ruikt u 's avonds nog wat Ss middags hebt gegeten? vernietigt onaangename geuren. u alie Grondwetsherziening afgehandeld Motie-Donker inzake het voorkomen van een parlementair vacuum aangenomen De radio geeft Vrijdag De beste koffie... en toch niet duur De Heemsteedse C.O.V. bezong Koning David PANDA'S HEREN-LEVEN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1952 TWEEDE KAMER KARSOTE RUB Prof. Gerretson antwoordt de heer Van de Kieft Nieuwe hoofdcommis saris in Den Haag In Korea gesneuveld Ripperdakazerne krijgt er een compagnie bij Olympische Spelen Jeannette Altwegg kampioene kunstrijden Veikko Hakulinen won de 50 kilometer Slalom voor dames Huiskes versloeg Andersen op de 3 km. IJshockey-tournooi Verbeteringen circuit van Zandvoort Van onze parlementaire redacteur) Nu de Tweede Kamer, later dan berekend was, met de behandeling van de voorstel len tot Grondwetsherziening gereed is ge komen, kan het kabinet het slagveld over zien. Daar was al terstond gesneefd het voorstel inzake de Grondwetskamer. Het voorstel inzake overgang naar de nieuwe rechtsorde bleek voldoende aanhang te hebben om de vereiste meerderheid van twee-derde te behalen. Verder zat het minister Beel niet mee wat het gebeurde met de straks nog nader te bespreken motie-Donker betreft. Al met al dus geen daverend succes, maar het had erger gekund. Zowel de heer T i 1 a n u s (CH) als prof. Romme (KVP), deze keer niet spreken de namens hun gehele fracties, waren er tegen bij de regering aan te dringen op het thans nog indienen van een voorstel tot Grondwetsherziening, dat een regeling bevat om een parlementair vacuum (Ka merloos tijdperk) te voorkomen. Daarom zouden zij stemmen tegen de motie-Don ker, die dat vraagt. Aangezien reeds vrij lang geleden de door mr. Donker (Arbeid) voorgezeten Parlementaire Enquête-com- misise in een harer rapporten een dusda nige aanvulling van de Grondwet had be pleit, juist op grond van de in de bezet tingstijd en onder het Londense Kabinets bewind opgedane ervaringen had mr. Van den Goes van Naters, die bij deze debatten voor het zoëven geschetste denkbeeld als de kampioen was opgetreden, waren hij en anderen zo hoffelijk geweest mr. Don ker, ofschoon deze door ongesteldheid af wezig was, als eerste ondertekenaar van de motie te laten fungeren. „Eén kan soms slechter zijn dan geen", antwoordde prof. Romme aan mr. Burger (Arbeid) toen deze interrumpeerde na de opmerking van de fractieleider, dat omstandigheden denk baar zijn waaronder de oude volksver tegenwoordiging werkelijk niet meer ver tegenwoordigt wat er in het volk leeft en dan dus het laten voortduren van het man daat geen zin heeft. Daarom is het onjuist een zo dwingende bepaling in de Grond wet op te nemen als de motie beoogt; beter is het een en ander aan het ongeschreven staatsnoodrecht over te laten. Deze keer kan prof. Romme zich, ook wat zijn argu mentatie aangaat, in de instemming van mr. Stokvis (Comm.) verheugen. Hier tegenover voerde mr. Oud (WD) aan, dat de Kamer goed zou doen met te stem men vóór deze motie, die een zaak van buitengewoon groot belang raakt en die overeenstemt met de Grondwet, die im mers eist dat er altijd een parlement zal zijn. Voorstander was ook de heer S chouten (AR). Mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) meende dat er met wat goede wil nog wel degelijk tijd is voor de indiening van een regeringsvoorstel als in de motie wordt beoogd. Hij herinnerde prof. Romme eraan dat deze zelf in 1948 met succes ge ijverd had voor opneming in de Grondwet van een voor buitengewone omstandig heden geldende bepaling. Minister Beel verwees naar het aan de Kamer reeds bekende standpunt, waarbij hij weer de fopspeen van verwij zing naar de algemene herziening voor de dag haalde. Hij zei dat de regering bereid is het vraagstuk opnieuw ernstig in over weging te .nemen en het ter bestudering weer aan de staatscommisise voor te leg gen. Maar hij verzocht uit de motie het verzoek te schrappen het gewenste ont- ADVERTENTIE uerkt fan. twee kante-u te<je/kk HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schoolradio. 