Portugese gastheer pleit voor de inschakeling van Spanje en Duitsland Adenauer tracht West-Duitsers te winnen voor defensieplan Maher Pasja wenst een verdrag met de Westelijke mogendheden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De noodzaak Atlantische conferentie geopend Dit jaar 25 divisies voor Europa nodig Ongerustheid in Amerika zowel als in Engeland Nadere mededelingen over concessies die hij in Londen loskreeg Straaljager verongelukt piloot omgekomen Gewelddaden in Malakka Het woord is aan Onderhandelingen tussen Egypte en Engeland zijn op komst Nederland wenst een ministerieel comité Weer vrijwilligers naar Korea Slachtoffers in Tunis CHURCHILL-TRUMAN Neo-nazi in Bondsdag voerde valse naam Opstandelingenbende in Indonesië opgeruimd Berging van „Radmar" geheel opgegeven Minister Subardjo afgetreden Vinson niet candidaat BENELUX-NOTA 66e JAARGANG No 191 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 21 FEBRUARI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 44 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NU DE ATLANTISCHE CONFERENTIE te Lissabon gaat 'beginnen, en de kwestie van het Europese leger op de voor grond staat, wordt de bedreiging die een verdeeld Europa vreest voortdurend op de voorgrond gesteld. Dit doet menig een veronderstellen, dat bedreiging blijk baar het enige motief is dat zou nopen tot een algehele, federale aaneensluiting van West-Europa. Dat is niet zo. Zij vormt zelfs'niet het hoofdmotief van hen, die zo grote staatkundige hervorming sinds jaren voorstaan en haar met ernst hebben over wogen..En dat is gemakkelijk te begrijpen. Als men alleen de zwakke positie van West-Europa in het huidige wereldconflict als motief nam zoü men zich op een tijde lijke toestand baseren om een blijvende in grijpende verandering te rechtvaardigen. Want dit conflict tussen Oost en West kan slechts van.tijdelijke aard zijn. Het is altijd moeilijk zich dat voor te stellen, als men dergelijke spanning jarenlang heeft meege maakt. Maar ook aan zulke toestanden komt een eind en de geschiedenis heeft bewezen, dat het niet een oorlog behoeft te zijn die dat eind brengt. Er zijn andere, groeiende machtsposities in de wereld dan die van Amerika en Sovjet-Rusland. Een verschuiving der machtsverhoudingen zou binnen afzienbare tijd een nieuwe toestand kunnen doen ontstaan, waarin ook de po sitie van West-Europa zou worden gewij zigd. Het heeft geen zin daarover veron derstellingen te maken, die gebrek aan vaste grond zouden hebben. Maar de zekerheid is er, dat machtsverhoudingen en tegenstel lingen slechts tijdelijk van aard zijn en zelfs voortdurend in beweging verkeren, op weg naar een andere situatie die op haar beurt evenmin blijvend zal wezen. Wie dit beseft weet dat het voorstaan van een West-Europese federatie op geen ander motief dan tijdelijk dreigend gevaar onvol doende gerechtvaardigd zou zijn. Een federale unie, op zulk eenzijdig motief ge schapen, zou ook weinig hechtheid hebben, want de deelnemende staten zouden er zich uit willen terugtrekken zodra geen drei gend gevaar meer gezien werd. Over economische overwegingen is al veel geschreven en betoogd. De erkenning van die grote belangen heeft tot de belang rijkste (gedeeltelijke) Europese ontwikke ling geleid, die zich tot dusver heeft voor gedaan, namelijk die der aaneensluiting van kolen- en staal-productie ingevolge het Plan-Schuman. Andere partiële ont wikkelingen, in de eerste plaats op het ge bied van de landbouw, zijn ontworpen. Maar ook als men nevens de defensie aangelegenheden de grote economische be langen stelt van een groep landen, die nu in hun organisatie en het putten uit hun welvaartsbronnen nog steeds verdeeld, versnipperd, elkaar belagend en in feite onzakelijk te werk gaan heeft men nog niet de volle rechtvaardiging voor het scheppen van een politieke zowel als economische federale eenheid uitgedrukt. Die ligt in hoofdzaak in het feit dat én de Europese cultuur èn de Europese technische en ma teriële ontwikkeling