Wereldnieuws OLIESTÖOK INSTALLATIES WEK DE GAL IN UW LEVER OP De radio geeft Zaterdag Bromfietsen worden wettelijk fietsen Een Mexicaanse film voor de H.K.G. Nieuwe uitgaven JAGT KI. Houtstraat 105 GROEN Co. Haarlemmer wilde in cigaretten handelen PANDA'S HEREN-LEVEN 2 Crematie H. W. M. X. Trousselot BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15459 Wijziging van de W egen verkeer s wet Knoeierijen met naam loze vennootschappen? Dr. Van Nes gaat naar Alblasserdam Werkspoor bouwt in Austrlië De fiscus en de rente der woningbouwleningen Haarlems Trio met een reprisse-programma Burgerlijke stand van Haarlem DAVERENDE DINGEN.... ORANJEBOOM BIER! Dienstbode stal 1000 bij haar werkgever Gestolen damesfiets in Amsterdam verkocht Kosten auto omlaag!! Maar de zaken vlotten niet VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twaalf Heilose jongens zullen de weggebruikers instrueren hoe men zich te gedragen heeft bij het passeren van, of wachten voor de nieuwe overweg aldaar die, als eerste in Nederland, beveiligd is met het systeem der zogenaamde „halve overwegbomen". De jeugd-spoorwegbrigade, die is uitgerust met rode petten en spiegeleieren tijdens een instructie-les Het gehele personeel van de firma He ringa en Wüthrich heeft gisteren in het crematorium te Velsen de laatste eer be wezen aan de oud-directeur en adviseur van het bedrijf, de heer H. W. M. X. Trousselot. Vele zakenrelaties en vrien den, waarbij de heren G. van Eek van de Gemeentelijke Electriciteitsbedrijven in Haarlem, J. Holster, voorzitter A. C. I., A. J. Wensink van de Luchttechniek, A. Barkemeyér de Wit en ir. Dros volgden evenéens de baar met het stoffelijk over schot tot aan het crematorium. Een schat van bloemen overdekte zo wel de kist als het marmeren podium, waarop de overledene stond opgebaard. Nadat de laatste tonen van het eerste deel van Schuberts „Unvollendete" waren verklonken, heeft directeur F. W. Vermeer in eenvoudige bewoordingen de dank van het personeel jegens de heer Trousselot tot uiting gebracht. Spreker memoreerde de grote belangstelling, die deze oud-di recteur had voor het persoonlijk leven van de employés en voor hun gezinnen. Meer dan 45 jaar, aldus spreker, heeft hij over het „zakelijk gezin" gewaakt. In onze ge dachten en in onze harten zal hij blijven voortleven, zo eindigde spreker. Mr. A. Bruch, commissaris van de N.V. las enige verzen van Psalm 90 en sprak daarna van de „prachtige maatschappe lijke carrière" van de heer Trousselot, die men kon noemen „een koopman met fat soen", een man die alles overdacht met een hoge voornaamheid. De schoondoch ter van de overledene, mevrouw R. Trous- selot-Hauenschild zong, aan het orgel be geleid door Piet Halsema, terwijl de kist langzaam daalde, het Gebed van Hugo Wolff. De heer M. Trousselot, oudste zoon, zeg de de aanwezigen dank voor de betoonde belangstelling, waarna men onder de to nen van het tweede deel van de Onvol tooide Symphonie de aula verliet. ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" ait bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine Zonden, hoorspel. 13.30 Dansmuziek. 14.10 Voor de jeugd. 14.30 Koorzang. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Har monie-orkest. 15.25 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Dansmuziek. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Kamerorkest en soliste. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Hawaiïan- muziek. 18.35 Volksdansen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actauliteiten. 20.15 Der Graf von Luxem burg, operette. 21.30 Socialistisch commen taar. 21.45 Amusementsmuziek. 