Sla de handen ineen tot opheffing van de woningnood Zowel Duitse als Franse eisen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT mm oi meer ingewilligd Koningin Juliana: Beproeving van het gehele volk moet door het gehele volk worden bestreden Schipbreuken voor de Amerikaanse kust Perzië en wereldbank blijven praten Openingszitting in Lissabon De zon van Nippon rijst weer In Londen werd een stap vooruitgezet Duitse oorlogsmisdadigers krijgen kans op herziening van hun vonnis Lawines teisteren Centraal-Europa R.A.I.-tentoonstelling gaat 29 Februari open Het woord is aan Het Indonesische kabinet wankelt Zeven doden, dertien vermisten België kocht boter in Denemarken Antwerpen Europese aan loophaven voor Japan Griekse regering duldt geen oppositie r •tf - 1 Twee communiqués 30 doden in Joegoslavië Fransen verjagen Vietminh-troepen Sabotage in Tunesië Enbom voor de rechtbank in Stockholm Egyptische ambassadeur in Londen naar Cairo Goud- en deviezenreserve boven 2 milliard Ook morgen zacht weer 66e JAARGANG No 190 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 152S5 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 43 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ter gelegenheid van de uitgifte der na tionale woningbouwleningen heeft Koningin Juliana gisteravond over beide radiozenders een toespraak gehouden. „De verschrikkelijke plagen van de oor log liggen achter ons op één na: de-woning nood. Deze is een van de allerergste, al hoort hij dan ook bij de nasleep. Hij heeft de eigenschappen van een vreselijke sle pende ziekte," zo zei de Koningin. „Juist ons volk, waarvoor huis en haard alles betekent, lijdt hieraan in de sterkste mate. Het is een kwaal die ondragelijk is en die zovelen van ons toch reeds lange jaren dragen en dus daarmee eigenlijk wij allen. Op velerlei wijzen is er getracht verlich ting of genezing voor deze ziekte te zoeken en men wordt vervuld, van bewondering als men de grote vindingrijkheid verneemt, waarmee bijvoorbeeld vele gemeenten hun eigen medicijn hebben uitgevonden. Zij deden daarbij een beroep op aller burgerzin om hieraan mee te werken. Thans worden nationale leningen voor de woningbouw geboden als een gelegenheid voor aller samenwerking. Ik weet, dat er verscheidenheid van me ning over is, hoe dit grootste aller euvelen van tegenwoordig het beste kan worden aangepakt. Toch meen ik, dat het er in de eerste plaats om gaat, dat er iets gedaan wordt. En er moet veel, enorm veel gebeu ren om ons uit dit moeras van ellende te werken. Een gezamenlijke krachtsinspanning is het enige, dat ons achteraf een ware vol doening zal kunnen geven. Een zo wijdver spreide beproeving van het gehele volk kan het beste door het hele volk eendrachtig onder het oog worden gezien en vervolgens bestreden totdat de overwinning is behaald. (Reuter) Dinsdagmorgen bleek bij het dag worden, dat zich nog 34 zeelieden op het drijvende achterschip bevonden van het 10.000 ton metende tankschip „Fort Mercer", een van de twee Amerikaanse tankschepen, die, zoals eerder is bericht, Maandag nabij het vissersplaatsje Chatam in Massachusetts in tweeën gebroken zijn. De vijf of zes mannen, die zich op het voor schip bevonden, hadden getracht van boord te gaan, doch zij konden de reddingsvlotten langszij het schip niet bereiken. Het voorste deel van de „Fort Mercer" is sedert Maan dagavond 12 mijl van het achterschip weg gedreven. Van het voorschip van de „Fort Mercer" zijn de kapitein en een andere opvarende gered; een kotter van de Amerikaanse kustwacht trachtte het achterschip, waarop zich nog 34 personen bevonden, naar Boston te slepen. Door de zware zee was het aan vankelijk niet mogelijk de mannen van boord te halen. Van de 34 opvarenden op het