Maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid BRYLCREEM Opera in Minerva-Theater rHoe is het ontstaan?^ Buitenlandse betrekkingen en de Grondwet Met Een Eeuw geleden Ontploffing in fabriek te Rotterdam Uitgaan in Haarlem 3 TWEEDE KAMER .Minister Lieftinck moet geen kip worden die op de gouden deviezeneieren blijft zitten Schrijver Frans Mijnssen deze maand 80 jaar GRIEP POE DER mag Uw haar gezien worden! Voor zacht en glanzend haar Brylcreem! Voor mooi gezond haarBrylcreem Brylcreem geeft U een wel verzorgd voorkomen, waar U ook gaat en wat U ook doet. Masseer Uw haar dagelijks met Brylcreem. Let op hoe vitaal en onberispelijk Uw haar er dan uitziet. Brylcreem houdt het in fatsoen, zonder overdreven vettigheid, want de oliën in Brylcreem zijn geëmulgeerd! Brylcreem Uw haar voor een smetteloze haarverzorging. 'n BRYLFOAM creamshampoo Bezwaren in de Tweede Kamer tegen enkele wijzigingsvoorstellen Eén dode, twee ernstig gewonden Miss Casino 1952 Dit woord: SPIT Zeepost voor de „Van Galen" Olympische Spelen Kampioen kunstrijden Canada en Zweden leiden in het ijshockey-tournooi Voet hal S. Coldewey overleden Neem een doos echte KE ELPI J N VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 Van onze parlementaire redacteur) Tegen 1 Mei zal het aantal werklozen waarschijnlijk weer tot 100.000 zijn terug gebracht, zo kon minister Van den Brink de interpellant Nederhorst (Ar beid) verzekeren, die er op aangedrongen had, dat de regering maatregelen zou tref fen om de werkloosheid tegen te gaan. In 1952 zal er voor 500 millioen gulden meer besteed worden aan defensieorders, waardoor enerzijds de betalingsbalans minder gunstig zal worden, maar ander zijds verruiming van werkgelegenheid zal intreden. Tot de door de bewindsman aangekon digde maatregelen behoorde voorts, dat binnenkort de minister van Financiën ten behoeve van de sigarennijverheid wijziging naar men mag aannemen: verlaging van de accijns zal voorstellen, waartoe na tuurlijk overeenstemming met België nodig zal zijn. Dit jaar zal 3 millioen meer beschik baar worden gesteld dan aanvankelijk het plan was voor versnelling van de streek plannen voor de zogenaamde ontwikke lingsgebieden. Volgend jaar zal dit bedrag nog belangrijk hoger zijn. Hierop kwamen in hoofdzaak de maatregelen ter bestrij ding van de toeneming der werkloosheid neer. Minister Van den Brink deelde nog mee, dat de exportnota vermoedelijk eind Maart bij de Tweede Kamer zal binnen komen. Later stond minister J o e k e s nog stil bij het besluit van het kabinet, boven de op zijn begroting voorkomende 15 millioen nog eens 35 millioen aan te vragen voor te ondernemen werken, die ook zullen dienen ter verbetering van de werkgelegenheid. Tevoren had de heer Stapelkamp (A.R.) zijn ongerustheid uitgesproken over de stijging van het aantal werklozen, dat reeds 166.000 zou bedragen. Verminderde vraag naar onze producten, buitenlandse (Duitse concurrentie, vermin derde liquiditeit van de geldmiddelen vor men de factoren, waaraan het verschijnsel volgens de heer Stapelkamp toe te schrij ven zou zijn. Is de regering uitgestudeerd of onder schat zij wellicht de betekenis van de ernst van de toestand, zo vroeg hij. Als de maatregelen ten behoeve van de betalings balans de werkloosheid vergroten dan is wellicht enige matiging geboden, zulks te meer nu er aardige meevallers voor de schatkist blijken te zijn. Verkeerd is het sterk tegengaan van normale onderhouds werken. De heer Stapelkamp vond het onjuist dat arbeid, die op normale wijze zou moeten worden verricht, in D.U.W.