10.50 Orgel. 11.10 Voordracht. 11.30 Piano. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Platen. (Pl.m. 15.15 Boek bespreking). 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.10 Wat doet uw man?, klankbeeld. 19.40 Wat dunkt u van de Chris tus?, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbe spreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Leven op de aarde', causerie. 21.00 Cabaret. 21.40 De Ducdalf. 22.00 Buiten lands weekoverzicht. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In Huwelijk en Gezin, causerie 23.3024.00 Orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Tenor en piano. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 De Japanse Wijnbes en de Amerikaanse Bramen, causerie. 14.15 Platen. 14.25 Metro- pole-orkest en solist. 15.10 Trombone en piano. 15.25 Platen. 15.40 Voordracht. 16.00 Viool, clavecimbel en cello. 16.30 Voordracht. 16.50 Platen. 17.00 Verzoekprogramma voor de jeugd. 17.30 Militaire reportage. 17.45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 Vocaal kwartet. 18.40 Platen. 18.50 Muziekpraatje. 19.15 Regeringsuitzending: Verklaring en Toelichting. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Philharmonisch orkest, koor en solisten. 21.00 Klankbeeld over de Vrije Universiteit. 21.20 Gevarieerde muziek, 21.50 Spanningen in het Nabije Oosten, repor tage. 22.00 Cello en piano. 22.30 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 tot 21.45: „Oeteldonk in Bussum"; „Televizier", binnen- en buitenlandse actua liteiten; Weerpraatje; Olympische Spelen 1952; Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operette. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.0015.30 Schoolradio. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Filmmuziek. 18.15 Causerie. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteit. 19.50 Feuilleton. 20.00 Symphonie-orkest en solist. 21.35 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Internatio nale Radio Universiteit. 22.45 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. werp nog binnen de huidige Grondwets herziening te betrekken. Mr. Van der Goes van Naers was wel bereid in de motie op te nemen dat de regering „zo mogelijk" het gevraag de zou bevorderen; verder wilde hij echter niet gaan. Hierop verenigde de Kamer zich met 59 tegen 29 stemmen met de voor gestelde uitspraak. Tegen waren de Com munisten, een deel van de KVP-fractie, van wie er echter acht, waaronder voor zitter Kortemhorst, het vóór lieten horen en enkele Christelijk-Historischen. De aan neming van deze motie met meer dan twee-derde meerderheid zal de regering toch wel iets moeten zeggen. Met 67 tegen 21 stemmen (Communisten, Christelijk-Historischen en drie WD'ers tegen) nam de Kamer de uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden tot 150 aan. Het amendement-Andriessen (KVP) inzake het vereiste quorum (aanwezig moeten zijn de helft plus één voor hoofde lijke en voor schriftelijke stemming, anders een-derde van het aantal leden) werd met 64 tegen 24 stemmen aanvaard, en dat het welk het recht voor stem overdracht in de Kamer toekent ten behoeve van in het buitenland vertoevende