Haarlemse tweeling ontdekte „geheimen" van Engels vliegtuig „Kernfederatie noodzakelijk" „Zij hebben ons eigenlijk alles zelf verteld" Critiek uit Eerste Kamer op minister Peters Vervalsing van reis- en bankcheques ontdekt Knut Hamson t Amsterdamse Beurs Bloemendaal Heemstede WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Resolutie Europese Federalisten Bloembollenexpositie in Bovenkarspel geopend Ghr. Mijnwerkersbond is ontevreden Kolendampvergiftiging in Vijfhuizen Vijf personen aan de dood ontsnapt Duitse leraren en kwekelingen in ons land Brand in kistenfabriek te 's Gravenzande Nederlands medewerking aan integratiepogingen Twee gevangenen ontvlucht Enige uitkomsten van het budgetonderzoek Kort nieuws Brandje in een verfspuiterij Grote belangstelling voor schaakkampioenschap Biljarten Competitiewedstrijden Geen Koninginnefeesten „Het Centrum'' kampioen van Heemstede Scheepvaart Receptie ds. J. Mulder Buurtvereniging „Res Nova" De „Daily Mail" en de „Daily Express" hebben hun lezers gisteren meegedeeld dat alle details van een nieuw, geheim gehou den type straaljager, de „Supermarine Swift" waren uitgelekt en dat een diep gaand onderzoek zou worden ingesteld naar het „lek". Een zogenaamde opengewerkte tekening van dit vliegtuig is gepubliceerd in het in ternationale blad „Interavia", dat in Zwit serland wordt gedrukt en in vier talen wordt uitgegeven. De vervaardigers van deze tekening zijn de drie-en-twintigjarige Haarlemse tweelingbroers Rudolf en Rob bert Das, die sinds enige jaren als free lance-tekenaars teken-bijdragen leveren aan binnen- en buitenlandse vliegtuig- tijdschriften. Waar men zich in Engelse luchtvaart kringen blijkbaar bezorgd maakt over de publicatie van het geheime toestel, lacht de tweeling hartelijk over de deining die hij heeft veroorzaakt. Rudolf en Robbert Das zijn namelijk van mening, dat zij aller- nïinst een geheim verklapt hebben. De gegevens die in de loop der jaren over de Swift zijn bekend gemaakt, hebben zij zorgvuldig verzameld. Het is bovendien zó dat de ervaring hun heeft geleerd dat de Engelsen hun nieuwe vliegtuigtypes ont wikkelen uit reeds bestaande toestellen. In de ruim vijf jaren dat zij de tekenstift hanteren hebben zij geleerd verder te kij ken dan een leek. Een speurtocht in aller lei buitenlandse bladen levert hen telken male zoveel gegevens over vliegtuigen op, dat het niet moeilijk meer is om „gehei men" te ontdekken. Zo is ook de Swift langzamerhand voor hen gegroeid. „Ver moedelijk", aldus de tweeling, „zijn in „Interavia" bij onze tekening détails ge publiceerd, die wij niet hebben verstrekt. Het Britse ministerie van Luchtvaart koestert de verdenking dat een geheime bron is aangeboord, maar de tekenaars zeggen: „Het zijn allemaal gegevens die de Engelsen zelf hebben verstrekt. Men kan geen vliegtuigen „geheim" maken, waar over reeds allerlei détails bekend zijn ge maakt. Dat heeft geen zin, want als je ei- even voor gaat zitten en je hebt er een knobbel voor, dan is het een koud kunstje om het vliegtuig in zijn geheel te tekenen". Het geheim van Rudolf en Robbert Das is: Vaklectuur bijhouden en je artistieke en technische gaven uitbuiten. Aan de hand van foto's en wat vage ge gevens, is de tweeling op het ogenblik bezig om de Amerikaanse bommenwerper Aan de vooravond van de Atlantische conferentie te Lissabon, die voor het At lantische gebied in het algemeen en voor Europa in het bijzonder zeer belangrijke gevolgen kan hebben, heeft het hoofdbe stuur van de Beweging van Europese Fe deralisten zich beraden over de maatrege len, die zijns inziens genomen maften wor den om de Atlantische gemeenschap te versterken en Europa's taak daarin te be palen. Het is onmiskenbaar, aldus deze reso lutie, dat het Europese éénwordingsproces een toestand van crisis doormaakt. Tot voor kort kon men nog menen dat het oprichten van bijzondere gezagsorganen op be paalde gebieden (zoals kolen en staal) ge leidelijk aan de ontwikkeling naar de Euro pese federatie zou moeten bevorderen. De urgentie van de Europese verdediging heeft echter een radicale verandering in de toe stand gebracht. Het hoofdbestuur van de B.E.F. staat op het standpunt, dat de zes landen van het plan-Schuman