Onze puzzle Londen op de bres voor practische kleding <=^<Wtc) De geschiedenis van een wraak Koningin Juliana woonde opening van zeventiende Boekenweek bij ■Clowntje Riek ORANGE SKINFOOD Kolonel Wilson bezoekt ons land 4 Nederlandse arbeids krachten naar Engeland Agenda voor Haarlem Voor de kinderen Opleving in de schoenindustrie FEUILLETON door JOHN HENRY MACKAY Padvinderscontacten Bedrijven moeten eigen bescherming betalen Engelse mode-ontwerpers tonen hun nieuwe creaties Verzending van zeepost ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 i Koningin Juliana in haar loge tijdens in de Amsterdamse De Boekenweek 1952 is gisteren met een litteraire feestavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg geopend. Koningin Ju liana woonde met klein gevolg de vertoning van de één-acter „De liefde van Don Per- limplin voor Dona Belisa in zijn tuin" van Frederico Garcia Lorca en van het ge legenheidscabaret „Van Parnassus tot Montparnasse" door het ensemble van Wim Sonneveld bij. De Prins der Nederlanden, erevoorzitter van het erecomité, was door een lichte ziekte verhinderd aanwezig te zijn. De Luxemburgse gezant, de Commis sarissen der Koningin in de provincies Noordholland en Utrecht, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en de heer M. A. Reinalda, talrijke vooraanstaande figuren uit overheidskringen en bekende letter kundigen maakte voorts als genodigden in het stampvolle theater deel uit van het pu bliek op deze aan „Het Boek en de Muzen" gewijde bijeenkomst, georganiseerd door de propagandaeommissie van de Vereni ging ter bevordering van de belangen des boekhandels. Na het welkomstwoord van de heer Chr. Leeflang, voorzitter van de genoemde com missie, hield prof. dr. N. A. Donkersloot, president van de Nederlandse vereniging van Letterkundigen, de openingsrede. Het korte betoog behelsde voornamelijk een waarschuwing tegen de verminderende be langstelling voor de litteratuur. Spreker haalde enige voorbeelden aan van schil ders, die zich door menselijke kwaliteiten van romans hadden laten inspireren. Er zijn boeken, zo vervolgde hij, die alleen bij ADVERTENTIE (6.50) Onmisbaar voor de droge en niet meer zo jonge huid Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Institut de Beauté Haute Coiffure de openingsavond van de Boekenweek Stadsschouwburg. het zien reeds ontzag en ontroering wek ken. Professor Donkersloot noemde een boekenkast „met geest geladen stilte" en sprak als zijn overtuiging uit dat deze stilte het rumoer van de actualiteit in be tekenis overtreft. Tenslotte lanceerde spre ker de paradoxale raadgeving „de niet- verloren tijd van deze avond lezend in te halen". In het programma schrijft Wim Sonne veld het spel van Garcia Lorca te hebben gekozen om de simpele, hartstochtelijke en poëtische taal. Ten gevolge van zijn ziekte kon deze cabaretier zelf niet optreden. Hij werd vervangen door Guus Verstraete en in het tweede deel van de avond door Kees Brusse, die in zijn plaats als Apollo de reis van Parnassus naar Montparnasse maakte en zich van deze taak voorbeeldig kweet. Wel had Sonneveld kans gezien de voor bereidingen van het programma te leiden, voor welke bijzondere inspanning hij na afloop van de voorstelling met een grote bloemenkrans gehuldigd werd. De teksten werden geschreven door Willy van Hemert en Ina Philippo. Zoals gebruikelijk begon omstreeks mid dernacht in alle door Metten Koornstra met joyeuze fantasie en bescheiden midde len versierde foyers en corridors van de Stadsschouwburg het zogenaamde „schrij- versbal". Voor de muziek werd onder meer gezorgd door The