afgevaardigden met 52 tegen 36 stemmen. Tenslotte werden de eindstemmingen over de wetsontwerpen gehouden. Dat in zake de overgang naar een nieuwe rechts orde kwam er met 51 tegen 36 stemmen door; alleen de KVP en de P. v. d. A. waren vóór. Wil het, zo de Eerste Kamer tenminste straks insgelijks met het ont werp accoord gaat, in tweede aanleg de vereiste twee-derde meerderheid halen, dan zal men er bij de Kabinetsformatie, of daarna, in n.oeten slagen alsnog een groep mee te krijgen, die thans het „tegen" liet horen. Het voorstel inzake uitbreiding van de Tweede Kamer haalde het met 67 tegen 20 stemmen (Communisten, Christelijk-His torischen en de meeste WD'ers tegen), evenzo dat betreffende de uitbreiding van de Eerste Kamer. Het voorstel tot verla ging van de leeftijdsgrens voor de ver kiesbaarheid tot Tweede Kamerlid van 30 tot 23 jaar werd met 63 tegen 24 stemmen aangenomen: de Anti-Revolutionnairen, de Christelijk-Historischen, 'n enkele KVP'er, de meeste WD'ers alsmede de Staatkun dig Gereformeerden bleken tegen te zijn. Tot besluit verenigde de Kamer zich met 73 tegen 14 stemmen met het ontwerp, dat voor de Eerste Kamerleden de minimum leeftijd van 30 jaar handhaaft. ADVERTENTIE Als U 2.04 voor een half pond koffie betaalt, dan hebt U de beste en geurigsle soort die U krij gen kunt. Maar zelfs voor de beste en geurigste soort is dat een héle prijs. U zou zeker erg in Uw nopjes zijn als U ruim 20 cent op een half pond zou kunnen be sparen. Waar of niet? Doe dal dan1 Ga nu meteen over op De Gruy- ter's Roodmerk koffie. Dat is De Gruyter's béste soort; maar door 10 kor ting is deze koffie de goedkoopste koffie van eerste kwali teit. die U kopen kunt. 520221 Hierna deelde minister Beel mede, dat het ontwerp, waarin de verworpen Grond wetskamer had gestaan, thans verder te weinig inhield om het nog te handhaven, zodat men intrekking hiervan tegemoet kan zien. Wederopbouwwet De Tweede Kamer heeft daarna een be gin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Weder opbouwwet. Hét wetsontwerp heeft in het algemeen de strekking een normalisatie van de bouwvoorschriften te bewerkstelligen om zodoende tot een verlaging van de bouw kosten te geraken. Een en ander zal moe ten leiden tot een aanpassing van de ge meentelijke bouwverordening. Hoewel op gezet als een tijdelijke maatregel draagt de ontworpen regeling alle elementen in zich om haar een blijvend karakter te geven. Uit de Kamer kwam nog al wat eritiek, omdat men vreest, dat de gemeen telijke autonomie teveel wordt beknot, anderzijds ook dat normalisatie en verla ging van bouwkosten zal leiden tot ach teruitgang van het woningpeil. Minister In 't Veld zal Vrijdag hierover het zijne zeggen. ADVERTENTIE Eerste Kamer De onlangs voor de C.H.U. in de Eerste Kamer gekozen prof. dr. F. C. Gerretson, die in de zogenaamde buitenparlementaire oppositie een rol van betekenis heeft ge speeld, heeft gisteren de regering gekap- pitteld over haar Nieuw Guinea-beleid. Hij baseerde zijn betoog op een bericht, vol gens hetwelk de regering aan de Indone sische delegatie zou hebben voorgesteld, het geschil over Nieuw Guinea voor te leggen aan de internationale rechter. Hij vond dit een eerste stap op de weg naar internationalisatie van Nieuw Guinea, het geen hij in lijnrechte tegenspraak achtte met de verzekering, dat bij het sluiten van de Ronde Tafel-overeenkomsten verschil van opvatting tussen Nederland en Indo nesië bestond over de vraag, bij wie de souvereiniteit over dit gebied berustte. Zoals men weet had de heer Van de Kieft (Arbeid) in de vergadering van Dinsdag een uiterst felle met citaten ge staafde aanval op