zich in een kernfederatie moeten verenigen en aldus de Oostelijke pijler vormen van de Atlantische gemeen schap. De vorming van zulk een kernfede ratie kan thans niet langer worden uitge steld. Immers, aldus de resolutie, een bondgenootschappelijke of confederate vorm van de gemeenschappelijke vei-dedi- ging ontbeert de kracht die slechts wer kelijke eenheid kan brengen. Anderzijds zal een bovennationale op bouw der defensie zo diepe en ingrijpen de gevolgen voor onze gehele samenleving hebben, dat slechts een federale aaneen sluiting ook op politiek, economisch en so ciaal terrein het slagen der defensie gemeenschap kan verzekeren en de waar borgen kan bieden, dat de te brengen of fers niet tevergeefs zijn geweest. De oprichting der Europese defensie gemeenschap dient, aldus de resolutie, daarom gepaard te gaan met de voorberei ding van een vertegenwoordigende verga dering, die een ontwerp-grondwet opstelt dat aan de bevoegde nationale organen wordt voorgelegd. Slechts indien op deze wijze en door tastend wordt gehandeld, zal het mogelijk worden de Europese samenleving sterk genoeg te maken om de lasten der verde diging te dragen en de voorwaarden te scheppen voor een steeds hechtere Atlan tische samenwerking tot behoud der vrije wereld. De Haarlemse tweelingbroers Rudolf en Robbert Das achter hun tekentafel. B-36 te reconstrueren en het zal niet lang meer duren of zij publiceren een tekening van dit toestel. En mochten de Amerika nen daarvan schrikken, dan zal het com mentaar zijn: „Jullie hebben het ons eigen lijk allemaal zelf verteld". In het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen wordt onder meer critiek geoefend op minister ir. L. A. H. Peters. Enige leden hadden de indruk, dat de minister de zaken van zijn departement niet beheerst in een mate, welke zij onder de huidige moeilijke omstandigheden ver eist achten. Vele leden achten het minder juist, dat aan hetzelfde departement de betrekkingen met Suriname en de Nederlandse Antillen en de verhouding tot Indonesië worden behandeld. Dat het beleid van minister Peters tot critiek aanleiding geeft, achten zij mede een gevolg van de departementale indeling. Bovendien moet naar hun gevoelen in aan merking worden genomen, dat de bewinds man kennis van zaken met betrekking tot Indonesië mist, waardoor vooralsnog van hem onvoldoende leiding in dat opzicht uit gaat. Sommige andere leden waren van oor deel, dat de critiek op de minister eigenlijk een zeer ernstige critiek op het beleid van de kabinetsformateur inhoudt. De forma teur heeft kennelijk niet ingezien, hoe on verantwoordelijk het is het beheer over het departement voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen toe te vertrouwen aan een be windsman, die van de politiek welke de laatste jaren is gevoerd en van de beslis singen daaromtrent genomen, zich blijkbaar moeilijk een klare voorstelling heeft kun nen maken, aangezien hij in deze een bui tenstaander is geweest. Het gevolg hiervan is, aldus deze leden, dat deze minister soms onzeker is in zijn beleid, juist in een pe riode, waarin de moeilijkheden met Indo nesië scherpere vormen aannemen. Deze leden hebben zich afgevraagd, of het lan ger aanblijven van'de bewindsman wel kan worden geacht in 's lands belang te zijn. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, mr. J. Th. Bonnerman, heeft hedenmiddag de bloembollententoonstel ling in Bovenkarspel geopend. In zijn toe spraak zeide hij onder meer, dat de teelt van tulpen op de West-Friese kleigrond een gezonde concurrentie betekent voor de bollenstreek tussen Leiden en Haarlem en in Kennemerland. Beide productiegebieden beschikken naar hij zeide over voor bol lenteelt geschikte grond en over eerste klas vakmensen. Mr. Bonnerman noemde dit een edele wedijver, die het product slechts ten goede kan komen. Want het gaat er om, de klant in binnen- en buitenland het beste te bieden wat Nederland kan opbren gen. „Het zand en de klei bieden hun product gelijkelijk aan de buitenlandse kopers aan en deze vragen niet: is het een bol uit Lisse of uit Hillegom of uit Bovenkarspel. Neen, voor hen zijn het Nederlandse bollen en die moeten de beste zijn, aldus mr. Bonner man. De