achterschip zijn er 21 van boord gehaald. De anderen wilden aan boord blijven. Reuter meldt nog: Volgens een be richt in de „Financial Times" maken de verzekeringsmaatschappijen zich zorgen over het aantal gelaste of gedeeltelijk ge laste schepen, dat scheuren in de romp gaat vertonen. Deze schepen zijn groten deels gedurende de oorlogsjaren op Ame rikaanse werven gebouwd, aldus het blad, en deskundigen schrijven de gebreken toe aan ondeskundig lassen door de vele on geschoolde arbeiders, die toen op de nood- werven werkten. De „Financial Times" voegt hieraan toe, dat de assuradeuren mogelijk een extra premie voor gelaste, in de oorlog gebouwde schepen zullen gaan berekenen. Nader wordt gemeld, dat van het voor schip van de „Fort: Mercer" vier opvaren den zijn gered. Zes bemanningsleden van dit schip worden vermist. Van de „Pendle ton" zijn twee man als vermist opgegeven. Deze zijn vermoedelijk omgekomen. TEHERAN (A.F.P.) „De afgevaardig den van Perzië en de wereldbank zijn op bepaalde punten tot overeenstemming ge komen. Andere punten werden opgehelderd dank zij de gedachtenwisseling", aldus is Dinsdagavond in een officieel communiqué, dat na de besprekingen over de Perzische olie-industrie te Teheran werd uitgegeven, medegedeeld. Voorts werd verklaard, dat Garner en Prudhomme, leden van de delegatie van de wereldbank, heden uit Teheran zouden vertrekken met vooi-stellen, die de bank in staat zullen stellen besluiten te nemen, noodzakelijk voor de uitvoer van belang rijke hoeveelheden Perzische olie.. Twee andere afgevaardigden van de bank zullen nog in Teheran blijven. Deze twee afgevaardigden zullen „de po gingen om de Perzische olie opnieuw te doen vloeien, voorzetten", aldus het com muniqué. Een woordvoerder van de Perzische re gering zeide tegenover journalisten: „De onderhandelingen met de wereldbank lijken hoopvol". TEHERAN (Reuter) Gisteren is de zitting van de zestiende Madjelis (Perzi sche Tweede Kamer) geëindigd. Twaalf af gevaardigden van de oppositie hebben daarna het gebouw van de Madjelis ver laten, waar zij drie maanden geleden hun toevlucht hadden gezocht. Twintig of dertig journalisten van oppositiebladen, die eveneens in het gebouw hun toevlucht hadden gezocht, verblijven daar nog en over hun plannen is nog niets bekend. Wat ons allen tenslotte voor ogen staat is: een eigen woning voor ieder gezin. De eerste steen daarvoor is al sinds jaren gelegd en wel wordt er ijverig aan ge bouwd, maar het gaat ons niet snel genoeg. Wij hebben er veel voor over om spoedig de vlag te zien wapperen, ten teken dat binnenkort de bewoners onderdak zullen zijn. Die vlag is het zinnebeeld van onze saamhorigheid, van ons eendrachtig samen werken, van dat, waartoe we als volk in staat zijn. Dit kan men waarlijk niet aan het dienen van het eigen belang aflezen, maar alleen aan de diensten aan een ander bew'ezen. Alleen hierop kan zegen rusten. Laten wij de handen ineen slaan, gedach tig aan het vex-antwoordelijk zijn van allen voor allen!" Nederland protesteert Nederland heeft langs diplomatieke weg te Brussel protest aangetekend tegen een Belgische aankoop van 500 ton' verse boter in Denemarken. De handelwijze, aldus de Nederlandse opvatting, strookt niet met het protocol van Luxemburg van 1950, waarbij België en Luxemburg zich verbonden bij voorkeur Nederlandse boter te kopen. Uit Brussel komt thans van ambtelijke zijde de opmerking, dat men het Nederlandse pro test niet goed begrijpt. Weliswaar koopt België bij voorkeur Nederlandse boter krachtens de desbetreffende clausule uit het protocol, maar dit voorkeursrecht is nog geen uitsluitend recht. Voorts wijst men er te Brussel op, dat Nederland niet altijd in staat is die hoeveelheid verse boter te leveren, welke op