zover gevorderd zijn, dat het stelsel van de afzonderlijke staats- machinerieën, die elkaar in de wielen rij den en hinderen en niet bij machte zijn de werkelijke problemen op te lossen, ver ouderd is. Het faalt al sinds jaren. Dat in ieder land de publieke belangstelling voor de arbeid der overheid verminderd is moet men niet alleen toeschrijven aan na-oor- logse matheid, maar ook en vooral aan het besef, dat de lands-overheid de problemen van beslissend belang niet meer kan oplos sen. Zij zijn te groot. Zij reiken over gren zen heen. Vóór de tweede wereldoorlog was dat in feite al zo, maar toen begrepen de meesten het nog niet en plachten voor iedere tegenslag, die door gebeurtenissen in het buitenland veroorzaakt of beïnvloed was, de landsregering aansprakelijk te stel len. Men is in zeer brede kring beter gaan begrijpen waar de schoen wringt. De staats- indeling is verouderd, de mogelijkheden zowel als de moeilijkheden liggen op veel breder terrein dan de landsgrenzen aan geven. Men zou dus een aantal zaken, in de eerste plaats de verhouding met het buitenland dus: buitenlandse zaken in handen van een federaal departement voor de West-Europese groep moeten leg gen. Natuurlijk zou dat, evenals elke an dere federale actie, alleen aanvaardbaar zijn onder controle van een federaal par lement, gekozen uit de volken zelf. En de oude landsparlementen en regeringen zou den zich kunnen gaan bepalen tot die zaken, die inderdaad binnen hun eigen oude grenzen te regelen zijn en die zij ook zouden moeten behouden, omdat zij die beter kunnen behartigen dan enig federaal parlement en federale regering het ooit zouden kunnen doen. Ge kunt dat het een voudigst vergelijken met de huidige taken van gemeentebestuur en provinciaal be stuur, die in hun gebied vele aangelegen heden behandelen die niet aan de lands regering kunnen worden toevertrouwd. Met centralisatie moet decentralisatie altijd sa mengaan. Federale Unie is in werkelijkheid de uitbreiding op groter schaal van een bestaand bewindsstelsel. De geschiedenis ook van ons land biedt een duidelijk beeld van aldus groeiende ontwikkeling. Als niet alleen de moeilijkheden, maar ook de mogelijkheden te groot zijn gewor den voor de bestaande organisatie moet' men die organisatie ontwikkelen op breder terrein. Dat is noodzaak. R. P. Op Dinsdag 26 Februari zullen 143 Ne derlandse militairen onder wie 5 officie ren, 12 onder-officieren, 120 korporaals en soldaten en 6 militairen van het wapen der Koninklijke Maréchaussée uit Rotterdam naar Korea vertrekken. Commandant van dit aanvullings-deta- chement is de eerste luitenant H. Meyer. Onder hen, die thans de reis naar Korea aanvaarden is een twintigtal leden van het oorspronkelijke Korea-detachement. De Franse bevelhebber in Tunesië, gene raal Pierre Garbey, heeft verklaard dat bij de jongste huiszoekingen in het gebied van Kaap Bon vier Tunesiërs zijn gedood. Der tig Tunesiërs waren tijdens opstootjes doodgeschoten. De generaal ontkende, dat bij de huiszoeking kinderen door Franse militairen waren doodgeschoten. LISSABON (Reuter). Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, heeft de gedelegeerden van 14 lan den Woensdag bij de opening van de con ferentie van de Atlantische Raad te Lissa bon gewaarschuwd, dat zij geplaatst zijn voor een politieke, militaire en geestelijke dreiging, die niet zou kunnen worden weg genomen door één van hen alleen. Pearson, die voorzitter is van de raad, noemde deze zitting van critieke betekenis voor de vrede. Pearson achtte het onrede lijk van elke vergadering van de -raad dramatische" besluiten te verwachten. „Niettemin zullen de bijeenkomsten van de Raad een gestadig vorderen naar de oplossing van de vraagstukken van het Atlantisch pact moeten aantonen, om onze volken te overtuigen en hun steun te be houden". Zeshonderd Portugese afgevaardigden waren aanwezig, toen de 28 ministers (veertien van Buitenlandse Zaken en even veel voor Defensiezaken), toegejuicht door ongeveer tweeduizend belangstellenden, het