22.15 Onder de pannen, hoorspel. 22.35 Metropole-orkest. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7,00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Geeste lijke liederen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.40 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30^12.33 Weerbericht. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Fanfare-orkest. 15.00 Kro niek van Letteren en Kunsten. 15.33 Klein Mannenkoor. 16.05 Metropole-orkest. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Piano en orgel. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Filmprogramma. 19.15 Parlementsoverzicht.. 19.25 Amuse mentsmuziek. 19.52 Actauliteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Licht baken, causerie. 20.35 Platen. 21.00 Geva rieerd programma. 21.55 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.25-24.00 Philharmonisch Orkest BRUSSEL, 324 M. 12.00 Verzoekprogramma. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30, 14.00, 14.45, 15.15 en 16.00 Pla ten. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10, 17.30 en 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Lichte muziek. 19.40 Feuilleton. 19.50 Platen. 20.00 Koor, orkest en solisten. 21.15 Actualiteit. 21.30 Kamermu ziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. ADVERTENTIE LEDEREN KLEDING De onverwacht snelle toeneming van het gebruik van rijwielen met hulpmotor maakt het noodzakelijk, de wettelijke re geling ten aanzien van deze voertuigen nader aan een beschouwing te onderwer pen. Het ligt in de bedoeling bepaalde soor ten rijwielen met hulpmotor, in het spraak gebruik aangeduid als bromfietsen, in overeenstemming met de conventie van Genève van 19 September 1949, als rijwie len te beschouwen. Dit leidt er toe deze soorten voertuigen ook in zoverre met rij wielen gelijk te stellen, dat het afgeven van kentekenbewijzen achterwege blijft, waarmede tevens een niet onaanzienlijke administratieve besparing zal worden be reikt. Dit zegt de minister van Verkeer en Waterstaat in de toelichting op een door hem ingediend wetsontwerp tot wijziging van de Wegenverkeerswet. Voorts zegt de minister dat ten aanzien van de kentekenregeling de behoefte is ge bleken aan de mogelijkheid van het af geven van kentekenbewijzen met beperkte geldigheidsduur. Ook de regeling van de rijbewijzen be hoeft nadere voorziening. Evenals de Wegenverkeerswet bepaalde de Motor- en Rijwielwet, dat rijbewijzen hun geldigheid verliezen, zodra de rechterlijke uitspraak, voor wat betreft de bijkomende straf van ontzegging der bevoegdheid motorrijtuigen te besturen, voor tenuitvoerlegging vatbaar is geworden. Het gevolg hiervan is, dat de betrokkene, na afloop van de termijn van ontzegging, zich van een nieuw rijbewijs moet voorzien. Dit is niet redelijk te ach ten, daar immers de rechterlijke uitspraak bedoelt iemand als straf tijdelijk de rijbe voegdheid te ontnemen zonder daarbij over de rijvaardigheid een uitspraak te dóen. Het is daarom gewenst duidelijk te doen uitkomen, dat de rijbevoegdheid weer ontstaat, zodra de termijn van de ontzeg ging van de bevoegdheid is verstreken. Op last van de officier van Justitie te Den Haag zijn gearresteerd I. J. S. te Oegstgeest en R. J. T. te Leiden. Zij wor den ervan verdacht malversaties te hebben gepleegd waardoor een aantal personen voor ongeveer 300.000,zou zijn bena deeld. Volgens mededeling van de politie richtte S. een jaar of drie geleden kleine naam loze vennootschappen op. Hij stelde van deze N.V.'s statuten op en veranderde kort voordat de aandelen aan het publiek