Raad wijzigde slechts twee posten De geschiedenis van een wraak Grond voor stichting van een verenigingsgebouw gevraagd ■Clowntje Riek 1 Sportuitwisseling met Leamington Bloemendaal Gemeenteraad wees bezwaarschriften af Bouw van badhuis blijft vrome wens De heer J. B. Meyer over „De derde weg Amsterdamse Beurs Heemsteedse gemeentebegroting Wie bij iedere hap eten al bij voorbaat dat zanrbranden op de maag voelt... Agenda voor Haarlem FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY V NEEM DAN DAR0 GRIEPP0EDERS Tweetal in komende vacature-ds. Holtrop Wijkcomité Haarlem-Noord Beschonken Haarlemmer bedreigt politieagenten Voor de Minderen VRIJDAG 22 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OFRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bijna acht uur heeft de Heemsteedse gemeenteraad Donderdag vergaderd voor de behandeling van de begroting 1952. Zij werd goedgekeurd, bijna zoals het college van B. en W. die aangeboden had. De raad verhoogde de subsidie van de Heemsteedse Vereniging voor School- en Werktuinen met f 300 en schrapte een post van f 100 voor het lidmaatschap voor de Vereniging van Gasfabrikanten. De f 300 zijn bestemd voor de „Jeugdnatuurwacht". Overwogen zal worden voor de jeugd in het Minerva- Theater films over de natuur te vertonen, om de jeugd op te wekken bos en plant soenen niet te vernielen. Bij de behandeling van de begrotingen van de bedrijven diende de heer Zeg waar t (K.V.P.) een voorstel in om de tarieven voor gas en electriciteit te wijzi gen en mr. PI ie ster (Prot. Chr. groep) vroeg of er in de begroting reeds rekening is gehouden met de plannen der regering inzake de investering enzovoort. Wethouder Disselkoen deelde mee, dat de kwestie der tariefswijziging de aan dacht van het college heeft. Het komt in Juni of Juli met een voorstel. B. en W. zijn bereid daarbij prae-advies uit te brengen op het voorstel van de heer Zegwaart. Er moet niet overhaast te werk worden ge gaan. Dat kan de zaak schaden. Met de eventuele wijzigingen is geen rekening ge houden in de ontwerp-begroting. Tekort Heemsteedse Sportparken De begroting van de Heemsteedse Sport- narken heeft een nadelig slot.van 29.650. Enkele leden vroegen of het niet mogelijk was een sluitende begroting samen te stel len. De voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, deelde mee, dat de overdekte tribune gerepareerd (kosten 4000) en geschilderd 1600) zal worden. Het opknappen van het restaurant vraagt een bedrag van 1000. Voor afschrijving en rente voor het Sportpark is een bedrag van 17.160 uitgetrokken. De voetbalwed strijden van R.C.H. hebben een bedrag van 8500 aan vermakelijkheidsbelasting opge leverd. Houdt men met deze bedragen rekening, dan is het exploitatie-tekort on geveer 2000. Als men nagaat, dat velen profiteren van het Sportpark en dat de volksgezondheid door er gebruik van te maken, er mee gebaat is, dan is het bedrag niet groot. Er wordt gestreefd naar het maken van een sluitende begroting. De contracten met R.C.H. en andere verenigin gen moeten dit jaar vernieuwd worden. Met R.C.H. zal een contract worden gemaakt, waarin bepaald wordt, dat na een slecht seizoen 2000 betaald zal worden en bij een prachtig seizoen 10.000. De huren van andere velden worden gemiddeld met 50 verhoogd. De exploitatie van de ten nisbaan zal vermoedelijk een batig saldo opleveren. Sportuitzendïng naar Leamingrton- Spa Later kwam de sport weer ter sprake, toen enkele leden bezwaren uitten tegen het voorstel een bedrag van 1000 uit te trekken voor de sportuitzending naar Lea- mington-Spa. De voorzitter herinnerde er aan, dat het vorig jaar de post met 11-7 is goed gekeurd. De tocht ging echter niet door. De spreker zou het betreuren, als er weer over de post gestemd zou moeten worden. Hij merkte op, dat het thans moeilijk is het contact af te breken. De Engelsen hebben zestig Heemstedenaren uitgenodigd. Zo mogelijk zullen deelnemers, die daarvoor in aanmerking komen, financieel geholpen worden. De raad keurde de post goed. Volkshuisvesting Bij hét hoofdstuk „volkshuisvesting" ADVERTENTIE moet nodig Rennies nemen Digestif Rennie pastilles blussen brandend maagzuur binnen enkele minuten. Vandaar, dat gij, met een paar Rennies op zak, eigenlijk overal altijd alles eten kunt. Waar U lust in hebt en de omstandigheden bieden. Rennies kunt U zonder bezwaar, onopgemerkt, overal In nemen, want water of iets anders komt er niet aan te pas Simpelweg Uw Rennies laten smelten op de tong dat is ailes. En Rennies zijn nog lekker ook VRIJDAG 22 FEBRUARI Nassauplein: Theosofische vereniging, openbare praatavond, 8 uur. Minerva (Heem stede): „Geschaduwd". 