Portugese parlementsgebouw betraden. De eerste spreker op de Woensdag ge houden bijeenkomst was de Portugese mi nister van Buitenlandse Zaken Paolo Cun- ha. Minister Cunha zeide het te betreuren dat het Atlantisch pact nog niet was uit gebloeid tot Spanje. Cunha zeide verder dat Portugal reeds veel eerder overtuigd was geweest van de noodzaak om bepaalde Europese landen, die tijdelijk een verkeerde weg zijn inge slagen, zo spoedig mogelijk weer in de Europese gemeenschap op te nemen. „Dit geldt vooral voor Duitsland". De Atlantische Raad zal, na deze eerste openbare bijeenkomst verder in commissie vergaderen. Gesproken zal worden over: de politiek der Atlantische staten tegen over het communisme; de plannen voor de opbouw der West-Europese verdediging in de komende drie jaar; de te Londen door de Britse, Franse en Amerikaanse minis ters van Buitenlandse Zaken genomen be slissingen en het resultaat van de door hen met de West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer gevoerde besprekingen. Toespraak van Acheson De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Acheson hield Woensdag een toespl'aak tot de Atlantische Raad, waarin hij onder meer zeide: „De Atlantische ver dragsorganisatie is een schepping der demo cratie welke, tezamen met het Britse Ge menebest en de Verenigde Staten van Noord-Amerika, behoort tot haar opval lendste uitingen van de afgelopen halve eeuw. Doch het is niet voldoende dat de Atlantische Raad beslissingen neemt, die gebaseerd zijn op het Atlantische pact. Deze beslissingen moeten worden uitge voerd en dat is een taak der regeringen en hun volken. Op den duur gaat de betekenis van het pact veel verder dan het bereiken van een militaire samenwerking. Wij moeten ook economisch, maatschappelijk en moreel krachtig zijn". Acheson besloot met de woorden: „Wij zullen slagen omdat wij dat moeten". De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Lange, die voor Acheson sprak, zei onder meer dat de Atlantische staten, WASHINGTON (Reuter) President Truman heeft, een verklaring gepubliceerd, dat hij zich tegenover Engeland niet heeft verplicht Amerikaanse troepen naar welke plaats ter wereld ook te zenden. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft het Huis van Afge vaardigden Woensdag verzekerd dat bij de in Januari tussen president Truman en premier Churchill gevoerde besprekingen „geen geheime ovei eenkomsten zijn ge sloten, terwijl evenmin bindende beslis singen werden genomen." Het Engelse conservatieve Hogerhuislid Lord Eilibank had de Engelse regering Woensdag de vraag gesteld of zij de auto riteiten te Washington heeft medegedeeld „onder bepaalde omstandigheden bereid te zijn in te grijpen in de militaire toestand in China, door de Chinese nationalisten op het eiland Formosa militaire of marinehulp te verlenen." Deze vraag is door de Britse onder minister van Buitenlandse Zaken, Lord Reading ontkennend beantwoord. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een door de republikein Berry ingediende motie aangenomen, waarin de minister van Buitenlandse Zaken Acheson wordt opgedragen „het Huis in te lichten over alle overeenkomsten, verbintenissen of afsoraken, welke mogelijk tussen presi dent Truman en minister-nresident Chur chill zijn gemaakt en eventueel hetzij het legeren van nog meer Amerikaanse troe pen in het buitenland met zich zouden kunnen brengen, of de Verenigde Staten in een buitenlandse oorlog zouden kunnen verwikkelen." Zich tegen de resolutie verzettend ver klaarde de democratische afgevaardigde James Richards, voorzitter van de com missie voor Buitenlandse Zaken, dat deze een poging was om Truman en Acheson te dwingen tot het bekendmaken van in lichtingen, die nuttig zouden kunnen zijn voor de Sovjet-Unie. De republikein John Vorys verklaarde, dat het Amerikaanse volk het recht had te weten, of er verplichtingen tegenover andere landen waren aangegaan, waardoor Amerika in een oorlog betrokken zou kunnen worden. zodra zij het volstrekt