De Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw Taxi? 18000 Kort en bondig SHoaa De geschiedenis van een wraak Johanna Martzy speelde Bach Overweldigende belangstelling op Lisser Bloemlusttentoonstelling Clowntje Riek Dit jaar komen er verscheidene nieuwe attracties Verzet tegen Dudok uit Velsens middenstand 4 De Virginia sigaret met de nieuwe kwaliteitsnorm Als 't knaagt In Uw spieren, Uw gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen Burgerlijke stand van Haarlem FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Ds. PhP. Meerburg uit Korea terug Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem Heringa Wuthrich Dertien verdachten in rechtzaak „Duin en Bosch" de goedkoopste automobiel Voor de kinderen WOENSDAG 20 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OFRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE TROPHY:"* De tiende Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw zal dit jaar van 7 tot en met 14 Maart in het Krelagehuis gehouden worden. Zoals bekend is staat deze beurs onder auspiciën van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Huis vrouwen, terwijl medewerking verleend wordt door de Haarlemse Middenstands organisaties en de stichting „Haarlems Bloei", die afgevaardigden hebben zitten in de Beurscommissie. De eigenlijke orga nisatie van de beurs is ook nu weer in handen van de heer H. C. Vermeulen te Heemstede. De opening zal geschieden door de bur gemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. Verleden jaar werden er 36.800 bezoe kers geteld, waarvan er 16.000 uit de pro vincie kwamen,nu hoopt men een nog hoger aantal te bereiken. Voor die verwachting is wel grond, want er is voor verscheidene nieuwe attracties op deze jubileumbeurs gezorgd. Alle stands zijn uitverkocht, zelfs moes ten er gegadigden afgewezen wor-den, ook al is de expositieruimte weer vergroot door het bouwen van een paviljoen in de tuin. Er zullen dit jaar behalve de ge wone stands, waarvan er vele zijn waar artikelen gedemonstreerd worden, of waai de bezoekers in de gelegenheid gesteld worden die te keuren te zien zijn een wasserij, een pottenbakkerij en een make up-demonstratie voor dames. Interessant zal ook de stand zijn van het Voorlichtings bureau voor de Voedingsraad, afdeling Vis, uit IJmuiden. Als attractie noemen wij het optreden van de conférencier Daan Hooykaas, die ook de uitreiking der vele prijzen aan de bezoekers op zich genomen heeft. De „Troubadours" zorgen voor de amuse mentsmuziek, met zang van de R.A.F.- sisters. Er wordt nu niet vier maal, zoals ver leden jaar, maar vijf keer per dag een modeshow gegeven, terwijl de plaatsen in de zaal werden uitgebreid van 400 tot 500, omdat er verleden jaar dames en ook heren teleurgesteld moesten worden. Wellicht wordt daardoor voorkomen, dat, zo als verleden jaar is gebeurd, dames huilend het Krelagehuis verlieten, omdat zij geen kans gezien hadden een kaartje voor de modeshow te kopen, ook al kwa men zij daarvoor uit Den Helder. Als nieuwigheid (zelfs een primeur voor Nederland) komt er tien keer per dag in een andere zaal een Nightdress-show, waar de meest moderne en fraaiste pyjama's, nylon nachthemden enz. bewonderd kun nen worden. Deze show is alleen voor dames toegankelijk. In de beurszaal wordt bovendien (zelfs 15 keer per dag) een kousen- en schoenenshow gegeven. De mannequins zullen zelfs de excessen uit Amerika laten zien: rode en groene kou sen! Deze show is wel geen première voor Nederland, maar toch wel voor dit deel van Kennemerland. Ter attractie zullen op de beurs ook nog enige artisten optreden die uit papier al lerlei figuren en zelfs portretten knippen. Dit is een oud-Hollandse kunst die blijk baar opnieuw aanhangers gekregen heeft. De dames weten dus weer welke dagen zij in Maart moeten vrijhouden om de Voorjaarsbeurs te bezoeken. Er wordt na- ADVERTENTIE - en venijnige scheuten door Uw leden schieten dan Is 't méér dan tijd om Kruschen Salts te nemen. Duizenden lijders aan Rheumatische pijnen gingen U daarin voor. En met wonder baarlijk gevolg. Toch is Kruschen geen tover middel. *t Is alleen maar de natuurlijke sti mulerende werking van Kruschens zes mine rale zouten op üw bloedzuiverende organen, die deze verlichting te weeg brengen. Wacht er toch niet mee! Neem Kruschen Salts. Ter wille van Uw hele gestel. Uw humeur, dat keert gelijk een blad aan een boom. als die pijnen van U afvallen en ge U weer vief en fit en monter voelt worden. HAARLEM. 