Protestants-Christelijke Mijnwerkers- bond heeft zich per brief gericht tot de minister van Economische Zaken naar aan leiding van diens rede, uitgesproken voor de Mijnindustrieraad op 29 Januari en het door hem verstrekte communiqué inzake de productieverhoging in de mijnindustrie. De bond verklaart er ten volle van over tuigd te zijn, dat verhoging der kolenpro- ductie een economisch belang van de eerste orde is voor de West-Europese samenwer king in het algemeen en voor de Neder landse volkswelvaart in het bijzonder. Be treurd wordt echter dat de arbeidersorga nisaties in het algemeen en de Protestants- Christelijke Mijnwerkersbond in het bij zon niet zijn betrokken bij de voorberei ding van deze zaak. De bond is bereid medewerking te ver lenen aan het zogenaamde stimuleringsplan mits aan een aantal in de brief genoemde voorwaarden wordt voldaan. „DE TROUBADOUR". Het oratorium- en operakoor „Haer- lem" geeft op Dinsdag 26 Februari een uit voering in concert vorm van de opera „De Troubadour" van Verdi. Medewerking ver lenen de volledige H.O.V. en de solisten Marisa Mari (sopraan), Mimi Aarden (alt), Frank Berga (tenor) en George Spijkstra (bariton). De uitvoering heeft plaats in het Concertgebouw. Mevrouw H. te Vijfhuizen voelde zich Dinsdag, toen zij zich met vier kinderen in haar woonkamer bevond, plotseling onwel worden. Zij wilde zich naar bed begeven, doch kon dit niet meer bereiken en viel bewusteloos neer. Een fondsbode, die even later belde, kreeg geen gehoor, wat hem bevreemdde, daar hij kinderen hoorde huilen en de radio hoorde spelen. Na nogmaals te hebben ge beld werd de deur door een tienjarig meisje geopend, dat toen bewusteloos neer viel. De bode trad binnen en bemerkte een sterke kolendamp-lucht. Hij opende de ramen en liet toen door een brugwachter dokter Nanninga waarschuwen, die eerste hulp verleende. 's Namiddags was de toestand van de vier kinderen weer goed, doch mevrouw H. bleek langzamer te herstellen, al was ook bij haar geen gevaar meer aanwezig. In Wassenaar heeft de politie een man, genaamd C. A. C. H. de H., gearresteerd, die verdacht wordt van vervalsing en ge deeltelijke uitgifte van 500 reischeques van 20 dollar en van 200 blanco bankcheques op naam van een niet bestaande Ameri kaanse bank. Bij twee drukkerijen, een in Wassenaar en een in Den Haag, zijn cliché's van deze valse papieren in beslag genomen. Bij de drukkerijen zijn geen arrestaties verricht. Aangezien de cheques nog maar kort geleden werden gedrukt, vermoedt de po litie, dat De H., die Nederlandse valuta voor deze papieren vroeg, nog niet veel kwaad heeft kunnen stichten. De bank cheques waren nog niet in circulatie ge bracht. Mèn onderzoekt nog of De H. enkele buitenlandse luchtvaartmaatschappijen kan hebben benadeeld door het afgeven van gefingeerde bespreekbiljetten. Het staat nog niet vast of hij ook emigranten heeft benadeeld. Bij huiszoeking is een brief gevonden, waarin een Canadese advocaat aan een emigrant huisvesting en arbeid garandeert. De bedoeling was waarschijn lijk om op deze vermoedelijk valse ver klaring een visum te verkrijgen. Het staat nog niet vast of op dergelijke brieven reeds visa zijn verleend. Voorts wordt onderzocht of De H. zich ook met het vervaardigen en verhandelen van valse paspoorten heeft bezig gehouden. Deze practijken kwamen aan het licht, toen iemand die dollar-reischeques van hem had gekocht, deze door een inspecteur van politie op echtheid liet toetsen. Vandaag zijn ruim honderd Duitsers uit Wupperthal in ons land aangekomen. Zij zijn leerkrachten en kwekelingen van de Paedagogische Academie, waarvan profes sor Hammelsbech directeur is. Zij zullen een week in Nederland blijven en in die tijd kennis maken met het Nederlandse gezinsleven, verschillende onderwijsinstel lingen bezoeken en excursies houden, on der andere naar musea, „Bloemlust" in Lisse en de sluizen van IJmuiden. Van de groep zullen er 35 naar Utrecht gaan, 27 verblijven in Amsterdam en 42 van hen zijn de gasten van de leerkrachten en leerlingen van de Da Costa kweekschool te Bloemendaal. De directeur van deze school, drs. D. Fokkema, heeft na de be vrijding-reeds twee keer een bezoek aan de paedagogische academie in