14 jaar, 8.15 uur Spaarne: „De spookruiters", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lord Wanhoop", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Teresa", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Kim", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Enrico Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Er kwam een vreemde ling", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 23 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Let Witte schaap", 8 uur. Rembrandt, Luxor, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva (Heemstede): 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals, Spaarne: 2.30, 7 an 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. brachten de heren Van der Linden (K.V.P.) en Verspoor (Arbeid) het aanzien van de gemeente en het werk der schoonheidscommissie ter sprake; ir. Kooymans (Prot. Chr. groep) vroeg of er kleine middenstandswoningen gebouwd kunnen worden. Wethouder Van l.ent (K.V.P.) moest toegeven, dat er inderdaad enkele minder geslaagde punten in de gemeente zijn door het bouwen van woningen. De bouwers hebben echter vaak met vele moeilijkheden te kampen. Er komen vele ontwerpen bin nen die door de schoonheidscommissie te ruggezonden worden. De reden er van is vaak, dat de architecten geen scheppers, maar tekenaars zijn. De bouw van kleine middenstandswoningen zal bevorderd wor den door deel te nemen aan de N.V. Bouw- kas Noord-Nederlandse gemeenten, waar over B. en W. bij de raad een voorstel hebben ingediend. In antwoord op een vraag van i r. Kooymans over de reserve-politie deelde de voorzitter mee, dat het corps zesentwintig leden telt. Er wordt enthou siast gewerkt en daarover had de spreker lof. De molen bij „De Glip" De heer Verspoor vroeg of de molen bij „De Glip" gerestaureerd kan worden, waarna de voorzitter antwoordde, dat de kosten daarvoor te hoog zijn. De molen is reeds zodanig „afgetakeld", dat herstel niet meer mogelijk is. Toneeluitwisseling De heer Verspoor bracht een even tuele toneeluitwisseling met een gemeente uit het buitenland ter sprake. Kosten be hoeven er niet gemaakt te worden. De voorzitter zegde een onderzoek toe. De begroting (inkomsten en uitgaven 3.011.701) werd goedgekeurd. Wegens het late uur werden de meeste punten van de agenda afgevoerd. Donder dag aanstaande komt de gemeenteraad op nieuw in vergadering bijeen. Benoemd werd tot onderwijzeres aan de Voorweg school mejuffriuw E. M. van den Hoonaard te Badhoevedorp. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE GEBOREN: Steven Michiel Maria, d. van J. M. van den Belt en M. J. A. H. Coelen; Renée, z. van J. C. de Haan en C. Verlooii: Dina Jacoba, d. van A. H. Diependaal en J. Timmerman; Petrus Gerardus, z. van H. J. Zegwaart en J. Th. M. Meiman: Ferdinanda Theresia Josenhus Maria, d. van A. Verdonk- schot en A. Th. J. Rooijers. ONDERTROUWD: C. A. Tervoert en J. H. Broekhof: J. J. Mes en P. H. Mooren; J. Vis ser en M. Schoen; J. Koper en J. C. van Wijk. GEHUWD: A. J. A. IJsselmuiden en M. L. A. Kohschulte Brokhaus; N. Wiersma en J. C. E. Dijkman; C. A. Hilhorst en M. A. van Altena. OVERLEDEN: Ti. A. M. A. van Löben Seis, 72 j„ M. Brouwer, 40 j.; T. Klijn, 69 j. De Bloemendaalse gemeenteraad hield Donderdagmiddag een korte vergadering, waarin besloten werd om aan Gedeputeerde Staten in overweging te geven, de jaar wedden der drie wethouders te doen ver hogen van 1800 tot 2550 gulden. Overeen komstig een voorstel van B. en W. verwierp de raad een aantal bezwaarschriften, dat was ingebracht tegen de plaatsing van enige eigendommen op de monumentenlijst. De heer Groeninx van Zoelen (C.H.U.) informeerde wat de gemeente er toe