Constellations, door het duo Nic Godard en Jan Hofmeester, door The two Buttlars en (na langdurig gezoek naar snoeren en een dubbelstekker) door het trio Pia Beek. In de eerstvolgende weken zal weer een aantal Nederlandse arbeidskrachten naar Engeland vertrekken, waar zij in verschil lende bedrijven en in de landbouw werk zaam zullen zijn. De plaatsing dezer werkkrachten in En geland is gebaseerd op de uitwisseling van arbeidskrachten volgens het verdrag van Brussel. In Engeland worden arbeidskrach ten gevraagd in de glasindustrie, de steen industrie, de bouwvakken, de kleding- en textiel-indusirie, de meubelindustrie, voorts automonteurs, vaklieden in de electro- technisohe industrie, wegwerkers en land en tuinbouwarbeiders. De arbeidsbureaux behandelen de plaat sing van Nederlandse arbeidskrachten in Engeland. ZATERDAG 23 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Het Witte schaap", 8 uur. Minerva (Heemstede): „Geschaduwd", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De spook- ruiters", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,,Lord Wanhoop", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Teresa", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Kim", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Enrico Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Er kwam een vreemdeling", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 24 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Het witte schaap van de familie" (eHt Vrije Toneel), 8 uur. Rem brandt: Zondagmorgenvoorstelling „Rigo- letto", 11 uur. „Teresa", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne, Minerva: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. MAANDAG 25 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Bobbeltje" (Comedia), 8 uur. Concertgebouw (tuinzaal): Piano avond George van Renesse, 8.15 uur. Rem brandt en Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30 en 8.15. Frans Hals en Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag is in Nederland kolonel J. S. Wilson aangekomen, directeur van het In ternationale Padvindersbureau in Londen. Dit bureau heeft tot taak alle onderwerpen in studie te nemen, die voor de padvinderij van belang kunnen zijn. Onder meer wordt het leggen van contacten tussen de pad vindersbewegingen in de verschillende lan den door het bureau bevorderd. Dit ge schiedt door het houden van kampen en het voeren van persoonlijke en groepscor- respondentie. Het bureau treft tevens voor bereidingen voor elke jamboree en het be slist over toelating van organisaties, die bij de internationale padvindersbeweging aan sluiting zoeken. Kolonel Wilson heeft zeer veel gereisd om persoonlijke contacten te leggen met de padvinders in de gehele wereld.Hij was de rechterhand van Lord Baden Powell. Er zijn, naar men mededeelde, plannen om niet alleen in 1955 een jamboree te houden waarvoor men bij voorkeur een plaats buiten Europa wil kiezen maar ook een kleine jamboree in 1957 ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de pad vinderij. Het ligt in de bedoeling deze jubi leumjamboree te houden in de geboorte plaats van Baden Powell in Engeland. Het bezoek van kolonel Wilson, dat niet officieel is, duurt tot Maandag. Gedurende het weekeinde zal hij op Soestdijk ontvan gen worden. len dat er op gericht is grote bedrijven, ondernemingen en instellingen in geval van oorlog te beschermen tegen bombardemen ten, sabotage en parachutisten. De kosten, welke verbonden zijn aan de uitvoering van deze maatregelen(schuilkelders, brand- blusmiddelen en verduistering), zullen door de