noodzakelijke mi nimum van militaire weerkracht hebben bereikt, bereid zijn deel te nemen aan een realistisch programma van onder toezicht uitgevoerde ontwapening, hetgeen zou moeten geschieden onder het oppergezag der U.N.O. „Ik ben van mening", aldus minister Lange, „dat wij allen voornemens zijn van hetgeen wij noemen „de Atlanti sche gemeenschap", een levende en blij vende werkelijkheid te. maken". Na Acheson spraken de Griekse minis ter van Buitenlandse Zaken Venizelos en de Turkse minister van Buitenlandse Zaken Foead Koprulu. Vervolgens diende Averell Harriman een rapport van de tijdelijke commissie in over de doeleinden, welke op militair gebied moeten worden nagestreefd. Volgens- dit rapport moet merr trachten dit jaar de sterkte van de landmacht in Europa op 25 divisies te brengen. Harriman drong ook aan op een verhoging van de kolen- en staalproductie en een vollediger gebruik maken van de beschikbare arbeidskrach ten. Generaal Grüntlier, de stafchef van ge neraal Eisenhower, deelde mee, dat de op perbevelhebber „ernstig bezorgd" is over de geringe vorderingen bij de aanleg van nieuwe vliegvelden en andere verbindings centra. Generaal Eisenhower verzocht dan ook dringend om de uitvoering van het herziene program, waarmee hij zich ac- coord heeft .verklaard, te verhaasten. In de gebouwen van de Bloembollenveilingvereniging West-Friesland" te Boven- karspel is Woensdagmiddag een expositie van bolbloemen geopend. De expositie beslaat een oppervlakte van 1600 vierkante meter, waarop 30.000 bloeiende tulpen hyacinten en narcissen te zien zijn. BONN (van de A.N.P.-correspondent). Het officiële optimisme over de vooruit zichten, die de Londense conferentie voor de bijeenkomst in Lissabon heeft geopend, heeft in Duitsland weinig opluchting ge bracht in de zeer neerslachtige stemming, die het Franse Kamerdebat had achterge laten. Dr. Adenauer heeft Woensdag ter stond een poging gedaan om het in de Duit se pers geuite scepticisme in te tomen. Nadat hij zijn kabinet verslag had uitge bracht, heeft hij voor 300 correspondenten en voor de telefonisch met het bondshuis verbonden Berlijnse pers opnieuw een plei dooi gehouden voor de verwezenlijking van het plan voor een Europees leger. „In twee opzichten is de Londense con ferentie een succes geweest," zei Adenauer. „Wij hebben over moeilijke punten over eenstemming bereikt en alle deelnemers hebben de vaste wil getoond onder alle omstandigheden het grote werk te beëin digen. Indien wij dit succes niet hadden bereikt, zou de conferentie van Lissabon geen doel meer hebben gehad en dan zou de uitwerking op het Amerikaanse publiek niet te overzien zijn geweest." De Duitse kanselier sprak vaker van hoop dan van vertrouwen. Die hoop richtte hij in de eerste plaats op Frankrijk. Nu daar de Nationale Vergadering eens gelegen heid had gehad het nog levende ressenti ment tegen Duitsland onverbloemd uit te spreken, zou er, volgens Adenauer, wel licht een gezuiverde atmosfeer voor verder zakelijk overleg kunnen bestaan. Aan de zakelijke inhoud van het officiële communiqué had dr. Adenauer niet veel meer toe te voegen. Zeer uitvoerig was er volgens hem gesproken over de bewape ningsindustrie. Daarbij was men het er over eens geworden, dat Duitsland niet meer in staat was, dan wel militair te kwetsbaar, om atoomwapens, bacteriolo gische wapens, raketten of oorlogsschepen te maken. Besloten was, dat de fabricage van wapentuig zou worden verboden, ten zij er speciale opdracht van het verdedi gingscommissariaat zou worden gegeven. Alle overige industriële controles en ook de beperking van het wetenschappelijk onder zoek zouden volgens Adenauer worden be ëindigd. Woensdagmiddag om halfvier is een Gloster-Meteor van de Nederlandse Lucht strijdkrachten in de omgeving van Lunte- ren verongelukt. De piloot, de 24-jarige sergeant-vlieger P. C. Smaal, kwam om het leven. Ooggetuigen zagen de straalja ger in een duikvlucht uit de wolken te voorschijn komen. Plotseling werd een zware rookpluim zichtbaar