bepaalde tijden van het jaar nodig zijn. Indien, zo zegt men, de Nederlandse voorraden verse boter groter worden, dan zal er natuurlijk in Nederland gekocht worden. Een uit vijf personen bestaande delegatie van Japanse scheepvaartmaatschappijen, die een bezoek aan België heeft gebracht, heeft verklaard, dat Antwerpen de voor naamste Europese aanloophaven van de Japanse scheepvaart zal worden. Een tafreeltje zoals men het dagelijks aan de weg langs het Suez-kanaal kan zien. Een ezeltje, bepakt en beladen en bovendien nog bereden door twee Arabieren, sjokt in de hitte langs een paar manschappen van het Lancashire Regiment, die achter hun machine-geweer op post liggen. LISSABON (Reuter). Hedenmiddag begint te Lissabon de openingszitting van de Atlantische Raad met een openbare bij eenkomst in het gebouw der Portugese Na tionale Vergadering. De Portugese minister van Buitenlandse Zaken, Paolo Cunha, zal de openingsrede uitspreken, waarin hij de leden van de Raad op Portugese bodem welkom zal heten. Daarna zal worden ge sproken door de voorzitter van de Raad, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken Lester Pearson en door diens Noorse collega Halvard Lange. De ministers-raadsleden zullen zich daarop naar het gebouw van het technische instituut te Lissabon begeven, waar zij dagelijks zullen bijeen komen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japanse regering heeft besloten aan het begin van de volgende maand bij de Rijksdag wets ontwerpen voor de productie van vliegtui gen en militaire uitrusting in te dienen. Hierdoor zou Japan in staat zijn binnen twee jaar een krachtige luchtmacht op te bouwen. Volgens het verdrag van San Francisco kan Japan zes maanden na het inwerking treden van het vredesverdrag vrijelijk vliegtuigen en wapens vervaardigen en vol gens goedingelichte kringen zou Japan, dank zij goedkope werkkrachten, in staat zijn moderne jachtvliegtuigen te bouwen, die slechts half zoveel zouden kosten als in andere landen vervaardigde machines. De waarnemende Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Varvoetis, heeft Dins dag meegedeeld, dat de regering van plan is de „verenigde democratische linkse par tij" (De EDA) te verbieden wegens de „anti-nationale houding" van haar afge vaardigden. Zeven van de acht afgevaardigden van de EDA hebben Maandag tegen de ratifi catie van Griekenlands toetreding tot het Atlantisch pact gestemd. Varvoetis verklaarde, dat de regering overweegt een wetsvoorstel in te dienen om de partij buiten de wet te plaatsen. Onlangs deelde de regering mee, dat zij bewijzen in handen had, dat de EDA „in geheim contact" staat met de verboden communistische partij. Zeven afgevaardigden der partij waren indertijd uit de hechtenis op een eiland in de Egeïsche zee ontslagen, nadat zij in het parlement waren gekozen. Zij waren daar sinds 1948 vastgehouden als zijnde „ge vaarlijk voor de openbare veiligheid". Van onze correspondent in Londen) Uit de beide communiqués van de ministersconferentie te Londen blijkt dat in de afgelopen twee dagen een belangrijke stap is gedaan in de richting van algemene overeenstemming. In elk geval lijkt de wijde kloof tussen de grote drie en de Duitse Bondsrepubliek thans in aanzienlijke mate versmald. Het financiële probleem kon niet geheel worden afgewerkt, maar de conclusie is gewettigd, dat men het over de West- Duitse bijdrage van 11.250.000.000 mark eens is geworden. Verder is voor het netelige vraagstuk der oorlogsmisdadigers een bevredigende for mule gevonden. Theoretisch zal geen enkele misdadiger zonder meer amnestie krijgen, maar elk geval dat daarvoor in aanmei-king komt, zal aan herziening wor den onderworpen door een gemengde ge allieerd-Duitse rechtbank, eventueel onder