bedxijven zelf betaald moeten worden. Dit is namens de regering medegedeeld op een conferentie van vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, welke onlangs op de Stafschool Bescherming Bevolking te Bar- neveld is gehouden, u De overheid heeft haar houding in deze gemotiveerd door er op te wijzen, dat de bedrijven door zich zelf te beschermen een garantie hebben, dat zij in geval van oorlog kunnen doorwerken. De kosten van de bedrijfsbescherming mogen verhaald wor den op de prijs van het product. Dat hier door een aanzienlijke algemene prijsstijging zou ontstaan wordt van overheidszijde niet verwacht. Tal van grote bedrijven hebben reeds in vredestijd de beschikking over eigen brandweerploegen, zodat vele instel lingen zullen kunnen volstaan met enige uitbreiding van reeds aanwezig materiaal. Er is een contactcommissie ingesteld, die in overleg met werkgeversorganisaties verdere plannen zal uitwerken. Horizontaal: 1. woe de; 4. vet deel v. var ken; 7. etensbereider; 8. vluchtheuvel; 10. vuur, 12. lofzang; 13. soort gravure; 14. bloeiwijze; 15. smal le strook; 17. bloed verwant; 18, altijd groene boom; 21 ver tering; 22. heerser; 25. oude overleve ring; 28. naaldboom; 30. geestdrift; 32. Europeaan; 33. deel v.e. etmaal; 34. huis dier; 35. overal; 36. beschaafde vrouw; 37. onnozel; 38. rhythmische bewe ging op muziek; 39. wapen. Verticaal: 1. distil leerkolf; 2. leren halsgordel v. e. trek dier; 3. specerij; 5. zuil; 6. tandrad; 9. plaats in Gelder land 11. zoogdier; 16. bloem; 17. bepaalde tijd; 19. onderricht; 20. zangstem; 23. lid v. e. senaat; 24. re publiek in het N. v.d. Atlantische Oceaan; 25. geel koper; 26. el kander; 27. hevig; 29. soort hoender; 31. oude wijnmaat. Oplossingen moeten worden ingezonden ana onze bureaux HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37; IJMUI- DEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. Ja, het rookwolkje kwam werkelijk uit de pijp van oom Tripje, die rustig op een duin lag te roken en te lezen. Hij wist helemaal niet dat drie dappere Indianen hem aan het besluipen waren en hem insloten. Rode Arend, Dolle Buffel en Snelle Pijl waren al dicht bij hem en ze kropen heel stilletjes naderbij. Dolle Buffel gluurde voorzichtig over de duintop. „Oef!", fluisterde hij. „We zijn vlak boven het kamp, ik zie de vijand!" „Oef!", antwoordde Rode Arend. Opgepastrode broederswe zullen zo dicht mogelijk naar het kamp sluipen, en dan vallen we aan. Zachtjeswe mogen niet ontdekt worden!" Weer slopen ze langzaam dichterbij. Oom Tripje zat nog steeds mistig te roken en wist niet, wat hem boven het hoofd hing. „Oef!", zei Rode Arend. „Blijf stil liggen, rode broedersik ga over tot de aanval!" Hij maakte zijn boog gereed en legde er een pijl op. Toen mikte hij.Zzzzzt!, klonk het. En toen boorde de pijl zich dwars door oom Tripje's hoed. De oplossingen moeten worden ingevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat. De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1. staart, 6. Kampen* 12. lelie, 13. regie, 14. o. 1., 15. rek, 17. pet, 18. St., 19. demon, 21. Po, 23. asperge, 25. o.o., 16. eer, 27. ent, 28. dun, 29. Kr., 30. kar, 32. ode, 34. si, 36. p. p., 38. aak, 40. kot, 42. do, 43. tak, 44. ara, 46. oor, 47. T.T., 48. senator, 51. A.P., 53. romer, 54. M.O., 56. pan, 57. rib, 59. te, 60. opdat, 62. oehoe, 64. rampok, 65. ondank. Verticaal: 1. sloep, 2. tel, 3. al, 4. air, 5. reeds, 7. areng, 8. met, 9. P.G., 10. -eis, 11. netto, 16. keper, 17. porto, 20. men, 22. oer, 23. ark, 24. Ede, 25. ons, 29. kap, 31. Adra, 33. duo, 35. Ido, 37. P.T.T., 38. aks, 39. kanon, 