had bewogen om een tuinmanswoning aan de Oosterduinweg, twee huisjes aan de Juliana van Stolberglaan en de hof stede „Bosch en Landzicht" op de monu mentenlijst te zetten. Met name het laatst genoemde huis vond hij weinig passend in de omgeving en hij zeide het geen verlies te zullen vinden, wanneer dit verdwijnt. De voorzitter, Jhr. mr. Den T e x, ant woordde dat men bij de gemeente uitbreiding in dit opzicht de liefde voor geschiedenis en de drang tot vernieuwing tegen elkaar moet afwegen „Bosch en Landzicht" vormt naar het algemeen ge voelen één geheel met de naastgelegen be planting en bebouwing. Een schadevergoe dingsverordening, krachtens welke de schade, die tengevolge van stedebouwkun- dige maatregelen of door plaatsing van eigendommen op de monumentenlijst wordt geleden, aan de belanghebbenden wordt vergoed, is door de raad goedgekeurd. De heer E. J. Joosse te Haarlem werd benoemd tot onderwijzer aan de Hartenlustschool te Bloemendaal. In de door periodiek aftreden van twee leden ontstane vacatures in de commissie van toezicht op het lager onder wijs werden de heren mr. J. C. van Buuren Nederland.se bewerking van C. J. E. Dinaux 5) Bedreigingen werden zeiden, men kon wel zeggen nooit of bijna nooit, ten uitvoer gebracht. Wat niet zeggen wilde, dat er af en toe niet het nodige plaats vond: twee maal al had hij tijdens een zitting een naar zijn hoofd geslingerde inktpot met inhoud nauwelijks kunnen ontwijken. Vaker was het voorgekomen dat veroordeelde misda digers zich uit de beklaagdenbank op hem hadden willen werpen, wat hun natuurlijk prompt was belet! En op straat was hij ettelijke malen nageroepen en gehoond dergelijke kerels of hun kijvende vrouwen had hij eenvoudig laten aanhouden, voor zover hij niet verachtelijk lachend zijn weg was gegaan. Eenmaal was het hem over komen, dat hij op de openbare weg werd aangerand, maar hij had de aanvaller met één vuistslag op de vlucht gejaagd. Het schot dat, tijden geleden alweer, rakelings langs hem heen was gegaan, was misschien ADVERTENTIE en J. W. Wichers gekozen en in de commis sie van toezicht op het middelbaar onder wijs mr. Th. F. M. de Lestrieux Hendrichs. In de rondvraag vestigde mevrouw Dalmeijer (P. v. d. A.) de aandacht op een krantenbericht over het besluit van het Oranje Comité Bloemendaal om dit jaar voor Koninginnedag geen feestelijkheden voor te bereiden wegens de druk van de vermakelijkheidsbelasting. Zij vroeg of het comité voordat het tot dit besluit is ge komen nog contact heeft opgenomen met de gemeente. De voorzitter zegde een spoe dige mededeling van B. en W. over deze zaak aan de raad toe. Tenslotte maakte de heer Van Holten (V.V.D.) zijn ongenoegen kenbaar over de „onvriendelijkheden" die naar hij zeide in de laatste Zandvoortse raadsvergadering aan het adres van Bloemendaal zijn geuit naar aanleiding van het geschil over de prijs welke de gemeente Bloemendaal ge vraagd heeft voor de grond bij de kop van de Zeeweg (f 147.145,„Wij menen, dat de prijs, die wij voor deze grond vragen, redelijk is en wij blijven bij die mening", zo zei de voorzitter over deze aangelegen heid, waarop hij in deze zitting niet verder wenste in te gaan. Christen Vrouwenbond De afdeling Bloemendaal van de Neder landse Christen Vrouwenbond vierde Don derdagavond in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan haar vijfjarig bestaan. De zaal van het gebouw was fleurig met bloemen versierd en de leden waren in zeer grote getale opgekomen. Mevrouw A. van der VlugtKruit, pre sidente, wees op de grote bloei der afdeling in de afgelopen periode. Het ledental groeide van 40 tot 154 leden. Als afgevaardigde van het hoofdbestuur sprak mevrouw E. FröhlichHoenderdos uit Beverwijk, destijds een van de mede oprichtsters van de afdeling Bloemendaal. Namens de .fdeling Haarlem, Santpoort en IJmuiden werden gelukwensen aangeboden bij monde van mevrouw S. KoetsierKo- revaar, mevrouw D. BuisertKamper en mevrouw J. J. BakkerBol Mevrouw H. VisserMienes, oud-be stuurslid en propagandiste, bood aan de presidente, mevrouw Van der Vlugt, en aan de eerste secretaresse, mevrouw Beu- sekamp, die beiden sinds de oprichting deze bestuursfunctie