Wupperthal gebracht en .daarmede voorbereidend werk voor dit Duitse bezoek verricht. Vlak na de bevrijding gold het een be zoek op uitnodiging van de Engelse bezet tingsautoriteiten en in 1949 voor de Oecu menische raad. De gasten werden vanmid dag om één uur in Amsterdam verwacht. De groep, die naar Bloemendaal komt, zal omstreeks halfvijf per trein aankomen en op de De Costa kweekschool worden ontvangen, waarna zij met hun gastheren meegaan. Een tiental van hen zullen Donderdag middag het onderwies op de Koningin Wil- helminaschool voor christelijk lager onder wijs aan de Dompvloedslaan te Overveen bijwonen. AMSTERDAMSE SUBSIDIES AAN DE NEDERLANDSE OPERA. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad het voorstel doen toekomen aan de stichting Nederlandse Opera voor het seizoen 1951-1952 een subsidie te verlenen van ten hoogste 506.000, over het tijdvak 1 September 1951 tot 1 Januari 1952 een aanvullende subsidie van ten hoogste 191.130 en ter dekking van de in vorige seizoenen geleden verliezen een extra subsidie van ten hoogste 140.000. Wmm *71 Zoals wij gisteren reeds in enkele regels mededeelden is de Noorse schrijver Knut Hamson in de ouderdom van 92 jaar over leden. Hij bracht zijn jeugd door op een boerderij op het tot de Lofoten be horend eiland Ha- maroey en leidde aanvankelijk een wisselvallig leven. Hij werkte zowel in Noorwegen als in Amerika, onder meer als kantoor bediende, mars kramer, tramcon ducteur en journalist, maar vestigde zich in 1918 blijvend op een door hem gekochte boerderij in de buurt van Grimstad. In biografische gegevens, die hij over zichzelf verstrekte, noemde hij zich steevast „boer" met de toevoeging: „geen opvoeding genoten". De roman „Hoe het groeide" van 1920, waarmee hij de Nobelprijs behaalde, is een epos van het boerenleven. Hamson begon overigens al heel jong te schrijven. Zijn eersteling „De geheimzinnige" dateert van 1871. Tijdens de oorlog verklaarde Hamson zich in woord en geschrift een aanhanger van de Noorse nationaal-socialistische be weging. Na de bevrijding legde de Hoge Raad hem een boete van 325.000 kronen oP. Andere straffen werden hem wegens zijn hoge leeftijd bespaard. In 1950 heeft hij in boekvorm nog getracht zijn houding te rechtvaardigen. Hamson schreef ongeveer vijftig boeken, waarvan er talrijke over de gehele wereld zijn vertaald. Na „Hoe het groeide" is „Honger" hiervan wel het bekendste. Omstreeks acht uur Dinsdagavond is brand uitgebroken in de kisten-, kassen- en broeiramenfabriek van de firma Rijk- Varekamp te 's-Gravenzande. De brand, die ontstond in de motafdeling, laaide zo fel op, dat talrijke nieuwe woningen in de er achter gelegen Industriestraat direct ge vaar liepen, en werden ontruimd. De brand weren van s-Gravenzande en Naaldwijk, die spoedig ter plaatse waren, wisten ech ter uitbreiding van de brand te voorkomen. Na ongeveer twee uren waren zij het vuur meester. De zagerij, met een deel van de zich daar bevindende machines is geheel uitgebrand. Zeer grote hoeveelheden hout, die achter de fabriek lagen, konden worden behouden. Bij de nablussing werd een van de brandweerlieden vrij ernstig gewond, doordat een bijl waarmee hij werkte, af schampte en zijn been trof. Acht door het vuur bedreigde huizen in de Industriestraat waren door de elf gezin nen, die er in wonen, ontruimd. Twee van deze woningen zijn licht beschadigd. Minister Stikker zegt in zijn Memorie van Antwoord over de begroting van Bui tenlandse Zaken aan de Eerste Kamer on der meer: Nederland heeft met België op econo misch en financieel terrein een samenwer king nagestreefd voordat andere landen deze ter hand namen en daarbij kostbare ervaringen opgedaan. De moeilijkheden, die zich bij de verdere uitbouw van de Benelux-samenwerking hebben voorge daan, mogen een aanwijzing zijn dat bij een verdere integratie met andere landen nog zeer aanzienlijke bezwaren moeten worden overwonnen. Het is een trek van het Nederlandse volkseigen om de zaken met nuchterheid en realiteitszin te bezien: zowel door de actieve deelneming aan het Schuman-plan als door de deelneming aan de conferentie van het Europese leger heeft Nederland het bewijs geleverd, dat het ac tief wil meewerken aan de integratiepogin gen. Niet moet echter uit het oog worden verloren, dat het opgeven van de souverei- niteit voor de kleinere landen relatief een groter offer kan betekenen dan voor de grotere. Uit het Huis van Bewaring te Zutphen zijn twee Amsterdammers ontvlucht, die daar gevangen werden gehouden wegens het plegen van een roofoverval. Zij heb ben kans gezien een gat te maken in een muur, die de ruimte, waarin zij gelucht werden, van de buitenwereld afsloot. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een begin gemaakt met de publicatie van gegevens, welke bij het nationaal bud getonderzoek 1951 in samenwerking met de gemeentelijke statistische bureaux van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Eind hoven en Tilburg zijn verzameld. Aan dit onderzoek hebben 4000 huisvrouwen mede gewerkt door wekelijks haar inkomsten en uitgaven nauwkeurig gespecificeerd in een huishoudboekje te vermelden. In de thans verschenen publicatie zijn enkele voorlopige uitkomsten opgenomen over de inkomensbesteding van 943 dezer gezinnen gedurende het eerste kwartaal 1951, waarbij een 4-tal bevolkingsgroepen zijn onderscheiden, namelijk geschoolde industrie-arbeiders, lagere employés en ambtenaren, hogere ambtenaren en gepen- sionneerden. De gegevens zijn onderscheiden naar een aantal inkomensgroepen en naar gezins grootte. Uit de cijfers blijkt dat voor handarbei dersgezinnen van 5 en 6 personen en ge zinnen van lagere ambtenaren en em ployés van 5 en 6 personen de totale voe dingsuitgaven vrijwel gelijk zijn en ruim 37% van haar totale uitgaven bedragen. De hogere ambtenaren geven 2025% van hun budget aan voeding uit. Het huurpercentage ligt voor de ver schillende groepen op 6 a 8% van de totale uitgaven. In het algemeen zijn de percen tages die aan huur worden besteed in de grote steden hoger dan daarbuiten. In kleinere gemeenten geven de hogere ambte naren gemiddeld niet meer dan 4 a 5% van hun budget aan huur uit. Kleding blijkt in het algemeen 1214% van het gezinsbudget te vragen. Voor me dische, sociale en culturele doeleinden geven de geschoolde industrie-arbeiders met 1 a 2 kinderen ongeveer 11% van hun voor vrije consumptie beschikbare midde len (dus na aftrek van belasting) uit, lagere ambtenaren en employés ruim 12% en hogere ambtenaren ongeveer 17%. In Hollandia op Nieuw Guinea is het eerste hötel geopend. Het wordt beheerd door de afdeling sociale zaken van de Dienst van Gezondheidszorg. Haarlems Trio (bestaande uit Jan Hoe ben, Onne van de Klashorst en Fred. Luy- ken) geeft een uitvoering van kamermuziek op Donderdag 21 Februari in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum met mede werking van de violisten Louis Delachaux en Lorenzo Pappolo. Op het programma staan het Kwintet van Franck; het Piano kwartet van Fauré en het Pianotrio van Roussel. „Moeder" van Jack Bess wordt op Za terdag 23 Februari door de toneelverenig f D.V.O. vertoond in de tuinzaal van het Concertgebouw. i-3% Nederl. 47 A.K.U Lever Brothers Philips Gloeil. N we Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union ridewater U. S. Steel N. Lever Brothers Slotkoers Openings gisteren koersen 84% 841/„ 146K 146 177% 175 148% 145 145 140 286 283 85 82% 176 176 135 137% 94% 91 74 71% 157% 157% 150 149 159 159 531/ia 52 531/,9 52 43% 43% 72 71 47 46 41% 41% 172 170 De Haarlemse brandweer werd Dinsdag middag om drie uur gewaarschuwd voor een brand in de Luxe Metaalwarenfabriek „Lumewa" aan de Brouwersstraat 1 en 3. Achterin de fabriek is een brandvrije ruim te ingericht voor het opspuiten van meta len met verf. De ruimte bevat twee cabines en in iedere cabine staat een afzuiginrieh- ting. In de cabines werkten twee arbeiders. De tweeëndertig] arige verfspuiter H.A. zag in een pijp van een der afzuiginrichtingen een lichtschijn. Kort daarop volgde een zwakke explosie en er ontwikkelde zich rook. Hij zette de installatie af en verliet met de andere arbeider de ruimte. De deur werd afgesloten. Toen de brandweer arri veerde brandde het fel in de ruimte. Door gebruik te maken van de spuit, die verbon den is met het waterreservoir der brand weerauto kon spoedig water worden ge geven. In korte tijd was het vuur geblust. De schade bleef