewonex-s waren allengs het park te zeer als behorende bij hun villa's en hun tuinen gaan beschou wen, dan dat onbekenden, die hier verzeild raakten, hun niet opgevallen zouden zijn. Vreemd, dacht Sierlin, eigenaardig! Wat voor reden zou zo iemand kunnen hebben, op een kille en druilerige dag als deze, op een bankje te gaan zitten! Erg voor de hand lag het, oppervlakkig bekeken, niet. Of het moest zijn, dat zo'n voorbijganger zich plotseling onwel of oververmoeid had gevoeld. En opzet? Wat voor bedoeling zou iemand nu met zo iets kunnen hebben! Inbrekers, die er op uit waren de streek te verkennen, knapten dergelijke zaakjes waarachtig niet zo opvallend op. En trou wens, daar zag het jongmens daarginds op die bank allerminst naar uit. Dat het de zelfde persoon- was, die hem de vorige keren was opgevallen, daaromtrent was de Officier van Justitie Sierlin niet meer in het onzekere, hetzelfde bruine colbertcos- tuum, dezelfde slappe hoed, dezelfde li- chaamslibuding met de handen diep in de zakken. Voor hij zijn huis binnenging bleef hij een ogenblik staan, om nog eens een blik op hem te werpen en er zich van te vergewissen of de vreemdeling ook maar naar hem keek of opstond en zijn weg vervolgde. Maar de jongeman die daar, enkel door de rijweg van hem gescheiden, onder de nog kale bomen zat, scheen hem ook dit maal niet te hebben gezien. Zijn hoofd hield hij tenminste, voor zover dat op deze afstand te onderscheiden was, omhoog ge heven en zijn blikken dwaalden tot ver boven de huizen langs de bewolkte hemel Het was de houding van een mens die diep in gedachten verzonken is en zich geen rekenschap geeft van wat er om hem heen gebeurt. Vandaag is hij vroeger vrij geweest dan ik, dacht Sierlin, terwijl hij de grijsblauwe stoep opliep. Veel lust naar huis te gaan schijnt hij nog niet te hebben; wie weet is het hem erom te doen, zich een fikse ver koudheid op de hals te halen zo'n idioot.' En hij riep, daarmede tevens te kennen gevend dat hij thuis was gekomen, ouder gewoonte om het eten. Daar er nog niet dadelijk werd opge diend terwijl hij in de eetkamer op zijn huisgenoten wachtte. ging hij nog een ogenblik voor het raam staan om naar buiten te kijken. Het jongmens zat nog in dezelfde houding op zijn plaats. Honger schijnt hij ook al niet te hebben, schoot Sierlin door het hoofd. Een mal ge val. Mijn maag knort wél! Adieu, meneer! En hij keei-de zich van het venster af om zich een ogenblik later met volle overgave aan de inmiddels opgedane soep te wijden. Eenmaal aan tafel met vrouw en kinde ren (twee jongens van negen en dertien jaar) nam het dagelijks verslag van de wederwaardigheden op school hem zozeer in beslag, dat hij het voorval van deze middag als men dat tenminste een „voorval" kon noemen al spoedig verge ten was. Zelfs bemerkte hij niet eens. dat de bank aan de overzijde leeg was toen hij na tafel zich wat verpoosde voor het raam. 3. Niet aldus op de volgende dag, toen hfj een vol uur later dan gewoonlijk (want hij was door een zitting opgehouden) de straat insloeg. Nog minder dan die van gisteren nodigde deze dag uit tot mijmeren op een bank. Het had geregend, de banken waren nog nat en hef druppelde eentonig na uit de bomen. Maar hij zat er! In dezelfde houding: hoofd opgeheven, handen in de zakken. Stapelgek, mompelde de Officier van Ju stitie. Stapel idioot! Zo'n gek moest eigen lijk opgesloten worden, om te voorkomen dat hij zich een longontsteking of zoiets op de hals haalt. Hoewel hij zich voorhield dat hij met deze onbekende en diens gedragingen niet het minste uitstaande had, kon hij toch niet nalaten, na het eten een blik naar bui ten te werpen om zich ervan te overtuigen of hij nog steeds op dezelfde plaats zat. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6