19 Februari 1952 GEHUWD: 19 Febr., J. R. Graal en W. M. A. van Oploo. BEVALLEN van een zoon: 14 Febr., A. M. Piscaer—ten Berge; 15 Febr., M. Plaatsman Venniker: 17 Febr., L. J. Zuijderduinde Winter; G. RooseVos; 18 Febr.. A. M. Rijs van der Horst; M. T. ZethofBunnik; J. C. RoëllSanders; E. T. J. SipmanOkhuijsen: 19 Febr., C. Plant—van Wetten; G. Krom— Zwaanswijk: A. Melchior—de Vries. BEVALLEN van een dochter: 16 Febr., M. S. W. den BlankenVerlaan; 18 Febr., C. A van OdijkMetten OVERLEDEN: 16 Febr., M. H. W. Wouters, 29 j., Kleverparkstraat; 17 Febr., C. P. Nieuwmeijer, 83 j., Ged. Oude Gracht; H. Gorissen—Windig, 72 j., Bos en Bovenstraat; G. R. Ruiter, 27 j.. Zomerluststraat; 18 Febr., N. Kabel, 70 j., Twijnderslaan; A. Zekveld, 86 j., Duvenvoordestraat. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 3) Vader, zei de kleine Koert, in ons bosje zit tegenwoordig zo'n grappige man. Die doet zo, en hij zette grote ogen op. Hij zweeg echter onmiddellijk, want hij schrok van de beslistheid waarmee hij te recht gewezen werd alsof hij iets onbehoor lijks had gezegd. Laat die man zitten. Wat gaat het jullie aan? En laat je niet met vreemde mensen in, hoor je, ik moet jullie dat toch niet telkens opnieuw behoeven te zeggen! Begrepen? Nog voordat zijn vrouw, wier verbaasde blik hém niet ontgaan was, had kunnen vragen over wie ze eigenlijk spraken, voeg de hij er streng aan toe: Ieder mens heeft recht om daar te zit ten. Het is een openbaar park en niet zo iets als een privé-domein, zoals niet alleen jullie, maar de hele buurt denkt. Het wordt tijd dat men dat gaat inzien. tuurlyk ook op bezoek van heren gerekend, ook al is er nu geen bar voor de heren ingericht. Deze bar mocht zich alleen voor het etensuur in een druk bezoek verheugen, maar het loonde de moeite niet om daar voor de ruimte af te staan, temeer omdat met elke M2 op deze beurs gewoekerd moet worden. Nu moeten de heren maar een verpozing zoeken in het restaurant. ADVERTENTIE Dinsdagmiddag is te Lisse de derde Biöemlust-tentoonstelling, in vakkringen bekend als de Daffodil-Show, bij ontsten tenis van de burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly, door de Amster damse wethouder van Publieke Werken, mr. J. J. v. d. Velden, geopend. De derde in de reeks der Lisser Bloem- lusttentoonstellingen trekt, vooral uit vak kringen, vanouds de meeste belangstelling. Voor deze tentoonstelling worden grote prijsvragen uitgeschreven, waarop de bol- ienmensen zich het gehele jaar prepareren. Het gaat er om, wie op deze show de mooi ste en beste narcissen, hyacinten en tulpen laat zien. De belangstelling van de zijde der in zenders was zo groot, dat de tentoonstelling niet kon worden gehouden in de tentoon stellingshal, maar moest worden onderge bracht in de aangrenzende grotere hal, waar in Januari de meehanisatie-tentoon- stelling werd gehouden. Daar stonden ruim 40.000 bolbloemen tentoongesteld. De jury had een moeilijke taak om de prijswin naars aan te wijzen. Vooral in de tulpen was de concurrentie zo groot dat de jury niet eens aan de maaltijd toekwam en pas een kwartier voor de opening een beslis sing kon bekend maken. Zowel wat de kwantiteit als de kwaliteit der inzendingen betreft staat de tentoon stelling op een zeer hoog peil. Imposant kleurenspel Vooral de tulpen boden een kleurige aanblik. Van de talrijke variëteiten vielen de dieprose leliebloemige Marietta en de statige Queen of Sheba op. De „zwarte" tulp, Queen of the Night, concurreert in haar diepdonkerpaars met Black Girl. De kloeke brutaalrode Breeder Chinese Ban dit toont zijn pracht naast de dofgouden Orange Delight. Bij de Cottage tulpen valt de bijna doorzichtige rose China Pink op. Bij de Botanische tulpen wordt de aan dacht sterk