40. kater, 41. tor, 42. dra, 45. ram, 47. Timor, 49. Erato, 50. Orion, 52. preek, 55. opa, 56. pap, 58. bed, 59. ton, 61. dm, 63. ha. De prijzen werden als volgt toegekend: f 7,50: mevr. T. Smit, P. C. Hooftstraat 86, Haarlem-Noord; f 5.J. H. Dijkhuizen, Kennemerweg 15, Bloemendaal; f 2,50: mevr. B. van Randtwijk, Voor helmstraat 48, Haarlem. Bij een schoenenfabriek te Nijmegen zijn de laatste weken ruim honderd nieuwe werkkrachten aangesteld, zodat er nu weer 500 man werkzaam zijn. Dit is de consequentie van de prijsver laging van het schoeisel met ongeveer 25 procent. De kooplust van het publiek is daardoor enigszins toegenomen. De omzet van de fabriek is de laatste maanden met de helft gestegen. Bij andere schoenfabrie ken in Nijmegen werd ook opleving waar genomen. Men behoeft geen personeel meer te ontslaan. Nederlandse bewerking van C. J. E. Dinaux 6) Het werd hoog tijd dat de vacanties be gonnen. Dan zou hij tenminste met rust worden gelaten, ook door die jongeman. Naar een badplaats, ver weg in ieder ge val. En op de eerste vacantiedag. Aan de vooravond van zijn vertrek kwam er onverwacht een kleine verandering in zijn reisplan. Van zijn familie in Kiel ont ving hij een brief waarin hij dringend her innerd werd aan de belofte op bezoek te komen. Er werd op gerekend dat het er dit jaar nu eindelijk eens van komen zou. Een weekje kon er toch wel af: „en nu geen uitstel en uitvluchtj es meer, hoor! De logeerkamer wacht op je!" Ditmaal was er niet aan te ontkomen. Het bezoek was al te vaak uitgesteld dan dat een hernieuwd uitstel niet beledigend zou zijn. Sieriin besloot dus, de volgende ochtend met de eerste trein alleen naar Kiel te gaan. Vrouw en kinderen zouden dan twee dagen later naar het vacantie- oord aan zee vertrekken, waar het gezin dan na een tweetal weken weer verenigd zou zijn. Zijn vrouw kwam cleze wijziging niet ongelegen: een in de maak zijnde ja pon kon nu nog juist worden gepast en meegenomen. Marie, die haar uitgaansavond had, werd door mevrouw ontboden en geïnstrueerd: „Als je straks weggaat, kind, loop dan even langs het pleintje waar de taxi's gepar keerd staan en bestel er een voor morgen ochtend, om zeven uur precies. Meneer gaat morgen met de eerste trein naar Kiel en wij blijven nog twee dagen hier. Ver geet je het vooral niet? En let je even op het nummer van de taxi of de naam van de garage? En kom niet te laat thuis". Marie vergat het niet. Klokke zeven stond de volgende morgen de taxi voor en Sier iin was tijdig aan het station, waar hij voor alles een telegram zond aan zijn fa milie in Kiel om zijn aankomst in de voor middag te melden. Dan ging hij, paraplu en koffertje in de hand, naar het loket om een kaartje te nemen. Juist toen hij zijn portefeuille te voorschijn haalde om er alvast een bankbiljet uit te nemen hoorde hij voor zich vlak voor zich een heldere, vastberaden stem dezelfde woor den zeggen die hij zo dadelijk zou moeten gebruiken: „Eén enkele Kiel, tweede". Hij keek op. Vóór hem stond een jonge man in een grijs costuum, die het wissel geld opstreek en met het kaartje in de hand het loket verliet. De plaats vóór Sieriin was vrij. Maar hij verroerde zich niet. Hij stond als versteend. Dat was niet te geloven. Dat kon niet waar zijn. Hij droomde. Een nachtmerrie. Hij had vóór Sieriin gestaan. Hij had het nog eerder dan hij gezegd: één enkele Kiel, tweede. Kiel. Toen hij van achteren niet bepaald zachtzinnig werd aangestoten, schrok hij op. Of hij nu eindelijk eens wilde doorlopen! En anders uit de rij gaan alsjeblieft! Er waren nog meer mensen op de wereld. Het ontbrak er nog