neutraal voorzitterschap. De republiek krijgt dus voor het eerst invloed op de gerechtelijke beslissing over het al of niet vrijlaten van oorlogsmisdadigers. Wat de Duitse wapenproductie betreft, was men het reeds vroeger eens geworden, dat het de republiek verboden zou zijn chemische, bacteriologische of atoomwa pens, alsmede militaire vliegtuigen te pro duceren. Op het gebied der West-Duitse productie voor bewapeningsdoeleinden lig gen, wat de veiligheidswaai'borgen betreft, vele gevaren. Het is vooral aan minister Stikker te danken, dat een uitweg is ge vonden voor de coördinatie van het Atlan tische pact en de Europese defensie ge meenschap. Zijn compromis-voorstel om gemeenschappelijke beraadslagingen van beide organen te houden over de vraag stukken, welke dat vei'eisen, is door de vier ministers te Londen aanVaard en thans na der uitgewei'kt. Men hoopt aldus twee vliegen in een klap te slaan, namelijk tege moet te komen aan de bezwaren van Frankrijk, dat de West-Duitse republiek een gelijkberechtigd partner zou worden in het pact, en aan die van de West-Duit sers, dat zij geheel buiten het pact zouden blijven. in het afzonderlijke communiqué der grote drie worden verdere pogingen ge daan om de Fransen gerust te stellen. De Britse en Amerikaanse ministers van Bui tenlandse Zaken, die thans niet in de ge legenheid zijn Frankrijk een formele ga rantie tegen Duitse aggresie aan te bieden, stellen hun duurzaam belang in de Euro pese defensie-gemeenschap op de voor grond. Hun verklaring aan het slot over de in Europa blijvende troepen beoogt eveneens de Fransen een hart onder de riem te steken. Na afloop van de conferentie, die twee dagen geduurd heeft, hebben Bondskanse lier Adenauer en staatssecretaris prof. Hallstein zich in positieve zin uitgelaten over de resultaten er van. „Ik ben tevre den. Wij zijn een flinke stap vooruitgeko men en hebben goede resultaten bereikt", aldus verklaarde dr. Audenauer tegenover een vertegenwoordiger van D.P.A. Hallstein was vooral in zijn nopjes over de herzie ning van de vonnissen tegen Duitsers, die wegens oorlogsmisdaden veroordeeld zijn en de verzachting van de controlemaat regelen voor de Duitse industrie en de be perkingen waaraan zij onderhevig is. Aan de Zuidkust van Frankrijk zijn de Carnavalsfeesten 1952 begonnen met een grote optocht door de straten van Nice. Groteske figuren maakten deel uit van deze vrolijke parade. LONDEN (Reuter). Dinsdagavond is een communiqué gepubliceerd over de be sprekingen die de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, Frankrijk en Amerika op 17, 18 en 19 Februari te Lon den gehouden hebben. De ministers hebben de vraag in beschouwing genomen aan gaande de verhouding, die tussen de Euro pese verdedigingsgemeenschap en het At lantische pact geschapen moet worden. De ministers hebben uitdrukking gegeven aan hun duurzaam belang bij de vestiging en integriteit van de Europese verdedigings gemeenschap en hebben de middelen on derzocht waardoor hun regeringen met de gemeenschap zouden kunnen samenwerken en haar zouden kunnen steunen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en de Verenigde Staten hebben herinnerd aan het besluit van hun regerin gen om strijdkrachten in Europa te hand haven, die samen met de Europese ver dedigingstroepen hun deel zullen bijdragen in de gemeenschappelijke verdediging. Een tweede communiqué, sprekend over de viermogendhedenbesprekingen tussen de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken en dr. Adenauer, zegt onder meer: „De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Frankrijk en En geland en de kanselier van de Duitse Bondsrepubliek hebben de toestand be sproken die bereikt is in de besprekingen in Parijs en Bonn over