getrokken door de nieuwe Ed- vard Grieg, waarvan de bloem als een steekvlam uitschiet boven het stijf als een sigaar opgerolde bleekgroene dekblad. Narcissen zijn er in alle soorten en tinten. De kloeke trompetten van de Scapa, het geel met diep oranje van de grootkronige Topscore, de zware dubbele Golden Castle, Moonrise, de Cyclaamnarcis February Gold, zijn alle op topsterkte gebracht. De wethouder van Publieke Werken van Amsterdam, jnr. J. J. v. d. Velden, schetste in zijn openingswoord hoe tussen de Bol lenstreek en Amsterdam een economische band bestond. Mr. v. d. Velden wees op het nationale belang van deze tentoonstelling, die zo eng verbonden is met de bloem bollenexport en als deviezenbron van na tionaal belang is. Mr. Guy Wilson, de Engelse narcissen- expert, die uit Ulster was overgekomen om mee te helpen de narcissen te keuren, wees er op dat er ook nog een andere kant aan het bloembollenvak is, en dat de mens heid de schoonheid evenzeer nodig heeft als meer materiële dingen. Hierna maakte de voorzitter van „Bloem- lust", de heer C. J. Segers, de bekroningen bekend: Bekroningen Wisselbeker van „Bloembollencultuur" voor 30 soorten narcissen: Warnaar en Co. N.V. te Cassenheim (tweede maal). Wisselbeker Burgemeesters Bollenstreek, voor 20 soorten narcissen: Fa. T. Vos en Zn te Sassenheim (tweede maal). Wisselbeker N.Z.H.V.M. voor 10 soorten narcissen: G. B. de Vroomen en Zn„ te Sas senheim. Wisselbeker „De Narcis" voor alle soorten Geen twijfel aan: hij had zich weer ge- ergerd. Waarom eigenlijk! En hij bracht het gesprek op iets anders. Helaas maakten de omstandigheden het onmogelijk, dat Sierlins zoontjes hun ge hoorzaamheid aan het vaderlijk gezag met terdaad konden tonen. De onbekende bleef namelijk weg, voor goed naar het scheen. De lente was gekomen met lichte luchten en pril gebladerte aan boom en struik en het park lag niet langer verlaten. De spe lende en stoeiende kinderen hadden deze liefhebber van stilte en eenzaamheid zeker verdreven, dacht Sierlin, voor zover ten minste deze „ongevaarlijke gek" nog enige plaats in zijn herinnering innam, wat nau welijks het geval was. 5. De Officier van Justitie Egon Sierlin, nu goed veertig jaar oud, had met zijn vele, meest jongere broers en zusters, die zich allengs in de wereld verstrooid hadden, allerminst een zonnige jeugd gehad. Het tweede huwelijk van zijn barse vader, ge sloten op latere leeftijd, was voor hem geen verbetering geweest. Hoewel matig intelligent had hij carrière weten te maken: vlijtig had hij zich door zijn moeizame stu diejaren, die hem nauwelijks ontspanning boden, heengeworsteld, zijn examens met meer en minder succes afgelegd, op de griffie de nodige ervaring opgedaan, tot hij al zijn gezwoeg door een benoeming tot substituut-officier aan een der kamers der „Nederlands bataljon is sterk onderbezet" Op Schiphol arriveerde Dinsdag met het lijnvliegtuig uit Tokio de veldprediker ds. Ph. P. Meerburg uit Maastricht, die een jaar lang vertoefd heeft bij de Nederland se troepen in Korea. Ds. Meerburg werd begroet door de hoofdlegerpredikant, kolo nel A. F. W. de Kluis, die hem namens de minister van Oorlog en Marine het erekruis voor recht en vrijheid overhandigde. Ds. Meerburg was van mening dat het Nederlandse bataljon sterk onderbezet is, hoewel dit onvolledige bataljon toch het werk moet verrichten, dat anders door een complete eenheid wordt verricht. Thans wordt een zeer lange lijn bezet door dit sterk gedunde bataljon. De gevechtshande lingen in Korea beperken zich thans tot patrouille-activiteit, aldus ds. Meerburg. De 16-,jarige ma<roos J. D. uit Zierikzee, die Maandag aan boi^d van een te Jemeppe- sur-Meuse bij Luik voor anker liggende boot bewusteloos was aangetroffen, is overleden aan de gevolgen van een vergiftiging door kolendamp, die uit zijn hutkachel was ont snapt. Arrondissementsrechtbank van de hoofd stad met succes bekroond zag. Zo spoedig hij het zich maar had kunnen veroorloven was hij getrouwd, na een korte verloving en zonder liefde (die hij waar schijnlijk voor niemand had kunnen op brengen). Enfin, hij was zijn weg