Klaas Ree en zijn maats redden vijftien mensen van de „Berlin" De woningbouw- lening en de kapitaalmarkt Oud-loods uit Haarlem vertelt een sober verhaal Heemstede Santpoort Bloemendaal Dokter Westenburg nam afscheid 8 VIJFENVEERTIG JAAR GELEDEN De Berlin-ramp Huldiging op huldiging Architect Dudok bedankt Mr. De La Faille over Vincent van Gogh V ertrou wenscommissie voor de melkhandel Bijdrage voor een Haarlems gobelin Effecten- en Geldmarkt „De Kennemerduinen" Nederlandse Middenstandsbank Omzet van mar kt handel zeer sterk gedaald Rustig weer Met Jan P. Strijbos naar Zuid-Spanje Burgerlijke stand van Haarlem ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Als Klaas Ree het verhaal vertelt van een der grootste zeerampen die zich ooit voor de Nederlandse kust heeft afgespeeld, vraagt men zich af hoe het mogelijk is dat deze man bijna vergeten is. Vijfenveertig jaar geleden lag zijn naam op ieders lippen, zijn foto prijkte op de voorpagina van iedere Europese krant, maar als hij hier zijn verhaal vertelt is het alsof hij nooit degene is geweest die cm zijn moed bij de ramp van de Harwich-boot de ..Berlin", als een nationale held werd vereerd. Over vijfenveertig jaar zullen velen zich de naam van kapitein Carlsen evenmin herinneren: Een heldendaad wordt snel vergeten, als zij niet een daverend gevolg heeft gehad. Florence Nightingale is een symbool geworden omdat zij een revolutie heeft veroorzaakt in de ziekenverpleging, maar de naam van een willekeurige men senredder, die talloze keren zijn leven waagde voor anderen, wordt snel vergeten. Tenzij hij misschien honderden mensen tegelijk het leven redde. Helden timmeren niet langs de weg. Als het er om gaat of een held een historische figuur zal worden, wordt zijn moed meestal afgewogen aan de resultaten daarvan. „Ja, die médaille van Lloyd's, die Carl sen nu ook ontvangen heeft, heb ik hier. Kijkt u maar". Klaas Ree, die nu vieren zeventig jaar is, neemt een onderscheiding van tafel. „Vierhonderd mensen zullen haar gekregen hebben". Er liggen nog meer onderscheidingen op tafel: Engelse, Nederlandse en Duitse; gouden, zilveren en bronzen: Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, „For Gallantry and Humanity", „The medal of Royal Hu man Society", het ordeteken in goud van de „Gesellschaft zur Rettung Schiffbrti- chichen", de gouden médaille van Arnhem en nog andere. Klaas Ree vertelt zijn verhaal sober: „Het was half zes in de morgen van de eenentwintigste Februari 1907, toen een maat van me we lagen met vijf loods- leerlingen op een wachtschip bij Hoek van Holland tegen me zei dat er iets gaande was met de Harwich-boot. Er werden vuurpijlen afgeschoten. Het was zwaar weer op zee en de „Berlin" werd op de Noorderpier gesmeten. Midscheeps. De reddingboot kon niets uitrichten en ging voor anker bij het schip. Om tien uur brak de „Berlin" in tweeën en ruim honderd passagiers sloegen in zee. Het gillen was hartverscheurend. MeLz'n vieren zijn we er in een jolletje op afgegaan. We pikten vijfentwintig mensen op. Allemaal dood. Op het achterschip van de „Berlin" zaten in een ijzige sneeuwstorm nog een kleine twintig passagiers. We zijn de hele dag door blijven varen. Zonder succes overi gens. De tweeëntwintigste kregen we een roeiboot en met een lijn van de redding boot zijn we toen naar de pier geroeid. Ik sprong op de pier, haalde de lijn van de reddingboot in en maakte de tros aan een baken vast. Over de pier liepen rails waar ik me, liggend op mijn buik, aan vast klemde als er golven waren. Zo kwam ik bij het schip. De drenkelingen joelden. Toen heb ik een gevierde takel aan het vuurtorentje vastgemaakt. Het was al middag. Langs de eerste lijn waren inmid dels een paar maats van me op de pier gekomen. We maakten een ketting en vin gen de passagiers op als ze van de takel vielen. Ze werden doorgegeven en op een vlet gegooid, die ze naar de loodsboot bracht. Drie durfden niet van het schip af. We moesten ze laten zitten, want het water kwam te hoog. Een van ons heeft die drie er 's nachts in zijn eentje afge haald. Honderdzestig mensen