prof. Gerretson gedaan, die hij er van beschuldigde in fascistisch vaarwater te hebben gekoerst. Prof. Gerretson verklaarde, dat hij des tijds met voorkennis van zijn partijgenoten in de toenmalige Fascistische Bond (groep Baars) was binnengedrongen om op deze wijze de Nederlandse arbeiders ervan terug te houden tot de N.S.B. van Mussert toe te treden. Wat zijn houding in de oorlog betreft vei'klaarde prof. Gerretson, aan de N.R.C. te hebben meegewerkt om evenals dr. Colijn een stootkussen tussen de Duitsers en het Nederlandse volk te plaatsen. Majoor J. H. A. K. Gualthérie van Weezei genoemd Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, zou binnenkort de benoeming te verwachten zijn van majoor J. H. A. K. Gualthérie van Weezei tot hoofdcommis saris van politie in Den Haag. De heer Gualthérie van. Weezei die voor candidaat- notaris heeft gestudeerd is thans comman dant van het Corps Commandotroepen dat gelegerd is in de Engelbrecht van Nassau- kazerne te Roosendaal. Voordien was hij commandant van de Stormschool in Bloemendaal, welke naar Roosendaal werd overgeplaatst en waarvan de naam sinds Juni 1950 gewijzigd werd in Corps Commandotroepen. Tot voor kort had hij ook zitting, voor de "VV.D.. in de Velsense gemeenteraad. Niet uitgesloten is, dat de koninkliike bekrachtiging van deze benoeming, welke is geschied on voordracht van het hoofd Orde en Veiligheid van het departement van Binnenlandse Zaken, pas zal volgen als het Ambtenarengerecht in de zaak- Valken uitspraak heeft gedaan. De Amsterdamse brandweer heeft de beschikking gekregen over twee nieuwe lad derauto's. Met deze ladders kan een hoogte van 30 meter bereikt worden. De Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging gaf Woensdagavond onder lei ding van George Robert, in de Haarlemse Concertzaal haar verdaagde uitvoering van „Davidde Penitente" van Mozart en „Le roi David" van Honegger. Eigenlijk was het een vondst van de heer Robert deze twee werken, die dezelfde Bijbelse figuur behandelen, te combineren. Maar de ver werkelijking van die gedachte was een moeilijke onderneming, want het ene werk stelt al even geweldige eisen aan solisten, koor, orkest en dirigent als het andere. Wat „Davidde penitente" betreft had het koor echter een voorsprong, daar het drie jaar geleden reeds de grote Mis in c van Mozart uitvoerde en het „Kyrië" en het „Gloria" daaruit de grondstof vormen van het ora torium. Toen Mozart namelijk in 1795 de op dracht kreeg om op korte termijn een Italiaans oratorium te componeren, vond hij niets beters dan het gebruiken van de eerste twee delen van de Mis, gewoon met onderlegging van een nieuwe tekst. Hij had in deze practijk van het „haastwerk" een illuster voorbeeld aan zijn grote voor ganger Joh. Seb. Bach, die immers ook tal van zijn eigen werken, of gedeelten er uit, een nieuwe bestemming gaf door er andere woorden onder te schuiven. Ook op andere „groten" (zoals Handel en Gluck) kon hij zich trouwens beroepen. Met het aanbren gen van geringe wijzigingen in de muziek en de inlassing van twee nieuw gecompo neerde aria's (respectievelijk voor tenor en sopraansolo) kon Mozart dus op korte tijd aan zijn opdracht voldoen. Van deze eigenaardige toedracht heeft de Heem steedse C.O.V. kunnen profiteren, daar men nu met het notenbeeld van het orato rium „Davidde penitente" vertrouwd was. Maar niettemin bleef het realiseren van de vier-, vijf- en acht-stemmige koornum mers een zware kluif, want er zitten pas sages in die altijd kunnen mislukken, bij voorbeeld in de grote slotfuga. Nochtans heeft men zich zonder al te zeer merkbare ontsporingen van de opgave weten te