gegaan binnen de gangbare paden. Slecht was het hem niet gegaan. Dank zij het vermogen van zijn onbetekenende, maar goedmoedige vrouw had hij toen het huis in de villa wijk gekocht en zijn salaris stelde hem in staat, zichzelf en de zijnen een vrij behoor lijke, althans onbezorgde levenswijze te verzekeren. In zijn huwelijk was hij zomin gelukkig als ongelukkig. De opvoeding van de kinderen was, gezien zijn opvattingen daaromtrent, niet zo gemakkelijk als hij het zich had gedacht ook al zo'n symp toom van deze verdorven tijd, waarin niets meer heilig was. Maar nu ja.... Deze opvattingen waren het juist ge weest, die hem eigenlijk dit betrekkelijke maatschappelijk succes hadden doen ver overen. Zij waren het die hem, ondanks de krappe beurs waarover hij kon beschikken, toegang verschaft hadden tot het studen tencorps. Zij waren het ook die hem de kracht hadden gegeven, de talloze ontgoo chelingen dier jaren gering te achten en te dragen, hem steeds meer ruggegraat hadden gegeven en tenslotte do ware be vrediging, zoals hij meende, van zijn ver langens hadden verschaft. Ze waren hem aangeboren, diep geworteld in zijn over tuiging. En hij had ze weten hoog te hou- Zowel Velsens raad als het college van burgemeester en wethouders (in dit geval wethouder en wethouders, want mr. M. M. Kwint was ziek en wethouder W. F. Visser hanteerde de hamer) zijn gisteravond in een netelige positie gebracht door het win- kelbouw-plan van een aantal midden standen. Dit plan, zoals het ontworpen werd door de Rotterdamse architecten prof. ir. J. H. v. d. Broek en J. B. Brakema, kon namelijk geen genade vinden in de ogen van het college, daar het uit de toon van het plan-Dudok zou vallen, weshalve de raad werd geadviseerd een bijgaand be roepschrift van de architecten tegen een eerdere afwijzing ook nu van de hand te wijzen. De eerste openlijke strijd tussen de stedebouwkundige plannen van de Hilver- sumse architect W. M. Dudok en anders denkenden is tenslotte na een langdurige discussie uitgelopen op een voorstel-Ver- beek, dat met twee socialistische stemmen en het college in zijn geheel tegen werd aanvaard. Dit voorstel wil, dat het college een commissie van deskundigen aanwijst, die moet uitmaken of het „Rotterdamse" plan past in het kader van de ideeën, die architect Dudok ontwikkeld heeft ten aan zien van de bebouwing van de Lange Nieuwstraat. Een van de tegenstemmers, de heer A. J. v. Leusen wees met klem op het gevaar, dat architect Dudok als gevolg van het accepteren van dit voorstel de supervisie over Velsens wederopbouw zal neerleggen. De heer H. C. Boon waarnemend-directeur ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS den, in alle situaties waarin zijn leven hem had gebracht. De geringste twijfel aan hun onaantastbaarheid zou hij als een misdaad hebben beschouwd. En trouwens, ogen blikken van twijfel, neen, die had hij de hemel zij dank niet gekend. Men weet, niet waar, waartoe men verplicht is, men weet wat men wil. En wie dat niet weet verdient dat hij het hardhandig van het leven leert. Waar zou het in de maatschap pij naar toegaan als zelfs een openbaar aanklager, als de rechterlijke macht zich niet bewust was van onaantastbare nor men! Hij was groot en krachtig van gestalte en had een kleur. Zijn stem, die zo vaak in het openbaar klonk, had een ietwat geaf- fecteerd-brouwende klank. Zijn lichaams houding was fier en zijn gedrag nooit an ders dan uiterst correct geweest. Sierlin kende de wetten die staat en maatschappij in stand hielden, hij kende de rechtsorde, wier behoeder hij was, en steeds had hij de wettelijke bepalingen, de geschrevene zowel als de ongeschrevené, met pijnlijke nauwkeurigheid nageleefd. In de ambtelijke kringen was hij matig geliefd. In andere bewoog hij zich niet. Gevreesd in zijn beroep, had hij nauwelijks vrienden. Hij werd, en niet zonder reden, een doorzetter genoemd die voor niets stond en hij wist dat men hem zo noem de. Ja, ja. ze hadden gemakkelijk praten, ze waren blijkbaar voorzichtiger geweest in de keuze van hun ouders dan hij. Dat hij eerzuchtig, zelfs buitensporig eer- Nadat