vervullen, geschenken aan. Een gedicht over het wel en wee der af deling Bloemendaal in de periode van vijf jaar werd wegens ziekte van de schrijfster, mevrouw B. Vosvan den Boogaard, ge lezen door mevrouw M. van GiffenVisser. Een dameskoor bracht enige liederen ten gehore. Na de pauze volgde een opvoering van een sprèek-, muziek- en zangspel, getiteld: „De Tijd". Voor de Chr. Ger. Kerk. Haarlem Centrum is in de a.s. vacature ds. M. Holtrop als tweetal gesteld: ds. L. S. den Boer, Den Haag en ds, J. G. van Minnen, Huizen. Een ereraad gevraagd De heer A. J. G. F. M. Jeurgens te Haar lem heeft aan de sociale commissie van het voormalig Verzet Nederland gevraagd door een ereraad te willen laten uitmaken of hij in 1944-1945 een fout gemaakt heeft, naai de letter of naar de geest, van de Neder landse of internationale wetten, of de wetten van moraal, eer en fatsoen. Het wijkcomité Haarlem-Noord koestert sinds enig- tijd plannen om te komen tot de stichting van een verenigingsgebouw en het ziet er naar uit dat die plannen verwezen lijkt kunnen worden. Het comité heeft na melijk contact opgenomen met een tiental verenigingen in Haarlem-Noord, uit welk contact is gebleken dat voor de financiën van de bouw plus een complete inventaris, geen zorgen gemaakt behoeven te worden. Er moet alleen nog maar grond komen, een aangelegenheid die vermoedelijk bin nenkort In de Haarlemse gemeenteraad be sproken zal worden. De speeltuinvereniging „Het Vondel kwartier" is al jaren bezig om plannen tot de bouw van een clubhuis verwezenlijkt te krijgen, een streven dat volgens het wijk comité met kracht gesteund moet worden Het is trouwens ook „Het Vondelkwartier" dat het bestuur van het comité heeft ver zekerd dat wat de financiën en de inven taris betreft, de zaak in kannen en kruiken zit. Geen badhuis Een andere vurige wens van het Wijk comité is de bouw van een badhuis. De talrijke besprekingen die over dit onder werp met verscheidene instanties zijn ge voerd, hebben echter niet het gewenste resultaat opgeleverd. En hoewel men in Haarlem-Noord van alle kanten stemmen hoort opgaan, die de noodzakelijkheid van een badhuis onderstrepen, heeft het comité zich genoodzaakt gezien om de plannen te verwijzen naar het rijk der (voorlopig) on vervulbare wensen: er is nu eenmaal geen geld. Dat blijkt er voor meer dingen niet te zijn: de slechte verlichting aan het einde van de Vergierdeweg zal nog wel enige tijd slecht blijven, ondanks de klachten die verscheidene bewoners hebben ingediend. En dan laat zich verder in Haarlem- Noord het gebrek aan een bijkantoor van de P.T.T. gelden. Het agentschap dat aan Een agent van politie trof in de afgelo pen nacht in de Korte Begijnestraat een echtpaar aan dat ten prooi aan alcoholi sche verhitting en op weg naar huis was. De agent volgde het beschonken tweetal, waardoor de man blijkbaar zo van zijn stuk raakte dat hij door een winkelruit viel. Met .een scherf van de gesneuvelde ruit wilde hij de agent te lijf gaan, maar hij bedacht zich en ging zijn woning bin nen om even later met een pistool voor de dag te komen, waarmee hij de politieman en twee te hulp gesnelde agenten bedreig de. Nog niet tevreden met dit optreden stapte hij andermaal zijn huis binnen en verscheen even later gewapend met een schop, een beitel en een moersleutel weer in de deuropening. De politie vond het nu welletjes en bracht de hevig tegensparte- lende lastpost naar het bureau. De „wa pens" werden in beslag genomen". H.S.V. „De Kampioen" Op het circuit van Zandvoort wordt Zoo- dagmorgen door de HSV „De Kampioen" te Haarlem een trainingsrit voor leden gehou den. Voor 2 Maart staat een clubontmoeting op het programma. De volgende dag trokken de jongens met hun Indianendos de duinen in. Ze waren al gauw helemaal verdiept in hun spel. „Rode Arend", zei Rick, „we moeten de bergen in trekken, en goed oplettenEr zijn blanken in ons gebied!" „Oef!", zei Oepoetie. „We zullen hun kamp opzoeken en hen besluipen!" Ze lieten zich op de grond zakken, en toen kropen drie vervaarlijke Indianen heel voorzichtig tussen de struiken en het helmgras door, spiedend naar het kamp der blanken. „Oefziet gij nog geen