kwijten. De zwakke punten betroffen enkel het rhythme, dat hier niet stevig of precies genoeg kan zijn. Maar daar hadden zelfs de solisten in het enorme eisen stellende terzet last mee. De dirigent had hier het ensemble (het orkest inbegrepen) wel wat strakker mogen houden. De tenor Reinhardt van Randwijk zong zijn grote aria „A te fra- tanti affani" stevig en zeer muzikaal; dat werd een interessant musiceren van een vocale partij met een stel concertante bla zers van het orkest. Alle respect ook voor Corry Bijster's aria „Fra le oscure ombre", die Mozart schreef voor de beroemde co loratuurzangeres Cavalieri. De derde so liste was Ankie van Wickevoort Cromme- lin, wier geluid niet zonder bekoring was. Ook Honneger's „Le roi David", welk ophefmakend werk kort na zijn ontstaan reeds door George Robert met zijn Haar lemse C.O.V. werd uitgevoerd (in 1926), is een opgave van belang. Het is de aanloop geweest tot de verjonging van het orato rium-genre, dat de componist met zijn „Jeanne d'Arc au Bücher" bekroond heeft. Enerzijds manifesteert zich in „Le roi Da vid" een terugkeer naar eenvoud van muzi kale formules, naar ongecompliceerde en in het gehoor liggende melodieën en an derzijds worden er de rauwste effecten in te pas gebracht en krijgt het koor een boel moeilijkheden te verwerken, die nog al eens vaak het gevolg zijn van een onprac- tische schrijfwijze. Maar het vurige tem perament dat het geheel beheerst, de fan tastische kleur en de stuwing waarmee l waarlijk grootse apothéoses bereikt wor- ADVERTENTIE den, geven aan „Le roi David" een blijvend karakter van geniale durf. Het koor heeft zich dapper geweerd en inzonderheid mogen de dames geprezen worden om hun fraai stemgehalte. Toch zou de altvleugel wel enige versterking kunnen hebben. Het mannenkoor maakte een extra goede beurt met het „Koor der profeten". Jaap Stroomenburg toonde zich een goede kracht als récitant. Corry Bijster zong haar partij buitengewoon mooi. De alt Maria Naveam vervulde haar taak be scheiden maar zeer verantwoord. Ook de tenor Van Randwijk leverde goed werk. De indruk die het orkest wekte was zeer bevredigend, soms zelfs bijzonder mooi. Bij Piet Halsema was de orgelpartij in goede handen. George Robert kan tevreden zijn over het resultaat van zijn werk met de Heem steedse C. O. V. JOS. DE KLERK. ACHTERSCHIP VAN „FORT MERCER" OP SLEEPTOUW. (Reuter). Woensdag is een sleepboot er in geslaagd een lijn over te brengen naar het achterste deel van de Amerikaanse tankboot „Fort Mercer", die Maandag ter hoogte van Kaap Cod (Massachusetts) in tweeën is gebroken. Er zijn geneesmidde len overgebracht voor twee leden der be manning, die ziek zijn. Een van hen heeft longontsteking. Men poogt thans het ach terstuk naar Block Island te slepen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten op Korea op 18 Februari 1952 de volgende militairen zijn gesneuveld: soldaat J. van den Berg, geboren 5 December 1928, afkomstig uit Brunssum, ongehuwd; korporaal H. Cleff- ken, geboren 26 Februari 1927, afkomstig uit Rotterdam, ongehuwd; soldaat M. P. F. van Haren, geboren 22 Juni 1930, af komstig uit Eindhoven, ongehuwd; soldaat J. Lenaerts, geboren 18 Mei 1922, afkom stig uit Maastricht, ongehuwd. De volgende week verhuist uit de Oranje- Nassaukazerne in Amsterdam een com pagnie Aan- en Afvoertroepen naar de Ripperdakazerne in Haarlem. Dit is een onderdeel dat organiek bij het in Haarlem gelegerde eerste bataljon van het Regi ment A.A.T. béhoort, maar tot nu toe in Amsterdam was gelegerd. In Amsterdam is de 42-jarige chef inkoper van een textiel-groothandel aange houden, die bekend heeft in drie jaar