kwamen om, vijftien werden er gered". Toen is voor Klaas Ree een periode van huldiging aangebroken, waaraan schier geen einde kwam. „Ik kreeg een massa sigaren, maar ik rookte geen sigaren; ik Als supervisor van Velsens wederopbouw Van architect W. M. Dudok is het vol gende schrijven bij het Velsense college ingekomen. „Naar aanleiding van het raadsbesluit d.d. 19 dezer heb ik de eer Uw College te berichten dat ik met ingang van heden mijn ontslag neem als supervisor. Ik wil dit niet doen zonder U mijn welge meende dank te betuigen voor het ver trouwen, dat U steeds in mijn werk en mijn adviezen heb gesteld; een vertrouwen, zonder hetwelk een taak van deze aard onuitvoerbaar is. Het is dan ook stellig niet uit lichtgeraaktheid over 's raads houding dat ik tot dit besluit ben gekomen, maar uit overweging dat verdere arbeid nutte loos is. Hoewel het mij enerzijds een opluchting is deze arbeid neer te leggen, zodat ik meer tijd beschikbaar krijg voor dankbaarder werk, spijt het mij anderzijds dat het mij niet gegeven is mede te werken aan een goede en schone verwerkelijking van een plan, dat mij zeer heeft geboeid, en waar van ik grote verwachtingen koesterde". B. en W. stellen de raad voor. de heer Dudok onder dankzegging voor de aan de gemeente bewezen diensten eervol te ont heffen van zijn taak als supervisor. In een der zalen van restaurant Brink- mann hield de Heemsteedse letterkundige Verbond. Mr. De La Faille noemde Van lezing met lichtbeelden over de persoon en de kunst van Vincent van Gogh, voor leden van de afdeling Haarlem en om streken van het Algemeen Nederlands Verbond. Mr. De la Faille noemde Van Gogh onze grootste- moderne schilder, wiens kunst tijdens zijn leven werd mis kend. Voordat Vincent van Gogh zich geheel aan de kunst wijdde, was hij onder meer werkzaam in de kunstwinkel van zijn oom. Eerst in Den Haag, later in Parijs. Hij was enige tijd een der vurigste werkers in de zending in de Borinage. Hij kon daar ech ter niet lang blijven, want het fanatisme waarmee hij zijn werk deed, ondermijnde zijn energie en zijn gezondheid. Nadat hij voorgoed het palet ter hand had genomen, stormden de moeilijkheden pas goed op hem af. Het was vooral zijn broer Theo, met wie hij zeer nauwe relaties onder hield. die hem moreel en financieel steunde. Vincent van Gogh week in zijn schilder kunst af van de natuurgetrouwe weergave der werkelijkheid ter wille van de sym bolische uitdrukkingswaarde der uitbeel ding. Het ging bij hem om de uitdrukking van het karakter zowel van de mensen als van planten en voorwerpen. gaf ze maar weg totdat op zekere dag een milde gever, aan wie ik een bedankbrief je had gestuurd, me vroeg of ik de hon derd gulden die hij er bij had gedaan, niet gevonden had Prins Hendrik kwam Klaas Ree de Huis orde van Oranje opspelden en gaf hem een foto met opdracht van de gestrande „Ber lin". Koningin Emma liet een speciale mé daille voor hem slaan. Hij kreeg zakken vol post; brieven met opschriften zoals: „Aan Klaas, de held van de Hoek, de dap persten der dapperen in Nederland". En er werd een gedicht op hem gemaakt: Bewonderd, zij uw kloek gedrag, Een Hollands held tot eer, Reeds gaf men haast het redden op, Lang dralen kon niet meer. In uwe moed en dapperheid, Neemt iedere Ridder thans om strijd zo hartelijk deel. „Och', zegt Klaas Ree, „na een paar maanden was het afgelopen. Die gouden Duitse médaille is me overigens nog van pas gekomen tijdens de bezetting, toen ik eerst niet, maar na het tonen van die mé daille wèl met mijn meuoeitjes moent evacueren. En toen ik op Koninginnedag met de Oranje-Nassau op mijn borst liep, vroeg een jongetje me of ik op de Olym piade was geweest". Klaas Ree woont in Haarlem. Sinds 1932 is hij gepensionneerd bij het loodswezen. Hij pruimpt en is principieel tegen mid dagdutjes. Hij kaart niet, want hij is bang voor mensen die gek worden als zij een stuiver verliezen. En van heldenverering moet hij niets hebben. Maandagmiddag zal in restaurant Brink- mann door de Coöperatieve Vereniging van Melkhandelaren in Haarlem en omstre ken U.A. de vertrouwenscommissie