maar aan, dat meneer de krant ging staan lezen! Opschieten daar. Sieriin ontwaakte als uit een verdoving. Gejaagd nam hij zijn kaartje en zonder op- of omzien haastte hij zich naar het perron. De trein stond op vertrek, de portieren waren al gesloten. Enkele laatkomers rep ten zich langs hem heen. Hij zou moeten voortmaken als hij tenminste nog mee wil de. Nerveus stapte hij in de eerste de beste tweede klas, wierp koffertje en paraplu in het net en liet zich in de kussens vallen. Hij was alléén de hemel zij geprezen alleen. Met een schok kwam de trein in beweging. Sieriin zat in gedachten. Nu was het dan zover. Hij hèd hem. Hij reisde met hem in één trein. Hij was binnen zijn be reik. Hij kon hem aansprekenals hij wilde. Hij kon hem ter verantwoording roepenals hij durfde. Met een ruk stond hij op om door de zijgang de beidetweede-klasse-wagons te doorlopen, met Argusogen de comparti menten afzoekend naar de onbekende. Hij was onvindbaar en toch kon hij hem niet over het hoofd hebben gezien want de trein was betrekkelijk leeg. Geprikkeld keerde hij terug naar zijn plaats, waartegenover inmiddels een oude heeft het zich gemakkelijk gemaakt had. Sieriin nam hem scherp op. Een vreemde. „Hij" was het niet. „Hij" was onvindbaar. Waar kon hij gebleven zijn? Opnieuw sprong Sieriin op. Hij liep de gehele trein door alle wagons, ook de derde klassen. Hij opende de W.C.-deuren, sloot ze met een slag. Hij waagde zich in een goederen wagen, keerde terug en voelde verbaasde blikken op zich gericht. Natuurlijkwat hij deed was vreemd, was waanzinnig. Zo ver was het met hem gekomen, voor de duivel! Dat hij zich belachelijk maakte! Dat men hem medelijdend aankeek of spottend! En „hij" was niet in de trein, heel beslist niet in deze trein. Hij was dus niet ingestapt. En toch had hij een kaartje: één enkele Kiel, tweede! Eén enkele! Dat grensde aan het ongelooflijke. Het was ongelooflijk! Het zweet parelde op zijn voorhoofd. Zijn handen waren klam. En hij voelde dat hij beefde toen hij weer op zijn plaats zat. Verklaar dat, Sieriin! Jij, die zoveel hebt opgeheldex-d. Waarom was hij niet ingestapt? Of heild hij zich toch ergens schuil? Hoe was het mogelijk, dat hij juist vóór hem had gestaan? En.... hoe had hij kunnen we ten dat Sieriin op reis ging? Dat Sieriin naar Kiel ging? Eén dag voor zijn vertrek had hij dat immers zelf niet geweten! Dit dit was afschuwelijk! Het werd, het was een kwelling. Of had hij gedroomd voor dat loket? Was het een zinsbegooche ling? Ook dat zou afschuwelijk zijn. Maar nee.hij had hem gezien met zijn eigen ogen. Hij had hem zelfs gehoord, heel dui delijkeen stem die hem zo bekend voorkwam alsof hij hem eerder gehoord had: één enkele Kiel tweede! Hoe kon hij zich die stem herinneren? Waar had hij die dan gehoord? Sieriin voelde een neiging hardop te lachen. Luid te lachen. Als dat nu ook nog een toeval was geweest., nu dan waren er toevallen die hoogst, hoogst merkwaardig genoemd moesten worden. Maar het was geen toeval geweest, en belachelijk was deze geschiedenis allerminst. Ze begon zelfs ernstig te worden. En dus was het hoog tijd dat er een einde aan kwam. Als hij hem aangetroffen had in de trein, hier waar hij hem niet meer ontsnappen kon, danMaar hij was onzichtbaar, verdwenen op een onverklaarbare manier. Voor zijn ogen opgegaan in lucht. En hij voelde een woede in zich opkomen die hij geen baas meer was. Deze man van wie hij niets wist, zélfs niet wist wat hij van hem wilde, achter volgde hem nu waarachtig tot in zijn va- cantie. Hij nam een kaartje naar dezelfde plaats, op dezelfde tijd, aan hetzelfde loket. En