tijds textielgoederen ter waarde van f 10.000 te hebben ontvreemd. Hij nam regelmatig lakens, slopen, nylonkousen en overhemden mee. Er is wel contróle op het personeel bij het verlaten van het gebouw, maar de chefs zijn hiervan vrijgesteld. Jeannette Altwegg, de Engelse kunstrijd ster heeft de gouden médaille in de Olympi sche wedstrijd kunstrijden voor dames ver overd. Dank zij het feit, dat zij bij de verplichte figuren een zeer grote puntenvoor- sprong op haar naaste concurrenten had ver kregen, wist zij haar eerste plaats in het vrije rijden, waarin Jacqueline du Bief, en ook de Amerikaanse kunstrijdsters Sonja Klopfer en Tenley Albright haar overtroffen, te be- Jeannette Altwegg, het Britse meisje dat Olympisch kampioene kunstrijden gewor den is, met haar moeder op de baan in Oslo waren. Jeannette Altwegg stond na de ver plichte figuren 4,6 punten voor op Tenley Albright en in de eindstand was deze voor sprong teruggelopen tot 2,6 punten. Jacque line du Bief nam de vierde plaats in na de verplichte figuren met niet minder dan 7,4 punten achterstand op Jeannette Altwegg. Door haar schitterende rijden klom zij een plaats in de ranglijst en veroverde een bron zen médaille met een sterk gereduceerde achterstand van 3,7 punten. Lydia Stoppelman voerde op de tonen van de ouverture uit de opera van Verdi „La forza del Destin:-" een programma uit, dat degelijk en goed in elkaar zat, met sprongen en enkele pirouettes. De juryleden bleken niet alleen tevreden te zijn over de inhoud van dit vrije rijden, maar ook de wijze van uitvoering werd tamelijk hoog gewaardeerd, al stond haar optreden niet op de grote hoogte van Jacqueline du Bief of de beide Amerikaanse kunstrijdstertjes. De uitslag van het kunstrijden dames luidt: 1. en Olympisch kampioene Jeannette Alt wegg (Groot Brittannië) 161.760 pnt.; 2. Ten ley Albright (Verenigde Staten) 159.133 pnt.; 3. Jacqueline du Bief (Frankrijk) 158; 4. Sonja Klopfer (Verenigde Staten) 154.633; 5. Virginia Baxter (Verenigde Staten) 152.211; Suzanne Morrow (Canada) 149.333: 7. Bar bara Wyat (Groot Brittannië) 148.378-; 8. Gundi Busch (Duitsland) 146.289; 9. Valda Osborn (Groot Brittannië) 144.767; 10. Mar iene Smith (Canada) 143.289 pnt. Lydia Stoppelman eindigde met 123.544 pnt. en plaatscijfer 192.5 op de 22e plaats. De Fin Veikko Hakulinen heeft de neder laag van Heiki op de 18 km. gewroken. Ver moeid, doch lang niet uitgeput kwam hij ais winnaar van de skimarathon (de 50 km.- loop) tussen de tribunes van de Holmen- kollen springschans binnen. Hakulinen was als 17e gestart, maar zijn tempo was, vooral na de eerste 15 km: zo hoog geweest, dat menige deelnemer, die eerder was vertrok ken, zich tijdens de race door hem moest laten passeren. Zijn tijd was 3 uur 33 min. 33 sec. Zijn landgenoot Kohlemainen werd tweede voor Es tens tad. Het klassement van de slalom dames, op gemaakt aan de hand van de totaaltijd voor twee omlopen, ziet er als volgt uit: 1. en Olympisch kampioene Andrea Mead Lawrence (Ver. Staten) 2.10.6; 2. Ossi Rei- chert (Duitsland) 2.11.4; 3. Anne Marie Buchner (Duitsland) 2.13.3; 4. Celina Seghi (Italië) 2.13.8; 5. Imogene Anna Opton (Ca nada) 2.14.1; 6. Madeleine Berthod (Zwitser land) 2.14.9; 7. Marysette Agnel (Frankrijk) 2.15.7: 8. en 9. Trude JochumBeiser (Oos tenrijk) en Giuliana Minuzzo (Iialië) 2.15.9; 10. Olivia Aussoni (Zwitserland) 2.17. Tijdens avondwedstrijden le Skiën versloeg Anton Huiskes, die op moeilijk ijs uitstekend reed, Hjalmar Andersen op de 3000 meter. Huiskes noteerde een tijd van 4 min. 58 sec., Andersen deed er 5 min. 1 sec. over. Huiskes verbeterde zijn persoonlijk record, dat op 5 