ge- installeerd worden, welke werkzaamheden zal verrichten, als de melksanering een feit is. De leden der commissie zijn voor gedragen door de colleges van B. en W. van Haarlem en van Bloemendaal aan het Bedrijfschap voor Zuivel. De leden ver tegenwoordigen de consument, de handel en de standarisatiebedrijven. Er zijn twee kamers samengesteld, een voor Haarlem en een voor Bloemendaal. In de Haar lemse kamer zullen zitting nemen de dames C. C. M. van der Vaart-Ten Berge (Ned. Katholieke Vereniging van Huisvrouwen), A. C. Groosmuller-Voet (Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen), T. Wevers- Brandt (Vrouwenbond van het N.V.V.), A. W. Wiersinga-Toebes (Nederlandse Christen Vrouwenbond), de heren dr. G. Tierie (directeur van de Keuringsdienst voor waren), J. Tammes (directeur van de N.V. „De Sierkan") en H. P. J. Kuipers (voorzitter der Coöperatieve vereniging van melkhandelaren). De kamer van Bloemendaal bestaat uit de dames M. L. Konz-Grauw (Vrouwen groep Partij van de Arbeid), C. Postema- Oostinga (Nederlandse Christen Vrouwen bond). C. Roorda-Van Maris (Nederlandse Katholieke Vereniging van Huisvrouwen), W. E. Groenevelt-Van Overzee (Neder landse Vereniging van Huisvrouwen), de heren L. Komduur (chef van het melkcon- trólestation van de V.V.Z.M.), P. Hout graaf (voorzitter van de raad van commis sarissen van de coöperatieve Vereniging van Melkhandelaren) en Joh. Rutte (vice-voorzitter van het bestuur dezer coöperatie). Het gemeentebestuur van Haarlem heeft zich tot het provinciaal bestuur van Noord holland gewend met verzoek een subsidie toe te kennen voor de restauratie van het gobelin ,,De inneming van Damiate" in het Haarlemse raadhuis. Gedeputeerde Staten hebben een voorstel bij de Provinciale Staten ingediend en in een der afdelingen uit de Staten is het voorstel behandeld. De leden konden zich met het vooi-stel vereni gen, doch enkele leden, de culturele waar de van het gobelin erkennende, voegden er aan toe, dat dit niet „zonder pijn" ge schiedde. Een lid van Gedeputeerde Staten merkte op, dat het hier „oud zeer" betrof, doch dat het provinciaal bestuur de des tijds door de, zoals men deze toen noemde, commissaris der provincie, gedane toezeg ging moraliter behoort na te komen. Generaal-majoor dr. J. Th. Wilkens, inspecteur van de Geneeskundige Dienst der Koninklijke Landmacht, heeft Vrijdagmorgen op het sportterrein van de Juliana van Stolbergkazerne te Amersfoort zestig nieuw benoemde reserve-officieren van de Geneeskundige Dienst beëdigd. Het is zeker niet zonder spanning dat thans het resultaat van de Nationale Wo ningbouwleningen wordt afgewacht. Dat is immers niet alleen x-echtstreeks voor de leniging van de woningnood in ons land van belang en als zodanig een speciale aan gelegenheid van de eerste orde, ook de financiële en economische consequenties kunnen belangwekkend en ingrijpend zijn, vooral omdat voor de drie leningen geen maximum is bepaald en de overheid dus al het geld kan aanvaarden dat haar wordt aangeboden. In zoverre is het maar ge lukkig dat de leningsvoorwaarden niet aan trekkelijker zijn en dat met name de be legger van grote en middelgrote vermogens op de beurs objecten vindt, welke hem, de fiscale factor in aanmerking genomen, een hoger rendement opleveren. Want alle dingen hebben twee of meer kanten en zoals de politiek de kunst is van het mogelijke, zo is economie de kunst van het juiste evenwicht. Wanneer men zich er van wil overtuigen hoezeer de Nederlandse regering gedux^ende de laatste jaren de kunst van het juiste evenwicht heeft ver waarloosd, behoeft men slecnts de ver slagen van de Twentse Bank, de Amster damse Bank/Incasso Bank, of het juist ver schenen verslag van de Heemaf te lezen. Met cijfers, grafieken en voorbeelden wordt hier aangetoond dat de maatregelen op fiscaal en monetair gebied het Nederlandse bedrijfsleven intrinsiek hebben verzwakt, zodat zelfs de vraag kan worden gesteld of de sinds de laatste tijd stijgende expor ten wel berekend zijn op de vervangings waarde, zodat deze thans voor een hogere prijs moeten worden