de instelling van de Europese verdedigingsgemeenschap en zijn zeer ingenomen met de resultaten. Zij be reikten overeenstemming over hangende kwesties, die voortvloeiden uit de onder handelingen in Bonn. Over het moeilijke vraagstuk betreffen de de toekomstige regeling en verdeling in het belang van de Westelijke verdediging van wapenproductie in staten van de Euro pese verdedigingsgemeenschap hebben zij bepaalde conclusies bereikt en een aantal bijeenkomsten belegd, die naar zij ver trouwen snel resultaten zullen afwerpen. Zij hebben overeenkomst bereikt over de methoden om de kwestie der oorlogsmis dadigers te behandelen. Alle vooruitzich ten wijzen er op, dat tegen het eind van deze week een overeengekomen besluit over de totale financiële bijdrage van de bondsrepubliek aan de verdediging zal zijn bereikt. Onderhandelingen over andere kwesties, inclusief de verdeling van de bij drage van de bondsrepubliek, zullen on middellijk in Bonn tussen vertegenwoordi gers van de federale republiek en de drie mogendheden worden gehouden." Een woordvoerder der Franse ambassade te Londen heeft Dinsdagavond verklaard dat Frankrijk „bijzonder ingenomen is met de Brits-Amerikaanse verklaring, opgeno men in het drie-mogendhedencommuniqué, waarin deze landen hun steun toezeggen bij het tot stand brengen van een Europese verdedigingsgemeenschap." BELGRADO (Reuter) Volgens uit Ljoebljana ontvangen berichten zijn ten minste 30 personen door lawines in de Sio- weense alpen (West-Joegoslavië) om het leven gekomen. Ook honderden stuks vee zijn omgekomen. De eerste lawines deden zich voor in het gebied van Polmino, bij de Italiaanse grens, waar 16 personen het leven verloren. In het dorp Bojane werden zeventien huizen ver nield. Gisteren is een tweede expeditie op ski's van in totaal vijftig personen onder wie dokters en vee-artsen, naar het district, dat reeds een week van de buitenwereld is afgesloten, vertrokken. Een derde expeditie met sneeuwploegen tracht de weg naar Tdira, waar de sneeuw het werk in de kolenmijn heeft stilgelegd, vrij te maken. De regering heeft de reser visten van 22 tot 29 jaar opgeroepen om sneeuw te ruimen. Voorts overweegt zij met parachutes voedsel neer te laten in de geïsoleerde gebieden, als de ski-expedities er niet in slagen deze te bereiken. Ook in Noord-Oost-Italië bestaat gevaar voor lawines. Bergtroepen op ski's trach ten in ingesneeuwde berghutten opgesloten gezinnen te bevrijden. Reeds zijn 37 ge zinnen geëvacueerd. In Tsjechoslowakije heeft de regering plaatselijke autoriteiten gemachtigd alle beschikbare arbeidskrachten, ook school kinderen, op te roepen om de wegen en spoorwegen sneeuwvrij te maken. In Opper-Oostenrijk is door het dalen van de temperatuur het gevaar voor lawi nes kleiner geworden. De meeste spoor wegen en hoofdwegen zijn voor het verkeer begaanbaar gemaakt. Sedert 15 Januari zijn in Oostenrijk 41 personen door lawines om het leven gekomen. In Zuid-Italië zijn de dorpen Cantarella en Schieno in Calabrië overstroomd. De in woners hebben hun huizen moeten verlaten. In Frankrijk steigt het peil van de Seine door regen en gesmolten sneeuw. SAIGON, (Reuter) In een gisteren door de Franse legerleiding te Saigon uit gegeven communiqué wordt medegedeeld dat twee a drieduizend militairen van de Vietminh, die in kleine groepjes de Ton- kische delta waren binnengedrongen, thans op de vlucht zijn geslagen. Dit is een ge volg van het oprukken van twee sterke Franse gemobiliseerde colonnes, die zich in de richting der bolwerken van de op standelingen. welke tachtig kilometer ten Zuid-Oosten van Hanoi zijn gelegen, be wegen De rebellen hebben honderd doden achtergelaten. Dinsdag werd te Saigon vernomen, dat de wapens en munitie, die 15 Februari