onderhands werden aangeboden, deze sta tuten, zodat daarop opnieuw goedkeuring van overheidszijde moest worden verkre gen. Op grond van de onveranderde sta tuten verkocht hij aandelen en benoemde hij directeuren en commissax'issen. Na een jaar bleek, dat volgens de inmiddels ver anderde statuten directeuren, commissaris sen en aandeelhouders geen enkel recht konden doen gelden. S. heeft volgens de mededelingen van de politie een groot aantal naamloze ven nootschappen in een zogenaamde beleg gingsmaatschappij, de Zuid-Hollandse Be leggingsmaatschappij, ondergebracht. Zelf stond hij garant voor de naamloze ven nootschappen, maar de Zuid-Hollandse Be leggingsmaatschappij stond weer garant voor hem. Voor deze juridische constructie heeft hij de raad ingewonnen van een vroegere advocaat, die vóór de oorlog vele jaren lang lid is geweest van de N.S.B. en voor deze beweging zitting heeft gehad in de Tweede Kamer. Op grond van diens adviezen meende S. dat hij zijn practijken, waarbij hij door T. werd geassisteerd, straffeloos kon bedrij ven. In hoeverre dit het geval zal zijn moet de justitie thans uitmaken. Uit het onderzoek van de politie zou ge bleken zijn dat vrijwel alle naamloze vennootschappen van S. waardeloos waren. Aan commissarissen en aandeelhouders zond hij gunstige balansen. Er staat in de wet, dat het publiceren van valse balansen strafbaar is. S. publiceerde de balansen niet, maar stuurde ze slechts ter inzage. Uit alle delen van het land zijn klachten van slachtoffers van deze N.V.-construc- ties gekomen. Een familie is gedupeerd voor ongeveer 60.000,Anderen hebben bedragen van 10.000 tot 30.000 in de ondernemingen van S. gestoken. Met algemene stemmen heeft de raad van Alblasserdam besloten om, behoudens goedkeuring van de geneeskundige hoofd inspectie, de „Cornelis Vroege-stichting" aan dr. Van Nes, de ontslagen geneesheer directeur der Leidse Anna-kliniek, té ver huren en te zijnen behoeve te doen ver bouwen. Zelf zal dr. Van Nes de inrichting tot kliniek voor zijn rekening nemen. De 19-jarige matroos op de binnenvaart J. N. M. J. uit Rotterdam hoorde gisteren een jaar tegen zich eisen wegens het hem ten laste gelegde, dat hij in December 1951 een sleepboot van de maatschappij, waarbij hij werkte, had ontvreemd en er mee de zee op gekoerst was. Hij wilde er mee naar het bui tenland, zo verklaarde hij ter zitting, maar keerde terug omdat hij geen pas had. Werkspoor is er in geslaagd zijn activi teit uit te breiden tot Australië. Eén der technische leiders van de fabriek te Utrecht is gisteren op inspectie-wereldreis gegaan. Hij zal landen bezoeken waar Werkspoor werkzaamheden in uitvoering heeft of gaat uitvoeren. De reis gaat onder meer naar Australië, waar Werkspoor een petroleumraffinaderij zal bouwen. Omtrent de fiscale aspecten van de na tionale leningen voor de woningbouw 1952 deelt het ministerie van Financiën het volgende mede. De op 1 April 1952 ingaande rente op de rentespaarbrieflening 1952 wordt genoten hetzij bij aflossing, hetzij bij verkoop van de stukken en is begrepen in het aflossings bedrag, respectievelijk de verkoopsom. In beide gevallen is dus het bedrag aan rente, dat genoten wordt over het tijdvak gedurende hetwelk men de spaarbrieven bezeten heeft, aan de heffing van de in komstenbelasting onderworpen. Desge vraagd zullen deze inkomsten worden be last volgens het bijzondere tarief van artikel 48 van het besluit op de inkomsten belasting. Het ministerie van Financiën zal een tabel verstrekken aan de hand waar van de bij aflossing of verkoop genoten in komsten berekend kunnen worden. De 22-jarige lening 1952 zal in fiscaal opzicht worden behandeld als een gewone vaste-rente dragende obligatielening. Om technische redenen heeft de minister van Financiën namelijk goedgekeurd, dat ook indien de verkoop van de obligaties plaats vindt vóór 1 October 1957 vóór welke datum de lening geen rente draagt geen inkomstenbelasting zal worden geheven. 