- verband wordt uitgevoerd. Als de regering in dit opzicht geen be vredigende mededelingen of toezeggingen doet, zou de heer Stapelkamp overwegen met behulp van een motie een uitspraak van de Kamer uit te lokken. Hij bepleitte voorts coördinatie bij het verlenen van defensie-orders. Nu ziet men enerzijds ver groting van fabrieken speciaal met het oog op defensie-orders en tegelijkertijd ge deeltelijke of algehele sluiting van andere bedrijven. Ook de heer Nederhorst (Arbeid) was verontrust over de werkloosheid en de stemming, welke daardoor bij de massa ontstaat. Betalingsbalans-, loon- en prijspolitiek en werkgelegenheid moeten met elkaar in evenwicht zijn, hetgeen thans niet het ge val is. Minister Lieftinck moet er voor op passen niet een „goudverzamelende en als een kloek' op zijn deviezeneieren zittende mercantilist" te worden. Laat de regering nu maar eens eerlijk Aerdenhouts Kindertoneel geeft Woensdag middag 27 Februari in het Minerva-Theater te Heemstede ten bate van de Stichting 19401945 een opvoering van het sprook jesspel AssepoesterOp de foto ziet men de titelheldin met de prins op het bal. Op 28 Februari hoopt de letterkundige Frangois Henri Jacques (zich noemende Frans) Mijnssen te Amsterdam de leeftijd van tachtig jaar te bereiken. Frans Mijnssen is gedurende vele jaren werkzaam geweest in het verzekeringsbe drijf. Hij was onder meer oprichter en directeur van een assurantiefirma in de hoofdstad. Maar zijn bekendheid heeft hij te danken aan zijn letterkundige arbeid, speciaal op het gebied van het toneel, al waren zijn stukken door hun litteraire ver fijning en accenten op de innerlijke ont wikkeling weinig voor vertoning geschikt. Van bijzondere eruditie en veel inzicht gaf hij blijk als toneelcriticus van de Groene Amsterdammer en door zijn dramatische studies in „De Nieuwe Gids" en in „De twintigste eeuw". Hij is lid-secretaris ge weest van de ministeriële commissie van advies van het ondersteuningsfonds van kunstenaars. Verder heeft hij deel uitge maakt van de besturen van het Tollens fonds en van het Willem Kloosfonds. In boekvorm publiceerde hij onder meer: Dramatische studies (drie delen), Toneel spelen (1906), Huiselijke Haard (1907), Ida Wahl (1920), Opstanding (1931) en Over Toneel. zeggen, aldus de heer Nederhorst,of haar de deviezenpositie niet enorm is meege vallen, zodat het gewenst is het beleid, onder meer ook wat de investeringsbeper kingen aangaat, te herzien en zich met kracht toe te leggen op verruiming van de werkgelegenheid. Met een slechte stemming onder de arbeiders zal het niet mogelijk zijn de arbeidsproductiviteit te verhogen ten be hoeve van de betalingsbalans. De heer Nederhorst bepleitte uitbreiding van de woningbouw met rijksbijdragen. Door productieverhoging en verbetering van de uitvoerpositie kan men in vol doende mate het inflatie-gevaar bezweren. In vele delen van Nederland ziet men in tal van gemeenten naast elkaar volop werkgelegenheid en volop werkloosheid. Dit wijst op een verkeerd beleid. Hoe staat het met de industrieën, die niet kunnen omschakelen op export? Ver sterking van de binnenlandse markt zonder daarmee gepaard gaande verhoging van het kostenpeil verdient aanbeveling. Wil men dat bereiken dan zal verlaging van een aantal indirecte belastingen nodig zijn. Een krachtig beleid ter verbetering van het sociale klimaat achtte deze interpellant eveneens geboden. Van de uiteenzettingen van minister Van ADVERTENTIE 7 cent per poeder den Brink zij nog vermeld, dat deze voorop stelde, dat de onstabiliteit, eigen aan heel ons economisch stelsel, altijd de grootste zwakte daarvan is. De oorzaak van de werkloosheid ligt thans gelukkig niet in achteruitgang van de internationale conjunctuur. Wat zich thans ten onzent voordoet, spruit voort uit factoren, die men wel kan beheersen. De minister erkende de noodzaak te zorgen voor een deugdelijk evenwicht tussen betalingsbalans en werk gelegenheid. In industriegebieden zal aldus deelde minister In 't Veld mee, dit jaar een 1000-tal woningen meer gebouwd worden dan eerst het voornemen was, ten