min. 1 sec. stond, met drie seconden. Op de derde plaats eindigde Sverre Haugli met 5 min. 2 sec. Wim van der Voort kwam op de 1500 meter tegen Roald Aas uit. Het werd een dead heat, voor beiden werd 2 min. 27 sec. afgedrukt. Ken Henry won de 500 meter in 43,7 sec. met Finn Hodt op de tweede plaats in 44.1 sec. Andersen noteerde 45,1 sec. Maarse 45,8 sec., Charisius 46,2 sec., Huiskes 46,2 sec., Broekman 47,8 sec. en Van 't Oever 47,9 sec. Broekman noleerde op de 3000 me ter een tijd van 5 min. 8 sec. Accoord. De Sovjet-Unie is bereid al het mogelijke te doen om de hereniging van Duitsland en het sluiten van een vredes verdrag met dit land te bespoedigen en verwacht, dat de andere geallieerden hetzelfde zullen doen, aldus heeft de Russische regering in een brief aan de premier van Oost-Duitsland, Otto Gro- tewohl, medegedeeld, Grotewohl heeft de vier bezettende mogendheden onlangs verzocht het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland te bespoedigen. In de Russische brief wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie het volkomen eens is met het standpunt van de Oost-Duise regering. Verkiezing. In het kiesdistrict van Queens County in de staat New York, is de eer ste verkiezing gehouden voor de dit jaar in stemming komende Congreszetels. De republikeinse candidaat Robert Ross versloeg zijn democratische tegenstan der, zodat hij de zetel in het Huis van Afgevaardigden voor dit traditioneel democratische kiesdistrict verwierf. Op de vlucht. De Amerikaanse archeolo gische expeditie onder leiding van Wendell Philips, die op onderzoek was uitgetogen naar Mareb, de oude hoofd stad van de koningin van Saba, heeft haar plannen in duigen zien vallen door dat zij hals over kop op de vlucht moest slaan voor een aanval van Jemenietische stammen. Een uitrusting tgr waarde van ongeveer twintigduizend dollar heeft men daarbij achter moeten laten. Philips heeft Koning Hamed van Jemen, met wiens toestemming de expeditie ondernomen was, in een schrijven ge zegd: „Indien uwe majesteit niet tus senbeide komt zal dit meesterwerk van de beschaving van Saba aan algehele verwoesting ten prooi vallen". Proeven. Uit Canberra is gemeld, dat Enge land dit jaar in Australië waarschijnlijk verscheidene proeven met atomische ontploffingen zal nemen. Deze ontplof fingen zijn voorlopig vastgesteld voor Augustus. Geluk. De Olympische winterspelen hebben het leven van een Noorse arbeider ge red. De man was van zijn plaats aan een draaibank gelopen om te gaan luisteren naar de radio-uitzending van de tien duizend meter schaatsenrijden uit het Bislett-stadion. Juist toen hij weg was, schoot bij een andere draaibank een stuk metaal van dertig kilo weg. Het werd pi-ecies naar de plaats geslingerd, waar de arbeider gestaan zou hebben als zijn enthousiasme voor de sport niet over zijn plichtsbesef had gezegevierd. Kat. De „Carlsen" gedoopte zwarte kat, die sinds 7 Januari alleen op het dek van het bij de Zuid-Westkust van Engeland vergane Liberiaanse schip „Liberty" was gebleven, heeft het schip moeten verlaten, omdat er brand uitbrak. Met een krachtig „miauw" sprong het beest in de armen van de brandweerlieden, die de steenkoollading kwamen bergen. Loos alarm. Tengevolge van een loos brand alarm in een volle bioscoop te Lagos (Nigeria) ontstond paniek, waarbij vijf personen om het leven kwamen en vijf tien werden gewond. Spion. Elyaza Bazna, beter bekend onder de naam „Cicero", een van de bekendste spionnen uit de laatste oorlog, heeft zich thans, op zangkunst toegelegd en gaat een tournée maken door Frankrijk en Italië. „Cicero" heeft als kamerdienaar van de Britse