beperkt tot de spuiterij. Wat de ooi-zaak betreft vernamen wij, dat door statistische electriciteit een vonk was ontstaan, die vluchtige gassen tot ontbran ding heeft gebracht. Vroeger dan vorige jaren en wel op 1 Maart begint weer de jaarlijkse strijd om het persoonlijk schaakkampioenschap van Haarlem. Iedere Zaterdagmiddag zal weer veler belangstelling gaan naar de Haarlemse Schaaksociëteit, gevestigd in de bovenzaal van restaurant Munniks, aan de Grote Markt. Er schreven 70 schakers in (vorig jaar 60) en drie spelers komen automatisch in de finale van de hoofdklasse. In de voorronden van de hoofdklasse wordt gestreden in drie afdelingen van zes spelers. Na indeling en loting werden deze groepen: afdeling A: 1. P. E. Brommer. 2. J. Wijker, 3. P. A. v. Driel (allen Haarlem); 4. R. Moll (Heemstede): 5. C Boutellier (Bloemendaal); 6. J. P. Verhoeff (HSG). Afd. B: 1. P. J. Verhoeff (HSG)2. A. Herfst (Het Oosten); 3. J. Blokker (Haarlem); 4. H. Hessels (HSG); 5. P. Verdonck (Haarlem); 6. K. J. Altena (Rolland). Afd. C: 1. C. Ho- vingh (Het Oosten); 2. G. H. Tiemens (HSG); 3. A. Haitsma (Haarlem)4. G. B. v. d. Vel de (Haarlem); 5. R. Faasse (Heemstede): 6. 5. Herfst (Rolland). De winnaar van elke groep gaat over naar de finale. De kampioen van Haarlem, G. Kroone (HSG) en A. Schneiders (Haarlem) en E. J. de Ree (HWP) zijn gerechtigd direct in de eindstrijd uit te komen, op grond van hun prestaties van vorig jaar. Voor de eerste klasse gaven zich achttien deelnemers op, die in drie groepen van zes uitkomen. Van elke groep gaan de nummers 1 en 2 over naar de finale. In de tweede klasse wordt gekampt in twee groepen van zes. De hoogste drie van elke groep gaan over naar de finale. In de derde klasse treft men twee groepen van vijf en een groep van zes. De nummers een en twee komen in de finale. Voor het eerst is thans ook een vierde klasse gevormd, waarvoor zich zes spelers opgaven. De uitslagen van de competitiewedstrijden in het district „Haarlem" van de KNBB luiden: DES 6Centrum. Heemstede 44; Spaarndam 1—DES 3 26; Hof van Holland 4Suisse 1 26; OVS 1Vriendenkring II 1 6—2; Spaarndam 2Frans Hals 1 26; Insu- linde 1De Vaart 1 62; DES 5De Vaart 2 4—4; OVS 2—Suisse 4 8—0; IVO 2—Vrien denkring II 3 6—2: Centrum 2—TOP 1 6—2; Frans Hals 2—Insulinde 2 6—2: DES 1 Scheiwijck 1 62; Hof van Holland 1— Hof van Holland 3 44; Hof van Holland 2 Excelsior 1 26; 't Noorden 1Royal 62; DES 4Suisse 2 26: Hof van Holland 5 Suisse 3 44; 't Noorden 2Vriendenkring II 2 6—2; DES 2Centrum 1 08; De Vaart 3 —IVO 3 08; TOP 2—SVV 2 4—4; Suisse 5 —Insulinde 3 8—0; OVS 3Centrum, Heem stede 08; 't Vosje 1't Vosje 3 08; Excel sior 2Scheiwijck 2 44; Onder Ons—De Zon 2 62; 't Vosje 3Meerestein 1 08; Excelsior 3Scheiwijck 3 62; 't Vosje 1 Meerestein 2 26; De Zon 1De Zon 3 44. KEES PELLENAARS „DIRECTEUR SPOR- TIF" VAN DE WIELERRONDE VAN NE DERLAND. Kees Pellenaars zal optreden als „directeur sportif" van de vijfde Ronde van Nederland. De onderhandelingen tussen Pellenaars en de organisatoren zijn Zaterdag afgesloten, met het resultaat dat de chef d' équipe van de Nederlandse ploeg in de jongste Tour de France, zijn functie als directeur sportif voor de Ronde van Neder land heeft aanvaard. Het Oranje-Comité Bloemendaal heeft besloten dit jaar geen 'feestelijkheden met Koninginnedag voor te bereiden. De oor zaak hiervan is de zware druk van ver makelijkheidsbelasting, die het gemeente bestuur van Bloemendaal het comité op legt. Er zijn evenmin kinderfeesten. De vierkamp, waarvoor de vier Heem- steedse biljartverenigingen hebben inge schreven, is door „Het Centrum" gewonnen, zodat deze vereniging zich officieus als de Heemsteedse kampioen mag beschouwen. De „Mops-beker", welke voor de winnaar be schikbaar is gesteld, zal Zaterdag 1 Maart tijdens een feestavond in hótel „Het Wapen van Heemstede" aan de zegevierende vereni ging worden uitgereikt. De eindstand luidt: te maken car. car. brt. h.s. gem. pt. Het Centrum 4219 3656 1849 31 2.