de Hongaarse violiste Johanna Martzy haar grote virtuositeit en haar bra- vour bij herhaling gedemonstreerd heeft met de succeswerken van het répertoire, dus nu haar reputatie in brede kringen ge vestigd is, kan zij zich de weelde veroor loven met een Concert van Bach de inner lijke waarde van haar muzikaliteit te tonen. Hoe diep deze wortelt, hebben wij verleden week op haar recital in Heem stede kunnen ervaren. Wie zo gaaf, zo ver heven, zo los van de materie, zo bezield en zo zuiver van stijl Bach en Mozart weet te herscheppen als Johanna Martzy, die mag voorzeker tot de grootsten gerekend wor den. Zij speelde Dinsdag met de H.O.V. het Concert in E van Bach en het'was een luxe deze pure barokmuziek te beluisteren in haar zeer beheerste interpretatie. Men kon genieten van de gezonde karakteristiek, van het waarachtige sentiment dat leefde in haar nobele toon. Haar spel leerde ons de bescheidenheid waarderen waarmee zij zich een deel van het geheel maakte, om te zamen met het door Toon Verhey geleide orkest Bach in zijn intieme sfeer te laten, de sfeer van een ideale gemeenschap. Aan grijpend mooi werd het Adagio, waar de reine solo-cantiler\e zich aftekende tegen het hoofdthema van de obstinate bas van het orkest. Maar als die bas dan even zweeg vier maten slechts en de solo viool in majeur haar tegenmelodie voort spint, hoorden we toen niet het zuiverst wat in muziek kan worden gezegd? En wat is het eenvoudig! Men komt er op den duur wel achter, dat de zuiverste parels van de kunst op een klein plekje liggen. Met dat al hebben wij een gedenkwaardige con frontatie met het genie Bach beleefd, waar voor wij Johanna Martzy en Toon Verhey dank zeggen. Een markante uitvoering van de ouver ture „Iphigénia in Autis" van Gluck (met het slot van Wagner) was aan clie van het Vioolconcert van Bach voorafgegaan Ten slotte werd ten gehore gebracht de Tweede Symphonie (in b) van Borodine, die hier jaren geleden wel eens gespeeld is op een proefconcert voor de keuze van een nieuwe dirigent, doch die voor de meesten onder het publiek wel als een noviteit ge klonken zal hebben. Hoewel Borodine (evenals Tsjaikofsky) de Westerse tech niek van themaverwei-king en vooral van „doorvoering" niet versmaadde, toont hij zich in deze compositie en trouwens ook in de andere werken die wij van hem ken nen evenzeer een Russische nationalist als zijn beroemde collega van de „groep van Vijf": Modeste Moussorgsky, die zijn Slavische aard echter consequenter uit leefde in zijn muziek en dan ook het land had aan Westerse complicaties. Doch bei den putten zij uit de overrijke bron der folklore. Hun rhythme, hun melodievor men, hun kleur, hun grillig temperament dat de uitersten kent van het indolente en het uitbundige, zijn wel onvervalst Rus sisch. Het mag merkwaardig heten wat de muziek-dilettant Borodine, die slechts tijd vond om te componeren als hij ziek was, aan merkwaardige harmonische vondsten in zijn symphonie te pas bracht, effecten die nu ongeveer tachtig jaar geleden als zeer gedurfd moeten zijn voorgekomen. Hoe zuiver zijn muzikaliteit echter was, kan men afmeten aan de sfeer die hij in het langzame deel wist te wekken en die dit stuk tot het prototype maakt van het beroemde langzame deel van de symphonie „Uit de Nieuwe Wereld" van Dvorak. Wat bij Dvorak de maannacht in de Ameri kaanse prairies suggereert, is bij Borodine als de nachtwacht van een karavaan in de steppen van Midden-Azië. Alleen reeds om dit stemmige Andante, zou men Borodine's tweede Symphonie meermalen willen horen. Herhaalde uit voeringen zouden het orkest trouwens ook meer vertrouwd maken met de caprieuze en kleurige compositie, die vooral aan de blazers riskante eisen stelt. JOS. DE KLERK Het Provinciaal ziekenhuis „Duin en Bosch" te Castricum is de laatste maan den het terrein geweest van een uitgebreid gerechtelijk onderzoek omtrent diefstallen van levensmiddelen, welke na een tijds bestek van ruim drie jaar, waarin de ver duisteringen een steeds grotere omvang aannamen, eindelijk zijn opgehelderd. Men zal zich kunnen herinneren hoe rond Oude jaar een aantal arrestaties