einde aldus verhuizing daarheen te bevorderen van ongeschoolden uit de streken met structuele werkloosheid. Overigens zei de minister van Wederopbouw, dat er reeds zoveel bouwwerken zijn goedgekeurd, dat hiervan daling der werkloosheid te ver wachten valt. Bij de verlenging van de wettelijke regeling inzake de noodvoorziening voor ouden van dagen aldus een mededeling van minister Joekcs zal een bedrag van 100 aan eigen inkomsten vrijgesteld worden van aftrek. Vrijdag voortzetting van de beraadsla gingen. ADVERTENTIE Brylcreem Products Ltd, Stanmore, England Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Onder leiding van Hans Lichtenstein is de „Amsterdamse Opera Studio" ontstaan, een gezelschap dat een twaalftal vocalisten op de planken kan brengen. Donderdag avond kwam dit ensemble zich in het Heemsteedse Minerva-theater aan het pu bliek voorstellen. De eerste helft van het programma was gewijd aan een keur van opera-fragmen ten en na de pauze werd in een aardig décor het komische zangspel „Die Opern- probe" van Lortzing opgevoerd het ge heel met pianobegeleiding door Justine Koot en Hans Lichtenstein, welk delicate onderdeel zo bijzonder fijntjes werd ver zorgd, dat men het gemis van een orkest niet hoefde te betreuren. In de reeks der opera fragmenten miste men de populaire ensemblestukken als het sextet uit „Lucia" en de kwartetten uit „Rigoletto" en „Faust" natuurlijk niet. Maar overigens hoorden we nu eens wat anders dan de geijkte répertoirenummers op operaconcerten. En juist deze gaven een voornaam karakter aan het optreden. Men kreeg aldus een zeer gunstige indruk van een door het volledjge ensemble uitge voerd fragment uit ..Eugen Onegin" van Tsjaikofsky. Doch bijzonder opmerkelijk was de gedistingeerde vertolking van het kwintet uit Mozarts Toverfluit, met Frans van de Ven als „Papageno" en Riek Waas- Reen als „Eerste dame". Men kon in deze ensemblenummers de verantwoorde artistieke leiding gewaar worden van een doorkneed en zeer muzi kaal vakman. Het gaat niet aan een aparte bespreking te wijden aan al de elementen van de groep, die natuurlijk stuk voor stuk nog geen sterren zijn, maar het aan de hand van deze practisehe scholing wellicht kunnen worden. Doch wat de sopraan Wilmy de Zwaan liet horen in „Nobles seigneurs, salut!" uit „De Hugenoten" ver dient wel een bijzonder woord van lof. In het Faust-kwartet trof ons de zeer karak teristieke altstem van Annie van Es. De bariton Frans van de Ven moest wegens een keelaandoening de toegevendheid van het publiek inroepen, maar hij had toch nog reserve genoeg om het „Avant de quitter ces lieux" uit „Faust" behoorlijk te laten klinken. „Die Opernprobe" is de zwanenzang van Lortzing. Een tragische bijzonderheid is, dat het werk zijn première beleefde op de sterfdag van de componist, 20 Januari 1851. Het is geen meesterwerk, maar toch is het niet zonder charme en gezonde spirituali teit (vooral de ouverture en het sextet zijn belangwekkend) en het zit bovendien Verschenen is het voorlopig verslag dei- Tweede Kamer over het wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet, strekken de tot wijziging en aanvulling van de be palingen betreffende de buitenlandse be trekkingen. Verscheidene leden verklaarden waar dering te hebben voor de pogingen der regering om door de indiening van het onderhavige ontwerp een einde te maken aan de onbevredigende regeling ten aan zien van verdragen en overeenkomsten met vreemde mogendheden. Zij konden instemmen met het voorstel om bekrachti ging van overeenkomsten, welke van de Grondwet afwijken, mogelijk te maken met gequalificeerde meerderheid, maar zij hadden wel bezwear tegen de voorgestelde bepalingen, die mogelijk maken, dat over eenkomsten ook door het enkele tijdsver loop geacht worden te zijn goedgekeurd. Met het beginsel, dat de goedkeuring