spoor van de vijand, Rode Arend?", fluisterde Bunkie. Nog niet, Snelle Pijl", antwoordde Rick. „Maar houd je hoofd een beetje lager, Snelle Pijl. anders krijgen ze je in de gaten!" „O", fluisterde Bunkie, en hij dook weg achter de duintop. Voetje voor voetje slopen ze verder, achter elkaar aan. Ssstfluisterde Rick. „Ik hoor iets! Ik geloof, dat we dicht bij het kamp der blanken zijnl'Ik zie een rookwolkje opstijgen!" „Dat is oom Tripje's pijp", zei Bunkie. „Nee, sufferd.dat is het kampvuur!"zei Rick. niet eens voor hem bestemd geweest; vast gesteld was dat althans niet, want het voorval had plaatsgehad op een duistere avond in een vrijwel verlaten straat. Dat was nu eenmaal zo: dit beroep bracht z'n gevaren mee. Hij kende ze en vreesde ze niet. Laf was Sierlin niet, zelfs liet hij zich op zijn moed niet ongaarne voorstaan. De man die hém 'kon intimideren moest nog geboren worden. Hij was zich bewust van zijn maatschappelijke taak: de mis daad, de misdadiger zou in hem steeds een onverbiddellijke aanklager vinden. En de- geen die zich tegen hem persoonlijk richtte zou hij weten te vinden, zoals alle anderen. Daar konden ze donder op zeggen. Dat hij, sinds het onopgehelderde schot, een revol ver in zijn achterzak droeg was niet meer dan een voorzorgsmaatregel. Tenslotte kon men toch nooit weten.... Sierlin zou ook deze zaak tot ophelde ring brengen. In een handomdraaien. Ten minste, zodra hij wist, wat er eigenlijk achter stak. En dat wist hij nog steeds niet. Deze jongeman gooide niet met inktpotten, hij schold niet, hij liep hem niet voor de voeten. Integendeel: hij scheen hem uit de weg te gaan, hem te negeren. En dat be tekende dat hij, juridisch gesproken, vrij uit ging. Onmogelijk hem te vervolgen, onmogelijk zelfs hem aan te spreken. En toch moest hij er achter zien te ko men, wat dit jongmens wilde. Bleef er dan wel iets anders over dan het hem op de man af te vragen, de volgende keer? De volgende keer! Hij rekende er dus al op, dat individu te zullen terugzien. Goed en wel: hij zou het zaakje alleen moeten opknappen. Hij kon zich toch niet bij zijn collega's belachelijk maken met een ver haal over een jonge kerel die hij zag en nóg eens zag en die hem niets deed! Dat in geen geval, want Sierlin vreesde niets méér dan belachelijk te zijn. Het ergerde hem dat hij deze avond ver daan had met een volslagen onbelangrijke zaak. Goed beschouwd was het helemaal geen zaak. Stel je voor! En hij drukte de ingebrande sigaar, de derde al, stuk in het asbakje, stond op en ging de woonkamer binnen om zijn zoontje bij het huiswerk te heipen, praatte wat met zijn vrouw en, toen de kinderen naar bed waren gegaan, omhelsde hij voor het eerst sinds lange tijd zijn verbaasde en gelukkige echtge note. Recht tegenover het gerechtsgebouw lag een klein cafétje, dat vrijwel uitsluitend door juristen werd bezocht, die gedurende de middagpauze een kopje koffie gingen drinken: advocaten, rechters, leden van het Openbaar Ministerie. Nu het mooie weer was aangebroken zat men bij voorkeur op het kleine terrasje met de vijftien kleine tafeltjes, rug tegen rug, om een luchtje te happen. Hier kende iedereen iedereen. Elk der gas ten wist vrij nauwkeurig, wat de andere op het ogenblik bezig hield en dus zei hij niet veel anders dan wat deze andere mocht of moest horen. De gesprekken had den derhalve meer een algemeen dan een persoonlijk karakter. De Officier van Justitie Sierlin behoorde ook tot de regelmatige bezoekers van het café. Het was hem in de laatste weken niet gelukt, uitvoering te geven aan zijn plan. De onbekende, naar wie hij telkens bij het thuiskomen uitzag, had zich niet meer ver toond, hij was wéér eens spoorloos ver dwenen, zodat Sierlin hem niet naar zijn bedoelingen had kunnen vragen. En opeens zag hij hem hier hier in d i t café. In z ij n café. Hij herkende hem op slag. De jongeman was, toen hij binnen kwam, opgestaan, langs hem heen gelopen en vertrokken. Zijn eerste opwelling was, zoals herhaaldelijk, hem aan te spreken. Maar bliksemsnel ging het hem door het hoofd, dat dit hier op deze plaats, waar aller ogen zich onmiddellijk op hem zou den richten, onmogelijk was. Men had hem al