— 64 Hof v. H'stede 3998 3615 1786 28 2.02 62 Groenendaal 4466 3790 1848 41 2.05 57 W. v. H'stede 3487 3059 1861 29 1.64 57 Het algemeen wedstrijdgemiddelde be droeg 1.92. Vorige week Woensdag was het een halve eeuw geleden, dat ds. J. Mulder, emeritus-predikant der Gereformeerde kerk, woonachtig in Heemstede, en me vrouw H. J. Mulder-Van Dieren in het hu welijk traden. Bovendien zal het op 2 Maart vijftig jaar geleden zijn, dat ds. Mulder het predikambt aanvaardde in Molenaars graaf. Ter gelegenheid van deze feiten re cipieerden ds. en mevrouw Mulder gister middag in hötel „Boekenrode" in Aerden- hout. Bijna tweehonderd belangstellenden boden gelukwensen aan. Behalve uit de vriendenkring waren er afgevaardigden van vroegere standplaatsen van ds. Mulder: Broek op Langendijk, Gorinchem, Schie dam en Leeuwarden. Deputaties van de naburige Gereformeerde kerken, waaron der uit Aalsmeer, Zandvoort en Bloemen daal, gaven eveneens blijken van hun be langstelling. Het Genootschap tot versprei ding van Evangelisatie lectuur „Filippus" werd vertegenwoordigd door de voorzitter prof. G. den Hartog uit Kampen en de secretaris, ds. E. I. F. Nawein. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, had des morgens reeds een bezoek bij het echtpaar gebracht. Het gemeentebestuur van Heemstede zond een mand met fruit. De buurtvereniging „Res Nova" heeft Dinsdag in het Minerva-theater een feest avond gegeven die in alle opzichten ge slaagd is. Zij had daarvoor het bekende gezelschap van Kees Stet uit West-Fries land geëngageerd en dat heeft voor een prettige avond gezorgd. De bijeenkomst werd bijgewoond door wethouder E. J. van Lent en de gemeentesecretaris de heer N. Vos. De buurtvereniging gaat nu werken om ook het jaarlijkse uitstapje voor de kinde ren te doen slagen, waarvoor de voorzitter reeds de hulp van allen inriep. Abbekerk, 19 te Genua. Albireo. pass. 13 St. Vincent. Alkaid 19 te Rio Grande do Sul. Alnati, 19 te Antwerpen. Aludra, 19 v. Trinidad te Jucaro Cuba. Ampenan, 18 van Aden naar Penang. Amstelkerk, 18 v. Takoradi naar Monrovia. Arkeldijk, 18 van Antwerpen. Arendskerk, 18 van Aden, Aletia, 18 van Singapore naar Port Swettenham Algenib, 18 van Son Francisco n. Rio Grande. Alhena, 18 van Hamburg te Antwerpen. Amstelpark, pass. 18 Round eil. Annenkerk, 18 van Hamburg te Antwerpen. Antonia, 18 v. Saigon naar Pladju. Armilla, 19 van Saigon te Haiphong verw. Arundo, 18 250 m. NO. St. Maria Azoren. Amsteldiep, 18 270 m. N. Bermudas. Alphacca, 13 880 m. O.ZO. Barbados. Alpherat, 18 360 m. O. ten N. Abaeo Bahamas Amsielland, 18 bij Ouessant verwacht Averdijk, 18 250 m Z.ZW. Flores. Aagtedijk, 17 280 m. W. Bermudas. Akkrumdijk, pass. 18 Brothers. Alamak, 13 230 m. O. Socotra n. Karachi. Alblasserdijk, 18 360 m. W.t.Z. Ouessant. Aidegonda, 18 180 m. ZW. Cambodia Point. Arendsdijk. 18 170 m. N, Recife. Argos, 19 te Izmir. Alpherat, pass. 19 Key West. Alwaki, 19 v. Santos te Montevideo. Andijk, 20 te Havanna. Aklabi, 20 Santos verwacht- Aligenih, 20 te Rio Grande verwacht Ainedijk, 20 van Antwerpen. Blijdendijk, 19 te R'dam v. New York. Beverwijk, pass. 18 Burlings. Blijdendijk, 18 van Antwerpen Borneo, 18 rede Menado Britsum, 18 290 m. Z ten O- Sable eil. Bandjermasin. 18 dwars TJ. Priok. Boskoop, 19 van Manta n. Buenaventura. Baarn. 20 te Callao. Bengkalis, 20 te Lorenzo Marques. Bennekom, 19 v, Brighton naar Curagao. Bloemfontein. 19 v. Marseille n. Southampton Callisto, 17 van Houston naar Nederland. Celebes, 18 te Cheribon. Corilla, 18 van Singapore n. Fremantle. Cottica, 18 v. Amsterdam te Georgetown. Caltex Pernis, 19 te R'dam v. Sidon. Caltex Leiden, pass. 18 Kp. Carbon. Ceram, 19 van Bremen te Antwerpen. Clavella, 19 v. R'dam te Fredericia. Castor, 18 van Curasao naar Houston. Chama, pass. 18 Yenbo. Caltex The Hague, pass. 20 Gibraltar. Delft, 18 v. Guayaquil n. Salaverry. Dalerdijk, 18 150 m. ZO. Kp. Sable. Diemerdijk. 