49. De Vleermuis-rover wist het onge looflijke te doen met de op het oog toch zo weinig pittigé wagen van de N.V. Ma- trassenfabriek Snurksma en Tukjes. Het voertuig begon met grote energie een bocht te nemen, die het naar een brug voerde, en zijn voorsprong op de gemoto riseerde politie groeide weer zienderogen. Het is wel duidelijk, dat de schurk zich tot het uiterste inspant om zichzelf en de door hem geroofde juwelen in veiligheid te brengenbovendien kunnen wij rustig aannemen, dat het uitzicht en de rijvaar- De leden van de Haarlemse Kunstge meenschap hebben gisteravond in gebouw St. Bavo kennis gemaakt met een dei- laatste producten van de Mexicaanse film industrie, getiteld „De Parel" (naar de ge lijknamige novelle van de Amerikaanse schrijver John Steinbeck). Wat ons betreft is die kennismaking wat tegengevallen. Regisseur Emilio Fernandez heeft de kracht van Steinbecks verhaal (de simpele historie van een arme Mexicaanse visser die een parel en daarmee zijn. eigen nood lot vindt) vrijwel om hals gebracht door een tot in het eindeloze uitspinnen van allerlei weinig ter zake doende „9til" spel- scènes, klaarblijkelijk om daarmee de sym boliek van het geval te versterken. Hij be reikte daar echter jui9t het tegendeel mee: al dat overbodige herhalen van beeld- en stemmings-symbolen verzwakt en verwa tert het allegorisch-bedoelde juist tot wei nig-belangwekkend incidenteel gebeuren en doet bovendien in niet geringe mate afbreuk aan de gang der handeling. Vaart en dramatische spanning heeft de film eigenlijk alleen in het begin en in de aller laatste scènes, waar het (te lang-uitgestel- de) noodlot zich aan het vissersgezin vol trekt, maar wat daartussen ligt had, met aanmerkelijke winst, tot de helft gecou peerd kunnen worden. De fotografie van Figueroa groot meester van dramatische belichtingseffec ten als weinigen is subliem, de sfeer uitbeelding, voornamelijk dank zij diens camerawerk, voortreffelijk, maar overigens kon deze Mexicaanse rolpx-ent ons niet in vervoering brengen. Voor de pauze draaide de op het Film festival te Genève bekroonde Rubens-film van Paul Haesaerts, die wij ter gelegen heid van haar première in het Holland- Festival uitvoerig bespraken. H. C. digheid van Agent Piepenga, die de ge wapende macht aanvoerde, een weinig be perkt zijn door het feit dat hij twee ma trassen en drie passagiers te dragen heeft gekregen. „De verdachte tracht ons af te schudden," steunde de trouwe politieman onder zijn last. „Maar dat zal hem niet gelukken!"riep Panda opgewonden uit. „Ik moet mijn juwelen terug hebben!" ..Kom, niet zo overmoedig, zag!", vermaan de Graaf Gaston. „Het zou aerdig en op windend zijn wanneer wij hem inhaelden maer zo gemakkelijk gaet het niet in het leven! Ik wed om duizend ducaeten Prof. dr. P. J. Bouman, Volk in be weging, Onbegrepen Amerika Van Gorcum en Comp. N.V.. Assen. Professor Bouman is, blijkens zijn woord vooraf, van zijn ooi-spronkelijke voornemen, na zijn bezoek aan Amerika geen beschou wing over het Amerikaanse karakter aan de talloze bestaande toe te voegen, teruggeko men omdat hij meende enige wanbegrippen te kunnen verjagen. Zijn boekje is, zoals na een dergelijke inspiratie past, ook minder een verzameling theorieën over de wezen lijke aard