reed niet mee. Reisde hem waarschijn lijk met de volgende trein na! Want dat hij op weg was naar Kiel, daar was geen twij fel aan. Sieriin zat in zijn hoekje voor zich uit te staren. Bij elk station sprong hij op om het raampje te openen en alle uitstappen de reizigers met argwanende blikken gade te slaan. Een vraag van de tegenover hem zittende oude heer of hij zich niet wel voel de, beantwoordde hij zo kort en bits dat er geen woord meer gesproken werd. De broodjes, door zijn vrouw met zoveel zorg ingepakt, bleven onaangeroerd. Het gevoel van onpasselijkheid dat zich van hem mees ter had gemaakt deed hem bij de gedachte aan eten walgen. De trein was nog niet tot stilstand ge komen of Sieriin sprong op het perron, haastte zich naar de controle en stelde zich bij de uitgang op. De ene passagier na de andere liet hij aan zich voorbijgaan tot de laatste verdwenen was. Toen eerst verliet hij het station. Gedurende het verblijf bij zijn familie was hij allesbehalve eèn aangename gast. Een beminnelijk mens was hij nooit -ge weest, maar in dit slechte humeur overtrof hij zichzelf in onvi-iendelijkheid. Men was tenminste blij dat hij te kennen gaf zijn verblijf tot zes dagen te moeten bekorten. (Wordt vervolgd). Bij de maatregelen voor de burgerlijke verdediging is er ook een aantal maatrege- Dit sierlijke jurkje is vervaardigd van een zeer bijzonder soort katoen, dat als zijde glanst. De stof heeft echter alle practische eigenschappen van katoen be houden wat haar erg geschikt maakt voor de lente- en zomer garderobe. Kraag, manchetten, garnering op de zakjes en zelfs de hoed zijn van hetzelfde materiaal, dat goed wasbaar is, vervaardigd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Tawali" (13 Maart); naar de Neder landse Antillen: s.s. „Breda" (26 Febr.); naar Suriname: s.s. „Brattingsborg" (11 Maart); naar Canada: s.s. „Hurricane" (25 Febr.) en m.s. „Noordam" (28 Febr.); naar Zuid-Amerika: m.s. „Alnati" (4 Maart) en naar Australië en Nieuw-Zeeland: m.s. „Strathnaver" (26 Febr.). (van een Londense medewerkster) Londen, Februari 1952 In alle mode-centra staat op het ogenblik de lente-kledij in het brandpunt der belangstelling. De vrouw die ook met een gematigd kleedgeld rond wil komen, inte resseert zich steeds het eerst voor de practische kant van de mode. De toonaangevende Londense couturiers, die momenteel hun collecties tonen, streven er vooral naar, de mode aan te passen aan de tegenwoordige mogelijkheden. Iets wat geheel met de wensen der vrouw overeenstemt. Dat doel matigheid, sierlijkheid en afwisse ling elkaar allerminst in de weg staan, bewezen de lente-creaties, die zij ons in hun salons in de Londense City brachten. Stoffen die niet alleen bijzonder solide zijn, maar tevens van een bescheiden verfijning wat kleur en dessins betreft, vinden bij voorkeur toepassing. Een kleding stuk van een dergelijk materiaal vervaardigd, is „modelhoudend" en verveelt bovendien niet gauw. Beige en grijs favoriete kleuren Een Engelse couturier gaat dan ook van het standpunt uit, dat een vrouw er veel verstandiger aan doet af en toe een robe, mantel of tailleur met een uitstekende coupe in een niet al te sterk aan de mode onderhevige kleur te kopen, dan telkens een nieuw kledingstuk dat misschien minder kostbaar is, maar dan ook gauw verveelt. De creaties der Engelse ontwerpers trek ken om hun bij onze tijd passende eigen schappen ook buiten het Britse eiland steeds meer belangstelling. Vele Ameri kaanse bezoekers reisden dit seizoen eerst naar Londen om er de shows te zien, vóór zij in Parijs hun licht over de nieuwe lente mode