tij dens de hevige gevechten ten Noorden van Donghoi, in handen van strijdkrachten der Franse unie vielen, bijna geheel van Chi nese oorsprong zijn. Bovendien heeft men na de strijd op het gevechtsterrein een stafkaart van een Vietminh-bevelhebber gevonden, waarop de namen van bepaalde posten in Vietnamese en Chinese karakters waren aangegeven. Dit toont aan, dat Chi nese militaire raadgevers aan de Vietminh- eenheden zijn toegevoegd. TUNIS, (Reuter) Tunesische politie heeft bevonden dat in de buurt van Sousse telegraafpalen over een afstand van vijf ki lometer omver waren gehaald. In de om geving van Kessra, dat nabij de centraal- Tunesische hoogvlakte is gelegen, zijn der tig telegraafpalen vernield. De telexver bindingen tussen Tunis, Sousse en Sfax waren hierdoor gisteren verbroken. Te Sousse zijn gisteravond twee bommen tot ontploffing gebracht. Er vielen geen slachtoffers. In de omgeving van Gafsa zijn grote hoe veelheden wapens en springstoffen opge graven. In verband met deze ontdekking zijn 21 personen geai'resteerd. Een militair gerechtshof te Tunis heeft acht Tunesiërs wegens het onwettig in be zit hebben van wapens tot gevangenis straffen van drie jaar veroordeeld. De twee te Tunis verschijnende commu nistische dagbladen en het dagblad van de Neo-Destour zijn gisteren door de resident- generaal, De Hautecloque. verboden. De bladen zijn „l'Avenir de Tunisie", „El Talla" en „Mission". Het Italiaanse com munistische orgaan „Italia" werd eveneens verboden. Vandaag begon voor een rechtbank in Stockholm het proexs tegen de journalist Fritjof Enbom en de typiste Lilian Ceder, beiden beschuldigd van spionnage voor Sovjet-Rusland. In verklaringen aan de Zweedse pers heeft de politie gemeld, dat beide beklaagden hebben bekend. De openbare aanklager heeft Enbom be schuldigd van spionnage, waarop een maximumstraf van zes jaar zware dwang arbeid staat. De aanklacht tegen mejuf frouw Ceder is niet bekend. Dit is Zwedens derde spionnage-proces in vier maanden. In November werd een Zweeds onderofficier wegens spionnage voor Rusland veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, in Januari werden drie met name genoemde personen wegens spionnage voor een niet genoemde mogend heid tot gevangenisstraffen veroordeeld. Van Vrijdag 29 Februari tot en met Zondag 9 Maart zal in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een tentoonstelling gehou den worden van personenautomobielen. De tentoonstellingsruimte is aanmerke lijk vergroot doordat men de wand tussen de grote en de kleine hal heeft uitgebro ken, waardoor men de beschikking heeft over een grote zaal met een totale opper vlakte van bijna 8000 vierkante meter. In 45 stands zullen 76 merken in ver schillende types en modellen worden ten toongesteld. La Rochefoucauld: Men verveelt zich bijna altijd in het gezelschap van hen, die men verveelt. (Telegrafisch van onze correspondent te Djakarta) Op een der eerstvolgende dagen kan een beslissing worden verwacht over het al of niet voortbestaan van het kabinet Soeki- man en Soewirjo, waarboven sinds de on dertekening van de mutual security act met de Verenigde Staten de dreiging van een crisis hangt. De P.N.I. heeft voorgesteld in de kabi netszitting van hedenavond te beslissen over haar verzoek om het mandaat aan president Soekarno terug te geven. Ver moed wordt, dat indien niet aan dit ver zoek wordt voldaan, de P.N.I. haar minis ters zal terugnemen. Indien het kabinet heden niet tot een beslissing mocht komen, dan is een besluit toch voor Vrijdag te verwachten, aldus vernamen wij in krin gen, die in nauw contact staan met het kabinet. Verder vernamen wij nog, dat de presi dent in principe bereid is het ontslag van het kabinet te aanvaarden, doch opnieuw een lid van de Masjoemi en van de P.N.I. zal belasten met de vorming van een nieuw kabinet, omdat naar zijn mening deze twee partijen, die de kern vormen van de na tionale eenheid, samen dienen te werken. Verwacht wordt, dat Soekiman en Sidik Djojosoekarto opnieuw formateurs zullen worden. Het nieuwe kabinet zou dan geen grote verschillen vertonen met het huidige. Ver moed wordt, dat de minister van Buiten landse Zaken, Soebardjo, die de M.S.A.