van de Amerikaanse samenleving dan een i-ustige weerlegging van een aantal min of meer gangbare vooroordelen. Het maakt een verstandige en bezonnen indruk, maar is onvermijdelijkerwijs wel wat vlak; de lezer krijgt voor zijn verloren wanbegrip niet zoveel nieuws in de plaats. De stelling die al in de titel vervat is: dat er eigenlijk nog geen Amerikaans volk in de Europese zin des woords bestaat, maar dat het een volk in wording is, is overigens duidelijk en van belang. Men zou zelfs wen sen dat het hele betoog straffer in ver band met die stelling georganiseerd was, dat zou klaarheid en kleur van de voorstelling van zaken ten goede gekomen zijn. In zijn huidige, lossere vorm blijft het boekje dichter bij de werkelijkheid, waar het pas in de laatste pagina's van „losgemijmerd" wordt: het geloof in de heilzaamheid van meer wederzijds begrip is bepaald te groot voor zijn basis van argumenten. S. M. ADVERTENTIE HORLOGES uit de beste fabrieken Haarlems Trio kwam op de kamexmuziek- avond, die het gisteren in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum gaf, met reeds van dit ensemble bekende werken. Men kan dit een verstandige daad noemen. Want nu schonk de voorbereiding van dit concert een prachtige gelegenheid om zich weer eens in die werken van Roussel, Fauré en Franck te verdiepen. Men kan deze muziek theox-etisch wel onder de knie hebben, maar men raatk er niet spoedig op uitgekeken als het op de. practische uit voering aankomt. Ook op deze avond is gebleken, dat een voortdurend schaven en bijvijlen nog noodzakelijk is. Deze corri gerende arbeid zal ongetwijfeld beloond worden. Daar staan de allerbeste resultaten van het concert als gunstige gevolgen van nauwgezette studie, borg voor. Begonnen werd met het praohtige Trio opus 2 (in Es), een der eerste scheppingen van Rriussel, die zioh hierin al in een zeer persoonlijke taal uitspreekt. Het treft door zijn melodische uitdrukkingskracht, vooral in het langzame tweede deel, dat doortrok ken is van een sombere stemming. Die somberheid vindt haar reactie in het slot deel: vif et gaiment. De violist Jan Hoeben, de violoncellist Onne van de Klashorst en de pianist Fred Luyken vonden elkaar het beste in het langzame deel. Voor de andere delen konden zij moeilijk tot een gewenste klankvex'houding en tot een zuiver afge stemd spel komen. Bij de uitvoering van het Pianokwartet opus 15 in c van Gabriel Fauré, waarvoor Louis II. Delachaux assi stentie verleende, ging het met.de zuiver heid en de klankverhouding weer beter, met name in het Scherzo (met zijn door Fred Lüykèn üitstékend gespéélde, tinte lende pianopartij) en in het Adagio. Men moet echter nog meer werken aan een duidelijke melodische vormgeving. Met de vertolking van het Kwintet van César Franck kwam het hoogtepunt van de avond. Weliswaar kwamen er enkele oneffenheden bij de strijkers in het lastige slotdeel voor en deed een ondeugend-voor- barige slottoon ons even opschrikken, maar over het geheel genomen getuigde de uit voering ervan dat de leden van Haarlems Trio, nu verenigd met de violisten Louis Delachaux en Lorenzo Pappolo, zich al in belangrijke mate met Franck's meester werk vereenzelvigd hadden. Er waren vrij veel belangstellenden, die met hartelijke bijval uiting gaven aan hun waardering. P. ZWAANSWIJK. HAARLEM, 21 Februari 1952 GEHUWD: 21 Febr., P. H. Flipsen en G. Alberda: P. Bns en A. M. G. Steenkist; W. J. M. Brock en M. A. Koelemij: M. J van Tol en T. de Lugt; J. van Duijn en A. van Hete- ren; W. Bakker en H. Rootlieb; J. Naaktge boren en C. M. C. van Warmerdam. BEVALLEN van een zoon: 20 