gewenkt en gegroet. Hij mocht niets laten blijken. Uitgesloten, de jongeman achterna te lopen. Hij moest blijven. Met de grootste moeite bepaalde hij zijn ge dachten bij het gesprek, waarin hij al da delijk betrokken werd. Wat, wat had dat nu weer te betekenen? Hoe kwam die kerel hier, in dit café? Wat had hij hier te zoeken? Natuurlijk stond het ieder behoorlijk gekleed man vrij hier binnen te komen, al gebeurde het dan ook zelden dat andere gasten dan „de heren van de overkant" hier hun vertier zochten. En wat betekende dat snelle opstaan bij de Rijksstraatweg (in een sigarenwinkel annex kapperszaak) is gevestigd heeft te kampen met ruimtegebrek. Het komt meer dan eens voor dat klanten voor tante Pos buiten moeten wachten en niet zelden ko men zij dan als zij eenmaal aan de beurt zijn tot de ontdekking dat zij in dat agent schap niet alle postzaken kunnen afhande len. Zowel van de zijde van het Haar lemse gemeentebestuur als van de zijde van de P.T.T. is echter meegedeeld, dat er op het ogenblik nog geen vooruitzicht is, om aan deze toestand een einde te maken. Het bestuur van de „Coöperatieve Ver eniging van Melkhandelaren in Haarlem en Omstreken U.A. te Haarlem" heeft het bestuur van het wijkcomité om een on derhoud verzocht, over de indeling van de melkroutes. Het comité is echter van me ning dat het niet tot zijn competentie be hoort hierover te adviseren en besloot daarom dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Van de gemeente heeft het comité in middels een kaartsysteem ontvangen, waar op alle bewoners van Haarlem-Noord zul len worden ingeschreven. De belangstelling van de zijde van de ge meente kwam gisteravond tijdens de ver gadering tot uitdrukking door de aanwezig heid van verscheidene raadsleden. Voor de afdeling Haarlem van de „Werkgroep" voor Radicaal Pacifisme" werd Donderdagavond door de heer J. B. Meyer uit Amsterdam het woord gevoerd over „De derde weg". Deze stroming is, naar hij zeide, ontstaan uit het besef dat zowel de „eerste" als de .tweede weg" die welke Amerika en Rusland volgen moeten leiden tot een derde wereldoorlog. Het zijn de wegen van de angst van de een voor de ander en de bewapeningswed loop, welke daardoor is ontstaan. De be naming van „de vrije wereld", die men het Westerse kamp geeft, achtte de heer Meyer in strijd met de werkelijkheid, ge let op de koloniale stelsels, die het Westen nog kent. Hij memoreerde als voorbeeld hiervan dat Nederland onlangs bij een stemming in de UNO de kant koos van de Zuid-Afrikaanse regering en daarmee „de onderdrukking van een groot volk onder steunde." India achtte hij het, land dat het streven van „De derde weg" het best tot uiting brengt. Het lijdt liever honger dan de steun van Amerika te aanvaarden, om dat het door deze te accepteren onmiddel lijk zou worden ingelijfd in het Ameri kaanse blok. Sprekende over de voorlichting zeide de heer Meyer: „Hoe komt het dat de grote massa van een volk iets wil? Omdat het er eerst door de leidende groepen is inge goten. Dan kunnen deze later in naam van een publieke opinie handelen, die zij eerst zelf hebben gevormd De Russen vertellen voortdurend, dat hun land het bij uitstek vredelievende land is en dat de anderen de oorlog willen. De beïnvloeding in Amerika is volgens spreker evenzeer eenzijdig. „Een Ameri kaanse kennis van mij vertelde me een paar jaar geleden dat toen reeds het ge hele Amerikaanse volk bereid was te vechten." Dit is naar hij zeide te verklaren wanneer men de Amerikaanse pers leest: „een voortdurende ophitsing tegen Rus land". Niet de volken maar hun politieke leiders acht hij schuldig, wanneer er een oorlog uitbreekt. De angstpsychose der be wapening en de haat bezielen volgens spreker thans vooral de Partij van de Arbeid, die hij fel critiseerde. Omtrent de Russische politiek zeide de heer Meyer dat Rusland sinds de revolutie door het Westen in een isolement is ge dreven, zodat het economisch geheel op zichzelf moest staan. Hierdoor is zijn haat tegen de buitenwereld gegroeid. „Het is huichelachtig, dat wij aan Rus land de eis stellen van vrijheid en demo cratie, die bij onszelf ook slechts een fictie zijn." De grootkapitalisten