ge acht wordt te zijn verleend, indien niet binnen een zekere termijn door of namens de Staten-Generaal de wens te kennen is gegeven, dat de overeenkomst alsnog aan de uitspraak van de Staten-Generaal zal worden onderworpen, konden zeer vele leden zich verenigen. Verscheidene leden hadden tegen de voorgestelde bepaling bezwaar, omdat huns inziens de rechten der minderheden daardoor onvoldoende worden gewaar borgd. Het artikel kan zelfs ten gevolge hebben, dat een overeenkomst, welke naar het inzicht van een deel van een der Ka mers of van een deel van beide Kamers in strijd is met de Grondwet, stilzwijgend wordt goedgekeurd. Aan de Kamers zelf wordt overgelaten, hoe zij zullen beslissen of zij een overeenkomst aan een uitspraak van de Staten-Generaal onderworpen wil len zien. Een procedure, volgens welke de Kamer tot zulk een beslissing zal komen, wordt niet aangeduid. Nog ernstiger wordt het, indien de vraag aan de orde komt, of er geen sprake is van een overeenkomst, welke van de Grondwet afwijkt. Zou die vraag beves tigend worden beantwoord, dan is voor aanneming daarvan krachtens artikel 60c een meerderheid van twee-derde vereist. Over deze vraag kan verschil van mening bestaan. Zoals de zaak in het ontwerp ge regeld is, kan zich de situatie voordoen, dat bij een gewone meerderheid van min der dan twee-derde besloten wordt geen onderwerping van de overeenkomst aan de uitspraak der Staten-Generaal te vragen, terwijl wellicht vele leden van oordeel zijn, dat een meerderheid van twee-derde voor de goedkeuring vereist is. Deze laat ste vraag kan dan zelfs niet aan de orde komen. Zo bestaat de mogelijkheid, dat de voorgestelde bepaling omtrent de gequali ficeerde meerderheid in artikel 60c krach teloos wordt gemaakt. Deze leden willen er daarom op aandringen, dat gelijk ook door de Commissie-Van Eysinga is voorgesteld een behandeling van een overeenkomst door de Staten-Generaal altijd moet plaats vinden, indien tien leden van een der Kamers verklaren zulks te wensen. Verschillende leden waren van mening dat op het gebied der volks- en volken organisatie enerzijds de persoonlijkheid der kleinere gemeenschappen moet worden geëerbiedigd. Anderzijds moet het Euro pese recht gaan boven het nationale, het wordende Atlantische recht boven het Europese. Het verheugde deze leden daar om, dat zovrel de Commissie-Van Eysinga als de grote meerderheid der Grondwets commissie deze voorrang tot uitdrukking hebben gebracht in haar voorstellen. Zij betreurden het, dat de regering, zeggende deze zaak te willen laten rusten en zich beroepende op een in niet aangeduide kringen levende opvatting, deze voor rang niet heeft willen uitdrukken. Voorts hadden deze leden zeer ernstige bezwaren tegen de eis van goedkeuring met een twee-derde meerderheid bij een vermeende tegenstelling tussen bepalingen van de overeenkomst en van de Grondwet. Rechtsvragen en beleidsvragen zijn huns inziens niet te scheiden. Deze eis wordt dan een zware hypotheek op de interna tionale besluitvaardigheid van Nederland, die door geen der andere Westelijke mo gendheden wordt gekend. Gistermiddag deed zich een ontploffing, gevolgd door brand, voor bij de N.V. van Rietschoten en Houwens, een fabriek van machinerieën en electrotechnische installa ties aan de Westzeedijk te Rotterdam. De schade is vrij aanzienlijk. De explosie geschiedde in de afdeling waar accu's worden opgeladen. Een van de electriciens, die in deze afdeling werkzaam was en wel de 33-jarige L. C. Stuyts uit Rotterdam kwam om het leven. Twee an deren werden vrij ernstig gewond. Judy Breen, het Engelse meisje dat van zichzelf zei: „Ik ben helemaal geen schoon heid?", dat verkiezingen van schoonheids koninginnen nog absurd vindt en alleen vrede had met haar verkiezing als „Queen of the Festival of Britain", omdat zij er een