Febr,, E. M. Horsmeijer—Koopman; M. T. ,T. Broekman— Roozen; P. C. van der Weiden-Lammei-se; M. C. d'Hane—van Bruggen; 21 Febr.. M. L. Hiemstra—Kroese; C. Dahlkamp—Rood. BEVALLEN van een dochter: 20 Febr.. G.. A. Bloemerde Jager; A. Verzeilbergvan Scherpenzeel: J. J. Christoffel—Freeth. OVERLEDEN: 18 Febr., J. M. M. den Ouden—Hagenberg, 65 j., Patiëntiestraat; 19 Febr., J. Voetelink, 75 j., Merovingenstx-aat; J. W. Putman Cramer, 71 j., Wilhelmina- straat; G. C. SmitBongers, 63 j., Vergier- deweg; 20 Febr.,'H. van Hoek, 82 j., Spaarn- oogstraat: G. van Eeuwijk—Luk. 57 j.. Kam perlaan; J. W. van der Bent. 90 j., Oranje straat; L. Meijer—Germans, 84 j., Waldeck Pyrmontstraat. 3 dat wij daedelijk afgeschud worden!" Vooruit maar!", riep Panda uit. Inmid dels rvas de Vleermuis-rover nu de brug opgeschoten, en Agent Piepenga nam met roekeloze vaart de bocht. Helaas haakte daarbij een der matrassen aan het muur tje, dat langs de kant van de weg stond, en de verschrikkelijke gevolgen daarvan zijn hierboven op levendige wijze uitgebeeld. „Hoe naer, hahriep Graaf Gaston. „Wéér een weddenschap gewonnen". Wij kunnen een zekere bezorgdheid voor het lot onzer vrienden niet onderdrukken. S.O.S. In het district Innviertel (Opper- Oostenrijk) heeft de politie een clan destiene zender van een 51-jarige schoolmeester in beslag genomen, waar mee deze het hele district op de hoogte hield van alle schandaaltjes uit de buurt. Enige dagen geleden drong een dronken man tijdens een uitzending de schuilplaats van de schoolmeester bin nen en dreigde hem een pak slaag te geven. De schoolmeester zond een S.O.S. uit, waarna vrienden, die zijn schuil plaats kenden, de politie waarschuwden. Atoommotor. Gistex-en heeft de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie machtiging verleend voor het onmid dellijk bouwen van een experimentele atomische installatie voor de aandrij ving van duikboten. Dit prototype, dat gebruikt zal worden voor aandrijving van de twee atomische duikboten, die de Amerikaanse marine wil bouwen, zullen in een metalen gewelf van 70 meter doorsnede (om ongelukken bij proefnemingen te voorkomen) te West- Milton in de staat New York worden gebouwd. Record. Harold Stassen, republikeins can- didaat voor het presidentschap der Ver enigde Staten heeft verklaard, dat „de regering-Truman het record houdt wat betreft het lage morele peil van haar ambtenaren". Hij verduidelijkte deze uitlating met de mededeling: „Tot nu toe hebben zich onder Truman's amb tenaren één geval van moord, twee zelf moorden, negentien gerechtelijke ver oordelingen, elf gedwongen ontslag nemingen, 2084 verleende ontslagen wegens onvoldoende betrouwbaarheid en 137 ontslagen wegens onrechtmatig handelen voorgedaan. Bovendien, heeft onze democratische regering tweehon derdduizend personen in dienst, die wel hun geld opstrijken, doch er geen slag voor uitvoeren." Straf. Een Joegoslavisch gerechtshof te Novo Mesto (Slowenië) heeft een com munistische arbeider wegens de aanslag op de bisschop van Ljoebljana, mgr. Vouk, veroordeeld tot tien dagen ge vangenisstraf. De man had bij de be toging tegen de bisschop op 20 Januari op het station van Novo Mesto de kle ren van mgr. Vouk met benzine over goten en aangestoken. Door ingrijpen van de politie kon de bisschop worden gered. Aanval. Volgens diplomatieke kringen te Rangoon heeft communistisch China vijf divisies naar Zuid-Joennan over gebracht voor een aanval op de troepen van nationalistisch China, die zich bij de Oostelijke grens van Birma bevin den. Communistische troepen met hulp van de Birmese opstandelingenleider Naf Seng zouden reeds