ambassadeur te Ankara, talrijke Britse militaire documenten be machtigd en aan de Duitsers verkocht. Steun. Frankrijk heeft de Verenigde Staten verzocht de verlening van economische hulp in het lopende jaar aanzienlijk te verhogen ten koste van de militaire hulpverlening. Van ambtelijke zijde werd medegedeeld, dat het departement van Defensie en het bureau voor weder zijdse beveiliging een nieuw dringend voorstel om de Franse regering meer gelden uit het tegenwaarde fonds der Amerikaanse hulp ter beschikking te stellen in overweging hebben. Volgens berichten uit Parijs tracht Frankrijk voorts gelden tot een totaal van 120 milliard francs te verkrijgen voor zijn defensie-inspanningen in Europa en Indo-China. Verbod. Ongeveer twee weken geleden werden door de Sovjet-Russische auto riteiten 55 dagbladen en tijdschriften in de Sovjet-zóne van Oostenrijk ver boden. Hieronder vielen de Duitse uit gave van „Readers Digest" en de meeste Duitse en Zwitserse tijdschriften, die in Oostenrijk worden verkocht. Thans is een nieuwe lijst gepubliceerd van 22 bladen en tijdschriften, die verboden worden. De lijst bevat Duitse uitgaven, voornamelijk geïllustreerde bladen, doch ook enkele Oostenrijkse week en nieuwsbladen, voornamelijk socialis tische. 40. Panda, Graaf van Gaep tot Gaep en de matrassen werden alle tegelijk van de bestelwagen gevaagd, toen deze met reus achtige snelheid onder het viaduct door schoot. Een korte luchtreis volgde, en de graaf sprak kalmpjes: „Jae, jae, niet ten onrechte luidt het spreekwoord: vliegen is goedkoper dan u denkt! Maer het naere is dat ik weer een weddenschap gewonnen heb, zag, van duizend ducaeten! We zijn van die auto af. Onaengenaem, hah?" Pan da kon geen antwoord geven, want daar voor duurde deze vliegtocht niet lang ge noeg. Met een plof, die tot ver in de om trek hoorbaar was, belandden de matras sen met beide opzittenden nu bovenop het motorrijwiel van Agent Piepenga. Wie mis schien zou denken, dat deze politie-beamb te zich door een dergelijk voorval ook maar een oogwenk uit het veld of van zijn motor af liet slaan, die heeft zich lelijk vergist. „Gelieve de aandacht van de bestuurder niet af te leiden!", zo riep hij uit, terwijl hij onversaagd de vervolging voortzette. Panda en Graaf Gaston bevonden zich nu weer in betrouwbaar gezelschap; maar het zou overdreven zijn om te zeggendat zij thans gemakkelijker zaten. Finland heeft met 52 van Noorwegen gewonnen in het Olympisch ijshockey- tournooi. Tussenstanden 2—0, 2—2, 1—0. De wedstrijd DuitslandPolen eindigde in 44 (1—1, 1—3, 2—0). De stand luidt: Canada Zweden Ver. Staten Tsj .Slowakije Zwitserland Finland Duitsland Polen Noorwegen 4 4 0 0 8 43— 5 4 4 0 0 8 37— 8 4 4 0 0 8 27— 8 4 3 0 1 6 21— 7 4 3 0 1 6 27—13 5 1 0 4 2 12—44 5 0 1 4 1 11—40 5 0 1 '4 1 10—46 5 0 0 5 0 8—25 B. en W. vragen daarvoor 19.700 Door B. en W. van Zandvoort wordt aan de raad voorgesteld een crediet van 17.000 beschikbaar te stellen voor het aanbren gen van verbeteringen op het circuit. Het gaat om het aanbrengen van een teersteen- laag op de toegangsweg, het verbeteren van het wegdek bij de pits en de toegangs weg bij de tunnel West, voorts het maken van een terreinafscheiding achter de pits en het verplaatsen van de consumptietent en de slagboom op het middenterrein. Een door de directeur van het circuit eveneens ingediend voorstel, het parkeer terrein achter de pits te vergroten, achten B. en W. niet noodzakelijk, een werk, dat eventueel 3900 zou vragen. Wel stellen B. en W. voor, nog 2700 te voteren voor het maken van een toegangshek tot het circuit.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2