19 van Balbao, Esso Amsterdam, 18 van Aruba n. R'dam. Eos, 18 van Beyrouth naar Alexandrië. Erinna, pass 18 ten N. van Luzon. Enggano, 20 te Port Said. Esso Den Haag, pass. 19 Lands End 21 R'dam verwacht Ena, pass. 19 Azoren. Felipes, 13 van Singapore n. Haiphong. Friesland (SSM), 18 150 m. Z. ten W. Ouessant Grootekerk, 17 te Mombassa naar Amsterdam. Gordias, 17 van Piraeus n. Istanboel, Graveland, 18 260 m. N.N'O. Finisterre. Haarlem, 19 te Pto Limon naar Antwerpen en Amsterdam. Hector, 19 te Lissabon. Hecuba, 19 v. Port of Prince n. Petit Goave Hercules, 18 van Palermo naar Tunis, Hydra, 18 v. Maracaïbo naar San Lorenzo. Helicon, 18 160 m. NO. Barbados. Hera, 18 460 m. NO. Sombrero. Hestia, 18 1120 m. ZW. Flores. Heelsum, 18 910 rh. O. Bermudas. Haulerwijk, 17 te Sagua La Grande. Hersilia, 20 te Antwerpen. Ilos, 18 van Port au Prince n. Ciudad Trujillo. fris, 19 van Gotenburg te Amsterdam. Jupiter, 18 bij Ouessant n. Oran. Joh. v. Oldenbarnevelt, 19 770 m. NW, Fre mantle. Japara (KRL), 19 te New York v. N. Orleans, ICertosono, pass. 18 Gibraltar n. Marseille. Kaimana, vertr. 19 v Padang n. Sibolga. Kalimantan, 18 van Tj. Priok n. Soerabaja. Kaloekoe, pass. 18 Karimata eil. Kota Inten, 18 250 m. W-t-N. Enggana eil. Kakap, 19 van Suez naar Aden. Langkoeas, 19 Soerabaja verwacht. Limburg, 18 van Suez naar Aden. Loppersum, 18 van Bagnoli te Saffi. Lissekerk, 13 te R'dam v. Londen. Leerdam, 18 te Antwerpen Luna, 18 te Izmir naar Piraeus. Leopoldskerk, 18 dwrs Masira naar Dubai. Laurendskerk, 19 te Basrah. Lindekerk, 19 te Damman. Loosdrecht. 20 te Aden. Lombok, 20 dwars Sabang n. Madras. Lemsterkerk, 20 Rotterdam verwacht. Maas, 18 van Gibraltar. Marken, 21 v. Amsterdam te Galveston verw. Meerkerk. 18 v. Colombo te Madras. Maasland, 18 v. Hamburg naar Bremen. Minjak, 18 v. Tj. Priok naar Makassar. Mataram, 18 140 m. N.NO, Flores. Mapia, pass. 18 Perim naar Suez. Metula, 18 in Straat Riouw. Mirza, 38 dwars Yenbo. Myonia, pass. 18 Minicoy. Macuba, 19 van Yokohama n. Balikpapan. Markelo, 19 van Dakar naar Freetown. Merwede, 19 van Jacksonville naar Le Havre. Molenkerk, 20 te Dakar, Muiderkerk. 19 te Dar es Salaam. Noordam, 18 180 m. Z.ZO. Sable eil. Nieuw Holland, 18 in Torre Straat. Nieuw Amsterdam, pass. 19 Kp. Hatters. Ovula, 19 v Hamburg te Thameshaven. Oberon, 18 780 m. NO.t.N. Barbados. Orestes, 19 van Port of Spain te Fort Liberte Prins Willem III, 19 bij Finisterre. Poseidon, 19 te New York verwacht. Prins Maunts. 19 bij Kp. Paios Polydoi us, 18 600 Ki. O NÓ. Bermudas. Prins Willem II, 18 460 m. Z. ten O. Sable ell. Paula, 18 130 n. Str Singapore. Papendrecht. 20 tt Kaapstad verwacht. Prins Alexander, nacht 21 R'dam verwacht Ruys, 18 v. Zanzibar n. Lorenzo Marques. Roebiah, 19 van Aden naar Belawan. Rijnkerk, 18 te Hamburg van Antwerpen 21 R'dam verwacht. Rotula, 19 te Cristobal verwacht. Radja, 20 te Genua. Raki, 20 te Balikpapan verwacht. Ridderkerk, 19 van Kaapstad n. Teneriffe. Rossum, pass. 19 Finisterre. Sloterdijk, 18 van Makassar naar Soerabaa. Straat Malakka, 18 v. Kaapstad n. Buenos Aires Salland, 19 v. Montevideo naar St. Vincent. Stad Schiedam. 18 te R'dam v. IJmuiden, Stad Vlaardingen, 18 te R'dam v. Philadelphia Stad Dordrecht, 19 v. Casablanca te Vlaardingen Stad Maastricht, 18 te Vlaardingen. Sambas, 19 van Bangkok te Singapore. Soestdijk. 18 op Mississippi. Swartenhondt, 18 v. Balikpapan naar Menado. Saiatiga, 18 260 m. W. Flores. Stentor, 18 540 m. NO. St. Maria. Sibajak, 18 bij Soembawa Sun et la, 18 540 m. O.ZO. Trinidad. Salawatl, 19 van Aden naar Pondicherry. Stad Arnhem, 19 dwars Ouessant- Sohërpendrecht, 26 Yokohama verwacht. Sliedrecht, 21 te Buenos Aires verwacht. Stad Alkmaar, vertr. 20 v. R'dam n. Golf van Mexico. Stad Arnhem, 21 ca. 12 u van Freetown te IJmuiden verwacht. Tiba, 19 te R'dam van Buenos Aires. Tomori, 18 van Marseille. Tankhaven I, 18 v Soerabaja n. Sungeigerong Tankhaveu II, 13 v. Palembang n. Bangkok. Themisto, 18 260 m. N. Flores. Tamo, 18 220 m. O.NO. Rio Grande. Tiberius. 18 bij Trinidad. Tibia. 18 bij Khorya Morya baai. Triton. 19 van La Guaira te Porto Cabello verw. Tabian, 19 Beiawan n. Singapore. Talisse, 20 Belawan verwacht, Teucer, 19 van Singapore n Tj. Priok. Tjimenteng, 19 v. Melbourne naar Sydney. Tjisadane, 18 v. Hongkong n. Yokohama. Tarakan, 19 van Galveston n. Nederland. Tomini, 19 te R'dam v Djakarta. Veendam, 19 te New York en verm. 20 v. New York naar R'dam. Willem Ruys. 19 v. Tj. Priok n. Singapore. Willemstad. 19 v Cristobal n. Aruba. Waterman, pass. 19 Kp Verd Woensdrecht, 19 van Amsterdam n. Curagao. Winsum, 20/21 Sas van Gent verwacht. Zonnewijk, 18 v. R'dam ten anker Charleston. Zuiderkruis, pass 19 Sable ell

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3