werd gedaan en het bleek dat het keukenpersoneel de inrichting in de loop der jaren voor een aanzienlijk bedrag zou hebben benadeeld. Voor de Alkmaarse rechtbank hadden niet minder dan dertien verdachten zich Maandag te verantwoorden. Tegen vijf van hen eiste de Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, een gevangenisstraf van een jaar of meer. BINNENLAND Mejuffrouw A. Verschoor, een inwoon ster van Hilversum, vierde Dinsdag haar honderdste verjaardag. Het college van regenten van het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis te Amsterdam heeft tot geneesheer-directeur van dit ziekenhuis benoemd dr. mr. V. van den Brekel, thans medisch adviseur bij het Algemeen Mijn werkersfonds te Heerlen. Van Den Helder uit is Dinsdag het nieuwe opnemingsvaartuig „Snellius" met 105 opvarenden naar Nieuw Guinea vertrokken. Daar zullen de zeeën, baaien en kustlijnen tussen Merauke en Hollandia in kaart wor den gebracht. Vermoedelijk zal het schip anderhalf jaar in Nieuw Guinea blijven. De gemeente Roosendaal heeft het land goed „Visdonk" aangekocht voor f 477.000. De gemeente wil er een recreatiecentrum voor de snel groeiende stad van maken. Aan luitenant-kolonel K. D. H. Eek hout, oud-commandant van het Nederlands Korea-detachement, is toegekend het Legion of Merit.. Deze Amerikaanse onderscheiding zal hem binnenkort worden uitgereikt door de Amerikaanse militaire attaché in Neder land. De na de oorlog sterk gegroeide Neder landse stofzuigerindustrie heeft een flinke exportmarkt gevonden. In vele West-Euro- pese en Zuid-Amerikaanse landen en in Australië is dit Nederlandse product gunstig ontvangen. De productie der gezamenlijke fabrieken bedroeg over 1951 meer dan 200.000 stuks, waarvan ongeveer 90.000 stuks werden uitgevoerd. De voorlopig geschatte waarde van deze uitvoer ligt tussen de 22 en 24 mil- lioen gulden. Op de Nederlandse markt wor den per jaar ongeveer 150.000 stofzuigers verkocht. Een gedeelte hiervan wordt uit andere landen ingevoerd. De Bredase politierechter veroordeelde Dinsdags de melkhandelaar F. A. M. van H. te Alphen (N.Br.) tot twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en f 1500, subsidiair 3 maanden hechtenis. Hem was tenlaste gelegd, dat hij naar schatting 6000 kilo boter, die voor de export was af gekeurd, maar nog zeer goed bruikbaar was voor de binnenlandse consumptie, via Baarle- Nassau naar België had gemokkeld. In zijn requisitoir zei de officier van justitie dat Van H. daardoor de naam van Nederland als boterland schade had berokkend. Een wapenhandelaar in Maastricht heeft onlangs terechtgestaan wegens over treding der Vuurwapenwet. Hij had geen aantekening gehouden van zijn voorraad knalkurkpistolen omdat hij meende dat deze niet onder de Vuurwapenwet vallen. De rechtbank ontsloeg hem van rechtsvervol ging. De Hoge Raad heeft het vonnis ver nietigd en de zaak verwezen naar het ge rechtshof in Den Bosch. De Hoge Raad heeft arrest gewezen in een zaak van een administrateur, die in cassatie is gekomen van een arrest van het Haagse gerechtshof, waarbij bevestigd werd een vonnis van de rechtbank in Middelburg, waarbij hij wegens verduistering tot 9 maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Hij was procuratiehouder bij een bank te Axel en zou zich een aantal effecten hebben toe geëigend. die in open bewaring waren ge geven. De Hoge Raad heeft overwogen, dat uit het bewezen verklaarde niet blijkt dat hij deze effecten anders dan door misdrijf onder zich had. De Hoge Raad vernietigde het arrest en ontsloeg de administrateur van rechtsvervolging. In Januari zijn in Den Ilaag 779 ver keersongevallen door de verkeerspolitie ge registreerd. Vijf personen vonden hierbij de dood, 71 werden ernstig en 121 licht gewónd. 