verkennings- aanvallen op de linies van de Chinese nationalisten op Birmees grondgebied hebben uitgevoerd. De Chinese nationa listen in Birma bevinden zich langs een front van driehonderd kilometer en voorzien door roof en plundering in hun onderhoud. Zandstorm. Gisteravond woedde een zand storm over de Nijldelta, waarvan de Egyptische hoofdstad Cairo ook haar deel kreeg. De straatlantaarns leken, toen de storm zijn hoogtepunt bereikte, op kaarsen. Wolken zand werden door de straten der stad voortgejaagd. Het autoverkeer moest worden gestaakt. Het stof drong door gesloten ramen en maakte het de inwoners moeilijk om adem te halen. Herinnering. Bij het debat in het Austra lische parlement over het Japanse vre desverdrag heeft de leider van de socia listische oppositie, dr. Evatt, meege deeld, dat zijn partij tegen ratificatie van het verdrag zal stemmen. Hij herin nerde aan de wreedheden, die de Japan ners in de tweede wereldoorlog hebben begaan, en verklaarde, dat door het Japanse vredesverdrag de onafhanke lijkheid en de economische veiligheid van de landen in het Zuidelijke deel der Stille Oceaan en in Zuid-Oost-Azië be dreigd worden. Brand. Bij een brand in een bioscoop in de Mexicaanse stad Guadalajara zijn tenminste acht personen om het leven gekomen. Een vijftiental liep verwon dingen op. Men vreest, dat zich nog slachtoffers onder de puinhopen be vinden. Ontvangst. Nadat de bank te Middleton (Tennessee, V.S.) in de afgelopen drie jaar reeds driemaal was beroofd, pro beerden twee gewapende mannen het gisteren nog eens. Zij werden door de bewoners echter warm ontvangen. Twintig verbolgen burgers openden het vuur op de rovers, die beiden werden gewond en gearresteerd. Onteigening. De Hongaarse regering heeft alle gebouwen, welke eigendom zijn van hen, die zij als „uitbuiters" be schouwt, geconfiskeerd. Onder het ont- eigeningsbesluit vallen niet de gebou wen, welke toebehoren aan vreemde mogendheden. De eigendommen van buitenlanders vallen echter niet auto matisch buiten het besluit. Op 7 Maart zal een volledige lijst van de onteigende gebouwen gepubliceerd worden. Daarna hebben de buitenlandse eigenaars tot 11 Maart gelegenheid om te protesteren. Resolutie. Een commissie van Poolse Rooms-Katholieke priesters, die lid zijn van de „Bond van strijders voor vrede en democratie", heeft te Warschau een resolutie aangenomen, waarin het be staan wordt vastgesteld van „een ag- gressief blok in het Westen, oorlogs voorbereidingen in Duitsland, de acti viteit van de geëmigreerde politici, die trachten Polen in een zee van bloed te storten". ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 LUCIUS TIJDELIJK DIRECTEUR- GENERAAL VAN A.F.P. Jacques Lucius heeft van de Franse re gering opdracht gekregen tijdens de schor sing van de dii-ecteur-generaal van het Franse persbureau A.F.P. de voortzetting van het bedrijf te verzekeren en de organi satie van dit persbureau te bestuderen ten einde zijn autonomie en doelmatigheid te verhogen. Voor de duur van deze opdracht krijgt Lucius de bevoegdheden van direc teur-generaal. Lucius, die de functie van berichtgever bij het kabinet bekleedt, was van 1944 tot 1949 secretaris-genex-aal van het Franse protectoraat in Noord-Afrika. ADVERTENTIE •De officier van Justitie bij de Haaxlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bou man, eiste gistennox-gen, wegens diefstal van duizend gulden, zes maanden gevange nisstraf met aftrek van het voox;arrest, tegen een meisje uit Den Haag, dat in 1951 in Haarlem als dienstbode wex'kzaam was. Zij nam, naar zij ter zitting toegaf, het geld weg uit een