wereldreis aan over hield, is gister avond in het Amsterdamse Casino tot Miss Casino 1952 gekozen. Het frisse, sportieve, blonde meisje won niet door mannequin manieren maar door haar natuurlijke charme de harten van het publiek. Zij werd bij de uitslag overigens op de voet gevolgd door de hoogblonde Miss Zweden, Anita Ekberg. Miss Holland, Betty van Proosdij, won de derde prijs vóór Miss Oostenrijk. vol geestige persiflages op het operabedrijf. Als geheel is het een onderhoudend geval en zeer geschikt voor Lichtensteins en semble. De hoofdpartijen waren uitstekend bezet. Wilmy de Zwaan zong heerlijk fris en speelde buitengewoon vlot. Haar duet met Frans van de Ven (die als zanger en acteur in het genre volkomen thuis is) genoot een zeer verdiend succes. De tenor Fred Bongers zong glansrijk zijn partij. Het was een genot naar zijn cavatine „Ob ich dich liebe" te luisteren. De bariton Henk Kroes liet zich met zijn schablone- recitatieven uitstekend gelden. En zo wa ren er twaalf medewerkenden, die allen tegen hun taak opgewassen bleken. Bijzon dere vermelding verdient ook nog het sextet „Wir stellen uns dem Herrn Gra- fen vor", dat door de puntige voordracht de allure kreeg van een Mozart-compositie. Aan toneelschikking en regie was veel zorg besteed en men kon ook hieruit op maken dat het Hans Lichtenstein ernst is met zijn Opera Studio. JOS. DE KLERK Een scène uit de opvoering van Die Opernprobe" van Lortzing door de Am sterdamse Opera-Studio in het Heem- steedse Minerva-Theater (Foto hieronder) Wie het spit in de rug heeft, kan zich niet verroeren zonder hevige pijn te lijden. Hij is zo stijf of hij een stok had ingeslikt, of hij een braadspit, een lange ijzeren staaf waaraan men vroeger vlees braadde, in de lenden had. Het is waar schijnlijk dat men bij de verklaring van de uitdrukking moet teruggaan tot de oud-Germaanse tijd, waarin het volks geloof heerste dat boze geesten de men sen voorwerpen in het lichaam schoten die de pijn veroorzaakten. Aan iemand wie zij een spit in de rug schoten, moe ten die boze geesten dan wel een bijzon dere hekel hebben gehad. Men kan nau welijks een geraffineerder manier uit denken om een mens te kwellen en hem tevens nog tot slachtoffer te maken van de lachlust zijner omgeving. De 29-jarige garagehouder M. P. K. uit Nieuw- en St. Joosland is door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 6 jaar ge vangenisstraf. Hij heeft in Januari 1951 ge tracht zijn vrouw van het leven te beroven. Via een in de garage aangebrachte pijp leidde hij de uitlaatgassen van een auto motor in de slaapkamer van zijn echtgenote. Het m.s. „Oranje", dat eind Februari uit Amsterdam naar Indonesië vertrekt, zal zeepost meenemen voor opvarenden van Hr. Ms. „Van Galen". Deze post dient uiterlijk 25 Februari des ochtend om tien uur te Amsterdam aanwezig te zijn. Adres sering als volgt: Rang of kwaliteit, naam en marinenummer, aan boord Hr. Ms. „Van Galen", Amsterdam - C.S. - Marine. Geheel volgens de verwachtingen heeft de Amerikaan Dick Button het Olympisch kam pioenschap kunstrijden voor heren op zijn naam gebracht. De uitslag luidt: 1. Button (Verenigde Sta ten! totaal puntenaantal 192.256: 2. Seibt (Oostenrijk! 191.144 pnt.; 3. Grogan (Ver enigde Staten 180.822 pnt.; 4. Jenkins (Ver enigde Staten) 174.589 pnt.: 6. Fassi (Italië! 169.822 pnt.; 7. Giletti (Frankrijk! 