ingekocht. Uit de verslagen van de Nederlandse bedrijven blijkt wel duidelijk dat de liqui- diteitspositic in de meeste gevallen is ach teruit gegaan en dat met name het eigen kapitaal van de ondernemingen niet met de stijging van de omzetten, in geld uitgedrukt, kon meegroeien. Er zijn enkele, die door een hardnekkig volgehouden systeem van zelffinanciering, op dit punt voor juiste verhoudingen hebben kunnen zorgdragen, gelijk dit bijvoorbeeld bij de Heemaf het geval is; vele andere en de meeste kleine en middenstandsbedrijven hebben hiertoe de mogelijkheid gemist. Het zal op zich zelf beschouwd prachtig zijn als voor de woningbouw een belangrijk bedrag aan geld beschikbaar komt, maar wanneer dit ten koste gaat van de investe ring bij het bef1rJ;fc1<3ven ontstaat het ge vaar dat er - woningen zijn, doch velen niet voldoende inkomsten hebben om ze te bewonen. In vele gevallen is dit thans reeds zo. Want tenslotte zal het nationaal inkomen en de kapitaalvorming uit de be drijven moeten komen. In de provincie Groningen heeft men een kernachtige zegs wijze: „geld jongt", dat wil zeggen men moet geld hebben om geld te kunnen ver dienen en wanneer aan de bedrijfsmidde len het nodige kapitaal wordt onthouden, is economische achteruitgang onvermijde lijk. Als de overheid op een te groot deel van de kapitaalvorming en het volksinkomen beslag legt en zoals de Amsterdamse Bank terecht constateert, via te lage ramingen belastingen voor de financiering van over heidsinvesteringen gebruikt, zal zich dat tenslotte op het bedrijfsleven moeten wreken. Daarom zal de Overheid zich, als straks de inschrijvingen op de drie woningbouw- 'eningen binnenkomen en deze de ver wachting overtreffen hetgeen wij ove- x-igens niet waarschijnlijk achten zo veel mogelijk beperking moeten opleggen, teneinde te voorkomen dat de kapitaal markt te haren behoeve wordt gedrai neerd ten nadele van het bedrijfsleven dat bij dalende winsten nog minder dan tot nu toe het geval was, in staat zal zijn door zelffinanciering de voor bedrijfsvernieu- wing nodige middelen te verkrijgen. Het bovenstaande is ongetwijfeld mede de oorzaak van de dalende koersen op de aandelenmarkt, die de weerspiegeling zijn van gebrek aan kapitaal en gebrek aan vertrouwen in de toekomst van ons be drijfsleven, dat op 1 Juli door de werk loosheidsverzekering weer een nieuwe last van 5 a 6 pet. zal moeten dragen. Minister In 't .Veld heeft voor de volgende maand een geweldige opleving van de bouwnij verheid voorspeld en het is mogelijk dat ook de toeneming van de defensie-op drachten de thans verontrustende werk- loosheid zal doen afnemen. Maar alleen met een bestrijding van de werkloosheid zijn we er niet, noch ook met een glijden de loonschaal, zoals die in Frankrijk be staat, wanneer, zoals daar het geval is, het reële loon als gevolg van de waardever- mindering van de munt blijft dalen. Het is verheugend dat er op dit punt thans in ons land een zekere stabiliteit is ingetre den, maar het zal afhangen van de wijze waarop de werkloosheid wordt bestreden of reële, dan wel schijnwelvaart ontstaat. Men kan zich niet aan de indruk ont- In een der afdelingen van de Provinciale Staten van Noordholland is gesproken over het voorstel van Gedeputeerde Staten, om de bijdrage in het exploitatietekort van de Stichting „Het nationale park de Kenne merduinen" te verhogen. Enkele leden maakten bezwaar tegen de al te optimis tische ramingen en waren bezorgd over de stijging van het geraamde tekort van f 20.00 tot f 50.000. Het lid van Gedeputeerde Staten dat op de vergadering aanwezig was deelde mee, dat een begroting moeilijk te maken is geweest. De exploitatie-uitkomsten vielen tegen, omdat enerzijds het nodige gedaan moest worden voor de natuurbescherming, anderzijds het x-ecreatiebezoek gedurende het eerste seizoen is tegengevallen. Er zal meer propaganda gemaakt moeten worden om meer bekendheid te geven aan het pax-k en het bezoek te stimuleren. Er zijn enkele noodzakelijke uitgaven nagelaten, o.a. Öe aanleg van een eigen kwekerij, die in de toekomst voor de aanplant en het