en met een hevige knal sloeg het vliegtuig op korte afstand van de grond uit elkaar. Aan een huis in de omgeving werd door de lucht druk belangrijke schade aangericht. De straaljager was afkomstig van de vliegbasis Soesterberg. De vlieger woonde in Dordrecht en was gehuwd. De Bondskanselier gaf voorts bijzonder heden over het te Londen gereikte resul taat ten aanzien van de Duitse oorlogs misdadigers, die nog in gevangenschap zijn. Er zal een raad worden ingesteld, die de vonnissen opnieuw in beschouwing zal nemen. In deze raad zal West-Duitsland drie zetels krijgen en Amerika, Engeland en Frankrijk ieder één zetel. Wanneer c?e raad eenstemmig van mening is, dat een oorlogsmisdadiger in vrijheid moet worden gesteld, of diens straf moet worden ver minderd, zal deze uitspraak bindend zijn voor de betrokken geallieerde regering, al dus Adenauer. Indien de raad slechts bij meerderheid van stemmen tot een derge lijke uitspraak komt, zal de beslissing in de vorm van een aanbeveling aan de be trokken regering worden meegedeeld. Volgens de Bondskanselier had minister Schuman hem gezegd, dat Frankrijk be reid was met West-Duitsland directe on derhandelingen te openen over de toekomst van de Duitse oorlogsmisdadigers, die in Frankrijk verblijven. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelde Woensdag mee, dat de vonnissen van de voornaamste Duitse oorlogsmisdadigers, onder wie Hess en ex-admiraal Doenitz, door genoemde raad niet opnieuw in be schouwing zulen worden genomen. Arrestatie in Bonn BONN (DPA) De uiterst rechtse af gevaardigde in de West-Duitse bondsdag, die tot dusver opgetreden is onder de naam dr. Franz Richter, is gisteren ge arresteerd. Dr. Ehlers, voorzitter van de Bondsdag, heeft de plenaire vergadering medegedeeld, dat „Richter" een valse naam is en dat de titel doctor eveneens ten on rechte gevoerd schijnt te zijn. De ware naam van „Richter" zou zijn Fritz Rosier. Hij zou vroeger „Gauhauptstellenleitcr" van de NSDAP in Saksen geweest zijn. De parlementaire onschendbaarheid van Rosier was tevoren door de betrokken commissie opgeheven. „Richter" steunde de neo-nazistische socialistische rijkspartij van Fritz Doris en de ex-generaal Remer. Na de oorlog was hij werkzaam als onderwijzer. Hij zou echter ontslagen zijn omdat hij de kinde ren vooiTiield, dat „het zegevierende Duitse leger slechts door verraad overwonnen werd." Zodra „Richter" ce presentielijst had getekend, werd hij gearresteerd op de be schuldiging, dat hij gepoogd had onder valse voorwendsels het presentiegeld te verkrijgen. Dit was ae eerste maal, dat de politie binnen het parlement een afgevaar digde kon arresteren, aangezien de regels betreffende onschendbaarheid van afge vaardigden niet gelden voor een lid van de volksvertegenwoordiging, dat op heter daad betrapt wordt. Volgens D.P.N. heeft „Richter" tegen de officier van Justitie te Bonn een volledige bekentenis afgelegd. SINGAPORE (Reuter) Woensdag zijn, enkele uren voor de installatie te Koeala Loempoer van generaal Sir Gerald Templer als de nieuwe Britse Hoge Commissaris voor Malakka, in het Noord-Westen en het Zuid-Oosten van het schiereiland nieuwe gewelddaden gepleegd. In een dorp in de staat Kedah, in Noord- Malakka, zijn zeven Chinezen (een man, drie vrouwen en drie kinderen) en een Ma- leise bediende in hun woningen vermoord, waarna deze in lichter laaie werden gezet. Een bende Maleiers wordt verdacht van het plegen van deze achtvoudige moord. Toen de misdaad ontdekt werd, drongen eenheden militaire politie onmiddellijk het bewuste gebied binnen, waar een uitgaans verbod is ingevoerd. De autoriteiten hebben maatregelen genomen om eventuele anti- Chinese demonstraties onverwijld de kop in te drukken. Elders hébben rebellen drie Maleise poli- tie-agenten, die in een hinderlaag vielen, gedood. Britse troepen hebben vijf commu nistische verzetslieden doen sneuvelen. Generaal Templer verklaarde in een Woensdag bij zijn installatie gehouden toe spraak onder meer dat een van zijn