163.233 pnt.: 8. Stein (Duitsland) 155.956 pnt.: 9. Pache (Zwitserland) 139.922 pnt.; 10. Swan (Australië) 138.689 pnt. In het Olympisch ijshockeytournooi zijn Canada en Zweden nog ongeslagen. Zij heb ben de leiding met tien punten. De landen komen nog tegen elkaar. Zweden bracht Donderdag de Verenigde Staten de eerste nederlaag toe (42). Tsjechoslowakije won met 112 van Finland. De heer Steven Coldewey. een der twee vice-voorzitters van de KNVB, is gistermorgen in het ziekenhuis te Deventer in de leeftijd van 70 jaar overleden. De thans overledene was vroeger een aan tal jaren bestuurslid van de KNVB. Hij vervulde ook plaatselijk tal van functies op sociaal terrein. De heer Coldewey was ridder in de orde van Oranje Nassau, officier in de Kroon orde van België en bezat de gouden onder scheiding van het Franse ministerie van lichamelijke opvoeding en sport. ZESDAAGSE VAN DORTMUND. De zesdaagse van Dortmund is gewonnen door het Franse koppel CarraraLepébie. Vijfde werd het koppel DerksenVan Est en zeven de LatemanBakker. TONEEL EN CABARET Vrijdag 22 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Het Amsterdams Toneelgezelschap speelt onder regie van Kees van Iersel het blij spel „De ingebeelde zieke" van Molière voor „Geloof en Wetenschap". In de titel rol: Louis Saalborn. Zaterdag 23 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Ten bate van „Maatschappelijke zorg voor zieken" geeft het Vrije Toneel de pre mière voor Haarlem van „Het witte schaap van de familie" door L. du Garde Peach en Ian Hay. Regie en hoofdrol: Cor Ruvs. Met Nell Koppen. Henny Orri, Wim van den Brink en vele anderen. Zondag 24 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Openbare voorstelling van „Het witte schaap" door het Vrije Toneel (zie Za terdag). Maandag 25 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: De toneelgroep Comedia geeft de pre mière van „Bobbeltje" (Bobosse) van André Roussiri onder regie van Jan Teu- lings Met. Bep Dekker. Guus Hermus en Steye van Brandenberg. Dinsdag 26 Februari, Stadsschouwburg. 8 uur: Cabaret „Van Parnassus tot Montparnasse" door het gezelschap van Wim Sonneveld ter gelegenheid van de Boekenweek. Tek sten van Martie Verdenius, Ina Philippo, Simon Carmiggelt en anderen. Eén-acter van Frederico Garcia Lorca. Burgemeester Cremers spreekt een openingswoord. Dinsdag 26 Februari, Rembrandt Theater, 24.00 uur: Nachtfeest ten bate van nood lijdende kunstenaars met Georgette Hage- doorn. Mary Dresselhuys. Maria Ruiz Petrelli. Mascha Stom en Pieter van der Sloot, Conny Stuart en Albert Mol, Ans Bouter en Miep van Luin, Wim Kan, Cor Ruys, Cruys Voorbergh, Wim Sonneveld, Koos Tigges en anderen. MUZIEK Vrijdag 22 Februari, gebouw Domi, Over- veen, 8 uur: Voor Muzen Forum concer teert het Budapest Trio. Zondag 24 Februari. Huize Hesmerg, 8 uur: Recital door de Belgische pianiste Pauline Marcelle, die werken van Soler, Mozart, Schumann en Ravel vertolkt (Lanckhorst- laan 99. Heemstede!. Maandag 25 Februari, tuinzaal Concertge bouw, 8 uur: Onder auspiciën van de stichting Duinrell geeft de pianist George van Renesse een recital. Hij speelt werken van Haydn, Schubert, Chopin en Debussy. Dinsdag 26 Februari, Concertgebouw. 8 uur: Uitvoering in concertvorm van „De Trou badour" van Verdi door het Oratorium- koor „Haerlem" onder leiding van E. H. Kerkhoven. Solisten: Marisa Mari, Mimi Aarden, George Spijkstra. Frank Berga en anderen. Begeleiding door de H.O.V. Dinsdag 26 Februari, tuinzaal Concertgebouw, 8 uur: Het Amsterdams Trio (bestaande uit Jo Goudsmit, Jo Hekster en Samuel Brill) speelt onder auspiciën van de stich ting Duinrell werken van Beethoven, Dresden en Schubert. Woensdag 27 Februari, Concertgebouw, 8 uur: De Haarlemse Musvckajner onder leiding van André Kaart speelt werken uit de zeventiende en achttiende eeuw met medewerking van de sopraan Jo Vincent, de fluitist Henk de Graaf en Gertrude Ma- claine, cembalo. Composities van Hellen- daal. Pergolesi, Locatelli en Bach. Woensdag 27 Februari, Frans Halsmuseum, 8 uur: Eerste avond van een muziekcursus door de pianist Johan Patist. Recital met toelichting. Woensdag 27 Februari, Begijnhofkapel, 8 uur: Gemengd koor „Polyhymnia" onder leiding van Henk Arisz, met solistische medewer king van de sopraan Esther de Vries en de tenor Henk Reuvers. Donderdag 28 Februari, Concertgebouw, 8 uur: Het Don-Kozakkenkoor onder leiding van Serge Jaroff met zang en dans. Donderdag 28 Februari, Frans Halsmuseum, 8 uur: Pianovoordracht door Bertje Dave- laar. Werken van Bach, onder meer ge deelten uit Wohltemperiertes Klavier. Vrijdag 29 Februari, Concertgebouw, 8 uur: H.O.V.