onder- houd van de boomgroei in het grote na tuurgebied nodig zal zijn. Officiële ontvangst Rallye-rijders B. en W. van Haarlem zullen op Zater dag 26 April des morgens 11.30 uur offi cieel ten Stadhuize ontvangen de buiten landse deelnemers aan de vierde Interna tionale Tulpen Rallye 1952, alsmede het organiserend Comité. Gunstig jaar voor N.V. Heemaf Uit het jaarverslag der N.V. Heemaf te Hengelo blijkt dat het saldo over 1951 van de bedrijfsrekening heeft bedragen 6.122.303 4.801.511). Na afschrijvingen ad 778.982 1.264.213), diverse voorzie ningen, waaronder een toevoeging aan de conjunctuurreserve van 500.000 1.000.000), resteert een netto winst van 1.093.321 769.092). Voorgesteld wordt een dividend van 9 percent op de prefe rente en 8 percent op de gewone aandelen (v. j. 8 pet en 7 pet). Voor belastingen is 3.250.000 2.000.000) gex-eserveerd. De directie zegt in het verslag dat de resultaten die van 1950 overtreffen, waar bij in aanmerking dient te worden geno men, dat enige belangrijke ox-ders pas in 1952 zullen worden afgeleverd. Volgens de directie kan er niet genoeg op gewezen worden, dat deze resultaten niet beter zijn dan in normale goede jax-en voor de oor log. „Ware het dan ook xxiet, dat de staat tot bijna 52 percent als aandeelhouder in de reële winst en bovendien voor hetzelfde percentage in belangrijke schijnwinsten deelt, dan zouden de reservei-ingen van zodanige aax-d kunnen zijn, dat behalve aan intensivering ook aan extensivering aandacht zou kunnen worden geschonken." Besloten is een bestemmingsreserve te vormen voor onderzoek en ontwikkeling, om te voox-komen, dat tijdens een periode van terugslag bezuinigd zou moeten wor den. Met 500.000 is deze reserve gevormd. De directie der Nederlandse Midden standsbank N.V. deelt in haar jaarverslag mede dat een saldo resteert van 1.034.721 705.574). Voox-gesteld wordt een divi dend van 5 pet op de preferente en gewone aandelen (v.j. 5 pet. op de preferente en iVz pet. op de gewone aandelen). Het verslagjaar wordt voor de midden stand geen gemakkelijk jaar genoemd. De liquiditeitspositie werd nog slechter. Mede als gevolg hiervan bleef de vraag naar bankcrediet groot. De directie heeft de indruk, dat aan de stormachtige ontwikkeling van de finan cieringspositie van de middenstand sinds de bevrijding voor het ogenblik min of meer een einde is gekomen en een zekere stabiliteit is bereikt. Zij geeft deze conclusie echter met een grote mate van voorbehoud, omdat door de algemene wereldomstandig heden gemakkelijk nieuwe storingen kun nen optreden. Het aandeel van de eigen middelen in de financiering is bij de mid denstand kleiner geworden. Concurrentie van winkeliers en grossiers In het jaarverslag van de Centrale Ver eniging voor de Markt-, Straat- en Rivier- handel wordt gezegd, dat de markt- en straathandel de ernstige gevolgen van de geringe koopkracht heeft ondei-vonden. De omzetten zijn op verontrustende wijze ge daald, vooral die van textielgoederen en van bloemen en planten. De concurrentie nam vooral in de textielbranche ongekende vormen aan. Het groot aantal ambulante handelaren was mede schuldig aan de slechte gang van zaken. De niet door erkenningsreglementen beschermde branches trokken in 1951 velen aan. Onder hen bevonden zich vele winkeliers en zelfs enkele grossiers, die hun toevlucht zochten in de marktverkoop of venthandel. Een der grote zorgen van de ambulante handel is de betaling van de Omzetbelas ting. De concurrentie van andere détail handelsvormen door het houden van zoge naamde winkeliersmax-kten wekt grote be zorgdheid. Het K. N. M. I. deelt mede: In West- Eux-opa wordt het weer beheerst door een omvangrijk en tamelijk stabiel hogedruk- gebied waaromheen vrij zachte lucht van de oceaan via Engeland naar het vasteland wordt getransporteerd. De Olympische schaatswedstrijden zijn juist bijtijds afge lopen, want daags na het einde steeg het kwik in Oslo van drie graden onder nul tot zeven graden boven het vriespunt. Ook in het Alpengebied is de temperatuur belang rijk gestegen. Veel verandering in het hui dige weertype is er tijdens het weekeinde niet te verwachten. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 24 Februari waargenomen door dr. K. L. Kout. Herenweg 197, tel. 26224 en dr. W. v. d Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, te.l 38573. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout- Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. trekken dat men van hogerhand nog al te zeer geneigd is om te „cureren aan het symptoom", gelijk men dit noemt. Niet het doen wijken van de koorts is echter bij een patient het belangrijkste, maar het wegnemen van de oorzaak. Vrijdagavond heeft een volle zaal van het Santpoortse jeugdhuis geboeid geluis terd naar Jan P. Strijbos, de vermaarde natuurkenner, die voor „Santpoorts Bloei" een causerie hield over zijn reis naar Spanje. Op meeslepende en vaak humoristische wijze deed hij een greep uit de indrukken, die hij en zijn twee reisgenoten hebben opgedaaix op hun reis, die zich in het bij zonder tot Andalusië in Zuid-Spanje be paalde. Hier zijn de fauna en flora ken nelijk van Afrikaanse oorsprong, had de heer Strijbos ontdekt en toen hij het mooie Andalusië meer op zijn algemene „voor komen" ging bekijken, was hem gebleken, dat dit straatax-me agrarische stuk sprook jeswereld voox-al mank gaat aan modex-ne methoden: de landbouw is nog middel eeuws georiënteerd en het platteland telt hier zeker 90 procent analphabeten. Wel noemde hij het volk beschaafd, innerlijk dan. Langzamerhand begon de heer Strij bos op zijn vertrouwde terrein, de natuur, te grasduinen. Hij vertelde van het leven der koerreigers, ooievaars, gieren en tal loze andere vogels. Hij was bijzonder ge troffen door de „weiden", die niet met gras, maar met alle mogelijke soorten bloemen getooid zijn. Op de hierna vertoonde feeërieke kleu renfilm kwam dit alles tot uiting en tevens bleek, welk een moeite de heer Strijbos en zijn tochtgenoten zich getroost moeten hebben om de verschillende beelden te verzamelen. Hij vertelde Onder meer, hoe voor de opnemingen van een gier veertien dagen lang, iedere dag vijf uur-, moest worden geklommen. Het landschap bleek, zoals de heer Strij bos al had verteld, volkomen kaal, hetgeen hij toeschreef aan de „bosbouw" van de Mox-en, die talx-ijke wouden hebben omge kapt. Later ging de rest van het bos ver loren voor het bouwen van de Armada (de vloot), die Spanje vroeger beroemd en berucht heeft gemaakt. Wat er bovendien nu nog groeit, wordt opgevreten door de schapen, die in Andalusië bij horden voor komen. De grote zaal van het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal was Vrijdag avond vol. Enige honderden patiënten van de arts J. J. Westenburg, die zijn praktijk op 1 Februari heeft neergelegd, hebben door hun komst blijk gegeven van hun ge negenheid jegens deze scheidende arts, die zijn verder leven in Loenen (Gld.) zal doorbrengen. Er had zich een huldigingscomité van vijf patiënten van dokter Westenburg gevormd, dat gelden voor een afscheidsgeschenk heeft ingezameld. De voorzitter van dit comité, de heer A. van Dompselaar, sprak mevrouw en dokter Westenburg toe. De scheidende dokter had alle eigenschappen, die een patiënt van een dokter verwacht: kundig, aardig, vriendelijk, eenvoudig en medelevend. Op Oudejaarsdag 1917 kwam hij naar Bloemendaal en heeft dus ruim 34 jaar zijn praktijk uitgeoefend. De heer Van Dompselaar heette welkom mejuffrouw Vis als vertegenwoordigster van de heer A. H. Beenhakker-, administrateur van Haar lems en Bloemendaals ziekenfonds, en de artsen S. B. Drijber en J. H. M. Egberts (de opvolger van dokter Westenburg) met De heer A. van Dompselaar bood namens de patiënten aan dokter J. J. Westenburg een geschenk aan. echtgenoten. Als geschenk van bijna alle bij dokter Westenbux-g ingeschreven pa tiënten werd een boekwerk overhandigd, alsmede een ameublement voor het land huisje met tafelloper en bloemen. De heer en mevrouw W. N. Ides-Linde- man, die samen 170 jaar tellen, waren als oudste patiënten aanwezig. Zij werden ook op het podium gehaald. De heer Ides, de heren W. Kok en J. Klein Poelhuis spraken allen enkele woorden van waardering voor alles wat dokter Westenburg voor zijn pa tiënten heeft gedaan. De heer C. Fris sprak als lid van en na mens de raad van vertegenwoordigers van het algemeen ziekenfonds Bloemendaals Ziekenfonds, waarvan dokter Westenburg voorzitter was. Hierna was er voor de patiënten gelegen heid afscheid van dokter Westenburg te nemen. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst van de artsen in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449. In het zelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloe- mendaalseweg 307. Overveen, telefoon 12698. b.g.g. 14424. De apothekersdienst voor de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdagavond 1 Maart e.k. verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg '341, Overveen en de Santpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsesti-aatweg 145, Santpoort station, telefoon K 2560 8249. De Dienst Zuiderzeewerken heeft heden het bouwen van een schutsluis in het rand meer tussen de Gelderse kust bij Harder wijk en de ijieuwe Oosterpolder aanbe steed. Dit eerste kunstwerk van de Ooster polder zal ten hoogste vijftien jaar in ge bruik zijn. Ingeschreven werd door 37 aan nemers. J. de Boer te Bussum was de laag ste met f 534,000; J. B. Christiaanse te Am sterdam met f755.000 de hoogste. BINNENLAND Te Drouwen (Dr.) zijn twaalf urnen gevonden, die alle van verschillende gi-ootte waren. Voorts werd een grote steen ontdekt, waaronder zich een aantal beenderen bevond. Ook is een grafveld ontdekt in de gemeente Zweeloo. Een wilde staking, welke ongeveer 40 man omvat, is uitgebroken bij een textiel firma te Enschedé. De samenwerkende vak organisaties in de textielnijverheid steunen deze actie niet. Bij de firma was een nieuwe tariefregeling tot stand gekomen, in overeen stemming met de collectieve arbeidsovereen komst. De stakende arbeiders achten de nieuwe regeling echter onbevi-edigend. om dat tot dusver de lonen ten dele hoger waren dan die, welke in de C.A.O. waren vast gesteld. Wegens hun verdiensten voor de Franse wijncultuur heeft de Franse ambassadeur zes Nederlanders gedecoreerd met de orde „Méi-ite agricole". Het officierskruis werd verleend aan de heren A. Tordoir, voorzitter van het Nederlandse comité ter propaganda van de wijn; M. J. de Bas, oud-voorzitter van de Vereniging van Wijnhandelaren; J. Rahusen en W. R. Ferwerda, auteurs op het gebied van de wijn. Het ridderkruis werd verleend aan mr. J. Verkerk, secretaris van de Vakgroep Groothandel in Wijnen en aan mej. L. H. Schafer, adjunct-secretaresse van deze vakgroep. Op de burgerzinlening van f 1 millioen ten behoeve van de woningbouw te 's Herto genbosch in ingetekend voor f 1.130.700, het geen een gemiddelde bijdrage van bijna f 19 per inwoner betekent. Van dit kapitaal zul len 114 woningen worden gebouwd. Dinsdag wordt dr. P. Sipma te Leeuwar den. erevoorzitter van de Fryske Akademy, 80 jaar. Hij heeft op het gebied van de Friese wetenschap belangrijk werk verricht en in de Friese Beweging heeft hij ook een belangrijke rol gespeeld. De president van het gerechtshof te Leeuwarden heeft de jongerenvereniging „Fryslan Frysk" te Leeuwarden bericht, dat men al het mogelijke zal doen om zoveel mogelijk personen bij de rechtszaak tegen Fedde Schurer toe te laten, maar dat tegen het uitzeilden van het verhandelde in de rechtszaal via luidsprekers, die vóór het ge rechtsgebouw zouden worden geplaatst, over wegend bezwaar bestaat. Het College van Ryksbemiddelaars heeft voor 1952 wederom een algemene ver gunning verleend voor extra-uitkeringen aan werknemers. De desbetreffende beschikking is gelijkluidend aan die van 1951. De tweede prijswinnaar, aangewezen door een overweldigende meerderheid van het publiek, van het nationaal concours voor jonge uitvoerende kunstenaars, georganiseerd door de Vereniging voor Internationale Rechtsorde in samenwerking met de stich ting Duinrell, is Jean-Louis Stuurop, een 15-jarige violist uit Amsterdam, leerling van de violist Back. De minister van Binnenlandse Zaken en de minister van Justitie hebben