174 gevallen ontstonden door het niet ver lenen van voorrang. In 13 gevallen veroor zaakten autobestuurders een ongeluk door dat zij zonder uit te kijken het portier van hun wagen openden, waardoor wielrijders tegen het portier botsten. HAARLEM EN OMGEVING Tot. tijdelijk onderwijzer aan de open bare schooi D te Purmerend is benoemd de heer P. v. d. Wetering te Haarlem. Dinsdagmorgen om vijf minuten voor elf fietste een zestien-jarige banketbakkers leerling op de Rijksstraatweg in noordelijke richting. Bij de Van Egmondstraat wilde hij links af, doch gaf geen teken. Achter hem naderde een auto; de bestuurder remde en week naar links uit. Uit de tegenoverge stelde richting kwam een autobus van de N.Z.H.V.M. Om een aanrijding te voorko men week de bestuurder naar rechts, waarna de auto kantelde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer, waarin werd medegedeeld dat blijkens de begroting voor 1952 de Straat belasting te Haérlem met 15 verhoogd is als een gevolg van de verhoging der huren, deelt men ons mede dat die verhoging ook al toegepast is over het afgelopen jaar. Thans is opgericht de N.V. Watertrans- portmaatschappy Rijn-KennemerJand, waar toe de provincie Noordholland en de ge meente Amsterdam indertijd besloten. Het doel is het aanvoeren van het water naar de duinterreinen tussen Zandvoort en Noord- wijk, de industrieën te Velsen en de duin terreinen van het Provinciaal Waterleiding bedrijf. De Algemene Nederlandse Bond van Meubelmakers, Behangers, Houtbewerkers en Aanverwante Vakgenoten organiseert op 5, 6 en 7 Juni in „Dreefzicht" te Haarlem, zijn drie-jaarlijks congres. zuchtig was, daaraan viel niet te twijfelen. Hij wilde het zijn. Zijn eerzucht zou hem de toegang verschaffen tot de hogere regio nen der ambtelijke hiërarchie. Hij meende in alle opzichten tevreden over zichzelf te kunnen zijn. En voor zover hij dat niet was moest dat alleen worden toegeschreven aan zijn overtuiging, dat zijn eerzucht hem niet spoedig genoeg de hogere sporten van de rechterlijke ladder deed be reiken. Niet waar er was tenslotte óók nog een Gerechtshof en e§n Hoge Raad. Dat hij daarvoor niet voldoende uitblonk (hoewel zijn ijver boven alle twijfel ver heven was) was iets, dat zijn innerlijke stem niet steeds met de nodige duidelijk heid uitsprak. Maar dat zich een druppel tje bitterheid in de stroom had gemengd van zijn zo bezadigd leven, waarom som mige collega's hem benijdden, had deze stem niet geheel en al weten te verzwijgen. 6. Enkele weken na het bewuste tafelge sprek, dat door alle betrokkenen al lang en breed was vergeten omdat de aanleiding ervan geen spoor had nagelaten aan Sier lins levenshorizon, gebeurde er iets dat de Officier van Justitie voor het eerst ern stig te denken gaf. Hij stond op de tram wachtend met en kele andere heren voor het gerechtsgebouw in gesprek, toen een jongmens zo opval lend dicht langs hem liep, dat hij hem bijna aanraakte. Sierlin keek op en zag de voor bijganger na. Hij bleef in zijn zin steken. Hij was goed gestemd omdat hij zojuist in zijn requisi toir met kracht de doodstraf tegen een roofmoordenaar had bepleit, tenzij de ver dediger hem levenslang in de gevangenis wilde doen opsluiten (hij, Sierlin, een humaan man, was tegen een dergelijke onbepaalde verlenging van de doodstraf, die «men „levenslang" noemde). Hij brak thans, zoals gezegd, zijn zin af omdat hij degene, die hem zo rakelings was gepas seerd, wilde nazien. Het was dezelfde jon geman, die hij weken te voren telkens in de nabijheid van zijn huis had aangetrof fen. Wel droeg hij een ander, lichtgrijs costuum, maar de lichaamshouding bei de handen diep in de zakken en de slappe hoed waren onmiskenbaar dezelfde. Het naderen van zijn tram onthief hem tot zijn opluchting van de verplichting, zijn gezelschap, dat trouwens nauwelijks naar hem geluisterd had, een verklaring te geven van zijn plotseling stilzwijgen; hij had nog juist tijd genoeg, vluchtig afscheid te nemen. Misschien zou deze nieuwe ontmoeting, na weken en in een zo totaal andere om geving geen aanleiding hebben gegeven tot nadere overdenking, als hij niet korte tijd daarna het jongmens op de bewuste bank voor zijn huis had zien zitten. (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE (IMPORT N.V. AUTOPALACE "S GRAVENHAGB Dealer v. Haarlem en omg.: Garage J. G. VERBEEK, Bloemendaalseweg 5 Bl'daal, tel. 22276 narcissen: Warnaar en Co. N.V. te Sassen heim (tweede maal). Wisselbeker Sassenheim, voor 