gingen opsteken. Practische kleding met een geheel eigen élégance werd ons tijdens de Londense voorjaars-shows in grote verscheidenheid getoond. Bij de mantelpakjes bleek men echter ditmaal aan de fantasie een grote plaats te hebben ingeruimd. Verschillende couturiers lieten zich juist bij dit onderdeel van de garderobe door de historie inspireren. De glad-correcte schouderlijn, die voor de En gelse tailleur zo kenmerkend is, kreeg dit maal een geheel andere allure. Hoog inge zette kopmouwen of aangeknipte mouwen, die de schouders bijzonder frêle maken, zorgden op dit punt voor afwisseling. Er werden zelfs geheel ongetai'lleerde jasjes getoond, die evenals de markante, bij de bovenarm wijd uitstaande „schapebout"- mouwen aan de kleding uit de 19e eeuw zijn ontleend. De mantels zijn wijd en sierlijk en dik wijls van zijden weefsels vervaardigd. Voorjaarspakje van marine-blauwe wol waarbij een blouse van witte zijde met een zacht rood motief wordt gedragen. Victor Stiebel brengt niet alleen gracieus om het figuur golvende rokken voor de jurken, maarzelfs bij de mantelpakjes, het geen opvallend contrasteert met de streng- klassieke lijn van de jasjes, die zijn voor jaarspakjes completeren. Bij deze nieuwe lente-mode maakt de wijde rok overigens in alle opzichten fufore! Ook het corsage is bij de jurken sierlijk van lijn en draperiën juist beneden de schouder komen veel voor. De mouwen zijn over het algemeen even eens wijd. Brede, even over de schouders vallende kragen vervangen dikwijls de kor te aangeknipte vleugelmouwtjes, die de vorige lente zo in trek waren. De taille blijft op de natuurlijke plaats en alle geruchten over een terugkeer van de allerminst charmante mode van 1920 zijn dan ook uit de lucht gegrepen. Ook de rok blijft de lengte die momenteel gang baar is behouden, zodat de steeds op de realiteit ingestelde Engelse mode-ontwer pers ons, wat dat aangaat geen onaange name verrassingen brengen. Zowel in Londen ais in Parijs is er steeds in de collecties een groot contrast op te merken tussen de doelmatige kleding, die de vrouw voor de uren van de dag ter be schikking staat en hetgeen voor speciale gelegenheden is gecreëerd. Gracieus van lijn, apart van kleur, kortom bijzonder vrouwelijk van allure zijn de creaties, die de Londense couture ditmaal voor speciale gelegenheden ontwierp. De voorkeur voor sierlijke kant, waarmede vrouwen zich reeds eeuwen tooiden, herleeft in deze nieuwe voorjaarsmode. Kant wordt niet alleen veelvuldig als garnering toegepast, maar dient ook als materiaal voor korte avondrobes en tot op de voeten vallende gala-toiletten. Nieuwe voorjaarstinten Borduursels in zachte voorjaarstinten geven menig avondtoilet te zien. Norman Hart- nell, die de garderobe samenstelde voor de reis van de inmiddels Koningin geworden Prinses Elizabeth, naar Australië en Nieuw Zeeland, gaf in zijn voorjaarscollectie de voorkeur aan korte avondrobes met zeer wijde rok, waarvan de ruimte naar opzij was verwerkt. Creaties, die op de panier zijn geïnspireerd. Mantels van shantung, zeer dunne taft- zijde, of zijden ottoman met wijde aange knipte mouwen en een sierlijk in klokken vallende rug, completeren deze creaties. Beige en grijs zijn de uitverkoren kleuren in dit voorjaar. Marineblauw, een tint die in de lente steeds op het mode-toneel ver schijnt, werd eveneens veel toegepast. Mat geel, zachtrood, koningsblauw en wit vul len naast vele schakeringen groen het lente-palet aan. Een kleurenovervloed die de voorjaarsmode inluidt met een fleurige afwisseling. FLORENCE.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6