- overeenkomst tekende, niet op zijn post zal terugkeren. CAïRO (Reuter). De Egyptische premier, Aly Maher Pasja, heeft gisteravond mede gedeeld, dat hij Amr Pasja, de Egyptische ambassadeur te Londen, naar Cairo heeft teruggeroepen, nadat hij van de ambassa deur per telefoon bijzonderheden over diens besprekingen met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, had ontvaixgen. Maher Pasja verklaarde gisteren tegen over een delegatie van studenten, dat er spoedig besprekingen met Engeland zou den beginnen en wel op basis van evacua tie der Britse troepen en eenheid van het NijldaL Gisteren heeft de Egyptische premier en minister van Buitenlandse Zaken, Maher Pasja, besprekingen gevoerd met de Ame rikaanse ambassadeur in Ca'xro, Caffex-y. Na afloop van de bespreking deelde Caf- fery verslaggevers" mede, dat gesproken is over de internationale toestand en de nood haak om de verdediging van het Midden- Oosten te organiseren. Eerder op de dag had Maher Pasja met hoofden van Egyptische diensten gespro ken over verdedigingskwesties. Het grote overschot over Januari in de Europese Betalings Unie ten bedrage van f 375 millioen is in de bankstaat van 18 Februari verwerkt. Onze schuld aan de E.B.U., die eind Ja nuari f 87.666.000 bedroeg, is geheel af gelost. De deviezenreserve blijkt versterkt te zijn met f 53 millioen tot f 835,8 mil lioen. Ook de goudvoorraad is gestegen met ruim f 6 millioen tot f 1201 Va millioen, zodat goud en deviezen tezamen thans de f 2 milliard hebben overschreden. Het rekening courant-saldo van de ban ken in Nederland is tot f 132 millioen ge stegen, hetgeen de laatste jaren nog niet tot die hoogte is voorgekomen. De bankbiljettencirculatie vertoonde een daling met circa f 8 millioen tot f 2835 mil lioen. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het onbestendige winterweer, dat enkele weken geleden met hagel, en sneeuwbuien inzette, kwam gisteren een einde, doordat een warme luchtstroming, die al enkele dagen op de Oceaan aanwezig was, ook tot onze om geving wist door te dringen. In de nacht van Maandag op Dinsdag kwam op vele plaatsen in ons land nog lichte vorst voor. In de afge lopen acht daalde de temperatuur niet verder dan tot 2 4 graden boven nul. Bij IJsland ontwikkelde zich gisteren een diepe depressie, die nu voor de Noorse kust is aangekomen en die de luchtdruk verschillen boven het Noordzeegebied doet toenemen. Hierdoor zullen de winden in onze omgeving uit het Westen gaan aanwakkeren, zodat de aanvoer van vrij zachte oceaanlucht morgen blijft aanhouden. De kans op regen neemt echter weer toe, doordat een storingsfront van de depressie voor de Noorse kust in de richting van ons land beweegt. IETS MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur Aanvankelijk enkele verspreide opkla ringen. overigens zwaar bewolkt met morgen plaatselijk enige regen of mot regen. Matige tot krachtige wind tus sen West en Zuid-West. Weinig ver andering in temperatuur. 21 Februari Zon op 7.45 uur, onder 18.04 uur. Maan op 5.48 uur, onder 12.26 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 Februari Hoog water: 10.10 en 22.57 uur. Laag water: 5.16 en 18.03 uur. Donderdag 21 Februari Hoog water: 11 42 uur. Laag water: 6.43 en 19.42 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1