20 soorten hyacinthen: H. de Graaff en Zn. te Lisse. Wisselbeker Lisse, voor 10 soorten hyacin then: G. v. d. Mey's Zonen te Lisse. Wisselbeker Hillegom, voor decoratief op gestelde hyacinthen: H. de Graaff en Zn. te Lisse. Wisselbeker „De Tulp", voor 30 soorten tulpen: N.V. J. J. Grullemans en Zn. te Lisse (tweede maal). Wisselbeker Veiling West Friesland, voor 20 soorten tulpen: Fa. Jac. Uittenbogaard en Zn., Ooegstgeest. Wisselbeker Bovenkarspel, voor 10 soorten tulpen: Gebrs. Nieuwenhuis N.V. te Lisse (definitief). Wisselbeker Holland—Amerika Lijn, voor 20 soorten Darwin, Late, Breeder. Leliebl. en Parkiettulpen: Gebrs. Nieuwenhuis N.V. te Lisse. Wisselbeker Hollands Bloembollénhuis: mooiste gemengde inzending: G. B. de Vroo men en Zn. te Sassenheim (tweede maal). Wisselbeker Kamer van Koophandel Lei den. voor beste collectieve inzending: niet toegekend. Wisselbeker Veiling HBG, voor beste col lectie Tulipa's: N.V. F. Rijnveld en Zn. te Hillegom (definitief). Voorts werden certificaten toegekend aan: Tulp Comm. Den Ouden van Fa. C. P. Alke made en Zn., te Noordwijk; Grootkr. Narcis Aga Khan van Zandbergen-Terwegen te Sas senheim; Barrett Browning van G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim; Nare. Trian- dus Liberty Bells van F. Rijnveld en Zn. te Hillegom. Dé gouden medaille van Koningin Juliana, benevens de zilveren medaille van Bloemlust voor huisbroei, werden gewonnen door de heer Dorsman te Lisse. Naar wij vernemen is thans als waar nemend directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem benoemd de heer H. C. Boon, vroeger directeur van het in middels opgeheven bureau te Meppel. Zoals men weet is de heer A. P. M. van Riel enige maanden geleden als directeur afgetreden wegens vertrek naar het buiten land. De heer Boon is als waarnemend-direc teur benoemd omdat er reorganisaties han gende zijn die zowel het hoofdkantoor in Haarlem als de bijkantoren in dit gewest betreffen. JAARVERGADERING VROUWEN ELECTRICITEITSVERENIGING De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vrouwen Electriciteitsver- eniging hield Dinsdagmiddag haar jaarver gadering in Bi-inkmann. Het verslag van de secretaresse, mevrouw R. van Engen Gaarenstroom gaf een stijgend aantal leden weer, het aantal nam toe tot ongeveer 280. De verslagen, die door de penningmeeste- resse, mevrouw A. W. van PuttenVlie land, en de kascommissie waren opgesteld gaven een redelijke financieel beeld te zien. In de plaats van mevrouw N. HageKlein die aftrad als tweede secretaresse, werd mevrouw J. V/inzmann gekozen. Verder bleef het bestuur ongewijzigd. Vervolgens werden de te ondernemen excursies be sproken en de afgevaardigden benoemd voor de landelijke jaarvergadering in Grouw. In de pauze werd een schemerlamp ver loot en daarna las de presidente, mevrouw R. van der NoordMagré, enige fragmen ten uit de historische roman „Van hoepel rok en pruikentooi". Wat hadden de jongens het naar hun zin, daar op dat eiland! Iedere dag was weer een feest en altijd wisten ze zichle vermaken. Nee, vervelen deden ze zich zeker niet! Nii eens bleven ze een hele dag aan het strand en speelden daar en bouwden forten en kanalen. Dan weer gingen ze een paar uren de duinen in en maakten lange wan delingen. Daar waren ook heerlijke, rijpe bramen te vinden, die ze maar voor 't plukken hadden. Pluk er maar flink wat", zei tante Liezebertha. „Die nemen we mee en daar maak ik heerlijke bramenjam van; die zal van de winter best smaken!" En de jongens verzamelden zoveel bramen als hun emmertjes konden bergen. Ze moesten alleen erg voorzichtig plukken, want de braamstruiken waren met scherpe doornsbegroeid, waaraan je je lelijk kon prikken, als je niet uitkeek Na zo'n hele dag aan het strand en in de duinen waren ze 's avonds nogal moe. En tante Liezebertha hoefde nooit tweemaal te zeggen, dat het bedtijd was.Ze kropen altijd op tijd in hun bed en sliepen als rozen! 's Morgens viaren ze dan weer heerlijk uitgerust en ze stonden fris als 'n hoentje op, om weer 'n heerlijke vacantiedag te beginnen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6