hebben naar hij meende een ontstellende invloed op de politiek,, die daardoor in de eerste plaats een belangenpolitiek blijft. Geleidelijk wint bij het Nederlandse volk het inzicht, dat wanneer er een oorlog komt niet Rusland maar Amerika de aggressor zal zijn. Rusland kan er nog niet mee beginnen, omdat dit land zich de zwakkere weet. Sinds het. einde van de tweede wereldoorlog heeft volgens spre ker alléén Amerika zich de aggressor ge toond. Dat wordt bewezen door de ring van luchtbases, waarmee de V.S. Rusland reeds hebben omsloten. „Rusland hoeft ook niet aggressief te zijn, want het vindt volop expansie in Azië", zo merkte de heer Meyer op. Tenslotte zei hij dat het er hem en „De derde weg" niet om begonnen is om Rus land „voor te praten'' maar om een objec tief beeld van de ontwikkeling te geven „in de geest van Spinoza, zonder zich te laten leiden door emoties." BINNENLAND In het voormalig koor der Ned. Her vormde kerk te Meeuwen in het Land van Heusden en Altena heeft men een stenen deksel van een sarcophaag gevonden, waar schijnlijk daterend uit de 12de eeuw. Aan mr. B. M. Berger is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Venlo. Voorts is aan J. M. Goos- sens op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oploo, St. Anthonis en Ledeacker. Op 15 Febrauri is het telefoonverkeer tussen Nederland en Irak geopend. De dienst is geopend op werkdagen van 14.0015.00 uur Nederlandse tijd. De belangrijkste plaat sen, behalye Basra, zijn bereikbaar. Op de Voorjaarsbeurs in Utrecht van 25 Maart tot en met 3 April zal ruimte worden beschikbaar gesteld voor de expositie van militaire producten. De expositie, die 850 vierkante meter in de parterre van het tweede Jaarbeursgebouw en 500 vierkante meter onoverdekte standruimte op het Vree- burghplein beslaat, heeft ten doel enkele voorbeelden te geven van het vele, dat in Nederland aan militaire uitrusting wordt gefabriceerd. Kolonel J. S. Wilson, directeur van het Internationaal Padvindersbureau te Londen, bij welk bureau alle padvindersorganisaties van de wereld zijn aangesloten, is voor een driedaags officieus bezoek in ons land aan gekomen. De gemeenteraad van Rotterdam zal een onderhandse geldlening van f 1.600.000 aangaan, tegen een rente van drie procent. De lening zal in haar geheel na vier jaar worden afgelost. De kapitein van de „Marjory", die op-de Maasvlakte vastzit, is gistermiddag van zijn schip gehaald en naar het havenziekenhuis in Rotterdam overgebracht. Toen het schip voor Hoek van Holland vastliep, was hij reeds ziek. Hij weigerde tot nu toe het schip te verlaten. Te Stockholm is een nieuwe handels overeenkomst tussen Nederland en Zweden getekend. In grote trekken komt de nieuwe overeenkomst neer op verlenging van de be staande overeenkomst voor een periode van twaalf maanden. In Steenderen is gistermiddag het nieuwe gemeentehuis officieel geopend door de Commissaris der Koningin in de provin cie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. De opbrengst van de vorig jaar gehou den straatcollecten voor de gezamenlijke mi litaire fondsen is f 88.226,94. Hiervan werd f 17.223.03 in Amsterdam ingezameld. Donderdagmiddag is op Schiphol het nieuwe vrachtgebouw door de bedrijfsdirec teur van de luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, namens het Amsterdams ge meentebestuur overgedragen aan de presi- dent-d'recteur van de K.L.M., dr. A. Ples- man. Het woord werd hierbij onder meer gevoerd door dr. J. W. F. Backer, directeur- generaal van de rijksluchtvaartdienst, die mededeelde, dat Koningin Juliana de oud piloot Sven Aage Steinbeck heeft benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In de Rotlerdamse haven arriveerde in de afgelopen nacht het 2000ste schip van dit jaar. Het was het 7845 b.r.t. metende Britse s.s. „Bonmacdhui", dat met stukgoed geladen van Kohsichang (Thailand) kwam. Vorig iaar kwam het 2000ste schip op 11 Maart de Rotterdamse haven binnen. De ministerraad heeft zich verzet tegen de levering van een school, die gebouwd zou worden voor rekening van de gemeente Gro ningen volgens het Polynorm-systeem. B. en W. hebben thans de gemeenteraad meege deeld, dat thans een school besteld is bij de N.V. Schokbetpn te Kampen. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. D. Stoute, Trompstraat 65, Haarlem is Dinsdag 26 Februari 25 jaar in dienst bij de Twentse Bank te Haarlem. Met het m.s. „Noordam" van de Hol- land-Amerika Lijn, dat Maandagochtend te Rotterdam wordt verwacht, keren de heren C. D Ossewaarde, rijksaccountant van het ministerie van Financiën, woonachtig te Haarlem, en H. Weisfeit uit Den Haag, chef van de afdeling personeel voor'douane en belastingen van dat ministerie, van een stu diereis door de Verenigde Staten in Neder land terug. De heren Ossewaarde en Weis feit maakten deel uit van de groep deskundi gen op het gebied van belastingen en belas ting-administratie. die onder auspiciën van het Technische Hulpprogramma van het M. S. A. gedurende drie maanden een studie heeft gemaakt van het Amerikaanse be lastingwezen. 3-3Nederl 47 A.KU Lever Brothers Philips Gloeil. Nwe Philips Kon Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer Lijn N Scheepv Unie H V.A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U S. Steel Lever Brothers Slotkoers Openings gisteren koersen 84 84 148% 149 179 179 150% 148 146 144% 284 283 84% 82% 174 174 137 138 94 95% 72% 72% 155 155 147% 146% 156% 156 51% 51% 51% 52% 42% 43 69% 70% 44% 45 40% 40% 172% 173 zijn binnenkomst? En dat onverschillige langs hem heenlopen? Begon het opnieuw? Sierlin was in hoge mate benieuwd of dit voorval zich tot een enkel bezoek zou beperken, in welk geval hij toch weer ge neigd zou zijn aan een toeval te geloven. Maar als het zich herhaalde'dan. Het herhaalde zich! Binnen de eerstvol gende twee weken minstens zes maal en telkens op dezelfde manier: zodra hij bin nenkwam stond de onbekende gast op en verwijderde zich over het terras. Als hij hem nu eens op straat volgde? Maar ook dat was uitgesloten: het wemelde in deze omgeving van bekenden. Een man als hij kon zich niet veroorloven opzien te baren of ergernis te wekken. Er bleef hem niets anders over dan te doen alsof hij de aan wezige niet kende, zelfs niet opmerkte; hij moest hem voorbijlopen zoals hij iedere willekeurige vreemde passeerde: onbewo gen, achteloos, onverschillig Dat ergerde hem nóg meer dan de ont moetingen in de buurt van zijn huis. Eerlijk bekend ergerde het hem grenzeloos. Hij voelde, hoe het bloed hem naar het hoofd steeg als hij het café naderde en hem al uit de verte bij steeds hetzelfde tafeltje in de uitbouw bij de ingang zag zitten en dadelijk daarna zag opstaan, alsof hij een plaatsje voor hem vrijmaakte. Het kostte hem moeite, zijn zelfbeheersing niet te ver liezen, handen van vrienden te schudden en vragen te beantwoorden. Wat kon hij anders doen! Hij mocht niet eens in zijn blikken iets van de onrust verraden, waar voor hij zich schaamde en die hij toch niet wist te bezweren. Deze beklemming liet hem niet meer los. Hij overwoog, het café in den vervolge te mijden. Maar ook dat zou zijn vrienden zijn opgevallen. En bovendien: deze kerel uit de weg gaan, zich door hem in zijn gewoonten laten storen dat moest er nog bij komen! De korte middagpauze tussen inspannen de en vaak opwindende zittingen werden hem waarachtig door dit heerschap ver gald door een mens van wie hij nota bene niets wist! Want wat, wat wist hij eigenlijk van hem? Niets. Zo goed als niets. Ja, dat hij ergens in die buitenwijk woon de. Dat hij over zeeën van tijd moest be schikken fwant hoeveel tijd moest het hem alleen al kosten, hier, wie weet hoe lang op hem te „wachten) en dat hij blijkbaar geld had. Het was Sierlin aan te zien dat zijn humeur, dat veelal te wensen liet, bijzón der slecht was. Ontstemd en geprikkeld kwam hij dag aan dag thuis, ook dan als hij „hem" niei had gezien. Hij werd onrus tig en begon slecht te slapen. Alles en iedereen ergerde hem: zijn vrouw en haar gebabbel, de kinderen omdat ze op school niet voldoende vorderingen maakten, rech ters omdat ze te mild en verdedigers omdat ze te brutaal waren, misdadigers die al te gladde jongens bleken te zijn enhet jongmens, dat hij wél of niet zag, maar hem hoe dan ook onzeker maakte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6