voor naamste plichten bestond uit het hand haven en versterken van de banden van vriendschap, welke tussen Groot-Brittan- nië en de Maleise vorsten van Malakka be staan. Hij zeide geen moeite te zullen sparen om dit te verwezenlijken, hieraan toevoegend dat hij op deze wijze Malakka zou helpen bij het afleggen van de weg, die naar een verantwoordelijk zelfbestuur leidt. Elbert Hubbard: Er zijn verzoekingen, die al ie mands kracht vereisen om eraan toe te geven. DJAKARTA (Aneta). Het restant van de bende onder leiding van Alif, die op 11 Februari in hevige gevechten werd gedeci meerd en toen haar leider verloor, is thans in een gevecht bij Wonosobo (Midden Java) geheel opgeruimd. Negen bendeleden werden gedood, 43 gevangen genomen en een aantal vuurwapenen werd in beslag genomen. Bij Brebes, eveneens in Midden-Java, hebben opstandige leden van het gedeser teerde bataljon in het begin van deze week 75 huizen in brand gestoken. Gisteravond is kapitein Stockton, als laatste opvarende van het s.s. „Radmar", dat op 12 Januari op de Maasvlakte bij Hoek van Holland is gestrand, naar Enge land vertrokken. Dit bewijst, dat men deze vrachtboot volkomen heeft opgegeven. CAïRO, (Reuter) De Egyptische pre mier, Aly Maher Pasja, heeft gisteravond verklaard, dat Egypte spoedig onderhande lingen met Engeland moet beginnen. Hij zeide, dat hij voorstander is van een collec tief veiligheidsverdrag met de Westelijke mogendheden. De premier verklaarde, dat slechts door het spoedig openen van onder handelingen met Engeland de wensen van Egypte het ontruimen van de kanaal zone door Britse troepen en het bereiken van de eenheid der Nijl-vallei onder de Egyptische kroon kunnen worden ver vuld. Maher Pasja legde deze verklaring af, nadat hij een groep studenten had ont vangen. die had gepleit voor opheffing van de staat van beleg en alle „leiders van de „Nijl-vallei" had opgeroepen eensgezind ten opzichte van de Britten te zijn. De pre mier zeide van mening te zijn, dat de on langs gevoerde fluister-campagne de hand having van de staat van beleg noodzakelijk maakt. Hij verklaarde echter de peroide van twee maanden, waarvoor de staat van beleg was afgekondigd, eerder te zullen bekorten dan te verlengen. Op grond van een Woensdagavond be kendgemaakte militaire maatregel kunnen personen, die zich schuldig maken aan het verspreiden van valse geruchten, gestraft worden met gevangenisstraf van zes maan den tot vijf jaar en een boete van 500 tot 5000 gulden. De premier achtte het zeer belangrijk, dat orde en rust in het land heersen, wan neer de onderhandelingen met Engeland zullen worden hervat. Slims mening Onze Londense correspondent meldt: De Egyptische regering heeft een „groenboek" gepubliceerd, waarin woorde lijk besprekingen zijn weergegeven die in Juni en Juli 1950 tussen de toenmalige premier Nahas Pasja, de toenmalige mi nister van Buitenlandse Zaken, Salah el Din, veldmaarschalk Sir William Slim, hoofd van de Britse generale staf en de Britse ambassadeur in Caïro gehouden zijn. Slim zou daar hebben verklaard, dat het Midden-Oosten één van Ruslands voor naamste militaire doelen is, waarbii alles gericht is op de verovering van Egypte, omdat dit een sleutelpositie inneemt. Een verlies van het Midden-Oosten zou een ernstige slag voor Europa betekenen. DJAKARTA (Reuter). De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, mr. Achmed Subardjo, is vandaag afgetreden, nadat de regering haar afkeuring had uit gesproken over het feit, dat hij een over eenkomst met de Verenigde Staten tot „vei ligheidshulp" had gesloten zonder het ka binet hiervan eerst op de hoogte te stellen. Zolang er nog geen verdere beslissingen zijn genomen, zal minister-president Suki- man Buitenlandse Zaken waarnemen. WASHINGTON (AFP). Volgens de „Washington Post" is Fred Vinson, presi dent van het oppergerechtshof, die in Amerikaanse politieke kringen werd be schouwd als de democratische candidaat, die na Truman de beste kansen heeft tot president te worden verkozen, vast