geldkistje, toen zij'alleen in het huis van haar werkgever was. In Den Haag maakte zij van deze buit enige tijd goede sier. De raadsvrouwe van de verdachte, mr. E. A. J. Scheltema-Conx'adi betoogde dat haar cliënte niet geschikt was om als dienstbode te werken en dat de vexleiding erg groot was geweest. Zij drong er op aan de verdachte een voorwaardelijke straf op te leggen. De rechtbank zal op 6 Maart uitspraak doen. De 22-jarige kok J. J. G. hoorde gister morgen door de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zes maanden gevange nisstraf, waarvan dxde maanden voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar, tegen zich eisen wegens diefstal van een damesfiets. De vex-dachte ontkende overi gens dat hij zich aan het tenlaste gelegde feit had schuldig gemaakt. De bewuste fiets was op een avond in September voor een huis aan de Vondelweg ontvreemd. G. verklaarde de fiets voor 20 van een mili tair op het Soendaplein te hebben gekocht, waarna zijn vrouw het karretje in Amster dam voor 35 van de hand had gedaan. De officier van Justitie achtte dit ver haal echter onaannemelijk, temeer daar de fiets volgens de regels der kunst in Am sterdam aan de man was gebracht. Tegen de echtgenote van G. werd twee maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar geëist „omdat zij had moeten begrijpen dat het met die fiets geen zuivere koffie was." De rechtbank zal op 6 Maart uitspraak doen. Crediteuren van „üamstadt" krijgen vijftig percent De Amsterdamse rechtbank heeft een verzoek tot verlenging van de surséance van betaling van „Damstadt" behandeld. De stichting „Vijf Eeuwen Kalverstraat" stelde voor tezijnertijd over te gaan tot betaling van vijftig percent der erkende vorderingen (totaal 200.000). Met slechts één stem tegen aaixvaardden de crediteu- x-en dit voorstel. ADVERTENTIE RENAULT VIER, 1 op 17 4850— SIMUA ARONDE 1 op 12 6950— HENRY J, (6 pers.) 1 op 12 8475— Inlichtingen: GARAGE DEN HOUT WAGENWEG 166—168. Haarlem. Telef. 12138 ADVERTENTIE Ti j Zuiver en ontsmet uw huid yilidlOCmet de helder vloeibare IJjiLJajitJlJ D.D.D. De jeuk bedaart, -* de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest., GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN. Voor de Haarlemse rechtbank stond gis termorgen de Haarlemmer S, P. terecht, verdacht van oplichting en verduistering. Hem was onder meer ten laste gelegd dat hij in 1951 van een oom f 175 voor zijn moeder, die dat geld wilde lenen, in ont vangst had genomen, zonder dat evenwel af te dragen. De vex-dachte verklaarde dat wel gedaan te hebben. Voorts had P. van een kennis f 400 ge leend, teneinde daarmee een handeltje in cigaretten te beginnen. Het zaken doen wierp echter, naar zijn zeggen, niet de re sultaten af die hij had verwacht, met als gevolg dat de kennis nog op zijn geld (en de rente) zit te wachten. Tenslotte werd P. ervan beschuldigd een bouquet bloemen, die hij onder valse naam had besteld, niet te hebben betaald. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, merkte in zijn re quisitoir op dat de verduistering van f 175 niet stx-afbaar kon worden gesteld, omdat de moeder van P. geen aanklacht had ingediend. De oplichting van de bloe mist achtte de officier niet bewezen. De oplichting voor f 400 wel. De eis luidde: acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger van P., mr. J. Roggeveen, betoogde dat het aan het Openbaar Mi nisterie is om te bewijzen dat P. geen handeltje in cigaretten had opgezet, daar anders van oplichting geen sprake kan zijn. De rechtbank zal op 6 Maart uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2