nader geantwoord op vragen van het Tweede Ka- merlid de heer Burger (Arbeid) over door het Korps Maréchaussée destijds te Harder wijk gehouden oefeningen in het beteugelen van onlusten. De ministers keuren het ge bruik van de daarbij gebezigde leuzen af. Zij achten in het algemeen dit genre oefe ningen niet wenselijk te midden van het publiek. De architect dr. ir. G. W. van Heukelom is in de ouderdom van bijna 82 jaar te Utrecht overleden. Onder zijn leiding wer den onder meer het station te Maastricht en het derde hoofdadministratiegebouw der N. S. te Utrecht gebouwd. Een zeer belang rijk aandeel had hij in de restauratie van de Domtoren te Utrecht en de Martinitoren te Groningen. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken worden met ingang van 21 Maart opgeheven de vakgroepen scheeps- bouwindustrie, kunstzijde en andere kunst vezels, superphosphaat en zwavelzuur en de ondervakgroep zout. De Raad voor Rechtsherstel heeft be slist, dat één van de drie Bossu-huizen te Hoorn wederom in het bezit zal worden ge steld van de oorspronkelijke eigenaressen. In 1943 werd dit huis, zijnde Joods bezit, verkocht. De gemeente Hoorn werd eigena resse. Op de fries aan de gevel van het huis staat een uitbeelding van de slag op de Zui derzee in 1573. De gemeente is nu bevreesd dat van de voorgenomen noodzakelijk ge achte restauratie dezer gevel niets zal komen Indertijd zouden de eigenaressen reeds het plan hebben gehad de fries naar Amerika te verkopen. HAARLEM EN OMGEVING Op Maandag 25 Februari zal het een kwart eeuw geleden zijn dat de heer A. H. A. Timmers te Haarlem in dienst trad bij de P.T.T. De heer Timmers is werkzaam op het Bureau Montage West van de Telefoon dienst. Het amateursgczelscliap „H.O.C." zal Maandag 25 en Dinsdag 26 Februari een uit voering geven in gebouw Sint Bavo, voor de leden van de afdeling Haarlem van de Al gemene Bond van Ouden van Dagen. In Maart zullen de Beierse kapel „De Alpen roos" ert het dubbel mannenkwartet E.L.G.A. voor de oudjes optreden. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Beverwijk is benoemd mej. A. M. H. Franken te Kampen. Mej. G. 't Hooft te Haarlem is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te O. en W. Souburg. Ter plaatsing in het Frans Halsmuseum heeft de gemeente Haarlem een „winter landschap" van de schilder Jan Visser aan gekocht. Het doek heeft gehangen op de Kersttentoonstelling in het Huis van Looy. De Verenigde Spelers geven op Vrijdag 29 Februari in de Stadsschouwburg onder regie van Ton van Otterloo een opvoering van „Arsenicum en oude kant" van Joseph Kesselring. Een 29-jarige dame verleende gister avond, toen zij van de Korte Verspronckweg de Verspronckweg wilde opfietsen, geen voorrang aan een personenauto. Zij werd aangereden, viel op de motorkap, ging met haar rechterelleboog door de voorruit en belandde vervolgens op de weg. Zij liep slechts lichte verwondingen op. Onder „Uitgaan in Haarlem" stond Vrijdag in ons blad vermeld dat de uitvoe ring van het Chr. Gemengd koor „Haerlem" op Donderdag 28 Februari in de Re monstrantse kerk om 2 uur begint. Dit moet 8 uur zijn. De burgemeester van Heemstede zal Maandag geen spreekuur houden. In de Nederlands Hervormde Kerk te Spaarndam heeft Donderdag 28 Februari het jaarlijkse concert van Spaarndams Gemengd Koor plaats. Het staat onder leiding van de nieuwe dirigent Ernst van het Kaar. Mede werking verlenen de violiste Truus de Graaf Sligtenhorst, de sopraan Tine de Haas Woudt, de organiste Charlotte Hulshoff en een strijkkwartet. HAARLEM, 22 Februari 1952 BEVALLEN van een zoon: 21 Febr. A. M. Winkelaar—van der Meij; J. M, J. Strengers Rijs; 22 Febr., J. M. BorgerRademaker; C. van WonderenPortegies. BEVALLEN van een dochter: 19 Febr., A. C. Sterel—Steenhart: 21 Febr., M. C. Duister —van den Eijkhoff; C. M. A. van Koersel— Ruiter; A. VaderCommandeui-, 2 d.; N. Heerschopde Vries. OVERLEDEN: 21 Febr., S. C. Dumas— Bolio, 59 j., Hazepaterslaan; N. Haan, 84 j., Leidsevaart; P. C. Otten-^Sijbrant, 65 j., Bleekenbergplein.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10