-concert onder leiding van Toon Verhey. Soliste: Jan de Man, piano. DIVERSEN Vrijdag 22 Februari, Brinkmann, Grote Markt. 8.15 uur: Lezing met lichtbeelden over „Vincent van Gogh" door dr. J. Baart de la Faille voor de afdeling Haar lem Van hei Algemeen Nederlands Ver bond. Dinsdag 26 Februari, Minerva Theater, Heemstede, 8 15 uur: The Kilima Hawaiïans in een bont programma met Eddv Chris- tiani. Coos Speenhoff, Carlo Pietro en vele anderen. Woensdag 27 Februari. Minerva Theater, Heemstede, 14.30 uur: Aerdenhouts Kin dertoneel speelt „Assepoester" ten ba;e van de Stichting 19401945. Woensdag 27 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: A.V.R.O.-tournee met Jan van Ees als Paul van Vlaanderen. Donderdag 28 Februari, Stadsschouwburg, 8 uur: Zie Woensdag. Donderdag 28 Februari, Remonstrantse kerk, Wilhelminastraat, 2 uur: Christelijk ge mengd koor „Haerlem" onder leiding van H. E. Dees met medewerking van Corry Vening Meinesz (fluit) en L. Nelissen (orgel). TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy: De groep van Haarlemse schilders en beeldhouwers ex poseert tot 3 Maart. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 1017 uur, des Zondags alleen van 1417 uur. Het voor malig woonhuis van de schrijver-schilder Jac. van Looy is te bezichtigen op Donder dagen van 1012 en van 25 uur, op Zondagen alleen des middags. Kunsthandel Leffclaar, Grote Markt: Schil derijen, tekeningen en gouaches van Hans Engelman. Geopend op werkdagen van 1017 uur. ADVERTENTIE Schipper Coen Bot, een der bekendste helden der zee" van de N. Z. H. R. M., die 654 mensen het leven redde, viert 23 Februari zijn zeventigste verjaardag. Schipper Bot leeft nu „stil" in een huisje aan de Loosdrechtse plassen. Van de wind en het water heeft hij nog geen afscheid genomen. We zien hem. hier vissen op de steiger voor zijn huis PASTILLES Uit de Opregte Haarlemsche Courant 4 van 21 Februarij 1852 PARIJS. De hier ontvang ene Spaansche couranten deelen omstandige opgaven mede ten aanzien van de wijze waarop het doodvonnis aan Merino, die een moordaanslag op de Koningin pleegde, ten uitvoer is gelegd. Men had hem op zijn verzoek tevoren eenig schrijfgereedschap gebracht, waarmede hij aan de Koning-in een brief heeft ge schreven „Men zal er mij niet van ver dacht houden" zoo schreef hij daarin, „vergiffenis of genade van Uwentwege te hebben ingeroepen. Uwe Majesteit kan voortaan een gerust leven leiden. Ik heb nooit eetiige medepligtige gehad." Na dezen brief met vaste hand ge schreven en onderteekend te hebben, heeft Merino eenen ezel bestegen om naar de strafplaats té worden vervoerd. De officier, die het bevel over het mili tair geleide voerde, was zeer getroffen door het woeste voorkomen van den moordenaar en heeft onwillekeurig uit geroepen: „Inderdaad, gij hebt het uiterlijk van een monster!" Merino heeft daarop dien officier met koelbloe digheid toegevoed: „Gij hebt de kop van eenen aap". Op het schavot heeft Merino, na een stoutmoedigen blik om zich heen te hebben geworpen, met veel onverschil ligheid zijn doodvonnis ondergaan De stedelijke overheid heeft daarna een proclamatie doen afkondigen, waarin de bevolking werd aangespoord zich nu af te wenden van het schavot en uit sluitend de oogen te keeren naar het koninklijk paleis, en aan de wereld te toonen dat in Spanje slechts één boos wicht kon worden gevonden, die het op het leven der Koningin had toegelegd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5