beslo ten zich niet candidaat te stellen, zelfs niet, indien het congres van de democratische partij hem in Juli zou kiezen. DIENSTPLICHT IN DE V.S. De commissie voor de strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat heeft haar goed keuring gehecht aan een wetsontwerp voor dienstplicht voor alle Amerikanen van het mannelijk geslacht. Het ontwerp moet nog door Huis en Se naat worden goedgekeurd en door de pre sident worden getekend. ATOOMEXPLOSIES IN ARGENTINIë? Volgens het te Santiago verschijnende blad „Ultimas Noticias" heeft de beman ning van een toestel der Chileense lucht macht bij de Argentijnse grens twee ont ploffingen waargenomen, „die dezelfde verschijnselen vertoonden als atoomont ploffingen". De Russen zouden binnen vier maanden Egypte kunnen bereiken, waarschijnlijk via Perzië. Slim zeide, dat een verdedigingsplan was opgesteld voor Perzië en Turkije. De an dere landen van het Midden-Oosten zijn niet sterk genoeg. De Russen zouden waar schijnlijk tussen tien en vijftien divisies ge bruiken. Hun opmars zou alleen kunnen worden vertraagd als Turkije stand houdt. Volgens Slim zouden de Russen reeds enkele uren na het begin van een oorlog de Suezkanaal-installaties bombarderen. Daarom drong hij aan op fiauwe coördinatie van de Brits-Egyptische luchtverdediging. Dit alles werd gezegd maanden voordat er sprake was van het viermogendheden- voorstel voor een gemeenschappelijk op perbevel voor het Midden-Oosten. (Van onze correspondent in Brussel) Pas gisteren werd hier in Brussel be kend dat de Nederlandse regering Maan dag langs diplomatieke weg aan de Bel gische regering de aangekondigde nota over de Benelux-unie heeft doen toelto- komen. Daar minister Van Zeeland op het ogenblik to Lissabon vertoeft werd de mi nister van Buitenlandse Zaken ad interim, de heer Joseph Meurice, met het onder zoek der nota belast. Het Belgisch kernkabinet en de minister raad zullen de nota binnenkort bespreken. In tegenstelling met de verwachting is de houding van de Belgische instanties tegen over de nota niet over de ganse lijn nega tief, zoals door sommige voorstanders van de Belgisch-Nederlandse samenwerking werd gevreesd. Integendeel, het ziet er naar uit, dat de Belgische regering het in principe eens zal kunnen worden over de kern van de nota, namelijk de Nederlandse suggestie om een permanent ministerieel comité met de voor bereiding van de definitieve unie en de nog hangende moeilijkheden te belasten. Dit ministerieel comité is geen supra nationaal orgaan, het is een comité van overleg, dat een zekere uitvoerende macht zal hebben op voorwaarde dat zijn beslis singen met eenparigheid van "stemmen worden genomen, voor deze beslissingen bij de regering en parlementen aanhangig worden gemaakt. Volgens de Nederlandse visie moet het ministeriële comité perma nent zetelen. Het moet een secretariaat hebben en bijgestaan worden door de in tussen in te stellen hogere Benelux- organ en. Het struikelblok is nog steeds het mone taire probleem. De Nederlandse regering is klaarblijkelijk van oordeel, dat zij binnen de definitieve economische unie aan België nooit meer goud- of dollar-betalingen zal behoeven te doen om de Nederlandse schuld tegenover België aan te zuiveren. De Belgische instanties wensen echter in principe een omwisselbaarheid van de gul den en franc op basis van werkelijk om- wisselbare deviezen, namelijk dollars of goud. oooocxeooocooooooooooocor* WEINIG VERANDERING Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder, dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk enkele opklaringen en overwegend droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig ver andering in temperatuur. 22 Februari Zon op 7.43 uur, onder 18.05 uur. Maan op 6.33 uur, onder 13.53 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 21 Februari Hoog water: 11 42 uur. Laag water: 6.43 en 19.42 uur. VrUdag 22 Februari Hoog water: 0.38 en 13.14 uur. Laag water: 8.31 en 21.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1